Geen accoord over Duitse bijdrage aan Europese defensie Dr. Drees: Regering is onvermoeid Regering gaat bezuinigen Tsjoeikof protesteert bij Mc Cloy Londen wil de Duitse productie van staal vergroten JCoAi ReAteH VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Honderdduizend Chinezen in Korea Beslissende slag in Nepal verwacht Donderdag 16 Nov. 1950 75e Jaargang No. 10953 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna SHINWELL IN HET LAGERHUIS: Plan Pleven zou vorming verenigd leger vertragen Prins Charles werd iwee jaar De houding van Frankrijk minder star? De laatste aanval vóór de winter Leugens zegt Peking Wegens Amerikaanse aanval op Russisch vliegtuig Geen nadere aanduiding der plannen Verbazingwekkende verklaring van Britse diplomaat Voorbereidingen voor gala-diner beginnen Maandag CERAM NOC IN BEZIT VAN DE AMBONEZEN Weerbericht Het volk late zich niet ontmoedigen Uitstekende rede van onze premier j_|et mooiste scheidingsverhaal komt vandaag echter uit Cleveland waar de heer Day de rechter vroeg om hem van z'n financiële verplichtingen tegen - over zijn ex-gade te ontslaan omdat ze: le 25 jaar gewacht had alvorens hem in pecunia aan te spreken, 2e intussen Straaljager week uit voor een Volkswagen Oostenrijk wil beroep op de V. N. doen Franse Nat. Vergadering wil Verenigd Europa Rana 's troepen in een felle opmars BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COIIRANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Bij de besprekingen van het defensiecomité uit het Atlantisch Pact te Washington hebben allen de betekenis erkend van de een of andere Duitse bij drage aan de gemeenschappelijke verdediging van West-Europa. Echter dient te worden voorkomen, dat het Duitse militarisme herrijst. Daarom zou het Amerikaanse voorstel, om in een verenigde strijdmacht Duitse eenheden ter sterkte van hoogstens een divisie op te nemen, een goede basis voor de discus sies in het comité zijn geweest. Aldus de Britse minister van defensie, Samuel Shinwell, m een gisteren in het Lagerhuis afgelegde verklaring. Shinwell waardeerde weliswaar het plan-Pleven en was bereid het aaneen objectieve studie te onderwerpen, maar meende, dat het een aantal politieke beslissingen nodig maakte, die ver schillende landen in dit stadium niet zouden willen nemen. Daardoor zou grote veatraging ontstaan bij de vor ming van een verenigde strijdmacht onder één opperbevelhebber, die alle Noordatlantische landen beschouwden als de volgende stap, die genomen moest worden bij de opbouw van de Westeuropese verdediging. Het was, zo zei Shinwell, helaas niet mogelijk geweest, over alle punten van de agenda volledige overeenstemming te bereiken. Over vele belangrijke kwesties was die eenstemmigheid er echter wel. Overigens bleken de aan hangige kwesties te ingewikkeld, om ar dadelijk een besluit over te nemen en bleek een nadere beschouwing van het gehele probleem nodig, alvorens de gerezen moeilijkheden zullen kun nen worden opgelost. In beginsel was men het eens over de wenselijkheid van de spoedige vor ming vat een verenigde strijdmacht onder één opperbevelhebber als de meest doeltreffende manier, om West- Europa te beschermen. Vol lof was men over het Amerikaanse besluit, om aan dit leger deel te nemen en reeds nu extra troepen in Europa te legeren. Over de aard van de Duitse bijdrage was men het nog niet eens geworden, omdat het Franse plan een aantal moeilijke kwesties bevatte, is de zaak verwezen naar de plaatsver vangers van de Raad en naar het mi litaire comité ter verdere bestudering. Begin volgende maand komt het de fensiecomité opnieuw bijeen. Schuman optimistisch Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een verklaring voor de parlementscommis sie voor buitenlandse betrekkingen gezegd, dat er geen reden is voor pes simisme. De onderhandelingen over een verzoening van het Franse en het Amerikaanse standpunt tussen de plaatsvervangers maken goede vorde ringen. De vorming van een nationaal Duits leger zou strijdig zijn met het Frans- Russische verdrag; de opneming van Duitse contingenten in een geïnte greerde strijdmacht is dat niet. Daar nevens zou ieder land zijn eigen strijd krachten handhaven, met uitzondering van Duitsland, dat deze niet zou krij gen. Er wordt nog onderhandeld met Engeland en Amerika over een verho ging van de productielimiet voor Duits staal met het oog op de herbewapening I van West-Ëuropa. De discussie heeft technische aspec- ten aan het licht gebracht, die de Na tionale Vergadering niet kende, toen zij voor het plan-Pleven stemde, zo zei Schuman, die daarmee vermoedelijk bedoelde te zeggen, dat het Franse standpunt t.a.v. de Duitse herbewape ning minder star zal zijn dan het een paar weken geleden was tijdens de besprekingen in New York. Nog steeds komen er Chinese troe pen Korea binnen. In totaal schijnen er thans 100.000 man aan het front te liggen. Er zijn echter nog geen aan wijzingen, dat deze soldaten voor an dere doeleinden dan voor verdedigings acties worden gebruikt. Chinese en Noordkoreaanse troepen, die de rech terflank van de verbonden legers in de laatste dagen sterk bedreigden, werden echter gisteren plotseling te ruggetrokken. De troepen der V.N. in Noord-West- Korea bereidden zich Woensdagavond voor op hetgeen misschien hun laatste strijd zal zijn voordat de winter de oorlog onderbreekt. Het schijnt bijna zeker, dat nog maar één grote aanval mogelijk zal zijn, alvorens sneeuw en ijs operaties op grote schaal tot stil stand brengen. Van de Mandsjoerijse MacArthurs rapport Communistisch China heeft in zijn eerste verklaring tegenover de VN aangaande generaal MacArthurs rapport over Chinese interventie in Korea ver klaard, dat de vrijwillige hulp van het Chinese volk natuurlijk en gerecht vaardigd is en het rapport „van het be ging tot het eind een verdraaiing van de feiten is en geheel in strijd met de waarheid". Gezegd wordt, dat het te vens een „opschepperige poging is om China te intimideren". De Chinese regering herhaalt haar eis, dat er naar een vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie moet worden gestreefd door onmiddellijke terug trekking van alle buitenlandse troepen. toen verdween het voorgoed. De Rus sische piloot voorkwam door- zeer be hendig manoeuvreren, dat zijn machine beschadigd werd. Generaal Tsjoeikof, de leider van de Russische controlecommissie in Duits land, heeft in een brief aan de Ameri kaanse hoge commissaris, McCloy, ge protesteerd tegen het feit, dat een Ame rikaanse straaljager de Russische passa giersmachine heeft aangevallen, waar mee Maurice Thorez naar Moskou is vervoerd. Tsjoeikof deelde in zijn brief mede, dat het incident Zaterdagmiddag voor viel op ongeveer vijftig kilometer ten Westen van Frankfort. Een Amerikaan se Shooting Star viel het Russische vliegtuig aan, door het tot op een af stand van tien meter te naderen. Het verdween en naderde het passagiers vliegtuig daarna voor de tweede maal, bergen waait een ijskoude wind over de Amerikaanse; Engelse eri Zuid- koreaanse troepen, die ongeveer 15 km ten Noorden van Tsjontsjon in een nieuwe verdedigingslinie liggen en een stevig bruggenhoofd te Andjoe vór men. Radio-Moskou heeft in éen com mentaar verklaard, dat de Amerika nen een zeer harde winter tegemoet gaan, waartegen zij moreel noch ma terieel opgewassen zijn Prof. Lieftinck belooft: (Van onze parlementaire redacteur) De regering is voornemens zij het node om zo spoedig daartoe de ge legenheid gunstig is, op de gewone dienst, de buitengewone 'dienst I en het Landbouw-egalisatiefonds een bedrag van honderd tot nonderdvijftig millioen te besparen. Dit deelde minister Lieftinck mede, toen hij gistermiddag in de Tweede Kamer het financiële beleid van de regering bij de behandeling van de Rijksbegroting 1950 verdedigde. De minister heeft niet nader aange duid. wat hij van plan was te gaan doen. Vermoedelijk heeft hij het oog gehad op een aantal uitgaven van af lopend karakter, zoals de bijzondere rechtspleging, de uitgaven voor Indo nesië en de premiën voor wederop bouw. Uit het Landbouwegalisatie- Prins Charles van Engeland, die Dinsdag zijn tweede verjaardag vierde, tijd,ens een middagritje met zijn kinderjuffrouw in het Park. Groot-Brittannie is voorstander van een edelmoediger politiek, wat de Duitse staalproductie betreft. Sir Donald Gainer. de Britse vertegenwoordiger in de Frans-Britse werkgroep voor Duitsland, die op het Foreign Office vergadert, heeft betoogd, dat, zo men werkelijk Duitslands medewerking verlangt, het ogenblik aangebroken is om een soepeler houding aan te nemen inzake de opgelegde productiebeperking voor de staalnijverhek' Ook moeten concessies worden ge daan wat betreft het bouwen van koopvaardijschepen en de synthetische ben zine- en rubberproductie. Deze verklaring heeft in de Londense diplomatieke kringen groot opzien verwekt. Koninklijk bezoek aan Londen Op Woensdag 22 November zullen ko ningin Juliana en prins Bernhard in het Claridges Hotel te Londen een gala diner geven, waaraan 64 personen zul len aanzitten. Maandag reeds zullen de voorbereidingen hiervoor beginnen, na dat Zondagavond twee zilverbewaar ders en het hoofd van de linnenkamer van het paleis Soestdijk zullen zijn aan gekomen. Met zestien koks, bedienden en lakeien vormen zij de „voorhoede" van het personeel, dat uit Nederland aankomt om alle details van het diner te verzorgen. Gerechten, serviezen, kristal en al wat er verder tot zulk een diner be hoort, wordt uit Nederland nagezonden. De bloemen worden per vliegtuig aan gevoerd, het tafelzilver met de Jacob van Heemskerck. In het hotel wordt reeds de zaal in gereedheid gebracht, waar het diner zal worden gegeven. Schilders en decora teurs hebben er druk werk. De regering van de republiek Zuid- Molukken maakt bekend, dat het moe dereiland Ceram thans op twee kleine verzetshaarden na geheel in handen van de R.S.M. is. Om dit te be reiken werd een deel van de Zuid-Mo lukse troepen naar Ceram vervoerd. Te vens is een deel van de regering naar Ceram en Saparoea overgeplaatst." Verwachting, geldig tot heden avond: Zwaar bewolkt met op nieuw regen, vooral in de Zuide lijke helft van het land. Matige naar Oostelijke richtingen krim pende wind. Weinig verandering in temperatuur. V r jj d a g Zon op 8.02, onder 16.47. Maan op 14.28. onder 0.00. De Russische generaal was van me ning. dat het hier een opzettelijke pro vocatie betrof, daar de Amerikaanse autoriteiten van te voren op de hoogte van deze vlucht waren gesteld. Hij eiste dan ook een strenge bestraffing van de verantwoordelijke personen. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) JK WIL eindigen met een oproep tot de Kamer en het gehele Nederlandse volk, om niet te ontmoedigen en niet alleen klachten te uiten, doch bemoe diging te putten uit het morele herstel en de grotere ontplooiing van alle krachten in ons volk, ondernemers en arbeiders en ambtenaren, uit de pit en durf, welke in een flink deel onzer jeugd aanwezig is. Laten wij in de huidige moeilijke tijden eenzelfde vertrouwen en kracht hebben als tjjdens de jaren der bezetting bij de besten van ons volk aanwezig waren." Dat was het indruk wekkende slot van de uitstekend gedocumenteerde, met veel overtuiging uit gesproken rede, waarmede minister-president dr. W. Drees namens de regering gedurende twee en een half uur de algemene beschouwingen over de begroting 1951 door de Tweede Kamer gehouden Woensdagmiddag beantwoordde. fonds komt bv. nog steeds een bedrag van 200 millioen gulden voor subsidies op levensmiddelen. Vermoedelijk is ook aan verlaging hiervan gedacht. Prof. Lieftinck waarschuwde overi gens tegen drastische bezuinigingen op sociaal en economisch terrein, zoals agrarische voorlichting, vreemdelingen verkeer e.d., omdat deze de welvaart en de ontwikkeling van het bedrijfs leven meer kunnen schaden dan de be lastingen, die hierop drukken. De financiële toestand van ons land is overigens zorgelijk. Zeer moeilijk ls het handhaven van het budgetair» evenwicht. Bij verbreking hiervan is de deelneming aan de internationale economische eenwording onmogelijk en zou in het binnenland inflatie kun nen optreden. Ten aanzien van de salarisverhoging voor hogere ambtenaren deelde spr. mede. dat deze tweehonderd personen omvat en is ingevoerd in overeen stemming met de commissie voor ge organiseerd overleg. HET WAS een vaardige en waardige verdediging van het regeringsbe leid, geharnast vooral, waar het de be strijding der communistische aanvallen betrof en daarnaast een kenschetsing van het wereldbeeld en de positie van ons land daarin, zoals dit kabinet het ziet. dat geenszins vermoeid en gam mel is, gelijk in en buiten de Kamer wel betoogd wordt, maar waarvan ver scheidene hard zwoegende ministers wel eens vacantie nodig hebben. Een kabinet, dat op zeer vruchtbare wijze met minister mr. W. F. Schokking ;a- mengewerkt heeft eri geen betere op volger dan mr. H. L. s' Jacob, oud-re geringscommissaris voor het bewape ningsprogramma, wist voor te dragen Bij gelegenheid zal een versterking van het kabinet met een lid der C. H. Unie overwogen worden, i doch een kunstmatige verschuiving achtte dr Drees onnodig. Qir Oswald Mosley, de Britse fascisten- leider, heeft bij zijn aankomst in Buenos Aires, hoofdstad van Peronnis- tisch Argentinië, verklaard, dat zijn be zoek geen politiek karakter draagt daar hij slechts de boekenmarkt wil be studeren. Zoekt waarschijnlijk 'n twee dehands exemplaar van „Mein Kampf". Dat dit overigens niet het enige kwaad stichtende boek ter wereld is moge blijken uit de uitlating van een Amerikaanse boef, die de politie ver telde niet van plan te zijn z'n leven te beteren. „Ik begon op m'n zevende jaar misdadigersverhalen te lezen en besloot, dat dit beroep mijn toekomst zou zijn", verklaarde hij. O De 91-jarige Theo- door Grant uit New York en de 98- jarige Theodoor Landrum uit New Or- leans zijn aardig op weg het ideaal van boven geciteerde misdaad-enthousiast te benaderen. De eerste veteraan, die ongeveer 30 jaar van z'n „leven" achter de tralies doorbracht, moest voor dief stal op het matje komen en de tweede werd na twee en een half jaar brom men ook al voor diefstal uit de gevan genis ontslagen. En dan heten ze nog Theodoor ook. Over veteranen ge sproken: In Virginia besloten de heer en mevrouw Harland na 35 jaar ge huwd geweest te zijn en 17 kinderen groot gebracht te hebben, dat ze nu maar eens moesten scheiden. Ingrid Bergman heeft ook grote gezinsplan nen. Nadat de Californische rechter de llllilliHii!flUllll!IHtlHIHIIIIIIIilll)llilHllljlltllillN|jllliMINitilMHIHiiWltWNiUlll(HHHWil scheiding tussen haar en dr. Lmd- ström had uitgesproken, verklaarde ze in Parijs dat ze nu verder films wilde maken en kinderen krijgen. „En U ként die Italiaanse families, tien a twaalf stuks", voegde ze er aan toe. Staalpille» voor Duitsland? reeds zes maal getrouwd en gescheiden was. o Nee. dan kan de blanke bruid van de neger-„apostél" Father Divine het heel wat beter met haar echtgenoot vinden: „We leiden éen rein, kuis en gelukkig leven. Zijn dagelijkse nabij heid is het mooiste voorrecht, dat een mens genieten kan. Hij is groter dan welke atoom- of waterstofbom ook", schreef zij in het weekblad Ebony. En fin als ze hem maar nooit zo kwaad maakt dat hij uit z'n vel springt. Nu we toch in hoger sferen zijn aange land: Bij de Amerikaanse luchtmacht meldde zich dezer dagen de dienstplich tige soldaat Donald Duck. Die mag wel oppassen dat hij nooit in handen valt van de heer George Knieser, die, nadat hij op de jacht driemaal een fa zant gemist had, niet ging kniezen doch een vierde exemplaar, dat hem voor de loop kwam, vakkundig besloop en met z'n blote handen wurgde. En dat hadden mevrouw Perle Mesta, Ameri - ka's ambassadrice in Luxemburg en mevrouw Bonnet gade van de Franse ambassadeur elkaar wel kunnen doen toen ze op een receptie in Washington tot de ontdekking kwamen dat ze bei den precies dezelfde hoed droegen. Ten slotte nog een hoedennieuwtje. Een enquête in Manchester heeft aange toond, dat een man alleen ongeveer tien minuten nodig heeft om éen nieuwe hoed te kopen. Is vrouwlief erbij, dan blijkt dit meestal een half uur te duren. Dr. W. DREES .onvermoeid. JNZAKE het Indonesisch beleid kon dr. Drees uiteraard weinig nieuwe geluiden laten horen. Volgens zijn vas te overtuiging was geen andere weg mogelijk geweest, dan die der onaf hankelijkheid van Indonesië, al ver heelde hij niet, dat hij liever een lang zamer ontwikkeling gezien zou heb ben en dat hij zeer teleurgesteld was over de toepassing van het zelfbe schikkingsrecht. Hij verzekerde met nadruk, dat de regering alles te dezer zake gedaan had, wat zin had. Wat Ambon betreft er is zoveel mogelijk aangestuurd op een vrede lievende oplossing en het had geen zin het publiekelijk te doen. want interna tionale inmenging zou stellig niet ver kregen zijn, toen het nog rustig op Ambon was. Later is dit trouwens evenmin gelukt! (Zie vervolg pag. t) Noodlanding bij Bolsward Gistermorgen heeft een Britse straal jager op de straatweg Bolsward-Sneek een noodlanding moeten maken. De be stuurder de 24-jarige Michael Smart bleef ongedeerd. Toen de wielen het wegdek raakten, bemerkte Smart tot zijn grote schrik dat voor hem uit een kleine Volkswagen reed. Uiteraard had de straaljager een aanmerkelijk grotere snelheid dan de auto, zodat de vlieger naar rechts moest uitwijken. Gelukkig stonden er geen bomen langs de weg. De Vampire maakte een zwaai naar rechts en kwam met de neus in de langs de weg lopende sloot terecht. Even later klom Smart, geheel ongedeerd, uit het niet ernstig beschadigde toestel. De Volkswagen is doorgereden. Aangenomen wordt dat de chauffeur niet bemerkt heeft in welk groot gevaar hij heeft verkeerd. Als vredesverdrag nog lang op zich laat wachten De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, Karl Gruber, heeft kort na zijn terugkeer uit de Ver. Staten meegedeeld, dat Oostenrijk een beroep zal doen op de VN, indien een vredes verdrag niet binnenkort tot stand komt. Uit zijn besprekingen met Wysjinsky was hij tot de overtuiging gekomen, dat de Sowjetunie haar laatste woord over het verdrag nog niet had gezegd. Desnoods zonder Engeland Met alleen de stemmen van de com munisten tegen, heeft de Franse Natio nale Vergadering een motie aangeno men, waarin de regering wordt uitge nodigd te streven naar vergroting van het politieke gezag van de Raad van Europa. Bijna alle sprekers verklaar den zich bij het debat voorstander van een Verenigd Europa, desnoods zonder Engeland. Alleen de socialisten kant ten zich tegen elke regionale overeen komst, waarin Engeland geen partij zou zijn. De regering vermijdt een keus in deze kwestie. Verwacht wordt, dat de voorstanders van een „Europa zonder Engeland" in Straatsburg zullen streven naar uitvoe ring van hun standpunt. De troepen van het nationale Nepa- lese congres, die tegen het bewind van de minister-president Rana in op stand zijn gekomen, hebben Woensdag avond in allerijl voorbereidingen ge troffen voor een slag „aan de laatste verschansing", daar de regeringstroe pen oprukten naar Briganj, dat de ze tel is van de „regering" der opstande lingen. De leiding der opstandige troe pen heeft vernomen, dat de regerings strijdkrachten thans oprukken naar Parwanipoer, dat op ongeveer tien km. van Birganj ligt. Volgens vroegere berichten van Woensdag hebben regeringstroepen, die in ijltempo uit de hoofdstad Kat- mandoe zijn opgerukt, Jitjoer, dat on geveer twintig km. ten Noorden van Birganj ligt, bereikt. Waarnemers te Raxaul en te Birganj zijn van mening dat de troepen der opstandelingen, die zich te Parwanipoer bevinden, ge dwongen zullen zijn op Birganj (de tweede stad van Nepal) terug te val len en dat zij hier, „met de rug tegen de muur", een beslissende slag zullen moeten leveren. Een vooraanstaand Nepalees con- grosleider verklaarde dat er „geen sprake zou zijn van een op de vlucht slaan der congresstrijdkrachten".

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1