Bodemkundig Laboratorium te Kampen verricht nuttig werk Campagne tegen de duurte Kanker volksvijand no. 1 VRUCHTBAAR LAND UIT ZILT WA TER Nieuwe inpolderingen in voorbereiding Onderwaterkartering als basis voor verder werk Mevrouw Hertogh zag haar dochter weer Weer pseudo-vogelpest in Oostzaan HCSC komt er beter in TEXTIELHANDEL STELT VOOR: Lage prijzen alleen mogelijk bij overvoerde markt Pleidooi voor herstel van Visbesommingen IJmuiden Vragen van een Indonesisch parlementslid over K.P.M. Propaganda-avond te Breezand Wieringen „Leer om Leer", gebeurtenis een Urk De week op de visafslag De belangen van het open baar lager onderwijs vrije concurrentie Anna Paulowna Belg verduisterde bromfiets Zijpe Middenstand actief Scheepvaartberichten (Van onze speciale verslaggever). Dromerig ligt daar aan Vloeddjjk In Kampen het oude Spinhuis eens het voor besmettelijke ziekten, thans, na een flinke uitbrei- /NWrt™ rf .Van e,en KrÜk onderdeel van de Directie. Wieringetrmeer (Noordoostpolderwerken), het Bodemkundig Laboratorium. Dit staat onder n teLn" 'r' J' ZU,U" e" h°Udt zich bezlg met het onderzoek van de in te polderen en ingepolderde gronden in de vroegere Zuiderzee op de aan- iT^hr^lT11 veen, zand en kalk. Op deze wijze krijgt men een inzicht in de bruikbaarheid van de nieuwe gronden voor landbouw en veeteelt en kan men zelfs nog voor de inpoldering al enigermate uitmaken, welke buiten de dijken moeten blijven en welke moeten worden drooggemaakt. Er is nu een procédé ontwikkeld be staande uit het opnemen van entstof in een veenmengsel, waardoor de houdbaarheid sterk is opgevoerd. De bacterieën worden met het zaad ver mengd en dan uitgezaaid. Het plantkundig onderzoek, waar voor op de binnenplaats ook kassen aanwezig zijn, waar de resultaten der entingen kunnen nagegaan worden, heeft hoofdzakelijk ten doel de on- kruidbestrijding langs biologische en chemische weg te bekijken. Tevens worden parasieten, insecten met che mische middelen bestreden. In het al gemeen wordt hier bijzondere aan dacht gewijd aan flora, fauna en in de polder voorkomende vogels. Grootse inpolderingsplannen in voorbereiding. Maar ook buiten de Noord-Oostpol der heeft het Bodemkundig Labora torium in Kampen een hoogst belang rijke taak. Zo heeft het een rol van betekenis gespeeld bij de ontzilting der Zuidhollandse en Zeeuwse polders na de inundaties gedurende de oorlog, waarvoor in Goes van 1945'48 een dépendance gevestigd was. Uit de re sultaten van het wetenschappelijk bo demkundig onderzoek kon worden na gegaan, wanneer er ingezaaid kan wordien. Dan is voor de naaste toekomst in voorbereiding de inpoldering van de Braakman bij Terneuzen en van gor- Waarom is dat grondonderzoek nu zo belangrijk? Wij spraken er over met een der medewerkers van het la boratorium, ir. H. Smits. Deze ver telde ons, dat het restant van het IJselmeer tenminste 100.000 ha. moet beslaan. Dit houdt verband met de zoetwatervoorziening van Friesland, Noord-Holland en ten dele ook van Overijsel. De taak voor degenen, die de polders maken is nu, zo veel mo gelijk zand buiten de dijken te houden en de klei daarbinnen. Om dit te we ten, is een volledige onderwaterkarte- ring nodig, ten einde de dijk op de juiste plaats te laten leggen. Dit ver eist een voorbereiding van wel tien jaar. Van het gehele IJselmeer be staat reeds een bodemkaart, welke be trekkelijk gedétailleerd werd voor de thans zo actuele Oosterpolder. De no dige kennis verwierf men door het nemen van grondmonsters. Tweede taak van het laboratorium is het nu, wanneer de gronden droog gevallen zijn, de kartering meer in détail te doen geschieden dan onder water mogelijk is. Er wordt een pro fiel gestoken door met een schop een gat te graven. Het net wordt nu in stede van 500 meter onder water nau wer gemaakt tot 250 meter. De aldus verkregen monsters worden weer in het laboratorium onderzocht. Derde taak is om de grondmonsters te onderzoeken van alle proefvelden. Vele soorten kunstmeststoffen worden geprobeerd. Geen kalkmeststoffen, omdat de grond reeds voldoende kalk- rijk is. Vierde taak is het gras- en gewas- onderzoek der proefvelden. De rege ring heeft in de Noord-Oostpolder ds gronden in cultuur zolang er bijzonde re risico's aan verbonden zijn. Die tij delijke staatsexploitatie wordt na ont ginning, huizen- en wegenbouw ver vangen door verpachting der kavels. Pachters worden geselecteerd. In deze herfst wordt weer land aan pachters uitgegeven en wel 300 boer derijen van 12 H.A., 24 H.A., 36 H.A. en enkele zelfs van 48 H.A. Daarvoor zijn 3000 reflectanten, die zorgvuldig door de directie van de Wieringermeer geselecteerd worden. De verpachting gaat niet bij opbod, maar bij keuze. Gekeken wordt naar de opleiding, de boerenafkomst, de samenstelling van het gezin, het be schikbare kapitaal of het bezit aan de machines en dan, na grondig onder zoek, staat de directie voor de even moeilijke als ondankbare taak haar keuze uit de gegadigden te doen. De pachtprijs bedraagt 160. ƒ170.per H.A. Dat is hoog verge leken bij die van het oude land, maar de nieuwe pachters genieten enkele niet te verwaarlozen voordelen. Zfl hebben het land in één stuk achter hun nieuwe huis en bedrijf. Dan is het land prima ontwaterd en heeft het ten hoogste 2%% sloten instede van de 525%, welke er op het oude land zijn. Maar het allerbelangrijkste is wel, dat de kalibemesting op de zwaardere gronden lager, het algemene vrucht baarheidsniveau heel wat gunstiger is. De pachters hebben zich bij de be bouwing aan enige voorschriften te houden, maar zijn overigens vrij in de exploitatiewijze. Bacteriologisch en Botanisch onderzoek. Daar zijn bij het laboratorium nog twee afzonderlijke afdelingen, de bacteriologische en de botanische. Het microbiologische onderzoek heeft tot hoofdtaak de bereiding der entstof voor de groei van klavers en vlinderbloe migen. Deze entstof heeft slechts een beperkte houdbaarheid en moet daar door vrij vlug na de bereiding gebruikt worden. Rm „Er was slechte één slachtoffer, dat met enkele lichte schaafwon den naar het ziekenhuis vervoerd Bertha wilde niets van haar moeder weten Na een scheiding van acht jaar zag mevr. A. Hertogh heden haar dertien jarige dochter Bertha terug, nadat Ber tha tot twee maal toe had geweigerd haar moeder te spreken en daarbij ge zegd had, dat haar moeder „haar zoveel ellende had bezorgd". Mevrouw Her togh volhardde echter in haar wens, haar dochter weer te zien en ging naar een armoedig huis aan de Rangoonroad waar Bertha met haar echtgenoot en pleegmoeder, Aminah, woont. Aminah vroeg haar, waarom zij voor het meisje bleef vechten. „Je hebt haar aan mij gegeven", zo sprak zij. Me vrouw Hertogh ontkende dit. Toen Bertha, gekleed in een rose maleis ke- baja en een blauwe sarong, binnen kwam, berispte mevrouw Hertogh haar kind, omdat het haar niet wilde spre ken. Bertha antwoordde hierop: „Waar om bent u hier gekomen. Ik heb ge noeg verdriet". Daarna volgde een felle discussie in het Maleis. Bertha zei: „Ik ben Mohammedaanse en ik zal nooit mijn man verlaten. Ik kan niet van u houden, omdat u mij, toen ik een kind was, hebt weggegeven". Mevrouw Her togh kuste Bertha en verliet haar met tranen in de ogen. „Natuurlijk wil ik haar nog terug hebben. Zij is van mij en ik kan niet naar haar vader in Ne derland teruggaan zonder haar", aldus mevrouw Hertogh. zen (dit zijn uiterwaarden) in de mond der afgedamde Brielse Maas (een complex van 300 H.A.) Als het IJselmeer eenmaal droog is, wordt de vraag overwogen, of men ook verder zal gaan met de inpol dering der Waddenzee. Aan bod komt eerst een stuk ten Noorden van Wie- ringen, het Balgzand en de Waard- gronden. De onderwaterkartering daarvan en van een gebied ten Zui den van Vlieland en Texel alsmede van de tussen Friesland en Groningen liggende Lauwerszee in nauwe samen werking met de Dienst van de Rijks waterstaat verkeert in vergevorderde staat van voorbereiding. Zo wordt daar in het gebouwencom plex aan de Vloeddijk in Kampen, aan de rand van het nieuwe land onttrok ken aan de zilte baren staag voorbe reid de vergroting van het bodem- areaal van Nederland, gedachtig aan de woorden op het monument op de Afsluitdijk: Een volk, dat leeft, werkt aan zijn toekomst. In Oostzaan is bij een particulier in het Noordeinde weer pseudo-vogelpest uitgebroken. Circa 100 kippen zijn naar het destructorbedrijf te Purmerend vervoerd en vernietigd. De omliggende pluimveebedrijven zijn uit voorzorg verdacht verklaard. Het eerste team van de tafeltennisclub „HCSC" speelde dezer dagen tegen het ongeslagen DSS 1 (Alkmaar). De HCSC- ers speelden weliswaar vier partijen in drie games, maar de laatste game gaf de doorslag in het voordeel van DSS. Onze stadgenoten verloren in een heel aardige ontmoeting met 82. Weemhoff versloeg de DSS-er Blank in twee games (2119, 2115). De sterkste speler van DSS, Pie- deriet, won al zijn partijen in twee games. Deze speler beschikt over een gevaarlijke backhand met geweldig veel effect. Hij versloeg Smit met 2119, 2115. Weem hoff en Van der Spek dolven met 2116, 2118 het onderspit. Houtkoper (DSS) won alles in drie games. Het was jam mer dat Van der Spek in de derde ga me, toen hij met 1813 vóór stond, een inzinking kreeg. Van der Spek verloor met 2022. Blank was uiterst snel. Hil heeft een geduchte forehand en is te vens een goed verdediger. HCSC speelde ditmaal veel beter dan tegen IVA en kan met meer vertrouwen in deze zware eer ste klasse de komende wedstrijden tege moet treden. De besommingen van Woensdag waren: stoomtrawler IJm. 183 f 22.600; 6 20.200; motortrawler 19.800; haringlogger Kw 67 6200. Prijzen per kg: heibot 2,201.40; tarbot X 21,54. Prijzen per 50 kg: tongschar 8079; schartong 2721; v. ha ring 1911,40; makreel 3310,70; gr. schel vis 7045,50; grm. schelvis 61,5047; kim. schelvis 40,5034; kl. schelvis 1 3527,50: kL schelvis II 208; wijting 17,5014,50; gr. gul 54—338; midd. gul 3528; kl. gul 31—23; kl. haal 24—21,50; ham 57—54; poontjes 1511; kl. koolvis zw. 2221; wit 4033. Prijzen per 125 kg: gr. kabel jauw 208—164; gr. koolvis zw. 50—42, wit 10288; gr. leng 6562. De aanvoer be droeg 3692 kisten, waarvan 680 haring en 1330 makreel. Naar aanleiding van het vonnis, dat de Amsterdamse rechtbank tegen de KPM heeft gewezen, heeft het Indone sische parlementslid Sutardjo Kartoha- dikusomo (PIR) aan de regering-Natsir gevraagd, of deze het thans geen tijd vindt, de concessie voor de KPM in te trekken en uit de overeenkomsten van de RTC al die bepalingen te schrap pen, die in strijd zijn met het belang van land en volk van Indonesië. SPOORWEGONGELUK AAN ZUIDKUST VAN NOORWEGEN Op het station Hjukseboe aan de Zuidkust van Noorwegen is de express- trein naar Oslo op een alleenstaande goederenwagen gereden. De wagen was door een ongelukkig toeval tijdens het rangeren van een goederentrein op het hoofdspoor terechtgekomen toen de express kwam aanrazen. De eerste wa gen van de trein werd volkomen ver woest. Er zijn twintig doden en gewon den geteld. Op de propaganda-avond voor het Ko ningin Wilhelminafonds sprak de heer L. van Dam het openingswoord en greep deze gelegenheid aan om de twintig col- lectrices en vooral de heer W. de Jong te bedanken voor het goede werk dat zij deze zomer hebben gedaan. Het bestuur van de afdeling Anna Paulowna, zo deel de spreker mede, bestaat uit dames en heren, die over de gehele gemeente ver spreid wonen en van verschillende rich ting zijn. De samenwerking tussen hen is uitstekend. „Canticum Novum" het R.K. gemengde koor onder leiding van de heer Ploeg, verleende medewerking op deze avond. Een zeer te waarderen medewerking, want het in ledental wat geslonken koor, dat echter in alle partijen enige uitste kende krachten behield, zong zeer moot. Zuiverheid, klankgehalte en stemver houding waren prima. 1 Over het kankervraagstuk werd he'L woord gevoerd door dokter Veenis, die in zijn rede zes punten behandelde, n.1. 1. Wat verstaan we onder kanker? 2. Hoe ontstaat deze? 3. Is de ziekte erfelijk? 4. Hoe is ze verspreid over het Nederlandse volk? 5. Is genezing mogelijk en welke methoden worden daarbij toegepast? en 6. Hoe is de bestrijding georganiseerd? Liever dan zijn rede, die ongeveer an derhalf uur duurde, op de voet te vol gen, doen wij er hier en daar een greep uit en geven vooral de in dit verband geuite waarschuwingen weer. Het sterftecijfer,, waarvoor kanker als doodsoorzaak geldt, stijgt. Per 100 sterf gevallen waren in 1917 acht te wijten aan kanker, in 1927 12, in 1937 17,5 en in 1947 18. Echter mag hierbij niet vergeten wor den dat, 1. door verbeterde methoden thans meer dan vroeger geconstateerd wordt dat iemand kanker heeft: 2. de sta tistiek betrouwbaarder is geworden en 3. Vrijdagavond treedt de Nederlandse Come- die, onder regie van Johan de Meester, voor de Kunstkring „Wieringen" op met Shakes- peare's „Leer om Leer", dat met recht het meest besproken stuk van dit seizoen mag wor den genoemd. In vijftien taferelen laat de Ned. Comedie genieten van dit voortreffelijk gebrachte toneel werk van de grote Engelse toneelschrijver uit de 16e eeuw, wiens werken voor alle eeuwen blijken te zijn en actueel blijven. Velen van de talrijke medespelenden zijn de Wieringers niet onbekend. O.a. treden op: Johan Fiolet, Han Bentz van den Berg, Philippe la Chapelle, Allard van der Scheer, Fons Rade makers, Henk van Ulsen, Siem Vroom, Jan Apon, Ton Lutz, Anton Burgdorffer, Jos Lies- ting, Ellers Vogel, Gerda Ruyters, Mimi Boes- nach etc. Deze eerste kennismaking voor Wieringen met Shakepeare's werken zal ongetwijfeld een aangename zijn. Slechts weinig snoekbaars werd de af gelopen week aangevoerd. De vangsten per span varieerden van 30 tot 150 kg. De noteringen voor snoekbaars waren guns tig, per kg van 0,940,98. Alleen Vrij dag trad een kleine prijsdaling in. De markt noteerde toen gemiddeld 0,92 per kg. De aavoer van rode baars was iets beter. Noteringen per kg van 0,60 tot 0,70. Voorn en blei goede aanvoer. Prij zen per kg van 0,10 tot 0,14. Andere soorten witvis werden practisch niet aan gevoerd. De weekbesommingen der snoekbaars vissers varieerden de afgelopen week per span van 140 tot 600. Besommingen der staandnetvissers van 160 tot 400. Door verschillende vaartuigen werd bliek aan gevoerd, in totaal 12.400 kg. Noteringen per bak van t 3,20 tot 3,30. Besommin gen per span van 40 tot 260. Enkele vaartuigen kwamen met Noord zeevis. Noteringen voor verse vis waren resp.: wijting per kg 0,16 tot f 0,18; schol 0,37; tong 0,97: tarbot 0,50. Aan gevoerd werd: 7399 kg snoekbaars: 929 kg rode baars; 5779 kg voorn en blei; 1 kg snoek; 19 kg karper; 12.400 kg bliek; 68 kg kabeljauw; 210 kg wijting; 776 kg schol; 1337 kg tong en 27 kg tarbot. De totale omzet aan de visafslag bedroeg ongeveer f 10.860. „IDONEA" IN DIENST VAN DE MUZ Het m.s. „Idonea" is door EUSM ver huurd aan Zuiderzeewerken voor het on derhouden van een dienst voor haar per soneel. de gemiddelde levensduur de laatste eeuw gestegen is van 40 op 67 jaar en de ziekte zich juist bij mensen boven het 50ste jaar het meest openbaart. De veel voorkomen de borstkanker is misschien één der oor zaken dat de gevallen bij man en vrouw zich ongeveer verhouden als 4 6. Struisvogel-politiek Dr. Korteweg meent de toeneming van longkanker te moeten toeschrijven aan het gestegen gebruik van sigaretten („ro ken over de longen") en het verblijf in ruimten met veel rook. Een zeer groot gevaar schuilt in de struisvogelpolitiek die veel mensen ten opzichte van de kanker voeren. Van het allergrootste belang is dat de ziekte tijdig onderkend wordt. Dan is door operatie of bestraling redding' mogelijk! Bij twijfel moet niet gewacht worden tot pijn gevoeld wordt of vermagering intreedt, want kanker kan een pijnloos verloop hebben en de algemene lichaamsoestand kan tot het laatst schijnbaar in orde zijn. Waardoor kanker ontstaat, wat de ver wekker is, staat nog niet vast. Het sterkst aangehangen wordt de theorie, dat mechanische-, koude-, warmte-, zonne straal-prikkelingen een funeste invloed kunnen hebben, evenals bepaalde stoffen. Wel komen in sommige families verschei dene gevallen van kanker voor, maar dat kan ook toeval zijn bij het veelvuldig voorkomen van deze ziekte of een gevolg zijn van het feit, dat de leden van zo'n familie eenzelfde, ongunstig beroep uit oefenen. De erfelijkheid is in ieder geval niet bewezen. Kwakzalvers taboe Dokter Veenis waarschuwde in het bij zonder voor het gevaar dat schuilt in het gaan naar kwakzalvers. Van de patiënten die op het spreekuur komen, is 60 procent niet anders dan wat nerveus of lijdt slechts aan een ingebeelde Kiekte. Bij dezulken kunnen kwakzalvers door sug gestie wel wat bereiken! Ze nemen mis schien zelfs de pijn weg en zijn juist dan het allergevaarlijkst. Want de kwaal ge nezen ze niet en de patiënt die geen pijn voelt gaat niet naar de arts of komt als het te laat is! Men make zich niet nodeloos beangst, maar het is niet weg te cijferen, dat kan ker wereldvijand no. 1 is; dat er nog ont zaglijk veel te doen zal zijn eer men deze ziekte, die zoveel leed meebrengt, de baas is. Veel geld is daarvoor nodig. Prinses Wilhelmina schonk de som die het ge schenk was van het Nederlandse Volk bij Haar 50-jarig regeringsjubileum als konin gin, aan het fonds dat haar naam draagt. Maar, zo eindigde spreker, ieder moet nu verder helpen. Men kan dit doen, zei de heer Van Dam, door steunend lid te worden van het Ko ningin Wilhelminafonds. Daar door het vertrek van de heer Van Wijk de afdeling zonder voorzitter was, leidde de secretaris, de heer Vergaay, de algemene vergadering van Volksonder wijs, die bij de heer Bossen werd gehou den. In zijn jaarverslag merkte de secre- aris op, dat de afdeling dit jaar weinig actief was geweest. Maar Volksonderwijs is hier ook niet, zoals in sommige andere plaatsen, de enige culturele instelling en behoeft zich dan ook niet op te werpen om ontwikkelings- of onspanningsavonden te organiseren. Het verslag herinnerde aan het werk van de heer Van Dijk, die er de stoot toe gaf, dat de slapende afde ling Breezand werd omgezet in de afde ling Anna Paulowna. Bij zijn vertrek is hem een album met platen van kunstwer ken aangeboden. Propaganda aan de Kleine Sluis, vooral door de heer W. de Jong gevoerd, had tot resultaat, dat twin tig nieuwe leden werden gewonnen, waar mede het ledental voor het eerst boven de tweehonderd kwam. Bij de zilveren-dak actie sloeg de afdeling, dank zij vooral de activiteit van de dames Broers—Visser en Hoekstrav. d. Klooster, een goed figuur; or kon 64,13 worden afgedragen. De heren Borgo en Pranger bevonden de re kening van de penningmeester, de heer P. Kooiman, uitstekend in orde. Inbegrepen het saldo van 1948 ad 159,60, waren de ontvangsten in 1949 t 671,70. De uitgaven bedroegen f 578,56. Het batig saldo Is dus n"g 1 83,14, een achteruitgang van 76,46. De heer Beunder werd bij acclamatie tot bestuurslid gekozen en op dezelfde wijze werd de heer Vergaay herbenoemd. Na dat aan de afgevaardigden naar de alge mene vergadering in Utrecht vrij man daat was verleend, ontspon zich een praatje over het kleuteronderwijs naar aanleiding van hetgeen de heer Vergaay mededeelde over de te verwachten wet telijke regeling. De meerderheid der ver gadering hoopte, dat deze geen leerplicht voor de kleuters tot gevolg zou hebben. Bij de rondvdaag werd nog besloten aan het fonds tot steun- f 25 af te dragen en op voorstel van de heer Kooiman een zelfde bedrag als subsidie te verlenen aan de algemene kleuterschool te Breezand en aan die te Kleine Stut». Er is dunkt ons niemand die de nood zaak van lagere prijzen ontkent. Hoe zeer de meningen over andere kwesties ook uiteenlopen over dit punt kan men eenstemmigheid constateren bjj mensen van alle politieke richtingen en uit alle geledingen der samenleving. Misschien is niet iedereen hiervan de noodzaak geheel duidelijk. We zijn geen economen van professie. Maar wanneer men over het algemeen eens rustig met de gemiddelde „men" de problemen van de dag doorneemt, dan wordt in negen van de tien gevallen al spoedig begrepen, dat verlaging van de prijzen tot verhoging van de koop kracht van onze gulden kan leiden verhoging van de lonen daarentegen voert op de duur naar inflatie. Dat is een stelling, die al sinds de bevrijding wordt geponeerd, en die in de praktijk is bewezen door de erva ringen in Frankrijk en Hongarije, om maar een paar voorbeelden te noemen, Nu heeft men in dit opzicht niet al les in de hand. De lonen kan men be heersen, de prijzen alleen daar, waar men volkomen in eigen behoefte aan grondstoffen en machinerieën kan voor- en dus onafhankelijk is van het bui tenland. In deze gelukkige omstandig heid verkeert geen enkel land. Men is dus eigenlijk wel overal afhankelijk van internationale factoren bij de vast stelling van zijn prijzen. Toch niet helemaal. Prof. dr. J. Tin bergen, de directeur van het Centraal Planbureau, de leider dus van de eco nomische „brain-trust" van onze rege ring, heeft dezer dagen te Arnhem nog eens weer gepleit voor verlaging van de prijzen door rationalisatie van de productie. Als tweede middel tegen verdere aantasting van het levenspeil wees hij aan de vervaardiging van volksgoederen op grote schaal. In dit opzicht vindt prof. Tinbergen de detailhandelaren in textiel- en mo deartikelen achter zich. Hun lijfblad „De Textielhandel" bevatte dezer da gen een artikel, dat weliswaar een aan tal wijd openstaande deuren intrapt, doch ook enkele behartigingswaardige opmerkingen bevat. Uiteraard zijn deze ingegeven door overwegingen, waarvan het groepsbelang er een is. Dat wordt ook niet ontkend. Integendeel. „Nie mand dan de handel is meer overtuigd van de noodzaak van goedkope ver- bruiksartikelen, die aan de lonen koop kracht geven. De voorraden in onze "akken moeten rouleren. Er moet een gezonde doorstroming zijn. In de snel heid van die roulering ligt de sleutel voor de welvaart van de handel", zo wordt in dit artikel gezegd. Op grond van deze overwegingen eist het blad van de regering een cam pagne tegen de duurte, een campagne Voor de Meervoudige Kamer te Alk maar stond gisteren de Belg Leon N. terecht, wie ten laste was gelegd dat hij op 11 Juli te Anna Paulowna een rij wiel met hulpmotor had gehuurd, welk rijwiel hij, toen hij er een ongelukje mee kreeg, voor f 70 te Middenmeer verkocht had. De Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, eiste acht maanden met af trek van preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Buiskool, had de indruk dat het gebeurde min of meer te wijten was aan een ongelukkige sa menloop van omstandigheden. Het was niet de bedoeling van verdachte goede sier van het geld te maken. Hij was bang dat als hij de schade, die hij aan het rijwiel had toegebracht, niet direct kon vergoeden, hij gegijseld zou wor den. Hij ging terug naar Belgie, doch hij stuurde reeds spoedig de wegen- belastingkaart aan de verhuurder terug en bood aan f 350 te betalen. Mr. Buis kool deed een beroep op de rechtbank clementie te betrachten en een straf op te leggen die belangrijk korter zou zijn dan geëist was. Over veertien dagen zal de uitspraak worden gedaan. TE HOOG LOON VOOR LANDARBEIDERS Jacob R. uit Anna Paulowna, die gis teren voor de Economische Politierechter te Alkmaar mr. J. A. Markus, terecht stond, was ten laste gelegd dat hij aan vijf landarbeiders een loon had uitgekeerd dat hoger was dan was toegestaan. Nadat de secretaris van de Sociale Commissie als getuige-deskundige een verklaring had afgelegd, achtte de Offi cier, mr. dr. J. M. Vellinga. de schuld van verdachte zó gering, dat hij ontslag van rechtsvervolging vroeg. Mr. Markus sloot zich hierbij aan. Ook in de Zijpe wordt een groot scheepse St. Nicolaas-actie gehouden. Hieraan nemen deel bijna 30 zaken. U heeft kans prachtige cadeaux toegewe zen te krijgen. Hieronder bevinden zich: een radiotoestel, een dames- of i herenfiets, compleet uitgerust; een zui ver wol 16 els karpet en nog vele an dere mooie cadeaux. De actie wordt ge voerd onder de volgende slagzin: Zij - pers, weest coulant, koopt bij uw mid denstand. Wij staan voor u klaar, voor lage prijs, prima waar". Begrijpelijk zijn ook niet-Zijper kopers van harte welkom. De cadeaux worden toegewe zen ook aan niet-Zijpers. Toewijzing der cadeaux zal plaats vinden op 20 December in zaal S. Kuiper te Schager- bsefl, die „niet zozeer de luxe goederen om vat als wel het eerst-noodzakelijke volksartikel". „Er moeten lakens en andere huis- houdgoederen, goedkope halfwollen stoffen voor kinderjurken, die thans in Nederland onvoldoende te krijgen zijn. Sokkenwol desnoods met regeringssub sidie en verder herenkleding van een behoorlijke kwaliteit tegen prijzen, die lager liggen dan de tegenwoordige". Uiteraard verheelt de schrijver zich niet, dat er op het ogenblik grote moei lijkheden moeten worden overwonnen, als gevolg van de gespannen inter nationale toestand. Tal van bedrijven draaien thans op topsnelheid wegens de zeer grote orders, waarmee zij in hun maag zitten. Onder de arbeiders in de industriecentra heerst thans tij delijk welvaart, maar deze is niet blij vend. Bovendien zijn er nog anderen dan de industrie-arbeiders, wier gulden door de prijstijgingen een goed deel van zijn koopkracht heeft verloren. „Het door het bedrijfsleven gebrach te offer van een nieuwe loonronde is zoals wel duidelijk is gebleken voor al die gevallen een lapmiddel gewor den, nul en van generlei waarde". Tegenover al deze moeilijkheden stelt „De Textielhandel" thans zijn voorstel. „Wat wij, met velen in de handel willen, is: tijdelijke opheffing van invoer rechten; regeringssteun voor de meest noodzakelijke verbruiksartikelen uit eigen land, wanneer de indu strie niet in staat is, uit eigen kracht haar kostprijs op een an der niveau te brengen, en ten slotte zodanige opvoering van de pro ductie, dat alle achterstand in de uitvoering van orders op korte termijn wordt opgeheven. De bijdrage van de handel volgt daaruit vanzelf. Bij een overvoerde markt zal een gezonde concurrentie, los van alle prijzenbeschikkingen, haar eigen werk doen. De opruiming van Belgische goederen in een nog recent verleden heeft dat overduidelijk bewe zen. Bij herstel van de vrije concurren tie hebben wij geen prijzenbeschikkin gen van node. De mannen met de acte- tassen en de leren jassen kunnen dan wel naar productievere arbeid omzien dan het controleren van de prijzen. Want ook zonder „massregeln" door Den Haag, neen, juist zonder overbo dige controle zal de handel dan zijn eigen boontjes doppen". Aagtekerk, 15-11 van Sydney te R'dam Alcyone, 14-11 van San Juan naar Ciuadad Trujillo Alphard, R'dam—Rosario, 15-11 van Santos Arkeldijk, New Orleans—A'dam, 15-11 te Le Havre Averdijk, 14-11 te New York Abbedijk, 14-11 van Threerivers naar Bot- wood (N F) Akkrumdijk, Beira—A'dam, 15-11 te R'dam Algenib, R'dam—Buenos Aires, pass. 14-11 Ouessant AmstelxJark, Makassar—A'dam, pass. 14-11 Ouessant Arendskerk, R'dam—Sydney, 14-11 van Ade- laide naar Melbourne Arnedijk, Houston— R'dam, 14-11 te Antwerpen Axeldijk, R' dam—New York, 14-11 van Antwerpen Blora- mérsdijk, 14-11 van Norfolk te New York Blijdendijk, 13-11 van R'dam te New York Breda, A'dam—Chili, 14-11 te Cristobal Beverwijk, 15-11 van Alexandrie te Sfax Borneo, Surabaja—A'dam, 15-11 te Genua Caltex Leiden (t), Ras Tanura—Pernis, pass. 14.-11 Malta Celebes, A'dam—Indonesië, 15-11 te Djakarta Congostroom, 14-11 te Port Gentil ten anker Diemerdijk, Vahcou- ver—R'dam, 14-11 te Antwerpen Dalerdijk, R'dam—Vancouver, 14-11 van San Franc isco naar Portland Ena (t), Aruba-Gent, pass. 14-11 Flores Esso Den Haag" (t)f 14-11 van Aruba te R'dam Garoet, Djakarta—R' dam, pass. 14-11 Sabang Gooiland, A'dam— Buenos Aires, 15-11 te Santos - Hercules, 14-11 van Oran te Carthagena Hoogkerk, A'dam—Durban, 14-11 van Port Sudan naar Aden Hydra, Puerto Plata—Antwerpen, pass. 14-11 Ouessant Inldapoera, Djakarta-R'- dam, 15-11 te Belawan Ino, Cura§ao—A' dam, 14-11 van San Juan Jagersfontein, 15-11 te Beira verwacht Kelbergen, 14-11 van Catania naar Casablanca Kota Inten, Djakarta—R'dam, pass. 14-11 Kaap Carbon Lindekerk, R'dam—Basrah, 14-11 van Ras Ta- r.ura, 15-11 te Koweit verwacht Lombok, Vancouver—Calcutta, 14-11 van Belawan naar Madras Loppersum, 14-11 van Bagnoli naar Huelva Laurenskerk, R'dam—Basrah, pass. 14-11 Ouessant Lekkerkerk, R'dam-Cal- cutta, 13-11 te Bombay Leuvekerk, 15-11 van Damman naar Koweit Laagkerk, 13-11 van R'dam te Calcutta Mapia, 14-11 van Surabaja te A'dam - Montor, 14-11 van Levant te A'dm - Modjokerto, R'dam-Dja- karta, 15-11 van Port Said naar Suez Ma- doera, A'dam—Indonesië, 14-11 van South- ampton naar Genua - Mitra (t), 14-11 van Curagao te Malta - Musi, R'dam-Indonesie, 14-11 van Suez naar Aden Odysseus, 13-11 van A'dam te Savona Poelau Laut, A'dam— Indonesië, 14-11 van Suez - Prins Alexander, Montreal—Hamburg, pass. 14-11 Wight - Roe- biah, A'dam—Indonesië, 14-11 van Makassar naar Balik Papan Rondo, 15-11 van Cal cutta te Madras - Rijnkerk, Japan-R'dam, 14-11 van Hongkong - Soestdijk, New York- Surabaja, 15-11 van Aden naar Colombo Stad Dordrecht, 15-11 van R'dam naar Porto Empedocle - Stad Haarlem, R'dam-Ancona, pass. 14-11 Finisterre - Stad Schiedam, 15-11 van Savona naar Saffi - Salatiga, Seattle- Perzische Golf, 15-11 te Bombay - Saparoea, A'dam—Kaapstad, 14-11 te Walvisbaai - Siba- jak, R'dam—Australië, 14-11 van Colombo naar Fremantle Sommelsdijk, 11-11 van Havanna la Brownsville Stad Breda, Londen—Cura^ao, pass. 14-11 Azoren - Slamat, Ne* York- Calcutta, 13-11 van Bahrein naar Bombay Tabian, Surabaja-A'dam, 14-11 van Singa pore naar Belawan Talisse, A'dam- Indone sië, 14-11 van Surabaja naar Panarukan Titus, 14-11 van Izmir naar Tunis Tamo, 14-11 van Buenos Aires naar San Lo»*enzo - Tero, 15-11 te Santos verwacht, pass. 15-11 Kaap Frio van R'dam 1'ibia, Lissabon— Singapore, 14-11 van Suez naar Abadan Tegelberg, 18-11 van Rio de Janeiro te Kobe Tjipanas, Japan—Kaapstad, 12-11 te Durban Tjipondók, Kaapstad—Kobe, 13-11 te Zan- zibar Volendam, R'dam—Sydney, 14-11 150 mijl noodwest van Cocos Eiland Waterland, Buenos Aires—A'dam, pass. 14-11 Ouessant Waterman, Diakarta-R'dam, 14-11 te Staes

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3