Gligoric sloeg Najdorfs aanval af Grotewohl spreekt dreigende taal tot de Evangelische Kerk r™3 DAGE Zijn rivalen speelden allen remise Eerste winstpunt voor Dr Max Euwe Het Radioprogramma Zes personen in arrest) Wegens diensi in Wehrmachi Westminster Abby Londens oude kathedraal TWEE KINDEREN IN EEN DROGE PUT GEVALLEN Schulte-Peters tweede in Brussel Engels voetbalteam klopt Wales Wordt Ronde van N.W. Nederland klassieker? MACHINIST VOORKWAM ERNSTIG ONGEVAL San Salvador maakt de kwestie-Tibet aanhangig bij de V. N. Ontvoeringspoging mislukte „Zij propageert herbewapening van Duitsland Actie op basis van de Praagse verklaring Pim, Pam en Pom als schatgravers Payne Best gast van Koningin en Prins xxxxxxxxx> ;xxx£ xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx: Spanje krijgt ECA-lening De MIG-15 is sneller dan de Amerikaanse straaljagers Soldaten varen thuis KERKELIJK NIEUWS DONDERDAG 16 NOVEMBER 1950 ^bra^r/hp/'nw °p zijn trotse leidersplaats afgeslagen. Najdorf voldoMde temeer T r rfmiSe dU ha,Ve pUntie was voor de Joegoslaaf voldoende, temeer waar Rossolimo en Stahlberg eveneens remise speelden en Reshevsky ternauwernood aan een nederlaag ontkwam. Dr. Euwe heeft zijn hetgeei^hH ^ieh te TUdi1°°d br.acht Van Scheltin^ tot enkele zwakke zetten, voorts de nraehf ü1 a *rootmeester niet ko" permitteren. Opvallend was r Jd' Waar,n dr' Tartakower de Argentijn Pilnik op de aaTmerSk?ge8tegelnmnS were,dschaakt»-nooi is door deze resultaten kaar niets toe. Van den Berg verloor de zenuwoorlog, blunderde en keek bij de 40ste zet in het triomfantelijke gezicht van de verheugde IJslander. Kottnauer heeft het zijn grote tegen stander Reshevsky danig lastig ge maakt. Een Nimzo-Indische met 4. dc2 stemde de Amerikaan tot diep en langdurig nadenken. Hij bood remise aan, maar zeer terecht sloeg de Tsjech dit aanbod af. Kottnauer had nog een zeer gevaarlijke aanval in petto en eerst toen deze door Reshevsky op de juiste wijze gepareerd was, werd over eenstemming over de verdeling van het punt bereikt. Op het bord van Foltys en Trifuno- vic waren de lichte officieren geen lang leven beschoren. De stelling met aan beide zijden koningin plus twee kas telen en gelijk aantal pionnen bood geen van beiden een bepaald voordeel. Bij de 26ste zet eindigde deze oud- Indische verdediging in remise. Kramer koos tegen Pirc de West- Indische opening. Hij hield lange tijd stand, maar ten slotte moest hij een pion prijs geven en dit nadeel bestond nog in het bij de onderbreking bereikte eindspel van paard en drie pionnen tegen paard en vier pionnen. Tartakower toonde zich Woensdag avond de oude leeuw. Misschien schaamde hij zich voor de povere re sultaten, welke tot nu bereikt waren AI stonden voor de vierde ronde geen ontmoetingen tussen grootmees ters op het programma, zo waren er toch enkele partijen waarin men felle strijd kon verwachten, b.v. Rossolimo- Stahlberg en Najdorf-Gligoric. De partij Rossolimo-Stahlberg was een Franse opening, waarbij Rossolimo kon verwachten, dat hij op zijn ope ningszet e4 het antwoord e6 zou krij gen, want de Zweed kiest deze verde diging steevast. De Fransman moest dus iets in petto hebben. Inderdaad behandelde hij de opening origineel, doch deze schijnt hem niet opgeleverd te hebben wat hij er van verwachtte. Weldra stuurde hjj op grote ruil van stukken aan en bij de 20ste zet was de vreda getekend. Najdorf koos tegen Gligoric de Grün- feld-Indische verdediging, zij het niet geheel volgens monster. Voor de lief hebbers was nu alle hoop op deze partij gevestigd, maar de grote heren wilden elkaar blijkbaar geen kwaad doen. Bij de 19de zet stelde Najdorf remise voor en Gligoric nam het voorstel dankbaar aan. O'Keïly-Golombek was een zeer merkwaardige Aljechin-verdediging. Reeds bij de zevende zet offerde wit een stuk om de zwarte stelling geheel te kunnen insluiten. Teneinde zich eni germate te bevrijden gaf Golombek vier zetten later het stuk terug. O'Kelly zet te de match echter voortreffelijk voort en bij de 41ste zet zag hij zijn arbeid met een overwinning beloond. Szabados dreigde in een Siciliaanse partij, waarin de Italiaan een zwakke pion op d6 kreeg, door onze jonge land genoot Donner onder de voet gelopen te worden. Hij bleef evenwel dapper overeind en allengs slonk het voordeel van Donner. Bij de onderbreking was een ongeveer gelijke stelling bereikt. Van den Berg en Gudmundsson le verden een wedstrijd wie in de hoog ste tijdnood zou geraken. Zij gaven el- VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Het Radio-Jeugd- joumaal. 6.45 Leger des Heilskwartier. 7.15 Levensvragen van allerlei aard. 7.30 In dienst van het vaderland. 7.40 „Vandaag". 8.05 De Gilde viert. 10.00 Gram.muziek. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Kerkkoor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Wereld Schaaktour- nooi. 11.20 Avondconcert. HILVERSUM n, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 .Tafeltennissers. 6.20 Sportproblemen. 6.35 Hugo de Groot. 7.15 Spaanse vocaliste. 7.45 Jachtvliegschool. 8.15 Robert Schumann-concert. 9.25 Pierre Falla. 9.45 Annajanska. 10.20 Let op de bel. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Gram.platen. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 9, 1, 7, 8 en 11 uur. 9.15 Ochtend bezoek. 9.35 Weens Philharmonisch Orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano-recital. 11.30 Muziek bij het werk. 12.15 Piano-duo. 12.33 Metropole-orkest. 1.15 Mandolinata. 1.45 Rug- giero Ricco. 2.00 Zigeuner-kwintet. 2.15 Kwin tet. 2.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 3.00 Sweelinck-kwarSet. 3.40 En daama het oor deel. 4.00 Vocaal Ensemble. 4.15 Boston Pro menade-orkest. 4.30 Zendersluiting. 6.00 Rege ringsuitzending. 6.10 In dienst van het vader land. 6.20 Variaties. 6.30 Bijbelgenootschap. 6.45 Geestelijke liederen. 7.15 Regeringsuit zending. 7.40 „Vandaag", 8.05 Robert Clark- Ensemble. 8.30 Kerk en wereld. 8.55 Radio Philharmonisch Orkest. 9.55 De levende kerk. 10.10 Bijbel en muziek. 10.30 Langs wegen van kunst en schoonheid. 10.45 Avondoverden king. 11.15 Wereld Schaaktoumooi. 11.20 Melodieën. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 9, 1, 6, 8 en 11 uur. - 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Tsjechisch Philharmonisch Or kest. 10.00 Kinderen en mensen. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Orkest. 10.30 De Regen boog. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Jonge Nederlandse kunstenaars. 11.40 Radio-feuille ton. 12.00 Pierre Palla. 12.33 Sport en prog nose. 1.20 The Skymasters. 1.50 Chansons. 2.00 Kookkunst. 2.20 Het Concertgebouw-or kest. 3.00 Ons volk in zijn dichters. 3.20 Die- renlied. 3.40 Hersengymnastiek. 4.00 Wij en de muziek. 4.30 Zendersluiting. 6.15 De Vara feliciteert. 6.45 Denk om de bocht. 7.00 Meis jeskoor. 7.15 Beurs en buikriem. 7.30 Wat met de kerk? 7.50 Nieuws. 8.05 Bgeken. 8.10 Alt en piano. 8.35 De godsdienst en het moderne leven. 9.00 Pennies from heaven. 9.25 Jon geren-forum. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Paul Godwin. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. 11.15 Huwelijk van A tot Z. 11.30 Symphonie-concert. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN Hl: 9.05 Lichte muziek. 10.00 Lux.: Ménage et Musique (VI.). 11.00 VGO: Kamer muziek. 11.15 Peter Benoit. 11.30 Beniamino Gigli zingt. 11.45 Orkest Weber. 12.00 VI. Br.: Gcvar. muziek. 12.32 Orkest Welffens. 1.15 Orgel. 2.00 Gram. 2.45 Eng. H.S.: Saxophoon- kwartet. 3.00 VGO: Grot© Radio-varia. 4.00 Eng. L.P.: Orkest Leader. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Filmmuziek. 7.50 Feuilleton. 8.00 Film revue. 8.15 Omroep Symph.-concert. 10.15 Opera- en Belcanto-concert. LIJN IV: 9.00 Fr. Br.: Kookpraatjc. 9.10 Symph.-muziek. 10.10 Verz.progr. 11.00 Orgel. 11.30 The Rhythme Players. 12.00 VGO: Gram. 12.30 Fr. Br.: Orkest Delhez. 1.00 Eng. L.S.: Gram 1.30 Voor de arbeiders. 2.00 Eng. L.P.: BBC Northern Orohcstra. 2.45 Voor de kinderen. 3.00 Fr. Br.: Franz Schubert. 4.15 VGO: Gram. 6.00 Kalundborg: Gevar. muziek. 6.30 Eng. L.P.: BBC Welsh Orchestra. 7.00 Fr. Br.: Gram. 7.30 Lux.: Div. 8.00 Er. Br.: Omroeporkest. 10.00 Lux.: Kamer muziek 10.30 Bonsoir, les Amisl 11.20 Orkest Winstone. en had hij Pilnik uitgekozen om hem nog eens in zijn oude gedaante te zien. Hoe het zij de grootmeester trok in de Westindische partij wel van leer en versloeg zijn tegenstander in een schitterende aanval na 26 zetten. Komen wfj tenslotte bij de partij Euwe-Van Scheltinga. Hier Nimzo Indisch echter met 4. db3. Aan beide zijden verdwenen de a- en b-pionnen, waarop Van Scheltinga de kastelen posteerde. Daartegenover had Euwe andere voordelen waarmede hij het zijn landgenoot lastig maakte. Van Scheltinga kreeg weliswaar het beste spel, maar geraakte in tijdnood, deed een paar zwakke zetten en stond bij de 38ste zet volkomen verloren. Hiermede was de eerste overwinning van onze kampioen overigens een gelukkige een feit. De stand De stand na de vierde ronde luidt: 1. Gligoric (Zuidslavie) 31/2 p.; 2-4 Rosso limo (Frankrijk), Stahlberg (Zweden) en Reshevsky (Ver. Staten) 3 p.; 5-7. Nadorf (Argentinië), Euwe (Neder land) en O'Kelly (Belgie) 214 P-; 8-10 Trifunovic (Zuidslavie), Tartakower (Frankrijk) en Pilnik (Argentinië) 2 p.; 11-12 Donner (Nederland) en Pirc (Zuidslavie) I1/2 plus 1 afgebr. partij; 13-15 van Scheltinga (Nederland), van der Berg (Nederland) en Gudmundsson (IJsland) I1/2 P-; 16. Szabados (Italië) 1 plus 1 afgebr. partij; 17-19 Foltys (Tsjechoslowakije), Golombek (Enge land) en Kottnauer (Tsjecho-Slowa- kije) 1 p.; 20. Kramer (Nederland) Vj p. plus 1 afgebr. partij. De partijen van de 5e ronde, welke hedenavond gespeeld wordt zijn: PilnikO'Kelly, PircTartakower, StahlbergKramer, TrifunovicRos solimo, van ScheltingaFoltys, Res hevskyEuwe, GudmundssonKott nauer, Szabadosvan der Berg, Gligo ricDonner, GolombekNajdorf. De ex-krijgsgevangenen Nadat verschillende officiële instan ties in het Boskamp te Amersfoort de onlangs daar uit Rusland gearriveerde gevangenen aan een nauwkeurig on derzoek hebben onderworpen, zijn gis teren de eerste zes Hagenaars, wier an tecedenten niet helemaal zuiver zijn, aan de Haagse recherche overgedragen. Zij stonden sedert 1945 in de dossiers van de PRA te 's Gravenhage gesigna leerd als voormalige SS-ers of lieden die anderszins aan de Duitse front dienst hebben deelgenomen. De PRA heeft thans de zaken in handen en de Officier van Justitie zal te zijner tijd beslissen of zij verder zullen worden vervolgd. De zeventig ex-krijgsgevangenen zul len ter berechting worden verdeeld over de bijzondere strafkamers van de rechtbanken in ons land. Een twintig tal is toegewezen aan de strafkamers in het Zuiden van het land. Zes zijn er na diepgaand onderzoek vrijgelaten. Te Groesbeek zijn twee kinderen van resp. zeven en vier jaar in een zeven tien meter diepe put gevallen. Deze wordt sinds lang niet meer gebruikt en was droog. Een oom van een der kinde ren heeft hen door middel van een touw uit de put gehaald. Het oudste kind is later aan zijn kwetsuren over leden, het jongste is met een gebroken been naar een ziekenhuis in Kranen burg gebracht. Het Belgische kppel BruneelDe Beukelaere heeft dank zij een punten- voorsprong de Zesdaagse van Brussel gewonnen. SchultePeters werden tweede. Op één ronde volgden op de derde plaats de Belgen Ramon en Thysse. Onze landgenoot Van Vliet moest Woensdagavond wegens onge steldheid de strijd staken. In de strijd om de West-Europa Cup heeft de Haagse IJshockeyclub met 10—4 van Luik gewonnen. Woensdagavond was de stand in de Zesdaagse van Hannover 1. Vopel Zoll (Duitsland) 1110 p. Op één ronde 2. V o o r e n-Nothdurft (Ned.-Duitsl.) 169 p.; op drie ronden 3. RigoniIntra (ItaliëDuitsl.) 176 pt. De sportcommissie van de N.W.U. heeft het plan de voornaamste wed strijden voor amateurs in Nederland tot z.g. klassiekers te verheffen. De keuze is gevallen op de Ronde van Noord-West-Nederland om de Grote Prjjs der Ver. Noordhollandse Dagbla den, de Ronde van Noord-Holland, AmsterdamArnhem v.v., Benelux- wedstrijd, Ronde van Midden-Neder land, Ronde van het ÏJselmeer en Ron de van Limburg. Indien de opzet slaagt zullen deze wedstrijden met het na tionale kampioenschap worden be schouwd als selectie voor het wereld kampioenschap voor amateurs. Alle amateurs, die aan het wereldkampi oenschap willen deelnemen, zullen verplicht zijn in bovengenoemde wed strijden uit te komen. Het is voorts de bedoeling om aan de uitschrijvers van deze klassiekers voorrang te geven bij de keuze van hun wedstrijddatum en om het aantal gewone wedstrijden op de dagen van de klassiekers zoveel mogelijk te be perken. De sportcommissie hoopt hiermede niet alleen de waarde en de betekenis van deze klassiekers te verhogen, maar ook een beter overzicht te krij gen van de prestaties van de diverse renners en van hun capaciteiten. In een van de beste landenwed- st.rijden der laatste jaren heeft Enge land met 42 van Wales gewonnen. Het duel tussen de Engelse spil Leslie Compton en de midvoor van Wales, Ford, was ditmaal voor de Arsenal- man minder gemakkelijk. Ford toonde zich een prachtig speler, die waar schijnlijk de beste midvoor van Groot- Brittannie genoemd kan worden. De Engelse linksbinnen Baily (Tottenham) zorgde vóór de rust met twee doelpun ten voor een 20 voorsprong. Vijf mi nuten na rust kopte Ford in, maar Man- nion zorgde voor 31. Weer scoorde Ford, maar enkele seconden vóór het einde vergrootte Engeland door mid del van 'midvoor Milburn de stand tor 4—2. De Ronde van Nederland zal waar schijnlijk* dit jaar gereden worden van 26 Mei tot 3 Juni. De wielerkalender van de NWU voor 1951 vermeldt: 17 Juni: Valken burg wegkampioenschap voor profs en onafhankelijken; 23 Juni: prov. kam pioenschappen voor amateurs; 8 Juli: Zandvoort: wegkampioenschap voor amateurs; 4, 5, 8 en 12 Augustus: Am sterdam: baankampioenschappen; 26 September: clubkampioenschap op de weg. De Scandinavie-Express stopte gis termorgen plotseling voor een onbe waakte overweg in de nabijheid van Barneveld. Vlak voor de trein was een auto de spoorbaan overgestoken. De machinist had deze zien aankomen en had de tegenwoordigheid van geest, sterk te remmen. Zo werd een onge luk voorkomen. San Sglvador heeft de Algemene Ver gadering der VN officieel verzocht, de inval van „buitenlandse strijdkrachten in Tibet" in behandeling te nemen. Een woordvoerder van de Indiase re gering heeft verklaard, dat de berich ten over een overeenkomst tussen China en Tibet geheel en al vals zijn. De Chinese opmars naar Lhasa schijnt vertraagd te zijn. De politie van West-3erlijn heeft Dinsdagavond de ontvoering van de anti-communistische propagandist Wer- ner Nieke verijdeld. Zij was er achter gekomen, dat er plannen bestonden, om Nieke, die o.m. een klein illegaal blad voor Oost-Duitsland redigeert, naar het Oosten te slepen. De beide mannen, die het plair moesten uitvoe ren, zijn gearresteerd. DE HANDELSBESPREKINGEN MET WEST-DUITSLAND UITGESTELD De handelsbesprekingen tussen Ne derland en West-Duitsland, waarvanhet laatste stadium deze week in Frankfurt zou beginnen, zijn uitgesteld tot het midden van de volgende week. Eén van de bekenaste historische bouwwerken van Londen is de uit de elfde eeuw daterende Westminster Abbey. Bijna alle koningen van Enge land werden er in de loop der eeuwen gekroond. Vele vorsten, onder wie de Koning-Stadhouder Willem III, wiens 300ste geboortedag dezer dagen werd herdacht, vonden er hun laatste rustplaats. In het voorste deel van het schip der Kerk, dichtbij de Westelijke ingang, bevindt zich het Graf van de Onbekende Soldaat. Op dit Graf zullen HM. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard tijdens Hun bezoek aan Londen een krans leggen. De Oostduitse premier Otto Grotewohl heeft in de regeringsverklaring waar mee h(j zijn nieuwe kabinet aan het Volksparlement voorstelde, medegedeeld, dat de regering niet langer een staatsvjjandige houding van de kerk in haar gebied zou aanvaarden. Hij beschuldigde de leiders van de Evangelische kerk, die haar hoofdzetel in West-Berlijn heeft, ervan, dat zij de herbewapening van West-Duitsland propageren. Ook zullen stappen worden gedaan, teneinde te komen tot besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland over de oprichting van een. grondwetgevende vergadering voor geheel Duitsland. waren: vrije toegang tot de wereld markten, versterking van de handels betrekkingen met de andere landen achter het IJzeren Gordijn en met W. Duitsland en vernietiging van Wester se agenten. Uiteraard beloofde nij, nimmer het plan -Marshall, het Atlan tische Pact, het plan-Schuman of elk ander aggressiepact te zullen aanvaar den. De nieuwe regering-Grotewohl heeft vijf vice-premiers, n.1. Ulbricht en Rau (SED), Nuschke (CDU), Loch (lib.- dem.) en Bolz (nat.dem.). De sleutel- posten zijn alle in handen van SED- ers. Grotewohl beschuldigde in zijn rede de leiders der Evangelische Kerk er verder van, dat zij represaillemaatrege len trachten te nemen tegen al die per sonen uit de Oostelijke zone, die zich openlijk voor de „vredescampagne" van de communisten hadden uitgesproken. Er zou worden gestreefd naar harmo nische samenwerking tussen kerk en staat; er zou voor worden gezorgd, dat de kerk volledig met de staat zou samenwerken. Al het mogelijke zou worden ge daan om op basis van de verklaring van Praag eer vredesverdrag en de po litieke en economische eenheid van Duitsland tot stand te brengen. De be zettingstroepen dienden te worden te ruggetrokken. Verdere eisen van de heer Grotewohl De „Evening Standard" meldt, dat een der gasten op een kleine partij op Buckingham Palace tijdens het bezoek van koningin Juliana en prins Bern hard de Engelse kapitein Payne Best zal zijn, die bekend is uit het incident van Venlo in 1939. 43. „Vooruit, staar me niet zo aan", zegt de bankdirecteur op ongeduldige toon. „Maak liever de touwen los". Zwijgend voldoet Pom aan het ver zoek van meneer Spaarvarken. Geluk kig is Pom er gauw mee klaar en de bankdirecteur slaakt een zucht van verlichting als hij zijn armen en benen weer vrij kan bewegen. „Zo jongetje, dat zal je straf straks verminderen als je veroordeeld wordt", gaat hij verder en kijkt Pom onderzoekend aan. „Maar ben je niet een zoon van Moeder Woef fie?" Pom knikt. „Ik begrijp het niet, hoe komt een zoon van zo'n nette fa milie nu onder bankrovers terecht? „Ja, maar ik ben helemaal geen rover", roept Pom met een wanhopig gezicht. „We hebben alleen maar een gang ge graven om de schat te zoeken en we wisten helemaal niet, dat we in de Spaarbank terecht waren gekomen". En dan legt Pom alles uit. DOOR LOULA G. FRDMAN 46) Zjj zaten samen alleen in de salon. Dade had Ellie meegenomen om naar een klaverveld te kijken. Het was vroeg in de herfst en Henry droeg een nieuw pak, dat hij had gekocht, toen hij zijn vee naar Kansas City had gebracht. Het was voor het eerst dat hij iets buiten Rockwell had gekocht, en dit waagstuk had hem nieuwe moed gegeven. Het pak was hard blauw, met een streep erin, waarvan de verkoper had gezegd, dat jonge mensen dit op het ogenblik droegen. Maar hoevelen ook inderdaad zo'n pak mochten dragen, deze streep was niets voor hem. Hij had er een das bijgekochtschreeuwende rode, blauwe en purperen strepen. Daarboven leek zijn gezicht nog roder en zijn niet verbrande voorhoofd nog witter dan gewoonlijk. Hij was in afgrijselijke verlegenheid toen hij alleen werd gelaten met Elaine. Ofschoon hij naast haar op de sofa zat, was het meisje zich nauwelijks van zijn aanwezigheid bewust. Gisteren had Barry geschreven, dat hij misschien voor een paar dagen thuis zou kernen. Hij verlangde er erg naar hen allen te zien, want hij was in lang niet thuis geweest hij had het zo druk gehad en zo. Nu de watermeloenen rijp wa ren en de laatste piepkuikens werden geslacht, kon hij zich geen betere tijd denken om te komen. Elaine zat over zijn brief te denken zich afvragend of hij zich ook een andere herfst zou herinneren, toen de meloenen rijp wa ren. Henry's stem erg hees en onna tuurlijk, brak haar gedachten af. „Elaine", zei hij, „hoe zou je het vin den met me te trouwen?" Zij keerde zich snel om en toen zij dat deed, pakte hij haar hand. Zij keek naar zijn hand op de hare, gefascineerd en met afgrijzen. Hij was plomp en zwaar, met korte vingers. Grove rood bruine haren groeiden zo dicht op de rug van zijn" hand, dat de huid nauwe lijks zichtbaar was. Zijn ongelijke, hoe kige nagels toonden, dat hij nooit had gehoord van manicuren, maar eenvou dig zijn zakmes gebruikte. „Nu", vervolgde hij, terwijl hij dwaas grinnikte, „wat denk je ervan, kind?" „Neefluisterde zij vol afkeer. Toen zij de verslagen blik op zijn ge zicht zag, werd zij zichzelf weer mees ter. „Dank je, Henry", zei ze zacht, maar ik kan niet. Ik kan niet...." „O.K.", zei hij, „ik had niet veel hoop dat je wel zou kunnen. Maar ik dacht, laat ik maar vragen. Ik blijf wel wachten, voor geval j* ooit van ma ning mocht veranderen". Hij bleef wachten. Nog vier jaren. En toen trouwde Elaine hem. Geen ogenblik bedroog zij zichzelf omtrent de reden, waarom zij het deed. Zij had hem niet lief, wendde het ook niet voor. Noch nam ze hem, omdat Barry voor haar verloren was, ofschoon dat zo was. Zijn werk was nu zijn leven en als hij thuis kwam was het alles wat hij wist, alles waarover hij praatte. Reeds begon de „Criterion", wat de naam van het tijdschrift was, bekend te worden. Meer en meer maakte de boekenliefde zich van Barry meester. Eens had hij „Horatius" en „Waterloo" geciteerd, nu las hij James Joyce en Virginia Woolf, maakte opmerkingen over hen, die niet pedant, maar helder en juist waren. Elaine, die naar hem had geluisterd, nam één van de boeken op, die hij had achter gelaten en pro beerde het te lezen. En terwijl ze las, wist zij dat hij voor altijd voor haar verloren was, behalve in de dromen, die zij over hem had. Daarin was hij al tijd de hare. Indien zij ooit had gehoopt, dat Barry met haar zou willen trou wen, dan was die hoop nu zeker ver vlogen. Ook trouwde zij niet, omdat zij voel de een last te zijn voor Oom Dade. Hij en Ellie waren alleen in huis, en de aanwezigheid van Elaine was een vreugde voor hen. Zij was zozeer een deel van de familie, alsof zij een eigen kind was. Z« zelf zouden d« eersk 1 zijn geweest om toe te geven, dat Elaine hun een veel groter bedrag aan genoegen opleverde, dan zij in staat waren haar terug te betalen. Zij trouwde met Henry Waring, om dat zij, op een Zondagmorgen rondkij kend, juffrouw Laura Meeks alleen in haar kerkbank zag zitten, en toen ze ker wist, dat zij het niet zou kunnen verdragen te leven en te sterven als een oude jongejuffrouw. Hier, evenals in alle kleine plaatsen, waren de mensen uitermate wreed tegenover vrouwen, die niet trouwden. In een streek als deze bestonden geen bezigheden of philantropische instellin gen, waaraan deze vrouwen zich kon den wijden, zoals in grotere steden. Hier was maar één schema voor een vrouw, en dat was het huwelijk. Haar leven was koken, verstellen en schoonmaken, en zonder man was het een eenzijdig bestaan, niet alleen scheef op zichzelf, maar een bestaan, dat de persoon, die het leidde, ontwrichtte en buiten de gemeenschap plaatste. De mannen ge droegen zich al lelijk genoeg, maar de venijnige opmerkingen van de vrouwen waren nog erger Later begreep Elaine dat de vrouwen die zo spraken, diege nen waren, die amper zelf waren onl snapt aan het oude-vrijsterschap, en wel zo op het nippertje, dat het haar blind maakte voor eigen onbevredigd huwelijksleven en iedere echtgenoot haar beter toescheen dan helemaal geen. (Wordt vervolgd). De ECA zal onverwijld een aanvang maken met de uitvoering van het Con- gresbesluit om een lening van 62.5 mil- lioen dollar aan Spanje te verstrekken. De Import-Sxportbank te Washington zal de gelden verstrekken volgens ge dragsregels, die onder leiding van pre sident Truman zijn uitgewerkt. In de leningovereenkomst zullen bepalingen worden opgenomen, welke de aanschaf fing van strategische materialen voor de VS in Spanje gemakkelijker zullen maken. Volgens de luchtvaartmedewerker van het Britse blad „Daily Telegraph" maken de Britse en Amerikaanse in lichtingdiensten zich zeer bezorgd naar aanleiding van de verslagen over de snelheid van de door de Russen ge bouwde „MIG 15" straaljagers, die voor het eerst in Korea zijn verschenen. Deze toestellen kunnen een snelheid van 1088 km per uur bereiken .terwijl de snelste Britse en Amerikaanse straaljagers het tot 985 resp. 1072 km brengen. BRITSE „HOME GUARD" HERLEEFT De Britse „Hoge Guard", het burger- leger, dat in de oorlog opgeroepen werd ter verdediging van het land tegen een invasie, zal weer tot leven geroepen worden, aldus heeft de Britse minister van defensie, Emanuel Shinwell mede gedeeld. De Amsterdammer B. M. C. van Egmona, die lid is geweest van de co lonne Henneicke en vele Joodse Ne derlanders arresteerde, is door de Bijz. Raad van Cassatie tot twintig jaar ge vangenisstraf veroordeeld. JOH. v. OLDEBARNEVELT (rep.) Djakarta—Amsterdam 15 Nov. van Suez naar Portsaid. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te HerwenenE. H. Cas- sutto, voorheen predikant by de Holland Reformed Church, woonachtig te Sche- veningen; te Woldendorp (toezegging)J. Coltin, reserve-legerpredikant, woonachtig te Appingedam. Bedankt voor Wou denberg! J. H. Circel te Ede; voor Vrie- zenveen (3e pred. plaats): K. Luyendijk te Hees-Neerbosch; voor Glanerbrug (toe zegging): A. E. D. A. Ravesloot te Steen wij kerwold. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Nieuwerkerk a.d. IJ- sel; C. J. Hakman te Boorn-Bergum; te DriebergenRijssenburg: L. W. Muns Berlicum; te Overveen: G. Wilgenburg te Aalten; te AugustinusgaSurhuizum: L. Zwanenburg, res. legerpredikant, woon achtig te Middelburg. Examens. Aan de Vrije Universiteit slaagden voor het doctoraal examen theologie ds D. van Swigchem, gereformeerd predikant te Haamstede.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 7