Djakarta zeven uur een dode stad Rogge hekelde het communisme op Vredescongres te Warschau Guerilleros bezetten Tsjoentsjon Ruim honderdDeiHenaren Wysjinsky over Lie's vredesplan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Veiligheidsactie ter voorkoming van illegale Nieuwe melkprijs voor de boer City in afwachting van Koninklijk Paa Prof. dr. G. van der Leeuw overleden Nepalese opstandelingen staken verzet KoJit BtAiek Nakomelingen van Frans avonturier hopen op een fortui in Maandag 20 Nov. 1950 75e Jaargang No. 10956 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Verschillende personen werden gearresteerd MINISTERS NAAR AM BON Generale repetitie in Londen Engelse pers heet de bezoekers welkom Critiek werd met gejoel ontvangen Paard trouw als hond Amerikanen 34 km van Mandsjoerijse grens Noordelijken bezitten honderdduizend Familie Schram voor de vierde maal gered hebben dertien ribben Gebaseerd op politiek Amerikaanse strijdkrach ten op drie millioen man vooroordeel" Weerbericht Sowjetrussisch jeugd- leger v oor Korea? man Indianen aan de Amazone op het oorlogspad Mevr. Hertogh bedreigd Claude Bonnet onterfde twee generaties BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HËLDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand f 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten ZEVEN UUR lang fe het stadsleven van Djakarta Zondag tengevolge van een vefbgheidsacUe stilgelegd. Deze actie wordt als een uitvloeisel be schouwd van de rede van premier Natsir over gewapende groepen en van de bekendmaking van Sultan Hamenkubuwono over de inlevering van wapens Zjj wordt mede in verband gebracht met mogelijke demonstraties naar aan leiding van de herbegrafenis te Solo van de leiders van de opstand van Ma- diun. Een aantal leiders van de P.K.I. (de communistische partjj in Indone sië) en de Sobsi, één der directeuren van de Javase Bank, de heer P. Spies, het voormalige Chinese lid van de Volksraad, de heer H. Kan, de hoofd redacteur van het links georiënteerde Chinese dagblad „Seng Hoa Pau", de heer Wang Chi Wen en de voormalige staatssecretaris voor binnenlandse, veiligheid, de heer Sunasantoso, werden tijdens de actie aangehouden. Zondagavond bevonden de heren Spies, Kan en Wang Chi Wen zich nog in arrest. Ook in andere delen van Indonesië werden soortgelijke acties onder nomen. De mensen, die Zondagmorgen om vijf uur op weg naar hun werk waren, hebben zeven uur moeten wachten, vooraleer zij verder konden. President Sukarno, die per vliegtuig naar Malang zou vertrekken om zijn zieke moeder in Blitar te bezoeken, stelde zijn vertrek uit tot na 12 uur 's middags, toen de De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de gemid delde producentenprijs voor melk voor het melkprijsjaar 1950/51 vastgesteld op 17,5 cent per kg voor melk met een vetgehalte van 3,5 Ook in het nieu we melkprijsjaar zal het verschil tussen de prijs gedurende de winterperiode en die in de zomerperiode 3 cent per kg bedragen. Daartoe zal in de winter maanden weer een toeslag van ongeveer 2 cent worden gegeven, welke in de zomermaanden door middel van een heffing van ongeveer 1 cent wordt te ruggevorderd. De wintermelkprijs voor de boer zal dus ongeveer 19^ cent bedragen en de zomermelkprijs ongeveer 16 y, cent per kg. De toeslag voor de winterperiode wordt reeds verstrekt van 5 November af. In verband met het tijdstip, waar op deze beslissing genomen is, zullen de noodzakelijke wijzigingen in de met de basismelkprijs samenhangende prijs stellingen etc. op 2 December 1950 van kracht worden. De wijziging van de melkprijs voor de veehouders zal geen wijziging van de maximumprijzen voor de consumen ten ten gevolge hebben. Met een speciaal legervliegtuig zijn Vrijdag de Indonesische minister-presi dent, Moh. Nasir, de ministers Assaat (Binnenlandse Zaken) en Pellaupessy (Voorlichting) en de gouverneur der Zuid-Molukken, Latuharhary, naar Am- bon vertrokken. De ministers zullen met de bevelhebber van de strijdkrach ten van Oost-Indonesie, kolonel Kawila- rang, besprekingen voeren over het zo spoedig mogelijk herstel van orde en rust in de Zuid-Molukken. Naar ver wacht wordt, zal dit bezoek tien da gen duren. actie weer even spoedig eindigde als zij begonnen was. De actie, die een rus tig verloop had, sloot Djakarta, Priok en Djatinegara geheel af. Het hoofdkwartier van de P.K.I. werd door de politie onderzocht. Hier vond men o.m. een proefdruk van het nieuwe nummer van de „Bintang Merah" (Rode Ster). In dit nummer stonden artikelen, die betrekking hadden op de herbegra- fennis van Amid Sjarifuddin c.s. De schattingen over het aantal arres taties lopen ver uiteen, n.I. van een do- zijn tot 200. Bij de actie werd een aantal wapenen in beslag genomen. Over de redenen van aanhouding van de heer Spies tast men ook bjj de Javase Bank in het duister. Van gezaghebbende zijde vernam Aneta, dat Maandag een regeringsver klaring is te verwachten. De actie geeft duidelijk aan, aldus de zegsman van Aneta, dat de regering waakzaam is en dat iedere actie, van welke groep ook waarbij gebruik gemaakt wordt van onwettige middelen, door de regering zal worden onderdrukt. Ten slotte wees men erop, dat het communisme in Indo nesië niet verboden is, doch dat, indien er actie zou worden gevoerd, die scha delijk is voor het nationale belang, de regering niet zal schromen krachtige maatregelen te nemen. De „Household Cavalry", die de ko ninklijke stoet Dinsdag van Victoria station naar Buckingham Palace zal escorteren, heeft Zondagochtend een generale repetitie gehouden, met me dewerking van een detachement gar desoldaten, dat bij het station stond opgesteld. In stromende regen bege leidden de ruiters de landauers langs de koninklijke route door Londen. De vlaggentooi langs de route tussen het parlement en Buckingham Palace is grotendeels gereed. Van de masten wapperen in regelmatige volgorde de vlaggen van Nederland, Engeland en de City of London. Het hek voor het paleis heeft een verfje gekregen en de hekornamenten zijn opnieuw verguld Verscheidene Londense Zondagsbla den wijden een artikel aan het komen de bezoek. Onder de kop „Een ko ninklijk welkom" groet de „Sunday Chronicle" de gasten namens haar le zers, en het blad zegt: „De oprecht heid van het welkom, dat Londen de Koningin en de Prins der Nederlanden Dinsdag zal bereiden, is boven elke twijfel verheven". De „Observer" zegt. dat de gehechtheid van het Neder landse volk aan zijn koninklijk gezin de laatste tien jaar zeef is toegeno men. eerst door de" bewonderde hou ding van Koningin Wilhelmina tijdens de oorlog, daarna door de eenvoud van Koningin Juliana. De „Sunday Ex press" publiceert een artikel dat voor namelijk gewijd is aan Prins Bern- hard, terwijl een artikel in de „Sun day Graphic" de lezers vertelt over de jonge prinsesjes en over het diner in Claridge. John Rogge, bestuurslid van de Ame rikaanse progressieve partij heeft op het „Vredescongres" te Warschau een rede gehouden, waarin hij het com munistisch geloof in het gebruik van geweld „een hinderpaal op de weg van de menselijke vooruitgang" heeft ge noemd. Hij wilde Noord-Korea als aan valler gebrandmerkt zien. Waarnemers geloven, dat dit Rogge's „zwanenzang" in de vredesbeweging is geweest. De Vooraanstaande Sowjetrussische afge" vaardigde Boris Polevoy heeft hem reeds „een vernietiger van de vrede" genoemd. Rogge verklaarde zich „verontrust zowel over de conferentie van econo mische macht in de V. S. als over die van politieke macht in de Sowjetunie. De congresleden joelden en schimp ten tijdens zijn rede, doch enkele pun ten, die overeenstemden met de alge mene lijn van het congres, werden met bijval ontvangen. Rogge sprak de hoop uit, dat het nieuwe China een onafhankelijke weg zal volgen evenals Joegoslavië. Radio-Moskou leverde Zondagavond de volgende commentaar op de rede van Rogge: „Deze provocerende toe spraak, waarin de bandieten van Tito geprezen werden, heeft alom onder de gedelegeerden grote verontwaardiging gewekt". Achter de schermen van het vredes congres wordt thans beraadslaagd over de stichting van een niet-communis- tiscne vredesbeweging. Deze zou wor den gevormd door een kleine, doch in vloedrijke groep pacifisten, socialisten en anderen, die tot dusver deelgeno men hebben aan de door de commu nisten geleide vredesbeweging. De be weging zou zich kristalliseren rondom John Rogge, die na zijn redevoering van Zondagavond verzekerd werd van de sympathie van Franse, Deense, Britse en Ierse gedelegeerden. Een landbouwer uit Haps (N. Br.) kocht in Maart 1947 een paard bij J. Peters te St. Antho- nis, enkele uren verder gelegen. Dezer dagen was het paard spoor loos verdwenen; het had kans ge zien uit te breken. Alle naspo ringen bleven vruchteloos, totdat uit St. Anthonis de tijding kwam, dat het trouwe paard de stal van zijn vroegere baas was bin nengewandeld. Oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen In het Academisch ziekenhuis te Groningen waar hjj de laatste tijd werd verpleegd is Zaterdag in de leef tijd van 60 jaar overleden prof. dr. G. van der Leeuw, oud-minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Prof. dr. G. van der Leeuw studeerde Communistische guerilleros zijn er in de nacht van Zaterdag op Zondag in gesiaagd de tachtig kilometer ten noordoosten van Seoel gelegen stad Tsjoentsjon bij verrassing in te nemen. Onder de burgerbevolking zijn vele slachtoffers. Er wordt thans hevig om het bezit van Tsjoentsjon gestreden. De communisten hadden de stad Zondagochtend nog bezet. Zolang zij «r blijven zijn belangrijke bevoorradingswegen, die vanuit Seoel naar het noor den en oosten lopen, afgesneden. Door sneeuw en modder oprukkende troe pen van de zevende Amerikaanse divisie infanterie hebben Zondag de buis tenwijken van de Oostkoreaanse plaats Kapsan, die 34 kilometer van de Mandsjoerijse grens is gelegen, bereikt. Prof. Leeuw De negen dagen oude „parallel-regering", gevormd door Nepalese opstan delingen, is Zondag geëindigd doordat de congrestroepen het verzet hebben gestaakt. Dit wordt uit Raxaul gemeld door een correspondent van „Press Trust of India". Onder dekking van de duisternis zijn de congrestroepen bezig de gehele centrale sector te ontruimen. zowel in Leiden als in Duitsland theo logie. In 1916 promoveerde hij op het proefschrift: „Godsvoorstellingen in de oud-Egyptische pyramideteksten". Hij werd hetzelfde jaar predikant der Ned. Herv. gemeente te 's Heeren- berg. Reeds twee jaren later, dus op zeer jeugdige leeftijd werd hij be noemd tot hoogleraar aan de Groninger universiteit. In 1945, direct na de be vrijding, werd prof. van der Leeuw benoemd tot minister en hij had aller eerst de taak orde te scheppen in de gedurende de bezetting ontstane chaos. Hij bleef het ministerschap bekleden tot 1946 toen hij opgevolgd werd door prof. Gielen. Prof. van der Leeuw was een actief lid van de Partij van de Arbeid. Hij had een zeer brede belangstelling voor theologische, onderwijskundige en cul turele vraagstukken. Gedurende zijn ministerschap kwam in Januari 1946 het Nederlands-Belgisch cultureel ac- coord tot stand. De thans ontslapene was een uitnemend spreker, die ook in het parlement het gehele oor had. Hij was in het bezit van hoge Nederland se en buitenlandse onderscheidingen. De familie Schram, vader, moeder en drie jongens van negen, vijf en zeven jaar, werd Zaterdagavond voor de vierde maal gered. Hun vaartuigje de sloep „Amy XI" geraakte op weg van Weymouth naar Cork (Ierland) in een storm in nood. Er werden nood seinen gegeven en 'n reddingboot van orbay sleepte het vaartuig in de ha ven van Brixham. Schram verklaarde tegenover Reu ter, dat hij zich mogelijk in Cork zou vestigen als hij er kon komen. Het oorspronkelijke plan was naar Zuid- Amerïka te emigreren. Dr. W. A. Griep, directeur van de „Stichting Fotu" heeft enige medede lingen gedaan over de resultaten van het bevolkingsonderzoek op tbc in Delft. Daarbij werd geconstateerd, dat 130 mensen dertien in plaats van twaalf ribben hadden. JDit was het geval bij 91 vrouwen en 39 mannen. Vier mensen (drie mannen en één vrouw) hadden het hart niet op de juiste plaats, nl rechts. Volgens welingelichte kringen te Washington zou het Amerikaanse mi nisterie van defensie een voorstel be studeren om de actieve sterkte van de gewapende strijdkrachten binnen ander half jaar tot 3.200.000 man uit te brei den. De Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Wysjinsky, heeft in de Algemene Vergadering van de V. N„ bij de behandeling van Trygve Lie's vre desplan en het tegenplan van de Sow jetunie, verklaard, dat de Sowjetunie „van harte het vreedzaam naast elkaar bestaan in de wereld van kapitalisme en communisme wenst". Lie's tien punten-plan was volgens Wysjinsky gebaseerd op politiek voor oordeel. Het ging de boven alles be langrijke kwestie van opneming van de Chinese communisten stilzwijgend voor bij. Verscheidene critieke kwesties stel den de V.N. voor de plicht, iets te doen Het waren de kwesties van de Chinese vertegenwoordiging, onvoorwaardelijk verbod van atoomwapens, het instellen van een effectieve internationale con tröle hierop en vermindering van de bewapening en de strijdkrachten van de leden-staten. Verwachting tot Maandagavond. Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG: Zon op 8.09, onder 18.42; Maan op 15.08, onder 4.45. Dij de Westeuropese danskampioen- schappen voor amateurs, die in Mün- chen werden gehouden werd het Britse paar Archie Stevens—Doris Skellesey eerste. Tweede werd een Deens paar en derde een Duits paar. Van frivool naar klassiek: Even verder naar het Zuiden in Linz, de hoofdstad van Op- per-Oostenrijk. het geboorteland van Anton Brückner, zal ter herinnering aan deze grote componist een „Brück- ner-Haus" gebouwd worden, dat in de toekomst het centrum van Brückner- festivals zal worden. Symphonieën zijn overigens niet het enige Oosten rijkse export-artikel, jachtgeweren wer den en worden er ook in grote getale gefabriceerd. Zoveel zelfs dat de Por tugezen voor 58.000 dollar van deze wapens voor koffie ruilen. Koffiebonen voor blauwe bonen dus. Over wa pens gesproken: De vroede vaderen van de goede stad Milwaukee hebben be sloten het gebruiken, verkopen of In voorraad hebben van katapulten straf baar te stellen met een boete van 25 dollar O Dan mogen ze in Atlanta het avondblad „Journal" ook wel verbie den. Die krant kwam enkele dagen na dat de directie had aangekondigd we gens papierschaarste minder adverten ties te zullen opnemen met een num mer van 104 pagina's, omdat de adver teerders zelf papier gekocht hadden voor een hogere prijs. Zal je een mee op je hoofd krijgen met zon op- gerolde Journal. Nog meer zwarig heid: Een paar zware jongens, die blijk baar bijzonder krap bij kas waren, heb ben uit het Britisch museum, om der wille van het lood een aantal oude loden doodkisten ontvreemd. £)e Britse inbrekers zijn de laatste tijd trouwens toch erg bescheiden; en daarom kreeg Douglas Morris, die zee man die onlangs een actetas met onbe langrijke documenten uit Buckingham Palace ontvreemdde ook maar een be scheiden straf: een jaar brommen. O De nieuwste Russische tank m actie. Heinrich Hoffman, Hitiers „hoffoto- graaf" en lang, lang geleden werkgever van Eva Braun komt er eveneens nogal genadig van af. Zijn straf werd ver minderd van vijf tot vier jaar straf kamp en hij krijgt 20 pCt. van zijn be zitingen terug. Hij mag echter tien jaar lang zijn beroep niet uitoefenen. Enfin, er zijn toch geen Führers meer te fotograferen. De boeman van deze tijd, de atoombom eist aller aandacht op. Daarom gaan vier Britse onderzoe kers in de Zwitserse Alpen boven op de Jungfrau overwinteren om foto's te maken van de kerndeeltjes die ontstaan bij het splitsen van atomen door kos mische stralen. O "Fn nu we het toch over stralen hebben vertellen we onze geachte cliëntèle ter geruststelling meteen maar even dat het door de Daily Telegraph gelanceerde bericht over de grotere snelheid van de Russi sche MIG 15-straal jagers als uit de lucht gegrepen beschouwd moet worden daar er tot nu toe. aangezien nog geen enkel toestel van dit type in geallieer de handen viel. geen betrouwbare ge gevens over dit vliegtuig bekend zijn O Wel werd een enorme snelheid be reikt door de ..dienstklopperige" Alba nese communistische partij die om vooral toch niet te laat te komen nu al vast maar een boodschap van „dank baarheid en oneindige liefde" zond aan Joseph Stalin ter gelegenheid van diens 71ste verjaardag op.... 21 December. Het 20-jarenplan zou „hol" zijn, in dien men de volgende punten over het hoofd zag: de noodzakelijkheid de oorlogspropaganda te doen eindigen; het verbod van atoomwapens en andere massavernietigingswapens; het sluiten van een pact tussen de grote mogend heden, gericht op de vrede en het pro gressieve verminderen der bewapening en der strijdkrachten. Joegoslavië sprak zich in beginsel voor Trygve Lies plan uit. Nadat onder meer nog vertegenwoordigers van Ca nada, Amerika, Polen en Egypte het woord voerden, werd de stemming tot heden uitgesteld. Meer dan 3000 jonge mannen in de Sowjetunie en „andere Sow jetrussische gebieden" hebben zich opgegeven voor een vrijwil ligersleger, dat in Korea zou wor den ingezet, aldus meldt het op Formosa in het Engels verschij nende dagblad „China News". Men verwacht, dat zij na een korte opleidingsperiode in de strijd worden ingezet. Een andere eenheid communistische guerilleros, ter sterkte van verschei dene honderden, bevindt zich in de na bijheid van het vijftig kilometer ten noordoosten van Seoel gelegen Kapjong. Volgen het Zuidkoreaanse hoofdkwar tier worden de operaties van deze en andere eenneden, die achter de geal lieerde linies opereerden, door de com munistische generaal Tsjaik Kim vanuit een geheim hoofdkwartier te Pjong- gang, geleid. Het doel der guerilleros zou zijn een wig te drijven tussen het achtste en het tiende legercorps, die zich respectievelijk in het westen en het oosten van het Koreaanse schier eiland bevinden. Dit zou generaal Tsjaik Kim in staat stellen een verbin ding tot stand te brengen tussen zijn in het noorden opererende guerilleros en hun collega's in het zuiden, die al daar steden en bevoorradingswegen aanvallen. Ook in noord-west-Korea laaide de strijd Zondag plotseling weer op. En gelse troepen vielen de in verdedi gingsstelling ingegraven tegenstander aan, voorafgegaan door Amerikaanse tanks, enkele kilometers boven Patsk- jon. De actie werd door Amerikaanse gevechtsvliegtuigen gesteund. Het hoofdkwartier van Mac Arthur schat, dat de noordelijke verdedigings linie 100.000 man sterk is, onder wie 28.000 Chinezen. In China hebben zich 600.000 vrijwilligers gemeld voor dienst in het „neusgebied". Langs een zijrivier van de Amazone, de Xingu, heeft een Indianenstam het oorlogspad betreden, Berichten uit Be- lem, aan de mond van de Amazone ge legen, meldden, dat de toestand zeer ernstig is. De Indianen, behorende tot de stam der Caiapos, doden dorpsbewo ners en arbeiders op de rubberplantages en vallen zelfs boerderijen aan de bui tenwijken van betrekkelijk grote steden aan. Verscheidene dorpen zijn geëvacueerd en het werk op de rubberplantages ligt stil, omdat de arbeiders hun leven niet in het oerwoud op het spel willen zet ten. Plantagebezitters zijn naar Belem gereisd om de regering te verzoeken maatregelen te treffen. Mevrouw Hertogh, die te Singapore verblijft, heeft Zondag een anonyme brief in het Maleis ontvangen, waarin zij wordt gewaarschuwd haar gerech telijke actie, om haar dochter terug te krijgen, te staken. Een functionaris van het Nederlandse consulaat te Singapore en de Neder landse vrouw, bij wie mevrouw Her togh thans verblijft, hebben dergelijke brieven ontvangen met betrekking tot rechtszaak, die heden voor het Hof te Singapore zal dienen. De brieven zijn in handen gegeven van de politie, die maatregelen heeft genomen voor de bescherming van de drie geadresseerden. ONTPLOFFING IN ITALIAANSE FABRIEK Dertig arbeiders, van wie vijf ernstig, zijn te Forli (Noord-Italie) gewond door een ontploffing, die een gehele af deling van een cellulose- en kunstzijde fabriek vernielde. Vijftien jaar was Claude Frangois Bonnet, een Franse zeeman-avonturier uit de tweede helft van de achttiende eeuw, toen het hem thuis te benauwd werd. Hij liep van huis weg en reisde met 'n Engels schip naar Madagascar. Daar ontstonden moeilijkheden met de inboorlingen. Bonnet werd gevangen genomen. Hij wist evenwel te ontsnap pen en zijn zwerversleven voort te zet ten. Het werd bekroond met een huwe lijk met de dochter van de koning van Sainte Marie, een klein, ter hoogte van de oostkust van Madagascar gelegen eiland. Bonnet werd vrijwel heerser van het eiland. Hij verkreeg uit nalaten schap een groot fortuin. Doch zijn zwerversnatuur maakte, dat J wul «v vet waiHbi,iicljJ III hij ook niet voor goed op Sainte Marie avonturier-rijkaard. wilde blijven. Hij verliet het eiland en vestigde zich later in Calcutta. Hij no digde familieleden uit zich bij hem te voegen en mede te genieten van zijn rijkdom, doch zijn bloedverwanten ga ven taal noch teken. Verontwaardigd besloot Bonnet zijn familieleden twc-e generaties lang van alle aanspraken op zijn nalatenschap uit te sluiten. De thans levende generatie van na komelingen van Bonnet heeft echter weer hoop opgevat in de nagelaten rijk dommen te mogen delen. Drie hunner hebben zich uit de Noordfranse stad Valenciennes naar het Belgische dorpje Saint Guislan begeven, waar zij zich bij twee anderen zullen aansluiten. Men zal gezamenlijk pogen uit oude documen ten, die zich in het plaatselijke raadhuis bevinden, bewijzen te verkrijgen voor de verwantschap met wijlen de zeeman-

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1