Er komt tekening in de schaakkamp sïüröqp jimmy brown als bokser Sport in 'I kort Dr. Plesman (terug van wereldreis) optimistisch over onze luchtvaart DAGE Drie grootmeesters aan de macht Rossolimo werd kwaad, Foltys was de weg kwijt Het Radioprogramma j~~adem! Kunt U niet slapen Oud-burgemeester van Den Haag in cassatie Proc.-Generaal concludeert Nederland ging vorig jaar minder uit dan in 1948 Inspecteur veroordeeld Mengelberg weer dirigent? Pim, Pam en Pom als schatgravers Het volgend jaar 5000 emmigranten perK.L.M. naar Australië ASTHMALIJDERS x xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Generale Synode overde nieuwe Kerkorde Demonstraties in Alexandrie de beste Chocoladeletter* dus (llfHCtl. WOENSDAG 22 NOVEMBER 1950 El\ komt hoe langer hoe meer tekening in de grote schaakstrjjd, welke in de Ef fectenbeurs te Amsterdam wordt uitgevochten. Nadat gistermorgen de vijf afgebroken partijen waren gespeeld, gingen drie raspaarden Stahlberg, Res- hevsky en Najdorf in gestrekte draf aan het hoofd van het uitgestrekte veld. In deze stand zal vooralsnog geen verandering komen, daar de drie groot meesters allen hedenmorgen weer aan het bord verschijnen. Het drietal heeft echter in de afgebroken partijen tegen Piro, Kramer en Donner goede winst kansen. Dr. Euwe begon gisteravond met een winstpunt uit de gistermorgen opnieuw afgebroken partij tegen Szabados. De Italiaan zag het onmogelijke van de strijd in en besloot in de middaguren zonder verder te spelen op te geven. Tegen Gligoric had Euwe de kans zich in de onmiddellijke nabijheid van de leiders te voegen, doch hij greep de mogelijkheid niet aan. Reeds bij de 18de zet stelde Euwe remise voor, hetgeen de jeugdige Zuidslavischc kampioen afwees. Bij de 40ste zet deed Gligoric het aanbod, doch nu weigerde Euwe. Drie zetten later werd echter toch tot remise besloten. Euwe kwam hierdoor op de vijfde plaats. rende meesters hadden veel belang stelling voor het bord, waaraan Pirc en Stahlberg waren gezeten. Verschei dene malen kwamen Najdorf en Reshevsky kijken hoe de strijd zich in deze Grünfeld-Indische opening zon der fianchetto van wits koningsraads heer ontwikkelde. Stahlberg kreeg ten slotte stellingsvoordeel. In de partij KottnauerGolombek, een Caro-Kann. verdwenen spoedig zoveel stukken van het bord, dat reeds bij de 25e zet re mise was bereikt. De jonge IJslander Gudmundsson was niet van plan zich zo maar door Rossolimo te laten slach ten. De Fransman bereikte niets meer dan een dubbel-pion en kwam even als Gudmundsson in tijdnood. Deze laatste stelde een valletje en Rossoli mo tippelde erin. Het kostte hem een kasteel en bij de hervatting zal het hem ook de partij kosten. Rossolimo was vreselijk verstoord over een op merking van de IJslander. Deze zeide: „U staat niet goed. meester". Inderdaad is het ongeoorloofd de aandacht van de tegenstander af te leiden, maar de De Tsjech Foltys ontbrak om zes uur nog op het appél. Als hij om half zeven nog niet gearriveerd was, zou men met toestemming van Szabados het ho tel opbellen. Juist op dat ogenblik verscheen Foltys. Hij had in de stad rondgedoold, was de weg kwijt geraakt en had grote moeite gehad met het krijgen van een auto. „Ik wist niet, dat Amsterdam zo groot was", zei hij lachend. Snel ging hij achter het bord zitten en hoewel deze partij het laatst begon, was ze het eerst beëindigd. Bij de 21ste zet werd remise gegeven. Kramer weerde zich dapper tegen Reshevsky, maar uit een grote ruil van stukken resulteerde voor de Ame rikaan een gunstig kasteeleindspel, waarin hij een pion meer heeft bij gun stige stelling. Ook Van den Berg ont brak het tegen Najdorf niet aan moed. Hij kwam echter in afgrijselijke tijd nood, maar gelukkig wist hij zonder ernstige ongelukken nog voor het val len van het vlaggetje zijn 40e zet te doen. Er was een koninginne-eindspel ontstaan, waarin Najdorf een pion meer had. Dr. Tartakower, die niet' van af gezaagde of uitgekookte varianten houdt, speelde tegen Van Scheltinga een d4 opening volgens eigen recept. De Amsterdammer gaf echter geen krimp. Donner verdedigde zich Hol lands tegen O'Kelly. Het avontuur uit de vorige ronde was klaarblijkelijk leerzaam voor hem geweest. Hij speel de nu weldoordacht, doch kon niet voorkomen, dat O'Kelly bij de 42ste zet zoveel materiaal veroverd had, dat Donner moest opgeven. De concurre- RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogene. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Zangvereniging'. 6.30 Radio Volksuniversiteit. 7.15 De Discussie club. 7.30 „Vandaag". 8.05 Dat ons loflied vrolijk rijze. 8.35 La Rosarpa. 9.00 Zendings- vragen. 9.20 Ensemble. 9.45 Radio Philhar- monisch orkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Phil Green en zijn orkest. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 De raad van Europa. 6.30 Promenade-orkest. 7.00 In het zicht van. 7.15 Trio X.IJ.Z. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Weekkroniek. 7.50 Een jong dich ter. 8.15 Johan Jong en zijn Banjoliers. 8.40 „Op hoop van zegen". 10.40 Kwartet Jan Cor- duwener. 11.15 Het Wereld Schaaktornooi. 11.30 The Ramblers. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 9, 1, 7, 8 en 11 uur. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Concert. 10.15 Morgendienst. 10.45 Geestelijke liede ren. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 Om-en-om-programma. 1.20 Marsmuziek 1.35 Zang'recital. 2.00 Promenade-orkest. 2.45 Gevar. programma. 3.30 Vocaal Ensemble. 3.45 Bijbellezing. 6.00 Radio-jeugdjournaal. 6.30 De machine en de mens. 5.45 Leger des Heils- kwartier. 7.15 Levensvragen. 7.30 Vraaggesprek 7.40 Reportage Koninklijk .bezoek aan Londen. 8.05 Studio-Steravond. 10.00 Gram.muziek. 10.15 De vaart der volken, 10.45 Avondover denking. 11.15 Reportage Wereld Schaaktour- nooi te Amsterdam. 11.20 Handel-concert. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 9, 1, 6, 8 en 11 uur. 9.10 Morgen wijding. 9.30 Arbeidsvitaminen. 10.30 De ant woordman. 10.45 Reg'inald Dixon, orgel. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Gram.platen. 11.45 Dr. W. K. Kraak. 12.00 Les Gars de Paris. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Harmonie-muziek. 12.50 Het Koninklijk bezoek aan Londen. 1.20 Theater-orkest. 1.55 Jerry Allen, trio. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Ro van Hessen, piano. 3.10 Klimop. 4.00 The Skymastcrs. 6.15 Wenken voor tafeltennissers. 6.30 Hugo de Groot en orkest. 7.00 Voor burger en mili tair. 7.10 Er was eens.... 7.45 Opvoeding tot staatsburger. 8.05 Radio-Schaakwedstrijd. 8.06 Koninklijk bezoek aan Londen. 8.20 Bach-cyclus. 9.25 „De seinhuis wachter", hoor spel. 10.00 Ierse Volksliederen. 10.20 Let op de bel. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Gram. muziek. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN III: 9.05 Casino-concert. 10.10 Verz.- progr. 11.00 Orgel. 11.30 Orkest Leon. 12.00 VI. Br.: Vlaamse liederen. 12.15 Leo Souris. I.15 Vrolijke muziek. 1.30 Rhythm. muziek. 2.00 Muziekgeschiedenis. 3.00 Lux.: Lichte .muziek. 3.30 VGO: Gram. 3.50 Dansmuziek. 4.00 Eng. L.P.: Klein orkest. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de sol daten. 7.30 Vlaamse liederen. 7.50 Lux. of div.: Div. 8.00 VI. Br.: Vcrz.progr. 9.00 Roer, roer, romme de pot. 9.30 Opera-fragmenten. 9 45 Actualiteiten. 10.15 Kamermuziek. 11.05 Klassieke muziek. LIJN IV: 9.00 Fr. Br.: Kookpraatje. 9.10 Werkos van de Nalla. 10.00 Lux.: Ménage et Musique (VI.). 10.30 NWDR: Amusements orkest. 11.00 VGO: Uitzending voor zieken. II.40 Gevar. programma. 12.00 Gram. 12.20 Joh. Strauss. 12.25 Toneelpraatje. 12.35 Mooie gram.platen. 1.00 Eng. H.S.: Garm. 1.15 Eng. L.P.: Orkest Preager. 2.00 BBC Light Orch 2.45 Voor de kinderen. 3.00 Fr. Br.: Symph.- concert. 4.15 VGO: Musette-orkest. 6.00 Eng. L.P.: BBC Schots Var.-orkest. 6.30 Macpher- son. 6.45 20th Ccnhiry Serenaders. 7.00 Fr. Br.: Omroep-orkest. 8.00 Béromünster: Amuse- ments-orkest. 8.30 Eng. L.P.: Verz.progr. 9.00 Lux.: Orkest Alain. 9.15 Souvenirs. 9.30 Eng. L.P.: Orkest Corclcll. 10.05 Omroeporkest. 11.30 Dansorkest. goedmoedige, keurige Gudmundsson bedoelde het heus niet kwaad. Pilnik en Trifunovic, belandden in een ko ninginne-eindspel, waarin de Argentijn een pion meer heeft. Drie aan de kop. Na de achtste ronde luidt de stand: 1, 2 en 3 Stahlberg, Reshevsky en Najdorf 5% punt en 1 afgebroken partij; 4 Gligoric 5y2 punt; 5 Euwe 5 punten; 6 Rossolimo 4^ en 1 afgebro ken partij; 7 en 8 Tartakower en Pirc 4 punten en 1 afgebroken partij; 9 O'Kelly 4 punten; 10 Trifunovic 3^ punt en 1 afgebroken partij; 11 Kott nauer 3 punt; 12 en 13 Pilnik en Gudmundsson 3 punten en 1 afgebro ken partij; en 15 Szabados en Don ner 3 punten; 16 en 17 Van Scneltinga en Van der Berg 2y, punten en 1 af gebroken partij; 18 en 19 Golombek en Foltys 21/, punt; 20 Kramer 1 y, punt en 1 afgebroken party. Hedenavond worden gespeeld: Stahlberg—O'Kelly, Triffunovic— Pirc. Van Scheltinga—Pilnik, Reshevs kyTartakower, GudmundssonKra mer, Szabados—Rossolimo, Gligoric— Foltys, Golombek—Euwe. Najdorf— Kottnauer, Donner—Van der Berg. W Qüsnaht Uw luchtwegen zijn §1\ door slijm verstopt. Los dat gevaarlijke slijm op met de krach tig werkende Middelkamp en niet Van Est in de 25e Bol d Or Nederlands elHal zit in de hoek waar de slagen vallen Aan de 25e Bol d'Or, een wielerwed strijd welke met de wedstrijd Parijs Roubaix is te vergelijken, zal door onze landgenoot Middelkamp worden deelgenomen. Aanvankelijk zou Van Est hierin uitkomen. Daar de man uit St. Willebrord nog steeds last heeft van een lichte her senschudding ziet hij terecht van deze krachttoer af. De Italianen starten met Magni, Bevilacqua en Soldani; de Fransen worden vertegenwoordigd door Lesueur, de wereldkampioen ach ter grote motoren, Carrara, Le Strat, Goussot, Giorgetti en Beyart. De Bel gen Impanis en Walschott en de Zwit ser Diggelman zullen het gezelschap completeren. Tussen al deze wieier- grootheden op de weg behoeft Lesueur zeker geen slecht figuur te slaan. In de eerste plaats is deze Fransman geen vreemde op de weg en in de tweede plaats wordt gedurende de laatste acht uur achter Derny-motoren, een specialiteit van Lesueur, gereden. Vandaag komt het Westduitse voetbalelftal voor het eerst na de oor log in een officiële landenwedstrijd tegen Zwitserland in het veld. De wedstrijd wordt in Stuttgart gespeeld. Nu wij het toch over interland-voet balwedstrijden hebben moet ons even van het hart dat het Ierse elftal, dat Zondag te Dublin tegen Noorwegen speelt, voornamelijk is samengesteld uit Ieren die in de Engelse League uitkomen. Na afloop van de oefenavond van de Nederlands elftal club, het was een natte bedoening tussen de lichtmas ten, werd de gezellig-warme VUC-tent opgezocht voor een broodje en een flesje limonade en natuurlijk voor de toespraak van de voorzitter van de Keuze Commissie, de heer A. W. Ver- legh. Over de nederlaag te Antwerpen wilde de heer Verlegh kort zijn. „Wij zitten in de hoek, waar de slagen val- door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoen de die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht dóór. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, 2.08 en 7.94. (Ingezonden Mededeling) len en de klappen, die aankomen, zijn hard. Het Nederlands elftal maakt een buitengewoon moeilijke periode door", was zijn oordeel. Spreker vervolgde: „Het verschil in evolutie van het voet bal is er de oorzaak van, dat landen, die vroeger onze gelijke waren, zoals Belgie, Zwitserland, Zweden, Frank rijk, ons thans voorbij gestreefd zijn. De nederlaag tegen Belgie is te her leiden tot één factor: te kort aan kwa liteit, zowel individueel als in de ploeg". Over de komende strijd tegen Frank rijk zeide de K.C.-voorzitter, dat de wedstrijd te Parijs zeer zwaar zal worden. „Het Franse spel drijft op goede techniek en hoog tempo Wij zullen allen hard moeten werken om het bootje, dat Nederlands elftal heet, veilig door de zware voetbalstormen heen te loodsen". tot verwerping De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft gistermorgen geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cas satie van de oud-burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. V. Deze had cassatie aangetekend tegen het arrest van het Haagse gerechtshof, dat men wegens overtreding van het Deviezen- besluit had veroordeeld tot drie maan- gen gevangenisstraf en een boete van f 10.000. De raadsman van mr. V. had aange voerd, dat deze geen strafbaar feit had gepleegd, toen hij zonder vergunning van de Nederlandse Bank een bedrag van 50.000 Zwitserse Francs bij een bank in Zwitserland opnam, dat een ander daar voor hem had gestort. De procureur-generaal achtte het feit wel strafbaar. JJIT een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt., dat in 1949 per inwoner f9.82 (f 11.55 in 1948) aan toegangsbewijzen voor vermaak werd uitgegeven. In totaal besteedde het publiek in 1949 hieraan f97 millioen (d.i. f15 millioen minder dan in 1948), waarvan f53 millioen (f63 millioen) aan bioscopen en f12 millioen (12 millioen) aan sportwed strijden. De gemiddelde prijs per toegangsbe wijs was f 0.88 (f0.90). Het gemiddelde aantal toegangsbewijzen per inwoner 11,1 (12.8). Onder de 1015 Nederlandse gemeenten zijn er 134 (met gezamen lijk slechts 2.4 pet. van de totale be volking van ons land) waar geen ver makelijkheidsbelasting wordt geheven. De vermakelijkheidsbelastingopbrengst in 1949 bedroeg f24 millioen tegen f 26 millioen in 1948. De Veiser-affaire De Haarlemse inspecteur van politie G. van S., die zich in opdracht van de procureur-generaal te Amsterdam ge ruime tijd bezig heeft gehouden met een onderzoek naar de z.g. Velser Af faire, en die stukken uit dit onderzoek aan derden ter inzage heeft gegeven, is wegens het bekend maken van een geheim uit dit onderzoek door het Amsterdamse Hof veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De Haarlemse rechtbank had hem vrijgesproken. Bij de behandeling van de Amster damse gemeentebegroting 1951 in de afdelingen van de Raad stelde een lid blijkens het „Algemeen Verslag" de vraag, of het juist is, dat het bestuur van de N.V. Het Concertgebouw dr. Willem Mengelberg uitgenodigd heeft, in het juist aangevangen seizoen drie concerten in Amsterdam te dirigeren. Indien zulke voornemens inderdaad be staan, zo luidde de vraag, menen B. cn W. dan, dat die in over eenstemming zijn met de gevoelens van de Amsterdamse bevolking en de uitspraak van de Ereraad ten aanzien van dr. Mengelberg? Zo niet, op welke wijze stellen zij zich dan voor, tegen de uitvoering van dit voornemen, zo dit aanwezig is, stelling te nemen? 48. Terwijl Pim en Pam hun gul dens op de weg strooien, is de direc teur van de Spaarbank ook druk be zig. Hij begrijpt wel, dat hij dit zaakje niet alleen kan oplossen en belt dus de politie. Maar hij krijgt niet dadelijk ge hoor, want de dienstdoende brigadier doet juist een dutje. „Ring! Riiinggg" klinkt het nog eens. Eindelijk krijgt meneer Spaarvarken antwoord. „Ja U spreekt met het politiebureau wat wenst U?" „Geef me vlug de com missaris", roept de directeur zenuw achtig. „Die is hier niet. U spreekt met de brigadier!" „Ook al goed", roept de directeur weer. „Ik ben beroofd, de bank is beroofd. Zend dadelijk Uw mannen hierheen". „Ja, met wie spreek ik eigenlijk?" vraagt de brigadier, die nog steeds niet goed wakker is. „U spreekt met meneer Spaarvarken zelf. De bank is beroofd. Zend dadelijk je mannen hierheen. Misschien kunnen wij de dieven nog achterhalen!" „Goect meneer, we zijn zo bij U! Ja U kunt op ons rekenen! De politie zal dit zaakje wel even voor U opknappen!" Met het KLM-ljjntoestel uit Djakar- ta arriveerde Dinsdagavond op Schip hol de president-directeur der KLM, dr. A. Plesman, die tegenover de pers verklaarde, dat hij succesvolle bespre kingen gevoerd had in Amerika, Au stralië en Indonesië. „In Australië zo zeide dr. Plesman heb ik met de minister-president en andere ministers gedurende een week besprekingen gevoerd voornamelijk over vluchten in dienst van de land verhuizing, Wij hebben een goed in el kaar passend programma kunnen sa menstellen. Uit de besprekingen, die dr. Plesman met talrijke autoriteiten in Australië heeft gevoerd is hem gebleken, dat immigranten uit Holland daar met open armen worden ontvangen. Het is echter raadzaam, dat zij, die zich daar willen vestigen zich op de hoogte stel len met de Engelse taal en weten, dat er aan hun aanpassingsvermogen de nodige eisen zullen worden gesteld. „Als alles goed gaat zullen wij in 1951 5000 man door de lucht naar Australië vervoeren, dat zijn dus 100 vluchten. Wij houden ons thans bezig met de mogelijkheid deze toestellen van vracht voor de terugreis te verzekeren. Het is ons namelijk niet toegestaan van Australië naar Nederland passagiers mee te nemen". In Indonesië heeft de heer Plesman besprekingen gehad met de minister van Verkeer, Djuanda en heeft voor een aantal luchtvaartautoriteiten in Djakarta een voordracht gehouden. Dr. Plesman vertelde, dat dit zijn eerste luchtreis om de wereld is ge weest. „Wat ik onderweg van de luchtvaart heb gezien zo zeide hij stemt mij zeer optimistisch ten aan zien van de toekomst van onze Neder landse luchtvaart." Vliegtuigen der toekomst Iets over de vliegtuigen, die wij in de toekomst zullen gebruiken? Daar van zeide dr. Plesman, dat de 5 Super- Constellations, die de KLM in Ame rika besteld heeft in de loop van 1953 in dienst zullen komen. „Men moet niet denken", zo zeide dr. Plesman, „dat het straalvliegtuig in de aller naaste toekomst algemeen zal worden gebruikt. Dit lijkt mij ook niet logisch. De thans in gebruik zijnde vliegtui gen halen gemiddeld 400 km per uur, straalvliegtuigen halen gemiddeld 800. Het ligt meer in de lijn der rustige evolutie wanneer wij trapsgewijze onze toestellen in snelheid doen toe nemen". Steunt de actie voor het asthmatische kind. U werkt mede aan daadwerkelijke asthmabestrijding. Stichting „A.V.A.K." Laan Copes van Cattenburch 12, Den Haag, Giro 537000. (Ingezonden Mededeling) 4. Ook peuterde Meneer Knulle- meier Jimmy wel eens met de punt van zijn paraplu tussen zijn ribben, als hij met alle geweld wilde hebben, dat Jimmy zie>i zou omdraaien. Het bloed begon Jimmy dan te koken en het liefst had-ie Meneer Knullemeier met zijn eigen paraplu een fikse af rammeling gegeven. Eenmaal echter kneep Meneer Knullemeier Jimmy heel geniepig in zijn staart en toen ontstak Jimmy in zulk een razende woede. XXXXXXXXXX K XXXXXXXXXX X X X X X DOOR LOULA G. ERDMAN 51) Mijnheer Fulton kwam naar Missou- ri voor het huwelijk. Hij was een lange en magere man, voorover gebo gen door het vele studeren. Hij bezat een vriendelijke en lichte humor, hield veel van de mensen en was even wei nig bewust van zichzelf als zijn doch ter. Hij vertelde niet veel grappen, noch trachtte te laten zien hoe popu lair een predikant zich wist te gedra gen. Hij paste zich gemakkelijk en natuurlijk bij de Kenzie-familie aan en had daarbij niet minder succes dan zijn dochter. Hij en Dade moch ten elkaar op het eerste gezicht. Ondertussen was Beulah er op uit om de situatie normaal te doen voor komen. Zij ging naar Rockwell om een bruidskleed te kopen, waarbij zij instemde met den wens van Julia, dat het een witte japon zou zijn, maar toch vasthield aan haar eigen ge zichtspunt om iets te kopen, dat later voor Zondafe of voor mooi kon wor den gedragen. Zij was zo lief en re delijk, dat Julia zich er mee verzoen de dat de japon geen sluier en sleep had, met de gedachte dat het meisje zuinig met Marks geld zou zijn. Hoe afschuwelijk zou het voor Mark zijn geweest indien hij een spilzuchtige vrouw had getrouwd, die zijn neus steeds op de slijpsteen zou hebben ge houden en hem geld liet verdienen, wat zij kon weggooien. Natuurlijk waren ar ook, ctie deze re geling afgrijselijk vonden. Juffrouw Lau ra Meeks zei, dat dit het vreselijkste was, dat zij ooit had gehoord een bruid, die buiten haar eigen huis trouwde. De fa milie van Beulah Fulton was van mindere soort. Het was volkomen onbehoorlijk voor een meisje om een man over zulk een afstand na te jagen en dan bij hem thuis te blijven tot zij hem had vastge haakt en binnengehaald. Zij had altijd wantrouwen voor een vrouw die al te trots was op de familie van haar man. De Kenzies waren natuurlijk een goede fa milie. De Meekses en de Marshalls waren hier langer geweest dan wie ook, maar da Kenzies kwamen hier vroeg genoeg en waren voornaam cn rijk. Natuurlijk, wat familie betrof, overtroffen de Meekses hen allemaal. Je hoefde maar haar huis bin nen te komen om direct het schilderij van neef Robert E. Lee aan de muur van de hall te zien. Beulah Fulton was, ten eerste, uit Illi nois. De mensen vandaar waren altijd an ders. Ze hadden teveel van de Yankee geest over zich, zodat ze energiek en ef ficiënt praatten, op een manier die altijd lomp leek. Zij hechtten niet zoveel aan familie. Bovendien had Beulah geen durf. Zij was zo blij een Kenzie te trouwen, da* zij al haar eergevoel opzij zou willen zet- een. alleen maar om hem le krijgen. Zij zou op kousevoeten door dit huwelijk gaan, de hole familie naar de ogen kij ken, kruipen, toegeven. Mark zou er gauw genoeg van krijgen. Ook Allison voelde twijfel. Deze uitte zij op een avond, toen de beide meisjes boven waren, klaar om naar bed te gaan „Wil je werkelijk nier trouwen?" vroeg Allison. „Je hoeft het heus niet 'e doen omdat moeder het wil, weet je". „Ja", antwoordde Beulah eenvoudig. „Eerst wist ik niet wat ik doen moest. En toen ik er over had nagedacht, kwam ik tot de conclusie, dat het enige dat er tegen was, het feit was, dat het gewoon lijk niet zo werd gedaan. Dat leek me niet een voldoende reden om naar Illinois terug (e gaan, terwijl het iedereen beter paste dat ik hier bleef". „Dat bedoelde ik niet", zei Allison. „Ik ben nooit zo geweest, dat ik deed wat er van mij werd verwacht. Wel, de kwestie is, dat moeder Mark altijd zijn zin heeft gegeven, zodat hij een absoluut heerser hier is geworden. En als je nu begint om ook zo te doen, wel, ik geloof niet, dat dit goed voor hem is. Later zou je wel eens kunnen wensen, dat je anders was begonnen." Beulah zat enige tijd stil, zonder iets te zeggen, haar ogen rustig en nadenkend Toen zij tenslotte sprak, was haar stem zacht maar zeker. „Moeder zei altijd, dat zijn eigen zin doen de eenzaamste weg in de wereld was. Ik trouw niet met Mark alsof het een strijd is waar ik als overwlnnares uit moet komen. In een predikants-faml- lie halen we altijd de Schrift aan, en wat betreft het huwelijk is het Ruth je weet wei, dat stuk over „mijn volk ls zijn volk" enzovoort. Ik ga een Kenzie worden, waarom zou ik niet handelen zoals zij het wensen, wanneer dit mij en mijn eigen familie niet in het minst hin dert?" Allison, die zich zelden aan ontboeze mingen bloot gaf, stond op en kuste het meisje. „Wel", zei ze, „je bent heus veel te goed voor hem, maar ik ben blij dat je hem neemt." En zo trouwden zij. De woonkamer van de Kenzies was boordevol herfstbloemen. De laatste twee dagen had Julia niets an ders gedaan dan koken en schoonmaken en voorbereidingen treffen, zodat, toen de tijd van de plechtigheid aanbrak, zij zo nerveus was, dat zij ters*ond in tranen zou uitbarsten als iemand tot haar sprak. Opal kwam om te helpen cn Allison bleek buitengewoon handig te zijn, iets, dat in plaats van haar moeder plezier te doen, alleen maar tot gevolg had dat zij geïrri teerd was. Wanneer het meisje, zo rede neerde Julia, zo geschikt bleek voor huis houdelijke bezigheden, waarom had zij hen dan niet al die jaren geholpen in plaats van al haar tijd buiten met haar grootvader te verspillen? Juffrouw Laura kwam haar diensten aanbieden en kreeg zo een uitnodiging voor het huwelijk, of schoon zij niet op de oorspronkelijke lijst van gasten had gestaan. Niemand kon een witte botercake zo goed klaarmaken als jufrouw Laura. Daarom werd zij aange wezen om de huwelijkstaart te maken. Ellle braadde zelf de hammen en nam toezicht op zich over de kippensla. (Wordt vervolgd) De Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk heeft te 's-Graven- hage een aanvang gemaakt met de be handeling van de nieuwe kerkorde. De praeses, ds. H. J. F. Wesseldijk, wees in zijn openingswoord op de historische betekenis van deze zitting aangezien voor de eerste maal een reorganisatie voorstel in tweede lezing door de Sy node in behandeling wordt genomen. Hij legde de nadruk op de grote ver antwoordelijkheid, die hier op de af gevaardigden rustte. Tijdens de discus sies, die daarna een aanvang namen, werd onder meer besloten in ordinantie 1 aan het woord „algemene kerk" „katholiek" toe te voegen. Over ver schillende onderwerpen werd gediscus sieerd, o.m. over de „ouderling-kerk voogd" en de „diaconie". Daarbij hand haafde de Synode de oorspronkelijke formulering van het ontwerp, waarbij de dienst der barmhartigheid jegens ge meente en wereld blijft voorop staan. Studenten van de Faroek-universiteit en leerlingen van scholen in Alexandrie zijn gisteren in staking gegaan en in optocht door de hoofdstraten van de stad getrokken onder het roepen van leuzen als „Egypte een vrij land". Fa- roek koning van de Nijlvallei". Deze demonstraties zijn de eerste uitingen van ontevredenheid in Egypte over de verwerping van de Egyptische eis in zake terugtrekking der Britse troepen. DE KAPPER VAN EEN WERD GEVERBALISEERD De gemeentepolitie van Middelburg heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de „kapper van Een", M. J, de R., toen deze spreekuur hield in een plaatselijk café. Hij werd er van beschuldigd on rechtmatig de geneeskunst uit te oefe nen. Een flesje haarwater werd als be wijsstuk in beslag genomen. ar een goede Sint

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4