De Argentijn Najdorf loopt uit JIMMY BROWN ALS BOKSER OUDS Kinawijn Mej. Klompé bevestigt streven naar Europese federatie Aminah contra mevrouw Hertogh 1 DAGE DrEuwe blunderde maar herstelde zich in de stijl van een waar grootmeester Tartakower vecht als een leeuw Bij regen of zonneschijn Het Radioprogramma PUROL GENEEST Z.-Slavië weerstond Engelse meesters Gelijk spel dank zij jeugdige keeper West-Duitsland won de eerste landenwedstrijd Zwitsers met 1 0 geklopt Een manier om voor koffie minder te 'betalen Reeds 29 doden in de Verenigde Staten Pim, Pam en Pom als schatgravers RAAD VAN EUROPA Weg er heen loopi via „specia e overeenkomsten" Sociale Commissie naar Nederland Beriha zelfverzekerd Maarschalk S alin zou half invalide z''n Noodtoestand in Egypte DONDERDAG 23 NOVEMBER 1950 JjjR dreigden gistermorgen boven het wereldschaaktournooi donkere wolken. f.ransma" Rossolimo was nog steeds ontstemd over het opgeblazen inci dentje tijdens zijn partij tegen Gudmundsson en weigerde naar de Effectenbeurs tc gaan om de afgebroken partij te hervatten. De wedstrijdleiding maakte zich hierover echter niet druk. Gudmundsson werd reglementair tot winnaar ver klaard. De overige afgebroken partijen boden enkele verrassingen. De grootste was wel de fraaie remise, die de kleine Kramer tegen Reshevsky behaalde. Stahlberg- moest tegen Pric eveneens met een halve punt genoegen nemen en daar Najdorf v. d. Berg aan zijn zegekar bond, liep de Argentijn op zijn tegen standers uit. De partijen Tartakower—Van Scheltinga en Pilnik—Trifunovic werden opnieuw afgebroken. De partijen van gisteravond brachten een nieuwe zege van Najdorf, thans op Kottnauer. Stahlberg speelde remise tegen O'Kelly terwijl ReshevskyTartakower werd afgebroken. CEN zucht van verlichting ging door de zaal toen het publiek gisteravond op het aanvangsuur Rossolimo weer achter zijn bord zag zitten, een zucht welke even later door een uitroep van schrik werd gevolgd. Wat was het ge val? Euwe had tegen Golombek in een voor onze landgenoot goede stelling een bok geschoten. Hij verkeerde in een zeer hachelijke positie en reeds maakte men zich vertrouwd met een nederlaag, maar Euwe dacht er anders over. Plot seling werd over hem weer de geest des Smakelijk en opwekkend Xoortswerend en versterkend De oude fles vervingen wij om practische redenen door een handiger model, j H l 5.30 per >/i L lies V 1. 2.75 per 1/2 L fles HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten ont 7, 8 en 11 uur. 6.00 Radio-jeugdjour naal. 6.30 De machine en de mens. 5.45 Leger des Heilskwartier. 7.15 Levensvragen. 7.30 Vraagg'esprek. 7.40 Reportage Koninklijk be zoek aan Londen. 8.05 Studio-Steravond. 10.00 Gram.muziek. 10.15 De vaart der vol ken. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Reportage Wereld Schaaktournooi te Amsterdam. 11.20 Handel-concert. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Wenken voor tafeltennissers. 6.30 Hugo de Groot en orkest. 7.00 Voor burger en militair. 7.10 Er was eens7.45 Opvoeding tot staatsburger. 8.05 Radio-Schaakwedstrijd*. 8.06 Koninklijk bezoek aan Londen. 8.20 Bach-cyclus. 9.25 „De seinhuiswachter", hoorspel. 10.00 Ierse Volksliederen. 10.20 Let op de bel. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Gram.muziek. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 9, 1, 7, 8 en 11 uur. Moeders wil is wet. 9.35 Schoolradio. 10.05 Muziek houdt fit. 10.50 Cavatina. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Franse orgelwerken. 12.03 Metropole orkest. 12.50 Het Koninklijk bezoek aan Lon den. 1.25 Orkest zonder naam. 1.45 Vraag baak voor vrouwen. 2.00 Negen heit de klok. 2.45 Petite-suite. 3.00 Een Schoolradio-jubi leum. 3.30 Zangrecital. 4.00 De Zonnebloem. 4.30 Zendersluiting'. 6.18 Katholiek signaal. 6.30 Jubileum-programma. 6.52 Actualiteiten. 7.15 Regeriugsuitzending. 7.35 Jubileum-pro gramma. 7.48 Katholiek signaal. 8.15 Jubileum concert. 10.00 Uit vroeger jaren. 10.30 De Nederlandse zilvervloot. 10.45 Avondgebed. 11.15 Wereld Schaaktournooi. 11.20 A la Danse. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 9, 1, 6, 8 en 11 uur. - 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Londens Philharmonisch Orkest. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Marsmuziek. 10.30 De Regenboog. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Gerald Christeller. 11.35 Radio-feuilleton. 12.00 Ilug'o de Groot. 12.33 Sport en prognose. 1.20 The Skymasters. 2.00 Kookkunst. 2.20 Oude Franse romances. 2.50 Mexican Fiesta. 3.00 Boekenschouw. 3.15 Pla ten-cabaret. 4.00 Wij en de muziek. 4.30 Zen dersluiting. 6.15 De Vara feliciteert. 6.45 Denk om de bocht. 7.00 Kinderkoor. 7.15 Beurs en buikriem. 7.30 Wat met de kerk? 8.15 Piano-voordracht. 8.35 De godsdienst en het moderne leven. 9.00 Men vraagt. en wij draaien. 9.40 De Ducdalf. 10.00 Buiten lands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. 11.15 Huwelijk van A tot Z. 11.30 Symphonic- concert. RADIO-DISTRIBUTIEDIENSy LIJN III: 9.05 Gram. 10.00 Lux.: Ménage et Musiquo (VI.). 10.50 Eng. H.S.: Vertrek van de Koningin der Nederlanden van liet Victoria-station. 11.05 VGO: Kamermuziek. 11.35 Fragmenten uit „Aida". 12.00 VI. Br.: Gram. 12.32 Omroeporkest. 1.15 Gram. 2.00 Gram. 2.45 VGO: Ray Ventura. 3.15 Piano recital. 3.45 VI. Br.: Serenade van Mozart. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Filmmuziek. 8.00 Film- revue. 8.15 Omroep Symph.-orkest. 10.15 Jazz- commentaar. 10.45 Opera- en Belcanto. 11.05 Vervolg Belcanto. LIJN IV: 9.00 Fr. Br.: Kookpraatic. 9.10 Gram. 10.10 Vcrz.progr. 11.00 Orgel. 11.30 Orkest Woir. 12.00 VGO: Lichte muziek. 12.30 Fr. Br.: Orkest Dclhez. 1.00 Eng. H.S.: Gram. I.30 Voor de soldaten. 2.10 Gram. 2.40 The Montmartre Plnyers. 3.00 Lux.: Ménage et Musique. 3.30 Kalundborg: Stedelijk orkest van Odense. 4.20 Voor de kinderen. 6.00 Béro- münster: Amusemcnts-orkest. 6.30 Eng. L.P.: Footlight Favouritcs. 7.15 Kalundborg: Amu- scmen's-orkest. 8.00 Omroeporkest. 9.15 Eng. L.P.: Vcrz.progr. 9.45 Lux.: I.e IV'le Mêle. 10.00 Kamermuziek. 10.30 Bonsair les Amis! II.20 Orkest Stapleton. grootmeesters vaardig. Op waarlijk prachtige wijze verdedigde onze kam pioen zich. Telkens vond zijn brein nieuwe afweermiddelen, zodat Golom bek bij de 41e zet ten einde raad remise aanbood. Hij behoefde zich daarover tegen een Euwe-in-deze-stijl niet te schamen. Najdorf zag tegen Kottnauer goed spel beloond met de winst van een pion en toen hij bij de 36e zet in een kasteeleindspel nog een twee pion dreigde te winnen, gaf de Tsjech zich gewonnen. In de partij Stahlberg O'Kelly, een d4-opening, verdedigde de Belg zich uitstekend. Het resultaat was een verdiende remise. Van Scheltinga veroverde tegen Pilnik tijdelijk een pion, maar als hij op behoud daarvan zou spelen, kreeg hij minder spel. Hij deed dit daarom niet en aanvaardde de remise. Trifunovic en Pirc waren vre delievend gestemd. v Eerstgenoemde speelde zijn geliefde d4-opening met Rg5 zonder c4, maar Pirc kent zijn te genstander door en door en wist hoe hij dat appeltje moest schillen. Bij de 17e zet stond hij zelfs een tikje beter maar nam genoegen met remise. Spoedig daarna volgde een tweede remise in de partij Gligoric—Foltys, waarin een ge drongen stelling verkregen werd, die geen winstkansen bood. Ook Gudmuns- son en Kramer zagen na 24 zetten geen heil meer in voortzetting en kwamen tot een compromis. Donner en v. d. Berg speelden een partij waaraan geen touw was vast te knopen. Na ruil van veel stukken had geen van beiden voor deel. De enige oplossing was remise. Reshevsky speelde tegen de oude houwdegen dr. Tartakower een oud- Indische opening. De ijverige pogingen van de Amerikaan, die Najdorf aan de kop van de ranglijst wist, om Tartako wer enig voordeel af te dwingen, waren bij de 41e zet nog niet gelukt. Rossoli mo koos tegen Szabados Hollands tegenwoordig een van de geliefde openingen van de Fransman maar wist in het eindspel slechts een gelijke stand te bereiken, die hedenochtend wel tot remise zal leiden. De stand na negen ronden. Na de negende ronde is de stand: I. Najdorf 7)4 pnt, 2. Stahlberg 614 pnt; 3. Reshevsky 6 pnt en 1 afgebr. partij. 4. Gligoric 6 pnt, 5. Euwe 514 pnt, 6. Pirc 5 pnt, 7. Rossolimo 414 pnt en 1 afgebr. partij, 8. en 9. Gudmundsson en O'Kelly 414 pnt, 10. Tartakower 4 pnt en 2 afgebr. part., 12. Pilnik 314 pnt en 1 afgebr. partij. 13 en 14 Donner en Kottnauer 314 pnt, 15 en 16 Van Schel tinga en Szabados 3 pnt en 1 afgebr. partij, 17, 18 en 19 Golombek, Van der Berg en Foltys 3 punten; 20. Kramer 214 pnt. Vanavond EuweNajdorf. De partijen voor de 10e ronde, welke hedenavond wordt gespeeld, zijn ais volgt: O'Kellyvan der Berg; Kott nauerDonner; EuweNajdorf; Foltys Golombek; RossolimoGligoric; Kra merSzabados; TartakowerGud mundsson; PilnikReshevsky; Pirc Van Scheltinga; StahlbergTrifunovic. ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen ZESTIGDUIZEND toeschouwers heb ben gistermiddag op Highbury kun nen zien hoe Zuidslavië een prestatie leverde, die tot dusver door geen enkel continentaal voetbalteam "in een „full international" op Engelse bodem is verricht. Nadat Loftohouse Engeland een 20 voorsprong had gegeven, trap te Leslie Compton in de 40e minuut in eigen doel. Twaalf minuten voor het einde maakte Zivanovic de gelijkmaker voor Zuidslavië. De ster van het veld was de jeugdige Zuidslavische doelman Het Westduitse voetbalelftal heeft te Stuttgart tegen Zwitserland de eerste landenontmoeting na de oorlog ge speeld. De wedstrijd vond plaats bü regenachtig weer op een modderig ter rein en in tegenwoordigheid van 100.000 toeschouwers die opgetogen waren over de I0 zege van de Duit se ploeg. Het spel was zeer snel en ging van doel tot doel met zeer spannende mo menten. Het enige doelpunt werd door de Duitse back Burdenski in de eerste helft gescoord uit een strafschop, toe gekend door de Engelse scheidsrechter Ellis nadat een van de Zwitserse ach terspelers in de buurt van zijn doel hands had gemaakt. Vijf minuten na de hervatting had den de Duitsers bijna hun voorsprong vergroot toen de rechtsbuiten Klodt een zuivere pass gaf naar de midvoor Otmar Walter, wiens schot tegen de rechter goalpaal ketste. Daarna speelden zij meer verdedi gend en hielden de Zwitsers, die stug aanvielen, het spel doorgaans op de Duitse helft. In de laatste 15 minuten werd het spel ruwer en begingen beide ploegen overtredingen. De Zwitserse midvoor Friedlander moest het veld verlaten nadat hij geblesseerd was Beara. De wedstrijd werd op uitsteken de wijze geleid door de Nederlandse scheidsrechter Karei van der Meer. De Zuidslaviers hadden niet over ge luk te klagen. Het Engelse elftal speelde ontegenzeglijk beter voetbal en de ruststand was sterk geflatteerd voor Zuidslavië. De gasten dankten hun gelijkspel aan het spectaculaire spel van de 23-jarige doelman Beara, die de withemden tot wanhoop bracht. Lofthouse scoorde het eerste doelpunt uit een afgemeten pass van Medley. Vijf minuten later volgde weer een voorzet van Medley, welke Lofthouse feilloos inkopte. Het zag er naar uit, dat Engeland een gemakkelijke over winning zou behalen, totdat Leslie Compton een ongevaarlijke voorzet van Ognjanov in eigen doel liep. In de tweede helft zakte het spelpeil en was de Engelse meerderheid niet zo overtuigend meer. Een misverstand tus sen aanvoerder-rechtsback Ramsey en keeper Williams gaf de Zuidslaviers ge legenheid de gelijkmaker te scoren. In het Engels elftal was de voorhoede het beste deel. De beide vleugelspelers Medley en Hancocks waren uitstekend en ook linksbinnen Baily en inidvoor Lofthouse, een midvoor zoals Engeland in tijden niet heeft gehad, behoorden tot de uitblinkers. 7"\e beste koffie, die er vandaag te' krijgen is, kost 1.92 per 250 gram. Dat hele pn/s Maar gelukkig is er een manier om de beste koffie bijna 20 cent goedkoper te krijgen. Het ligt voor de hand: neem voortaan De Gruyler's koffie mat 10% korting! De Gruyter heeft óók nu nog alleen de drie topkwaliteiten, die alle drie met 10% korting worden verkocht. De Gruyler's koffie geeft dus de meeste voldoening voor de laagste prijs. Daardoor is de vraag naar De Gruyler's koffie enormtoegenomen. Maar er is voor gezorgd, dat Uw bonnen tóch onmid dellijk inwisselbaar zijn. Het aantal doden tengevolge van overstromingen en onweders in het uiterste westen en oosten van de Ver enigde Staten stijgt snel en bedraagt reeds minstens 29. Bij overstromingen in Californie zijn negen personen om het leven gekomen. De storm zou 12 slachtoffers hebben geëist. In het oosten zijn ten minste acht personen omgekomen. Geheel de oost kust wordt geteisterd door de storen, regen en sneeuw. De temperatuur is onverwachts gedaald. De telefoonver bindingen en electriciteitsleidingen zijn op verschillende plaatsen bescha digd. J. G. N. Strauss is gekozen tot politieke leider van de Verenigde Par tij van Zuid-Afrika, als opvolger van generaal Smuts. 49. Brigadier Slim had even tijd no- mannen allen tegelijk kan wekken, En dig om bij te komen, want meneer hij heeft er geen commando bij te ge- Spaarvarken stoorde hem juist in zijn ven. Oh nee! Want bij het overhalen slaapje, maar nu is hij toch klaar wak- van de handle gaan er boven allerlei ker en komt meteen in actie! Vlug apparaten in werking. De bedden vlie- haalt hij één van de handles over, die gen schuin omhoog, zodatde agen- naast zijn bureau staan en dadelijk ten er van zelf uitglijden en de de- worden alle agenten, die boven liggen kens worden automatisch in de lucht te slapen, gewekt! Want de brigadier getrokken. Zeker is het, dat op deze doet zijn naam alle eer aan en heeft manier geen van de agenten in staat een ingewikkeld maar goed werkend is om ook maar één minuutje door te apparaat gemaakt, waardoor hij zijn slapen. De Nederlandse afgevaardigde, dr. Marga Klompé, heeft Woensdagmiddag in een bewogen persoonlijk woord er bij de Assemblée van de Raad van Europa op aangedrongen, ernstig te streven naar vorderingen op de weg, die naar haar inzicht thans voor de Raad open staat. De discussies hadden naar haar mening aangetoond, dat het onmogelijk was de Raad voort te stuwen in de richting van onverwijlde verwe zenlijking van een Europese federatie. Nog slechts de weg via speciale over eenkomsten lag volgens haar opinie open. Deze overeenkomsten hadden echter consequenties in politieke zin, die in federale richting wezen. Bij velen had dit de moeilijke vraag doen rijzen, of zij hierin wel zouden kunnen meegaan. Aminah verklaarde Woensdag voor het Gerechtshof te Singapore, dat me vrouw Hertogh haar acht jaar geleden heeft verzocht, Bertha tot zich te ne men „omdat zij zoveel kinderen had en ik geen een". Zij heeft verder in een beëdigde schriftelijke verklaring ge zegd, dat zij Bertha niet heeft-gekozen uit de andere kinderen van mevrouw Hertogh, doch dat het kind paar haar huis was gezonden. Mevrouw Hertogh had daarbij de wens te kennen gegeven, dat het kind zou worden opgevoed als Mohammedaanse. Aminah en de moe der hadden elkander, zowel voor als nadat Bertha bij Aminah was onderge bracht, dikwijls gesproken, doch bij geen enkele gelegenheid heeft mevrouw Hertogh het kind teruggevraagd. Bertha's echtgenoot Adibi deelde het Hof mede, dat Bertha reeds voor hun huwelijk Mohammedaanse was gewor den. Volgens het Mohammedaanse hu welijksrecht was Bertha geen kind meer sedert haar puberteit, die om streeks Juli 1949 viel, zeide Adibi voorts. Tijdens het verhoor wierp mevrouw Hertogh geen blik naar Bertha. Na iede re zitting verliet zij het Hof het eerst. Bijna onopgemerkt begaf zij zich door de menigte, die wachtte om Bertha te zien. Daarna wandelde Bertha gracieus en zelfverzekerd naar buiten. Zij droeg iedere dag van het proces andere Ma- leise kleding. Het verhoor werd verdaagd tot heden. 5dat hij met zijn sterke han den brullend twee tralies beetpakte deze opzij schoof zoals U en ik een gordijn opzij schuiven.... Op hetzelfde ogenblik ontstond daardoor een gat in de tralies, groot genoeg om Jimmy Brown en alle andere apen uit net apenhok te laten ontsnappen. De eer ste, die dat merkte, was Meneer Knullemeier zelf, die met te berge rij zende haren achteruit' deinsde en gil lend op de vlucht sloeg. xxxxxxxxx: xxxxxxxxxx x DOOR LOULA G. ERDKAN XXX xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx: 52) Door al die drukte bewoog Beulah zich kalm en sereen. Zij had lange gesprekken met Dade en met haar vader. Altijd als Mark in haar nabijheid was, straalde er van haar gezicht een soort glans, als licht dat schijnt door een transparante stof. Allison vond het moeilijk het stralende gezicht van het meisje in overeenstem ming te zien met het leven, dat zij zou moeten leiden. Het jonge paar zou in de eerste tijd geen eigen huis hebben; tot er iets in orde zou zijn gebracht, zouden zij intrekken bij Tom en Julia. Allison kende, door een levenslange ondervinding daar van, de kleinzielige tirannie die ieder, die bij haar moeder woonde, had te verdra gen. Beulah scheen totaal onbekend met de moeilijkheden die haar stonden t? wach ten. Natuurlijk zou zij graag een huis voor zichzelf hebben gehad. Maar omdat zij zo haastig trouwden, was dat niet mo gelijk. Daarom moest zij het beste er van maken. Moeder Kenzie was zo lief hen bij zich in huis te némen het was niet gemakkelijk voor een vrouw om haar huishouden met een ander te delen, Vader Kenzie zei, dat zij spoedig, misschien bin nen een jaar of zo, waarschijnlijk in staat zouden zijn een huis voor zichzelf te bou wen. Bouwen kon op het ogenblik niet goed gebeuren, nu het herfst was. Ondertussen gaf Beulah niet de indruk dat zij het een compromis vond. Een in stinct, dieper dan de gedachte, zei het meisje, dat zij zo moest handelen. Dit was de familie van Mark, en daar zij haar lo' met hen had verbonden, waren hun we gen de hare. Buiten iedere twijfel wist zij, dat Mark Kenzie de man was met wie zij wilde trouwen. Zij was bereid alles te aanvaarden wat voortkwam uit het hu welijk met Mark, zelfs al waren enkeie voorwaarden niet geheel naar haar zin. Maar één keer protesteerde Beulah. Dat was toen Dade met plannen voor de wit tebroodsweken kwam. „Ik zou jullie dit willen aanbieden," zei hij. „Een reis naar Kansas City of naar Excelsior Springs. Wat zou je het liefst willen?" Beulah aarzelde. Het enige bezwaar, dat zij had gevoeld, toen zij de anderen plan nen voor haar liet maken, was de vrees, dat de oude man dit toegeven van haar kant voor zwakheid mocht hebben ge houden, evenals Allison dit had gedaan. Maar in de loop van-de tijd had zij meer moed gekregen, omdat zij voelde dat Dade haar begreep. Hij was nooit de man ge weest om het bereiken van een hoofd doel door kleinere dingen te laten be moeilijken. Nu voelde zij zich vrij van angst om hem haar opvatting omtrent de voorgestelde reis te vertellen. Zij zei, dat, tenzij Mark het absoluut wilde, zij liever hier wilde blijven. Ter wijl zij sprak voelde zij zijn schrandere en vriendelijke ogen op haar. Zij begreep dat hij met zekerheid datgene zag, wat zij niet in staat was met woorden uit te druk ken. Zij kende in het geheel geen steden; zij zou er zich alleen vreemd en niet op haar gemak voelen. Haar gehele leven had zij in kleine plaatsen doorgebracht, onder eenvoudige en gewone mensen. Zij wist ook niets van oorden van vermaak als Excelsior Springs. Zij kende Mark slechts zo'n korte tijd, dat hij bijna een vreemde voor haar was. Zij was er niet zeker van haar weg tot hem te kunnen vinden in een vreemde en andere omge ving. Indien zij hier bleven waar zij de dingen beter kende, dan zou zij zich ze kerder voelen van zichzelf en van hem, Ten slotte gingen Tom en Julia enkele dagen met Allison naar Kansas City, het jonge paar alleen latend ir het Tom Ken- ziehuis voor de wittebroodsweken. Het huwelijk zelf verliep precies zoals de Kenzies het hadden willen hebben. De naaste verwanten en vrienden vulden de kamer, waar de plechtigheid plaats greep; de meer verre verwanten, met vrienden en buren, waren verspreid over de andere kamers, tot zelfs op de veran da's. Beulah's vader zegende hen in, een voudig en met veel gevoel. Later was er een groot diner, en de bruid en de brui degom sneden de huwelijkstaart door Juffrouw Laura nam grote moeite om aan een ieder te vertellen, dat zij hem had gemaakt, terwijl zij te verstaan gaf, dat geen Kenzie-vrouw tot nu toe had geleerd een werkelijk goede witte botercake klaar te maken, wat als je het goed be keek, één van de attributen van een ech te dame was. Het was laat voordat de laatste gast vertrok en Tom en Julia en Allison wa ren al afgereisd naar Kansas City. Beulah en Mark stegen samen de trap op, door de ruim, koele hall, naar de kamer die voor hen bestemd was. De Augustuswino had de dunne linnen gordijnen do! ge zet. Op de toilettafel stond een vaas mei witte asters, die Julia met eigen hand had geplukt en gerangschikt, ontroerd en met veel zelfmedelijden. Op het bPd was een witte gehaakte sprei. De benodigd heden van Beu/ah lagen op hun plaats haar borstel en kam en andere artikelen lagen op de toilettafel: haar kleren hin gen in de kast. Zij zei kalm tot Mark: „Je dingen zijn al hier. Je moeder heeft ze van morgen gebracht". Zij wist niet hoe laat het was toen zij wakker werd. De maan scheen zo helder dat het bijna dag was. In een boom juist tegenover het venster be woog een vogel in zijn slaap, terwijl hij daarbij een zacht klagend geluid maakte. Naast haar sliep Mark, uitgestrekt over het bed, ontspannen en rustig, als een kind dat slaapt na een lange gelukkige dag. Zelfs zijn gezicht was kinderlijk, jongensachtig en nog niet gevormd. De mond was ontspannen en week. In het maanlicht stak zijn haar glanzend af tegen het witte kus sen. (Wordt vervolgd) mej. Klompé deed een hartstochtelijk beroep op deze afgevaardigden, om hun aarzelingen te overwinnen en mee te gaan. De nieuwe weg, die de volledige federatie naar de toekomst verschoof, moest volgens haar worden ingegaan met de overtuiging, dat hij ten slotte tot het resultaat van een verenigd Euro pa zou kunnen leiden. De Raad heeft een begin gemaakt met de algemene beschouwingen over de voorstellen tot wijziging van haar struc tuur. De Engelsman Mackay diende een voorstel in, om een soort parlement met een raad van ministers te vormen, een plan, dat overigens pas over vijf of zes jaar goed zou kunnen werken. De kansen hiervoor zijn zeer gering. De commissie voor algemene zaken heeft haar werkzaamheden afgesloten met de aanvaarding van een resolutie over de landsverdediging, die nog door de Vergadering moet worden goedge keurd. Hierin wordt opnieuw aangedron gen op de vorming van een Europees leger, waarin ook Duitse eenh den een plaats moeten vinden. De formulering is zodanig gekozen, dat van dit leger ook landen deel kunnen uitmaken, die niet behoren tot het Atlantisch Pact. De sociale commissie van de Raad zal haar volgende zitting houden in Den Haag en Rotterdam. De subcomm'ssie voor het woningvraagstuk zal dan meteen in een dezer steden bijeenko men en een bezoek brengen aan het Bouwcentrum te Rotterdam. Het Londense avondblad „The Star" schrijft, dat volgens enkele Westerse waarnemers Stalin thans „half-invali- de" is. Stalins gezondheid is volgens het blad „een onderwerp van gesprek op Londense ambassades". Stalin zou veel tijd doorbrengen aan de Zwarte Zee, waar hij voor een onbekende kwaal zou worden behandeld. Diplomaten te Moskou, aldus „The Star", geloven dat Stalin het Politbureau nog steeds leidt, hoewel minder rechtstreeks en op de hoogte van de staatszaken blijft door de andere leiders voor korte bezoeken naar zijn „geheim verblijf aan zee" te ontbieden. In Alexandrie, Cairo en Port Said is gistermorgen de noodtoestand af gekondigd. Eenheden van de politie bezetten de belangrijkste punten in deze steden. De autoriteiten hadden tot deze voorzorgsmaatregel besloten, omdat zij moeilijkheden vreesden van de kant van studenten en scholieren, die „in staking" waren gegaan uit pro test tegen de Britse weigering, om de troepen uit de Kanaalzone terug te trekken. Inderdaad zijn er gistere - in Alexandrie betogingen gehouden En kele duizenden studenten mar- -r- den onder het roepen van allerlei leu zen langs het Britse consulaat. KERKELIJK NIEUWS Ncd. Herv. Kerk. Bedankt voor Benschop: L. Brasser te Rijssen. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Brltsum: M. v. d. Bosch te Helmond. Evangelisch Lutherse Kerk. Drietal te Amsterdam (vac. A. C. W. de Wit): J. G. Bahnmtiller te Hilver sum, A. J. Meyer te Rotterdam en J. H. Smit Duyzentkunst te Leiden. Oostduitse beschuldiging inzake sabotage Het Oostduitse Vakverbond heeft vandaag de beschuldiging uitgespro- ken dat „internationale reactionnairen" kort geleden hebben getracht drie ho ge vakverenigingsleiders te vermoorden door sabotage te plegen aan het toe stel, waarmede zij naar het vredes congres te Warschau ze: l?n an De sabotage zou gepleegd zijn op het Franse vliegveld Le Bourget aan oen Pools vliegtuig, waarmede T ouis Sail lant, secre'taris-generaal van het (com munistisch) wereldverbond van Vak verenigingen, Lombardo Toledano (Italië) en Alain Le Leap (Frankrijk) zouden reizen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 11