„Pelita" stichtte twintig woningen in Oud Den Helder Fa. J. I Qnerelle r J Sinterklaasprijsvraag voor onze lezers „Kunst aan het Volk" kan weer op geslaagd concert terug zien Het Witte Kruis"deed ook in1949 weer prachtig werk Een aardig en tevens practisch geschenk! OMEGA TISSOT Morgen scheidsrechtersavond voor volleybal-enthousiasten ■C HEEFT EEN LETTER? Honderd gulden aan prijzen Gerepatrieerden ondervinden steun in stilte Koninklijke gift van Prinses Wilhelmina Géén beroep op offervaardigheid PONTIAC 1 Solistische medewerking van Nellie Smit Verzorgde begeleiding van Nico Visser Weer een wandeltocht van de motorclub „Kinder-opvoeding", een interessant onderwerp Mangelmans niet bij Helder Wilt U een practisch cadeau geven? Ml n T E B s c Het bestuur onderging geen verandering IN HET KORT DONDERDAG 23 NOVEMBER 1950 yjIE KOMENDE VAN DE KERKGRACHT „Oud Den Helder" binnengaat, ziet aan de Dorus Rijkersstraat allereerst een aantal huizen, waarvan weinigen weten dat deze aan de Stichting „Pelita" toebehoren. Er staan in totaal een twintigtal van deze woningen, aan de Dorus Rijkersstraat en de Cornelis Dito straat. Zij werden ontworpen door het Bouwfonds van „Pelita", dat hij de ver wezenlijking van de plannen alle medewerking van het gemeentebestuur heeft ondervonden. Zo heeft genoemde Stichting ook in Den Helder iets kunnen doen tot het bereiken van het algemene doel: bij te dragen tot de leniging der zede lijke, maatschappelijke en stoffelijke noden van personen, die het slachtoffer sïjn geworden van de oorlog met Japan. mr. G. D. Rehorst, presidente mevr. M. S. WillingeSligcher; secretaresse mevr. A. W. A. van der Veurde Win ter, Ankerpark 29; penningmeester de heer J. F. van Wijngaarden, Koning straat 7. Voorts heeft de heer H. A. Boon, directeur van Sociale Zaken, zit ting in het werkcomité. Wij behoeven onze lezers niet te vertellen, dat voor zeer vele van deze oorlogsslachtoffers de nood ontstellend hoog is. Meer dan elders in in Den Helder meegeleefd met de gebeurte nissen in Indonesië. Maar toch zal niet ieder persoonlijk zijn beste krachten inspannen om deze nood te helpen le nigen, vooral niet wanneer men geen of weinig contact met de betrokkenen heeft. Het is daarom goed, dat de ruim drie jaar geleden opgerichte Stichting zich het lot van al deze mensen aan trekt en al het mogelijke doet om hun moeilijkheden te verlichten. Dertig gezinnen geholpen Ook hier in Den Helder verricht „Pelita" prachtig werk. In de aanhef noemden wij reeds de stichting van een twintigtal woningen. Deze presta tie is niet alleen van betekenis voor de betrokken gerepatrieerden. De se cretaresse van de afdeling Den Hel der, mevr. A. W. A. van der Veur— De Winter, vertelde ons, dat het toe- Wijzen van deze woningen „een ware legpuzzle" is geweest. Veertien gere patrieerden, die elders in de stad een tijdelijk onderkomen hadden gevon den. verhuisden naar de Pelita-wonin- gen. Een viertal gezinnen kon recht streeks uit Indonesië in vier ivan deze huizen worden ondergebracht. Het in gebruik nemen van de twintig Pelita- woningen in Oud Den Helder heeft, tot gevolg gehad, dat meer dan dertig gezinnen in de gemeente aan een be tere huisvsting konden worden gehol pen. Wij vernemen voorts, dat „Pelita" sinds enige tijd een hechte samenwer king met de Stichting „Nederland helpt Indie" onderhoudt, en dat voort durend overleg wordt gepleegd mat andere instellingen wier werkzaamhe den zich ook op dit gebied uitstrekken. Minder in het licht der openbaarheid treedt de financiële en morele steun, die door „Pelita" in tal van inciden tele gevallen wordt verleend. In lit, jaar kon in Den Helder reeds twee maal voor een totaalbedrag van zes duizend gulden aan kledingtoelagen worden verstrekt. Verder draagt de Stichting naar vermogen bij in de kos ten van studie, meubilering, herscho ling e.d., welke door de betrokkenen lang niet altijd kunnen worden gedra gen. Men zal zich wellicht afvragen, waarvan ..Pelita" al deze uitgaven kan doen, omdat nooit bijdragen worden gevraagd en nog nimmer een collecte ten bate van deze Stichting werd ge houden. „Pelita" verkeert in deze min of meer bevoorrechte positie, doordat van regeringswege kort na de oprich ting een belangrijke subsidie werd verkregen. Van dit geld en de rente er van kan de stichting een zekere tijd voort, naar men hoopt zo lang als het verlenen van financiële hulp aan de ge- repatrieerden noodzakelijk is. Tijdens een bezoek, dat wij met mevr. Van der Veur aan enkele Pelita- woningen in Oud Den Helder brachten, bleek ons, dat de gerepatrieerden niet alleen de financiële steun (welke zij overigens ongaarne accepteren) in hoge mate .waarderen, maar ook zeer erkentelijk zijn voor de morele en ge wone practische adviezen, die vanwege „Pelita" worden verstrekt. Vooral voor de oudere gerepatrieerden, die voor het eerst van hun leven in Holland wonen, is de secretaresse van „Pelita" een graaggeziene en vertrouwde vriendin, met wie men openhartig en onomwon den zijn moeilijkheden kan bespreken. Het bestuur. Ere-voorzitter van de afdeling Den Helder van „Pelita" is burgemeester Portemonnaies - Portefeuilles Visitetassen, Manicuur- en Naaiétuis, Actetassen, Bood- schaptassen in div. prijzen. Alles gefabriceerd van het fijnste leder. Een keuze uit onze sortering. PARAPLUIES zal U altijd meevallen. Breewaterstraat 5, b.d. Spoorstraat Dat „Pelita" zich mag verheugen in de belangstelling van H. M. Koningin Juliana, moge daaruit blijken dat H. M. op 19 Januari 1948 het Be schermvrouwschap aanvaardde met de volgende mededeling: „De Koningin heeft grote waardering voor uw stre ven om hulp te verlenen aan de slachtoffers van de oorlog met Japan en voor het werk van uw organisatie". Ook H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft een warme sympathie voor het werk van „Pelita". Zij bracht deze sympa thie nog zeer kort geleden tot uiting door het schenken van een gift van zestienduizend gulden! Wij schreven dit artikeltje in de verwachting, dat iets van deze Ko- niklijke waardering moge groeien in de harten van onze lezers een waar dering welke (in ieder geval voorlo pig!) niet in de vorm van financiële bijdragen behoeft te worden geuit. ONTVANGEN het wereldbekende horloge. Alleenverkoop voor Den Helder en ■ti4 Omstreken. 2 jaar verzekerd tegen ver lies, diefstal en ongevallen. 1 le klas repar.-inrichting Ged. horlogemaker. V jo WITTE CO. KEIZERSTRAAT 103 Wjj zouden het aantal dames in de arbeiderszangvereniging „Kunst aan het Volk" zeker niet afgenomen willen zien. Maar wel zouden wij het toejuichen en mèt ons ongetwijfeld de directeur, de heer H. J. Arisz wanneer het koor aan mannelijke krachten zou winnen. Op sommige ogenblikken werden de laatsten weggezongen, en niet zelden moest de dirigent zich tot het uiterste inspannen om die donkere achtergrond van mannenstemmen naar voren te trekken. Over het geheel genomen kan „Kunst aan het Volk" over zijn prestaties evenwel meer dan tevreden zijn. Het was verheugend om te kunnen waarnemen, dat het koor onder de heer Arisz nog steeds knappe vorderingen maakt. Reeds dat eerste prachtige, maar al te vaak „verzongen", lied „Morgen rood" van Otto de Nobel deed de toe hoorders in de Nieuwe kerk gister avond wat rechter zitten. Vrijwel foutloos werd dit sterke werk uitge dragen, een volkomen verantwoord programma inluidend. Zeer mooi was voorts in de eerste plaats het „Trauer Gesang" van Blummer, dat in de kerk met zijn goede acoustiek geen nuan cering behoefde. Wat stug kwam het koor door in „Vrede" van Kools, dat het talent van de heer Arisz volledig voor zich opeiste. Een weluidende ver tolking. De nummers die wij er even uit lichtten, hebben zich niet noemenswaar dig van de andere onderscheiden. Toch noemen wij nog even „De Winter" van Loots, dat beter in het gehoor lag dan „Droomevrouw" van Olman. Het koor besloot met een zeer bekend so cialistisch strijdlied. Nogmaals, de dames en heren van „Kunst aan het Volk" hebben gister avond een uitstekend concert verzorgd, het eerste van dit seizoen. Wij twijfe len er niet aan, of het volgende zal door allen die gisteren luisterden met spanning worden verbeid. Als soliste trad deze avond op, de mezzo sopraan Nellie Smit, die aan de piano werd begeleid door Nico Visser. De soliste zong na „lm Abendrot" van Schubert in haar eerste optreden, „Ca re Selve" van Handel en Mozarts „Hal leluja". Vooral het laatste lied moet de aanwezigen bijzonder goed in het ge- h^or hebben gelegen. Hoewel Nellie Smit in zuiverheid uitmuntte, schoot haar mezzo-sopraan in de hoge regis ters net iets te kort. Daarom ook kon den wij met meer genoegen luisteren naar „De zomeravond op 't land", een werkje van Alex Voormolen hit haar tweede optreden. Zij besloot met „Het leven is een krijgsbanier" van Rudolf Mengelberg, dat een krachtige uitvoe ring kreeg. Onmiddellijk naast de so liste noemen wij de begeleiding van de heer Visser, die zich wederom een veel zijdig pianist toonde. Er waren momen ten dat hij even te veel op de voor grond trad (Het leven is een krijgsba nier), maar die heeft men hem stellig vergeven. Besluiten wij, met nogmaals onze Verleden jaar organiseerde de auto en motorclub „Den Helder en Omstre ken" zijn eerste wandeltocht, die een groot succes is geworden. Zaterdag avond houdt de vereniging weer zo'n wandeltocht, de eerste in een serie van drie. Wie in deze drie tochten de beste prestatie levert, zal zich wandelkarn pioen mogen noemen. Hoewel alleen ie den, donateurs en donatrices mogen meedingen naar de kampioensprijs, kunnen ook nigt-leden in deze wandel tochten hun vaardigheid tonen. Zij ko men eveneens voor prijzen in aanmer king. Het vertrekuur werd bepaald op hall acht van „Het Wapen van Den Helder" waardering uit te spreken. Ook voor het tijdstip (half tien), waarop het concert was beëindigd, hoewel toch vijftien liederen ten gehore werden ge bracht. Het concert werd onder andere bijgewoond door de'heer en mevrouw Rehorst en de wethouders Van Loo en Diesbergen. Dinsdagavond hield de heer lest in de Elgawa-zaal voor leden van de per soneelsvereniging en genodigden een lezing over de opvoeding van kinderen. Een klein kind, aldus de spreker, kun nen wij ons voorstellen als een vat vol mogelijkheden. Wij opvoeders zijn er, om die mogelijkheden tot eigenschap pen te vormen. Vaak wordt hierbij de fout gemaakt, dat men het kind meer wil doen bereiken dan de mogelijkhe den toestaan. Voor de karaktervor ming zijn vooral de eerste levensjaren van groot belang. Uitvoerig sprak de heer lest over 't Sinterklaasfeest. „Meester" lest legde er de nadruk op, dat de goede Sint niet als boeman mag dienen. Piet, de knecht, moet de helper zijn. Doch men moet de kinderen de verhaaltjes be sparen, die verkondigen dat hij van stoute kinderen pepernoten maakt. Waakt men er voor, zijn kinderen niet nodeloos angstig te maken, dan zullen zij later evenwichtige mensen worden, zo besloot de heer lest zijn causerie. Na de pauze kon men de spreker vragen stellen. De geruchten die momenteel in onze stad de ronde doen, als zou de bekende ADOspeler Mangelmans lid van de voetbalver. „Helder" zijn geworden, zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Wel is het zo, dat Willems, de middenvoor van ADO, die in dienst is van de Ma rine, Donderdagsavonds de training van „Helder" bezoekt. Hij doet dit om in conditie te blijven en voetbalt 's Zondags dus gewoon in zijn eigen vereniging. Koopt dan bij een GARNITUUR ONDERJURK en DIRECTOIRE 8.25 DAMESSHAWLS, vanaf 2.65 DAMESHANDSCHOENEN 11.95 Dinsdag werd in „Formosa" de ledenvergadering van de afdeling Dén Helder van „Het Witte Kruis" gehouden. Daar de voorzitter, Dr. W. J. Bakker, en de waarn. voorzitter, notaris A. M. Engelmann verhinderd waren de vergadering by te wonen, werd deze geleid door de heer W. C. de Bie, die met een kort wel komstwoord opende en daarna de secretaris, de heer P. van Dalen, gelegenheid gaf de notulen van de vorige vergadering te lezen. Deze werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd, en daar er verder geen ingekomen stukken waren, kon worden overgegaan tot de behandeling van de verslagen van de secretaris penningmeester over het verenigingsjaar 1949. Met het doel het peil van het scheidsrechteren te verhogen wat tevens een verbetering van het Spelpeil ten gevolge zal hebben, organiseert het afdelings bestuur van de NeVoBo Vrydag in de Sportschool een scheidsrechtersavond. Alle scheidsrechters die reeds min of meer regelmatig de fluit hanteren, en alle andere liefhebbers waarbij we denken aan ploegleiders zijn van harte welkom. Ook dames die belangstelling voor het scheidsrechteren hebben, kun nen deze avond by wonen. Speciaal nu alle verenigingen zijn verplicht om by een wedstrijd een teller of een tweede scheidsrechter aan te wijzen, is het ook voor deze officials een mooie gelegenheid om meer met de spelregels op de hoogte te komen. De damescompetitie wordt in een vlot tempo gespeeld. Nu Vrijdag de ploegen MULO en Pro Patria 1 weer wonnen, ziet de stand er als volgt uit: HAV 7 gesp. 14 p.; MULO V. 8 gesp., 14 p.; PP 1 9 gesp., 14 p.; PP 2 8 gesp., 10 p.; Zeemacht 2 8 gesp., 6 p.; Zee macht 1 8 gesp., 4 HKV 9 gesp., 4 gew.; HTC 3 gesp., 2 p.; Hermes 8 gesp., 0 p. Voor de herencomnet'tie werden de volgende wedstr-j 'eii sespee'd:: RGD HMC 15—12 5—16 15—6, HAV—Zee macht 16—14 12—16 16—14; Adelb. 2— WSOV 15—8 8—15 15—10; Mulo—PP 2 15—0 15—0. Alle wedstrijden hadden een bijzon der spannend verloop, wat trouwens wel blijkt uit de cijfers. De derde klasse wedstrijd RGDHMC was een bijzonder aardige strijd, hoewel na tuurlijk technisch onvolmaakt. Door dit resultaat maakt de Rijksgebouwen dienst een uitstekende kans om naar de tweede klasse te promoveren. De beide eerste klasse-wedstrijden gaven ook ploegen te zien die elkaar in kracht weinig ontliepen. Speciaal de uitslag van HAVZeemacht had even goed andersom kunnen zijn. Het spel- verloop was hier zeer eigenaardig, daar in elke game door de ploeg die de game uiteindelijk niet won, een grote voorsprong had genomen. De strijd om de laatste plaats is voorlopig in het nadeel van WSOV geëindigd. Maar ook hier is het laatste woord nog niet gezegd. De stand in de eerste klasse is: Oranje-blauw 5 gesp., 10 p.; HKV 5 gesp., 8 p.; Zeemacht 6 gesp., 6 p.; HAV 6 gesp., 6 p.; PP 5 gesp., 4 p. Adelborsten 1 5 gesp., 4 p.; Adelborsten 2 6 gesp., 4 p.; WSOV 6 gesp., 2 p. Vorige week werd vermeld» dat HTC niet was opgekomen. Dit bleek op een misverstand te berusten, zodat de wedstrijd opnieuw zal worden vast gesteld. JO tegen St. Nicolaas komt onze krant altijd met een prijsvraag voor de dag. Dat hoort nu eenmaal bij de winteravonden en in 't bijzonder bij 't St. Nicolaasfeest. Zo'n prijsvraag moet gezellig zijn en liefst zo, dat iedereen er aan mee kan doen. We menen zowel 't één als 't ander gevonden te hebben in de wedstrijd, die wi) dit jaar brengen. De deelnemers aan onze wedstrijd moeten namelijk speurder worden; speurders naar let ters in diverse etalages van onze adverteerders. Overi gens erg eenvoudig, let u maar op: In dit nummer vindt u een groot aantal advertenties van Helderse zaken. Elke adverteerder, die in dit num mer voorkomt, kreeg van ons één of meer letters var het rijmpje: Het is moeilijk te bedenken, Wat met Sint Nicolaas te schenken; Een goede raad: Kijk in de krant, Uw schakel met de middenstand! Nu gaat het er om, dat u de zaken noteert, waar één dezer letters in de etalage prijkt! U behoeft dus niets anders te doen dan op de stippellijntjes op onderstaand formulier de namen in te vullen van de winkeliers, waar u de overeenkomstige letters gevonden heeft. Als u een goed speurder is, blijft er geen lijntje over. En daar gaat het om! Nu kan het voorkomen, dat u bijvoorbeeld een O vindt bij firma X en een O bij winkelier Z, maar dat is geer bezwaar. Ten slotte moet ook de letter, die maar één- maalvoorkomt bij het juiste adres gevonden worden. Voor deze wedstrijd stellen we de volgende prijzen beschikbaar: le prijs f25.2e prijs f 15.—3e en 4e prijs elk f 10.5e en 6e prijs elk f 7.50 en tien troost prijzen van f2.50. Inzendingen worden ingewacht vóór of uiterlijk Vrijdag 1 December aan ons bureau, Koning straat, Den Helder. De uitslag van de prijsvraag wordt in ons blad van 4 December bekend gemaakt. Men wordt beleefd verzocht duidelijk te schrijven en naam en adres vooral niet te vergeten. En nu aan de slag. We verwachten zéér veel inzendingen. Wie heeft een letter? Aan u het antwoord! H M E E T T 1 S S I M N O MlMUIMl T E N 1 I L U O K E »p D E E N K E E N W A E T E E N G 0 E D E R A A D K IJ K 1 N D E K R A N T U W H A K E L M E T D E M I D D E N S T A N D In een uitgebreid overzicht gaf de secretaris een duidelijk beeld van de gang van zaken waarin allereerst uit kwam, dat, hoewel niet zo uitbundig als in de eerste jaren na dé oorlog, het ledental nog steeds stijgende is. Ia 1949 werd een ledenwinst van 55 ge boekt, hoewel door bedanken, verhui zen, overlijden enz. ruim 300 leden moesten worden afgeschreven. Het to taal aantal leden op 31 December 1949 bedroeg 5575. In verband hiermede liep ook het bedrag der contributie iets omhoog en bereikte een totaal van f 17533, een stijging van f 257. Bij de afdeling bleek uit het verslag dat de zusters in het afgelopen jaar niet minder dan 14709 bezoeken hebben afgelegd, derhalve 2947 bezoeken meer dan in 1948. In 't bijzonder werd even stilgestaan bij het vertrek van zuster Van der LansRoos, die gedurende ruim zeventien jaren haar beste krach ten aan Den Helder heeft gegeven en door gedeeltelijke invaliditeit haar werk moest opgeven. Door de Wijk- kraamverzorging werden in 1949 129 volledige verzorgingen verricht. Ook de Gezinsverzorging, die met een ge middelde van 12 tot 15 verzorgsters werkte, deed prachtig werk. In 172 gezinnen werd door de ver zorgsters gedurende 2843 dagen de zie ke moeder vervangen. Het Kraamzorgcentrum, Buiten deze afdelingen kon het ver slag gewag maken van een in 1949 op gerichte nieuwe afdeling het Kraam zorg-centrum. Op 1 September 1949 werd dit nieuwe werk aangepakt, met een opleiding van acht leerlingen voor het diploma Kraamverzorging. Men stelde zich voor, op 1 Januari 1950 practisch te gaan werken met 14 ge diplomeerde verzorgsters. Als leidster- docente werd zuster Cornelisse aange steld; het Centrum werd gevestigd in het gebouw Breewaterstraat 70. Geeft de uitbreiding verheuging, de financiële zorgen drukken. Indien hierin geen uitweg gevonden, zou geen verdere uitbreiding van de bemoeiingen van „Het Witte Kruis" kunnen plaatsvinden en bovendien zou men zelfs genoodzaakt zijn een ge deelte van het bestaande werk los te laten. Namens het bestuur zegde de spre ker toe, dat dit zijn beste krachten zal inspannen om zoiets te voorkomen. Hij roept allen op mede de schou ders te zetten onder het „Witte Kruis werk. Dat deze oproep inderdaad op werkelijke gronden steunt, bleek uit het verslag van de penningmeester, dat over het jaar 1949 met een tekort van f 4073.49 sloot. Dit tekort is voor lopig gedekt door de reserve voor een badhuis aan te spreken. Hiermede kart het bestuur echter niet doorgaan. Van de commissie voor het nazien van de boeken bestaande uit de heren H. Bronder. R. Houtman en I. Valkhof, was een schriftelijk rapport binnenge komen waarin zij mededeelden alles in goede orde bevonden te hebben. Het bestuur adviseerden voor de controle een accountant aan te zoeken, daar de administratie zich zo zeer uit breidt. dat dit door een Commissie moeilijk meer te doen is. Door het be stuur werd medegedeeld, dat reeds stappeq in die richting zijn onderno men. De heren H. Bronder en I. Valk hof zullen worden aangezocht voor 't controleren van de bescheiden over 1950 Tot nieuw lid in de commissie zal de heer J. J. Landman worden be noemd. De agenda voor de algemene verga dering van de N. H. Ver. „Het Witte Kruis", die op 28 November in Kras- naplosky te Amsterdam zal worden gehouden, leverde geen bijzondere vra gen op Voor deze vergadering werden de heren dr. W. ,T Bakker en A. Dok ter als afgevaardigden aangewezen. Bij de bestuursverkiezing werden de leden die aan de beurt waren om af te treden, de heren dr. W. J. Bakker, J. Smit en A. Dokter herkozen. Voor de afdeling Den Helder van het Nederlands Klassiek Verbond ral prof. dr. W. J. Verdenius, hoogleraar in de Griekse taal. en letterkunde aan de Universiteit te Utrecht, hedenavond om acht uur in het museum Eerste Vroon straat een lezing houden over „Home rus als opvoeder der Grieken". Belang stellenden zijn welkom. De Werf Sport-Ontspannings-Ver eniging voert vanavond om acht uur m Casino ten tonele „Vrijdag de Dertien de". Uit de tafeltenniswereld kregen wij nog de volgende uitslagen binnen- Dito 1—Dito 2 5—5; Tempo 1—Dito 1 1—9; TOS 2—Ready 1 2—8; TOS 1" ATTV 3 9—1; DSS 2—TOS 2 6—4.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2