Onze Koningin bracht licht in donker Eastend Bril loze projectie te Delft VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zesdaagse in RAI te Amsterdam Aantal doden te New York thans 78 Vrijdag 24 Nov. 1950 75e Jaargang No. 10960 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna w BUURTBEWONERS BESTORMDEN DE AUTO Ook de onivangst in Londens armste wijk was spontaan en hartelijk De kinderen dansten rongen en vertelden EB VIEL gistermiddag een lichtstraal Twee Koninginnen amuseerden zich r~ Televisiebeelden uit Guild Hall Prins op London Airport VERLIEZEN IN INDONESIË In totaal 4751 personen Koningin ontvangt correspondenten van Nederlandse dagbladen „Wij hebben een schai van een Koningin!" Leve de Koningin" Stereofilm en televisie Ook treinrampen in Spanje en Brazilië JCoAt B,eAte& Tweede Kamer voor nieuwe Loterijwet Locomotief greep auto Directeur Javasche Bank in vrijheid gesteld Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder ïèlefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BÏJLSMA en C. KRAK ËLDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten m het grauwe trieste Eastend, waar kieine nauwe straatjes tussen zwartbe- rookte kantoren en fabrieksgebouwen de armste wijk van Londen vormen. Reeds op zonnige dagen is deze buurt grijs en mistroostig, laat staan bij het donkere weer van gisteren toen iedere regendruppel „geladen" was met rook- en roetdeeltjes en al om twaalf uur de lantaarns moesten worden opgestoken. Maar één ogenblik vergat met hoe smal Rermondsey Street is en hoe vies de fabrieken en haveloos de huizen. Dat was het moment, waarop Koningin Jniiana en Koningin Elizabeth van En geland tussen honderden opgetogen buurtbewoners de straat inreden om halt te houden voor het jeugdcentrum, dat hier de naam „Time and Talents" draagt. JN de nauwe straat waren 6e buurt bewoners reeds zeer vroeg op de «malle trottoirs saamg'epakt. Vrouwen, met in de ene hand haar boodschappen tas en in de andere een in dekens ge wikkeld kind, wachtten met de gebrui kelijke Engelse kalmte op de komst van onze Koningin. Het was kwart over drie precies, toen de hofauto's de met rood-wit- fclauwe ballonnetjes en vlaggen gesier de straat binnenreden. Een complete politiemacht, bestaande uit mannelijke en vrouwelijke agenten, was niet in staat de Eastend-Londenaren in be dwang te houden. Dwars door het po- litiecorddh heen, stormden zij naar vo ren en sloten dg auto, waarin Koningin Juliana en Koningin Elizabeth waren gezeten, geheel in, zodat dezen slechts met moeite uit de wagen konden ko men. Het blitzlicht der fotografen door sneed voor een ogenblik de wel zeer' diepe middagduisternis. En temidden van de menigte stonden daar de beide vorstinnen, luide toegejuicht Koningin Juliana was gekleed in een donker groene japon met een hoed van dezelf de kleur en een donker, kort bont jasje. Koningin Elizabeth was in donker tur- qoise. Haar mantel was afgezet met blauwvos. (Telefonisch van onze correspon dente te Londen.) j£ONINGIN Juliana en Koningin Elizabeth hebben zich buiten gewoon geamuseerd bij een klom pendans, die zeventien Engelse meisjes Donderdagmiddag uit voerden tijdens een bezoek, dat de hoge gasten aan een Londens jeugdcentrum brachten. De Engel se meisjes hadden de befaamde „zevensprong" deze zomer in Ne derland geleerd. Ik zag, hoe Koningin Elizabeth, schaterend van het lachen, zich naar onze Vorstin overboog. „Ik heb in geen maanden zó gelachen", zei de Engelse Koningin en Ko ningin Juliana antwoordde vrolijk: „Ik óók niet, ik amuseer me kos telijk. En dan moet u weten, dat ik vroeger die klompendans zélf ook gedanst heb!" Deze mededeling was voor de Engelse Koningin zó verrassend, dat ze opnieuw hartelijk en onge dwongen lachte. Het waren ogen blikken van eenvoudig menselijk plezier. Een paar uur later zeide Ko ningin Juliana in een kleine kring van Nederlanders: „Dit bezoek is heerlijk. Ik geniet van iedere mi nuut en ik ben verrukt over de warme vriendschap, die ons overal getoond wordt". Onder voortdurende toejuichingen van de omstanders begaven de beide koninginnen zich naar het verenigings lokaal van Time and Talents, dat van zulke geringe afmetingen is, dat slechts een zeer klein gedeelte van de hofhou ding het bezoek kon meemaken... Terwijl buiten de menigte geduldig stond te wachten in de steeds donker wordende straat, dansten zeventien En gelse meisjes in het zaaltje de „Zeven sprong" voor de koninginnen. Ze zon gen de woorden van dit vaderlandse wijsje in opmerkelijk goed Nederlands. Mrs. Graig, die reeds jaren in Londen sociaal werk doet, leidde de dansjes die de kinderen uitvoerden. Op haar rode truitje prijkte de gouden medaille van de Orde van Oranje-Nassau, die Dins dagochtend in Bermondsey Street was bezorgd. Zij had ook de tekst geschre ven van het welkomstlied, dat de ze- Hoe groot de belangstelling in Enge land voor het bezoek van H.M. Konin gin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan Londen was, blijkt wel uit het feit, dat een groot gedeelte van het pro gramma door de BBC ook via de tele visie is uitgezonden. Philips had in En geland speciale bijeenkomsten belegd om de leden van de Nederlandse Kolo nie en Engelse belangstellenden in staat te stellen ook als zjj niet in het bezit waren van een televisie-ontvanger de gebeurtenissen te volgen. In het bij zonder slaagde de uitzending van de gebeurtenissen in de Guild Hall. Wjj geven hier een viertal beelden, van de uitzending uit Guild Hall. Van boven naar beneden: H.M. Ko ningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard, H.M. in gesprek met de Lord Mayor van Londen, Z.K.H. Prins Bernhard in gesprek met de Lord Mayor. Terwijl Koningin Juliana in Ber mondsey Street was, bracht Prins Bernhard, in gezelschap van generaal Sir Miles Dempsey, een bezoek aan London Airport. De koninklijke auto kon zich snel van de stad naar de luchthaven bewegen, doordat de verkeerslichten langs de route voor deze gelegenheid met de hand werden bediend door de speciaal geïnstrueerde politie. In de controletoren van het vlieg veld werd de Prins uitleg gegeven, in het bijzonder van de werking van de ground control approach. Daarna werd de radar-contróle gedemonstreerd, waarvoor een vliegtuig speciaal „in kwam" van 100 km afstand. De Prins sloeg de bewegingen van dit vliegtuig en van andere toestellen op het radar- ■cherm gade en beluisterde door een koptelefoon het gesprek tussen piloot en controletoren. Een der amtenaren van het vlieg veld zeide na afloop: ,.De Prins toon de voor alle onderdelen zeer veel be langstelling. Het is duidelijk gebleken, dat hij veel kennis van de luchtvaart heef ventien kinderen Koningin Juliana toe zongen Geen vermicellisoep. JJE KONINGIN, die ruim een half uur in „Time and Talents" bleef, sprak met verscheidene der meisjes, voor het merendeel kinderen van haven- en fa brieksarbeiders. Zij vroeg wat de kin deren in Holland het meest had beval len. Het antwoord werd prompt gege ven: de schone straten, de molens, en ook het lekkere eten, maar de 12-jarige donkerharige Iris Hullet, die niet in het minst verlegen bleek te zijn in de aan wezigheid van de beide koninklijke gasten, voegde daar meteen aan toe, dat er één ding m Holland was, dat ze ver schrikkelijk vond: de vermicellisoep, en haar 14-jarig zusje Maureen viel haar bij. Na dit informele gesprek dansten de kinderen een Idianendans rondom een geïmproviseerd kampvuur. Een neger meisje begeleidde deze dans op een tamboerijn. Om vier uur verlieten de koningin nen, omstuwd door de meisjes die voor haar hadden gedanst, het clubhuis en reden, uitbundig toegejuicht door de honderden, die nog steeds buiten wacht ten, en door de velen, die een plaats aan de fabrieksramen hadden gevon den, terug in de richting van Bucking- ham Palace. Op de laatste avond van hun bezoek f H.M. Koningin Ju Hoi ut en Z.K.H. Prins Bernhard gedurende een rijtoer door de Engelse hoofdstad. Langs de gehele route juichten duizenden Londenaren het Koninklijk Paar geestdriftig toe. Van 5—11 Januari De eerste na-oorlogse Nederlands» Zesdaagse zal van 5 tot en met 11 Ja nuari 1951 worden gehouden in het RAÏ-gebouw te Amsterdam, aldus heeft het comité Zesdaagsen in Ne derland Donderdagavond op een ver gadering in Amsterdam besloten. On derhandelingen over het rennersveld zijn gaande. In een bijlage van de memorie van antwoord op de voorlopige verslagen van Oorlog en Marine, fs een over zicht gegeven van de verliezen die de strijdkrachten leden in Indonesië. Aan dit overzicht ontlenen wij, dat gesneuveld of aan bekomen verwon dingen overleden zijn: Kon. landmacht 1602; voorm. KNIL 722 en Kon. Marine 202. Overleden ten' gevolge van ziekte or ongevallen: Kon. landmacht 987; voor malige KNIL 1098 en Kon. Marine 140. In totaal bedroegen de verliezen 4751 personen. aan Londen hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard in kleine kring het avondmaal gebruikt op Buckingham Palace met Koning George, Koningin Elizabeth en andere leden van het Ko ninklijk Huis. Na het diner werd in de balzaal gedanst. H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gistermiddag op de Nederlandse ambassade te Londen, be halve 150 kopstukken van de Neder landse kolonie, ook de veertien Lon- dense correspondenten van Nederland se Dagbladen ontvangen. Tot die veertien persmensen be hoorde als enige vrouw onze Londense correspondenten mejuffrouw Londense correspondente mejuffrouw se hoofdstad woont. Drie vrouwen riepen (Telefonisch van onze correspon dente te Londen) Honderden bij honderden En gelsen riepen luidkeels „hurra!", toen onze Koningin en Koningin Elizabeth een bezoek brachten aan een jeugdcentrum in Lon den. De mensen verbraken de politieafzetting en omstuwden de hofauto. Maar boven alles uit klonken de stemmen van drie vrouwen, die luidkeels „Leve de Koningin" riepen. Koningin wuifde hen verrast lachend, vriendelijk toe. Het waren mevr. Anna Marston- de Groot, afkomstig uit Harlin- gen, mevr. Lena TylerDubbel dam, afkomstig uit Rotterdam en mevr. Betty Charlesworth de Klerck uit Den Haag. Zij zijn alle drie met Engelse militairen getrouwd en wonen reeds vier jaren in Londen, De ontvangst was ongedwongen. Koningin en Prins hadden voor ieder der persmensen, die het in deze dagen bijzonder druk hebben, een waarde rend woord en de Koningin sprak voor al haar bewondering uit voor een ar tikel. dat onze correspondente deze week heeft gepubliceerd in 't Engelse blad „Everbody". Op verzoek van Prins Bernhard werd er van het gezelschap een foto gewaakt. Daarbij kreeg onze. corres- portdente een plaatsje tussen de Ko ningin en minister Stikker. En daar op was ze. toen we haar Donderdag avond aan de" telefoon kregen, bijzon der trots. „Vertel eens, Ina zo vroegen we haar wat heb jij. die nooit om een woordje verlegen zit. allemaal tegen de Koningin gezegd?" Haar antwoord kwam een beetje ha perend. „Ik heb eigenlijk alleen maar ..Majesteit" gezegd en toen was ik ver der te ontroerd. Maar zetten jullie vooral in de krant, dat wij een schat van een Koningin hebben en dat wij. Nederlanders in Londen, trotser op Koningin Juliana zijn dan ooit". (Van onze Haagse redacteur) Na de opzienbarende demonstraties van het Veri-Vision sterro-opname- systeem in liet voorjaar 1949 was het geruime tijd schijnbaar stil geworden rondom de stereofilm. In werkelijkheid echter werd er achter de schermen ijve rig verder gewerkt, om Nederland bij de „film en televisie der toekomst" een vooraanstaande plaats te bezorgen. In Eindhoven vonden( naar wij ver nemen, onlangs besprekingen plaats tussen ir. F. J. Philips, de Australische ingenieur E. G. Beard en dr. F. H. Reijnders. Zoals men weet, is dr. Reijn- ders de uitvinder van het fundamentele natuurgetrouwe stereo-opname-systeem, dat zowel voor film en foto als voor televisie geschikt is. Ingenieur Beard, in dienst bij Philips in Australië, is de uitvinder van een goed brukbaar brilloos stereo projectie- systeem, waarmede men de „diepte"— film en -televisie kan waarnemen zon der door een bril of ander hulpmiddel belemmerd te worden. Men heeft echter ook in Delft, dat meer en meer het optisch centrum van Nederland wordt, intussen niet stilgeze ten. Ir. F. A. Weber, constructeur der Ve ri-Vision opnamecamera's, had, ook naar aanleiding van in 1949 in een der bio scopen van het Cineac-concern genomen proeven, al spoedig ingezien, dat de toekomst der stereo-film niet op smal film.-, maar op normaalfilmgebied ligt. Terwijl dr. Reijnders zich aan de universiteit te Utrecht ging bezig hou den met de wetenschappelijke stereo smalfilm, begon ir. Weber te Delft, in samenwerking met ir. F. B. A. Prinsen, die reeds een 25-tal jaren aan het pro bleem van de brilloze stereoprojectie werkt, de stereoprojectie systematisch voor bioscoopdoeleinden geschikt te maken. Met het resultaat, dat dezer dagen voor het eerst in Nederland, door mid del van een „Delfts" systeem, dat in samenwerking met buitenlandse des kundigen tot stand kwam, in kleine krng een zeer goede brilloze stereopro jectie vertoond kon worden. De treinramp te New York, die naar de laatste berichten meldden, aan 78 mensen het leven heeft gekost en waarbij 333 gewonden vielen, is Donderdag gevolgd door treinongelukken in Spanje en Brazilië. In Spanje ontspoorde de posttrein Madrid-Corunna in de provincie Corunna. Vier rijtuigen vielen uit de rails, waarbij 22 personen werden gewond van wie twee ernstig. Te Novaiguassu bij Rio de Paneiro ontspoorde de nachtexpres van Sao Paulo. Volgens de eerste berichten zijn er drie doden te betreuren en ruim vijftig gewonden, van wie vele ernstig. Te New York verwacht men, dat nog verschillende van de 333 gewonden zullen overlijden. De remmer van de trein, Betram Wiggam, verklaarde tegenover de politie dat hij uit de achterste wagon van de trein was gestapt, toen deze tot stil stand was gekomen. Hij zag daarop de andere trein in razende vaart aanstormen en stapte vlug weer in om de passagiers te waarschuwen. Voor zijn kreten konden worden gehoord, vond de botsing plaats. Teneinde de levensomstandigheden van de naturellen te verbeteren zal de landbouwkundige afdeling van het Z.-Afrikaanse departement voor natu- rellenzaken gereorganiseerd worden. In de reservaten zijn reeds tachtig aan koopstations en achttien coöperaties opgericht. De boeren in Oost-Duits- land gaan ook meer samenwerken: Door fusie van twee boerenorganisaties kwam daar een meer dan drie millioen leden tellende „Vereniging voor weder zijdse boerenhulp" tot stand. In de Amerikaanse stad Nashville wonen an ders lieden, die het alleen wel af kun nen: een brutale insluiper stal er op klaarlichte dag een radio uit het poli tiebureau. O In Baltimore zijn ze nog brutaler: Daar werden twee „heren", de één 'n lid van de commissie voor toe zicht op de viswateren, de ander de voorzitter van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten, elk met 25 dollar beboet, omdat ze samen aan 'net stropen waren geweest. Nu we toch aan het vissen zijn delen we U lieden meteen even mede, dat het speciaal voor de vangst van haaien en tonijnen gebouwde schip „African Queen" uit Grimsby naar Afrika zal vertrekken. Aan boord is een volledige fabriek voor het schoonmaken en inblikken van vis aanwezig. Over inblikken gesproken: Dr. Ricardo Balbin, voormalig leider van het radicale blok in de Argentijnse Kamer van Afgevaardigden moet v*f jaar brommen wegens veertienvoudige belediging van president Peron. De (ook al) voormalige burgemeester van het Oost-Duitse iorp Werder is er nog slechter aan toe, want die gaat voor vijftien jaar achter de tralies. Hij werd schuldig bevonden aan „economische sabotage", omdat hij levensmiddelen naar West-Berlijn had gezonden. Mog meer sabotage: Nadat Theodoor U kort geleden reeds een soortgelijk akkevietje uit de doeken deed, is een Amerikaanse Senaatscommissie er nu weer achter gekomen, dat een farmer, die in 1946 een partijtje surplus „lucht- Als u>e gestereofilmd worden, kunt W er bij komen zitten. macht-rekenmachines" overnam voor 5 dollarcent per stuk, en toen hij be merkte dat WJ 168 electrische vuurlei dingen voor afweergeschut, waarop hij nog vierduizend dollar vracht betalen moest ook, verdacht veel gelijkenis met de bekende lachende kiespijn-boer vertoonde, achteraf toch nog in z'n vuistje kon lachen. Want het leger kocht ze voor een dikke zeventig dui zend dollar terug, omdat ze nieuw een millioen gekost zouden hebben. Enfin nu weten de Amerikaanse burgers ten minste waarom do uitgaven voor de fensie zo hoog (de afgelopen vier maanden 8092 millioen dollar) zijn. Canada kan trouwens ook best meeko men: per persoon wordt daar momen teel vijftig dollar voor de landsverdedi ging uitgegeven; d.i. 30 van het be grotingstotaal. Gelukkig blijft er hier en daar op deze wereld ook nog wel eens wat geld voor opvoeding en zo over: Na het grote succes van de door de BBC-verzorgde school-radio- uitzendingen zal in Engeland nu ook een televisieprogramma ten behoeve van het schoolonderwijs samengesteld worden. En omdat we vandaag in Zuid-Afrika gestart zijn ten slotte een bericht dat aantoont, dat de omroep in dat land ook niet stil zit: Een mede werker *ian deze maatschappij heeft wereldpatent aangevraagd op 'n nieuw soort precisie-draaischjjf voor grammo foonplaten. (Van onze parlementaire redacteur) Met tevreden gezichten en opge lucht verlieten Donderdagmiddag eni ge collecteurs en collectrices van de Staatsloterij de publieke tribune van de Tweede Kamer in de Ridderzaal, nadat de beslissing over het wetsont werp tot wijziging van de Loterijwet 1905 gevallen was. Tevreden waren zij vooral om de verwerping van een amendement van mr. J. Terpstra (AR), dat het aantal loterijen per jaar tot drie en het aan tal series loten per loterij eveneens tot drie wilde beperken. Ervóór verklaar den zich de AR. de CH, de St. Ger., de CPN en van de P. v. d. A. de heren Stufkens, v. d. Burg, De Loor en Scheps. Zij brachten 28 stemmen bijeen tegen 38 stemmen van de tegenstan ders. In de toekomst zal het dus mo gelijk zijn vier loterijen per jaar te houden met elk vier series loten. Het wetsontwerp in zijn geheel werd aangenomen met 46 tegen 21 stemmen (tegen AR, CH en St. Ger.). ChauHeur sprong er uit Gisteravond om omstreeks half acht werd een vrachtauto, bestuurd dooi de chauffeur C. Hennen uit Beek, op de bewaakte overweg te Katzop-Beek gegrepen door een uit de richting Elsloo komende dienstlocomotief. De chauffeur bemerkte, toen hij met de auto op de rails was, de naderende locomotief en had nog de tegenwoor digheid van geest om uit de vracht auto te springen, waardoor hij aan een wisse dood ontsnapte. De locomotief sleurde de vrachtauto, die geladen was met meel, tientallen meters mede. De auto werd totaal verbrijzeld. De loco motief had slechts geringe schade. Het is nog een twistpunt of de slagbomen al dan niet gedeeltelijk neergelaten waren, toen de auto passeerde. Naar Aneta verneemt, is de heer P. Spies, een van de directeuren der Javasche Bank, die Zondag te Dja- karta gearresteerd werd, Donderdag middag in vrijheid gesteld. Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar tot half bewolkt met voor al in de kustprovincies nog een enkele bul. Zwakke tot matige wind voornamelijk tussen West en Noord. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren Zaterdag: Zon op 8.16, onder 16.38. Maan op 16.26, onder 9.38.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1