Twee jaar geëist tegen ambtenaar Verdediger: Voze plekken in Schagen Ook het „vetpotje" weer ter sprake Fi. BEEMSTERBOEEt Weer vele verdachten voor de Helderse Kantonrechter Algemene Begrafenisvereniging heeft nieuwe koers ingeslagen 3&5TW* Fraude van t 30.000.- bij Keuringsdienst Verlichting Sluisdijkstraat morgenavond in gebruik Krijgt Huisduinen ook een speeltuin? Tussen Haaks en Kuitje WILT U EEN PRACTISCH GESCHENK GEVEN? Koop! dan bij KEIZERSTRAAT 15 Texelaar kwam er nog het beste af Er werden gevoelige straffen opgelegd Voorstel nageanimeerde bespreking aanvaard KAREL DOORMAN Leden kunnen uitvaartverzekering afsluiten Uit het zakenleven WOENSDAG 29 NOVEMBER 1950 (Van onze speciale verslaggever) Een gierende wind sloeg fel en hard de regen tegen de hoge ramen van de rechtszaal, waar gistermiddag de Alkmaarse Meervoudige Kamer zitting hield om de geruchtmakende zaak tegen George T., eens administrateur-penningmeester bij de Keuringsdienst van Vee en Vlees te Schagen, te behandelen. In de rechts zaal was het doodstil toen de Officier van Justitie mr. Meischke zich van zijn zetel verhief om de tenlastelegging voor te lezen. Met gebogen hoofd luisterde verdachte naar de koud zakelijke woorden, die echter in wezen de tragiek van een mensenleven inhielden. uit bleek, dat verdachte op zeer grote voet had geleefd. President: Wat was uw salaris? Verdachte: „Tweeduizend gulden per jaar Edelachtbare". In het rapport kwam men tot de conclusie dat het T. wel zeer gemak kelijk was gemaakt. In zijn requisitoir zei mr. Meischke, dat verdachte zich als semi-ambtenaar wel zeer ernstig had misdragen. In vijf jaar tijd heeft hij ruim f 30.000 opge maakt. Dat er vroeger bij deze dienst ernstige fouten zijn gemaakt door chefs van deze verdachte geeft hem aller minst het recht om verkeerde hande lingen te verrichten. Integendeel, zo zei de officier, hij had de misstappen van zijn chefs moeten aanbrengen. Twee jaar met aftrek. De officier achtte geen termen aan wezig steun te verlenen aan het voor stel van de reclasseringsambtenaar om een gedeeltelijk voorwaardelijke straf te vragen. De eis van de officier was twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Op een vraag van de president ant woordde T„ dat hij aspiraties had om sportjournalist te worden en dat hij in verband daarmede een reis naar Enge land gemaakt had om relaties op te doen. Dit had hij niet van zijn kleine inkomen kunnen bekostigen. Het was niet de eerste maal dat een ambtenaar van deze dienst na de oor log terecht moest staan. De eerste maal betrof het echter afgifte van voor con sumptie ongeschikt vlees, zodat men ogenschijnlijk geen parellel kan trekken tussen deze twee zaken. De verdediger van George T., mr. Bondam uit Alk maar, was zoals uit zijn pleidooi bleek, een andere mening toegedaan. Voor velen zal het altijd een raadsel zijn geweest, hoe het mogelijk was dat T. ruim vier jaren lang zijn malversa ties op het kantoor van de keurings dienst heeft kunnen verrichten. De tribune was dientengevolge te klein om alle belangstellenden een behoor lijke plaats te bieden. De president van de rechtbauk mr. A. D. van Regteren Altena, bijgestaan door de raadsheren, mr. Alblas en mr. Nolet, maakte na het voorlezen van de tenlastelegging een aanvang met het verhoor. President: „Wanneer bent u in functie gekomen bij genoemde dienst?" Verdachte: „Op 1 Juni 1945 Edelachtbare". President: „Was u ambtenaar in dienst van de gemeente?" Verdachte: „Jawel Edelachtbare, doch ik was niet beëdigd". Dertig duizend gulden. Na deze korte inleiding verscheen de heer A. A. Ort, accountant te Alkmaar in de getuigenbank. Deze getuige verklaarde, dat zijn onderzoekingen een vermissing van 30.000.hadden opgeleverd, welk be drag door T moest zijn verduisterd. Slechts op enkele kleine onderdelen van het rapport van de getuige-des- kundige had T. een aanmerking. Uit het onderzoek was tevens komen vast te staan, dat verdachte dit aanzien lijke bedrag had kunnen verduisteren door telkens belangrijke bedragen bij de Postcheque- en Girodienst op te nemen. Bovendien had verdachte door op regelmatige tijden de duplicaten van nota's als de originele te gebrui ken. geld te eigen bate kunnen aan wenden. Ten slotte had de angst T. zo te pak ken gekregen, dat hij ten einde raad, goals hij gistermiddag bekende, met zijn vrouw maar een buitenlandse reis was gaan maken. Toen hij terug kwam, was de bom gebarsten. De opperwacht meester Van Dijk was een onderzoek begonnen en spoedig werd T. in voor lopige hechtenis genomen. De volgende getuige, opperwacht meester Van Dijk van de Rijkspolitie, verklaarde dat verdachte alle feiten had toegegeven. Hij zeide op de zaak attent te zijn gemaakt door burge meester Wognum van Schagen, die op dracht gaf een onderzoek in te stellen daar er volgens hem iets niet scheen te kloppen. Getuige P. Blaauboer, burgemeester van Barsingerhorn, verklaarde, dat hij het eerst van de zaak had gehoord door een mededeling van de directeur van de Keuringsdienst. Er was daarop een onderzoek ingesteld, waarbij ver scheidene onregelmatigheden aan het licht waren gekomen. Burgemeester Blaauboer vertelde de rechtbank dat op een kwaad mo ment een brandstoffenhandel met een kwitantie was gekomen, waarmede iets niet in orde bleek te zijn. Dit was één van de oorzaken dat men T. ging verdenken. De heer De Vries, belast met de kascontrole, had geen onregelmatig heden kunnen ontdekken vóór Maart van dit jaar. Slechts een controle bij de mensen waaraan nota's en kwitan ties waren afgegeven, zou tot een vroe gere ontdekking van deze verduiste ringen hebben geleid. Getuige De Vries antwoordde ont kennend op een vraag van de presi dent of hij de ontbrekende posten van f 2000 en f 8000 niet eerder bemerkt had. Die dateerden namelijk reeds van 1947. Ook getuige De Boer verklaarde niet eerder tekorten geconstateerd te heb ben. Hij zeide dat verdachte slecht» verantwoording schuldig was aan de kleine commissie. Op een vraag van de verdediger, mr. Bon,dam, naar zijn opinie over verdachte antwoordde ge tuige, dat hij in zijn ogen gemakkelijk, slordig en kinderlijk was. Getuige gaf toe dat er zwart vlees gekocht was en eveneens verkocht, doch zeide dat dit laatste na de oorlog niet meer was voorgekomen. Verder zeide getuige nog, dat ook het „vetpotje" door ver dachte werd bijgehouden. Op te grote voet. Uit het reclasseringsrapport las de president enkele zinsneden voor, waar- Een voze plek? De verdediger mr. Bondam te Alk maar vond de strafmaat, welke de of ficier geëist had, te hoog. De strafmaat in deze zaak was overigens volgens verdediger het enige waarover gespro ken diende te worden, daar het fei telijk niet van belang was of T. nu f 30.000 had verduisterd of een bedrag dat iets meer of minder was. „Om te weten welke straf deze man moet wor den opgelegd, is het noodzakelijk de achtergrond van deze zaak te weten," aldus pleiter. Deze achtergrond ligt in drie dikke dossiers voor u op tafel, mijnheer de president. Bij het doorle zen van die dossiers bekruipt de lezer het onbehaaglijke gevoel dat het daar in Schagen een vreemde boel was. Voor de officier zou het een dankbare taak zijn in deze dossiers te duiken. Als ik officier was, zou ik aan de hand van die dossiers op zoek gaan naar de voze plek daar in Schagen. De verdediger wees er vervolgens op hoe in de voze naoorlogse samenleving, waarin slechts langzaam verbetering kwam, zich een nog vozere plek be vond, n.1. de vleeskeuringsdienst in Schagen. Er werden daar aankopen gedaan tegen de onzinnigste zwarte prijzen, aankopen, die evenwel normaal werden ingeboekt, aldus mr. Bondam. De ontstane verschillen werden aange vuld uit het „vetpotje". Dit Schager vetpotje, betoogde verdediger, werd gevuld met de verkoopopbrengsten van vet. Dit vet had opgegeven moete/i worden aan de plaatselijke toewijzings) commissie en het ging hierbij om grote hoeveelheden. Een enkele maal werd er wel vet ingeleverd als de ambtenaren van deze commissie te veel belangstel ling toonde, doch dat waren slechts fricties van het geheel. Er was van dit vetpotje geen behoorlijke admini stratie, doch het bevond zich in han den van T. Pleiter meende, dat het geen betoog behoefde tot welke consequenties deze •nisstanden konden voeren. Zo waren er nog vele andere misstanden en on regelmatigheden in Schagen. Veel ge schiedde buiten de distributie voor de eigen landgenoten om, terwijl allerlei functionarissen en kennissen ervan profiteerden. Van afgekeurd vet bij voorbeeld, dat vernietigd had moeten worden, werd zachte zeep gemaakt. Ook de opbrengst hiervan kwam in het vetpotje terecht. Verdediger wees erop hoe verdachte in deze voze sfeer in Schagen in een verantwoordelijke functie geplaatst was. Die sfeer heeft deze slappe fi guur volkomen verpest. De verleiding was voor hem te groot. Hij vergreep zich aan de kas, zat op een glad dak en gleed steeds verder af", aldus mr. Bondam. „Daar komt nog bij dat een doeltreffender controle deze ernstige verduisteringen zou hebben voorko men. Vijf jaar heeft hij in angst geze ten en ik ben er van overtuigd dat, als u Edelachtbare Heren hem nog een kans wilt geven, hij nooit meer voor uw rechtbank zal verschijnen". Op deze gronden bepleitte mr. Bon dam een gecombineerde straf die aan merkelijk liger zou zijn dan de eis van de officier. De uitslag in deze zaak volgt over veertien dagen. De nieuwe kwikdampverlichting in de Sluisdijkstraat zal morgenavond om half acht met enig ceremonieel in gebruik worden gesteld. Burgemeester mr. G. D. Rehorst heeft zich bereid verklaard, de lantaarns voor de eer ste maal te ontsteken. Dat zal gebeu ren voor de zaak van de, firma Lee mans, Sluisdijkstraat 73. In de laatste ledenvergadering van „Huisduiner Belang" werd de vraag aan de orde gesteld, of de oprichting van een speeltuin te Huisduinen ge wenst en mogelijk is. Besloten werd, hierover de bewoners van het dorp te raadplegen door middel van een en' quête. Men wil de uitslag van deze enquête afwachten, alvorens verder^ stappen te ondernemen Voorts werd na enige discussie be sloten tot aansluiting bij de Helderse Gemeenschap. Het is morgen hoog water om 10.40 en 22.30 uur en laag water om 4.50 en 16.40 uur. De temperatuur van het zee water was 8.0 graden Celsius. lifc DAMESPULLOVERS 13.50, 15.25 DAMESVESTEN 13.50, 17.75 WOLLEN ROKKEN 12.50 CORDUROY DAMESPANTALONS 26.50 PEIGNOIRS, vanaf 19.50 Juwelier Voor de kantonrechter te Den Helder dienden gisteren vele kleine zaken, die in een buitengewoon snel tempo werden behandeld. Zo snel soms, dat de ver dachten sputterend het vertrek verlieten, verontwaardigd over zoveel „machts vertoon", dat hun met het uitspreken van het vonnis resoluut de mond snoerde. Maar ja, verdachten voelen zich meestal onschuldig. Zelfs tegen beter weten in, zodat een zekere mate van strengheid soms zeer wel op zijn plaats is. gelegd, dat hij op het kruispunt Dorps straat, Polderweg, Bomendijk te De Waal niet voor de volle honderd pro cent had acht geslagen op de veiligheid van het verkeer. Daardoor was hij met zijn motor in botsing gekomen met een auto, die werd bestuurd door J. D. Be halve D. werden nog drie getuigen ge hoord. De verklaringen liepen zo uit een, dat de ambtenaar vooral met de moeilijke omstandigheden ter plaatse (hij gewaagde van een middeleeuwse toestand waarin plotseling snelverkeer was toegelaten) gedegen rekening wil de houden. Niettemin oordeelde hij ver dachte schuldig en eiste f 6 of 3 dagen. De kantonrechter, mr. 't Hooft, vond de autobestuurder, die best wat meer rechts had kunnen houden, mede schul dig. Daarom verleende hij E. ontslag van rechtsvervolging. A. G. O. te Den Helder had wijzigin gen in zijn werkboekje aangebracht. De ambtenaar wees deze chauffeur er op, dat diens handelwijze in alle gevallen tot valsheid in geschrifte zou hebben geleid, behalve juist in het rijtijden besluit. De kantonrechter vonniste O. tot tweemaal f 10.- boete of tweemaal vijf dagen hechtenis. De vrachtrijder J. V. uit Oudeschild Neem S. de J. uit Anna Paulowna, die op de Zandvaart had gereden zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Twee dagen later presteerde hij dezelf de overtreding nogmaals. Zo kwam de ambtenaar van het O.M. tot een zware eis, voor de eerste maal f 15 of 10 da gen en voor de tweede maal f 25 of 15 dagen. De kantonrechter vond de zaak ook nogal ernstig, wat moge blijken uit zijn vonnis: f 10 of 5 dagen en f 15 of 5 dagen. Een zekere v. d. P. maakt er een ge woonte van om in Noordhollandse dor pen zalen te huren en daar dan textiel- goederen aan de man te brengen. Hij kwam zodoende in botsing met de ves tigingswet klein-bedrijf. De ambtenaar vroeg een gevoelige straf, waarvan de verdachte, die niet ter zitting verscheen wel van zal hebben opgekeken: twee maal f 25 of tweemaal 10 dagen. De kantonrechter besloot er vijf gulden af te doen, met als resultaat tweemaal f 20 of tweemaal 10 dagen. De Texelaar M. F. E. kwam er bui tengemeen goed af. Hem was ten laste In zijn openingswoord verwelkomde de heer J. Harjer enige bestuursleden van het Centraal Genootschap van Verenigingen voor Uitvaartverzorging, waarbij de Algemene Begrafenisvereni ging is aangesloten. De voorzitter zette vervolgens in het kort uiteen, waarom het bestuur de leden op deze avond naar „Formosa" had genood. Het werd op prijs gesteld, dat ditmaal zovelen acte de précence gaven. De vereniging heeft bijna vierduizend leden, maar over het algemeen woont slechts één procent daarvan de vergaderingen bij. Op uitnodiging van de heer Harjer gaf de voorzitter van het Centraal Ge nootschap, de heer J. Allebrandi, een uiteenzetting van de redenen, waarom tal van uitvaartverenigingen in den lande een nieuwe koers gaan inslaan. Gedurende tientallen jaren heeft men AARDIGE GESCHENKEN en een grote sortering ROOKARTIKELEN voor de Sint Nicolaas vindt u bij SIGARENMAGAZIJN KONINGSTRAAT 106 In een buitengewone ledenvergadering van de Algemene Begrafenisvereniging „Den Helder" werd gisteravond besloten, voor de leden de mogelijkheid te scheppen tot het afsluiten van een uitvaartverzekering in natura, via d« vereniging. Het bestuur was met het voorstel daartoe gekomen, ten einde de leden de garantie te kunnen geven, dat op generlei wijze een begrafenis tot winstobject zou worden gemaakt. Het plan heeft aanvankelijk veel tegenkanting ontmoet, zo zelfs dat op verzoek van een zestigtal leden een buitengewone algemene vergadering moest worden uitgeschreven. De belangstelling voor het onderwerp bleek uit de aanwezigheid van een kleine honderddertig leden, waarvan enkelen hun visie op de zaak uiteenzetten. zich bjj de begrafenisfondsen kunnen verzekeren tegen de z.g. uitvaartkos ten, welke ter grootte van het ver zekerde bedrag in contanten werden uitbetaald zodra de verzekerde kwam te overlijden. Van meer recente datum is het instituut van de z.g. uitvaart verzekeringen in natura. De verzeke ring zorgt dan in geval van overlijden voor de begrafenis, eventueel met res titutie van het resterende bedrag. In de polis kan de clausule worden opge nomen, dat de uitvaart moet worden verzorgd door een ondernemer, aan te wijzen door de verzekeringsmaat schappij. Geen winstobject De verschillende uitvaartverenigin gen, aangesloten bij het Centraal Ge nootschap, zien hierin het gevaar, dat een begrafenis tot een winstobject kan worden. Daarom heeft men gemeend, zelf aandacht te moeten schenken aan het verzekeren in natura. Ook het be stuur van de Algemene Begrafenisver eniging „Den Helder" achtte het ge wenst, stappen in deze richting te on dernemen. Men kwam met het voor stel, de leden in de gelegenheid te stellen, via de vereniging een uitvaart verzekering af te sluiten bij de maat schappij „Aurora" te Amsterdam. De ledep, die daarvan gebruik wilden ma ken, zouden dan de gehele zorg voor de uitvaart overdragen aan de Alge mene Begrafenisvereniging, welke dus ook de financiële zaken zou regelen. Dat tegen het voorstel bezwaren waren gerezen, verklaarde het bestuur uit een zekere tegenwerking van d« zijde van sommige verzekeringsagen ten, die teveel zouden letten op hun eigen belangen. Hoe de „oppositie" er over dacht, werd duidelijk na een cor recte en zakelijke toespraak van de heer Filipsen. Deze zeide, volkomen overtuigd te zijn van de betrouwbaar heid van de betrokken verzekerings maatschappij, en alle respect te hebben voor het werk van het Centraal Ge nootschap en de Helderse Vereniging. Maar zijn bezwaren richtten zich meer tegen de in-naturaverzekeringen in het algemeen. Hij was bevreesd, dat de vereniging te grote risico's moest aan vaarden, en voorts dat de belangen van de leden niet voldoende behartigd zouden kunnen worden. Hoe zou het gaan bij eventuele verhuizing? Of bij liquidatie? Hij meende dat een uit vaartverzekering niet in een behoefte voorzag. Men moest op de oude weg blijven voortgaan. Verschillende andere heren kwamen met een kort commentaar, waardoor het wel een poosje duurde alvorens de discussies konden worden beëuj-. digd. Toen was het wel duidelijk, dat bij de voorigestele regeling niemand zou worden verplicht, zulk een uit vaartverzekering via de begrafenisver eniging af te sluiten. Men kon zijn lopende verzekering rustig handhaven, en zo nodig via de vereniging een aanvullende verzekering bij „Aurora aangaan. De vrees, dat men bij een verzekering in natura nooit een uit kering in contanten zou ontvangen,' werd door het bestuur weggenomen. De vereniging gerandeerde een uit vaart tegen kostprijs. De rest van het verzekerde bedrag zou te allen tijde worden uitbetaald. Het was reeds over half elf, toen net voorstel in mondelinge stemming werd gebracht. Het bleek, dat enkele leden een schriftelijke stemming prefereer den, hoewel dit volgens de statuten niet was vereist. De hoofdelijke stem ming had het volgende resultaat: v oor het bestuursvoorstel 99 stemmen, gen het bestuursvoorstel 33 stemmen, blanco 22 stemmen. Met grote mee - derheid verklaarde de vergadering z'C" dus accoord met de nieuwe koers, het bestuur wlde inslaan. In het Handelsregister werd de vol gende nieuwe inschrijving °PSe"°™e"' Firma P. Bais en Zoon, Den Hel Binnenhaven 15. Uitoefening van ivisserijbedrijf en al hetgeen daartoe n ruimste zin behoort. Vennoten: P. Bais Sr. en I^De inschrijving van de volg ïfck werd gewijzigd: N.' van Koningsbruggen Pzn.. ^«Ifler, Weststraat 82. Beurtvaart fflLitiebedrijf. Uittredend eigenaar N. van Koningsbruggen door overU Nieuwe eigenaar: Wed. J- D. f a oT Ipnlngsbruggen—Grimminck onde »ua 1, Amiabel, Den Heldci 4i. WoningsstoffeerdeisbedwJL had te lang laten werken en had bo vendien zelf te lang gewerkt. Hij en zijn werknemer hadden dus niet vol doende rust genoten. In het totaal stond de verdachte voor twee en veer tig overtredingen terecht. De ambte naar vroeg maar even 22 x 5.of 22 x 3 dagen en 20 x 2.of 20 x 1 dag. Het vonnis luidde: 22 x 1.50 of 10 x 1 dag en 20 x 1.50 of 10 x 1 dag. A. de G. uit Nieuwe Niedorp stond terecht, onder andere omdat hij „niet tot het genot van de jacht gerechtigd was". Er waren drie overtredingen die werden beboet met 3 x 20.- of 3 x 10 dagen. Een geleende buks, die in beslag was genomen, zal aan de rechtmatige eigenaar worden teruggegeven. En ten slotte A. S. uit Den Helder die metaal had opgekocht (tweemaal) en daarvan geen aantekening had ge houden in een daarvoor bedoeld regis ter. Het pleidooi van de verdachte werd niet aanvaard, «getuige de eis: 2 x 15.- of 2 x 5 dagen. De kantonrechter vond dat zelfs nog te weinig. Hij maakte er van 2 x 25.of 2 x 10 dagen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 8