Unie-conferentie volledig succes Was farmer Westbrook een misdadiger? De ministers waren het eens Anna Paulowna bezit best melkvee Texelse raad heeft standpunt inzake pontkwestie nog niet bepaald Goede basis voor de Irian-confereniie DE voorzitter van de Indonesische de legatie, mr. Moh. Roem, had zijn optimisme, aan het begin van de con ferentie uitgesproken, bewaarheid ge zien. Hij ging nog eens de verschillen de problemen na, waarvan de kwestie der Nederlandse ambtenaren, welke de moeilijkste is. „Deze zaak vertroe belt vaak de gedachten, aldus mr. Roem. waardoor de grote lijn, welke beide volken in het algemeen raakt, wordt vervaagd. Behalve de concrete beslui ten heeft deze conferentie nog een an der resultaat voor beide partners op geleverd, namelijk een beter begrip voor elkanders moeilijkheden en een betere waardering voor eikaars stand punten, een vruchtbare bodem voor het groeien van samenwerking tussen onze beide landen". VERVOLG STADSNIEUWS Structuurwijziging H.A.V. in volgende vergadering Breezand Gemeente-architect' deed geen toezegging Meerderheid geporteerd voor 't Horntje Nieuw contact met Rijk en Provincie gewenst Amsterdamse predikant tot anderhalf jaar veroordeeld Urk Rundveefokvereniging kan tevreden zijn Callantsoog Mooie opvoering van „Geef mij Uw hand" Scheepvaartberichten SINT NICOLAAS IN CANADA Kees Ankum herinnerde zich de waarschuwing van de smid DONDERDAG 80 NOVEMBER 1950 DRECIES een week na de eerste vergadering van de volledige delegaties van de ministersconferentie te Den Haag konden gisteren in een soortgelijke bij eenkomst de resultaten van de besprekingen in de werkgroepen in beschouwing worden genomen en geformaliseerd. Daarbij bleek, dat inderdaad de gehele agenda was afgewerkt en op alle punten overeenstemming was verkregen. QVER het Unie-hof van Arbitrage zal een gemeenschappelijke regeling worden uitgevaardigd. Wat betreft de rechten van de Hoge Commissarissen bij eventuele arrestaties hunner land genoten in het land van de andere deelgenoot werd besloten, dat de inter nationaal geldende gebruiken op dit gebied over en weer zullen worden toegepast. De besprekingen over de omstandigheden, waarin de Nederlandse ambtenaren in dienst van de Republiek Indonesia zijn komen te verkeren, heb ben geleid tot een beter begrip voor de moeilijkheden, welke door de betrok ken ambtenaren worden ondervonden. Over hun rechtspositie zal spoedig een beslissing genomen worden. De Indone sische regering streeft er naar het pro bleem der zich in haar dienst bevinden de Nederlanders op korte termijn tot een afdoende oplossing te brengen. De samenwerking op handelspolitiek gebied zal worden voortgezet, zjj het in gewijzigde vorm. Beide landen kun nen zelfstandig overeenkomsten afslui ten dan wel gezamenlijk. Voor het rechtstreekse verkeer tussen Nederland en Indonesië is een handelsovereenkomst afgesloten lopende van 1 October 1950 tot 1 October 1951. De Nederlandse uit voer naar Indonesië is geraamd op f 320 millioen c.i.f„ terwijl invoer in Neder land van Indonesische producten is ge schat op ca. f 435 millioen f.ó.b. Wat betreft de pensioenen van gewe zen burgerlijk en militair overheids personeel is bepaald, dat deze tot het nominale bedrag, alsmede duurtetoe- slag en kindertoelagen in Nederlands courant zullen worden uitbetaald. Ook de betaling van gagementen, landspen- sioenen en -onderstaanden (zg. smarte- gelden) en met pensioen op een lijn te stellen uitkeringen wordt gegaran deerd. Een uitzondering geldt voor per- sonen gevestigd in Nieuw Guinea. De burgerlijke en miltaire R. T. C.-wacht gelden vormen het onderwerp van een afzonderlijke regeling. Nederland heeft de uitbetaling van de weduwenpen- sioenan en wezenonderstanden met in begrip van duurtetoeslagen in Neder land op zich genomen. Transfer van geld. gINNENKORT zullen door het devie- zeninstituut voor Indonesië vergun ningen worden afgegeven voor de overmaking uit Indonesië van gelden waarmede bepaalde uit de oorlogspe riode (10 Mei 19401 Augustus 1946) stammende categorieën van schulden van Indonesische ingezetenen aan Ne derlandse ingezetenen geheel of ten dele zullen kunnen worden afgedaan. Luidt de schuld in Nederlandse cou rant dan wordt transfer verleend voor het volle bedrag, maar luidt de schuld in Indonesische courant, dan ontvangt de Nederlandse schuldeiser slechts liet derde gedeelte van het hem toekomen de bedrag. Wat betreft de transfer van lopende inkomsten zal met ingang van 1 Ja nuari transfer tot een maximum van f 5000 Ned. Crt. per jaar worden toe gestaan. De beperkende bepalingen met betrekking tot de transfer van winsten, behaald in boekjaren geopend na 1 Juli 1950, werden opgeheven. Al leen in enkele bijzondere gevallen zal de beperking gehandhaafd blijven. Besloten werd om de leningsover eenkomst, welke ter eerste ministers conferentie werd afgesloten in dier voege te wijzigen, dat door Indonesië tot 1 Januari 1952 i.p.v. 1 Juli 1951 op het f 200 millioen crediet getrokken kan worden. Samenwerking in buitenlands beleid. J)E gedachtcnwisseling over de inter nationale situatie had tot resultaat, dat met volle erkenning van de onaf hankelijkheid van elkanders buiten landse politiek, het beleid van beide landen gelegenheid tot vruchtbaar overleg en samenwerking zal bieden. Aan het plan der gemengde cultu rele commissie om voor een eerste ver gadering in Nederland bijeen te komen zal op korte termijn uitvoering gege ven worden. Een militaire missie "pER uitvoering van de reeds ter R.T.C. gemaakte afspraken hebben de deelgenoten voorlopig voor de duur van drie Jaren een overeenkomst gesloten De voorzitters der beide delegaties Z.E. Moh. Roem en Z.E. Mr. J. H. van Maarsseveen drukken elkaar na afloop van de vergadering de hand. inzake een Nederlandse militaire mis sie in Indonesië. De taak van deze missie zal in de eerste plaats bestaan uit het verlenen van medewerking en adviezen aan de regering van de R. I. bij de opbouw en opleiding van de strijdkrachten van de R. I. Bovendien zal de missie hulp verlenen bij het op ruimen van nog bestaande mijnenvel den en bij de vliegverkeersleiding op vliegvelden. HE voorzitter van de conferentie, mi nister mr. J. H. van Maarseveen. heeft in de slotvergadering zijn vreug de uitgesproken over de bereikte re sultaten. Hij uitte zijn vertrouwen in de toekomst, al wilde hij erkennen, dat de onderlinge contacten tussen In donesië en Nederland veel inniger zouden kunnen zijn. In dit verband hebben wij echter te rekenen, aldus de minister, met destructieve factoren, welke men slechts door lange en moe dige strijd met vertrouwen in de toe komst en met wijsheid gevoerd, kan elimineren of ten goede kan wenden. „Ongetwijfeld het moeilijkste pro bleem in de verhouding tussen onze beide volken zal op een conferentie, die de volgende week een aanvang neemt, besproken worden. Het zou aan de waardigheid van Nederland zowel als van Indonesië te kort doen, wanneer deze conferentie moest plaats hebben onder de druk van bedekte of openlijke bedreiging. De Nederlanders, die In Indonesië vertoeven, mogen niet als gijzelaars beschouwd worden voor politieke of andere eisen, die Indone sië aan Nederland wil stellen. Ook zij hebben het recht om te leven in een wereld vrij van angst en terreur. Ik ben ervan overtuigd, dat dit ook de opvatting van de Indonesische rege ring is", aldus mr. v. Maarseveen. Vruchtbare bodem Gisteravond heeft de Helderse Ath- letiek Vereniging in „Eormosa" een buitengewone algemene vergadering gehouden over de reeds vele malen ter sprake gebrachte structuurwijzi ging. Zoals men weet telt de HAV ei genlijk vier afdelingen, te weten de sporten athletiek, handal, basketball en volleybal. Nu is het de bedoeling, deze vier takken van sport samen te vatten onder één algemeen bestuur. Een ieder die dus lid wordt van de HAV, zal zonder meer vier sporten kunnen beoefenen. Hij betaalt een gemiddelde contributie, onafhankelijk welke sport en hoeveel sporten hij in de vereniging ambieert. De plannen werden gisteravond breedvoerig besproken. Volgende week Woensdag zal in het clublokaal inzake deze structuurwijziging de stemming worden gehouden. Het is vrijwel zeker, dat de plannen er dóór komen. In dat geval bestaat de kans dat het volgende algemene bestuur uit de bus komt: H. A, Enklaar Jr. (voorzitter): M. R. van Essen (secretaris): A. Lastdrager (pen ningmeester), H. Posthuma (tweede voorzitter), W. H. Huitinga (tweede secretaris): R. Kalf (tweede penning meester); W. P. Erkelens, L. Wieden- hoff en mej. R. Wijnja (commissaris sen). De Economische Politierechter te Alkmaar, mr. J. A. Markus, veroor deelde gisteren de aannemer P. S. uit Breezand tot f 600 subs. 2 maanden en W. V. uit Anna Paulowng tot f350 subs. 2 maanden. V. was ten laste gelegd, dat hij door S. een bollenschuur had laten bou wen, zonder dat hiervoor een bouw vergunning was verleend. De behan deling van deze strafzaak werd enige tijd geleden aangehouden, daar de verdachten toen beweerden dat de gemeente-architect hun had toegezegd, dat zij een vergunning zouden krijgen en dat zij in afwachting daarvan wel mochten beginnen. De architect, die momenteel in Pretoria vertoeft, had de rechtbank echter schriftelijk laten weten, dat hij geen enkele toezegging had gedaan. Op grond van deze ver klaring achtte mr. Markus het ten laste gelegde bewezen. De eis van de Officier, mr. dr. J. M. Vellinga, bedroeg f750 boete voor S. en f500 voor V. VISSERIJBERICHT URK, 29 Nov. 1950. Door veertig vaar tuigen werd aangevoerd: 3348 pond snoek baars 0.660,67: 240 pond rode baars 0,35 0.36: 1544 pond voorn 0,06 24 pond kar per 0,38, alles per pond. Meer dan drie uur heeft de Texelse gemeenteraad gistermiddag beraadslaagd over de verbinding met Den Helder. Onder grote publieke belangstelling zetten de voorstanders van de verschillende mogelijkheden hun zienswijze uiteen. De meerderheid van de raad bleek geporteerd voor 't Horntje, ten slotte aanvaardde de raad een motie, waarin werd voorgesteld, de zaak in handen te geven van B. en W. Het college ontving de opdracht, opnieuw contact op te nemen met het Rijk en de Provincie. Op spoed werd aangedrongen. Na de hervatting diende de heer J. Bruin (P.v.d.A.) een motie in, met het vocrstel, in dit stadium af te zien van het bepalen van het standpunt van de raad, en te handelen overeenkomstig het advies van de heer Wassenaar. Deze motie werd met 7 tegen 6 stem men aangenomen (voor waren de raadsleden Eruin, Hin, Wassenaar. Keijzer, VrijdagKeijzer, Timmer en Zijm). Derhalve werd besloten, het col lege van B. en W. opdracht te geven, opnieuw contact met de betrokken in stanties van Rijk en Provincie op te nemen. Onmiddellijk nadat de kwestie aan de orde werd gesteld, verklaarde de voorzitter, burgemeester C. de Koning, persoonlijk de voorkeur te geven aan de „Noodoplossing Oudeschild" (de verbreding van de bestaande havenin gang aan de Zuidzijde). Namens de samenstellers van het minderheids-voorstel, dat door B. en W. was ingediend, heeft daarop wethou der S. de Waard (P. v. d. A.) een op lossing via 't Horntje bepleit. Wethou der D. Hin (R.K.) daarentegen ver klaarde zich een voorstander van de verbinding met Oudeschild. De overige raadsleden hebben toen allen hun mening laten horen. Vijf hunner spraken zich uit vóór Oude schild, en wel mevr. G. VrijdagKei zer (V.V.D.), S. Keijzer (V.V.D.), J. Bruin (P.v.d.A.), D. Hin (R.K.) en H. Zijm (R.K.). Zeven leden kozen vóór t Horntje, en wel S. de Waard (P.v.d A.), C. H. Roeper (P.v.d.A.), A. Dros (P.v.d.A.), P. Beumkes (P.v.d.A.), S. van der Vis (Prot.-Chr.), J. Daalder (Prot.-Chr.) en R. Timmer (R.K.) Als laatste sprak de heer W. Was senaar (P.v.d.A.). Deze liet een voor zichtiger geluid horen en bleek er de voorkeur aan te geven, dat eerst nader overleg met Rijk en Provincie werd ge pleegd. Naar aapleiding van zijn woor den werd de vergadering geschorst, opdat de fracties zich konden beraden. Het Amsterdams gerechtshof heeft B. E. J. B., een predikant uit Amster dam, die veertien dagen geleden in een langdurige zitting met gesloten deuren in hoger beroep terecht heeft gestaan, tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld. De verdachte was in eerste instan tie, wegens het verbergen van een minderjarige, die zich aan het wettig over haar gestelde gezag had onttrok, ken, door de Amsterdamse rechtbank anderhalf jaar opgelegd. In hoger be roep eiste mr. J. Fabius, procureur- generaal, drie jaar gevangenisstraf. Het vonnis van de rechtbank werd bevestigd en voorts beval het Hof de onmiddellijke gevangenneming van de predikant. AUTOBUS (DOOR MIST MISLEID) IV DE SLOOT Door de mist misleid kwam een bus met Urker DUW-arbeiders, die werken btj Dreehterveld, op twee kilometer afstand van Urk, in de sloot terecht. Enkele ar beiders kregen lichte verwondingen. De bus. die de dienst Urk—Kampen onder houdt. geraakte van de weg af en kwam in de berm terecht. De bus moest worden uitgegraven. Het openingswoord van de heer A. C. Lan- gereis en de notulen van de heer J. D. Ay namen niet veel tijd in beslag op de vergade ring van de Rundveefokvereniging. Langer werd stilgestaan bij de mededelingen van de heer Joh. Meeldijk over de financiën. Was er op 31 Dec. nog een voordelig saldo van f 46,31> door een heffing van de omzetbelasting over j 1948 en 1949 moet gerekend worden op een tekort van ongeveer f 150,— aan het eind van dit jaar. De contributie zou in elk geval ver hoogd moeten worden. Maar het bestuur zocht naar een regeling, waarbij men vrij zou blijven van omzetbelasting en meende die ge vonden te hebben in het voorstel, het lidmaat schap op f 25,— te stellen (bedrijven minder dan zes bunder f 10,—) en per koe f 9,— con tributie te heffen. Na enige discussie werd dit voorstel als voorlopige regeling aanvaard. Nadat de heer A. C. Langereis als voor zitter was herkozen, kwam de pensioen-ver zekering voor de controleur in behandeling. Voor de 10 pet. loonsverhoging werd deze wel bij de landbouw gerekend, maar in het bedrijfs pensioenfonds kan hij niet worden opgenomen en wordt blijkbaar als industrie-arbeider be schouwd. Het bestuur stelde voor nu een pen sioen-verzekering af te sluiten bij het Coöp. Verzekeringsfonds te Leeuwarden. Daar beslo ten werd, dat fonds en verzekerde ieder de helft van de premie zullen betalen, zullen be stuur en betokkene gezamenlijk beslissen over de hoogte van het bedrag der verzekering. Verslag van de controleur. Een der belangrijkste zaken, die ter kennis van de vergadering' werden gebracht, was het jaarverslag van de controleur-stamboekhouder, de heer J. Halfweeg. Hierin werd opgemerkt, dat de weide-toestand in het afgelopen jaar over het algemeen zeer goed was en zo ook de hooioogst. De gezondheidstoestand van het vee was goed. Er stierven enkele dieren waar schijnlijk aan eiwit-vergiftiging, maar verder deden zich geen ziektegevallen voor. Uit een overzicht van de gemiddelde op brengsten van geregistreerde en niet-gere- streerde koeien bleek, dat vrijwel over de ge hele lijn eerstgenoemden bovenaan staan. In vergelijking met de gemiddelden van de provinciale bond slaat de plaatselijke vereni ging een zeer goed figuur. De productie-gege vens van 1949 van de pvov. bond waren nog niet bekend, maar voor '48 waren die, naast elkaar gezet voor provincie en „Anna Pau lowna, melk 4590—4764 kg, vet 172—181 kg; pet. vet 3.75—3.81; melkdagen 331—325; dag opbrengst melk 13.87—14.66 liter en vet 520— 557 gram. De dag-opbrengst aan vet in Anna Paulowna vertoonde in de jaren '47, '48 en '49 de stijging 492, 557 en 580!! Het aantal koeien, waarvan de melk een laag vetgehalte heeft neemt sterk af; die met een hoog vetgehalte winnen even sterk of nog' sterker veld, zoals uit onderstaande cijfers blijkt: In 47 was voor 14.5 pet de koeien 3.25 pet of minder vet genoteerd. In '49 maar voor 6.25 pet der dieren. Voor 4.2 pet en hoger stonden in '47 maar 6 pet, doch in '49 wel 16.25 pet der koeien geboekt. Er is dus wel wat bereikt! De voorzitter feliciteerde in dit verband in het bijzonder het ljd C. Maars met zijn prachtig productief bedrijf, waarschijnlijk het hoogste op dit gebied van de provincie. Hij dankte ook de controleur voor zijn uitmun tend verslag. De toneelgroep van de VVV kwam voor het voetlicht met het toneelspel in drie bedrijven „Geef mij Uw hand" van Wim Dumont. Nu de opvoering achter de rug is, kunnen wij niet anders dan onze be wondering uitspreken voor hetgeen de toneelgroep, die met zo'n kleine be zetting toch zo precies de juiste perso nen op de juiste plaats heeft weten te stellen, heeft kunnen presteren. Over de inhoud van het stuk zouden we liever niet willen uitwijden, om dat we hopen, dat het bij deze première in Calalntsoog niet zal blijven. De moeite die de groep zich heeft getroost en het succes, dat zij heeft geoogst, ver dienen werkelijk meerdere opvoeringen. Wat het spel in het algemeen betreft het was zoals de voorzitter van VVV aan het einde van de avond terecht op merkte, de applausmeter zou zeker een tien hebben aangewezen. Alblasserdijk, Houston—Londen, 29-11 ia Straat Florida Aldabi, Buenos Aires—R'dam, pass. 29-11 St. Paula Rocks - Amsteldijk, 28-11 van Houaton te Galveston Arendsdijk, 28-11 van Buenos Aires te New York Atlas, A'dam-Italie, 28-11 van Gibraltar naar Napel* Averdijk, 29-11 van New York te Antwer pen Aalsum, A'dam—Z.-Afrika, 29-11 v.m, te Teneriffe verwacht Abbekerk, R'dam— Brisbane, 28-11 bij Elba Cape - Alkaid, 28-11 van R'dam naar Porto Alergre Alwaki» New York—Buenos Aires, 28-11 n.m. te Mon tevideo Amstelkerk, A'dam—W.-Afrika, pass. 28-11 Finisterre Amstelstad, Makassar— A' dam, 28-11 zuid van Socotra Andijk, R' dam—'Vera Cruz, 28-11 van Antwerpen Be verwijk, Sfax—Sas van Gent, 28-11 bij Oues- sant Boskoop, Curagao—A'dam, 29-11 van Plymouth naar Antwerpen Britsum, R'dam— Savona, pass. 2811 Kaap Tenez Caltex Delft Ras Tanura-R'dam, 28-11 van Port Said Caltex Leiden (t), R'dam-Ras Tanura, pass. 28-11 Gibraltar - Caltex Pernis (t), Ras Tanura-R'dam, pass. 28-11 Algiers - Caltex The Hague (t), R'dam-Ras Tanura, pass. 28-11 Finisterre Cameronia (rep.), 28-11 van Dja- karta naar R'dam Celebes, 28-11 van Se- marang', 30-11 te Makassar verwacht Chama (t), 28-11 van Southampton naar Keywest Congostroom, 28-11 van Douala naar Lagos Corilla (t), Rouaan-Curagao, pass. 28-11 Ouessant Cyrenia (rep.), Surabaja—Marseille, 29-11 te Colombo verwacht Dorsetshire, Djakarta—R'dam, pass. 28-11 Aden Delft, 29-11 van Cura$ao naar Aruba Elmina, A'dam—W.-Afrika, 28-11 van Dakar naar Free town Hector, A'dam—Levant, 28-11 van Algiers naar Patras Helena, A'dam-Mara- caibo, 29-11 te R'dam Indrapoera, Dja karta—R'dam, 2S-11 dwars Djeddah Javn, Colombo—A'dam, pass. 28-11 Minicoy Japara, Makassar—New York, 28-11 bij Halifax Kei- bergen, 29-11 van Casablanca te R'dam Ker- tosono, R'dam—Makassar, 29-11 v.m. te Mar seille Kota Agoeng, 28-11 van Djakarta naar Padang en R'dam Kota Baroe, 28-11 van Djakarta naar Singapore Kota Gedeh, Djakarta—R'dam, 28-11 van Belawan naar Aden Lemsterkerk, Basrah—R'dam, 28-11 van Genua te Marseille Loenerkerk, 28-11 van R'dam te Basrah Luna, 28-11 van Lis sabon te R'dam Lutterkerk, A'dam—Basrah, pass. 28-11 Kaap La Hague Lissekerk, R' dam—Basrah, 29-11 van Karachi, 1-12 te Bom- bay verwacht Manoeran, Tacoma—Kaapstad, 29-11 te Trinidad Marken, Calcutta—R' dam, pass. 28-11 Ouessant Melampus, Ma kassar—A'dam, pass. 29-11 Gibraltar Matie- kerk, R'dam—Japan, pass. 28-11 Minicoy Mitra (t), Suez—Abadan, pass. 28-11 Aden Modjokerto, R'dam—Djakarta, 29-11 te Bè- lawan Malvina (t), Mena al Ahmadi—Lon den, pass. 28-11 Rasalhadd Mirza (t), 27-11 van Singapore te Fremantle Nestor, 29-11 te Palermo Noordwijk, 28-11 van Balti- more naar Havanna Odysseus, 28-11 van Oran naar Gibraltar Ondina (t), Koewit-L« Havre, 28-11 in Golf van Aden Prins Johaa Willem Friso, 28-11 van Montreal naar Ne derland Papendrecht (t), R'dam—Abadan, pass. 29-11 Finisterre Prins Frederik Hen drik, 28-11 van Montreal naar Port Alfred Prins Philips Willem, A'dam—Levant, 29-11 v.m, te Tunis verwacht Pygmalion, 28-11 van van Puerto Plata te A'dam Raki, Dja karta—A'dam, pass. 29-11 Pantellaria Rijn- kerk, Japan—R'dam, 28-11 te Port Swettenham Radja, Vancouver—Kaapstad, 28-11 van Port of Spain Sanana, R'dam—Djakarta, 28-11 dwars Port Sudan Slamat, New York —Calcutta, 28-11 van Madras naar Calcutta Soestdijk, New York—Surabaja, 28-11 te Be lawan ten rede Saparoea, 27-11 van Kaap stad te Port Elizabeth Tabinta, Djakarta— A'dam, 29-11 te Suez Tarakan, Makassar —Galveston, 27-11 te Port Swettenham The- seus, 28-11 van Rijeka naar Oran Tabian, Surabaja—A'dam, pass. 28-11 Sabang' Ta- lisse, Djakarta—A'dam, 29-11 te Belawan Volendam, 29-11 van Melboume te Sydney Westland, 28-11 van Santos te A'dam Wel tevreden, R'dam—Indonesië, 28-11 dwars Port Sudan. GEVAARLIJK VISSEN Bij Terschelling liggen nog mijnen die niet werden geveegd. Dit ondervonden enige* Urker botters. Wij meldden reeds, dat vlak bij de UK 22 een mijn ontplofte. Schipper H. Snoek van de UK 141 deed een zelfde ervaring op, t0en een mijn in het sleepnet tot ontploffing kwam. De schade aan de netten was begrijpelijk nie* onbelangrijk. £EN SCHEP.PE ijskoude wind giert door de nauwe pas, die de enige toegangsweg vormt tot het door hog* bergketens omringde dal. De zware pijnbomen op de berghellingen bukken zich onder het geweld van de winter storm en het riviertje, dat op enige af stand van het dorp stroomt, kolkt en bruist alsof het zich in wilde razernij aan de greep van een tyran wil ont worstelen. Op de langzaam glooiende helling van de Noordelijke bergrug liggen de gebouwen van „Strawberry Hill" de farm van Westbrook, waar Kees An kum, een zoon van het vlakke Noor.1- hollandse nolderland sinds Mei een nieuw bestaan heeft gevonden. Noch Ankum noch zijn vrouw hebben veel last gehad van heimwee sinds ze een half jaar geleden in Rotterdam op de boot stapten die hen naar Canada bracht, maar nu op deze dag vijf December toeft Kees toch onwille keurig met zijn gedachten bij zijn fa milie in het vriendelijke Westfrlese dorpje. „Vanavond vieren ze Sinter klaasfeest". denkt hij en in zijn ver beelding ziet hij het huiselijke tn- freeltje voor zich. dat hij dit jaar voor het eerst zal moeten missen. Vader zal de traditnonele das en sigaren wel weer krijgen en moeder wil natuurliik alleen iets nuttigs hebben, zoals lede' jaar. „Scheelt er iets aan Ankum schrikt op. Het is West brook. die nadprbii is gekomen. Hij ic een stille, eenzelvige man, die slechts het hoognodige pleegt te zeggen en zelden ergens anders belangstelling voor toont dan voor zijn werk. Daar om kijkt Kees Ankum verrast op. maar als hij in de ogen van de norse man een glimp van vriendelijkheid meent te bespeuren vertelt hij van het Hol landse Sint Nicolaasfeest. Aandachtig luistert Westbrook naar het voor hem zo vreemde verhaal. „Ik heb nooit ge weten, dat ze in Holland op de vijfde December Kerstmis vieren", bromt hij. Het kost Ankum geruime tijd voordat hij de man heeft uitgelegd wat het verschil is tussen een Sinterklaas met schimmel en een Santa Claus met ren dieren. maar tenslotte begrijpt West brook er wel zoveel van, dat het op 5 December in Nederland een groot feest is. Hij gaat weer aan zijn werk, doch even later staat hij opnieuw bij An kum. „Ik heb bemerkt, dat ik geen olie meer heb voor de tractors. Het is wei slecht weer, maar zou jij vanmid dag naar de stad kunnen rijden om een vat te halen?" J7EN KWARTIER later hobbelt de jeep reeds over de kronkelige landweg, die zich uit het dal in de richting van de „highway" naar Mount Vernon slingert. Het is een afstand van 75 mijl. doch niettemin is Ankum vrolijk gestemd. Door deze boodschap kan hij immers meteen in de stad Sint Nico- laas inkopen doen? Wat zal zijn vrouw verrast zijn als hij vanavond met de cadeaux komt binnenstappen. Zij zal het in de verste verte niet vermoeden, temeer omdat ze van plan geweest zijn niets aan het feest te doen. Waar 'Oti den ze hun cadeaux hebben moeten konen? In Rockport zeker niet De storm, die af en toe natte- sneeuwbuien voortdrijft brult onver minderd door. maar Kees Ankum hoort slechts het razende geklop van de mo tor. die hem in pijlsnelle vaart weg voert van de kleine gemeenschap in het dal. Hij is op weg naar de stad Hun eerste Sint Nicolaasavond in den vreemde zal niet mislukken. „JK KAN me niet voorstellen, dat Westbrook zo dringend om olie zit te springen", vertelt de handelaar hem een uur later. „Wij hebben hem ver leden week juist vijf vaten gestuurd". De man schudt verwonderd het hootd als hij naar achteren sjokt om de De stelling aan de bediende door te ge ven. „Vijf vaten" hoort Ankum hem nog eens herhalen. Hij staat alleen in de opslagplaats en peinst over dit vreem de voorval. Maar dan vlijmt opeens een verwarring stichtende vraag door hem heen: „Waarom? Waarom heeft Westbrook hem naar de stad gestuurd, met wat voor bedoeling?" Hij herin nert zich, dat de mensen in het dorp zijn baas steeds als een zonderling oe- titelen. De smid van Rockport heeft het nog scherper en met pijn lijke nauwkeurigheid weet Ankum weer wat de man hem enige maand ui geleden in de smidse vertelde. „D'e Westbrook is compleet idioot", zei hij. „Overspannen noemen ze het, maar daar lach ik om. De man is gek. Dutch- man. gek en anders niks. Hij heeft het gekregen toen zijn enige zoon in de Ardennen sneuvelde Ieder woord van dit gesprek snijdt Ankum door de ziel. Zijn wantrouwen groeit en plotseling grijpt de ontzet ting hem aan. Met één sprong is hii buiten Het is gaan sneeuwen, doch hij bemerkt het niet. Nauwelijks een tel later scheurt de jeep met een schok van de trottoirband weg. rjE RUITENWISSERS zwaaien traag de sneeuwvlokken weg. die aan de voorruit zijn blijven kleven en door de waaiervormige opening tuurt An kum gespannen naar het witte weg dek. Zijn gezicht is bleek vertrokk.:i: zijn handen krampen zich om het stuur. Verder en verder jaagt de jeep Zou Westbrook?" Dan schrikt hij op. Heel zwakjes hoort hij een sirene gil len. Het geluid komt naderbij, een po litieauto haalt hem in en passeert m vliegende vaart, grote wolken stof- sneeuw opwerpend. ..Zie je wel, er moet wat gebeurd zijn". Nog dieper trapt hij het gaspedaal in. De motor raast als een bezetene, maar hoe snel het wagentje ook door de witte wereld schiet, de politieauto is weldra uit het gezicht verdwenen Het angstaanjagende gehuil wordt steeds flauwer en dan hoort Ankum niets meer. Hij is weer alleen op de eenzame weg. Het lijkt hem alsof ds bergtoppen zich al dichter en dichter naar hem opdringen als wilden ze hem in een dodelijke greep verstikken. Het geloei van de wind klinkt in zijn oren als een sadistisch gelach ^JIJDIG GROMMEND trekl jeep zich tegen het laatste bergmassief op, waarachter Rockport ligt verscho len. Daar, daar ligt het dorp. In tome loze vaart laat Ankum de auto de hel ling afstormen. De Voorzienigheid be hoedt de fanatieke dwaas achter net stuur en leidt hem veilig door de scherpe haarsoeldbochten. Met gierende remmen komt de ieep voor de graanschuur tot stilstand en als een duivel springt de bestuurder eruit. Hij stormt het huisje binnen en schreeuwt de naam van zijn vrouw. Er komt geen antwoord. Eensklaps draait hij zich omin de deuropening staat Westbrook. glim lachend. „De grijns van een misdadi ger". flitst het door Ankum heen. Met één sprong staat hij voor hem. „Waar heb je mijn vrouw gelaten" Zeg op". Verbouwereerd kijkt de man naar zijn van woede trillende kneent. „Man wat heb je? Bedaar alsjeblieft Je vrouw is even naar. het dorp". „Je liegt, je liegtmaar dan laat hij zijn baas plotseling los. In de verte nadert zijn vrouw, een zware boodschannentas in de hand. Hij staat vertwijfeld: stamelt een onbeholoen excuus tot de nog steeds verbaasde Westbrook. „JK HEB me aangesteld als een dwaas" erkent Kees Ankus zijn vrouw als ze 's avonds aan de met geschenken overladen tafei zitten. „Westbrook is een prima vent Hij heeft me verteld, dat zijn zoon in de laatste brief naar huis schreef hoe hij een pracht Kerst feest had gevierd bij een Belgische fa milie „Het was alsof ik thuis was in Rockport". schreef hij. En daarom be greep Westbrook zo goed wat deze Sinterklaas voor ons in den vreemde betekende. En daarom heeft hij ,ne vanmiddag naar de stad gestuurd Hij wilde me de gelegenheid geven inkopen te doen Br.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3