Vier Hollandse jongens trokken door Azië en Europa HOE STERK IS CHINA? Spoedig opheffing te wachten van organisaties-Woltersom? opnieuw bijeen Ministers bezichtigden de nieuwste Amerikaanse wapenen De Raad van Finsterwolde kwam Organisatie burgerlijke defensie gaat te traag Tweede Kamer over Voorts drong spr. aan op uitbreiding Critiek was niet gewenst Felle critiek op beleid van regering K Reuzen - rekenmachin BRIGADIER VAN POLITIE PLEEGDE INBRAKEN in gebruik gesteld Proces om tien mille tegen 2 illegale werkers Geallieerden moeten hun politiek herzien KONINKLIJKE GIFT VOOR DE ARMEN VAN LONDEN Ontvoering van Kurt Müller voor Internationaal Hof Doodstraf geëist tegen een V-mann T huisvaardersin geel geschilderde jeep Durf en ondernemings geest voor ongelukkige schop Duif-sers wilden de Russen uranium verkopen Zending in kader van wederzijds -hulpprogram Eieren worden drie a vier cent goedkoper Noorse tanker in brand Van Heuven Goedhart Hoge Commissaris? Westberlijners kunnen ook 's nachts ter stembus Twee maanden hechtenis VRIJDAG 1 DECEMBER 1950 iMandsjoerije Mongolië Sinkiang 360,000 I 400,000 i 450,000 50 000 mal» BIRMA (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Wederom stond Donderdagmiddag de middenstand in het middelpunt der be langstelling van de Tweede Kamer, die ditmaal onder presidium van haar tweede ondcr-voorz.tter, mr. J. Terpstra (AR) de behandeling der begroting van Economische /aken voortzette. De staatssecretaris, mr. W. C. L. van der Grinten behandelde uitvoerig tal van door de leden aangeroerde middenstandsaangelegcn- heden. In 1948 bedroeg het nationale inkomen 12.2 milliard, terwijl de omzetten In de detailhandel in dat jaar 6.3 milliard beliepen. De heer v. d Grinten deed uitkomen er van doordrongen te zijn, welk een belangrijke functie de midden stand in het maatschappelijk bestel vervult, omdat hij voorkomt, dat er slechts een arbeidersstand en een werkgeversstand zouden wezen. Juist daarom achtte hij een goede organisatie van de middenstand van het grootste belang. i der Nationale Reserve. Hij vroeg te J D P\ mogen vernemen, waarvoor men dit ue D V \J orgaan denkt te gebruiken. Een Zuidafrikaanse afgevaar digde op de te Wellington (N.- Zeeland) gehouden conferentie van parlementsleden van het Ge menebest, dr. Van Nierop, heeft de zaal verlaten, toen een afge vaardigde van India critiek oefen de op het beleid van de Zuid afrikaanse regering ten opzichte van niet-blanken. Van Nierop protesteerde, maar de voorzitter, de Pakistaan Tamisoeddin, ver klaarde tegen deze critiek geen bezwaar te hebben. Indien Van Nierop de gemaakte opmerkin gen onjuist achtte, had hij het recht ze te weerleggen. De be slissingen van de voorzitter werd met applaxis begroet, waarop Van Nierop de zaal verliet. De in meerderheid communistische gemeenteraad van Finsterwolde is gis teravond voor de derde maal in korte tijd bijeen geweest ter bespreking van de maatregelen, die de regering wil nemen ter voorziening in het bestuur van de gemeente. Wethouder Haken heeft een scherpe rede gehouden, waarin hij er zijn misnoegen over te kennen gaf, dat de enige vooruitstre vende gemeenteraad in het land door. een streek van het domme potlood wordt weggeschrapt. De grondwettige rechten worden hier op zij gezet. Burgemeester Tuin voerde aan, dat hij met allé waardering voor het goe de dat de communisten in deze ge meente hadden gedaan, toch niet kon vergeten, dat zij veel kwaad hadden aangericht, dat zij gelden hadden ver- verkwist en ambtenaren hadden geter roriseerd dat zij zelfs de armenkas SOVJET RUSLAND öpnejux op/èffdp schaal rORMOSA Dr Adertauer meeni: Als belangrijkste mededeling in deze rede vermelden wij, dat bij de Sociaal Economische Raad, waarin zulks in tegenstelling tot de woordvoerders der C.H. en AR volgens de heer v. d. Grinten het Christelijk Nationaal Vakverbond met 3 leden zeèr goed vertegenwoordigd is, ter fine van advies voorstellen aanhangig zijn tot opheffing der organisaties-Woltersom. De resterende gelden dier organisaties zullen aan de gehele bedrijfstak ten goede komgn. De staatssecretaris betwistte tenslotte nog. dat er in het algemeen van een grote toeloop tot de middenstand sprake zou wezen. Ten hoogste is zulks bij enkele bedrijfstakken het geval, maar over het behoefte-element zou het best gesproken kunnen worden bij de behandeling der nieuwe vestigings wet voor het kleinbedrijf. Deze was betrekkelijk gauw ten einde. Engelse leden hadden vragen en opmerkingen, in antwoord waarop minister Van den Brink o.m. mede deelde, dat de positie voor huisbrand beter is dan verleden jaar. Over de besprekingen aangaande het plan-Schuman kon spr. nog geen mededelingen doen, aangezien nog niet vaststaat, wat de overeenkomst zal behelzen. De begroting der Staatsmij nen werd z.h.st. goedgekeurd, de eind stemming over de begroting voor Eco nomische Zaken werd aangehouden. De heer Verkerk (AR) meende, dat al te weinig was gedaan voor de or ganisatie van Steun Wettig Gezag. Ook deze spreker achtte spoed gewenst bij de organisatie der burgerlijke verdedi ging De heer Dassen (KVPl vond, dat hierbij ruimte diende te worden gela ten aan het initiatief van de burge meesters. Zijn partijgenoot Maenen hoopte, dat de BVD zwaar de hand van de verantwoordelijke minister mocht voelen. De heer Weiter (KNP) wilde de BVD binnen zeer enge gren zen houden en pleitte verder voor in schakeling van dienstplichtigen, die niet worden opgeroepen in de burger lijke verdediging. Nadat nog verschillende leden het woord hadden gevoerd, heeft minister Teulings een begin gemaakt met de beantwoording. Hij zei dat de regering er naar zal streven, meer vaart te krijgen in Steun Wettig Gezag. Voorts betoogde spr. de waarde van de BVD, die zowel op het gebied van inlichtin gen als op dat van de security goed werk doet. klachten zal hij tot op de bodem onderzoeken. Tegen een com missie heeft spr. geen bezwaar. Drie jaar gevangenisstraf met af trek is geëist tegen een brigadier van politie, die zich wegens het plegen v'-n een aantal inbraken voor de recht bank te Rotterdam te verantwoorden had. Hij heeft er in totaal vijftien op zijn kerfstok. In de oorlog heeft de man zeer verdienstelijke illegaal werk gedaan. De officier van justitie nam aan, dat hij daardoor uit zijn evenwicht is geraakt. Hij liep tegen de lamp, doordat hij bij een van zijn inbraken zijn politiefluit verloor. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië, m.s. „Oranje" (5 Dec.); Nieuw Guinea m.s. ..Borneo" (4 Jan.); Ned. Antillen m.s. „Hydra" (6 Dec.); Suriname s.s. „Cottiea" (6 Dec.) Binnenlandse Zaken De avond werd voor de rest gevuld met het voortgezette debat over de begroting van Binnenlandse Zaken, nrt name de afdelingen Openbare Orde en Veiligheid en Binnenlandse Veilig heidsdienst. Tevens kwam hierbij de nota inzake de Burgerlijke Verdediging aan de orde. De heer Ritmeester (VVD) bepleitte instelling van een commissie, die een wakend oog laat gaan over de BVD. Spr. meende voorts, dat maf de orga nisatie van de burgerlijke verdediging veel te laat is. In de nota wordt, als spr. let op de praktijk van het bom bardement van Den Helder in Juni 1940. veel te veel getheoretiseerd. De organisatie moet snel ter hand wor den genomen en de regering dient te overwegen, of hieraan niet de burger lijke dienstplicht moet worden ver bonden. Een proefmodel van een electronisch brein, officieel bekend als een auto matische rekenmachine is in bedrijf gesteld in het Nationaal Physisch Laboratorium in Middlesex, Engeland, waar het ontworpen en uitgevoerd werd. De machine, waarin de modernste vindingen op electronisch gebied zijn ondergebracht, werkt ongelofelijk snel. Berekeningen, waarover een bekwaam rekenkundige acht minuten nodig heeft, verricht Hij in een vijfhonderdste seconde. Tevens beschikt zij over een „geheugen", dat haar in staat stelt een reeks van handelingen uit te voeren. Het electronisch brein heeft reeds enige rekenkundige problemen opgelost. Men zdl nu over gaan tot het vervaardigen van een nieuwe machine, welke nog sneller zal kunnen werken en een groter „geheugen"-capaciteit zal hebben. Een wis kundige, verbonden aan het Nationaal Physisch Laboratorium, bij het contrölebord van het electronische brein. Lening of schenking Anders geen Duitse bijdrage aan Europa's defensie Dr. Adenauer, de Westduitse Bonds kanselier, heeft in een rede voor de chr. dem. parlementsfractie er op aan gedrongen, dat de geallieerden hun politiek herzien, als zij willen, dat Duitsland schouder aan schouder met hen aan de verdediging van Europa deelneemt. Hij zou heden opnieuw aan de hoge commissarissen voorstellen, het bezettingsstatuut te vervangen door een veiligheidsverdrag. Tot dus- vrre had hij bij de geallieerden voor zijn voorstel weinig sympathie ont moet. Adenauer critiseerde het beleid van de socialisten ten aanzien van de herbewapening. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben aan de Lord Mayor van Londen een chèque van 300 pond sterling (on geveer 3.000 gulden) gezonden voor ver deling onder de armen van Londen. De ontvoering van de vroegere tweede voorzitter van de Westduitse communistische partij en Bondsdagaf- gevaardigde Kurt Müller komt voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Miillers echtgenote heeft van het secretariaat van de V.N. een mede deling dienaangaande ontvangen. Müller werd in Maart van dit jaar in de Russische zone ontvoerd. Zijn verblijfplaats is onbekend. Hem werd verweten, dat hij Titoïstisch was. Voor de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank heeft zich de Utrechtse accountant K. E. van Cha- rante moeten verantwoorden wegens verraad van tal van personen aan de Duitse Abwehr. Deswege was de man twee jaar geleden al ter dood veroor deeld, maar hij kwam in cassatie en nu diende de zaak opnieuw. De offi cier van justitie eiste opnieuw de doodstraf. Zaterdag zal het een grote dag zijn in het kleine Zuidiimburgse plaatsje Linne. De 25-jarige Jan Beulen hoopt dan namelijk na een uithuizigheid van meer dan vier jaar aan de veilige haardstede terug te keren. Deze oudgediende tropen- militair, die door de plaatselijke fanfare en de burgemeester in eigen persoon binnengehaald zal worden, wordt vergezeld door drie kameraden uit zijn batal jon, het vierde bataljon van het tiende regiment infanterie, dat vier jaar geleden naar Indonesië vertrok. Het zal geen gewoon welkomstfeest zijn dat dit viertal te beurt zal vallen, neen, het is een zeer bijzondere gebeurtenis! Zij zijn immers de gehele afstand met een oude geelgeschilderde legerjeep komen „thuis varen", een reis die meer dan zeven maanden geduurd heeft. Jan Beulen uit Linne was de chauffeur en technicus. Verder gingen mee de 25-jarige J. G. Glissenaar uit Montfoort, de verslaggever van de expeditie, de 24-jarige Pen- narts uit Haarlem, fotograaf van beroep eri de 25-jarige G. B. Sloots uit Zutfen, die als expeditieleider fungeerde. Enkele maanden vóór het vertrek van het bataljon uit het Bantamse naar Nederland rijpte bü dit viertal het plan om op een zeer oorspronkelijke wijze naar huis terug te keren. zeer veel plezier en nut gehad heb ben. Met de „Salatiga" voeren zij eerst naar Madras aan de oostkust van In dia, daar de tocht door Malakka te ge vaarlijk was. Hier begon de grote avontuurlijke tocht dwars door Azie en Europa. In veertien dagen reden Zij van Madras naar Bombay. een route, waarbij zij talloze mensen slapend Jp de weg aantroffen en de heilige koeien hun meer last veroorzaakten dan dc vervoersmiddelen. In hun onderhoud voorzagen zij door het draaien van en kele films over Indonesië, die tot hun uitrusting behoorden. Zij werden over al uitstekend ontvangen en waren on der meer de gast van de Maharadja van Gwalior. 500 km per dag Zij reden met dagetappes van 400 a 500 kilometer en overnachtten vele Voor elfhonderd Indonesische gul dens kochten zij uit een legerdump een afgekeurde jeep met aanhangwagen en wat onderdelen en gingen aan de slag. Toen zij met hun plan bij de militaire autoriteiten kwamen, werden zij aan vankelijk niet. aux serieux genomen doch toen zij hardnekkig volhielden, kregen zij uiteindelijk bij wijze van grote exceptie toestemming de reis op eigen verantwoording te gaan onder nemen. De jeep werd geel geschilderd en kreeg het opschrift „Jeep Express in Latijnse en Arabische letters. Ver der kreeg het viertal van verschillende firma's en particulieren medewerking. Philips Batavia bijvoorbeeld zorgde voor een radkmppsre^L waarvan malen in een of ander rotshol, waar de veldbedden werden opgezet. Het water in India was over het algemeen zeer vies maar werd met behulp van steri- liseerpillen van het leger drinkbaar ge maakt. Ten slotte bereikte het onver schrokken vijftal na een elfdaagse tocht door de Perzische woestijn Te heran, waar zij door een bezorgde Ne derlandse kolonie werden verwelkomd Vandaar ging het door naar Bagdad, de sprookjesstad uit 1001 Nacht. Hier werden de avonturiers weer een illu sie armer, want Bagdad bleek niet veel meer te zijn dan een armelijke oa|e. In Israël leefden zij een drietal dagen bij de Bedouinen in hun tenten en dronken kamelenmelk, of zij er mee waren grootgebracht. De Nederlandse consul-generaal te, Beyroetb betaalde ten slotte hun overtocht naar Egypte waar hun werd verteld dat hun namen op de zwarte lijst stonden en zij niet aan land mochten. Weer in Europa. Het schip voer evenwel spoedig door naar Sicilië, waar zij weer in hun jeep stapten. Italië bleek wat eten en ben zine betrof nog het moeilijkste land te zijn. want alleen in Rome viel er voor de reizigers iets te verdienen met het afdraaien van films. Zij zetten echter onversaagd door en zo ging het met de trouwe „Jeep Express" via Milaan naar Zürich, Bazel en Parijs. Ten slotte kwa men de reizigers in Brussel aan. Daar Zijn ze nu enkele dagen tot rust geko men ën Zaterdag zullen zij met open armen in het versierde Linne ont vangen worden. Zonder geld zijn zij uit Indonesië vertrokken en zonder een cent zullen zij in Nederland aankomen Deze vijf jongens hebben een reis aan gedurfd en volbracht, die zij niet licht zulten, vergeten. een civiele procedure begonnen tegen twee illegale werkers, die in Februari 1945 van een handelaar in dierlijke pro ducten f 10.000 in ontvangst hebben ge nomen om met dit geld enige geheime agenten, die in Scheveningen gevangen zaten, vrij te kopen. Het geschilpunt is nu, of dit geld is geleend, dan wel ge schonken. De rechtbank te Breda heeft de twintigjarige midvoor van de Tilburg- se voetbalclub ZIGO tot twee maanden hechtenis veroordeeld. Tegen hem was zes maanden geëist, omdat hij op Tweede Kerstdag van het vorige jaar de keeper van de tegenpartij zodanig tegen het hoofd had geraakt, dat deze overleed. Bondskanselier Adenauer heeft Donderdag meegedeeld, dat de benoe ming van een minister van buitenland se zaken binnenkort te verwachten is. Twee Duitse mannen en een vrouw hebben zich voor een Amerikaans mi litair tribunaal te Neurenberg moeten verantwoorden wegens een poging, om uranium en thorium aan de Russische ambassade te Bern te verkopen Het plan werd ontdekt, toen het drietal door de Beierse politie werd aangehou den, omdat het te hard had gereden. De beide mannen werden ieder tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, de vrouw tot een jaar. Voor de rechtbank te Rotterdam is De ministers s'Jakob, Lieftinck en Götzen, alsmede leden van de Raad van State en de Defensiecommissie hebben gistermorgen een collectie wa penen bezichtigd, die in het kader van het Programma voor Wederzijds Hulp door Amerika naar ons land zijn ge zonden. De wapenen waren tentoon gesteld op de binnenplaats van de nieuwe Frederikskazerne in Den Haag. Er waren zes Shermantanks van 32 ton, zes Chaffeetanks van 18. ton elk, houwitsers van resp. 105 en 155 mm, afweergeschut van 40 en 90 mm., trucks, terugslagloze vuurmonden, mortieren, Bazooka's, geweren en ma- Volgens mededelingen uit de Neder landse eierhandel zal de prijs van eieren gaan zakken met drie tot vier cent per stuk. Ten dele is dit een ge volg van het feit, dat de onderhande lingen met de Duitse autoriteiten over een nieuw handelsverdrag voor uitvoer van eieren niet vlotten. Minister s' Jacob temidden van zijn gasten tijdens de bezichtiging van het wapenmateriaal, dat Nederland in de afgelopen maanden ontvan gen heeft. chinegeweren. De meeste van deza wapenen zijn voor ons leger volkomen nieuw. Zo is de Chaffee een licht typ» tank, dat vooral wordt gebruikt voor verkenningen en op vlak terrein een snelheid van 75 km. per uur kan ha len. De Sherman is een middelzware tank, die dient voor het forceren van doorbraken en het ondersteunen van infanterie-aanvallen. Bij elke divisie zullen in de toekomst zestig van deze monsters worden ingedeeld. De kos ten zijn vrij aanzienlijk. De Chaft'ie kost 250.000," de Sherman 350.000. Het afweergeschut van 40 mm be strijdt voornamelijk laagvliegende vlieg tuigen, doch kan ook doelen op het land en op zee onder vuur nemen. Het heeft een vuursnelheid van 120 scholen per minuut. Elke divisie krijgt 32 stukken. Het 90 mm afweergeschut neemt vlieg tuigen op de korrel die tot 7 en 8 km hoog vliegen. Het wex-kt met radar en .een vuurleiding. De houwitsers nemen de plaats in van onze oude stukken 7 en 10 veld. Minister 's Jacob bleek zeer goed op de hoogte te zijn van de werkwijze en het gebruik van de wapenen, van welke hij verscheidene in Amerika tijdens oefeningen had zien gebruiken. Luit.-generaal M. R. H. Calmeijer, de plaatsvervangende chef van de generale staf, heeft na afloop van de bezichtiging medegedeeld, dat dit ma teriaal de voorloper vormt van de uit rusting van drie divisies. Het is nog niet te zeggen, wanneer deze geheel voorzien zullen zijn. Reeds thans ech ter wordt op de dienstplichtigen van de lichting 1949-11 de Amerikaanse organisatie toegepast. De manschap pen, die voor herhalingsoefeningen op komen, zullen eveneens volgens de Amerikaanse opzet worden ingedeeld. Zij zullen echter voorlopig nog met Engels-Canadees materiaal worden ge oefend. Geleidelijk zal dit door nieuw materiaal worden vervangen. Vier personen omgekomen De 10.576 ton metende Noorse tank boot „Atlantic Africa" is in de haven van Durban, nadat zich een ontplof fing aan boord had voorgedaan, in brand gevlogen. Men meent, dat vier personen door deze ramp het leven hebben verloren. Bovendien moesten verschillende leden van de brandweer met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis worden gebracht, terwijl verscheidene personen nog worden vermist. Het grootste gedeelte van de bemanning was de wal op, toen de ontploffing plaats vond. De ..Atlantic Africa" had ongeveer 9000 ton benzine aan boord. De beide illegale werkers hadden van hun inmiddels overieden chef opdracht gekregen, op de een of andere wijze aan f 30.000 te komen, teneinde daarmee zes geheime agenten te bevrijden. Via een relatie kwamen de beide mannen in contact met een. worstfabrikant, die aan de Duitsers had geleverd. Hem werd f- 30.000 gevraagd, maar dat be drag kon hij niet missen. In twee te- mijnen betaalde hij f 10.000. Over terug betalen is niet gesproken, aldus de ille gale .werkeks afgesproken werd, dat het na de bevrijding zou worden terug gegeven, aldus de fabrikant. De beide heren hadden zich er volgens hem ga rant voor gesteld. Een getuige wist te vertellen, dat een der werkers zich in deze geest tegen over hem had uitgelaten. In de boeken was echter over deze geldverstrekking niets te vinden. De rechtbank heeft de procedure aan gehouden. Vlachielinhenwerk de V N. De IRO, de internationale vluchte lingenorganisatie, zal op 1 October 1951 haar werkzaamheden staken. Onze correspondent te New York verneemt, dat de Verenigde Naties de zorg voor alle vluchtelingen ter wereld op zich wensen te nemen. Er zal voor dit werk een Hoge Commissaris worden be noemd. Als candidaat voor deze func tie wordt genoemd onze landgenoot mr. G. J. van Heuven Goedhart, waar nemende leider van de Nederlandse delegatie in de Assemblee en voorzit ter van de Sociale Commissie. Tegen- recteur-generaal van de IRO. candidaat is J. Donald Kingsley, di- Twee maanden hechtenis als stakingskas hadden trachten te ge bruiken. Spr. had veel onheil kunnen voorkomen. Nadat alle communistische leden op de scherpste wijze hun gemoed hadden gelucht, werd met 6 tegen 5 stemmen een motie aangenomen, waarin tegen de regeringsmaatregelen wordt gepro testeerd. De Westberlijnse autoriteiten hebben de inrichting van speciale stemhokjes bevolen ten behoeve van die stadge noten, die in de Russische sector wer ken. Diverse Oostberlijnse instanties hebben n.1. het plan, hun employé's Zondag a.s., als in WeSt-Berlijn ver kiezingen worden gehouden, de ge hele dag te laten werken, om hun het uitbrengen van hun stem onmogelijk te maken. De stemhokjes, die in ge heel West-Berlijn zullen worden ge plaatst; zullen van middernacht tot 's morgens zeven uur open zijn. De gewone stemlokalen gaan om acht uur 's morgens open.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5