Toestand is kritiek en ernstig, maar niet hopeloos Geen vrees voor een oorlog met de Sowjet-Unie Amerikaanse tweede divisie brak uit de omsingeling Truman vraagt 17.85 milliard ter versterking van defensie Zal spoedig Europees opperbevel worden gevormd? Attlee vertrekt Zondagavond naar de Verenigde Staten VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bertha aan ouders toegewezen Stalin wenst zekerheid V.S. hebben 700 atoombommen Zaterdag 2 Dec. 1950 75e Jaargang No. 10967 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Generaal Mac Arthur over Korea Verbod bombardementen in Mand sjoerije is handicap zonder weerga Jongste offensief was het enig mogelijke r Optreden tegen Chinese aggressie zal Moskou niet tot actie brengen Bommen op Pjongjang Congresleiders zegden hun medewerking toe V.S. hebben geen andere „keus" Weerbericht Alle wedstrijden NHVB afgelast Atlantische militaire leiders bijeengeroepen Ko-ït Reiie£ G Waarschijnlijk ook Franse premier naar Truman Truman roept leiders van Congres bijeen Grieks schip bij Wijk aan Zee gestrand Tsjangs klacht naar Kleine Assemblee BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling plus incassokosten „Zondt gij de huidige situatie in Korea kritiek en ernstig, doch niet kopeloos willen noemen?" zo heeft het Amerikaanse blad „United States and World Report" in een telegrafisch interview aan generaal MacArthur gevraagd. De generaal heeft hierop geantwoord: „Ja zeker, tenzij men in het geheel geen rekening houdt met de hulpbronnen, waarover de bij het Koreaanse conflict betrokken vrije landen gezamenlijk beschikken". Hij gaf voorts te kennen, dat niets wijst op Russische troepenconcentraties langs de Siberische grens. Door het venster van zijn vlieg tuig kijkt Generaal MacArhtur mijlen ver uit over Mandsjoerije tijdens een tocht, die hij boven de rivier de Yaloe maakte. Het is de verbonden troepen verbo den, de Chinezen over de Yaloe na te zetten en hun bases in Mandsjoerije te bombarderen. MacArthur noemde dit een reusachtige handicap zonder prece dent in militaire operaties. Volgens de instructies van de VN zijn bovendien luchtverkenningen over de Mandsjoe- rijse grens niet toegestaan. Men meent uit deze opmerking te kunnen opmaken, dat MacArthur niet volledig op de hoogte is geweest van de sterkte der Chinese communisten, voordat hij zijn offensief begon. De géneraal weet het aan de beperking van zijn vrijheid van handelen, dat de communisten ondanks het gemis van een behoorlijke lucht macht toch goede resultaten konden bereiken. MacArthur verklaarde voorts, dat gijn offensief het enige was, dat de si tuatie hem toeliet te doen. Wanneer hij tot de lente had gewacht, zouden de Chinezen op het eerste het beste voor hen geschikte moment een vernietigen de aanval hebben gelanceerd. Al zijn operaties deelde hij van te voren aan Washington mede en deze werden steeds goedgekeurd. Volgens hoge Amerikaanse rege ringsambtenaren heeft gen. MacArthur van de Verenigde Naties instructie ge kregen, de aggressie te verslaan en de vrede in Korea te herstellen. De Ame rikaanse regering heeft hem opgedra gen, elke aanval over de Koreaanse grens in de richting van Mandsjoerije of Siberie te vermijden, hieronder ook begrepen luchtbombardementen op strategische centra. De laatste faze van de opmars naar de grens zou door de Zuidkoreanen alleen worden uitge voerd, teneinde te voorkomen, dat Amc rikaanse militairen in een grensincident betrokken zouden raken. Van onze diplomatieke medewerker) ^yEER waart de vrees voor een nieuwe totale oorlog door de wereld. Weer is het het comraunisisme, dat daarvoor verantwoordelijk is. Ditmaal het Chi nese. Maar er bestaat geen twijfel aan, dat de breinen, die het gruwelijke spel strijdkrachten in Korea buitgemaakt, was van gloednieuw Russische maaksel, hebben utigeda.:,. in Moskou zitten. Een tank, deze week op de Chinese En ook de vliegtuigen, die de communisten gebruiken, komen uit fabrieken in de Sowjetunie. Geen wonder daarom, dat velen het gevaar van een directe oorlog tussen de vrije naties en de Sowjetunie en haar satellieten niet langer enkueciiiig achten. Maar toch, deze vrees, zo geloof ik, is niet slechts onge grond, hjj is bovendien uiterst schadelijk, daar hij tot chaos en nervositeit kan leiden, juist op een ogenblik, dat het meer «jan ooit nodig is, de geest helder te houden. De tweede Amerikaanse divisie, die Donderdag ten Noorden van Oentsjon door de Chinezen was omsingeld, is er Vrijdag in geslaagd zich weer bij de hoofdmacht van het achtste Amerikaanse leger te voegen en stellingen in de verdedigingslinie van Pjongjang in te nemen. Al haar eenheden zijn nog in tact. De steden Sinanjoe en Anjoe aan de monding van de Sjontsjon zijn verlaten, doch de poging van de tegenstader om de verbonden troepen in het Westen te omsingelen, schijnt verijdeld. De Amerikaanse mariniers hebben de stad Hoedamni ontruimd. Zij vech ten zich thans een weg naar Hagaroe aan het Zuidelijke uiteinde van het Tsjosinbekken. Hedenochtend waren bij het aanbreken van de dag nog geen tekenen van nieuwe aan''allen der President Truman heeft gisteravond in een boodschap aan het Congres een extra crediet van 17.85 milliard dollar voor de versterking van de Amerikaanse verdediging aangevraagd. Hij verklaarde, dat de ernst van de situatie in de we reld het noodzakelijk maakte, dat dit geld onverwijld werd verschaft. 16.8 milliard dollar zal worden gebruikt voor de bekostiging van het Amerikaanse aandeel van de strijd op Korea, en om de omvang van de gewapende macht te vergroten, inge val een actie in andere delen van de wereld nodig mocht worden. 1.05 milliard is bestemd om de commissie voor de atoomenergie in staat te stellen, haar productie capaciteit aanzienlijk te vermeerderen. Met het oog op de huidige situatie hebben de VS en de andere vrije landen geen andere keus dan hun militaire kracht zeer snel te vergroten, aldus Truman. strijdkrachten worden gebracht op eer. sterkte van drie millioen man. Over het gebruik van de atoombom is blijkens een mededeling van de Senator Tom Conally niet gesproken. V Aan deze boodschap was een confe rentie met de Republikeinse en de Democratische leiders van het Congres voorafgegaan. Truman zette uiteen, welke bedragen hij nodig dacht te hebben en besprak daarna zijn ver zoek gedurende een uur met de Con gresleden. De conferentie werd behalve door de leden van het Congres ook bijge woond door de minister van buiten landse zaken, Acheson, de minister van defensie, Marshall, de voorzitter van de commissie van stafchefs, Omar Bradley en andere hoge regeringsper sonen. Verwacht wordt, dat het Congres deze zaak met voorrang zal behande len en het verzoek zal inwilligen. De Republikeinse Senator Kenneth Wher ry, doorgaans een der scherpste critici van de regering, verklaarde, dat de president op een snelle behandeling van zijn verzoek had aangedrongen. „Hij zal deze hebben ook". Hij heeft de president de verzekering gegeven, dat de Republikeinen zijn verzoek zul len steunen. Blijkens een mededeling van de Republikein Short zullen de Verwachting, geldig tot heden avond: Wisselend bewolkt met nu en dan buien. Krachtige tot harde aan de kust tijdelijk weer tot stormachtig toenemende wind tus sen West en Noordwest. Iets kou der dan gisteren. Zondag: zon op 8,28, onder 16,31; maan op 0,21, onder 13,40. Maandag: Zon op 8,29, onder 1631; maan op 1,41, onder 15,51. De voor hedenmiddag en morgen vastgestelde voetbalwedstrijden voor de afdeling Noord-Holland zijn afgelast. Chinese communisten aan het Noord westelijke front waar te nemen. De Chinezen wachten op nieuwe aanvoer De Zuidkoreanen hebben hun opmar: langs de Oostkust voortgezet en heb ben een punt, ongeveer 60 km van de SowjetrussischeSiberische grens be reikt. Aan het cer'Aaal-oostelijke fri-; t bevindt een grote vNoordelijjce :&\x -'èr macht zich op 48 km aMranCr He* tweelingsteden Hamhoeng en Koeng- nam. Kort na middernacht werden hevige ontploffingen te Pjonjang gehoord, die waarschijnlijk zijn veroorzaakt door bommen uit communistische vliegtui gen. De vorige nacht was de stad ook al door drie vliegtuigen gebombar deerd. Amerikaanse bommenwerpers hebben Vrijdag in ruim 500 aanvallen ongeveer 2000 man communistische troepen gedood. De Amerikaanse legerleiding heeft voor Februari 50.000 man Onder de wapenen geroepen. Huwelijk ongeldig verklaard Het Hooggerechtshof te Singapore heeft heden. Zaterdag, bepaald dat Ber tha Hertogh onder de hoede van haar ouders komt. Het Hof bepaalde, dat het huwelijk ongeldig is. Meer dan honderd man politie was op het moment van de uitspraak binnen en buiten het gerechtsgebouw aanwezig. Twee overvalwagens stonden buiten geparkeerd. De publieke tribune was geheel bezet. ^EKER de even onverwachte als ver raderlijke Chinese aggressie onver wacht, omdat zij China geen enkel voordeel kan brengen en verraderlijk, omdat Peking steeds heeft laten door schemeren, dat het wel tot onderhan delen bereid zou zijn en zo de aandacht van zijn kwade bedoelingen kon af leiden stelt de vrije wereld voor nieuwe, zware problemen. Indien niet alsnog blijkt waarop helaas weinig hoop is dat het Chinese offensief slechts het beperkte doel van wat ge- biedswinst, om bij eventuele ender handelingen een sterker positie te kun nen innemen, heeft, dan zal het Wes ten zich verdere offers moeten getroos ten, om de Chinese aggressie af te straf fen. Dat zal, behoudens misschien bom bardementen van de lucht uit op de Chinese militaire bases in Mandsjoerije en het uiterste Zuiden van het land, moeten gebeuren in Korea en Indo- China, waar de Fransen, bijna onopge merkt, een oorlog aan het verliezen zijn, die van Westers standpunt bezien een voudig niet verloren mag worden. Geen Westers opperbevelhebber zal echter zo dwaas zijn, zijn troepen in het on- Nadat president Truman Donderdag had aangedrongen op de onverwijlde vorming van een Europees leger onder een gemeenschappelijk opperbevel, is er thans een vergadering van de Noord-Atlantische militaire leiders uitgeschreven. Het doel is, onverwijld tot overeenstemming te komen over de vorming van zulk een gemeenschappelijke strijdmacht. Kortelings is de benoeming van een opper bevelhebber als hoedanig Eisenhower werd genoemd uitgesteld, omdat men het over de gecombineerde troepenmacht nog niet geheel eens was. Met name bleek het niet mogelijk, het Franse en het Amerikaanse standpunt inzake de her bewapening van Duitsland met elkaar te verzoenen. Op zeer korte termijn worden nadere mededelingen aangaande de bijeenkomst van de Noordatiantische stafchefs verwacht. Qe Vaticaanse bibliotheek, in het „Heilige Jaar" 1950 bekostigd door bijdragen van pelgrims, door Paus Ni- colaas V opgericht, telt thans achthon derdduizend boeken, manuscripten en andere documenten. Deze vijf eeuwen verzameling is, zo meldt de Unesco, nu op moderne wijze gecatalogiseerd en ondergebracht in vochtvrije ruim ten met atmosfeerregeling. O Tussen de heer Kendrick uit Richmond en zijn vrouw was de atmosfeer niet zo best. Omdat vrouwlief de (onaardige) gewoonte had de ontbijttafel met (he» zware vergif) Parijs groen te be strooien, besloot de rechter, dat de heer Kendrick mocht scheiden, „daar zijn echtgenote kennelijk geen ge negenheid voor hem koesterde". En de leider van de Spaanse socialistische partij, die op zijn beurt weer hele maal geen genegenheid koestert t.a.v. generaal Franco, heeft, nu de "VN. de diplomatieke betrekkingen met Span je goedgekeurd hebben, de voorzitters hamer neergelegd. Ook de mi nister-president van de Spaanse Repu- briek in ballingschap heeft z'n ontslae aangeboden. D Over ballingschap ge sproken. Voor de „Encyclopaedia Brit tannia" is een lange periode van ver banning nu ten einde. Voor het eerst sinds 1911 zal het 25-delige werk weer in Engeland i.p.v. in Chicago gedrukt worden. De Parijzenaars hebben geworden. Hiervan waren 40 pet. Ita lianen, 20 pet. Polen en 10 pet. Span jaarden. En omdat we nu toch weer in Spanje terecht zijn gekomen (teken des tijds!) melden we Ulieden meteen geen encyclopaedie, geen krant en geen maar even, dat er bij Cartagena een radio meer nodig; Die behoeven op de kruithuis de lucht in gevlogen is. Er draaischijf van de telefoon slechts de werden slechts twee soldaten licht ge letters INF te draaien om een samen- wond. De bemanning van een vatting van het laatste algemene- en „Stratocrulser" van de „Pan American sport-nieuws voorgeschoteld te krij- Airways" beleefde een nog wonder- gen een wonder dat sinds het einde van de tweede wereldoorlog 400.000 vreemdelingen Frans staatsburger zijn eenkomend met de beschrijving van een vliegende schotel, zoals die door deskundigen van de Amerikaanse luchtmacht werd gegeven, op het toe stel neer. O Daar de interesse voor deze wonderlijke vliegende servies stukken blijkbaar nog steeds groot is, zal een van Engelands grootste fabrie ken van modelvliegtuigen met Kerst mis een vliegende schotel met straal motor op de markt brengen. Gezellig Kerstcadeautje, zo echt in de sfeer. Theodoor is vandaag trouwens toen minder over de Britse industrie te spreken: Laat nu de „Imperial Chemist Industries"-fabrieken een nieuwe wol achtige, kreuk- en motvrjje stof „Ar- dil" genaamd gaan produceren van apenoten. En Theodoor en Alida dan zeker maar op een houtje bijten! Zevenhonderd atoombommen. Maak dan nog eens gijntjes. De Britse premier Clement Attlee zal Zondagavond met een Britse Stratocruiser naar de Verenigde Staten vertrekken, waar hij Dinsdag een onderhoud met presi dent Truman zal hebben. Hij zal worden vergezeld door de chef van de Impe riale Staf, Sir William Slim. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat Attlee ook een bezoek aan Ottawa, de Canadese hoofdstad zal brengen, maar zeker is dit nog niet. Nu de Franse regering' gisteravond in de Nationale Vergadering een meerderheid heeft behaald, is het zeer waarschijnlijk, dat ook Pleven naar Washington zal vliegen. Attlee heeft Vrijdag de gehele dag besteed aan allerlei besprekingen. Zo had hij 's morgens achtereenvolgens een zitting van het kernkabinet, waaraan o.m. de ministers Bevin (buitenlandse zaken) en Shinwell idefensie) deelna men, en een bespreking met de minis ters voor de strijdkrachten met hun adviseurs. Voorts voerde hij een lang telefoongesprek met Winston Churchill, de leider van de conservatieve opposi tie. Dan kwamen vertegenwoordigers van alle landen van het Gemebest bij hem. Voorts ontving hij brieven en te legrammen van politieke, sociale en godsdienstige organisaties en van par ticulieren, waarin hem succes werd toe gewenst met zijn besprekingen te Washington. Vandaag zal de Britse premier nog zijn Franse ambtgenoot Pleven en diens minister van buitenlandse zaken, Schu- man, ontvangen. Zij zullen het Franse standpunt uiteenzette): en een volko men overeenstemming tussen Engeland en Frankrijk verzekeren. Zij schijnen bovendien Frankrijks opvattingen aan gaande de herbewapening van Duits land te zullen bespreken met Charles Spofford, de voorzitter van de Raad van Atlantische Afgevaardigden. Uiteraard doen thans allerlei gissin gen overAttlee's besprekingen met Tru man de ronde. Zo wordt verondersteld, dat er voorstellen zouden kunnen wor den gedaan voor een ontmoeting van de Westelijke Grote Drie met Stalin en alle hinderpalen uit de weg zullen ruimen, die zich thans nog bevinden op de weg welke leidt naar de onmid dellijke vorming van een Atlantisch leger in Europa, onder opperbevel van generaal Eisenhower. Men verwacht verder dat president Truman premier Attlee zal verzekeren dat hij in feite geen toestemming zal geven voor het gebruik van de atoom bom in de Koreaanse oorlog zonder de regeringen van de leden-staten der Verenigde Naties, die strijdkrachten in Korea hebben, te raadplegen. Het wordt verder te Washington waarschijnlijk geacht dat opnieuw zal worden gesproken over het voorstel een buffer-zone tussen Mandsjoerije en Korea te scheppen. De Amerikaanse regering gevoelt nog steeds niet veel voor dit denkbeeld. iijker avontuur. Terwijl het toestel op 4000 m. hoogte boven Brits Guyana vloog, dook plotseling van 2000 m. ho ger een vurige bol, in uiterlijk over- metelijke Chinese moeras zelf te zen den. De vrije naties, Amerika vooraan, zijn ongetwijfeld in staat, zij het ook ten koste van veel extra inspanning, zich de middelen te verschaffen, nodig om op deze wijze met de Chinese com munisten af te rekenen, zonder zich in andere bedreigde gebieden, in West- Europa in 't bijzonder, al te gevaarlijk te verzwakken. Volgt men een dergelij ke tactiek zij schijnt mij de enig mogelijke en juiste te zijn dan heeft men bovendien gelegenheid de Chinese bevolking ervan te overtuigen, dat de strijd niet tegen haar gericht is, maar slechts tegen de communistische lei ders en hun volgelingen. (Zie vervolg pag. 7) Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Look" zouden de Verenigde Staten 706 atoombommen in voorraad hebben. Senator Brian McMahon, voorzitter van de commissie voor de atoomener gie van de Senaat, heeft verklaard, dat „de commissies voor de atoomenergie van Huis van Afgevaardigden en Se naat reeds ruim een jaar over bewijs materiaal beschikken waaruit blijkt dat ook de Sowjetunie thans atomisehe wapens vervaardigt. Republikeinen zeggen alle nodige steun toe President Truman heeft gistermiddag de leiders van het Congres der VS bij eengeroepen voor een bespreking over de militaire crisis. Robert Taft, leider van de Repu blikeinse Senaatsfractie, heeft ver klaard, dat zijn partij alles wil doen wat nodig is om aan deze gevaarlijke situatie het hoofd te bieden. De Repu blikeinen zullen elke maatregel steu nen, die hulp beoogt te brengen aan de zwaar beproefde strijdkrachten der V.N. in Korea, aldus Taft. In vliegende storm De gehele bemanning gered Het ruim 2000 ton metende Griekse s.s. „Metamorphosis" is hedenochtend vroeg bij vliegende sform 500 meter ten Noorden van de N >orderpier van IJ- muiden gestrand. Het schip gaf nood seinen met radio en stakeipot. De „Neeltjc Jacoba" van de N.Z.H. R.M. is onmiddellijk uit de haven van IJmuiden vertrokken, terwijl ook an dere hulpverleningsploegen gealar meerd werden. De gehele bemanning, bestaande uit negen en twintig koppen, kon worden gered en is te IJmniden aan land gebracht. De algemene vergadering der VN heeft met 35 tegen 17 stemmen en ze ven onthoudingen de z.g. „Kleine As semblee" opdracht gegeven de klacht van het nationalistische China te on derzoeken, waarin wordt gezegd dat de Sowjetunie de politieke onafhan kelijkheid en territoriale integriteit van China bedreigt en dat de Sowjet russische politiek een gevaar is voor de vrede in het Verre Oosten. Een resolutie, waarin de aandacht van alle leden-staten der VN wordt gevestigd op de noodzaak van een stipt nakomen van de aanbeveling, door de vorige algemene vergadering gedaan inzake het bevorderen van de stabili teit der internationale betrekkingen in het Verre Oosten, werd met 39 tegen zes stemmen en veertien onthoudingen aangenomen. Met 51 tegen nul stemmen en vijf onthoudingen werd overgegaan tot in stelling van de V. N.-commissie voor de wederopbouw van Korea.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1