We hebben vandaag Sint Nicolaas Drie Zweedse jongens hielden een opinie-onderzoek Sini Nicolaasiijd - Kindertijd y EEL VALT ER eigenlijk niet te zeggen over die Sint Nicolaasvie- ring in de tropen. Geen achtergrond Is er van wuivende palmen en het rui sen van een waterval in de verte. Geen myriaden sterren tegen een zwarte tropenhemel, geen fluisterende stem van het oerwoud. Het z\jn slechts armzalige décor-stukken. Een wacht lokaal op een buitenpost, een bla zende benzine-lamp en vijf, zes ge wone soldaten rond een wankelende tafel. ONZE DAMRUBRIEK Scholieren krijgen vijftien gulden zakgeld per maand Het meisje heeft slechte invloed op hun werk Regering der V.S. vraagt geld voor burgerlijke verdediging Rode Kruis zendt medicijnen en voedsel naar Ambon DINSDAG 5 DECEMBER 1950 ff Jongens, zoals er twaalf in een do zijn zitten. Uit Amsterdam, Olden- zaal, Kerkrade. Hoe ze heten doet er eigenlijk niet eens toe, want ze zyn een stukje van die grote massa, dief leger heet. Dan zijn er nog de geweren in een rek, de pot met zwarte koffie op een bank en in de verte een silhouet; de post van 't geweer Een doodgewone avond. Een oerver- velende wacht bij de zwoele tempe- ratuiif van altijd. Het is de derde maal ih deze week, dat dit groepje de wacht heeft. Dan waren er nog twee flinke patrouilles. Toch, moe was eigenlijk niemand, het was meer een matte druk op denken, handelen en leven. Zo leefden ze al maanden na die ene periode van hoogspanning, de eerste politionele actie. Dit was een hoogtepunt geweest, maar daarna ro den de dagen zich eindeloos aaneen. Grijs en eindeloos als de regens, als de hitte, als alles In het wachtlokaal zitten ze stil bij een, rokend, kijkend, slapend. De wachtcommandant geeuwt nadrukke lijk en gaat zijn wachtrapport schrij ven. Snel krast de pen over het pa pier: „5 December 1947. Om tien uur meldde de post van 't geweer sniper- vuur, vermoedelijk uit de richting van Gendongan Hij kon ook: „Geen bijzonderheden" schrijven, want reeds dagenlang was het bekend, dat kampong Gendogan een scherpschutter herbergde. Drie maal was er een brencarrier uitgerukt, driemaal ook: geen resultaat. Toen lieten ze het maar zo. Eens zouden ze de vent wel te pakken krijgen. Ja, het was weinig opwindend. Ge lijkvormig en eindelooszelfs die sniper. De wachtcommandant stak een nieuwe sigaret op en tekende landerig een krullijntje rond zijn rapport, langs de datum. „5 December 1947" „Barst!" De soldaten schrokken op. Met een bjjna verbaasd gezicht zei de wacht commandant: „We hebben vandaag Sinterklaas!" De mededeling maakte niet veel in druk. Er werd wat gemompeld en iemand zei: „Nou, gefeliciteerd dan." Maar in het hoofd van de comman dant was er iets in beweging geko men. „We moesten er iets aan doen," vond hjj. „Een borreltje, of wat te bikken of zo „Nou jei 't zegt," vond iemand, „ve moesten een vat bier hebben, en spe culaas en taai taai, vind je niet?" En een ander: „Of 'n lekker bakkie zwarte koffie De wachtcommandant grinnikte. „Dat is ar nou eenmaal niet, behalve die koffie dan, maar aan wat bier is wel te komen." Er kw»m wat leven in het troepje. Het leek wel alsof het nu er een vastomliji id doel was gemakkelijker ging je vtior te stellen, dat dit óók een vorm van leven was. Nog geen kwartier later draaide 'n vrachtauto de weg op. In het wacht lokaal bleven vier man achter, pratend en plannen makend. Ze konden het hier een beetje gezellig maken, met platen aan de muur en één of andere spreuk. J)E AUTO schroefde langzaam tegen de berghelling op. Het licht van de koplampen danste ver vooruit over de weg en gaf alles een onwezenlijke glans. De twee man in de cabine zei den niet veel. Ze hadden deze rit al zo dikwijls gemaakt en waar zou je over praten Cor, de chauffeur had trouwens zijn aandacht nodig. De weg zat vol kui len en gaten en soms moest je juist méér gas geven om ongelukken te voorkomen. Bij desa Soeroe bijvoor beeld. Op die manier kon je een roffel automatisch vuur ontlopen. Maar daar dachten de twee niet aan. Hun gedachten gingen langs de post zak in de laadbak, naar huis, waar ze nu rond de tafel zouden zitten. Bij Cor thuis kwam elk jaar een buur man, die als Sinterklaas de kleine kin deren onderhield. Vader speelde op de Piano, terwijl de kinderen probeerden hun eigen angst te overschreeuwen. Bij Karei, die enig kind was, ram melde moeder met haar sleutelbos in de gang en riep dan met namaak- mannenstem door een kier: „Dit is voor vaderEn elk jaar deed va der alsof hij het toegestoken pakje en de zwarte handschoen niet zag, waar op moeder korzelig riep: „Pak nou an, stommerd!" Een sprong naar voren van de auto bracht hen beiden weer tot de wer kelijkheid terug. Verdwenen was de sfeer van het Nederlandse Sint Nico- laas-feest, die even om hen was ge weest. Wat er nu was, dat was de realiteit van een rit door de tropen nacht. Stoffige pisangbomen in het licht van de schijnwerpers, wat ver vallen huisjes, een brugSoeroe, één van de kleinste plaatsjes in het district. Al maanden lang door de be volking verlaten. De desa behoorde nu aan Wiro en zijn groep. Want waar Wiro verschijnt trekken de mensen weg. AAN DE KANT van de weg spande Siman de Vicker mitrailleur en tuurde in het donker. Als een vreemd soortige slang kroop de kogelband uit de munitiekist naar het wapen. Siman vond het een angstaanjagend gezicht. Honderden kleine moordenaars waren dat, en hij, Simdn had ze in zijn macht. Eén druk van hem met twee duimen op de afvuur-knop en dit ding zou gehoorzamen. Hij zou een glinste rend spoor door de hemel zien slinge ren, leidend naar het doel: een stip op een donkere weg. Siman was een goed schutter en hij aanbad zijn wapen. Hij wist het te be dienen, hoewel hij nimmer zeker was van de goede trouw van het ding. Nu voelde Siman zich Zeker. Hij had de militaire auto langs zien razen, op weg naar de stad en hij had ruimschoots de tijd alles gereed te maken. Zag hij daar niet een lichte waas boven de bomen Zyn duimen zochten de afvuur-knop. In de verte bromde een motor. Dan veegde het licht van autolampen langs de huizen. Siman's duimen drukten op de knop. Een straal vuur boorde door de duisternis JN het wachtlokaal zaten ze byeen, tevreden kykend naar alles wat ze in de afgelopen uren verricht hadden. Er waren plaatjes aan de muren, en over de tafel lag een deken uitge spreid. Boven de benzinelamp hadden ze geschreven: „Niet thuis en toch thuis, prettig St. Nicolaas." De wacht bij de poort werd ongedul dig. Karei en Cor bleven langer uit dan verwacht was. Maar misschien waren ze opgehouden Toen een lichtbundel langs de bo men streek, haalde de wachtpost ver licht adem. Goddank, daar waren ze. Hij liep naar het wachtlokaal en riep: „Daar komen ze. Hou je klaar." Toen de auto het kamp binnen hob belde en bij het wachtlokaal stopte, verstomde direct het gejuich waar mee. ze Karei en Cor begroeten wilden. Er was iets ondefinieerbaar, iets dat op onheil wees. De cabinedeur zwaaide open. Een doodsbleek gezicht, dat van Karei, werd zichtbaar. „Myn God," riep de wachtcomman dant, „wat is er gebeurd?" „Beschotenstamelde Karei verward. „By SoeroeHaal Cor er uit." Ze droegen Cor naar het wacht lokaal. Er was niets meer voor hem te doen. Dan pakten ze de postzak uit, waarin ook post voor hèm was meegekomen TOM K. Vandaag is het de dag van het jaarlijkse St. Nicolaasjeest. Menig kinderhart zal dan sneller kloppen bij de gedachte aan wat de Sint dit jaar uit Spanje zal meebrengen. De étalages der Speelgoedwinkels hebben nu meer 'an ooit de aandacht van de jeugd. Niet zodra is de schooltijd voorbij oj de kinderen verdringen zich voor de ramen, om al het moois, dat op aan trekkelijke wijze is uitgestald, te be wonderen. Verlanglijstjes worden in gedachten samengesteld en.... weer gewijzigd, want de keuze is o zo moei lijk! Het zijn echter niet uitsluitend de jongeren, wier belangstelling naai' het speelgoed uitgaat. Ook veel vaders bevinden zich onder de kijkers en velen van hen verheugen zich reeds bij voorbaat bij de gedachte, hoe zij hun zoontje bij het gebruik van het geschenk dat hij straks van St. Nico- loos zal krijgen, „behulpzaam" kun nen zijn. Probleem 96 van J. Burggraff. (Opl.) Stand. Zw. 9 sch. op: 8, 9, 10, 13, 14, 17, 18, 19, 23. Wit 9 sch. op: 24, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34. Opl. 1. 24—30 (14x25), 2. 27—22 (18x 38), 3. 29—18 (38x40), 4. 26—21 (13x33), 5. 21x5 (25x34). 6. 5x35 (34—39), 7. 35x49 wint. Geestig gevonden. Ennu nog even het volgende standje: Zw. 9 sch. op: 5, 12, 13, 14, 18, 22, 23, 26, 28. Wit 9 sch. op: 25, 30, 31, 32, 33, 37, 39, 41, 42. Wit speelt: 1. 33—29 (23x43), 2. 32x23 (18x29), 3. 30—24 (29x20), 4. 42—38 (43x 32), 5. 37x10 (26x46), 6. 25x14 en wint, want om de dreiging 104 te ontgaan, moet zwart wel 4619 spelen, waarop 14x23 volgt, zwart 5x14 en verliest. '*m. m <m ■M, Wï. Probleem 97 van W. G. van der Molen, te Alkmaar (zie diagram) Zw. 9 sch. op: 2, 6, 8, 9, 12, 13, 20, 30, 33, dam op 50. Wit 9 sch. op: 16, 17, 21, 22, 23, 32, 41, 42 44. Wit speelt en wint. (Van onze correspondent te Stockholm) Drie Stockholmse jongens uit de laatste klas van „Ostrarealarnas La- roverk", Joen Sachs, Björn Meyerson en Stig Rerglöf zijn op een handige manier in het bezit gekomen van na genoeg alle geheimpjes van hun schoolkameraden. Zij hebben in sa menwerking met de rector, K. E. Nas- mark, reeds verleden jaar 780 formu lieren in alle klassen uitgedeeld en verzocht, de 66 opgenomen vragen openhartig en anonym te beantwoor den hetgeen de gedisciplineerde jongens ook allemaal gedaan hebben. Gedurende de zomer heeft het drietal de antwoorden uitgewerkt en thans was één hunner, Joen Sachs, bereid, ons het i een en ander van deze rondvraag te vertellen. Wat wilt u weten? vroeg Joen ons zelfverzekerd. Hoe dikwijls een jon gen van 10 jaar zich wast en hoe vaak dit op 19-jarige leeftijd wordt gedaan? Hoe. lang er wordt geslapen? Hoeveel melk gemiddeld wordt gedronken? Hoe veel padvinders er zijn. Hoeveel er ro ken? Wij stelden voor, om met het zak centje te beginnen. Meteen had Sachs een map bij de hand en vertelde ons, dat de 780 jongens van zijn school van 10 t.m. 21 jaar gezamenlijk per jaar een bedrag van liefst f 186.000.— van hun ouders krijgen. Het geld, dat in een of andere baan omstreeks Kerst en gedurende de (lange) zomervacan- tie wordt verdiend, is hier geheel bui ten beschouwing gelaten. Reeds de tienja:.gen krijgen wekelyks gemiddeld een gulden om te versnoe pen. Ieder jaar komen hier een paar kwartjes bij, zodat met 15 jaar het ge middelde zakcentje f 3.75 per week bedraagt. Op dit niveau schijnt de fi nanciële draagkracht van de „gemid delde pa" een einde gevonden te heb ben, want in de dan volgende jaren blijft het zakcentje constant. Menige jongen is dan genoodzaakt een bijver dienste te zoeken. Hoe zou hij anders ook het bioscoopje (van f 1.50 af) en de sigaretten (f 0.63 per tien) kunnen betalen? Niet te werken behoeven na tuurlijk de „kapitalisten", die maan delijks over 30, 40, 50, ja zelfs 60 en meer gulden beschikken. De meeste belangstelling heeft de jeugd voor de sport, hoewel het aantal geïnteresseerden daalt van 40 pet met 12 jaar tot 20 pet wanneer het 18de levensjaar is bereikt. Eerst op de tweede plaats verschijnen de meisjes. Twee jongens van 10 en 11 jaar schreven zelfs achter de rubriek „omstandigheden, die zich ongunstig op myn huiswerk doen gelden", dat de meisjes te veel tijd kosten. De Zweedse jeugd is inderdaad druk bezet. De school begint reeds om 8 uur en duurt tot 3, soms wel tot 5 uur. De middagmaaltyd, die geheel gratis aan iedereen wordt verstrekt, moet ook ge zamenlijk worden gebruikt. Tot aller verbazing is nu uit dit on derzoek gebleken, dat de jongens van 15 jaar nog 's avonds 2, in hogere klas sen zelfs 3 uur moeten blokken. Zij maken dus een langere werkdag dan de volwassenen waarvan de onder wijzers nota hebben-genomen. Eigenaardig is ook, dat de 15-jarigen de meeste moeite met het leren en veel behoefte aan slaap hebben. Terwijl de 14-jarigen met 9 uur slaap uitkomen, hebben de 15-jarigen 10 uur rust nodig. Twee jaren later komen ze evenwel met 8 uur slaap uit. Daar staat tegenover, dat de jongen van 15 veel gaat dansen. Hij heeft deze edele kunst dan al 2 of 3 jaar te pak ken. Maar plotseling breekt deze manie af Hoe dat komt? Wel, zijn vriendin netjes van weleer zijn dames geworden en prefereren ouder gezelschap. Dat komt de studie zeer ten goede, want het boek neemt zo zoetjesaan de plaats van het meisje in. De jeugd bereidt zich op het eindexamen voor. Ook Joen Sachs en zijn twee vrien den hebben het laatste jaar voor de boeg. Zij hopen echter, dat hun werk zal worden voortgezet en dat het nog eens tot een internationaal-schooljongens- opinieonderzoek komt. Want is het b.v. niet aardig om te weten, dat in de ho gere klassen in Denemarken het roken zelfs tijdens de les is toegestaan? Het adres van de initiatiefnemer is: Joen Sachs, Karlaplan 14, Stockholm. De Amerikaanse regering heeft by het congres een program ingediend voor de burgeriyke verdediging ter waarde van 3.100.000.000 dollar. Het program, dat voor drie jaar is opge steld, zal gefinancierd worden door de federale regering, de besturen der staten en plaatselijke besturen. Het voorziet In hoofdzaak in de bouw van schuilkelders. Zaterdagmiddag om twee uur daalde op het vlieveld Laha op het eiland Ambon het Rode Kruis vliegtuig, dat door het C.I.C.R. (Comité International Croix Rouge) te Genève was uitgezon den om levensmiddelen en medicamen ten aan de noodlijdende bevolking van Ambon te brengen. De lading van het vliegtuig werd direct gelost en het toe stel is thans weer op weg om nieuwe voorraden te halen. Van grote proppen papier maakt u een bal. In deze bal verbergt u het geschenk en omwikkelt het stevig met touw (A.) De puntneus vouwt u zoals aangege ven bij B. De lipjes vouwt u om en u plakt de neus midden op de bal (C). Knipt nu verschillende stroken dun papier van pl.m. 3 c.m. breedte en be plakt daarmede het gezicht tot een egaqj geheel is verkregen. De stroken natuurlijk over de lipjes van de neus heenplakken. Nu geeft u het gehele ge zicht en de nek een mooie vleeskleur en schildert de neus knalrood. Van wit papier knipt u de ogen en van blauw papier pupillen en bevestigt deze met spelden op de juiste plaats. Tenslotte een rode mond met een witte tand (Zie D). Het haar kunt u van watten ma ken. Wanneer u de plukken goed met lijm insmeert kunt u de haardos aar dig modeleren. LIET IS VANAVOND Sinterklaas, en hoewel de goede Sint tegenwoordig óók met zijn toegewezen deviezen rond moet komen, wil niemand toch graag de pakjesavqnd missen. Het is dan ook een gezellig familie feest, waarop de, namens Sint Nico laas handelende, gever het liefst onbe kend blijft en dan tevens van de ge legenheid gebruik maakt om, in een lang of kort rijm, het goed en kwaad op te sommen. Juist daarom zijn Sint Nicolaasge- schenken zeer persooniyk, zelfs het kleinste geschenk krijgt grotere waar de door het werk dat de gever er aan besteedt. Daarom leek het ons aardig u wat ideeën te geven voor het vervaardigen van surprises. Natuurlijk is hierbij een beetje handigheid vereist, maar we twijfelen er niet aan of de grote meer derheid zal de volgende ideeën kunnen uitwerken. In de eerste plaats een hoge hoed (fig 1) een geschenk voor iemand die erg netjes op zijn of haar kleren is, kort geleden een hoge hoed heeft ge dragen of in de hoeden of kledingbran- che zit, etc. U heeft hiervoor 2 vellen zwart éta lagekarton nodig van 50x60 'cm. Van een der vellen knipt u in de lengte een strook af van 15 cm breedte, rolt die om tot een cylinder van pl.m. 18 cm. doorsnede en plakt hem vast (A). De cylinder drukt u enigszins ovaal en plaatst hem daarna op het resterende stuk karton. Trek nu met potlood de ovaal vorm op het karton over, daaromheen tekent u een tweede ovaal op 4 cm. buiten de eerste en knipt langs de laatste lyn het ovale stuk uit. Wanneer u het ovale stuk steeds om de 2 cm. tot aan de binnenste ovaal in- knipt, de lipjes naar beneden omvouwt en aan de zwarte zijde met iym in smeert, kunt u de deksel op de cylinder plakken (de lipjes aan de binnenkant) zie B. De rand van de hoed gaat haast op dezelfde wijze. U trekt de omtrek van de cylinder, hieromheen de tweede lijn echter nu op 8 cm. afstand van de eer ste en knipt het uit. .wfctiiMÉfr'i»*- ft***-' Daarna knipt u in het midden een gat op 4 cm. binnen de eerste ovaal- vorm, knipt de lipjes tot aan de cylin- deromtrek, vouwt de lipjes naar boven en plakt de rand aan de hoed (C). Wanneer alles goed droog is buigt u voorzichtig de randen aan de zijkant iets omhoog en de hoed is klaar (E). Eventueel kunt u er een echt lint om heen maken. De bol van de hoed is een goede opbergplaats voor het geschenk. Nu het boek (fig II) voor personen die veel lezen. U kunt er een kasboek van maken voor boekhouders. Het is echter ook algemeen bruikbaar als boek van „goed en kwaad". Het ge schenk dat u er in wilt verpakken moet echter niet te groot en plat zijn. Waarschijnlijk heeft u wel een oud, dik boek, dat u voor dit doel kunt ge bruiken. Midden in het boek neemt u een pak pagina's (iets hoger dan het geschenk) en snijdt hierin met een scherp mes een gat (iets langer en breder dan het te verpakken cadeau). Mm. stroken stevig papier plakt u nu deze pagina's aan de binnenkant bij el kaar (A). Van de resterende bladen achter in het boek plakt u er enkele als bodem tegen het gat aan. U doet het geschenk in de uitgesneden ruimte en plakt daarna op dezelfde wyze de bovenkant dicht. De afwerking berust op eigen fantasie. U kunt het boek een toespas- seiyke titel geven, een nieuw omslag maken of enkele blanco pagina's voor in het boek er bij plakken en daar het r«mpje op zetten. En nu voor moeder, dochter of tante een heerlijke rollade (fig III). Het geschenk omwikkelt u met een dik pak watten daarna verpakt u het, als een echte rollade met dun touw. Nu neemt u enkele blaadjes rode en witte gelatine, laat deze in koud water weken en daarna in water op kookpunt smelten. Eventueel kunt u hieraan nog wat kleurstof (b.v. bruine inkt) toevoegen om zoveel mogelijk de kleur van jus te benaderen. Laat de gelatine nu even afkoelen en rol er het pak watten doorheen. Zorgt u er vooral voor dat elk spoor van wat ten is verdwenen, legt de rollade daar na op een vleesschaal, giet er nog wat gelatine als jus omheen en maakt de schaal' aardig op met stukjes tomaat, augurk, groen enz. De gelatine wordt hard en deze na- maakrollade ziet er werkeiyk als echt uit. Fig. IV. En nu die prachtige kop. Hier voor is misschien iets méér handigheid nodig maar..,, als m begint ault u «lagen. De bril knipt u uit stevig karton, een leuke kleur geven en de beugels achter het haar laten verdwijnen (E). Eventueel kunt u het geheel nog af werken met een oude hoed. Aangezien dit cadeau nogal groot is en gauw be schadigt is het aan te bevelen de kop in een of andere kast te hangen en de gene, waarvoor hij bestemd is, er naar te laten zoeken (F). Voor de liefhebber van „een glaasje" is de geneverfles een leuk vrrassing. Misschien kunt u een lege fles in tweeën laten snijden (fig. V). Het ca deau doet U in de fles. U plaatst de twee delen weer op elkaar en plakt over de scheiding een nieuw etiket. Dit etiket moet natuurlijk de hele fles rond gaan en u kunt er een leuk „eigen merk" van maken. Een roker is vast blij met een grote sigaret (fig. VI). U rolt hiertoe eenvou dig een stuk stevig wit papier op en plakt het vast. Van goudpapier plakt u er een mondstuk op en met mooie letters kunt u er een toepasselijke naam op schrijven. Met enige handigheid kunt u met grijze verf eenpunt as aan de sigaret maken en het effect nog verhogen door met een felle kleur rood of oranje een smal strookje vuur juist op de grens van as en sigaret aan te brengen. Het cadeau doet u in het midden van de hals en de boven- en onder-kant vult u op met stro Het stro goed recht af knippen. Tot slot iets voor een woningzoeken de (fig. VII). Een schoenendoos plakt u stevig op een grotere plaat karton. Het puntdak maakt u slechts aan een zijde vast. Het dak kunt u dan oplichten waardoor het huis niet wordt vernield. Wanneer het dak er op geplakt is kunt u de voor en achterzijde aftekenen tegen de schoenendoos aanplakken Het schoorsteentje knipt u zoals bij A aangegeven. De lipjes vouwt u naar bin nen, eventueel kunt u twee schoorstenen plaatsen. De afwerking van het huisje hangt af van het voorhanden zijnde materiaal. Misschien kunt u „steentjes" papier krijgen en daarop van papier de ramen en deuren plakken. Het dak schildert u grijs met zwarte ruitjes. Van het uitstekende karton rond het huis kunt u een aardige tuin maken, bv. door eenvoudig met groene verf giasperkjes aan te geven, maar ook kunt u van een oude spons en een pot groene verf leuke struikjes maken. Wanneer u dit artikel gelezen heeft hopen wij dat u een hoekje in huis voor spiedende ogen afsluit en aan het werk gaat. Wij hebben dan ons doel be reikt en u? U zult het ongetwyfeld 'n leuke bezigheid vinden en er zeer veel voldoening van hebben. Gaarne wensen wfl a veel succes.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5