Fa. JJ. (PRIME Stad en Omgeving Speeltuin-kinderen werden door Sinterklaas niet vergeten Een nieuwe proefneming van de Helderse Volksuniversiteit Belangrijk voorstel inzake beplanting Noordhollandse Consumptiemelk-vereniging DE FILMS VAN DEZE WEEK Nieuws van het eiland Texel Bijeenkomsten in Casino en Legerzaal Zaterdagmiddag de laatste kleintjes Uit de Raadsportefeuille Uitslag verloting bay-tr Stedelijk Muziekkorps Sinterklaasviering in het Chr. Militair Tehuis Films over land en volk van Zuid-Afrika Slechthorenden kwamen in „Musis" bijeen Geringe schade bij ongeval Tussen Haaks en Kuitje Sectie Muziek van de Helderse Gemeenschap Weef U HANDSCHOENEN O. en O. Kerstfeest weer in voorbereiding Wieringen Klauterde bruinvis over de Afsluitdijk? Uit de jeugdherberg te Oosterland Het Sinterklaasfeest in Oost-Wieringen „Vrije Groep" speelt „Het lied van alle tijden" Raad van Zijpe komt bijeen Ledige melkflessen vormen een moeilijk probleem „De wilde brigade" „Sahara" Mariniers naar Curacao Viering Nuuwe Sunderklaas DONDERDAG 7 DECEMBER 1930 Vele honderden kinderen hebben gisteren weer met volle teugen kunnen genie ten van een prachtig Sinterklaasfeest, dat hun werd aangeboden door de Speel tuinvereniging Den Helder. Wie tegen drie uur Casino zou zijn binnengestapt, had kunnen zien hoe buitengewoon enthousiast de goede Sint daar werd ontvangen. Van alle kanten werd de vriendelijk knikkende Sint, die natuurlijk door zijn brave knecht Piet werd vergezeld, uit volle borst toegezongen. Alleen in Casino al, gedurende de hele middag, vierden twaalfhonderd kinderen het grote feest. De eerste voorstelling in Casino werd bijgewoond door de kinderen van zes tot twaalf jaar van de Speeltuin Tuindorp. Sinterklaas hield een vlot babbeltje met de jongens en meisjes, waarna hij ze eens flink liet zingen. Tot grote hilariteit van de jeugd moest ook mevrouw Meerman bij Sinterklaas op het toneel verschijnen. Zij kreeg een pluim voor haar goede werk, en moest toen een liedje zingen. Mevrouw Meerman koos natuurlijk „Zie ginds komt de stoomboot". En daarna ver scheen Oom Alex op de planken met zijn prachtige poppenkast. De heer Wins vertoonde een Jan Klaassenspel in Sint Nicolaas-tijd, dat alle jongens en meisjes in vervoering bracht. Ver melden wij nog, dat mevrouw Mud nu en dan op de piano Sinterklaaswijsjes speelde. Het was al vier uur geweest, toen oe Tuindorp-kinderen, met een taai-taai en speculaaspop en een hart onder de arm geklemd, Casino verlieten. Oom Alex, Sinterklaas en Piet verschenen daarna in nog twee voorstellingen voor de Visbuurt en Oud Den Helder met de Vogelwijk. De kleinsten In de zaal van het Leger des Heils aan de Spoorgracht kwamen de kleu ters van drie tot zes jaar van de Speel tuin Visbuurt ter viering van het Sin terklaasfeest bijeen. Ook daar was de stemming opperbest, al had de heer Slager, die een poppenkastvoorstelling verzorgde al zijn kracht nodig om zich verstaanbaar te maken. Ook hier ga ven de Sint en Piet van hun belang stelling blijk. Vanzelfsprekend mopst worden gezongen, en kwamen ook hier lekkernijen voor de dag. De kleuters van de Speeltuin Oud Den Helder heb ben Dinsdagmiddag in de bovenzaal van café Sanderse het heerlijk „avond je" gevierd. Ook daar gaf de heer Sla ger een voorstelling met zijn poppen. Op school. En verder bracht Sinterklaas Dins dagmiddag een bezoek aan de leer lingen van school 1 te Julianadorp, die daarvoor in café „Prins Hendrik" bij een kwamen. De Sint liet verscheide- B. en W. stellen aan de raad voor, desgevraagd eervol ontslag te verlenen aan mej. L. Eijgenhuijsen als lerares in de lichamelijke oefening aan het gemeentelijk lyceum en de ULO Mo lenstraat en aan de heer G. K. Brou wer als leraar in de wis- en zee vaartkunde aan de gemeentelijke zee vaartschool en de machinistenavond cursus, beiden met ingang van een na der te bepalen datum. Voorgesteld wordt de heer T. de Kloet, gerekend met ingang van 1 No vember 1950 te benoemen tot tijdelijk leraar wiskunde aan de avondvak tekenschool. Wegens vertrek naar elders heeft mej. J. Stoffer ontslag gevraagd als bestuurslid van het gemeentelijk bu reau voor maatschappelijk hulpbe toon. B. en W. stellen voor, dit ont slag eervol te verlenen. Ter voorzie ning in de vacature hebben zij het vol gende dubbeltal ter aanbeveling opge- stld: 1. mevr. C. K. SchreuderTiele- mans, Timorlaan 21; 2. mevr. H. J. van der VaartOostendorp, Fazanten straat 6. Het bestuur van de Christelijke schoolvereniging heeft de medewer king van het gemeentebestuur ge vraagd bij de aanschaffing van leer boeken, voor de Christelijke scholen vöor gewoon en uitgebreid lager on derwijs. Daarmee is een bedrag van ruim tienduizend gulden gemoeid. Aan da raad wordt voorgesteld de gevraag de medewerking te verlenen. Op 31 December 1950 eindigt de voor een jaar afgesloten huurovereen komst met de heer J. Benema te Anna Paulowna, betreffende het gebruik van de noodslachtplaats te Koegras. Door B. en W. wordt voorgesteld, deze Slachtplaats met de bijbehorende schuur bpnieuw voor een jaar te hu ren, tegen een prijs van f262.50. Teeds geruime tijd is een wette lijke "egeling inzake de geneeskundige verzorging van het burgerlijk over heidspersoneel in voorbereiding. In afwai'htiqf! daarvan stellen B. en W, voor, een tijdelijke ziektekostenrege Hng voor een aantal leden van het gemeentepersoneel te treffen. Op de kort geleden gehouden bazar ten bate van het uniformfonds van het Stedelijk Muziekkorps werd een ver loting gehouden. De prijzen zijn ge vallen op de volgende nummers: oranje breed 45, 85, 21, 290; oranje smal 49, 166; geel breed 64, 45, 274, 210; geel smal 147; blauw breed 83, 248, 297, 31: blauw smal 189; wit breed 234, 70, 80, 284. 243; wit smal 189; rose breed 91, 92. 86, 50, 97. De prijzen moeten vóór 15 December worden afgehaald aan het adres Violenstraat 10 ne kleintjes bij zich komen, waarna zij door Piet werden getracteerd. Toen de man uit Spanje was verdwenen, voer den de leerlingen van de Kweekschool te Den Helder voor de kinderen het het sprookje „De gelaarsde kat" op. Na afloop kregen allen hun geschenk je. Voorts bracht Sint Nicolaas deze middag een bezoek aan de Kleuter school te Julianadorp. Voor de Helderse speeltuin-kinderen is het feest nog niet afgelopen. De Speeltuin Tuindorp (drie tot zes jaar) krijgt het Zaterdagmiddag om twee uur aan de tuin. Er zal een poppenkast zijn, en Sinterklaas komt zelfs met twee zwarte Pieten. De kleuters van drie tot zes jaar van de Vogelwijk ko men eveneens Zaterdag aan de beurt. Ook de tuin. Hier wordt een eigen programma opgevoerd. Ook in het Christelijk Militair Te huis aan de Kanaalweg werd Dinsdag avond het Sinterklaasfeest gevierd. Ruim een uur moest het geluid van de vele bezoekers en bezoeksters op de proef worden gesteld, alvorens Sint Ni colaas en zijn knecht arriveerden. Na een enthousiast gezonge.n welkomstlied en een hartelijke toespraak van één van de bezoekers, nam Sinterklaas het woord. Hij sprak zijn dank uit voor de buitengewone ontvangst, die zijn verwachtingen nog had overtroffen. Iedereen werd vervolgens in de gele genheid gesteld, om persoonlijk bij de Sint zijn opwachting te maken. Daar werden waarderende woorden gespro ken, maar er vielen toch ook ernstige vermaningen. Gelukkig beloofden alle „boosdoeners" beterschap. Aan alle be zoekers en bezoeksters kon een aardi ge verrassing worden overhandigd. Dit was mede mogelijk gemaakt door een aantal leden van de afdeling Den Hel der van de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond, en door de spontane me dewerking van de bezoekers zelf. Tot besluit ontvingen de heer en mevrouw Knol, de tehuis-ouders, nog enkele fraaie en nuttige geschenken. Door af wezigheid van de heer Knol werd zijn functie tijdelijk waargenomen door Sint Nicolaas in hoogst eigen persoon. Om tien uur namen de Sint en zijn zwarte knecht afscheid. Daarmee was het feest evenwel niet afgelopen. En kele zeer vindingrijke ARO's wisten de aanwezigen bijzonder te vermaken. Mprgen organiseert de Helderse Volksuniversiteit in „Casino" een filmavond over land en volk van Zuid-Afrika. De V.U. heeft deze avond bij wijze van proefneming in het programma opgenomen, en men vraagt zich af of de belang stelling voor de culturele film groot genoeg zal zijn. wy geloven wel. dat de Volksuniversiteit met de Zuid-Afrika-avond in een behoefte voorziet. De avond wordt geopend met een film van de inwijding van het Voor trekkersmonument bij Pretoria. Dit mo nument werd opgericht ter herdenking van „de grote trek" van de Boeren, ruim honderd jaar geleden. Aan de hand van de bas-reliefs op het monu ment, wordt deze grote trek in enige taferelen uitgebeeld. Daarna volgt de plechtige inwijding, waarvan duizenden toeschouwers getuigen zijn. Feestelijk heden, volksdansen enzovoorts besluite» de plechtigheid. Vóór de pauze staan nog drie kleu renfilms op het programma. „Terug naar het Oude Transvaal", is hoofdza kelijk gewijd aan de steden Pretoria en Johannesburg; Pretoria de admini stratieve hoofdstad van Zuid-Afrika, Johannesburg, de interessante goud stad. „Wilde dieren lopen los", is de titel van de tweede kleurenfilm, die werd opgenomen in het beroemde na tuurreservaat „De Kruger-wildtuin", waar alle dieren in de natuur kunnen worden bespied. En dan nog een film over het Zoeloe-land. Men ziet de da gelijkse bedrijvigheid van de Zoeloe's en de pogingen van de Zuidafrikaanse regering om hun de weefkunst bij te brengen. Voorts tonelen van een gods- dienstfeest van de daar verblijvende Brits-Indiërs en een Zoeloe-dans. Na de pauze wordt de aandacht ge vraagd voor de film „Zuid-Afrika in kleuren" van de cineast J. S. van den Nieuwendijk, die een en ander zelf zal toelichten. In „Musis Sacrum" heeft de afdeling Den Helder van de Nederlandse Ver eniging tot behartiging der belangen van slechthorenden gisteravond een feestelijke bijeenkomst belegd voor slechthorende stadgenoten. De belang stelling voor deze bijeenkomst was niet onbevredigend, hoewel in onze stad on getwijfeld meer slechthorenden zijn. Aan het begin van de avond hield burgemeester Rehorst, die met zijn echtgenote onder de aanwezigen was, een kleine toespraak voor de groeps- microfoon die allen in de gelegenheid stelde zijn woorden te verstaan. Na tuurlijk ontbrak Sinterklaas ook hier niet. Hij had voor allen een pakje. En verder kon men luisteren naar het gezelschap „de Molenwiek", dat weer uitstekend op dreef was. Er waren voorts enkele heren die niet bij de le den van „de Molenwiek" wilden ach terblijven. Ook zij traden even voor de microfoon om een nummertje ten beste te geven. Vermelden wij nog, dat met gulle hand werd getracteerd en dat net gebodene zeer in de smaak viel. Tegen alf twaalf gistermorgen moest de bestuurder van een personenauto, N B. P. uit Den Helder, in de Koning straat plotseling uitwijken voor een paar oud» dames die de weg oversta ken. De auto kwam in botsing met de wielrijder M. van N„ die juist uit de Spoorstraat de Koningstraat kwam in rijden. De wielrijder kwam te vallen. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De auto en de fiets werden lwht beschadigd. De schaoe werd onderling geregeld. Hr. Ms. mijnenvegers „Marken", „Terschelling". „Putten" en „Roozen burg" gingen gisteren naar het bassin. Hr. Ms. mijnenveger „Beveland" kwam van het bassin weer in de ha ven. Het is morgen hoog water om 6.10 en 18.50 uur, en laag water om 0.05 en 12.35 uur. De temperatuur van het zee water was 5,2 graden Celsius. Vrijdagavond om acht uur houdt het bestuur van de Helderse Gemeenschap met vertegenwoordigers van verenigin gen en organisaties in het raadhuis zijn eerste bespreking, ten einde in onder ling overleg te trachten de eerste sectie te formeren. Voor deze bespreking wor den alle instanties die ook maar iets met de muziek te maken hebben opfJbet gemeentehuis verwacht. De samenbun deling van krachten is in de muziek wereld niets nieuws, daar alle fanfare corpsen zich al overkoepeld weten door een muziekcommissie, een instantie, die reeds mooi werk verricht en een voor beeld is van een goede samenwerking door onderling overleg. Deze muziek commissie zal zeker ook aanwezig zijn, om te helpen in nog groter verband de muziekwereld een dienst te bewijzen. dat wy naast onze lederwaren en Parapluies ook (Eng. import) verkopen? Ongevoerd 12.95 Gevoerd 13.75—14.75. Breewaterstr. 5 b. d. Spoorstraat Van het bestuur der stichting „Co mité O. en O." ontvingen wij de mede deling, dat ook dit jaar weer een Kerstviering zal worden georganiseerd voor kinderen, waarvan de vader in de oorlog is gesneuveld en voor de kinderen van militairen, die met Kerst mis voor dienst buitenslands vertoe ven. Voor dit feest komen in aanmer king alle kinderen, die in de jaren 1936 t.m. 1944 zijn geboren, dus van zes t.m. veertien jaar. De middag za! op Woensdag 27 December, aanvan gende om vijf uur, worden gegeven in de Marinecantine. De kinderen kunnen op Zaterdag middag 9 December van drie uur tot half vijf voor deelneming worden op gegeven in „Formosa". Het is wel noodzakelijk, dat bij de aanmelding de trouwboekjes worden meegebracht. „.Schuttev&er" puzzelt over een door de Vo- lendammer visser Plat aan de binnenzijde van de afsluitdijk gevangen bruinvis van 1.32 m. lang en 35 kg zwaar: „Het vangen van deze vis heeft nogal opschudding onder visserskrin gen veroorzaakt. Er zijn zelfs vissers, die wei geren te g'eloven, dat de heer Plat deze vis op zpet water ving. Maar hoe kwam dit zout waterzoogdier binnen de dijk verzeild? M.l. moet het mogelijk zijn, dat hij tijdens het spuien door de openstaande spuisluizen gezwom men is. Maar vreemd is het, dat vele visserlui deze mogelijkheid verwerpen. Eerder neemt men aan, dat hij zijn weg over de dijk ge nomen heeft. Ik behoor bij degenen die zulks niet mogelijk achten, ondanks het verhaal van een Wieringer, die met zijn „eigen og'en" zag, dat eet., bruinvis dwars over de bijna honderd meter brede dijk hotste. Er gebeuren meer vreemde dingen in het dierenleven, dus -wie weet waartoe zo'n buitelaar in staat is! Vele mijner lezers zullen zich herinneren, dat er eertijds in de Zniderzee talrijke zeehonden leefden. Hebben wij een hunner, na de afsluiting, terug gezien, dood of levend? Inderdaad geloof ik, dat een rob zich niet laat afschrikken om zijn levens wil, de klauterparij over de dijk te wagen. Maar een zeehond kan zich op het land voortbewegen, doch een bruinvis Gedurende het a.s. weekend van 9 op 10 December zullen op uitnodiging van Vader en Moeder Kaars de bij de Neder landse Jeugdherberg Centrale ingeschre ven trekkers(sters) uit Wieringen en om geving in de jeugdherberg „Nieuwland" te Oosterland samenkomen, om daar met elkaar een paar prettige dagen door té brengen. Gehoopt wordt, dat dit weekend de inleiding zal vormen tot een hele serie winterweekends, zoals die ook in ander» jeugdherbergen geregeld georganiseerd worden. Ook andere belangstellende jon geren zullen hartelijk welkom zijn. Op deze wijze kan de jeugdherberg ook des winters productiet gemaakt worden door en voor de jeugd. Dit initiatief verdient daarom zeer zeker de belangstelling van de betreffende jongeren. hij /er- Me- Nieuwer- Er een to- Het waren weer drukke dagen oor de goede Sint en zijn knechts. 2alerdag e; gon het ai in de Dijkstraat, waar de bht vereniging een feest voor de kleuters M ganiseerde. Een aardig prograi o.m. een poppenkastvertoning. hield de jeugd aangenaam bezig. Tractaties deaux ontbraken niet. In Oosterland was het Maandagmiddag feest voor de jeugd van 3 tot 13. Nadat Sint Nicolaas en Zwarte Piet afgehaald waren, verzamelden de kinderen met vete ouders zich in de zaal van de heer A. Klein. Na het welkom hield de grijze bis schop een toespraak en daarna riep 1 enkele kinderen bij zich om ze een ve - maning te geven of om ze te prijzen vrouw SchaakeVerkozen uit sluis verzorgde verder het programma werd met de kinderen gedanst, een neclstukje werd geïmproviseerd en haar medewerker vertelde een verhaal. Na de pauze, waarin de kinderen getracteerd werden vertoonde mevr. Schaaker me haar helper een poppenkastspel van Leo- nard Roggeveen, dat tot titel droeg: „Hoe graaf Nebucadnezar van zijn rijmelarij bevrijd werd". Dit programma was voor de kinderen niet geheel nieuw, zodat het succes minder groot werd, dan verwac was. Nadat de heer Boon allen hartelijk voor hun medewerking had bedankt, reik te St. Nicolaas de cadeautjes uit. Ten slotte ging ieder kind verheugd huis waarts. 's Avonds was St. Nicolaas op bezoek bi] de kinderen van de klanten der VIVO-- winkeliers van Den Oever. Ook in zaal „Wiron" werd enthousiast gezongen en werd in ruime mate getracteerd. Ter af wisseling werden enkele series lichtbeel den vertoond, die voor een deel helaas minder geschikt waren. Een vertoning van een oud-Wieringer begrafenis lijkt ons ten minste op zo'n feest niet erg op zijn plaats. Overigens heeft de avond wel aan de bedoeling, om via de kinderen de klan ten aan zich te binden, beantwoord. Ook hier gingen de kinderen ten slotte met een pakje huiswaarts. Bovendien werd de winnares oekend gemaakt van het ais hoofdprijs van de Vivo-puzzlewedshijd uitgeloofde damesrijwiel. Dit bleek de zesjarige Dientje van Kley uit de Dijk- straat te zijn. „De Vrije Groep" heeft in studie g9„ nomen het befaamde romantische to neelspel „Het lied van alle tyden" door D. H .Scheffer. Dit stuk werd enig» jaren geleden met succes te Wieringen verjoond en was oorspronkelijk door deze club bedoeld als wedstrijdstuk. Zij kon echter niet tijdig slagen om mee te dingen te Winkel of te Medemblik en moest daarom elders „emplooi" ZOe. ken. Op 24 December komt het stuk te Anna Paulowna in zaal de Boer. Het is een duur costuumstuk, gespeeld in de tijd van de Franse Revolutie. Derge lijke stukken hebben altijd een grote bekoring en worden1 door hun kosten zelden op het repertoir geplaatst van het dilettantentoneel. Vermoedelijk zal ook te Hippolytushoef een uitvoering worden gegeven. De rolbezetting is jni goede handen. De Vrije Groep behaalde vorig jaar in het toneelconcours uit de mededingers de eerste publieksprijs, tweede juryprijs (4 pnt. beneden no. l)| tweede regieprijs en vijf personele prijl zen. In deze bezetting zijn ook prijs- winnaars van andere stukken opgeno men. De dames zijn: Mevr. Bransma— Duynker, Gré Boon, Rie Lont; de he ren: Js. Bosker Ozn.; Js. J. Bosker, A. Nieboer, S. A. Duynker, M. Heyblok en P. de Graaf (regie). Het wordt hier voor het dilettanten toneel niet gemakkelijker, omdat de Kunstkring uiteraard iets goeds weet te brengen. Daarom moeten de amateurs er wel naar streven goede en goedver zorgde stukken te brengen. Het publiek zal dit zeker weten te waarderen. ONDERSCHEIDINGEN TE TEXEL. Aan de volgende personen werd het herinneringskruis voor Orde en Vrede uitgereikt: A. van Loon, arts te Den Burg; J. C. de Porte te Den Burg; J. Stark te Eierland; P. A. van der Vis te Oosterend en W. Westdorp te Oude- schild. Vrijdagavond om half acht zal de ge meenteraad vergaderen en als één van de laatste agendapunten te behandelen krijgen een voorstel van B. en W. om een crediet van acht en vijftighonderd gulden beschikbaar te stellen voor be planting en herbeplanting van het dorp. In hun toelichting bij dit plan zeggen B. en W., dat voor herbeplanting in het kader van het goedgekeurde weder- opbouwplan een bedrag van zeventien honderd gulden was uitgetrokken. Er werd daarom een beplantingsplan ont worpen, waaraan ook een commissie uit de ingezetenen en deskundigen mede werking verleenden. Dit plan werd ech ter door de commissie voor overleg Vandaag zal de Noordhollandse Con- sumptiemelkvereniging N.H.C.M.V. in Alkmaar haar elfde ledenvergadering houden. In verband met een op handen zijnde reorganisatie van de vereniging zullen er geen bestuursverkiezingen worden gehouden, doch verder zal de vergadering haar normale verloop hebben. Er zullen onder meer enkele door de leden ingediende voorstellen worden besproken. Een van deze voor stellen, door de Bergense melkhandel ingediend, luidt: Alle leden, die losse melk verkopen, dienen te worden ver-, plicht zich aan een medische keuring (doorlichting) te onderwerpen. Uit het jaarverslag van de N.H. C.M.V. blijkt, dat de vereniging, die sedert 1937 een belangrijke plaats in noordelijk Noord-Holland heeft in- TIVOLI Het is geen nieuwe film, die men vanavond nog in Tivolie kan gaan zien. Ook het tempo, waarin de gebeurtenis sen in „Dè Wilde Brigade" zich afspe len, is zeker niet ultra-modern, al is het hoog genoeg. De interessante intrigue is op rustige, weloverwogen wijze uit gewerkt, en de enscenering verraadt menigmaal de hand van een knap re gisseur. Het verhaal begint kort vóór het uitbreken van de eerste wereld oorlog, juist als het kozakken-regiment van kolonel Kalatjeff gevechtsklaar wordt gemaakt. De vrouw van Kalatjeff wordt in de woning van luitenant Mirski vermoord gevonden. De schul dige blijkt een jaloerse vriendin van Mirski, waaruit Kalatjeff zijn conclusies ten aanzien van Mirski trekt. Het duel tussen beide mannen kan wegens het uitbreken van de oorlog niet doorgaan en zij verliezen elkaar later uit het oog. Twintig jaar later werkt Mirski als leider van een Kozakkenkoor in een Parijse zaak, waar de dochter van Ka latjeff als zangeres optreedt. Mirski en Lisa vatten liefde voor elkaar op, wat tot dramatische gevolgen leidt als Ka latjeff en Mirski elkaar ontmoeten. De oude kolonel wil alsnog duelleren, maar Mirski betoogt, dat Lisa dan één der beide mannen zal verliezen die haar op aarde het liefste zijn. Na enige uitste kend gespeelde en met veel spanning geladen scènes blijkt Mirski's onschuld aan de twintig jaar geleden gepleegde moord, en volgt het „happy ending" Men zal de verwikkelingen in deze ro mantische story zeker met belangstel ling volgen. DE WITTE: Vanavond draait in de Witte bioscoop voor het laatst de spannende Ameri kaanse film „Sahara", die de bezoekers verhaalt over de avonturen van de tank „Lulubelle" en zijn bemanning, kort nadat de geallieerden door Rommel uit elkaar zijn geslagen. De commandant van de tank, Humprey Bogart, besluit om te vluchten en zo te trachten de eigen gelederen weer te bereiken. Na een zeer avontuurlijke tocht door de Sahara, bijna zonder water, komt de tank eindelijk bij een bron. Als die leeg blijkt te zijn, neemt de bemanning van de tank, waarbij zich inmiddels enkele Engelsen hebben gevoegd, zich voor een bataljon Duitsers, dat op zoek ls naar water, op te houden. Men gebruikt een list, slaagt er in de vijandelijke gelederen uit te dunnen en de overblijvenden gevangen te nemen. Op de tank bevinden zich ten slotte nog twee mannen. Dit avontuurlijke verhaal, onwaarschijnlijk, maar goed gefilmd, brengt een „top"-rol van Hum- phrey Bogart. Een film, die een bezoek aan de Witte-bioscoop wel loont. Naar het Hdbl. verneemt, zal de verdediging van Suriname en de Ne derlandse Antillen ten volle in handen van de Koninklijke Nederlandse Ma rine worden gelegd. De militaire macht in deze rijksdelen zal voortaan geheel uit mariniers bestaan. In verband hiermede zal 15 December a.s. met de Boscoop een detachement mariniers naar Curagao vertrekken. genomen, na veel teleurstellingen als eerste stap in de goede richting heeft bereikt dat met ingang van 8 Januari 1950 de verschillende winst'marges in dit gebied werden samengetrokken tot één marge voor het gehele gebied van de N.H.C.M.V. en wel op 4.25 cent per liter .Verder wordt in het verslag de teruglevering van ledige melkflessen besproken. Hierover hebben ernstige klachten de vereniging bereikt. Dik be schimmeld, gebruikt voor andere doel einden en resten bevattende kwamen de flessen in grote aantallen bij de bedrij ven terug. Hierbij werd vastgesteld dat het platteland het materiaal zindelijker terugleverde dan de steden. Wat betreft de invoering van de kan met schenk- tuit, ingevolge het Melkbesluit, blijkt, dat in het Keuringsgebied Alkmaar zeer veel bezwaren hiertegen be staan, gehecht als de melkverkopers zijn aan hun ventemmertje. Derhalve heeft de directeur van de Keurings dienst van Waren hun tot 1 Januari 1951 de gelegenheid gegeven over te schake len .Dit is dan ook de laatste termijn. Ten slotte blijkt uit het jaarverslag dat het aantal leden per 1 Mei 1950 711 bedroeg. De hoeveelheid in consumptie gebrachte melk en melkproducten was het afgelopen jaar 54.931.155 liter. De gemiddelde jaaromzet per melkverko- per bedroeg 110.526 liter. De winst- en verliesrekening over het boekjaar 1 Mei 1949 tot en met 30 April 1950 sluit met een winstsaldo van f 0.135.05. voor het landschapsherstel" herzien, omdat men van mening is, dat de nieu we beplanting meer uitgebreid moet worden opgezet. De kosten komen dan echter aanzien lijk boven de 1700.— te liggen, maar en hier komt Staatsbosbeheer even Sinterklaasspelen er kan een sub sidie van 2480.verleend worden. Berekend is, dat het grote plan 5800.- zal kosten. Verminderd met de subsidie en de vergoeding van wederopbouw van 1700.blijft er ten slotte voor de gemeente te betalen 1620.—. Het werk zal uitgevoerd worden door de N.V. Grontmij, tegelijk met de werk zaamheden, welke deze winter in de polder Callantsoog moeten worden ver richt. Lange agenda De agenda voor Vrijdagavond telt niet minder dan drie en twintig pun ten, waarvan echter een groot gedeelte met hamerslag zal kunnen worden af gedaan omdat het om oplossing van ad ministratieve kwesties gaat. De ge meentebegroting voor 1951 zal echter ook behandeld worden. B. en W. stellen o.a. voor een jaarlijkse subsidie van tien gulden te geven aan de Ned. Kam- peerraad; tien gulden aan de vereni ging „Pro Ju ven tu te"; tien cent per inwoner aan de Stichting voor geeste lijke volksgezondheid; vijf en twintig gulden aan de Bond voor Openbare Leeszalen te Alkmaar. Belangrijk voor de portemonnaie's van de burgers van Callantsoog zyn de voorstellen tot het verlagen van het percentage van heffing der straatbelas- ting en het vermenigvuldigingscyfer voor schoolgeld. BEPLANTING. Gedeputeerde Staten hebben aan het bestuur van de Zijpe en Hazepolder ontheffing verleend van de desbetref fende verbodsbepaling van het We genreglement Noord-Holland voor het aanbrengen en behouden van een be planting op de St. Maartensweg alhier. DE BENOEMING VAN GEMEENTE WERKMAN Voor de benoeming van gemeentewerk man, standplaats Petten, voor welke func tie zich niet minder dan 37 sollicitanten hebben aangemeld, hebben B. en W. de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. A. Beek te Koedijk; 2. P. van Zweeden te Anna Paulowna; 3. Jn. de Jong te Scha- gerbrug. MARKTBERICHT DEN BURG, 4 December. Aange voerd werden 4 koeien f 600—f 800; 8 pinken f 420—f 500; 43 biggen f 30- f 35 en 13 nuchtere kalveren f 40 f 60. Texel heeft volgens oude traditie Nuuwe Sunderklaas gevierd. Dit feest dat op de straten en in de balzalen wordt gevierd, telde niet minder dan 115 meespelenjien. De commissie, die de Texelse folklore bevordert, had de le»f«ne70r,S °Pg"oepen en "'et tever geefs Zoals reeds gezegd, waren een groot aantal Sunderklazen op het pad Ook voor acht uur zagen wij veel jeugdige spelers. Het was teen alleraar digst gezicht. Als Nieuwe Sunderklaas reeds zo uitstekend is geslaagd, twy. felen wij er niet aan of Oude Sunder- klaas, welk feest op 12 December ge- vierd wordt, zal een groot succes wor- den. Vol verwachting zien we deze ag tegemoet. De beoordelingscom missie zal onopgemerkt door Den Burs lopen en de spelers aan een grondige beoordeling onderwerpen. De prijswinnaars van Nieuwe Sun- dei klaas waren; eerste prij6 (f 5) p; raffe en Marktkooplieden; tweedepS: zen: Drie voetballers en 2 zigeuner f 4); derde prijzen: Drie straatvegers en de pottenbakker (f 3). bevestiging en intrede van DS. D. van boven Velen waren Zondag bijeen in de Ned. Herv. kerk te Tricht. gemeente Buurmal- sen, om getuigen te zijn van de intrede en bevestiging van de Jonge predikant ds O- an Boven. Zowel s morgens als 's mid dags was de kerk geheel bezet. In de mor gen werd ds Van Boven bevestigd door z(1n broer ds J. A. van Boven, predikant te Den Hoorn. Middags 2,30 uur deed de nieuwe predikant zijn intrede in het oude kerkje. Na zijn predikatie werd hU doof velen toegesproken. STICHTING VAN GEZONDHEIDS CENTRUM De aandacht wordt gevestigd op d® hedenavond te houden vergadering vajl ae leden van het Witte Kruis, afdeling Texel in hotel De Oranjeboom te D0*1 Burg. Een der belangrijkste punt0P van de agenda is: mededelingen °v#r uot stichten van een Gezondheidscen trum voor Texel te Den Burg. Dit cen trum zal dan de zuigelingenzorg ff1 Kleuterzorg, alsmede de tbc-bestrU- ding ter hand nemen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2