Git ti'Ms JIMMY BROWN ALS BOKSER VOOR lEDÈlfE HUISVROUW! Begroting van Justitie in Tweede Kamer aan de orde ZWA-RTKOI1 Zoon van Stalin kamp gestorven in een Duits Debat over Plantenziektenwet in Tweede Kamer opgeschort Pim, Pam, Pom als Beteugeling van 'tkwaadder speelholen gevraagd Maatregelen voorgesteld tegen politieke stakingen HOEST, GRIEP... Het Radioprogramma ten voo* JdaaA kaai" Q Shampodor ,Mist u soms iets <9 Oostenrijk won met 1 0 van Schotland Keeper Zeeman op de schouders Broekman rijd! de 500 meter thans in 45,4 seconde Amsterdamse tram is duurder geworden Minister en Kamerlid werden het niet eens Nadelig saldo van MG: ruim 64 millioen SIGARENWINKELIERS ZIJN ONGERUST ra xxxxxxxxxxxxxxxxxx> xxxxxxxxxx 3—i i DAGE xxxxxx: Winterhanden? ZWITSAL CfjlMlftt Engeland ontvangt geen Marshallhulp meer Zware straf geëist tegen tapijtensmokkelaar Russische terreur in Sinkia"! (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede Kamer heb ben enige leden Woensdagmiddag op het treffen van maatregelen tegen de speelhuizen aangedrongen. De heren Terpstra (A.R.) en Zandt (St. Ger.) zagen in het hazardspel een zo groot zedelijk en maatschappelijk kwaad, dat het huns inziens geheel verboden behoort te worden. Mr. v. d. Feltz (C.H.) wenste, dat in Den Haag met dezelfde gestrengheid tegen de speelclubs zal worden opgetreden als in de hoofdstad. Zoveel is de minister van Justitie, mr. Struycken, wel dui delijk geworden, dat de Kamer een wettelijke regeling, die het kwaad zo niet de kop indrukt, dan toch sterk beteugelt, zeer welkom zal zijn. Een tweede kwestie, die in het debat de aandacht trok, was het voorkomen van ongeoorloofde, politieke stakingen. Het afgelopen jaar heeft in de havens enkele van zulke, door de communisten geleide stakingen te zien gegeven, waar bij zelfs molestaties van werkwilligen zijn voor-gekomen. Wel heeft de minis ter van Justitie toegezegd deze kwes tie met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken te behandelen een voornemen, dat de heer Terpstra toejuichte, maar hem toch niet geheel bevredigde. Hij wilde voor het ogenblik reeds weten, wat de regering ter bescherming van werkwilligen zal doen. Baron v. d. Feltz vond het probleem van de onrechtvaardige stakingen er één, dat bij uitstek geschikt is om door een staatscommissie tot oplossing ge bracht te worden. De algemene beschouwingen over de begroting van Justitie brachten ver der allerlei kwesties ter tafel. Zo vroeg mr. Terpstra o.a. het adoptie-vraagstuk in studie te nemen en pleitte hij voor een maximum-leeftijd voor het notaris ambt. Mej. mr. Tenderloo (PvdA) en enkele andere afgevaardigden drongen aan op ordening in het systeem der administratieve rechtspraak. Zij wenste verbeteringen in het procesrecht, en wilde de wet op de economische delic ten niet langer uitgesteld zien. Mr. Vonk van de WD vroeg aan dacht voor de Velser-affaire, voor de zaak-Menten en voor de zaak-Schallen- berg en zeide bekendmaking van de stand van het voor-onderzoek op prijs te stellen hoewel dit tegen de ge woonte is om de geruchten, die on der het publiek gaan over de nalatig heid van politie en justitie de kop in te drukken. Nadat nog enkele sprekers hun wen sen kenbaar gemaakt hadden, kwam des avonds de minister aan het woord, de minister wilde eerst de werking van de Pleegkinderenwet afwachten, alvorens iets naders te overwegen. Hij zei toe, te zullen streven naar een ont werp van brede allure op het gebied van de administratieve rechtspraak. Suggesties om tot versnelling van de rechtspraak te komen zou hij gaarne overwegen. Ook zegde hij overweging van strafmaatregelen tegen stakingen, die door de SER als een bedreiging van de economische orde worden be- se' ouwd, toe. Spr. wilde afwachten, wat de erva ringen van O.M. en rechter zijn ten aan zien van de speelclubs. Helemaal af keurend stond de minister overigens niet tegenover een gokje. Volgende maand komt er een wetsontwerp in be- De weldadige warmte van Ther mogene stilt de p(jn in fceel en borst en verjaagt de aanval. VRIJDAG 15 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws- en weerberichten. 9.10 Gram.muziek. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.20 Gram.muziek. 12.15 Mariniers- kapel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Marinierskapel. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusements-muziek. 13.45 Gram.muziek. 14.35 Voordracht. 15.00 Kamermuziek. 15.40 Voordracfit. 16.00 Kamerkoor. 16.30 Zender- sluiting. 18.00 Regeringsuitzending: J. van Baal: „Volksgroepen in Nieuw-Guinea". 18.10 Jtn dienst van het Vaderland", causerie. 18.20 Volksmelodieën. 18.30 „Het Evangelie in Es peranto". 18.45 Mannenkoor. 19.00 Nieuws- en weerberichten. 19.15 Regeringsuitzending: „"Verklaring en toelichting". 19.35 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Schaakwed strijd Noorwegen—Nederland. 20.06 Instrumen taal septet. 20.30 Theaterkoor. 20.45 Piano voordracht. 21.00 „Het dagelijks werk der Ver enigde Naties", causerie. 21.20 Radio Philhar- monisch Orkest. 22.00 „De levende kerk", causerie. 22.15 Bas en piano. 22.30 Literaire cuuserie. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00-24.00 VARA. - 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws- en weer- bciv. hten. 9.10 Gram.muziek. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Gram.muziek. 10.00 „Kinde ren en mensen", causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Gram.muziek. 10.30 Voor de zie ken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Piano-voor- dracht. 11.40 Radio-feuilleton. 12.00 Dans- orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-aller- lei. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Voov de huis vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Gram.muziek. 15.35 Hersengymnastiek. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Instrumentaal kwartet. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Meisjes koor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 „Wat met de kerk?", causerie. 19.50 Berichten. 22.00 Nieuws 20.05 Boekbespreking. 20.10 Instrumen taai- ensemble. 20.35 „De Godsdienst en het mo derne leven", causerie. 21.00 Theater-koor en orkest. 21.30 Aetlierforum. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Trio. 22.40 ..Vandaag", causerie. 22.45 Avondwding. 23.00 Niemvs. 23.15 „Huwelijk van A tct 2»", causerie. 2 J.30—24.00 Gram.mmsiek. handeling, dat de maximum-leeftijd voor notarissen op zeventig jaar stelt. Spr. voelde er weinig voor, dossiers als dat van de zaak-Schallenberg en de Velser-affaire ter inzage te leggen. Dat was voor de heer Vonk aanleiding, om bij de replieken nog eens aan te drin gen op een persconferentie over de zaken-Menten en Schallenberg. De mi nister zei overweging toe. Vervolgens is een begin gemaakt met de behandeling van de hoofdstukken. De Haagse recherche wist dezer da gen een bewoner van de Residentie mede te delen, dat hij bestolen was. Inderdaad miste de man bij nadere be schouwing een geldkistje met ver zekeringspolissen, spaarbankboekjes gouden ringen, dasspelden en andere kostbaarheden. De dief van dit moois was door de Bossche politie in Vught aangehouden. Hij leurde daar met de ringen langs de huizen, hetgeen iet wat verdacht leek. De man werd aan gehouden en vertelde al gauw, waar hij zijn koopwaar vandaan had. Hij bleek ook in Haarlem nog een dief stal te hebben gepleegd. Verklaring van Belgische krijgsgevangene De vroegere Belgische krijgsge vangene Anatole Prevot heeft de Rus sische ambassade te Brussel medege deeld, dat de zoon van Stalin bjj zijn weten in het kamp voor krijgsge vangenen te Schweinfurt (Beieren) aan een ziekte is overleden. Prevot verklaarde, de zoon van Stalin niet persoonlijk te hebben gekend, daar het streng verboden was, contact te hebben met Russische krijgsgevange nen. In het kamp heeft echter het be richt omtrent het overlijden de ronde gedaan. De zoon van Stalin werd in het be gin van de Duitse veldtocht in Rusland krijgsgevangenen gemaakt. Hij was luitenant in het Russische leger en in het burgerleven ingenieur. Met zijn vader kon deze zoon uit het eerste huwelijk van de Russische leider slecht overweg, ook al, omdat deze gekant was tegen het huwelijk van zijn zoon. De Duitsers hebben gepoogd, propagandistisch voordeel uit de ge vangenneming van de jonge Djoegas- wili te trekken. Veel succes hebben zij daarbij niet geboekt. In Hampden Park te Glasgow zagen 68.000 Schotten hoe Oostenrijk met 10 van Schotland won. Deze stand was reeds met rust verkregen. Woensdagmorgen vroeg bestond er enige vrees dat de wedstrijd afgelast zou worden wegens vorsten zware mist. Twee uur voor de match trok de mist evenwel op. De vorst van de af gelopen dagen had het veld nogal aan getast en glad gemaakt, zodat de om standigheden eigenlijk geheel in het voordeel van de gastheren waren. Het enige doelpunt in de wedstrijd werd in de 26e minuut van de eerste helft van de rechtervleugel gescoord door Melchior. Na de rust vochten de Schotten hard voor de gelijkmaker maar hun voorhoede bleef wat bene den het normale peil en bovendien weerde de Oostenrijkse verdediging zich verwoed. Het was hoofdzakelijk aan het schitterend werk van keeper Zeman te danken, dat de Oostenrij kers, zij het met grote moeite, hun voorsprong konden bewaren. Zeman verrichtte enkele wonderbaarlijke sa- ves en werd aan het eind van de match door zijn geestdriftige supporters op de schouders van het veld gedragen. Kees Broekman heeft Woensdag avond bij wedstrijden te Hamar we derom een zeer goede prestatie op de 500 meter geleverd. Hij won dit num mer in 45.4 sec,, wat een verbetering van 0.3 sec. betekent op de tijd waar in hij 29 November j.1. de 500 meter won, eveneens te Hamar. JENSEN NAAR RIJSSEL De Franse eersteklasser Rijssel heeft een contract afgesloten met de beken de Deense speler Erik Kuld Jensen, die midvoor was in de laatste wed strijd Oostenrijk—Denemarken te We nen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot verhoging van de tram- en ponttarieven, met overstapbevoegdheid op 15 cent Wat de tram betreft komt een rit (voorheen 11 cent), voor een kind onder de 10 jaar: f 0.10 (8), een kaart van 4 ritten f 0.50, voor kinderen f 0.40. Dagkaart: f 1, weekkaart f 1.20 (f 1), vroegrltweekkaart f 0.75. hsetlcaart f 15, iijnkaart f 8, trajectkaart f 8, tweelijnenkaart f 11, ochtendkaart f 3. Tarief der pontveren: (Buiksloter- wegveer, Valkenwegveer, Amstelveer): Voor auto's f 0.50, bus, vracht-auto met twee assen f 1. met drie assen f 1.50 Voor ingezetenen voorzien van een le- gitimatiekaart van f 2.50 is de prijs per vaart f 0.10. Voor ingezetenen ten Noor den van het IJ en tussen de Oude- kerkerdijk en de spoorweg Amsterdam Utrecht worden abonnementen be schikbaar gesteld voor f 15 per kalen derjaar en f 4 per kalender kwartaal. Op de pontveen blijft het vervoer voor personen, tweewielige rijwielen, al dan niet voorzien van een hulpmo tor kosteloos. 67 In ziin ijver om Pim en Pam een dan? Pim en Pam durven er niet aan slag te geven heeft de rover met de te denken, wat er zal gebeuren als de knots Arie tegen de wereld geslagen, rovers hen weer te pakken krijgen. WonLr boven wonder zijn Pim en Maar zover is het nog met. Het ezeltje Pam niet geraakt en zij maken meteen van de roversj» nog met naar de H al om gebruik van de verwarring om bet gebracht en staat voor de deur. Bia. faam uit te duiken. „We moeten vluch- nen horen ze de rovers razen en h,. ten roèpt Pim „Ja maar waar naar ren. „Laten we er op die ezel van door toe' vraagt Pam We kennen hier de gaan", roept Pam. „Nee wacht eens, ik weg helemaal niet en de rovers heb- heb nog een beter ideetje zegt Pim. ben ons zo ingehaald. En dan? Ja, wat (Van onze pari. redacteur) De anti-revolutionnaire heer v. d. Heuvel en de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt, konden het in de Woensdag middag gehouden vergadering van de Tweede Kamer niet eens worden over enkele onderdelen van de Plantenziek- tewet, waarir. de maatregelen zijn neer gelegd, die nodig zijn voor een doeltref fende bestrijding van de plantenziekten, die de Nederlandse land- en tuinbouw- gewassen kunnen bedreigen. De heer v. d. Heuvel wilde niet al leen een ruimer standpunt ingekomen zien inzake de verlening van schade vergoeding aan landbouwers, van wie planten vernietigd moeten worden, maar ook een spoediger en directer in grijpen van de minister of de directeur De Nederlandse sigarenwinkeliers maken zich ernstig ongerust. Eerlang zullen de prijzen van diverse tabaks producten een flinke stijging onder gaan. De detailhandel voorziet, dat dit zal leiden tot een verschuiving van de consumptie naar de lagere prijsklas sen, hetgeen automatisch een verlaging van de winsten tengevolge heeft. In een vergadering van de Algemene Bond van Sigarenwinkeliers te 's-Gra- venhage gehouden, is dan ook gepro testeerd tegen elke aantasting van de bestaanszekerheid van deze groep mid denstanders. Getracht zal worden, elke verlaging met alle ten dienste staande middelen te voorkomen. IjM-L 23. Het duurde een hele tijd, voordat de rust in de zaal was weergekeerd. Daarvoor hadden enige dienders ge zorgd, die door de directie te hulp wa ren geroepen. Met hun gummistokken hadden zij wat meppen rondgedeeld, maar tot de arrestatie van Jimmy, die hen door de directeur als de aanstichter van al dat kabaal was aangewezen, waren zij toch niet overgegaan. Een vreemde mijnheer had zich plot seling opgeworpen als zijn beschermer en hij had met zoveel nadruk over de reine onschuld van Jimmy gesproken, dat de twee dienders (wel een beetje teleurgesteld) met lege handen waren afgedropen. DOOR LOULA G. EKDMAN DOt 70) De dood maakte alles gelijk. Het leven ook. Eigenlijk was het de tijd die het deed, en het leven en de dood kregen beide hun aandeel. Hier leef de een Marshall, getrouwd met een Carney. Hij vroeg zich af of de Mars halls, die daar afgezonderd en trots in hun omheinde perceel lagen, ooit hadden geweten, dat daar ginds achtei op het kerkhof, waar de armen lagen, een ingezonken graf was dat de stof felijke resten bevatte van Hez Carney. de overgrootvader van Rose Marshall, Charley twijfelde er aan of iemand, be halve hijzelf en de Carney's, wisten dat het er was En hij zou het niet vertel len ook. Wat voor zin had het er over te spre ken? Mevrouw Marshall had er geen schuld aan hoe haar familie was. Zij was altijd aardig tegen hem geweest, had zich nooit airs gegeven omdat zij toevallig met George Marshall was ge trouwd. Waarom zou hij de speurhon den op haar les laten door Iets W ver tellen dat meer dan zestig jaar gele den was gebeurd en dat niemand na deel had berokkend toen het gebeur de. De Carney's waren toen straatarm en toen de oude man stierf droegen ze hem stilletjes naar buiten, zelfs zonder kerkdienst. Toevallig liep hij zelf langs het graf, jaren geleden, toen het schrift op het houten plankje nog leesbaar was. Nu kon niemand meer zeggen wie daar was begraven, en Charley hield de we- enschap daarvan weggeborgen in zijn hoofd, evenals een massa andere fei ten omtrent de mensen hier rondom. Soms dacht Charley dat hij meer van de mensen wist dan wie ook hier in de plaats. Zelfs meer dan hun eigen familie, of dokter Burgess, of Broeder Kilgore. Ze brachten de mensen tot hier en daarna nam hij het over. Als je dit soort werk deed, kon je niet meer sentimenteel zijn. Hij zag dingen be treffende de dood, die de meeste men sen niet kenden, of als zij ze kenden, trachtten te vergeten. Men placht niet steeds de percelen zorgvuldig af te ba kenen en soms als hij nu aan het gra ven was wel, hij wist meer van de dood en wat hij deed met de lichamen, die men had bemind en geliefkoosd, dan de meeste mensen. Niet tegen staande, misschien zelfs juist daarom, had hij geen angst voor het leven noch wat het aardse deel daarvan be trof, noch wat daarna kwam. Het leven was goed, alleen al om het te leven. Geboren worden en zich be wust worden van het wentelen der seizoenen de lente die overging in de zomer, de zomer in de herfst, de herfst in de winter, en dan weer terug naar de lente. Als je het zo bekeek, zag je dat het leven een cirkelgang was dat de dood als het ware het leven afrondde. Ja, het leven was goed, eten en slapen en het ontwaken in de dageraad, die als wijn door je ade ren stroomde. Liefhebben was goed ja het was goed, zelfs wanneer de lief de pijn gaf en misverstand en tranen. Werk was goed en de rust na het werk. Zorg en smart waren goed, want daar na kwamen berusting en vrede. Zelfs de dood was goed. Hij was goed omdat hij het natuurlijke einde van het leven was en deel van de mense- mot ongeëvenaarde geneeskracht lijke bestemming. De mensen werden geboren, ze werden oud en dan stierven ze. Het waren hun lichamen die stier ven, als de .opgedroogde scheden van de mais, wanneer de korrels binnenin zoet waren geworden en rijp om te oogsten. Beter dan wie ook, wist hij dat het lichaam niet van belang was. Het was niets, slechts een woning voor hetgeen de mens werkelijk was, Iemand werd oud en kreeg genoeg van zijn li chaam en hij ontdeed er zich van, om dat hij het niet langer nodig had om zijn innerlijk te beschermen. Oude mensen gingen dood en maak ten ruimte voor toekomstige generaties Waarom zou dat ook niet zo moeten zijn? Zij hadden hun beurt gehad en nu was het tijd om te gaan. Het leven was een privilege waar iedereen recht op had degenen die waren voorge gaan en degenen die nu hier waren en de krioelende millioenen, die nog zouden komen. Hy had opgemerkt dat als iemand stierf in de gemeente, ge woonlijk §poedig daarna een kind werd geboren om de plaats in te nemen van degene, die was weggegaan. Men zeide dat Jim Meadors vrouw ernstig ziek was misschien zou sterven, en het kind met haar, Maar hij wedde dat het niet zou gebeuren. De baby van de Meadors zou waarschijnlijk wel gezond ter wereld komen. Hoogstwaarschijnlijk zou het een jongen zijn, een jongen om d« plaats van Dade in te nemen van de Plantenziektenkundige dienst mogelijk maken, als onmiddellijk voor zieningen moeten worden getroffen. Hij diende hierover een amendement in. De minister achtte een algemene schadevergoedingsplicht niet nodig en ook niet goed uitvoerbaar. Het amende ment brengt geen oplossing, zo ver- klaarde hij. Daarom ontraadde hij aan neming ervan. De heren bleven van mening ver schillen. Dit gaf de bewindsman aanlei ding aan de voorzitter te verzoeken de verdere behandeling van het wetsont werp op te schorten om hem de gele genheid te geven de zaak nog eens te bekijken. Volgende week Dinsdag zal men et verder over beraadslagen. De Kamer verenigde zich verder zon der discussie en zonder hoofdelijke stemming met een aantal wetsontwer pen. Daarbij was dat tot vaststelling van de niet ten laste van de Rijksbegro ting gebrachte uitgaven en ontvang sten van het Militair Gezag. Als men deze uitgaven en inkomsten tegen elkaar afweegt, blijkt er een nadeiig saldo te zijn van f 64.254.016,90, welk bedrag zal worden opgenomen in een speciaal wetsontwerp, strekkende tot afboeking van de voordelige en nade lige saldi der rijksrekeningen over de jaren 1939 tot en met 1948. De Britse minister van financiën, Gaitskell, heeft gisteren in het Lager huis medegedeeld, dat de Marshallhulp voor Engeland met ingang van 1 Jan. zal worden stopgezet. Engeland zal ech ter weer een beroep op de Amerikaan se hulp kunnen doen, wanneer de om standigheden hiertoe leiden. Dat bete kent overigens niet, dat het herstel van de Britse economie voltooid is of dat de financiën van het sterlinggebied thans toereikend zijn. Integendeel ver wachtte Gaitskell, dat de uitbreiding van het defensieprogramma en de stij ging van de grondstoffenprijzen Enge land in het komende jaar opnieuw in moeilijkheden zouden brengen. De Antwerpenaar H. de Sm. is enige maanden geleden door de bijzondere politierechte^ te Breda wegens het smokkelen van tapijten veroordeeld tot een jaar en vier maanden gevan genisstraf en een geldboete van f50,009. Hij stond dezer dagen in hoger be roep voor het Bossche Hof terecht. De man is zijn carrière begonnen met de verkoop van vloerkleden langs de deur. Hij kan lezen noch schrijven, maar desniettemin bezat hij op zeker moment twee tapijtweverijen, één in Belgie en één in Nederland, beide vlak bij de grens. Met de producten werd een levendige smokkelhandel bedre ven. Om aan een vervolging te ontkomen, heeft De Sm. getracht de ambtenaar van het O.M. met een bedrag van f 100.000 om te kopen. Daarom werd thans twee en een half jaar gevange nisstraf en een boete van f 100.009 subs. zes maanden hechtenis geëist. INMAT Mohammed Amin Bugra, gouverneur van de provincie Sinkiang onder de Chinese nationalisten, heeft te Ca'™ verklaard, dat de Sowjetunie de ploitatie van uranium, olie en ande mineralen in Oost-Turkestan. dat dee» uitmaakt van Sinkiang, heeft overge* nomen. Honderdduizend Mohammedanen ril* gedood en meer dan driehonderddu zend geïnterneerd sinds de Chine^ communisten het vorig jaar Oost-Tu kestan zijn binnengekomen De bev®*- king werd gedwongen tewerkgest®10 aan vliegvelden, wegen en spoorweg®0'

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 6