Begroting leverde Anna Paulowna's raad weinig moeilijkheden op sypsrssrvra rwisar a- ;rïrr°z Fractie van P. v. d. A. diende vérstrekkend voorstel in Rustige vergadering werd met vuurwerk besloten Rechten Stichting Avondzonweer in handen van B. en W. Weer discussie over kosten onderwijs Raad ging accoord met kerstgeschenken Gireer uw abonnementsgeld! In Breezand straks ook een tehuis? Callantsoog Uitgebreide viering van het Kerstfeest Wieringen Spoedige automatisering van telefoonnet Wieringer successen op de schaats 't Zand Bond van Zuivelfabrieken bijeen Samenwerking moet hechter worden Gouden medaille voor ,,De Sier" ie Berkhout Ko Bergman gaat voer derde klasser ZVV spelen Zaanse inbrekers veroordeeld Marktoverzicht Schagen Besommingen IJmuiden Scheepvaartberichten VRIJDAG 22 DECEMBER 1950 Donderdagmiddag door de^grollnsen^voor*heUtoml oa"]Anna Paul°w"* eirh stoken. Eerst overhandigde de hpPr r u c p.irtll van ri* Arhoia 1 Oeerllgs namens de fractie van de uw van sr Glim uivelar- Part« van de Arbeid een ingrijpend voorstel w ver- om de hoek zoek naar de Tweede Kamer had verwezen kwam FinTrwo.de kijken. Een heftig pleidooi van de heer Glim stuitte af op de onverzettelijke houding van de voorzitter, die ten slotte de hamer liet vallen om ve^olrens verder te luisteren naar wat de communistische woordvoerder nogteTranen had over de democratie in Nederland. verlenen hij), zijn verzet richtte zich hoofdzake lijk tegen de berekening van de kosten van schoonhouden, verlichting en ver warming van de drie openbare scholen. De bijzondere scholen krijgen hun uit kering in verhouding tot de kosten van het openbaar onderwijs. De heer Hooy- meyer zei, dat de berekening onjuist was en zeker niet in de geest van de wet op het lager onderwijs, waarin deze materie wordt geregeld. Nadat voorzitter had opgemerkt, dat de heer Hooymeyer toch niet kon ver wachten, dat de gemeente ten gerieve van het bijzonder onderwijs de cijfers bedrieglijk zal maken had de heer Stro per met een opmerking meer succes. De woordvoerder van de KVP vond de post te laag geraamd omdat de kosten sterk gestegen zijn en de begroting een vrijwel gelijk bedrag laat zien als vo rig jaar. Toen werd de post op voorstel van de voorzitter van 5424.— tot 6000.- verhoogd en stapte men van dit strijdpunt af. De heer Hooymeyer was echter nog niet tevreden, vond het re kensommetje onrechtvaardig. Almachtig Den Haag. De heer Hooymeyer zou de laatste zijn, die iets te zeggen had over de begroting. Toen ging het echter over de inkomsten, die hij wat de belangrijkste posten betrclt zéér onzeker noemde. Hij was angstig over de door B. en W. reeds in de memorie van toelichting aangestipte afbrokkeling van de ge meentelijke autonomie op financeel ter- ren en zag het zo, dat „Den Haag" door één besluit de gemeente noodlijdend kan maken. Daarom was hij verheugd, dat de laatste tjjd verschillende voor zieningen zijn getroffen. De gewone dienst van de begroting sluit met een bedrag voor onvoorzien van 5852.90. De duurdere brandstof van de heer Stroper nam de eerste hap uit dit (geschatte) appeltje voor de dorst. Wijkvoogden benoemd Vóór de behandeling van de begro ting was een kleine en weinig belang rijke agenda behandeld. De heer C. En geltjes werd beëdigd als waarnemend gemeente-ontvanger en aan de heer C. F. van der Goes, oud-postkantoorhou- Direct na de opening had de heer Glim reeds aanmerkingen gemaakt over de notulering en bij de behande ling van de begroting was hij de enige, die algemene beschouwingen hield. Hoewel de uitkering aan het burgerlijk college van wijkvoogden aanzienlijk verhoogd is vond de heer Glim de cij fers niet in een juiste verhouding staan tegenover de gestegen kosten van le vensonderhoud. Daarna bracht hij de „tuinkwestie" ter sprake en zich tot mr. H. Jonker wendend merkte hij op, dat deze de beer (beeldspraak be doeld is de burgemeester.niet in het hok had gekregen maar blijkbaar bang was geworden voor de tanden van de beer. Voorts drong hij aan op het verstrekken van een kerstgave, waarop de heer Schra (arb.) antwoordde, dat Anna Paulowna wat de uitkeringen aan de minst draagkrachtigen en de ouden van dagen betreft reeds aan de top staat. En er is bij de wijkvoogden een plan in behandeling om de meest be hoeftige gezinnen extra te helpen. Wordt bevolking spoedig door gelicht? Verlaging van de post voor tuber culosebestrijding van 8120.- tot 4000.- (dit omdat nu ook andere instanties het werk aanpakken) was voor de heer Stroper (KVP) aanleiding te vragen of het wenselijk is de bevolking te laten doorlichten. Voorzitter antwoordde, dat het besmettingsgevaar na een groot op gezet onderzoek blijft en wanneer het werk periodiek herhaald moet worden, dan worden de kosten te hoog. Meer dere raadsleden bleken echter voor het voorstel van de heer Stroper te gevoe len en ten slotte kreeg deze de belofte dat B. en W. de mogelijkheid zullen onderzoeken. De heer Meier (KVP) bereikte het zelfde, toen de post „kosten waterlei ding in niet-rendabele gebieden" aan de orde was. Hij drong aan op spoed en wilde zo snel mogelijk beginnen in die wegen, waar de kosten betrekkelijk laag zijn. „Het zou allemaal zo gemak kelijk zijn", merkte de heer D. J. Dek ker (Arb.) op, „als de hogere instanties wilden medewerken. Laat iedereer, die nu het gemak van waterleiding heeft, per week één cent meer betalen en iedereen heeft water!" De heer Glim was er tegen. Weer: het onderwijs Evenals vorig jaar kwam de heer Hooymeyer (AR.) in het geweer, toen de uitgaven voor het onderwijs in be spreking kwamen. Kon hij er zich ■lecht mee verenigen, dat voor leer middelen slechts een bedrag van acht gulden per kind is uitgetrokken (daar komt men lang niet mee rond, meende De raad van Anna Paulowna is ac coord gegaan met een lange lijst van subsidies voor 1951. De gelukkige ver enigingen en instanties moeten wel in Kerststemming komen als ze deze op somming lezen: Vereniging „Het Noordhollandse Land schap" f 25, Zuiderzeemuseum f 25, Veilig Verkeer f 50, Pro Juventute f 25, ANWB f 25, zweminrichting van „Het Witte Kruis" f 500, Koningin Wilhel- minafonds f 50, School voetbalcommissie f 25, Proefschooltuin te Hoorn f 100, Harmonie „Concordia" f 100. Muziekge zelschap „Soli Deo Gloria" f 100. De voetbalvereniging BKC, ZAP en Breez. Boys en de gymnastiekvereniging DOKEV krijgen eveneens f 100 en voor jubilerende verenigingen is er f 150. De Ned. Jeugdherbergcentrale ontvangt f 10, de Handelswinteravondschool te Schagen f 10 per leerling, de Ver. voor Bloembollencultuur f 300, de Polderse Gemeenschap f 150 en bovendien nog eens f 150 voor de te organiseren tuin- wedstrijd. Enkele cijfers. Wie in de begroting snuffelt treft enkele opvallende cijfers aan. Zo is ei voor de luchtbescherming een bediag van duizend gulden uitgetrokken (vo rig jaar f 500). De kleuterscholen zul len naar schatting f 3625 ontvangen, waarvan die te Breezand f 1125 en de andere drie (die niet over bevoegde leerkrachten beschikken) samen f 2500. Voor het burgerlijk college van wijk- uitgetrokken tegen in 1950 f 27.341,48 en voogden is een bedrag van f 38.587,21 in 1949 f 16.500. Voor de wijkverpleging f 6800 (voor 1950 f 4400, voor 1949 f 6470,71). Verwacht wordt, dat het badhuis te Breezand, waarvoor inmiddels f 38.000 is gereserveerd, in 1951 gebouwd zal kunnen worden. Ten aanzien van de bouw van het tehuis voor ouden van dagen zijn B. en W. minder optimistisch. Vandaar de voorstellen van de fractie van dt PvdAT 15 meter breedte in de Raadhuisstraat verkocht. Wegens vertrek van mej. Jan sen moest een onderwijzeres aan school II benoemd worden. De raad besloot op voorstel van B. en W. tijdelijk mej. G. Zwart te IJmuiden te benoemen. De periodiek aftredende wijkvoogd J. Lindenbergh werd met negen tegen twee stemmen op de heer W. Prins herkozen. In de vacature C. Kossen kreeg de heer J. P. G. A. Breur alle dertien stemmen, in de vacature J. C. Geerligs de heer J. C. Rezelman twaalf tegen één op de heer A. van der Ham. In plaats van de heer Breur moest een plaatsvervangend wijkhoofd worden benoemd. De heer J. C. Grootes kreeg acht tegen de heer J. M. J. Veenenbos vijf stemmen. Het bestuur van de Chr. school vroeg en krijgt gelden uit de gemeentekas om de boeken in de oude spelling gedeel telijk, (laagste drie klassen) te vervan gen. De kosten bedragen 986.30. Ook de openbare scholen zullen boeken in de oude spelling vervangen, hetgeen een bedrag van 1225.14 vergt. Het RK schoolbestuur te Breezand krijgt de middelen om meubilair voor de nieuwe lokalen te kopen, tot een bedrag van 4171.70. Hier is bovendien nog 280.- voor matten en gordijnen nodig. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten de sloot langs de Lagedijk, voor zover deze van de polder wordt ge kocht, te dempen en te voorzien van een riolering; deze zal dan aansluiten op de bestaande riolering bij Veerburg. De polder en de gemeente zullen voor ge zamenlijke rekening een riolering aan leggen van de Zandvaart naar de Meer- sloot. De bewoners zullen dan van het hinderlijke water af zijn. Ten slotte werd besloten om het bedrag, waarvoor de gemeente is verzekerd tegen fraude, te verhogen van zeventienduizend tot vijf en twintigduizend gulden en de overtollige kasgelden uit te lenen aan •overheidslichamen. De heer Glim kreeg daarbij de verzekering, dat het om klei nere gemeenten en waterschappen gaat en niet om instanties, die de gelden van Anna Paulowna voor oorlogsdoeleinden gebruiken. PTT heeft licht genoeg De heer D. J. Dekker had tijdens de rondvraag een ernstige klacht over de slechte verlichting bij het hulppostkan voor rekening van de gemeente een bui- vor rekening van de gemeente een bui tenlicht kunnen worden gemaakt? Dat ging de voorzitter te ver. De PTT vindt het er Jicht genoeg en het is te gek, dat de gemeente voor lampen gaat zorgen op bij het rijk in gebruik zijnde gebou wen. De straatlantaarn in de naaste omgeving wordt van een sterkere lamp voorzien. Op aandrang van meerdere raadsleden zal onderzocht worden of het mogelijk is de paal te verplaatsen. De heer Raven (CPN) kreeg te horen, dat het pad te Van Ewijcksluis de volle aandacht van B. en W. heeft. Wethou der mr. Jonker vertelde, dat de eigena ren willen medewerken om het te ver breden. De vraag is nu of ook de huur ders bereid zijn wat van hun tuin af te staan. Er wordt dus aan gewerkt. Toen Ter besparing van incassokosten kunt U gebruik maken van de girodienst door uw abonnements geld voor het le kwartaal 1951, groot 5.15, vóór 31 December op girorekening 449041 ten name van de Helderse Courant te storten of van Uw rekening te laten over-, schrijven. Weet u ook, dat u alle rompslomp kunt vermijden door de girodienst opdracht te geven het abonne mentsgeld voor ieder kwartaal automatisch van uw rekening af te schrijven? Maar stelt u de over schrijvingsdatum dan vast op een datum vóór het begin van het kwartaal, daar anders de kwitan ties (verhoogd met incassokosten) reeds verzonden zijn. DE DIRECTIE. der, werd een perceel bouwterrein van kwam het vuurwerk DE UIT VIJF LEDEN bestaande fractie van de P. v. d. A. in Anna Paulowna's raad heeft Donderdagmiddag twee cohcept-voorstellen inzake de bouw van een tehuis voor ouden van dagen ter bestudering aan de andere fracties en de voor zitter aangeboden. In de eerst plaats wil de fractie van de P. v. d. A. aan het college van B. en W. de plannen voor bouw en inrichting van het tehuis opdragen. Moeht dit voorstel, dat in feite de in handen van het bestuur van de stichting „Avondzon" gelegde rechten terug eist, aangenomen worden, dan komt er een. tweede voorstel in behandeling. Daarin worden o.a. suggesties gedaan ten aanzien van de plaats, waar het gebouw moet verrijzen. IN HgT EERSTE voorstel zeggen de in dieners, dat spoedige voorzieningen ge troffen dienen te worden omdat daar door niet alleen een verlichting van de woningnood is te verwachten, maar ook omdat het in het belang is van de bejaarde ingezetenen. Als voordelen van een behandeling door B. en W. worden genoemd, dat de stichting niet en B. en W. wel recht streeks verantwoording aan de raad zijn verschuldigd, dat B. en W. nauwer contact hebben met de raad en kun nen beschikken over alle tijd en des kundige bijstand van de ambtenaren. Bovendien, zo wordt gezegd, moet de raad zo goed als alle gelden voteren en zal derhalve de plannen in de openba re vergaderingen willen bespreken: dan kan het college van B, en W. zich in de beraadslagingen mengen, wat voor de stichting onmogelijk is. Talrijke wensen. In het tweede voorstel wijst de frac tie van P. v. d. A. er op, dat de raad zich in grote trekken kan verenigen met het indertijd door de heer W. A. Hoep te Breezand vervaardigde ont werp, maar dat het terrein van de Raadhuisstraat minder geschikt ge acht wordt als bouwterrein. Na een opsomming van de bezwa ren tegen het bouwterrein aan de Raadhuisstraat wordt als geschikte plaats genoemd het gedeelte van de Molenkolk tussen de waterleiding van de Zuidpolder en de bestaande bebou wing langs de Van Ewücksvaartweg, waar het door de heer Hoep ontwor pen gebouw, behoudens enkele wijzi gingen, uitstekend past. Deze wijzigingen zullen, zo wordt verklaard, ten voordeel van het ge bouw strekken omdat een sous-terrain kan worden gebouwd waarin de keu ken, de wasruimte, de centrale ver warming en de kolenberging onderdak kunnen krijgen. Daardoor wordt op de begane grond aanzienlijke ruimte ge wonnen. Een voordeel zal ook zijn, dat de mannenzaal naar de Zuidelijke ge vel kan worden overgebracht, waar door beide dagverblijven een ruim uit zicht over het gehele dorp krijgen. Weliswaar verwachten de indieners, dat de kosten van het bouwrijp maken van de grond duurder zullen zijn dan in de Raadhuisstraat, maar dat de An na Paulownapolder, gezien het alge meen belang, de grond vrij zeker goed koper zal afstaan dan de kerkvoogdij het andere bouwterrein. Twee tehuizen. Dan wordt gezegd, dat de raad van oordeel is, dat te Kleine Sluis meteen tehuis voor circa veertig verpleegden kan worden volstaan. In dit verband wordt gewezen op cijfers van de bevol kingsstatistiek, waaruit val te leran, dat er op het ogenblik betrekkelijk weinig r.k. ouden van dagen zijn. In de toekomst (gesproken wordt van twintig tot vijf en twintig jaar), zal hun aantal echter aanzienlijk toene men. Ze zullen voor het overgrote deel uit Breezand en naaste omgeving ko men en daar graag willen blijven wo nen. Omdat er voor hun zielszorg in hun onmiddellijke nabijheid een r. k. kerk gewenst is komt de fractie van de P v. d. A. „de gespleten ontwikkeling der gemeente als een niet te misken nen feit aanvaardend" tenslotte lot de conclusie, dat de in de totkomst toenemende behoefte aan speciale huls vesting voor bejaarden het beste is te bevredigen door de stichting van een tweede tehuis in het centrum van Breezand. Door een splitsing vallen de bezwa ren tegen het kleinere terrein aan de Molenkolk volgens de indieners weg Men zal dan immers niet tot uitbrei ding behoeven over te gaan. Dan, zo woedt verklaard, leert een rapport van De Kerstdienst van de Ned. Her vormde Gemeente zal worden gehou den op Eerste Kerstdag, 's morgens om half elf. Voorts is er een Kerst feestviering van de Zondagsschool, welke óók op Eerste Kerstdag 's avonds om zeven uur zal plaats vin den. Daarbij zijn niet alleen de ouders, doch ook alle andere belangstellenden van harte welkom. Het plan bestaat om aan de ouden van dagen en de zieken wat Kerst vreugde te gaan brengen. Ze zullen helaas deze keer niet allen kunnen worden bezocht, doch zij, die nu geen bezoek ontvangen, komen een volgen de keer aan de beurt. De leidsters van de Zondagsschool gaan met enkele oudere kinderen op pad, uitgerust met voor ieder gezin een Kerstboompje en een Kerstmandje. In iedere woning zal dan een korte dienst worden ge houden. Giften of gaven in natura (vooral levensmiddelen) kunnen voor a.s. Zondag bij de koster, de heer Schager, worden afgegeven. Voor het feest van de Zondagsschool vertrekt om half zeven een bus vanaf Grote Keten. De automatisering van het telefoon net op Wieringen, welke volgens de plannen eerst in 1952 zou kunnen wor den doorgevoerd, zal naar wij verne men in versneld tempo plaats vinden. In de afgelopen weken zijn in Hippo- lytushoef door de technische dienst der P.TT. reeds kabels gelegd. Ook de aan sluiting der percelen zal, naar ver luidt, niet al te lang meer op zich laten wachten. In Den Oever zijn deze werk zaamheden reeds voltooid. De inge bruikneming der installaties zal echter moeten wachten tot de centrale in Mid- denmeer geheel gereed is, waarmede nog wel enige tijd gemoeid zal zijn. Onze plaatselijke favorieten hebben reeds in Friesland op de gladde ijzers gestaan. Kampioen Rotgans werd door Van Eykeren te Broek bij Joure ge klopt en won zodoende de tweede prijs. Jan Trompetter triomfeerde in Ter Horne. Onze kampioene Rina Kooy zegevierde in Jubbinga. Ook in Drachten, waar zij eveneens haar krachten beproefde, ging zij als eerste door de finish. BENOEMING Onze vroegere plaatsgenoot de heer C. H. Engel, laatstelijk werkzaam als waterbouwkundig employé bij de Bat. Petr. Mij. in Balikpapan (Borneo) en thans met verlof in Nederland verblij vende, is met ingang van 1 Januari be noemd tot directeur van de Bazaltmaat- schappij „De Merwede' 'te Rotterdam. WARME DRONK VOOR SCHAATSEN RIJDERS De Commissaris der Koningin heeft aan onze plaatsgenoot H. van Woesik toestemming verleend tot het verkopen van zwak-alcoholische drank zonder verlof in een consumptietent, staande naast de ijsbaan alhier, ten behoeve van schaatsenrijders, in het seizoen 1950/51. Naar wfj vernemen hebben de Blauw- wit-spelers Bergman en Wijngaarden overschrijving aangevraagd naar Z.V.V., de ploeg, waarvan momenteel hun oude clubgenoot Westphal trainer ie. Dit bericht werd door de secretaris van Z.V.V. bevestigd. Bergman, een bekend ex-international, speelde enige weken terug nog voor het eerste elftal der hoofdstedelingen. Wijngaarden is ook een eerste elftalspeler de Sociale Raad te Alkmaar, dat .ie exploitatie het voordeligst is bij een omvang als thans wordt voorgesteld. Met meer verpleegden worden de kos ten hoger om bij ongeveer honderd hetzelfde minimum te bereiken als bi.i veertig verpleegden. Twee tehuizen voor veertig personen zullen dus niet onvoordeliger per verpleegde xijn dan een tehuis voor honderd personen. In deze geest willen de Indieners ken aan B. en W. Burgemeester nr. van het voorstel opdrachten verstrek- Münlieff beloofde, dat de voorstellen In Januari behandeld zullen worden. In aansluiting op de ochtendvergade ring van de Bond van op Coöperatieve grondslag werkende Zuivelfabrieken, waarvan het verslag reeds gisteren door ons werd geplaatst, werden in de mid dagvergadering door de voorzitter, de heer K. Hogetoorn Dzn., eerst de me daille uitgereikt aan de directeuren der fabrieken, die zich met hun kaasproduc ten op de FNZ-jubileumkaaskeuring te 's-Gravenhage hadden onderscheiden. De enige gouden medaille werd toege kend aan de Zuivelfabriek „De Ster" te Berkhout voor Edammer 40 plus. Zilveren medailles werden toegekend aan „De Goede Verwachting" te Bobel- dijk, „Venhuizen" te Hem, „Hoogkars- pel" te Hoogkarspel en „Concordia" te Oudendijk. Bronzen medailles kregen „De Vooruitgang" te Julianadorp, „Ba- mestra" te Beemster, „West-Friesland" te Abbekerk, „West-Friesland" te Lut jewinkel, „Aurora" te Opmeer, „De Volharding" te Wieringerwaard, en „Nieuw Leven" te 't Zand. Rede van de heer Ybema. LIIEROP gaf de voorzitter het woord aan de heer A. Ybema, directeur van de D.O.M.O. te Beilen, die een in leiding hield over „Voortgezette samen werking in de Coöperatieve Zuivel industrie". De heer Ybema begon met een terugblik in het verleden, in het einde van de vorige eeuw, toen onze voorouders de eerste schreden op het De Krommenieërs, van wie de Offi cier van Justitie te Alkmaar, tien da gen geleden had gezegd, dat zij hard op weg waren om misdadigers van groot formaat te worden, hoorden hedenmorgen het vonnis over zich uit spreken. Marinus B. werd tot één jaar met aftrek verordeeld en Pieter H. tot drie jaar, eveneens met aftrek van de pre- ventive hechtenis. De officier had des tijds tegen B. anderhalf jaar en tegen H. vier jaar gevangenisstraf geëist. Deze Zaankanters hadden zich op ver schillende plaatsen in Noord-Holland schuldig gemaakt aan inbraken. Deze week was de aanvoer minder dan de vorige. Sneeuw en gladde wegen wa ren hiervan wel de hoofdoorzaak. De handel in vette koeien was heel goed en duur. De prijzen van slachtgewicht va reerden van f 2.10, f 2.40 en f 2.65 per kg. De duurste koe kwam op f 1000. De worstkoeien handel gewoon van f 1.80 tot f 1.90 slaéhtgewicht per kg. De handel in voorjaarskalvende koeien was zeer kalm. In melkkoeien prijshoudend. Redelijk was de handel in vaarzen en hier was wei vraag naar. In pinken en graskalveren kalm. De handel in nuchtere kalveren was vrij goed. De prijzen waren hier iets lager dan de vorige weken. De hoogste notering was toch nog f 74. De handel in paarden was graag. Hier was veel vraag naar. De no tering van rijtuigpaarden f 700 tot f 1050, werkpaarden f 600 tot f 850, slachtpaar- den f 500 tot f 850. De handel in schapen en overhouders was beter dan de vorige week. De prijzen waren dan ook iets ho ger. Op de biggenmarkt was de handel zeer trekkend. Voor de beste en zwaai- ste soorten was de prijs iets hoger, maar de mindere soorten waren slecht te verko pen. Op de kippen- en konijnenmarkt was aardig wat drukte, handel goed. SCHAGEN, 21 December. 8 stuks paarden f 500f 1050, 17 geldegoeien mag.) f 400f 625, 32 geldekoeien (vette)1 f 600—f 1000, 8 kalfkoeien f 500—f 650, 4 vaarzen f 400f 550, 6 pinken f 250f 400, 2 graskalveren f 200—f 275, 48 nuchtere kalveren f 30f 74, 30 schapen (vette) f 80f 120, 4» overhouders f 70f 100, 8 varkens (magere) f 40f 50, 62 biggen t 20f 40, 198 konijnen f 3f 5, 101 kip pen f 5f 10. ALKMAAR, 20 Dec. Spruiten: extra 62— 70 en 30—58; prei 15—26; knolsoepgroenten 6—19; boerekool 17—26; witlof 28—62; toma ten 65; andijvie 11—37; gele kool 5,50—6,80; rode kool 6—13; groene kool 7,40—13; bieten 7—9; worteltje! 19—31; uien 4—9; selderie 11—15; stoofperen 17—40; appels 45—60. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE. 21 Dec. 1950. 1600 kg bieten A 10,40— 10.60; 1800 kg uien 4,605,20, grove 6,20: 2.000 kg witlof I 4250; 700 kg peen C 5,90; 10.000 kg groene kool 713,70; 4500 kg gele kool 5,50—8,10; 20.000 kg rode kool 6 12,50; 27.000 kg witte kool, Denen 56,10. Doorgedraaid 700 kg gele kool, 300 kg rode kool en 1175 kg witte kool. NOORDER MARKTBOND, 21 Dec. 1950. 600 kg aardappelen, grove Schoten 9,40; 12.500 kg rode kooi 6—12,20; 4100 kg gele kool 5,506,60 43.000 kg Succes witte kool 55,30; Deense witte kool 5—5,40. WARMENHUIZEN, 21 Deo. 1950. 3350 kg rode kool 6,10—7,50; 100 kg gele kool 6,10. BLOKKER, 20 Dec. 1950. G. Wildeman 21—38; Gratiool 10—29; St. Remi 26—32; Winterjan 17-33; Winterlouw 12-32; Belle fleur 7—19; Cox's Orange Pippin 39—66; Glorie van Holland 12—36; Goudreinet 19 43; Notarisappel 17—26; Present van En geland 15—46; Zoete Ermgard 18—34; West- landse Louw 17—29; AMcante 21—112; aard appelen 7,90—9,70; andijvie 6—27: boere kool 9—11; gele kool 5,50—7,40; groene kool 5,60—7,10; rode kool 6,40—10; spruitkool 2ö' ■27; witlof 30—46; uien 1—4,30. HEM. 20 Dec. Blauwe Eigenhei mers 10,60, bloemkool 1426, gr. kool 10.20—11, rode kool 7,10—11.20, spruiten 3249, gele koo 7,30, kroten 7—10.60, boerekool 7—9, Alicant 52—59, drie lingen A I 7.20—7.40, nep 11.40—12 30, Gratiool 22—27, Winterjan 20—33, Pre sent v. Engeland 31. WOGNUM, 20 Dec. 1950. Witlof A 41— 54, B 3752, C 2850, stek 2239; spruiten 29—51, rode kool 6—13,10, boerekool 1521 prei I 21—26, II 16—20; uien, middel 3,40— grof 5,30—7, drielingen 4—5 10, nep 10—11,10; andijvie 45; bieten 4,20—8,60; St. Remr Ml Winterlouw 35: Comtesse 35—42. pad dezer samenwerking zetten en zich hiervoor zeer veel moeiten en opoffe ringen moesten getroosten. Spreker zeide groot respect te hebben voor de wijze waarop deze pioniers doorzetten en het algemeen belang verkozen boven het eigenbelang. Veel scheen van het mooie boerenbedrijf verloren te gaan en veel hadd'i zij aan de handen va* derden moeten overlaten, doch zij had* den hiermede prachtig vooruitstrevend werk gedaan. De moderne boer zo zeide sprek r moet nu tonen deze erfenis waard te zijn en zal de winst voor de toekomst moeten bewaren. De heer Ybema bet-vijfelde evenwel of er tegenwoordig nog wel dezelfde bereid heid tot het brengen van offers en de zelfde wil tot samenwerking was au zestig jaar geleden. Toch zullen wij op de duur tot steeds grotere samenwer king moeten komen, willen wij niet tea ondergaan. Het roer moet omgegooid. ["\E coöperatie, zoals wij die thans kennen, is niet meer in staat da steeds toenemende moeilijkheden, dia het huidige tijdsbeeld oplevert, het hoofd te bieden. Willen wij staanda blijven, dan moet het roer worden om gegooid en zal een bundeling van be langen op korte termijn moeten plaats vinden. Wij zullen veel meer „in» dustrie" moeten worden, zeide de heer Ybema, en veel meer „continu", ter wijl de productiekosten zo laag moge lijk moeten zijn. Dit zal in een zelf standig en alleen staand bedrijf on mogelijk zijn. Het is niet op de eerste plaats noodzakelijk de kleine bedrij ven op te heffen, doch grote en klei ne zullen in zakelijk verband moeten samenwerken. Door centralisatie zul len de uitgaven veel lager kunnen worden. De efficiency moet worden verscherpt en de bedrijfscontröle wor den uitgebreid. De investeringen in grote en kleine bedrijven, die niet vol komen verantwoord zijn, moeten tot het uiterste beperkt worden. Spreker meende dat ook de afzet van de pro ducten naukeurig bezien moest wor den. Het is immers zo, dat zij, die, aanvankelijk samenwerken, bij de ver koop als de felste concurrenten op treden. Hier is een centralisatie van de export en misschien van het ver koopapparaat noodzakelijk. Ten slctte gaf spreker een toelichting op de werkwijze van de D.O.M.O., die t a »ijn halfjarig bestaan ook weliswaar bij lange nog niet volmaakt is, doch waar toch uitstekende resultaten zijn be reikt Hier is een behoorlijke brede basis verkregen, waarbij het het doel is de productie zo economisch moge- De besommingen van Donderdag wa ren: trawlers: IJM 71 f 11800, 1 trawler met f 20400; loggers: KW 41 f 7700; na- ringloggers: IJM 75 f 3800, KW 18 f 3360, 9 f240, 73 f 540, 110 f870; kotters: WIE 67 f 3200, 7 f2340, HEL 79 f 7220, BU 33 f 2800, KW 189 f 240. De prijzen per kg: heilbot 2.20—1.95, gr. tong 2,80 —2.55, grm. tong 2.42—2.01, kim. tong 2.51—1.92, kl. tong I 2.50—1.91, kl. tong 11 1.721.48, tarbot I 2.40—1.75; per 50 kg: tarbot II 80, III 65, IV 57—29, schar- tong 35—12, gr. schol 41—32, grm. schol 50—43, kim. schol 49—45, kl. schol I 43 —37, kl. schol II 40—19.50, schar 30—8, v. haring 13—8, makreel 35—13.50, gr. schelvis 63—47, grm. schelvis 56—51.50.k kim. schelvis 54—50.50, kl. schelvis I 48—45.50, kl. schelvis II 32.509.50, wijting 16.50—8, gr. gul 36—28, mid. gul 25.50 23.50, kl, gul 2620.50, ham 55— 41, poontjes 20.50—15, kl. koolvis zw. 2016.50, kl. koolvis wit 2624.50; per 125 kg: gr. kabeljauw 114—76, gr. kool vis zw. 39—30.50, gr. koolvis wit 65— 56, gr. leng 6458. De aanvoer bedroeg 5830 kisten, waarvan 3300 haring en 280 makreel. Aagtedijk, 20-12 van Boston naar Philadel- Phia Alchiha, 20-12 van Narvik te R'dam Alderamin, 20-12 van Monrovia naar Conakry Alhena, Buenos Aires-R'dam, pass. 20-12 St. Pauls Bocks - Alioth, 20-12 van Rio de Janeiro naar Vitoria - Alphard, Rosario-R'. dam, pass. 20-12 Recife - Algenib, R'dam- Buenos Aires, 18-12 te Montevideo Alkaid- R'dam—Porto Alegre, 17-12 te Salvador - Arkeldijk, 15-12 te Havanna - Breda, A'dam- Chili, 18-12 te Mollendo Bengka'lis, Dja- karta—A'dam, 20-12 van Aden Drente, 17. 12 van Vancouver te Portland Or - Eemland, Bahia—A'dam, pass. 20-12 Finisterre - Fries land, Djakarta-New York, 18-12 te Belawan - Gaasterkerk, A'dam-Z.-Afrika, 19-12 te Dur. ban - Groote Beer, 20-12 van Djakarta naar A'dam - Keibergen, Palermo-Casablanca, pass. 20-12 Kaap Bon - Koto Inten, R'dam- Djakarta, pass. 20-12 Kaap de Gata - Lekker- kerk, 19-12 te Madras - Lutterkerk A'dam- Basrah, 20-12 dwars Por, Sudan - Marieke,k, R dam—Japan, 18-12 te Hongkong - Mataram. Djakarta-R dam, pass. 20-12 Guardafui - Ma- noeran, 20-12 van Kaapstad naar Port Eliza. Metvla (t), Mena al Ahmadi-Stanlow. ^jS' li.2 Lissabtm - 'Phrontis, Indonesie- P n Va" Adcn naar Port Sudan Willem van Oranje, 20-12 te Le Havr» - Prins Willem III, 20-12 van R'dam naar Va- lenca - Radja, 21-12 van Port Elizabeth t. East Londen - Rossum, Vlaardingen-Lissa- bon, pass. 20-12 Finisterre Rondo, 17-12 van Honolulu naar Los Angeles - Rijnland, Buenos Aires-A'dam, 20-12 op weg van Vito ria naar llheos - Salatiga, Perzische Golf- Seattle, 19-12 van Aleppey - Sibajak Dia- karU-R'dam, 20-12 300 mijl z.o. van Don- drahead - Somersetshire, Djakarta-A'dnm. 20- U 120 mijl auid van Oostpunt Kreta - Stad Breda, 17-12 van San Franciioo naar Sealtle - Stad Maastricht, 20-12 van Saffi naar R' dam Straat Soenda, Buenos Aires—Yoko- barna, 18-12 te Santos Schiedijk, Galveston -Antwerpen, pass. 20/21-12 Axoren - Stad Vaardingen, 20-12 van Narvik te R'dam Sumatra, 20-12 van Mobile naar Charleston - Trompenberg, 17-12 van Houston naar Gal- veston - Utrecht, 18-12 te New Orleans - Weltevreden, R'dam-Indonesie, 20-12 te Dja karta - Winsum, Huelva-Vlaardingen, 20-12 dwars Oporto - Zeeland, 18-12 van Abadan naar Khorramshnr - Zuiderkruis, Djakarta- R'dam, 20-12 «e Suez.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5