Stempel op ons economisch even Schaatsen mag niet ontevreden over wat 1950 bracht fa. H. K. v. Kalsbeek Zn V reemdelingenverkeer liep niet terug Veerboot raakte „zoek" nabij Vlissingen Gunstige en ongunstige reacties Vraag zal het aanbod overtreffen DE reacties hiervan voor West-Europa zijn van tweeërlei aard: een gunstige en een ongunstige. Gunstig is, dat de afzetmogelijkheden in Amerika veel groter wordt; als de Amerikaan het niet in eigen land kan kopen, zal hij N", moeten wij die prijsstijging niet alleen op de rug van de bewape ning schuiven. Voor een groot deel ligt de schuld ook bij de voorraadvorming, het zich willen dekken tegen ongun stige tijden en bij de speculatie, die winst ruikt. MARKTBERICHTEN Beelden uit 1950 jasMÜMÜM 1 ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 Sprake gezonde bloei Ia, het afgelopen Jaar is In «.i. OGI del en nijverheid bloeiden volop2 Lderdüd ""x geweest' Velerlel haa tteen gesproken zeer zeker winst gehecht °P Texel heeft 1950 In het alge- doch ook In geestelijk opzicht. een winst in materiële zin. J)E landbouwers en veehouders kun nen terugzien op een vruchtbaar Jaar. In tegenstelling tot bepaalde streken in ons land, waar naast de landbouw ook tuinbouw wordt beoe fend, wordt op Texel alleen landbouw bedreven. Dit heeft er mede toe bij gedragen, dat de vernietiging van de producten en de hiermede gepaard gaande teruggang in de bedrijven, aan Texel is voorbijgegaan. De Texelse veestapel breidt zich gestadig uit en de omschakeling van wolvee naar melkvee vond eveneens voortgang. De wol-, melk-, boter- en vleesprijzen wa ren behoorlijk. De visserij kan 1950 be zingen als een zeer goed jaar. Door het niet wegtrekken van de garnalen kon de kleine visserij ook op de Wad denzee een goed bestaan vinden. Hoe wel de bouwnijverheid niet overbelast was met opdrachten tot nieuwbouw, overigens een teken van de tijd, kon zij nagenoeg voor haar personeel vol doende emplooi vinden in onderhouds werken, en verbouwingen. De bloembollencultuur heeft ln 1950 •en uitstekende beurt gemaakt. Een rijke oogst met prima prijzen, en zon' der gevaar van vernietiging en be •temming tot veevoer. In tegenstelling tot andere bad- of •eizoenplaatsen, waar het vreemdelin genverkeer terugliep, heeft Texel zich als zodanig kunnen handhaven en zelfs nog vooruitgang kunnen boeken. Hier blijkt wel de waarde van een goed uit gevoerde propaganda-actie. Gezondheidszorg TN HET afgelopen jaar mocht mer met vrucht werken aan het veelom vattende probleem van de volksgezond heid. Een kraamcentrum werd samen met Den Helder in het leven geroepen en de opleiding van kraamverzorgsters ter hand genomen. Ook werd onlangs een gezondheidscentrum gesticht. Dit lichaam zal zich belasten met de ex ploitatie van een consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters annex badhuis en tbc-bestrijding. Het consul tatiebureau en badhuis zullen waar schijnlijk in 1951 worden gebouwd, •venals het tehuis voor ouden van da gen. De verwezenlijking van dit plan heeft veel tijd van voorbereiding ge vraagd, doch naar wij weten zal nu spoedig op waardige wijze voor onze Oudjes worden gezorgd. Het vereniging leven bloeide volop. f)a ontwikkelingsclubs, toneel- en zang verenigingen toonden grote activiteit. Hieruit blijkt wel, dat de Texelaars na afloop van de dagelijkse arbeid hunkeren naar een goede ontspanning. De sportverenigingen zagen hun aantal leden groeien en zelfs een nieuwe elub, de Texelse tafeltennisclub, zag het licht. Onlangs werd de watermolen in de polder Het Noorden weer in gebruik genomen, nadat de molen grondig ge restaureerd was, met financiële mede werking van rijk, provincie en ge meente en TESO. De eilandbewoners geven door het medewerken aan de restauratie van dergelijke werken, blijk, dat zij het bezit van cultuur-his torische monumenten weten te waar deren. De vernieuwing van het onder wijs werd met kracht voortgezet. Een nieuwe landbouwhuishoudschool ver rees, een nieuwe openbare lagere school te Den Burg werd gebouwd, en in de nabije toekomst zal een gym nastieklokaal te Den Burg verrijzen, de ULO-school te Den Burg worden uitgebreid en een nieuwe school te De Koog worden gesticht. De verbindingen r\OOR .DE Texelse gemeenschap wer- den grote sommen geld besteed aan de verbetering van de dorpsstraten en de verbindingswegen tussen de zeven dorpen. Het is begrijpelijk, dat dit met grote financiële offers gepaard ging Een zeer belangrijk punt is de verbin ding van Texel met de vaste wal. Veel werd over dit punt reeds gesproken en geschreven. Een oplossing werd nog niet verkregen, in verband met de vele kanten, die aan deze zaak zitten. Het gemiddelde werkloosheidscijfer vertoonde een iet® stijgende lijn, van verontrusting kan echter niet worden gesproken. In het bovenstaande resumé zijn slechts enkele onderdelen van de grote Texelse gemeenschap belicht. Stellig zijn bepaalde punten niet opgesomd en misschien zijn dit wel zeer belangrijke. Doch wij twijfelen er niet aan, of een ieder die serieus en welbewust deel neemt aan het feit der jaarwisseling, zal even terugzien op 1950. Hij ziet dan bepaalde feiten en omstandigheden op- n'j;en'.. w®lke voor hem zeer belang rijk zijn, ja misschien wel het belang rijkst. Moge hij dan deze gebeurtenis sen nog eens welbewust beleven, op dat hij met de toen opgedane ervaring en ook met de destijds gemaakte fou ten, in de toekomst zijn voordeel moge doen, zowel in materiële als in geeste lijke zin. Hoe dikwijls zien we het niet, dat het materialisme in onze maatschappij overheerst, en aan de geestelijke principes niet die waarde wordt toegekend, welke zij verdienen. Moge het ons allen gegeven zijn, in de toekomst te werken aan een verede ling van onze geest, opdat een oprechte geestelijke verdraagzaamheid wordt verkregen. De veerboot Prins Hendrik, die de dienst tussen Vlissingen en Breskens onderhoudt, heeft velen een paar ang stige uren bezorgd, door „zoek te ra ken". Het schip vertrok Vrijdagmiddag in een dichte mist uit Vlissingen, maar zag zich genoodzaakt, buiten de haven voor anker te gaan. Toen de mist wat optrok, wilde men de reis voortzetten, maar het anker kon onmogelijk wor den gelicht. De reddingboot President Wierdsma spoorde het schip op en slaagde er in,, hulp te bezorgen. Na eni ge uren harde arbeid kreeg men het anker binnen en kon de reis worden voortgezet. Te middernacht werd Bres kens bereikt. Na 1 Januari a.s. gelden de plaat selijke bepalingen betreffende de maximum snelheid niet meer De A.N.W.B. heeft aan alle Neder landse gemeentebesturen biljetten gezonden met het opschrift: „Maxi mum snelheid opgeheven. RIJ RUSTIG. Toon U het vertrouwen waardig", welke over de betref fende bestaande borden geplakt worden. I De gevolgen van Amerika's noodtoestand rvE door president Truman in de Ver. Staten afgekondigde noodtoestand grijpt diep ln het economische leven van dat land in. Maar hij zal niet minder diep •n ons eigen economische leven ingrijpen. Ook al zal dat niet morgen aan de lag zijn, in de loop van 1951 zullen wij de greep steeds meer gewaar worden. Jok in de V.S. gaat de economische mobilisatie stap voor stap: de controle op n de beperking van de productie ten behoeve van de oorlogsindustrie, de toe wijzingen, de loon- en prijscontrole, zij komen op een gegeven ogenblik, al naar gelang de economische dictator Charles Wilson zulks nodig acht. Als het kan vrijwillig en anders met dwang. Het eerst zullen de Amerikanen het merken in hun „luxe" gebruiksgoederen als auto, radio, koelkast, wasmachine, enz., daar na in hun normale consumptie en gebruiksgoederen. DE BEKENDE MERKEN, ALS NOOITGEDAGT, P.B., VONK, ENZ. Echte Friese Doorlopers Noren Stalen Kunstschaatsen zonder schoenen Kinderschaatsen, vanaf 3.50 Sch&atsgarnituren, ook losse banden en riemen. Bobsleden BINNENHAVENS. de goederen trachten te importeren. Nu is dat „gunstig" natuurlijk erg betrek kelijk. Want als wij meer kunnen ex porteren naar de V. S., dan verdienen wij dollars en dan wordt onze beta lingsbalans er beter van, maar auto matisch wordt de zuigkracht op de goederenvoorraad, ter beschikking staande van het binnenland, ook gro ter. Voor die eigen consumptie blijft dus minder over. Nu gaat in principe het afvoeren van dé export wel voor, maar als de aan voer van grondstoffen voor het maken van goederen juist moeilijker wordt, dan komen uiteindelijk èn binnenlandse consumptie en export in gevaar en gaat de stelling niet helemaal meer op, dat de uitvoer ten koste van alles moet worden afgevoerd. En die aanvoer van grondstoffen wordt veel slechter: dat is de ongun stige reactie op Amerika's economische mobilisatie. Voor nagenoeg alle goe deren die wij maken, hebben wij grondstoffen uit het buitenland nodig. De producenten hiervan zitten dus wat je neemt in de goede hoek en zij aar zelen dan ook niet om er vet uit te braden. Met één oogopslag zien wij dat uit de prijzen. De rubberprijs is sedert 1 Jan. 1950 3 maal zo hoog, de tinprijs 2 maal zo hoog, de katoenprijs 1 y2 maal zo hoog, de cacaoprijs 1 zo hoog, de koffieprijs 11/5 maal zo hoog, de koperprijs 11/3 maal zo hoog,, de loodprijs 1 y, maal zo hoog, de nikkelprijs 11/5 maal zo hoog, DANKBAAR p radus kreeg na Kerstmis een brief, waar hij eerst niet zo best over te spreken was. Hij dacht na de eerste regel namelijk, dat de schrijfster een beroep wilde doen op de offervaardigheid van hen die „op 53° Noor derbreedte" lezen. Kijkt u zelf maar: „Daar mijn man door omstandigheden al een paar maanden zonder werk is en wij twee kinderen heb ben, zult u wel begrijpen, dat een moeder, wanneer er in de winter feestdagen in zicht zijn, altijd een beetje in de piepzak zit". En ver der las Gradus: „Mijn jeugd was niet erg prettig als oud ste uit een groot gezin, dus ik weet wat het zeggen wil als je bij een ander voor het raam moet kijken naar die leuke Kerstlichtjes". Dus dacht Gradus, dat hij voor deze vrouw misschien om warme kleren moest vragen of om een geldelijke bij drage die de Oudejaarsvie- ring prettiger kon maken dan de „troosteloze Kerst sfeer". Edoch, de brief schrijfster wilde slechts haar dankbaarheid betui gen aan het Leger des Heils, dat haar een prachtig pak ket schonk. En zij wilde via deze rubriek dank brengen aan hen, die haar oudste dochtertje het Kerstfeest lieten vieren bij de padvin ders aan de Burgemeester Houwing singel. „En", zo vervolgt de brief, „zou u nu zo goed Willen zijn om vooral voor dat prettige in die Kerstdagen te bedanken. Het was fijn". En zo werd het een brief, die Gradus met veel plezier kon lezen. Het epistel was slechts ondertekend met „Een huismoeder". En zij wenste ook Gradus een goed uiteinde en een goed Nieuwjaar. Waarvoor dank. En Gradus, op zijn beurt wenst alle „vaste klanten" natuurlijk hetzelfde. STAMTAFEL jf^aat Gradus de laatste „Stamtafel" van 1950 aan het kind wijden. Aan het kind, dat nooit genoeg weet. Een bescheiden, niet al te dikke, man vertelde het ge schiedenis je. Zijn zoontje was op zekere dag gekomen met de vraag: „Waar kom ik vandaan?" Moeder be greep de moeilijkheid, en wist zich in eerste instantie geen raad. Haar man, die er ook wel even mee zat, be gon een verhaal over bomen en bloemen en dieren. En over boompjes, bloemetjes en diertjes. Vanwege de duidelijkheid namen pa's woorden geruime tijd in be slag. Tot zoontje zei: „Ja, ja, daar weet ik alles van, maar Pietje van de over kant komt van Zwolle". LEED Het is verdrietig, dat „lief" en „leed" in het leven zo dikwijls In één adem moe ten worden genoemd. Zo moet Gradus, bij het vol schrijven van zijn laatste rubriekje in 1950, met ont roering denken aan alle mensen, die in het afge lopen jaar een groot ver driet moesten dragen Gra dus wil liever geen koude, zakelijke opsomming geven van de schokkende dingen, die in het afgelopen jaar ook hem diep hebben ge troffen. Een heel gezin kwam door gasverstikking om het leven en er gebeur den enkele andere ongeluk ken, waardoor Helderse fa milies in rouw werden ge dompeld. Het kan voor hen geen troost zijn, nu te lezen dat Giadus even aan hen heeft moeten denken. MONDELING voetbalvereniging „Hel der" vindt het prettiger om elkaar mondeling een „Gelukkig Nieuwjaar" toe te wensen. Daartoe bestaat voor „Helder-vrienden" de gelegenheid op Nieuwjaars dag, van elf tot één uur in „Formosa". Gradus gaf dergelijke regels voor de laatste maal door. Hij wil namelijk het nieuwe jaar in zonder een gradus-advertentierubriek. (Wist u al dat Helder op 7 Januari vriendschappelijk speelt tegen Alcmaria Victrix?) LIEF Qradus wil in dit Oude- jaarnummer toch even herinneren aan een paar goede dingen, die 1950 ons bracht. Was het niet pret tig, dat al voor de zomer aanbrak een aantal oud redders een eigen huisje in het Dorus Rijkershofje kon betrekken? Het borst beeld van hun grote voor man werd op 19 Juni door oud-burgemeester Ritmees ter onthuld. In diezelfde da gen klingelden voor het eerst weer na tien jaar de klokken van het carillon hun vredige wijsjes. Voor vijf honderd ouden van dagen was de 23ste Augustus een grote dag: in vijftien auto bussen maakten zij een tocht naar Friesland, Gradus is mee geweest, al waren zijn haren nog niet grijs, en het was voor hem een kos telijke dag. En twee dagen later heeft hij genoten van de gastvrije ontvangst, die een honderdtal oud-Lom bokstrijder in Nieuwediep ten deel viel. Het doet Gra dus altijd weer goed, te merken dat men de ouder dom in ere houdt Want ook hij zal eens op het zijspoor der grijsheid worden geran geerd GRADUS Deze locomotief heeft weinig te vertellen, want locomo tieven kunnen niet praten. Dat weet Gradus. Maar toch, als men 's nachts over twaalven weggedoken in jas of mantel in de buurt van het station terecht komt, dan hoort men de kolos ijverig zuchten. De ontsnappende stoom verhaalt van een voorbije dag. En morgennacht staat die locomotief weer te tuffen. Hij verzucht, dat weer een dag ten einde is. En met die dag een heel jaar. Maandagmorgen gaat die locomo tief, aan de kop van een stel volgzame wagens, weer een nieuwe dag tegemoet. Een bijzondere dag, omdat het de eerste dag is van een nieuw jaar. Een jaar, waarvan alle reizigers weer voorspoed verwachten. CHARLES E. WILSON .productieleider de zinkprijs 2 maal zo hoog geworden. Dit is natuurlijk funest voor onze prijzen: getuige ook het feit, dat onze groothandelsprijzen en kosten van le vensonderhoud blijven stijgen en hst leven dus steeds duurder wordt. Voorraad en speculatie. Het ligt voor de hand, dat men ln Europa deze ontwikkeling met angstige ogen volgt. Niet alleen dat de prijzen stijgen maar ook. dat er steeds minder ter beschikking komt, omdat de expor terende landen exportquota's vaststel len en daarmee een deel van de pro ductie voor zichzelf reserveren. Het enige wat hieraan te doen is, tracht men te doen: voorstellen te ont werpen om de grondstoffen onder con- tróle te stellen. De O.E.E.C., de raad van de organisatie voor Europese sa menwerking te Parijs de vertegen woordiger van 18 Europese landen) heeft het besluit genomen om te trach ten de productie in de deelnemende landen te helpen verhogen, om de ver spilling te beperken en om tot een rechtvaardige verdeling van de aan voer te komen. Bij dit laatste vinden wij natuurlijk de kern van de zaak. Mocht het lukken tot zulk een samenwerking te komen, dat één Europees orgaan vaststelt hoe veel elk land van de voornaamste grondstoffen krijgt toegewezen, dan is er veel gewonnen. Maar niet alles, want dit systeem heeft alleen zin, als elk land ook controle op de invoer en de uitvoer toepast. Want als Nederland een bepaald quantum krijgt toebedeeld, dan zou bij vrije prijzen en vrije uit voer dat postje grondstoffen al gauw weer verdwijnen dan wel tegen een zwarte prijs ergens bij een industrie worden ondergebracht. Dit is uiteraard onduldbaar. Het blijkt dus, dat wij weer een ge heel raam van in- en uitvoêrmaatrege- len te wachten zijn, dat de liberalisatie, die pas met zoveel gejuich is binnenge haald, weer door de achterdeur zal verdwijnen, dat de prijscontröle weer verfijnd wordt. Kortom, onafwendbaar is de reglementering van ons economi sche leven. Maar och, als het daar bij blijft, dan mogen wij ons nog gelukkig prijzen. LAbIGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 29 Dec. 1200 kg bieten: A 9,90 en B 6,90; 48.000 kg gele kool 5,50-11,20; 20.000 kg rode kool 5—15,20; 4000 kg witte kool: Deense 5,20—5,70; 8000 kg groene kool 7—10.60; 240 kg witlof: I 70 en II 50; 200 kg sprui ten 66. NOORDERMARKTBOND, 29 Dec. - 1000 kg bieten: A 10 en B 7; 83.000 kg rode kool 6,70-10,30; 11.000 kg gele kool 8,20-11,70; 5200 kg groene kool 8,30-10,20; 50.000 kg witte kool: Deense 5.50-6.40 en Succe» 5,50 -6,30. WARMENHU1ZEN, 29 Dec. - 69.000 kg rode kool 7,40-15,10; 15.800 kg gele kool 7—11; 17.400 kg witte kool 5,60-6,20. ALKMAAR, 28 Dec. Graanbeurs. Tarwe 2150—23, rogge 29—31.25, gerst 2930.50, haver *2829.25, bruine bonen 5060, citroenbonen 4555, witte bonen (krombek) 60—80, grauwe erwten 60—75. capucijners 55—71, groene erwten 3610, schokkers 3842. ALKMAAR, 29 Dec. 1950. Kaasmarkt. 1 stapel boerenkaas, 729 kg; prijs 1,06, handel gunstig. Het populaire Stedelijke Muziekkorps bestond op geiegenheid jaar. Het geheel in nieuwe uniformen geklede korps bracht ter geieg van dat heuglijk feit een aubade voor het Raadhuis. ■s De boerc rij van Schippers aan de Jan Verfailleweg staat op het terrein, no in de naaste toekomst enige honderden woningen zullen verrijzen, waarop laatste raadsvergaderingen werd besloten, de vervallen boer- een derij in slopershanden te doen overgaan. Ter gelegenheid van het vijjtienjarig bestaan van de Helderse Bruinvissen brachten Neptunus en zijn vrouw, gevolgd door tien waternymphen, in Augustus een bezoek aan het zwembad aan de Dijk. Met een roeiboot werd het twaalftal naar het vlot gebracht, waar onze fotograaf het gezelschap inviteerde voor een plaatje ter herinnering aan een onvergetelijke zwemdag.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 13