Koedijk vierde feest van de gouden engel Carole Susan: telg uit kunstenaarsgezin Spooi rwegen vervoerden weer een enorm aantal rijwielen Opbouw Indonesische marine nog een zaak van vele jaren Het nieuwe boek Projectiel ontploft te Heemskerk Drieling ie Uitgeest IJszeilv/ed sf rijden De top: bijna 23.000 fietsen op één dag Iets over rijwieltreinen 9Uuyi en groepsvervoer Taari en sigaren voor binnenpraters Vice-admiraal F. J. Kisf in hei vaderland ierug Verlaat Sinterklaasfeest op Oudejaars avond en Nieuwjaarsdag Een eeuwenoud gebruik DINSDAG 2 JANUARI 1951 Mijn kind géén artist! Dat hebben duizenden ouders gezegd. En dat zei den zelfs Julius Susan, de populai re kapelmeester en zijn vrouw, de zan geres Willy Luers. Maar het bloed kruipt waar het niet kan gaan en daarom is hun dochter Carole Su san een „coming star" geworden, die met haar opmerke lijke kwaliteiten weet te woekeren. „Het is alles van zelf gekomen", zegt ze dromerig; „het was nu eenmaal sterker dan ikzelf en de wil van mijn ouders". Toch studeerde ze na haar H.B.S.- tijd overeenkomstig vaders wens in commerciële vak ken en ging zij naar kantoor om er de functie van secretaresse te ver vullen. Maar als zij brieven typte scheen haar schrijf machine 't rhythme van chansons te tikken en soms zat zij stil voor zich heen te neuriën, alles en ieder rond zich vergetend. In vrije uren dronk zij graag een kopje koffie in een gezellig café en dikwijls moest zij zich dan krachtda dig bedwingen om niet met het orkest te gaan meezingen, want dat heeft al tijd in haar lijn gelegen. „Als klein meisje op vaders arm gezeten zong ik spontaan voor allerlei onbekende men sen, die er dan schink in kregen en gin gen medoen". Carole Susan vertelt het als een anecdote, maar zij legt daarmee onbewust het geheim van haar succes bloot. Zij heeft de eigen schappen voor „het vak" in de wieg meegekregen en het is dan ook geen wonder, dat zij onverwijld aanmeldde toen de V.A.R.A., jaren vóór de oorlog, onder amateurs zocht naar „girls", die op beschaafde wijze refreinzang kon den uitvoeren. En Benedict Silbermann, die de auditie hiervoor afnam, wist wél, wie hij koos. „Zo ontstond onver wacht het ensemble „The Novelty Sis ters", waar ik vele jaren prettig in werkte", vertelt Carole, die in weer wil van haar jeugdig verworven suc cessen de eenvoud zelf is gebleven. Wie haar hier ziet zitten met de kas tanje kleurige krullen speels over het hoge, op intelligentie duidende voor hoofd, gekleed in een smaakvol, maar zeer eenvoudig jurkje, zal niet gauw de artiste in haar herkennen. Zangdrift. J^jAAR zij moet niet gaan praten! Want dan.... „Ik vind weggaan heerlijk reizen, werken, en altijd nieuwe mensen om mij heen hebben, voor wie ik kan zingenZo spreekt alleen een vrouw, die eeuwig verlangt naar immer wijkende verten. Een vrouw ,die artistenbloed heeft en in de eerste plaats werkt om het werk. Ca role heeft dan ook iets in zich als van een vogel. Mén zou het zangdrift kun nen noemen. Haar uitgebreide reper toire is haar nog veel te klein en steeds zint zij op originele uitbreiding: „In het komende jaar ga ik weer een poos naar Parijs, want ik wil méér nog dan vroeger de geest van la ville lumière indrinken. En dan wil ik ook nog chansons hebben van befaamde com ponisten werk, dat ik alleen op repertoire zal hebben. En, waar ik al lang over denk: Jiddische songs! Daar kan je alles wat in je leeft in uitkla gen en heerlijk bevrijdend in uit- schrééuwen. Maar Jiddisch is moeilijk ik weet dat, sinds ik ben begon nen de taal te bestuderen". Zo zoekt Carole Susan steeds het nieuwe en zij doet dit met een zeer aparte smaak. Populaire en ontroeren de chansons als „1'Autre cöté de la rue" en „La vie en rose" werden door haar voor het eerst in Nederland voor gedragen. Maar dat is zij eigenlijk al weer vergeten. Zij heeft immers zoveel plannen. En het belangrijke daarvan is misschien wel, dat zij bij dit alles de realiteit niet uit het oog verliest. Zij bouwt geen luchtkastelen. Daarvoor heeft zij teveel de harde kanten van het leven leren kennen. In haar jeugd begon het al, toen zij de stem van haar hart niet mocht vol gen en in de oorlog, toen zij haar ar tistieke arbeid onderbak en tijdelijk weer op kantoor ging zitten, knaagde fel verdriet. Maar ook daar bleef het niet bij; Carole Susan moest op een gegeven ogenblik onderduiken met alle moeite en zorg van dien. En later toen zij weer voor voetlicht en microfoon kon staan, leerde zij grote moeilijkhe den kennen bij een tournée met o.a. Silvain Poons naar Indonesië, waar ze in de voorzomer van 1947 werkte „voor onze jongens, die zo'n dankbaar pu bliek vormden en je bij alles hielpen". Het moet voor een jonge vrouw niet eenvoudig zijn geweest die tournée te maken, maar Carole lachte eens wat: „Ik viel er twaalf pond van af en die zijn er gelukkig niet meer bijgekomen. Toen ik later in Luxemburg werkte, verloor ik bovendien nog ruim vier pond; ik had daar permanent de zenu wen, want het publiek was zeer cri- tisch". Van die critiek heeft de zangeres echter weinig te duchten gehad en blijkens enthousiaste recensies oogstte zij in volle zalen veel succes met haar gevoelige en volkomen doorleefde voordracht. Want de bekoring van Carole's werk is, dat zij niet alleen chanteuse is, doch ook diseuse. Zij ver telt en beeldt in woord, gebaar en mi miek uit wat er in haar chansons ge beurt. „En dat beleef ik altijd weer anders", bekent Carole, die men om haar voortreffelijke uitspraak en dic tie vaak voor een Frangaise houdt. Maar dat is zij toch nét niet haar hart klopt internationaal als het om haar werk gaat. En privé? „Ik ga zo graag weg en het nooit enig heimwee, maar als ik terugkeer en dan uit een vliegtuig onze nette, afgebakende weilanden zie liggen, krijg ik toch heus wel tranen in m'n ogen. Want, weet u, ik houd zo innig van onze eigen, gekke groene vierkantjes!" Ruiten van Herv. pastorie vernield Een paar minuten voordat in de nacht van Zondag op Maandag het oude jaar in het nieuwe overging, werd in Heemskerk een luide knal gehoord. Aanvankelijk meende men dat Iemand wat aan de vroege kant waa met het uitgeleide doen van 1950, doch later bleek dat in de G. van Assendelftatraat, in de nabijheid van de Ned. hervormde pastorie, een explosief voorwerp vermoedelijk een projectiel is ge gooid. De ontploffing was zo hevig, dat in de pastorie een groot aantal ruiten braken door de luchtdruk. Aan de over zijde van de straat werden ruiten van de woningen van de heren Schipper en Wentink vernield. De politie heeft terstond een onder zoek ingesteld, maar tot heden toe is het nog niet gelukt de dader (s) te ach terhalen. De ramen werden in de nacht met bordpapier dichtgemaakt. De ver ontwaardiging in het dorp is groot en allerwege hoopt men. dat de onverant woordelijke rustverstoorders worden gepakt. (Van onze correspondent) Zondag is het echtpaar W. Brandjes- Aardenburg te Uitgeest verblijd met de geboorte van een drieling twee jongens en een meisje. Moeder en kin deren maken het wel. Het gezin Brand jes telde reeds drie kinderen, waarvan de oudste vier jaar is. Een aardige bijzonderheid is, dat de Uitgeester artg J. J. F. Brugman juist vóórdat hij deze drieling ter wereld hielp, een ander gezin in Uitgeest bij de geboorte van een tweeling geholpen had. Het Russische persbureau Tass meld de, dat te Oespenka in Siberie een vijfling geboren is vier jongens en een meisje. Nader werd echter bericht dat een van de vijfling is gestorven. ST-i Voor de beoefenaars van de ijssport heeft het ijszeilen ongetwijfeld grote aantrekkelijkheid. Aanzienlijke snelheden kunnen bij matige wind door de rijders, die voorzien zijn van een driehoekig zeil, dat met de punt naar beneden met beide handen wordt vastgehouden, bereikt worden. Op het Zwet te Wormer werden de eerste ijszeilwedstrijden van dit seizoen ge organiseerd door de sectie sport van de Wormer gemeenschap. Van de deelnemers, die zich naar de startplaats begaven, kon de fotograaf alleen de benen op de gevoelige plaat vastleggen, daar de rest van het lichaam achter de zeilen verborgen was. (Van onze speciale verslaggever). Duizenden natuurliefhebbers zijn er dit jaar weer op uitgetrokken, om in ons land voor hen nieuwe streken te ontdekken, of de kennismaking mrt de prachtige oorden, waar zij vroeger al eens vertoefden en waaraan zij pret tige herinneringen bewaren, te her nieuwen. De reis werd veelal gemaakt per trein, doch de fiets ging mee om volop te kunnen profiteren van de vrijheid, die zich openbaarde in de vorm van slingerende weggetjes door de bossen en over de heide of van statige lanen met een eeuwenoud ge-\ boomte. De Nederlandse Spoorwegen hebben in de cijfers van het rijwielvervoer in het afgelopen jaar een prachtige graad meter voor de omvang van dit toeris tische verkeer, dat uiteraard in de zomermaanden het meest intensief was De „topdag" was 28 Juli. Op die das werden met speciale rijwieltreinen in totaal 22.934 fietsen vervoerd en in to taal 477 wagens. Amsterdam leverde daarvan 1902 rijwielen, Den Haag 2199, Rotterdam 1701 en Utrecht 1609. Doch ook op andere dagen in het vacantieseizoen bereikte men aantal len, die respect afdwingen: 29 Juni 3.440 fietsen in 266 wagens 14 Juli 14.532 fietsen in 394 wagens; 21 Juli 19.738 fietsen in 454 wagens; 4 Aug. 18.893 fietsen in 445 wagens; 11 Aug. 18.251 fietsen in 413 wagens; 19 Aug. 15.085 fietsen in 401 wagens; 26 Aug. 15.08 fietsen in 401 wagens; 2Sept. 7.965 fietsen in 305 wagens. De topmaanden zijn steeds Juli en Augustus. De Nederlandse Spoorwe gen vervoeren dan een veelvoud van het aantal fietsen, dat bijvoorbeeld in Maart of April of in October en No vember wordt verzonden. In Juli en Augustus concentreert zich de gewel dige toeneming op Donderdag, Vrijde- en Zaterdag, zo heeft men ervaren, met als Vrijdag „topdag", dit vanwege de vacanties, die doorgaans op Zaterdag of Maandag beginnen en eindigen. Vijf en twintig jaar rijwiel treinen. Reeds 25 jaar geleden moesten bij zondere maatregelen worden getroffen om het in de vacantiemaanden sterk stijgende rijwielvervoer in goede banen te leiden. Vroeger was het voor de Spoorwegen veel eenvoudiger dan te genwoordig om een groot aantal fiet sen met gewone reizigerstreinen te ver voeren. In iedere, toen nog uit stoom- materiaal bestaande trein liep een ba gagewagen, die meer laadcapaciteit had dan de tegenwoordige electrische- en Diesel-electrische treinstellen. Boven dien waren de stationnementen op ie stations ruimer dat wil zeggen: de treinen stonden er langer stil zodat voor het tijdrovende laden en lossen der rijwielen meer tijd beschikbaar was dan thans. Toch bleek het toen al niet moge lijk alle rijwielen met reizigers-trei nen te vervoeren. Men besloot daarom tot het, in de topmaanden, inleggen van speciale rijwieltreinen. Aanvankelijk liepen deze slechts in geringen getaie, doch naarmate het rijwielvervoer toe nam, deden meer rijwieltreinen hun intrede. Groepsvervoer. In 1934 gingen de Nederlandse Spoorwegen voor het stukgoederenver voer over tot de invoering van het groepssysteem. Voor het rijwielvervoer werd hiertoe besloten in 1942. Dit groepssysteem houdt in, dat het land wordt ingedeeld in groepen, waarvan het voornaamste goederenstation wu aangewezen als groepshoofdstation. lijst van „rijwielgroepshoofdstations" telt de namen van 25 grote stations. In principe zendt elk van deze sta tions in de nacht, dat de rijwieltrei nen, één of meer wagens naar elk d(V overige 24 stations. De groepstreinen rijden dus van hoofdstation tot hoofd station. Het vervoer in de groep zelf dus tussen de stations in een groep jn derling, geschiedt geheel los van het groepsverkeer. In het afgelopen seizoen hebben de rijwieltreinen gelopen van 29 Juni tot en met 2 September; aanvankelijk al leen in de nachten van Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, doch later ook in die van Zondag en tenslotte in de gehele week. In 1950 vervoerden de Spoorwegen in totaal, zowel met reizigers- als met rijwieltreinen, over de maanden Juni. Juli en Augustus 1.065.180 fietsen. In 1947 bedroeg dit aantal over hetzelfde tijdvak 1.029.687, in 1948: 1.162.219 en in 1949: 1.148.921 fietsen, Door gezagvoerder W. F. Bellink, stewardess S. van Bortel en mr. H. Scholte, secretaris van het K.L.M.- vliegbedrijf op Schiphol, werden een grote taart, een kistje sigaren en een dankbrief van de K.L.M.- directie overhandigd aan het per soneel van de ground controlled approach dienst van „Londen AUs- port". Deze geste geschiedde naar aanleiding van het fei^ dat dezer dagen een K.L.M. convair liner van de K.L.M. door middel van het radar-systeem op London Airport werd „binnengepraat", hetgeen door de taart, voorstellende een vlieg tuig, dat in een grote mond ver dwijnt, gesymboliseerd werd. Deze landing was de 10.000ste radar-lan ding op London Airport. Foto toont de overhandiging der geschenken aan de heer A. Jess, senoir ground control approach officer van London Airport. Vice-admiraal F. J. Kist is Zaterdag, na een verblijf van ongeveer vijftien maanden in Indonesië, met de „Willem Ruys" in Nederland teruggekeerd. „Na de souvereiniteitsoverdracht", zo vertelde de vice-admiraal, „kreeg mijn taak, die eigenlijk voor drie jaar be doeld was, een ander aspect. Van dat ogenblik af ging het erom de Marine van de R.I. te instrueren. Eerst werd de patrouilledienst overgedragen, daar na volgden de korvetten en geleidelijk aan het kleine materieel. De samenwer king met de leiding van de APRI is uitstekend geweest, al waren er dan wat de uitvoering betreft nu en dan kleine moeilijkheden. Tussen mij en de chef staf van de APRI, kolonel Subi- jakto, is echter nooit een kwaad woord gevallen. Thans bevinden zich nog ongeveer 800 man van de afdeling zeemacht van de militaire missie in Indonesië, onder leiding van commandeur Burghart. Deze missie heeft tot taak te voorzien in ad- (Van onze speciale verslaggever) QE Zaanstreek heeft haar koek, Alkmaar zijn kaas, en Koedijk..zijn Feest van de Gouden Engel. Dat feest is een jaarlijks feest. Het werd Zaterdag gevierd in deze Noordhollandse gemeenschap van nauwelijks duizend zielen even be noorden Alkmaar. Noch het ijs in het langslopende Noordhollands Kanaal, noch de kou en sneeuw op de tochtige kanaalweg waren beletsel voor de jeugd en enkele ouders naar café Schuit te komen. Daar wist klein en groot deze middag de Gouden Engel, anders gezegd Sinterklaas. verschilt van de Sinterklaas uit onze kinderjaren. Met andere woorden Sin terklaas zelf is, compleet met hoge mij ter, (aangeplakte) baard en snor, vuur rood kleed, staf en niet te vergeten zwarte Piet. De Koedijker jeugd heeft hem Zater dag weer vol spanning en enthousiasme ingehaald. Er moest dit jaar een klein moeilijkheidje overwonnen worden. Sint was er al even geweest. Vorige week Woensdag. Maar ja, wat doet een mens, wanneer er zo'n radio-meneer heel uit Hilversum komt? Nog wel eentje van de Wereldomroep, die de naam van het vergeten Noordhollandse dorpje met een handomdraai over de aardbol wil laten zwerven. Dan zegt 'n mens, dat het in orde komt. Zeker wan neer die mens P. Hart heet, de man, die al 26 jaar met een gouden hart, dat klopt voor de jeugd, de voorzittersha mer van „het Comité" in handen heeft. Het is dus in orde gekomen. Dank zij ook het onderwijzend personeel van de O.L.S. van Koedijk. Dat personeel bren gen we een ere-saluut. Het heeft een taak opvatting, die wij waarderen. Het aanvaardt het als iets vanzelfsprekends, dat het een dag van zijn Kerstvacantie opoffert voor dit Gouden Engel-feest. Buiten beschouwing laten we dan nog, dat er vooraf door hen zo het een en ander gedaan moest worden, om het |"\E KOEDIJKERS nemen van 5 Dec. sinds overoude tijden niet eens no titie als de dag van Sinterklaas. Voor hen is de oudejaarsdag dat grote feest. Beweerd wordt, dat de oorzaak hier van is, dat de Koedijkers in de 16de eeuw vissers waren. Langs Koedijk stroomde in die tijd een riviertje de Zuider Reeker, dat uitmondde in een kreek in zee. Eind November, begin December voeren de schepen atijd ier visvangst. Het manvolk was dus 5 of 6 December nooit thuis. En omdat het Sinterklaasfeest nu eenmaal een echt huiselijk feest is, dat geen gezinslid mag missen, hebben de Koedijkers goed begrijpen de Koedijkers van langs het water, en niet die van onder St. Pancras de afspraak gemaakt hun Sinterklaasfeest te verschuiven naar Oudejaarsavond/Nieuwjaarsdag. Dan was iedereen zeker thuis. Omdat ze wel begrepen, dat ze tegenover de kleintjes niet konden volhouden, dat Sinterklaas speciaal voor Koedijk nog eventjes uit Spanje zou komen overwippen, heette het, dat Sint die dag een afgezant zou sturen. Dat was dan de Gouden Engel Sinterklaas. QNS IS GEBLEKEN, dat die Gouden Engel in Miterlijk en gedrag niets feest de kleur te geven, die men hier in Koedijk gewend is. De kinders moes ten een versje leren, zangspelletjes, en zo meer. Vraag niet wat een zorg het gekost heeft, voordat het allemaal in orde was. Kleuterfeest. Maar wie het resultaat dan ziet op zo'n gemeenschapsmiddag in Café Schuit de zaal was natuurlijk gra tis hij kan er eventjes stil van wor den. Kijk me die kleuters eens. Zo'n 45 in getal. „Je staat er versteld van, wat mej. De Haas er bij die kinderen in krijgt", zei ons iemand, die met glim- ogen naar dit alles stond te kijken. En zo was het. Met hart en ziel leidde ze het jonge volkje van 4 en 5 jaar langs de moei lijkheden van hun spel. De 5-jarige Ali Buisman over de bergen en dalen van een heus welkomstlied, Tineke Oostwouder, Marianne Riekwel, Greet- je Beek, Ida Visser, Jantje Beek, Toosje de Waal en al die anderen langs de moeilijkheden van hun speelliedjes, „Koning" Bartj% Slooten over zijn ent housiasme voor zijn koningschap, Hans Lek over zijn gewichtigheid van Sneeuwpop, enz. enz. En toen kwamen de tractaties. Een taai, een appel en een suikerdingetje, naast een stuk speelgoed als een spoor tje, een hobbelding, blokkendoos of legpuzle. Hoe „vader" Hart het voor elkaar gekregen heeft, mag Joost we ten, maar het was er allemaal. „De ouderen" Na de kleuters kwamen de „oude ren". Een niet minder dankbaar en ent housiast volkje. Mej. Westerhof, waar nemend hoofd van de Lagere School sinds meester Reinders zich uit de wer ken voetbalde, acht maanden geleden, had de algemene leiding over hen. Ze had het t« elfder tere van mej. De Geus overgenomen, die naar een onderwijs- congres moest. Het kon ons niet meer verbazen in deze kring dezelfde hartelijkheid en het zelfde enthousiasme voor dit feest te bemerken. Zonder dat zou het niet gaan. Zonder dat zou het zelfs onmo gelijk zijn in Koedijk te werken. Men voelt zich nu eenmaal één met de ge meenschap, of niet. Een tussenweg is er niet. Wie zich geen deel van die ge meenschap voelt, doet het beste, zo gauw mogelijk te vertrekken. Zo iemand kan daar eenvoudig niet leven. Maar genoeg daarover. Laten we al leen zeggen, dat dat kleine groepje onderwijsmensen het daar uitstekend getroffen heeft in Koedijk. En Koedijk heeft het getroffen met hen. Meester Reinders kon het zelfs niet nalaten naar Café Schuit te komen, met zijn been in het gips. Zegt dat niet alles? Het verloop van ook dit kinderfeest, laat zich gemakkelijk raden. Er werd met ernst en waardigheid gereciteerd, gezongen en gespeeld. De blinde pianist P. Visser begeleidde dit alles uitstekend op de piano. Het verhaal van Sint over de Ge laarsde Kat gaf doodse stilte. Denk er om, dat je ge-iiet, als je daar die def tige Sint zo maar even voor de vuist hoort .-ggen: „En aal als de bliksla ger het mooiste pak kleren voor de Markies Onder zul„e omstandigheden ont gaat het je, dat Sint zwaar grieperig is. Er was enkel tevredenheid. Laten we hopen dat diezelfde tevredenheid ook weer hun deel was bij het huise lijk feest op de ino>-gen van de eerste Januari. Want zo is het nu eenmaal in Koedijk, sinds 26 jaar heeft men onder leiding van de heer Hart de Zaterdag vóór Oudej arsdag het gemeenschaps feest. Maar het huiselijk feest viert ieder oudere op de avond van de 31ste December de jeugd op de i lorgen van de eerste Januari, wanneer in de schoen of op de stoel de geschenken gevonden worden. viseurs, instructeurs en technici. Bo vendien zijn er nog drie divisies Neder landse mijnenvegers, om de toegangen tot de havens te vegen. Zij zullen hier mee vermoedelijk midden 1951 klaar zijn. Wat de Ambonese schepelingen be treft, zei de vice-admiraal. „Deze blij ven voorlopig in de Marine. Zij kun nen dan later afvloeien. De leiding van de APRI toont ongetwijfeld goede wil, maar mijn overtuiging is, dat de opbouw van een eigen marine in Indonesië nog wel jaren zal duren. „Het opzwepen te gen de Nederlanders", zo besloot de vice-admiraal, „is in de laatste tijd van hoger hand zeer geremd". Klokhervorming, door prof mr. dr. G. v. d. Bergh; Uitg. H. J). Tjeenk Willink en Zoon, Haar lem. In dit interessante boekje bepleit de schrijver de grote voordelen van een hervorming van de wettelijke tijd. Hij zet uiteen, dat de invoering van een klokhervorming volgens de door nem beoogde methode onder meer een aan zienlijke verhoging der productie met zich mee zal brengen en ook voor het platteland bepaalde voordelen zal heb ben. Het is, naar wij menen, een vol komen nieuw denkbeeld. Wie de ge dachte der klokhervorming wil aan vaarden, moet zich vrij weten te ma ken van de boeien van het vooroor deel en beschikken over een „construc tieve fantasie". „Terugblik uit het jaar 2000" door Edward Bellamy; uitgave Stichting Centrale Administra tie Bellamy, Ede. Het doet de mens deugd in deze war rige dagen het beroemde boek van de Amerikaanse idealist weer eens ter hand te nemen. „Terugblik uit het jaar 2000" is ditmaal verschenen in een ge heel nieuwe, volledige en uitstekende vertaling van zekere T. S. Het is zo ingedeeld, dat men het als nasla- erk kan gebruiken. Het is interessant ver gelijkingen te trekken en na te vaan in hoeverre Bellamy juist was met zijn voorspellingen, die hij aan het einde van de vorige eeuw deed en welke ver anderingen in onze maatschappij heb ben plaatsgevonden sinds hij dit boek vol prachtige gedachten schreef. Cliffojd Semper: „De nalaten schap van Sherlock Holmee". Uitgeverij Andries Blitz, A'dam Er zijn van die romanfiguren, die niet kunnen sterven ofschoon ze nooit geleefd hebben. Sherlock Holmes b.v. is nog even populair als vroeger en dat heeft de schrijver van dit boek op de gedachte gebracht een door Conan Doyle vaag aangeduide trommel te openen, waarin de beschrijving der histories is geborgen, die om diverse redenen niet vroeger gepubliceerd mochten worden. Acht nieuwe Holmes avonturen waren het resultaat. Ze zijn zoveel mogelijk gelijkwaardig aan de reeds vroeger gepubliceerde.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3