Dit land is waarlijk: tuin van Europa De militaire kennis alleen maakt nog geen soldaten Prinsesjes verwelkomden hun ouders Verdrag met Japan ter sprake op de Britse Gemenebest-conferentie Vinho de Porto'' en onbloedige stierengevechten Beatrix gaf de cameraman aanwijzingen de Oudej aarsviering in hotelkamer Spoed ig beëindiging van staat van oorlog met Duitsland Overstroming in Marokko eist 44 doden Herbewapening van Nippon? De moderne instructeur heeft belangrijke taak Goed moreel onmisbaar HONDERD DAGEN IN PORTUGAL (2) De fado typeert het volk Rumoer in Moekalla Krachtstatfon in Joegoslavië zou vernield zijn Onderwijzersbond bij NVV? DINSDAG 2 JANUARI 1951 Reeds twintig minuten vóór de aan komst van de trein uit Zürich stonden de prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet op het perronnetje van Sankt Anton in afwachting van de komst van hun ouders, die per vliegtuig naar Zü rich waren gevlogen en vandaar per trein naar Sankt Anton onderweg waren. Toen de trein het station binnenreed, nam prinses Beatrix voor een ogen blik de regie over van de cameraman, die de aankomst voor „Hollands Nieuws" vastlegde. „Moet die fakkel nog niet aan", zei ze tot Piet Out, die cp een hoge trap met zijn camera ge richt stond. De magnesiumfakkel deed terstond het stationnetje en allen, die er verzameld waren, baden in een sprookjesachtig licht, dat de aankomst een bijzondere sfeer gaf. De fel bran dende magnesium belichtte een intiem tafereel: de koninklijke moeder, die haar drie dochtertjes in de armen sloot. Prinses Beatrix vertelde gedu rende de korte wandeling van het sta tion naar het hotel honderd uit. „Aan oma heb ik al een brief van drie kantjes geschreven", zei ze tot haar moeder. „Aan oma" zond de koningin ook dadelijk na aankomst een telegram, waarin de behouden landing werd me degedeeld. Het staat nog niet vast hoe lang de koningin in Sankt Anton zal vertoeven. Zoals bekend zullen Prins Bernhard en Prinses Beatrix in elk ge val tot ongeveer 12 Januari blijven. De prins, die gisteren weer voor het eerst op was, vertelde ons, dat hij naar Sankt Anton al zijn Spaanse studie boeken heeft meegenomen „Mijn Spaanse studie kan ik ook gedurende deze vacantie niet ontberen", zei de prins. In stilte Terwijl Zondagnacht precies 12 uur Engeland, Frankrijk en de V.S. zul len ..in de vrij nabije toekomst" gemeen schappelijke maatregelen nemen om de staat van oorlog met Duitsland te be ëindigen. De preciese datum zal afhan gen van de goedkeuring van het Ame rikaanse congres, daar wijziging van een aantal presidentiële bevoegdheden, verleend op grond van de staat van oorlog, nodig is. Ten gevolge van een overstroming in de vruchtbare vlakte van Port Lyau- ty (Marokko) zijn 64 personen omge komen en worden 100 vermist. Dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden en de industriële wijk van Mechra El Ksiri staat blank. Uit Amerikaanse en Franse vliegtui gen werden rubberboten uitgeworpen voor door de overstroming afgesnede- nen. Honderdvijftigduizend hectare land staan onder water. De prijzen van industriekolen worden met ingang van 1 Januari a.s verhoogd wegens de prijsstijging van de geïmporteerde kolen. Gasfabrieken mogen de prijsverhoging doorbereke nen tot een maximum van een halve cent per kub. m. gas. in hotel Post het licht uitging om de jaarwisseling aan te duiden, serpenti nes in het rond vlogen en de cham- pagnekurken knalden, had de gehele koninklijke familie zich teruggetrok ken op haar kamer om ver boven het gewoel in stilte tezamen het nieuwe jaar in te gaan. Anbade op Nieuwjaarsdag Op Nieuwjaarsdag bracht de dorps muziek van Sankt Anton onze konink lijke familie een aubade. De Koningin, de Prins en de Prinsesjes, die reeds tijdig ter ruste waren gegaan, stonden alweer vroeg met de ski's gereed om er op uit te trekken. Zij behoorden tot de eerste hotelgasten die aan het ont bijt verschenen en hadden zelfs de gids verzocht wat vroeger dan gewoon lijk te komen. „Men moet elke dag. die men hier is, benutten om van de sneeuw en zon te genieten" zei de Prins en de Koningin en de Prinsesjes bleken het geheel en al met hem eens te zijn. Het verblijf van de prinsesjes te Sankt Anton heeft door de komst van H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard voor haar een nog prettiger karakter gekregen. Zij vermaken zich uitstekend en beoefenen vlijtig de ski-sport. Onder leiding van de ski-leraar Ludwig Tscholl maken Prinses Beatrix, Prinses Irene en Prinses Margriet goede vorderingen op de ski's. Op de Donderdag te Londen te hou den besprekingen tussen de premiers van staten van het Britse Gemenebest zal, naar vernomen wordt gesproken worden over alle aspecten van het slui ten van een vredesverdrag met Japan. Ook zal worden gesproken over de mo gelijkheid van een herbewapening van Japan voor zelfverdedigingsdoeleinden. Groot Brittannie is reeds drie jaar verlangend zo spoedig mogelijk een vredesverdrag met Japan te sluiten, doch het Britse Gemenebest in zijn ge heel heeft zich steeds verzet tegen hef in de één of andere vorm herrijzen van Japan als militaire mogendheid. Spe ciaal Australië en Nieuw-Zeeland zijn hiertegen gekant. Hun positie kan wor den vergeleken met die van Frankrijk t.a.v. een Duitse herbewapening. Het zou geen verwondering wekken indien één of andere stap van Washing ton, om een Japanse herbewapening toe te staan, een soortgelijke Sowjet- rusSische rea 'tie zou veroorzaken als het geval was toen de Westerse mo gendheden mededeelden voornemens te zijn West-Duitsland opnieuw te bewa penen. (Van onze speciale verslaggever) „Mijne heren", zo sprak Generaal Omar Bradley onlangs ter gelegenheid van de opkomst van een lichting dienstplichtigen in de Ver. Staten tot een groep officieren, „deze mannen komen in dienst, omdat z\j moeten, omdat de wet hen ertoe dwingt. Zü komen niet, omdat zij zo graag soldaat willen worden. In tegendeel, de meesten komen met grote tegenzin, want zij moeten hun normale leven met alles wat daarbij behoort in de steek laten. Aan u de taak, als officieren, als instructeurs hen op te leiden tot volwaardige soldaten. Dat is een moeilijke taak. Daar behoort niet alleen toe hun al de kennis bij te brengen, die de soldaat van deze tijd nodig heeft, maar ook hen geleidelijk aan het „waarom" van hun soldaat-zijn te leren begrijpen en aanvaarden en ten slotto geestdrift voor het dienen als militair voor de democratische wereld in hen op te wekken. „Gij, instructeurs", aldus generaal Bradley, „moet ervoor zorgen, dat de dienstplichtige soldaat na verloop van tijd met opgewektheid dient, dat hij het mooie en dankbare dienen begrijpt. Indien u daarin slaagt, dan krijgt ons land niet alleen kundige militairen, maar ook militairen, wier moreel hoog is, en daar door in staat de allerzwaar ste strijd te voeren, mocht dit onver hoopt nodig zijn". Het is niet nieuw, wat de generaal zei. Zolang er oorlog in de wereld be staat, weet men, dat de soldaat met de beste moreel wint, maar in het verle den heeft men het bepalen van het mo reel veelal moeten overlaten aan de omstandigheden, de toevallig beschik bare soldij, het eten, het moreel over wicht van een commandant, terecht of niet terecht gekoesterde wraak- of haatgevoelens, de kans op buit, het op treden van de vijand, enz. enz. In de tegenwoordige tijd doet men echter pogingen de geestesgesteldheid van de soldaat minder afhankelijk te maken van toevallige omstandigheden. De mate van zelfvertrouwen, die de militair bezit, beïnvloedt sterk zijn mo reel. De grootte van zijn kennis en bekwaamheid bepalen op hun beurt zijn zelfvertrouwen en die kunnen worden opgevoerd door de instructie zo goed mogelijk te maken. Nieuwe techniek. In Engeland en de Verenigde Staten begon men hiermee na Mei 1940; in ons land eerst na de oorlog. De Koninklijke Marine ontwierp op basis van de er varingen door de bondgenoten opge daan een instructietechniek, welke snel tot grote ontwikkeling kwam en in het buitenland nu reeds vermaardheid ver wierf. De resultaten voor onze strijd krachten ook de landmacht en de luchtstrijdkrachten passen deze in structietechniek in navolging van de Koninklijke Marine toe zijn uiter mate gunstig en beloven vool voor de toekomst. Reeds is gebleken, dat de mannen opgeleid door instructeurs, die de cursus in instructie-techniek in Loos- drecht hebben gevolgd, in kortere tijd en beter in staat zijn hun militaire taak te vervullen. Wij hebben een bezoek gebracht aan het Marine Opleidingskamp m Loos- drecht, dat onder commando staat van kapitein-ter-zee S. Dobbenga, „Dyna- VEN REIS door het noordelijk deel van Portugal moet beslist afgeraden wor- den aan geheelonthouders. Overal langs de wegen strekken zich de wijn gaarden uit en overal vindt men de cafétjes waar de landwijn rijkelijk vloeit. Er is de typische groene wijn uit de provincie Minho, de donkere koppige wijn van Santa Comba Dai en de zoete, rose wijn uit Alcobaga. Boven alles uit steekt echter de wijn uit de streek van de boven-Douro, de edele „Vinho de Porto'', in de hele wereld bekend onder naam Port. Met de uiterste zorg ioor- een de druiven gekweekt, onder grote feestelijkheden geplukt en ten slotte, na een eerste bewerking ondergaan te hebben, in schepen met driehoekige, zwarte zeilen vervoerd naar Vila Nova da Ga ia, bij Oporto, waar ze in de grote wijn kelders kunnen worden tot de koninklijke port. reeds vroeg het economische en mili taire belang ervan werd ingezien. De Romeinse nederzetting Couimbriga, het ongenaakbare kasteel van Leiria en de kathedraal van Batalha, een herinne ring aan de strijd tegen de Spanjaar den, het zijn allemaal sprekende ge tuigen van een trots verleden. QP het platteland komt men, behalve met de wijn, ook in aanraking met de armoede en de ellende. Een wande ling van slechts enige uren langs een der wegen geeft er al een indruk van. Bedelaars, landlieden op hun ezeltjes en hun vrouwen er achter, marskra mers en kinderen, allen lopen op blote voeten langs de weg, omdat ze niet in staat zijn een duurdere wijze van ver voer te bekostigen. Een blik in de huizen, schoon en wit gepleisterd van buiten, toont vaak een armelijke inrichting, waar vliegen en kinderen elkaar de heerschappij oe- twisten. Toch maakt de bevolking geen ongelukkige indruk. Overal klinken de sentimentele, folkloristische liederen en de zang, die heel het land typeert, de „fado". Melancholiek en zwaarmoe dig, past hij uitstekend bij de volks aard en in de fado bezingt de Portu gees dan ook zijn drie liefdes: Coim- bra, Lissabon en de Vrouw. De mu ziek van de guitaar en de fado, ge zongen door ongeschoolde en vaak rauwe stemmen, verraden meer het in nerlijk van het land, dan welk mees terstuk uit de literatuur dit ook doen kan. Als een levensader loopt van Porto naar Lissabon de „Estrada Nacienal" in zuidelijke richting. Deze weg schijnt de centrale draad te zijn waarom Por tugal is heengeweven. Nooit verder dan vijftig kilometer van de zee gele gen, verbindt hij vrijwel alle belang rijke bevolkingscentra en de vele his torisch» monumenten getuigen, dat Gebrek aan water. De dennenbossen van Leiria die zich tientallen kilometers langs de weg uitstrekken en uit het hart waarvan Hendrik de Zeevaarder zijn vloten bouwde, zijn een ander getuigenis, na melijk van de droogte. Gebrek aan wa ter is het grootste probleem waarvoor de landbouw staat. Uitermate trots is de regering dan ook op de grote, nieuwe stuwdammen, die 't welvaarts peil moeten opvoeren door een goede bevloeiing. Tekenend voor de techni sche achterstand van het land is hier bij, dat vrijwel alle ingenieurs die aan deze stuwdammen werken, buitenlan ders zijn, Zwitsers en Belgen, terwijl Engelsen de electrische uitrusting ver zorgen. Prinses der Oceanen. j^ISSABON, „the Princess of the Oceans" zoals de Engelse zeelui haar noemen, verdient die naam ten volle. Gebouwd op zeven heuvels aan de oever van de Taag, heeft de stad met haar millioenen inwoners een schier onmetelijke omvang en behoort zeker tot de mooiste steden van Europa. Langs de rivier bevindt zich het lage deel, de „baixa", waar alle banken, winkels en café's zijn. In deze café's doet men zijn zaken af en vooral op beursdag is er geen tafeltje te vinden. Om deze zakenwijk liggen de oude woonwijken, Alfama, Mouraria en Bair- ro Alto de „hoge wijk" waar tien duizenden mensen opgepropt wonen in te kleine ruimten. Een wandeling De resten won «en oude burcht bij Lateia 's nachts, wanneer de ellende slaapt, geeft in de smalle steegjes met de gas verlichting de indruk van een Oosterse sprookjeswereld. Een scherp contrast hiermee vormt de nieuwe stad, die mo dern is en berekend op het warme kli maat. Brede boulevards leiden 'alle ver keer naar het centrum, waar de Av-->- nida da Liberdade, een boulevard die de Champs Elysées naar de k roon steekt, als een slagader al het gewoel de binnenstad instuwt. Overal ziet men grote flatgebouwen in zachte kleuren, die in het felle zonlicht prettig aan doen, lichtblauw, rose, crème en licht groen. Stierenvechters. J7EN stierengevecht in Portugal is een kijkspel waar vele Portugezen en vrijwel alle buitenlanders zich aan te buiten gaan. In tegenstelling tot Spanje is het doden van een stier, tenzij dit op het abattoir gebeurd, verboden. Hierdoor wint de „tourada" veel aan aantrekkelijkheid en wordt tot 'n ver toning waarbij elegantie en spanning het beruchte Spaanse bloedbad ver vangen. Op de middag van een stierengevecht trekken duizenden in de hete zon naar de arena: 's middags, omdat een goed stierengevecht slechts kan plaats heb ben wanneer de zon de reeds verhitte gemoederen nog dichter bij het kook punt brengt. De intocht der matadoren en ruiters met hun gevolg opent op feestelijke wijze het gevecht, dat be gint wanneer de eerste ruiter zich op- stelt tegenover de poort waar de stier uit zal komen. Vijftien minuten duurt dan de wedloop tussen de stier en de hem met „banderilhas" (kleine gevlag de speertjes) belagende toreador. Daar na geeft een trompetsignaal te kennen, dat het „hora est" ook hier een toepas sing is en maakt de ruiter met een spectaculaire beweging als doodde nij de stier, een einde aan het gevecht. De stier, snuivend en dol van woede, wordt dan weer weggeleid temidden van een kudde koeien, die hem gevaarloos als een lam maken, terwijl het opgewon den publiek onder de tonen van een Portugese mars of paso doble hoeden en zakdoeken werpt naar de overwin naar in de arena. Hoewel Portugal niet de woeste schoonheid van de Alpen of de zacht heid van West-Engeland bezit, verdient dit zonnige land met zijn arme, maar hardwerkende bevolking, zijn schilder achtige, witte, heldere huizen en de duizenden bloemen langs, zelfs de meest dorre egen, geheel de bijnaam die Luis de Camoeg er aan gaf. Jardim da Europa tuin van Europa. W. STIGGBLBOUT mite Dobb", toals hij gedurende de oor- leg door onze bondgenoten genoemd werd. In dit kamp is de school voor in structeurs ondergebracht. Hier leren de mannen, die de Nederlandse militair geschikt moeten maken voor zijn taak, niet wat zij hem moeten leren, maar hoe zij het moeten doen. Hoe het moet. Les geven, goed les geven is veel moeilijker dan men doorgaans denkt. Men is er niet mee klaar de leerling iets te vertellen van een bepaald on derwerp. Men moet het hem indien enigszins mogelijk laten zien en dat is het belangrijkste er zijn belang stelling voor opwekken. Wat de mens met tegenzin moet doen, doet hij zelf of automatisch. Slaagt de instructeur erin de dienst plichtige het doel van diens militair zijn en het waarom van diens positie en taak te doen aanvaarden, dan wordt het leven van de militair erdoor verlicht en is hij beter in staat zijn bij uitstek dienende taak ten opzichte van zijn land te vervullen. Een van de voornaamste principes, waarmee de instructeur op de cursus in Loosdrecht vertrouwd gemaakt wordt, is de visuele voorlichting. De moderne psychologie heeft geconstateerd, dat de mens sneller begrijpt en onthoudt wat hij ziet dan dat wat hij hoort. Vandaar, dat de instructeurs geleerd wordt, hoe op eenvoudige manier modellen en af beeldingen kunnen worden gemaakt van allerlei voorwerpen, die de militair voor het vervullen van zijn taak moet kennen en begrijpen. Ook andere een voudige toepassingen van psychologie worden hem geleerd. De tijd, dat men alleen maar een ge degen kennis van een bepaald vak moest bezitten om bij onze strijdkrach ten instructeur te kunnen zijn, is voor bij. Grote mensenkennis en het bezit van persoonlijkheid zijn voortaan even eens eerste vereisten. Efficiency In het nabij de grens van Jemen ge legen West-Moekalla zijn ongeregeld heden uitgebroken, welke operaties op kleine schaal van Britse bommenwer pers hebben uitgelokt. Woensdag vond een vuurgevecht plaats in het paleis van de sultan van Moekalla, dat op on geveer 400 km afstand van Jemen aan de kust van Aden is gelegen. Hier wer den acht demonstranten gedood en vijf Arabische soldaten gewond. In een dorp in dit gebied werd een sultan in nek en borst gestoken. Radio-Jeman meldde, dat de toestand niet ernstig is. Volgens vluchtelingen uit Bosnië is het grootste krachtstation in Joego slavië, te Jablanica in Hertzegowina, vernield. De grote stuwdam van het 35 km lange kunstmatige meer zou door gebroken zijn en een groot gebied zou zijn overstroomd. De omgeving zou door militairen zijn afgezet. Een com munistisch blad in Bosnië spreekt van een .matuurramp". De algemene vergadering van de Ne derlandse Onderwijzersverenigng, die in congres te Enschede bijeen was, heeft een besluit genomen ten aanzien van een eventuele aansluiting van de NOV bij het NVV. De vergadering nam een voorstel aan, volgens hetwejk de NOV zich op 1 Januari 1952 bij het NVV zal aansluiten, mits tweederde der leden bij een dit jaar te houden referendum zijn steun voor deze aan sluiting uitbrengt. INSTRUCTIES UIT MOSKOU De Italiaanse pers meldt dat de iei- der der Italiaanse communistische par tij, Palmiro Togliatti, die, zoals ge meld, kortgeleden naar de Sowjetunie vertrokken is, de Italiaanse commu nistische partijleiders uit Moskou in structies heeft gezonden over de in ie komende maanden door de partij te volgen gedragslijn. NIEUW VOLKSLIED VOOR DUITSLAND? De president der Westduitse bonds republiek Theodor Heuss, heeft de hoop uitgesproken dat „de hymne aan luitslar.d" van Rudolf Alexander Schroeder en gecomponeerd door Her- mann Reutter, „nationaal beait" za' worden.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5