Broekman heer en meesterteZutf en REBUS-PRIJSVRAAG Vijfduizend reden de Dorpentocht KoubijUwKiiMl f 500.- aan prijzen!! Vandaag voor de derde maal onze Nieuwjaarsboodschappen En gingen mei stramme het nieuwe jaar in het Siem Heidens froise record op 10.000 meier aanzienlijk verbeterd Maarse tweede in klassement Hoofdprijs: Een radiotoestel ol heren ol damesrijwiel naar keuze Veel wedstrijden in Engeland afgelast Slijkhuis weer naar Amerika PUROL i Bakker derde te Antwerpen Kris kras op de schaats door Noord-Holland IJ. H. N. meet met vreemde maten Pilnik haalde Euwe in Zurich zag Schulte-Peters winnen Eva Novak vestigde nieuw wereldrecord DINSDAG 2 JANUARI 1»51 yOORDAT da Nederlandse schaatskampioenschappen te Zutfen een aanvang 1 namen, heeft het bestuur van de KNSB ernstige woorden gesproken met Kees Broekman. Op het moment dat deze bespreking werd gehouden, was men nog onkundig van het feit, dat Broekman weinige uren later Nederlands kampioen en Nederlandse recordhouder op de 10.000 meter zou zijn. Het waren niet de grootate everwinningen dia Broekman Zaterdag en Zondag behaalde. Zijn groot ste overwinning behaalde hij in de bespreking met het KNSB-bestuur toen hij ruiterlijk erkende verkeerd te hebben gehandeld toen hq en Chardon in Kra- lingen 500,— startgeld vroegen. De KNSB heeft met deze bekentenis genoegen genomen en sprak daarbij de verwachting uit dat dé Lierenaar in de toekomst met deden zon tonen dat zjjn mondeling afgelegde verklaring, dat een dergelijk voorval niet voor de tweede maal zon gebeuren, volkomen is gemeend. Scheer, Siem Heiden, Jan Langendijk, Herman Buyen en Piet Keyzer. Het publiek was op de tweede dag in groten getale naar de baan gekomen, het stond zwart van de mensen om de prachtig verzorgde 400-meter-baan, zo dat het een kleurig en feestelijk kampi oenschap werd met als hoogtepunt de record-verbetering van Broekman op de 10.000 meter. Velen hadden ver wacht, dat hij Zaterdag reeds het re cord op de 5000 meter, dat op naam staat van Van der Scheer met een tijd van 9 min. 4.8 sec., daterend van de kampioenschappen van 1929, zou ver beteren, maar hij bleef er met 9 min. 9 sec. ruim 4 seconden boven. In de schaduw DE prestaties van de overige deel nemers vielen een beetje in de scha duw van die van de kampioen. En toch zullen de leden van de technische commissie over de tijden niet ontevre den zijn. Want de grote winst van Zutfen is, dat een aantal jongere rij ders naar voren is gekomen, van wie men in de toekomst nog goede ver wachtingen mag hebben. De oude cracks hebben hun tijd gehad, wel probeerden enkele van hen een plaats je in het algemeen klassement te ver krijgen," maar met uitzondering van de JYP het middenvak van de Zutfense ijsbaan stond Zondag een eenzame figuur. In gespannen aandacht volgde fey de verrichtingen van Broekman en Maarsae op de 10.000 meter. „Hij haalt het. Dat beroemde record van Siem van der Heiden gaat er aan" klonk zijn voorspelling toen Broekman ongeveer de helft van de afstand had afgelegd. Dat de man met kennis van zaken sprak bleek later toen de chronometers 18 min. 17.7 sec. voor Broekman aan wezen. Piet Keyzer, hij was de een zame figuur op het middenvak, had dus gelijk gekregen. Ruim dertien seconden sneller dan Heiden was Broekman over de baan gegaan en deze recordverbe tering spreekt des te meer daar de om standigheden m Zutfen waarlijk niet ideaal waren. Dat Broekman overigens de kampi oenstitel behaalde mag geen verwon dering wekken. Wim van der Voort, verbleef met Aad de Koning in het hoge Noorden en Anton Huiskes, de derde man, die het hem eventueel las tig had kunnen maken, stond dit sei zoen voor de eerste maal op het ijs. Alle vier afstanden heeft hij gewonnen, gemeenlijk met een stevige marge op de nummers 2 en 3, en met deze ver richting heeft Broekman een zelfde succes behaald als Jan Langedijk bij het laatst gereden kampioenschap, dat van 1947 op Kralmgen. Maar toch is de prestatie van Broekman nog mooier, want nog nimmer is het puntenaantal in het klassement over de vier afstan den zo laag geweest als dit keer: 208.98 punten en daarmee is hij getreden in de rij van de groten uit de Nederland se schaatsénsport, Jaap Eden, Coen de Koning, Max Tetzner, Dolf van der (Vervolg van pag. 1) ADENAUER zeide, dat welke me ningsverschillen de Duitsers ook op binnenlands terrein mogen hebben, re. gering en volk op buitenlands gebied één moeten zijn. Alle handelingen van de Westduitse regering zullen slecnts één doel hebben: het bevorderen in bewaren van de vrede. Adenauer was ervan overtuigd, dat dit mogelijk was en dat de Duitsers in vrijheid de Duit se eenheid tot stand zullen brengen. p RAAF SFORZA richtte zich als voorzitter van het comité van mi nisters tot de landen van de Raad van Europadie hij alle de ware vrede toewenste, doch tevens waarschuwde, dat een werkelijke en duurzame vrede afhankelijk is van de toenemende een dracht van de landen en regeringen. CPAAK zei, dat de taak van Europa geweldig, groot en schitterend is Met de hulp van alle mannen en vrou wen van goede wil en met moed be zield zullen wij het tot een goed einde brengen. JTRANCO vertolkte de wens van Spanje om ingeschakeld te worden in de plannen der Westerse wereld om het communisme een halt toe te roe pen. Wij zouden allen veiliger zijn, in dien wij het eens zouden worden over een gemeenschappelijke politiek om de aanvallers te stoppen. De geallieerden moeten Spanje dankbaar zijn, dat het 't communisme uit Europa's westelijke hoek heeft gehouden, aldus Franco, die besloot met te zeggen, dat het volk op grond hiervan gerechtigd is te ver wachten, dat het tegenover Spanje be gane onrecht ongedaan zal worden ge maakt. py^CK, de Oostduitse president, deed een beroep op alle Duitsers in Oost en West in 1951 alle krachten te wij den aan de verwerkelijking van de Duitse eenheid. Hij kondigde aan, dat vandaag begonnen wordt met de op richting van een nieuwe staalcombina- tie ten Westen van de Oostduits-Poolse grens, welke zou werken met Poolse steenkool en staal, geïmporteerd uit de Sowjetunie. Verder werd voor 1951 een grote zuivering van de S. E. D. in het vooruitzicht gesteld. A LEXEÏ, de patriarch van Moskou en de Sowjetunie, verklaarde In een Kerstboodschap Kerstmis wordt door de Russische orthodoxe kerk op 1 Januari gevierd dat het de plicht van alle Russen is zich zonder vrees aan te sluiten bij de veroordeling van een moordende oorlog van broeder te gen broeder, die de krankzinnige vu anden van de vrede tussen de naties trachten te ontketenen. pAASIKTVI, president van Finland, heeft meegedeeld, dat Finland de bij het vriendschapsverdrag met de Sowjetunie vastgestelde beginseien nauwgezet zal navolgen. Finland streeft er naar buiten de geschillen der grote mogendheden te blijven. De oude vriendschappelijke betrekkingen met Zweden en de andere Scandinavische landen kunnen stand houden. „veteraan" Jan Langedijk, die tiendt werd, kwamen de „oudjes" niet meei in 't spel voor. Maarsse, die met bijna 8 volle punten verschil als tweede ach ter Broekman geklasseerd werd, is 21 jaar. Jan Charisius, nummer drie is 24, Anton Huiskes 23, Cor Heus 23. De Graaff uit Rotterdam 18 en Nico Olst- hoorn, zevende in de rangschikking 22 jaar. De Graaff, een leerling van Piet Zwanenburg, was de grote verrassing en wat de anderen betreft, op de eer ste plaats is gebleken, dat de centrale training te Overveen hen in een uit stekende lichamelijke conditie heeft gebracht en dat men met vol vertrou wen dit seizoen en in de komende jaren hun ijsprestaties tegemoet mag zien. De organisatie, in handen van de Zutfense ijsvereniging was voortreffe lijk en zo mag dit kampioenschap van Nederland, dat in vier jaar niet kon worden gehouden, uitnemend geslaagd heten. De uitslagen zijn: 500 meter: 1 Broekman, 479 sec., 2 Maarsse 48.5 sec., 3 Charisius 49 sec., 4 Langedijk 50.2 sec., 5 Huiskes 50.Ö seconden. 1500 meter: 1 Broekman 2.33.9, 2 Charisius 2.37.9, 3 Maarsse 2.38.5, 4 Huiskes 2.39.4, 5 Heus 2.41.3. 5000 meter: 1 Broekman 9.09.0, 2 Maarsse 9.31.9, 3 Huiskes 9.39.3, 4 De Graaf 9.40.1, 5 Charisius 9.44.6. Eindklassement: 1 en Ned. kampioen Broekman 208.99, 2 Maarsse 216.33, 3 Charisius 217.77, 4 Huiskes 219.33, 5 Heus 220.98, 6 De Graaf 222.35. 7 Olsthoorn 222.80, 8 Chardon 223.19, 9 Van 't Oever 225.56, 10 Langedijk 226.05. Foto boven: op fraaie wijze gaat Kees Broekman door de bocht tij dens de wedstrijden op de 10.000 meter. Foto onder: De Nederlandse kampioen en recordhouder op de 10.000 meter wordt wegens zijn fraaie prestaties gehuldigd. En zo starten we dan in het nieuwe jaar met no. 3 van onze rebus-serie! De twee voorgaande vond u natuurlijk kinderspel, maar vergis u niet, want we zijn nog niet aan no. 6 toe! Als we zover zijn, zult u begrijpen, waarom we één dag speling gaven na elke plaatsing. En nu de hele familie maar weer rond de krant geschaard en aan het puzzlen. Toch wel gezellig zo n streekkrant, met van die raadselachtige slagzinnen. Enfin, lost u maar op. Hier is de rebus: Nu de uitslag er onder gezet, een schaar gepakt en de rebu6 uitgeknipt om te be waren, Overmorgen komen we terug op dezelfde golflengte, alleen dan met no. 4 van de serie. Abonné's doet uw best en de krant zorgt voor de rest! Sneeuw en ijs in het noorden en mid den van Engeland waren er Zaterdag de oorzaak van dat niet minder dan 15 league-wedstrijden afgelast moesten worden, een record aantal voor dit sei zoen. Hierbij waren zoveel leidende clubs betrokken, dat de ranglijst er een deel van haar betekenis door verloor. En zelfs op de terreinen, waar de wed strijden uitgespeeld konden worden, moesten de omstandigheden zo abnor maal heten, dat de clubscouts.' die een kijkje kwamen nemen met het oog op de bekerwedstrijden van de derde ron de, weinig wijzer werden wat de vorm van hun aanstaande tegenstanders be treft. Overigens waren de uitgestelde matches een meevaller voor de betrok ken ploegen, die nu konden uitblaz"! na het zware Kerstprogramma dat zo veel van hun krachten heeft gevergd De uitslagen waren: Derby County— Stoke City 11; FulhamSunderland 11; MiddelsbroughBurnley 33; Sheffield WednesdayArsenal 02; Tottenham HotspurCharlton Athleiic 10; West Bromwich AlbionEverton 0—1. Blijkens een mededeling van de heer Dan Ferris, secretaris van de Ameri kaanse Amateur Athletiek Unie, heeft Slijkhuis de uitnodiging aanvaard om in de komende maanden deel te ne men aan de belangrijkste wedstrijden over 1 mijl op overdekte banen n Amerika. Hij zal daar o.m. de Ameri kanen Don Gehrmann en Fred Wilt, de Engelsman Bannister en misschien de Zweed Bengtsson ontmoeten. Ook Ar- thur Wint (Jamaica), Mac Donald Bai- ley (Trinidad) en de Zweden Lund- berg en Widenfeldt worden in de Ver. Staten verwacht. IJtvermiuk geeft rune huid Mltachl gcotot In het Sportpaleis te Antwerpen is Zaterdagavond een 1 uur stayerwed strijd gehouden, waarvan de uitslag luidt: 1. A. Verschueren (B) in 1 uur afgelegd 64.200 km; 2. Heimann (Zwits.) op 75 meter; 3. Bakker (Ned.) op 125 meter; 4. Michaux (B) op 2 ronden en 14 meter; 5. Besson (Zwits.) op 2 ron den en 190 meter. (Van onze speciale verslaggever) PP verschillende stations in Noord-Holland kon men op Oudejaarsdag om-, streeks vüf uur verscheidene teleurgestelde schaatsrijders aantreffen. Het waren gestrande deelnemers aan de veertiende Dorpentocht welke door de Ijsbond Noordhollands Noorderkwartier was georganiseerd. Dat die schaats- rijders op de laatste dag van het jaar zo onfortuinlijk waren geweest, was niet. hun schuld. Velen hadden natuurlijk een tydschema gemaakt gebaseerd op det aangegeven afstanden. Het is gebleken dat de organisatoren met vreemde ma ten meten, want aan den lijve hebben wij ondervonden, dat de afstand langer was dan opgegeven. De IJ.H.N. za' er goed aan doen In het vervolg een duide lijker voorlichting te geven daar anders de grote belangstelling welke thans nog voor de dorpentochten bestaat aanzienlqk zal gaan dalen. Ongeveer vqf- duizend schaatsliefhebbers bonden Oudejaarsdag de schaatsen onder. Zaandam spande met zijn ruim drieduizend deelnemers de kroon. Een van deze vqfdui- zend dapperen was uw verslaggever, die Hoorn ais startplaats gekozen had. mer voerden de Noren en de Friese doorlopers hun schaatsbeluste eigenaars naar Graft, waar een tiental zwanen .n een groot wak, vlak naast de controle post, rondzwom. In West-Graftdijk was een wel er oorzaak van, dat de he ren „stempelaars" overhaast de vlucht moesten nemen naar de vaste wal. Ver der ging het weer. Eerst door het dorp je, heerlijk in de luwte, langs mestho pen, hooiklampen en oude boerderijen. De bewoners hadden voor deze gele genheid de bloemen voor de ramen weggehaald, opdat ze de schaatsenrij ders maar goed zouden kunnen zien. Het gebeurt niet elke dag dat er een paar duizend mensen door het dorp trekken- J^EZE Oudejaarstocht is niet direct een plezierritje geworden. De scherpe zuidelijke wind was bepaald fris en de toestand van het ijs op vele plaatsen lang niet ideaal. Maar er werd ge schaatst. Als je eerst Zaandam maar te pakken had, dan kreeg je het windje tenminste in de rug! De wind draaide echter naar het Zuid-Oosten, zodat pas in Monnikendam voor de deelnemers uit Hoorn en Alkmaar, met de wind in de rug kon worden gereden. Waar zo'n Dorpentocht al niet langs gaat. Via Schermerhom en Groot-Sohee- ll De vlag op het varkenshok. leden DRIEHUIZEN was de volgende contro lepost en velen hadden nog nooit van het bestaan van dit dorpje gehoord. Toen naar Oost-Graftdijk om vervol gens via Spijkerboor, het Jisperveld in te trekken. Het beruchte Jisperveld. Een grote kale vlakte en lange, brede plassen. „Als het IJselmeer droog is, kunnen ze hier wel eens wat „inpolde ren" .merkte een boekhouder uit Alk maar op, die het maar een bar eind vond. „Wat een oord, wat een oord", zei een Amsterdamse slagersknecht, toen hij in het tentje aan het einde van de plas achter een grote kop dampende chocolademelk op adem zat te komen. De vaderlandse driekleur wapperde ter onzer ere vrolijk in de wind boven op een zwarte varkensboet. Vriendelijke mensen daar in Jisp. Naast het oude uit 1650 daterende pittoreske raadhuisje moest de sliert nog onder een laag ophaalbruggetje door kruipen om ver volgens de tocht voort te zetten naar het Kalf, waar een groot onduidelijk bord stond en een man met chocolade repen en nougatblokken. „Wat nu", vroegen de lieden zich af, die 75 km. wilden rijden. „Nou, als je linksaf gaat kom je in Purmerend", zei die man, „dat zal de 75 km-tocht wel wezen". Wat nu? j^AAR in café „Het Bruine Paard" in Purmerend wisten ze van niets. Het pende erwtensoep, die door vriendelijk lachende dienstertjes verd geresveerd, liet zich goed smaken. „Waar moeten we nu naar toe rijden?", vroegen de V km wdm* atoh af. „Nu. ga maar naar Ilpendam", zeiden de heren achter de bestuurstafel. Op naar Ilpendam. dus, om daar een stempel te halen Vandaar langs de Purmerringvaart naar Monnikendam, het laatste stukje, dat tegen de wind in moest worden ge schaatst. Daar konden de ruggen wor den gestrekt; het werd tijd! In Edam misten we de Volendammers. Op de Gouwzee is het blijkbaar gezelliger. Er was geen wijdbroek te bespeuren. Het uitstapje naar Warder vonden velen te erg na al die kilometers en ze gingen daarom meer recht door, langs de Edammer Jaagweg, naar Oosthuizen. Met stramme leden. QM vijf uur zouden de controlepos ten sluiten, maar op dat tijdstip wa ren er nog velen onderweg, die de fi nish niet zouden halen. In het donker rijden valt niet mee, vooral niet bij zulk slecht ijs. De N. S. rijdt altijd nog veiliger en vlugger onder dergelijke omstandighe den. Ongeveer vijf duizend mensen hebben met stramme leden het jaar '50 „uitgezeten". „Maar na zo'n tocht smaakt het Oudejaarsavond borreltje veel lekkerder", zei een rijder toen hij meteen een zucht van verlichting ziin contrölekaart aan de finish overhan digde. „En mijn vrouw moet maar een ex tra portie oliebollen klaar maken", zei een ander. Want van schaatsenrijden krijg je honger". „Maar ondanks alles doe ik een vol gende keer weer mee", vertelde «er> heer, wiens witte trui werd geslsra door enkele medailles, als herinnering aan vroegere Dorpentochten. En hij had gelijk. Een volgende maal zullen weer duizenden de schaatsen onder binden en Noord-Holland doorkruisen op jacht naar stempels. Maar dan wil len ze allemaal de te rijden afstand gaarne precies weten, zodat ze weten waar ze aeo toe bq»I Op Nieuwjaarsdag werd het interna tionaal schaaktornooi te Luzern voort gezet met de afgebroken partijen uit de zesde ronde. Onze landgenoot, dr. Euwe, verloor van de Zwitser Christoffel, die in net toreneindspel twee pionnen meer nad dan Euwe. Door deze uitslag staat on ze landgenoot niet meer alleen op ie eerste plaats, maar deelt deze thans met de Argentijn Pilnik, die zijn afge broken partij uit de zesde ronde tegen Giustolisi (Italië) won. De stand na de zesde ronde luidt thans; 1 en 2 Euwe en Pilnik ieder 5 punten, S en 4 Grob en Chris tof f al ieder 3 punten, 5 en 6 Blau en Giusto- lisi, ieder 2j^ punt. Een koppelwedstrijd over 100 km, meetellend voor het Europees crite rium werd gewonnen door onze land genoten Schulte-Peters in de tijd van 2 uur 4 min. 43 sec. De uitslag luidt- 1 Schulte-Peters (Ned.) 100 km 2 uur 4 min. 43 sec., 58 pnt., 2 Acou—Depauw (Belgie) 50 pnt. Op 1 ronde: Godeau Giorgetti (Frankrijk) 54 pnt., 4 Brun— Bucher (Zwitserland) 52 pnt., 5 Meier Von Bueren (Zwitserland) 40 pnt, 6 CarraraGousset (Frankrijk) 31 pnt. De Hongaarse zwemster Eva Nova- heeft Zaterdag met een tijd van 2 min. 34 sec. te Ozd (Hongarije) een nieuw wereldrecord gevestigd op de 200 yards schoolslag. Het oude record stond met 2 min. 35.6 sec. op naam van Nel van Vliet. Wrijf Vicki VapoRub flink op keet, borst en rug. Ze voorkomt dar de maag van streek raakt door inwendige medi cijnen. Deze zalf geeft vlugger verlich ting. omdat ze de verkoud heid rechtstreeks bestrijdt. OPLOSSING KRUIS WOORDPUZZLE Horizontaal: 1. gedistilleerd; 14. parel, lens, are, ore; 16. aren, 33. Noor, 17. kan. 34. sou. 18. in, 38. M.P., 19. Edo, 35. bot, 28. ra, 39. o.l., 31. erg, 38. pre, 22. ne. 40. do. 33. oni, 37. bed, 24. egel, 32. vale. 25. rem, ofen, ovo, teler, 6. kit. knul, mee, tin. Verticaal: 1. garanderen, gek; 2. eren, 3. den, 4. 11, 5. sla, 6. te, 7. Inn, 8. L.S., 9. lal, 10. er, 11. een, 12. roos; 13. droom, oordelen: 14. pak, Ieren, oer; 15. eruptie, Oder; 27. semi, 28. lot, 29. sen, 30. dol, 31. koe, 32. vet. 37. Bali. A. raderen; B. omkopen: C. knallen; D. accoord; E. har monica; F. gevoelvol; G. gemeleerd. OPLOSSING HERSENGYMNASTIEK 1. 5 plus 4 plus 3 plus 2 plus 1 is 15 maal; 2. Helemaal geen poten, is een vis; 3. Om haar benen: 4. één vierde stui ver; 5. De voorband, die alle bochten he lemaal neemt; 6. Een gat in uw sok of kous; 7. Geen verschil, is hetzelfde; 8. Ja. Hij bedoelde de grootvader van moe ders zijde: 9. De kip, want zij kan uit allo hoekjes nog de laatste korrels oppikken, wat het paard niat kan; 10. Willem Aseel- besgs tfJr.)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7