Bij Wondjoe dreigt een doorbraak Nederland krijgt nog twee maanden Wreszinsky voor het Hof Westerse wereld heeft het recht om in veiligheid en rust te leven Ben Ali Isidor, de man achter de schermen VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN 200.000 mart communisten in de aanval op V.N.-front Amerika zal China niet bombarderen Russische troepen in China? Irene en Margriet thuis zijn weer Vrijdag 5 Jan. 1951 76e Jaargang No. 10993 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eisenhower voor zijn vertrek naar Europa Tachtig arbeiders gedood Weerbericht NS. staakt 20 Mei tramdienst Alkmaar- Bergen aan Zee Bankier vriend van Churchill, millionnair, ere-burger, onderduiker, consul en geheim agent Een zeer ingewikkelde oplichtingszaak Motie in het Indonesische parlement P. v. d. A. wil de onderhandelingen opnieuw op gang brengen Masjumi ziet geen heil in opzegging KcPit B&jleJL Jachtopziener schoot hem neer Smokkel van vals geld voor de rechtbank BUREAU: Koningstraat 78—30 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Seoel was een brandende mierenhoop gelijk, toen het gisteren door de ver bonden troepen en door zijn bewoners werd verlaten. De burgerbevolking ont vluchtte het oorlogsgeweld in de in puin geslagen stad in alle richtingen, zelfs naar het Noorden. De militairen trekken terug op de havenstad Intsjon, die op dezelfde breedte ligt als Seoel en gingen daar scheep onder dekking van het artillerievuur van de vloot der Verenigde Naties. Duizenden vluchtelingen be gaven zich met hen aan boord van de schepen. De soldaten zullen elders in Korea opnieuw in de strijd worden geworpen. Intussen rukt in het centrum een „roep van 200.000 communisten op naar de belangrijke stad Wondjoe en dreigen zowel het front der V.N. in tweeën te delen als een belangrijke terugtochtsweg naar Poesan in handen te krijgen. Generaal Dwight D. Eisenhower, de opperbevelhebber der troepen van het Atlantische Pact in Europa, heeft aan de vooravond van zijn vertrek uit Ame rika op een persconferentie gezegd: „De Westerse wereld is van oordeel, dat zij het recht heeft niet slechts in veiligheid zonder meer te leven doch in een vei ligheid, die aan de volken het vertrouwen geeft, dat zjj onder rustige omstan digheden kunnen leven. Dit te bereiken is alles wat wü pogen. De Westerse wereld heeft in deze ook verplichtingen tegenover zichzelf". „Indien ieder door Amerika gebracht offer niet door de Westeuropese lan den beantwoord wordt met even grote offers en een even grote mate van oprechtheid kunnen wij het niet klaar spelen", aldus Ike. Op de vraag of de Atlantische de fensie-organisatie in twee jaar tijds opgebouwd kon worden antwoordde hij hierover nog met niemand gesproken te hebben. „Ik weet niet of de Sowjet- unie een derde wereldoorlog wenst. Ik geloof niet. dat enig land de grote ver antwoordelijkheid op zich zou nemen te verklaren, dat het opzettelijk een wereldoorlog zou ontketenen. Dit is een verschrikkelijke beslissing". Zonder toestemming der V.N. President Truman heeft Donderdag op een persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse strijdkrachten China niet zullen bombarderen zonder mach tiging van de VN. De president sprak opnieuw de hoop uit, dat een derde wereldoorlog dit jaar zou kunnen wor den vermeden. De president deelde de journalisten mede, dat de Amerikaanse regering geen verzoek aan de VN om commu nistisch China te bombarderen in over weging had. Toen hem gevraagd werd of hij van mening was, dat de VS zich thans formeel in oorlog bevonden, zei- de Truman. dat dit niet het geval was en dat de VS hun verplichtingen te genover de VN naleefden. De president weigerde zich uit te la ten over de notawisseling met de Sow- jetunie over een eventuele samen komst van de vier ministers van bui tenlandse zaken. Hij verwees de ver slaggevers naar de Woensdag afgelegde verklaring. Dynamiet ontp lof te Rij een dynamiet-ontploffing in de vallei van de Santa, een rivier in i oord-Peru, werden tachtig arbeiders gedood en evenveel gewond, aldus lui den de eerste berichten. pe arbeiders waren bezig met dyna miet rotsblokken op te ruimen, die in ctober j.l. in grote hoeveelheden om- aag waren gestort en waardoor de öanta werd versperd. Verwachting tot Vrijdagavond Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen en hier en daar tijdelijk nevel of mist atige, af en toe Jachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets °geie temperaturen dan gisteren Maan op 8.07, onder 14.31. Zaterdag: Zon op 8.48, onder 16.44 Op een vraag betrefende veldmaar schalk Montgomery antwoordde Eisen hower, dat de eerste hem vaak „geest driftig zijn diensten" had aangeboden, ,,wjj zijn reeds lang vrienden". Over het gebruik van Duitse troe pen in de strijdmacht van het pact wenste Eisenhower slechts te zeggen, dat de bijdrage van een land, dat de ze niet geheel van harte deed, „niet al te doeltreffend" zou zijn. Eisenhower zeide mogelijk naar Duitsland te gaan „om belangrijke personen, wier inzicht van groot nut kan zijn te spreken". Eisenhouwer, de opperbevelhebber der strijdkrachten van de bij het Noord Atlantisch Pact aangesloten landen. Overigens is er nog weinig bekend gemaakt over de plannen van Mac- Arthur en zijn staf. Hun nieuwe ver dedigingsplan is een streng bewaakt militair geheim. Echter doen alerlei gissingen de ronde. Sommige waar nemers te Tokio spreken over een nieuwe verdedigingslinie op dertig kilometer ten Zuiden van Seoel. Ande ren achten het mogelijk, dat deze nog vijftien kilometer verder naar het Zui den. ter hoogte van Osan, ligt. De ontruiming van Seoel werd gis teren gedekt door de 29ste Britse bri gade. Deze viel. toen zij zich ten slotte door de Noordwestelijke buitenwijken terugtrok, in een hinderlaag. Na een zwaar gevecht, waaraan zelfs de bajo net te pas kwam, wisten de mannen zich uit de omsingeling te bevrijden en de hoofdmacht te bereiken. Tevoren hadden zij de laatste bruggen over de Han opgeblazen. De communisten trok ken echter in snel tempo over de rivier en zaten de Amerikanen en Britten op de hielen, in een poging, om hun de aftocht naar Intsjon te beletten. Ze werden echter door de Amerikaanse luchtmacht zwaar met bommen en boordwapenen bestookt. Terwijl de aanval op Intsjon nog aan de gang was, troffen de communisten alweer voorbereidingen, om een storm loop tegen Wondjoe te ondernemen. 200.000 man rukten in de richting van deze stad op in een beweging, welke het front der V.N. in twee delen moest splijten voordat de verbonden troepen de gelegenheid zouden hebben gehad, om hun stellingen in gereedheid te brengen. Zou deze operatie gelukken, dan zouden de geallieerden in het Noorden en Westen kunnen worden omsingeld. Ook zou dan een der twee grote wegen naar Poesan voor de vij and open komen te liggen. Marshall, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft Donderdag ver klaard, dat de situatie in Korea zich juist zo ontwikkelt, als verwacht werd. De verbonden troepen zullen op een zodanige wijze in de strijd worden ge bracht, dat aan de ontwikkling van de toestand het hoofd kan worden ge boden. MAAR wjj uit de meest gezag hebbende bron vernemen, zullen de Nederlandse Spoorwegen de tramlijn Alkmaar-Bergen-Bergen aan Zee met ingang van 20 Mei (951 opheffen. In het op dat tijd stip uit te geven spoorboekje zal de tramdienst niet meer gepubli ceerd worden. De N.S. is de me ning toegedaan, dat exploitatie van deze lijn niet rendabel is en dat een verzorging van de dienst door de Nederlandse Spoorwegen strijdig zou zijn met het finan cieel beleid. De Nederlandse Spoorwegen heeft kennis geno men van het rapport, dat door het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam op verzoek van 't ge meentebestuur van Bergen is uit gebracht. doch men is van oordeel, dat tegen dit rapport vele argu menten zijn aan te voeren en dat het vervoer met behulp van auto- husen zeer wel mogelijk is. Ten einde tegemoet te komen aan de wensen van het gemeentebestuur heeft men de opheffing een jaar uitgesteld, doch thans zal met in gang van de a.s. zomerdienstrege ling definitief een streep worden gezet onder de exploitatie van deze tramdienst. Tot zover de zegsman der N.S. Zoals bekend heeft de gemeente Bergen zich ten sterkste tegen opheffing verzet en wordt daar bij gesteund door Ged. Staten van Noord-Holland. De uiteindelijke beslissing berust bij de minister van Verkeer en Waterstaat, doch wij menen ernstig te moeten be twijfelen of de gezaghebbende stem bij de Nederlandse Spoor wegen zich zo positief zou heb ben uitgelaten, indien niet over leg was gepleegd met het ministe rie en hun het standpunt van de Minister van Verkeer en Water staat bekend was. Het Gerechtshof te Amsterdam, gepresideerd door mr. F. E. Nepperus, heer» gistermorgen een begin gemaakt met de behandeling in tweede instantie van de zaak tegen de thans ruim 60-jarige Siegfried Wreszinsky, zich noemende bankier. Wreszinsky is voortgezette oplichting ten laste gelegd en hij is daarvoor door de rechtbank bijna een jaar geleden veroordeeld tot totaal vier jaar gevangenis straf met een jaar aftrek van het voorarrest. Het is een zeer ingewikkelde zaak. berustend op vier dagvaardigingen, die gevoegd zijn, maar gescheiden worden behandeld. Toen in 1940 de Duitseers ons land binnenvielen, bevond Wreszinky zich in de gevangenis, waar hij een vonnis uitzat hem opgelegd in verband met oplichting van een Weens meisje, dat hij f 4000 afhandig had gemaakt onder belofte haar familie aan paspoorten voor Zuid-Amerika te helpen en van een Zeeuwse koopman van f6000, die hij aan een uitvinding zou helpen. Wreszinky, die Jood is, raakte in Westerbork, maar wist daaruit te ont snappen en dook onder in Amsterdam. Voor hij naar Westerbork ging, had hij contact gehad met een Duitse poli tiebeambte, Wenski, die een „oude schoolvriend" zou zijn geweest. Volgens onlangs in Hongkong uit China gearriveerde reizigers zouden eenheden van het Russische leger in China zijn aangekomen en in Sjanghai en Tsjing Tae (een haven aan de Gele Zee) alsmede in Charbin (Mandsjoe- rije) gelegerd zijn. Russische soldaten met volledige uitrusting waaronder pantservoertuigen zouden volgens ge noemde zegslieden in de tweede helft van November via Peking naar Tsjing Tao vervoerd zijn. Een reiziger schatte de Russische troepenmacht in Charbin op 10.000 man. gIJ het secretariaat van het Indonesische parlement is Donderdagmiddag een ontwerp-motie ingediend, ondertekend door de fracties van de Partai Indo- nesia Rakjat, de Partai Indonesia Raja, de katholieke fractie en de democrati sche fractie, welke motie in behandeling zal worden genomen na het regerings- antwoord op de algemene beschouwingen. In deze motie wordt er op aangedron gen, ten eerste, dat de regering slechts bereid zal zijn, de onderhandelingen over Nieuw Guinea te hervatten op basis van de overdracht der souvereiniteit over West Irian aan Indonesië, ten tweede dat aan Nederland uiterlijk twee maan den tijd zal worden gegeven om deze eis van Indonesië te beantwoorden en ten derde dat, indien het antwoord binnen de vastgestelde tijd onbevredigend mocht zijn, het uniestatuut zal worden geannuleerd en de overeenkomsten van de R.T.C. en andere met Nederland gesloten verdragen, die nadelig zijn voor Indo nesië, in beschouwing zullen worden genomen met het doel om tot annulering ervan te komen. Unie-ministers te Djakarta, de laatste in Unie-verband zal zijn indien Ne derland zich niet alsnog bereid ver klaart. de souvereiniteit over West Irian over te dragen. Masjumi ziet geen heil Jn het parlement heeft bij de debatten over de regeringsverklaring de woordvoerder van de Masjumi, mr. Ju- suf Wibisono, verklaard er niet van overtuigd te zijn, dat een opzegging TN kringen van de Masjumi werd aan Aneta medegedeeld, dat de Masju mi deze motie kan steunen. In regeringskringen werd aan Aneta medegedeeld dat, naar men verwacht, de in Maart te houden conferentie van y^an het jaarverslag van de Britse Ad miraliteit dat o.m. een betrekkelijk gunstig oordeel geeft over de gecom bineerde vlootoefeningen der NATO- landen, ontleent Theodoor het bericht dat Engelse marinedeskundigen na ge degen onderzoek van in Koreaanse wa teren aangetroffen Russische mijnen, geconstateerd hebben dat deze op de zelfde wijze als de reeds bekende typen geveegd kunnen worden. Daar de propagandamijnen die de Sowjets rond strooien niet zo gemakkelijk onschade lijk gemaakt kunnen worden, heeft de Franse regering de verkoop van vijf Sowjetrussische tijdschriften w.o. de „Litteraire Gazet" en „Krokodil" ver boden. Q De Fransen zelf schijnen het daarmee niet geheel eens te zijn, want het hoofd van het instituut voor Oos terse Talen te Parijs heeft medegedeeld dat de Russische klassen van zijn in richting thans 395 leerlingen tellen. Vóór de oorlog waren het er gemid deld 30. Terwijl de mensen blijven harrewarren krijgt de techniek een steeds grotere voorsprong op ons aller morele ontwikkeling: Vlak bij datzelf de Parijs werd een eeuwenoude droom van de mensheid verwerkelijkt toen de piloot Jean Boyer een geslaagde proef vlucht maakte met een door de Franse ingenieur Frangois Rey geconstrueerd vliegtuig met beweegbare vleuegels. Dit „fladdertoestel" (of „fladdertuig" zo ge wilt) kan een snelheid van 320 km. per uur bereiken. Sinds zij in April '49 te Zutfen haar eerste veiling hield heeft de ENAVO (Eerste Nederlandse Autoveilings Organisatie) haar vleugels ook terdege uitgeslagen. Woensdag veil de zij in het Amsterdamse Stadion haar tienduizendste exemplaar, een Simca '48, die voor f 2625 van de hand ging. De koper kreeg een schijnwerper ca deau. J7n omdat alle aardse zaken, hoevele malen ook geveild, uiteindelijk toch op de vuilnisbelt terecht komen, richt Theodoor de schijnwerper nu even op de stad Oakwood in Ohio, welks vroe de vaderen tevergeefs getracht hebben een bedrag van 7.220 dollar voor enkele Duo voor Isidor en Wrezinsky „Geld bezorgt jte niets don last" vuilnislieden op de plaatselijke belt ge vonden, langs gerechtelijke weg in han den te krijgen door er op te wijzen, dat alle stadsvuil tot eigendom der stede lijke overheid behoorde. Onze bankbil jetten vallen niet onder de categorie „oud papier" besliste de rechter. In Potchefstroom (Transvaal) werd slechts één bankbiljet gevonden, maar dat was dan ook een heel bijzonder, n.1. een bil jet van een pond van 24 Juli 1872 met de handtekening van D. J. Erasmus, die slechts zo'n korte tijd als waarne mend president van de Zuidafrikaanse republiek optrad, dat er slechts één exemplaar met zijn handtekening be staat. q Belgiës Hermandad is daaren tegen ijverig aan het speuren naar de .stempelmachine, waarmede een onbe kende snoodaard de in de oorlog uitge geven één franc-stukken die de insig- niën van Leopold III dragen van een extra opdruk, een hakenkruis, voor ziet. q Nu we het toch over dat gehate symbool hebben: De Britse Hoge com missaris in Duitsland heeft de vrijlating gelaat van Martha Haake, voormalig verpleegster" in het concentratiekamp ilavensbrück, die wegens oorlogsmis daden tot tien jaar gevangenisstraf werd eroordeeld. Zij is thans ernstig ziek. En daar Theodoor en zelfs Alida, die toch de „gastvrijheid" van Ravensbrück aan den lijve ondervond, niet haatdra gend willen zijn, besluiten zij vandaag met de wens dat zij een betere ver pleegster mag treffen dan ze zelf ge weest is. Het is de enige manier vrien den. van de overeenkomsten der R.T.C. een verbetering zou betekenen van de In donesische positie in de strijd om Irian. Volgens mr. Wibisono is de Ne derlandse weigering om de souvereini teit over te dragen, nog geen reden om de Unie op te zeggen. Een eenzijdige opzegging van een internationaal ver drag als de R.T.C. zou, zo waarschuw de deze woordvoerder van de Masju mi, de goede naam van Indonesië be zoedelen. Standpunt van de P. v. d. A. ..yOOR de Partij van de Arbeid is de kwestie Nieuw-Guinea nog niet afgedaan. Zij zal indien enigszins mo gelijk trachten de onderhandelingen opnieuw op gang te brengen na de be handeling van de binnenkort te ver wachten regeringsnota over het ver loop van de conferentie in de Tweede Kamer", aldus verklaarde de fractie voorzitter van de P. v. d. A„ mr. M. van der Goes van Naters. „Wij zijn in beginsel niet afkerig van hernieuwde onderhandelingen op basis van souvereiniteitsoverdracht over Nieuw-Guinea aan Indonesië. Als voor waarden moeten wij echter stellen een voortzetting van het Nederlandse be heer voor de eerstkomende dertig ja ren, een behoorlijk financiële regeling tussen de beide landen en een regeling ter waarborging van orde en veilig heid in Nieuw-Guinea. Wij stellen deze voorwaarden echter niet zo absoluut, dat bij eventuele nieuwe onderhande lingen niet zeu kunnen blijken, dat andere oplossingen of andere uitwer kingen beter zouden zijn. Hoofdzaak is voor ons, dat een oplossing gevonden wordt, omdat immers de samenwer king met Indonesië voor ons nog steeds veel belangrijker is dan een eventueel behoud van de Nederlandse souverei niteit over Nieuw-Guinea". Eenmaal ondergedoken in Amster dam gaf Wreszinsky zich uit voor ban kier, consul, vriend van Churchill, millionnair, ere-burger van Dantzig, en medewerker van de Secret Service. Hij spiegelde o.m. de koopman Ver heul voor „zwart" geld tot „wit" geld te kunnen maken na de bevrijding. Hij trad voorts op als contactman bü Duitse relaties in gevallen waarin hulp voor gearresteerde Nederlandse ille gale werkers nodig was. Grote som men gelds werden hem ter hand ge steld. De rechtbank kwalificeerde het allemaal als oplichting. Zeven zittingen. Niet minder dan zeven zit in jen werden in de maanden Januari, Fe bruari en Maart van het vorige jaar aan dit proces gewijd en ook de behan deling in twee instantie voor het Hof. die thans begonnen is, belooft een langdurige te worden. Er zyn ten min ste reeds vier dagen voor uitgetrokken. De verdachte wordt evenals voor de rechtbank, verdedigd door drie advo caten, te weten mr. Th. Muller Mas- sis, mr. F. Mannheimer en mr. G. N. Hovius. Tijdens de zitting van gistermorgen werden talrüke getuigen gehoord, die ook reeds voor de rechtbank als zo danig waren opgetreden. De och' end zitting werd vervolgens geschorst om 's middags de Amsterdamse industrieel J. F. Duyvis te horen, die door ver dachte de toekomstige burgemeester van Amsterdam was genoemd. Later zou de heer Duyvis aan verdachte een bedrag van f 95.000 hebben gegeven, dat na de bevrijding in vreemde valu ta zou worden terugbetaald. Door ziek te kon de heer Duyvis niet verscho nen. zodat de middag-zitting kort na de opening werd gesloten. De volgende zitting is op 8 Januari. Daar het Hof alsnog prijs stelt op het verhoor van de Duitse politie-beambte Wenski wordt op 25 Januari een extra-zittings dag ingelast. Gisteravond zün de prinsessen Irene en Margriet uit Oostenrijk terugge keerd. De Koningin en de Prins zul len met hun oudste dochter nog korte tijd in Sankt Anton blijven. Siroper irok zijn mes De particuliere jachtopziener Suylen uit Susteren ontdekte Donderdag op zijn inspectietocht een drietal stropers in het veld ten zuiden van Susteren bij de grens van Nieuwstadt. Hij sommeerde het drietal te blUven staan. Twee liepen weg. De derde trok een mes en keerde zich tegen de jacht opziener. Deze laatste maakte van zijn vuurwapen gebruik en trof deze stro per, zekere E. uit Sittard, aan de hals. E. werd levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd. Zijn toestand was Donderdagavond nog zorgwekkend. De beide andere stro pers werden gearresteerd. DE SITUATIE VAN HET KRANTEN PAPIER ZEER SLECHT De Canadese Dagbladbond voorspelt voor 1951 „schaarste in de wereldvoor raad van krantenpapier en mogelijk een tekort", indien het verbruik in Amerika blijft toenemen. De V.S. ver bruiken 60% van de totale wereldvoor raad (vóór de oorlog 44%), aldus deze bond. Ben Ali Isidor was de grote man, die in de eerste maanden van het afgelo pen jaar achter een uitgebreide handel in valse biljetten van duizend Belgische francs zat. Hy had ze zowel naar Ne derland als naar Duitsland gesmokkeld. Hier te lande was het o.m. een com plet in Rotterdam, dat tot zün geregel de afnemers behoorde. Een der deelnemers aan deze smok kel is met twee Nederlandse politie mannen, die de zaak moesten uitzoe ken, naar Parijs gegaan, waai- ajj van de Sureté Nationale een flink bedrag aan echte francs kregen, om er valse biljetten mee te kopen en onderwijl de daders in te rekenen. De Franse politie heeft naderhand het gehele complot op gerold. De Nederlandse deelnemers aan het complot zijn later gearresteerd. Zy hadden zich gisteren voor de Rotter damse rechtbank te verantwoorden. Het waren een speelgoedfabrikant, een loswerkman en een instrumentmaker. Zy hadden de biljetten naar Nederland en Duitsland gesmokkeld. Er werden tegen de heren zware straffen geëist: tegen de speelgoed fabrikant twee en een half jaar, tegen de loswerkman anderhalf jaar en tegen de derde man een jaar, alles met af- trek van voorarrest.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1