Generaal Eisenhower in Nederland in Anti-Eisenhowerdemonstraties Amsterdam en Den Haag McArthur verwacht nieuw offensief Boot met arbeiders sloeg om VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Opperbevelhebber begini vandaag besprekingen in Den Haag Zweden bezorgde ons de griep At!. productieraad komt heden bijeen JCoAt RtiieJk Donderdag 11 Jan. 1951 76e Jaargans No. 10998 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Drie divisies (75.000) voor Atlantisch leger G „Morgen houd ik een persconferentie, heren Kingsbury Smith, de man, die Stalin schreef Kreten en spandoeken Politie joeg betogers zonder moeite uiteen DE Italië stelt twaalf divisies beschikbaar Wondjoe door Amerikanen heroverd Eerste V.N -succes sinds terugtocht uit Seoel Acheson verwacht niet veel van nieuwe stappen der V.N. in Peking Influenza in Europa niet kwaadaardig VEERBOOT SLOEG OM w. "li Havenbrand te Bogota Vijf mannen verdronken in de IJsel Een arbeider kon gered worden Weerbericht BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Poetgironummer 440041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJDSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den Lelk woord men 5 cent Abonnementen per fcwa. taal 5.15, per mpand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten De opperbevelhebber van de strijd krachten van de landen, aange sloten bij het Noord Atlantisch Pact, Generaal D. D. Eisenhower, werd bfj zijn aankomst begroet door de Chef Staf Generaal H. Kruis. (Van onze speciale verslaggever) TERMinnAG te kwart voor vijf is generaal Eisenhower op zijn inspectie tocht langs de Europese hoofdsteden uit Brussel in ons land aangekomen. Vandaag aal hg een bezoek brengen aan de minister-president dr. ff. Drees, de minister van Buitenlandse Zaken. mr. D. U. Stikker en de minister van Oorlog en Marine mr. H. L. ff. s' Jacob, waarna besprekingen volgen met de Nederlandse chefs van staven. Verwacht wordt, dat de generaal zal worden medegedeeld, dat er geen beletselen zijn om Nederlandse troepen onder zijn bevel te plaatsen en dat ons land tegen het einde van dit jaar minstens drie divisies. 75.000 man. kan opbrengen, mits de toegezegde Amerikaanse uitrusting arriveert. Aan gedrongen zal worden op een snellere levering van dit materiaal. Generaal Eisenhower, die in Hotel des Indes te Den Haag logeert, voerde gisteravond na ,iin aankomst geen besprekingen meer met Nederlandse autoriteiten. Het wachten duurt lang. Er staat een vinnig koude wind over het veld. Eindelijk in schemerduister, niet veel later dan de vastgestelde tijd en na tuurlijk precies een half uur na het vertrek van het toestel uit Brussel, ziet men een vliegtuig landen, waar van ieder onmiddellijk weet: „Dat is 't". De begroeting JTVEN later taxiet de Constellation van de Military Air Transport Ser vice naar de rechterhoek van het plat form. Er is een wat nerveuze stem ming onder degenen, die voor een be hoorlijke afzetting hebben te zorgen. (Zie verder pagina 4) yjjlE nog niet weet, dat de populaire „Ike" in deze dagen van grote in ternationale spanningen een figuur van betekenis is, vallen op deze Woensdag middag op Schiphol de schellen van de ogen. Daar is de gehele internationale pers vertegenwoordigd, welke grote groep een uur voor de aankomst van Eisenhower versterkt wordt met twaalf Amerikaanse journalisten en drie fotografen, die in een speciaal in Brussel gecharterd toestel arriveren. Van Parijs zijn zij met een gewoon lijntoestel naar Brussel gevlogen. Het nadeel ervan was, zo bleek hun. dat ze dan de tijd niet aan zichzelf hadden en op vele plaatsen lang na de man, naar wie hun belangstelling uitging, zouden landen. Daarom huurden zij van de Pan American Airways een eigen toestel met een eigen piloot, waarmee zij Eisenhower op zijn tocht door Europa een uur vooruit reizen. am ruim half vijf komt er eerst recht leven in de internationale bijenkorf die Schiphol -is. Radiogra fisch is gemeld, dat de generaal in aantocht is. De journalisten verlaten de grote Schiphol-hall en mogen zich paar het platform begeven. Tien, twaalf glimmende limousines, waarvan een voor deze gelegenheid een rood bordje met de vijf generaalssterren draagt, •taan reeds in een lange rij opgesteld. Witgehemde marechaussee's staan ge reed voor de afzetting van de plek van aankomst. De tien rijksrecher cheurs, die de gewone Schiphol- recherche sinds vanochtend verster ken en het gehele gebouwencomplex inspecteerden op gevaarlijke artikelen, herkent men niet tussen de vele wachtenden. -Wachtend op Ike N (Van onze speciale verslaggever) Qe aankomst van de Amerikaan se journalisten, die met een speciaal gecharterd vliegtuig op Schiphol arriveerden, gaf wat kleur aan het wachten in de grote hall. Onder hen bevond zich Kingsbury Smith van de In ternational News Service, de man, die in 1949 de aandacht van de gehele wereld op zich vestigde door in een open brief Stalin uit te nodigen voor een vredes ontmoeting met Truman. We hebben deze journalist enige ogenblikken gesproken. Een sympathieke figuur. Zwarte jas, zwarte Eden-hat. Wandel stok met rubber knop in de hand, omdat hij mank loopt. „Het is al weer zo lang ge leden", zegt hij, wanneer wij hem naar de befaamde brief vragen. „De wereldsituatie was in 1949 nog zo heel anders dan vandaag. Toen leefde nog sterk de hoop dat door een vreed zaam gesprek alle tegenstellingen overwonnen zouden kunnen wor den. Nu is de aandacht geheel ge concentreerd op de verdediging van de Westerse cultuur". „V hebt toch antwoord op uw brief gehad, nietwaar „Zeker, twee antwoorden. Eerst een officieel antwoord La ter een rechtstreeks telegram". Het verdere gesprek handelt weer over de situatie van het ogenblik. Mr. Kingsbury Smith staat in het heden. Wat gisteren nieuws was, is voor de journalist vandaag geen nieuws meer. Hij vertelt van een interview, dat ij Dinsdag in Brussel had. maar °mt er niet toe zijn verhaal te cëindigen. Een Nederlandse col- e9a valt hem abrupt in de rede met de vraag wat generaal tsenhowers lievelingskost is. Glimlachend haalt de Ameri- aan de schouders op het ie gisteravond in verschillende delen van Amsterdam nogal onrustig ge weest doordat groepen van vijftig tot driehonderd man demonstreerden tegen de komst van generaal Eisenhower met kreten, zoals „Weg met Eisenhower" en „W'ij willen vrede". Met name bij het consulaat generaal der V.S. op het Museumplein heeft de politie met kracht tegen de demonstranten moeten op treden. maar ook op het Rokin bij de Dam, op de Nieuwendijk, bij de Droogbak en op de Nieuwmarkt hadden zich demonstranten verzameld, die de politie tot optreden dwongen. In totaal schatte de politie het aantal demonstranten in Amsterdam op 800 a 1000. om de honderden aanplakbiljetten te verwijderen, die in de loop van gister ochtend door de gehele stad waren aan gebracht. De gele biljetten droegen in blauw het opschrift: „Eisenhower: de Belgen wensen Duitsland niet bewa pend te zien. Zij zullen u nooit toestaan van Belgie een tweede Korea te maken. Belgie zal nooit tegen de Sowjetunie ten strijde trekken. Eisenhower, ga naar huis". De Franse regering heeft alle ambtenaren, die Dinsdag deelnamen aan de staking tegen het bezoek van Eisen hower, waartoe de communisten had den opgeroepen, geschorst. Voorts zul len alle buitenlanders, die hebben deel genomen aan de demonstraties voor het Astoria Hotel te Parijs uit het land gewezen worden. Op de Nieuwendijk was een deel opgeschoten jeugd, maar op de overige plaatsen sprak het politierapport over fanatieke demonstranten. Arrestaties zijn niet verricht en de politie had evenmin extra versterking opgeroepen. De demonstraties zijn uiteengejaagd door de agenten der betrokken afde lingen, daarin bijgestaan door de radio- autodienst en de motordienst. Er is geen gebruik gemaakt van vuurwape nen, aldus de politie. Tegen elf uur was de rust weergekeerd. Spandoeken in Den Haag (")OK in Den Haag hebben enkele honderden personen gedemonstreerd. Spandoeken meevoerend, waarop leuzen prijkten als: „Eisenhower verdwijn", „Weg met de atoombom", „Weg met de Duitse herbewapening" en „Nooit meer Wehrmacht" trokken zij in optocht naar de Prinsengracht, waar de bu- reaux van het dagblad „De Waarheid" zijn gevestigd. Toen de politie ter plaatse arriveerde, verspreidden de demonstranten zich. Aanplakbiljetten in Brussel. Brusselse autoriteiten hebben een aantal werklozen in dienst genomen Italië wil twaalf volledig uitgeruste en opgeleide divisies (het gehele leger, dat Italië volgens het vredesverdrag mag bezitten) generaal Eisenhower voor het verenigd Europees leger nog dit jaar ter beschikking stellen. De Italiaanse regering zou hiertoe in staat zijn, mits de Amerikaanse hulp Italië in snel tempo en regelmatig blijft bereikeh, de prijzen stabiel blij- rm tijdig de noodzakelijke gelden ter beschikking worden gesteld. Eer der had de Italiaanse regering bekend gemaakt, dat drie divisies gereed zijn om onder commando van Eisenhower gesteld te worden. Generaal MacArthur heeft in een communiqué verklaard, dat meer dan ee® kwart millioen Chinese communisten staan opgesteld langs een front van honderd en tien kilometer in West-Korea en dat zjj in staat zjjn een machtig offensief te ontketenen op diverse plaatsen. Volgens de generaal bevinden de Chinese legers zieh achter de lfln Wondjoe, zuldwestwaarts via Osan. Boven dien staat een Noordkoreaan® legerkorps aan de uiterste westpunt van óei» lijn gereed, terwijl men aanneemt, dat ook een divisie Mongoolse cavalerie en een divisie artillerie der Chinese communisten in dit gebied gereed gehou i» worden. De tegenstander heeft ruime reserves voorhanden om elke aanval te steunen, aldus MacArthur. Inmiddels zijn de Amerikanen er in geslaagd het strategisch zo belangrijke Wondjoe te heroveren op de Chinezen. Toen een Frans-Amerikaanse colonne de stad uit het Zuiden bestookte, heeft een sterke Amerikaanse colonne de vijand aan de Oostzijde in de rug aan gevallen. In feite is hier sprake van het eerste succes van formaat sinds de te rugtocht uit Seoel. Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft bekend ge maakt, dat de Amerikaanse verliezen in Korea Woensdag 42.713 man bedroe gen, hetgeen 2537 meer is dan een week De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat de V.S. pessimistisch gestemd waren over de mogelijkheid, dat communistisch China gunstig zou reageren op nieuwe stappen van de V.N. om de vrede in Korea tot stand te brengen. Enkele leden van de V.N. waren van mening, dat opnieuw stappen gedaan zouden moeten worden om zekerheid te hebben, dat de Chinese communis ten zouden weten, dat de V.N. een vreedzame oplossing in Korea van gan ser harte wensen. Alhoewel de V S. ftiet veel van nieuwe stappen verwacn- ten, was hij het er mee eens, dat de V.S. duidelijk moesten maken, dat zij niets onbeproefd lieten om een vreed zame regeling te bereiken. V.N.-TROEPEN BLIJVEN IN KOREA Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft Woensdag officiéél ont kend, dat een voorstel van generaal MacArthur was ontvangen om de strijdkrachten der V.N. uit Korea te rug te trekken. De huidige in Europa heersende in fluenza heeft vermoedelijk haar oor sprong In een locale epidemie in Juni 1950 in Zweden. Half November 1950 brak een grote epidemie uit in Dene marken en eind November in Noord- Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat vandaag de eerste vergadering zal worden gehouden van de raad voor de defensieproductie van het Atlantisch Pact. Naar men verwacht, zal de Ameri kaanse vertegenwoordiger, Batt, voor zitter zijn. Een lijst van alle vertegen woordigde landen en hun vertegenwoor digers wordt niet voor het einde der eerste vergadering verwacht. Als Ne derlandse vertegenwoordiger wordt ge noemd Dr. P. Schoenmaker, voorzitter van de Raad voor de Industrialisatie. Een veerboot met 21 passagiers is bij het oversteken van een rivier van La gos naar Apapa in Nigeria omgeslagen. Vijftien personen kwamen om het leven. Uet federale Zwitserse bureau voor statistiek heeft bekend gemaakt, dat Zwitserland op één December 1950 4.696.000 inwoners telde. En Ameri kaanse statici schatten het aantal in woners van de V.S. momenteel op 152.340.000. Dat is sinds de volkstelling in April vorig jaar een toename van ruim anderhalf millioen. Het aantal lijke ziekten gesproken: Nauwelijks had de gouverneur-generaal van de Belgische Congo de verspreiding van het communistische Belgische blad „De rode vaan" voorkomen of de gou- inwoners werd overigens op tragische verneur_generaai van (je Soedan ver wijze met een verminderd: Het lijk van de enkele dagen vermiste jonge Amerikaanse natuurkundige Ralph Smith, werkzaam bij uiterst geheime experimenten met geleide projectielen werd opgehangen in een verlate bun galow aangetroffen. Gelukkig dat de atoomeeuw ook nog wel eens iets goeds brengt: In Manchester werd een „atoomeeuw-gebouw", een ziekenhuis, speciaal voor behandeling met radio actieve stoffen gebouwd. Een 75-jarige kankerpatiënt uit Baltimore profiteerde oqk al van de moderne techniek. Teneinde te voorkomen dat de man door het gezwel in z'n slok darm gedoemd zou zijn van honger om te komen, voorzag Dr. Berman van het Sinai hospitaal aldaar hem met ver rassend goed resultaat van een nieuwe plastic-slokdarm. De vissen uit het Z.O. van de Atlantische Oceaan heb ben kennelijk ook een knappe dokter hard nodig: Op de stranden van Z.W. Afrika spoelen millioenen dode vissen aan. Men zoekt de oorzaak in een be smettelijke ziekte. Over besmette- bood de oprichting van communisti sche verenigingen en communistische propaganda ook in zijn gebied. £)e Britse studenten toonden, dat men ook zonder ver- en geboden de be smetting met totalitaire ideën voorko men kan: Met een grote meerderheid van stemmen besloten zij, dat hun bond uit de door communisten geleide Omdat Zweden ons destijds ook wittebrood gestuurd heeft, zullen we het maar uitzweten. internationale studentenbond zal tre den. De Amerikaanse jeugd maakt heel wat minder fraai gebruik van haar democratische vrijheid: In New Yersey vermoordde een 15-jarige jon gen in koelen bloede een vrindje „om te zien of ik het durfde." En in een dorp in het Midden-Westen van de U.S.A. lieten twee knaapjes respectie velijk 10 en 11 jaar oud uit pure lol een trein ontsporen. Resultaat: één dode en 30 gewonden. Volgens de criminele statistieken is het aantal mis daden door minderjarigen in de V.S. dan ook per jaar met 25 gestegen. U Nee, dan slaan we wat dat betreft in Nederland tenminste een beter figuur Omdat er niet genoeg jongens meer waren om de instandhouding van twee tuchtscholen te verantwoorden, zijn de vijftien boefjes, die de Rijkstucht school in Nijmegen bevolkten, naar de tuchtschool in Breda overgebracht, welke daardoor de enige rijkstucht school voor jongens in Nederland ge worden is. In het gebouw te Nijmegen is nu het rijksopvoedingsgesticht voor meisjes ondergebracht. En omdat ze, ondanks haar ijverige nazi-propa- ganda. daar nu toch werkelijk te oud voor is en dwangarbeid voor een 72- jarige toch ook wel wat bar is, werd de weduwe van generaal Ludendorff in hoger beroep veroordeeld tot een jaar ..bijzondere arbeid", verlies van haar halve vermogen en haar doctorstitel en beroepsverbod voor zeven jaar. Zweden en Noorwegen. Eind Decem ber verscheen influenza in Noord- Engeland, vermoedelijk via de haven plaats New-Castle, hetgeen mogelijk wijst op een verbreiding van Scandi navië uit. Omstreeks Nieuwjaar werd de ziek te gemeld in Belgisch Vlaanderen en in Nederland in Walcheren. Het stam- type werd tot dusverre alleen in Dene marken en Zweden bepaald en is het zelfde als van de grote continentale epidemie van 1949 (toen komende uit Italië) en van de epidemie van het noordelijke continent in 1947. Andere meldingen over influenza komen uit Sardinië, Perzie en Noord-Spanje, doch bijzonderheden ontbreken. Tijdige In ternationale meldingen via het serum instituut te Kopenhagen hebben hei deze winter in Nederland mogelijk ge maakt een voorraad monovalent vac cin tegen het a 1-virus te bereiden. Het klinisch beloop van de ziekte is meestal licht, zodat men ook thans zeer stellig de indruk krijgt, dat het virus de long van de mens niet aan tast (in tegenstelling mef de ziekte (de beruchte zgn. Spaanse griep) in 1918). geleden. Hiervan zijn 7023 gesneuvel den en 7160 vermisten. De Amerikaanse vijfde luchteenheid in Korea heeft medegedeeld, dat in Je eerste week van Januari 8.000 commu nisten bij aanvallen werden gedood of gewond. Meer dan 7.000 gebouwen die vermoedelijk door communisten :et waren, werden in hetzelfde tijdva ge troffen. Er werden 3.400 aanvalsvluch- ten gemaakt. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdagavond bevestigd dat een speciaal opgeleid Frans bata'jin van 1.020 man reeds enige dagen in Korea in actie is. Het bataljon best :at geheel uit vrijwilligers, voor het me rendeel mannen van het vree~"5''in- genlegioen. 'n Brits bemiddelingsn'an Van Britse zijde werd gisteren te Lake Success vernomen, dat de led"n van het Britse gemenebest hopen de politieke commissie der Verenigde Na ties vandaag een bemiddelingsplan voor te leggen, dat, bij aanvaarding door de betrokken partijen, een einde aan de oorlog in Korea zou maken. Het ver luidt dat dit plan gebaseerd is op ..ct uit zes punten bestaande vredesplan, dat minister Bevin in het begin vo« deze week heeft uiteengezet op de con ferentie te Londen van de prep- 'rs van het gemenebest. Leden der B- '.se delegatie bij de Verenigde Naties be raadslagen thans met de vertegenwoor digers van andere landen, teneinde te pogen zoveel overeenstemming tussen de voornaamste betrokken partijen te verkrijgen. Engeland— U S 5 R Diplomatieke spanning... maar de handel bloeit In scherpe tegenstelling tot de e- nemende diplomatieke spanning it cn de Sowjetunie en Groot-Brlttannie s'aat de groei van de handel tnssen deze lan den. In de eerste tien maanden van het afgelopen jaar heeft Engeland uit de Sowjetunie voor 28.454.335 Pond i- e- voerd, vergeleken met voor 8.002.114 Pond in het voorafgaande jaar. "e Engelse uitvoer en heruitvoer naar de Sowjetunie had in genoemde per .ode een waarde van 11.672.314 Pond ver geleken met 9.102.669 Pond in 1949 Engeland importeerde grofkorrelige granen, hout, bont, papiergrondstc-Tcn, borstels en textielgoederen en leverde een grote verscheidenheid van kapitaal goederen en enkele grondstoffen. je heruitvoer bestond grotendeels uit rubber. Vier personen omgekomen Vier personen zijn om het leven ir o- men en zestien personen gewond door een reusachtige brand, die Dinsdag avond te Bogota in de haven Baran- quilia is uitgebroken. De voornaamste werf dreigde gel e el een prooi van de vlammen te worden. De brand werd veroorzaakt door een botsing van twee vaten zeer brandbaar zuur, die uit het Columbiaanse s p „Ciudad Maracaibo" werden gelost Er deed zich een ontploffing voor waarna geweldige steekvlammen een pakhuis aantastten waar andere vaten zuur wa ren opgeslagen. Het pakhuis brandde geheel uit. Een tweede pakhuis brand de voor de helft af. Brandweer, politie en militairen wis ten ten slotte de brand meester te wor den. - Vijf arbeiders van de steenfabriek Jos van Loo te Dieren zijn Woensdag middag verdronken toen het roeibootje waarme le ze naar de overkant van de IJsel wilden, omsloeg. Het bootje werd opgenomen door een kabel van het por.tveer en kantelde. Als de pont ter plaatse afvaart ligt de kabel slap in het water. Midden op de IJsel wordi de pont echter door de stroom uit de koers gerukt, waardoor de kabel strak komt te staan. Op dit moment bevond het bootje, waarin zes man zaten, zich juist boven de kabel. Het vaartuigje kantelde over de lengte as en de inzittenden kwamen in het water terecht. Een van hen, D. van Minkelen, wist een roeispaan te grij pen en bleef daardoor drijven. Hij werd kort daarop door een roeiboot die ter assistentie was uitgevaren opgepikt. De overigen verdronken. Het waren J. Gerritsen (4 kinderen), G. Jansen (geen kinderen), L. Nieuwenhuis (5 kinde ren) en J. Nijland (ongehuwd) allen uit Doesburg en C. Jansen (een kind) uit Rheden. De mannen waren in hun werkkle ding en hadden zware schoenen aan. Het water van de IJsel is hoog en er staat een sterke stroom. Wellicht is deze stroom een der oorzaken van het noodlottige ongeval geweest. Verwachting tot Donderdag avond: Over het algemeen vee bewolking met nu en dan regen Krachtige, later tijdelijk storm achtige wind tussen Zuid e West. Weinig verandering i' temperatuur. Vrijdag: Zon op 8.45, onder 16.52 Maan op 11.02, onder 23.04.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1