Machtigen en dwazen in de ogen van een diplomatenvrouw Bruine broeders in de Nederlandse koude r Sowjets accoord met beperkte bewapening van West-Duitsland? Sinclair Lewis te Rome overleden Machinegeweren tussen beddengoed en granaten in de zakken der kinderen Qerepatrieerden vormen een van de groie problemen van deze tijd Goed begrip is hard nodig Naweeën van de vorstperiode Minister Marshall over de dienstplicht in de V.S. buizend ton poters naar Bulg< jarije EEN VOETBALPOOL MET VREEMDE PRAKTIJKEN Begraafplaats uii de tijd van Herodes gevonden Vrouw in brand goraakt Nederland kreeg de plaats toegewezen Franse ministerraad keurt landbouwplan goed De verlaten kleuters roepen Omonee Paard schoot jaar in Üe memoires van de vrouw van een Italiaanse gezant AL BROWN LEEFT NOC Het kader van Bandungs politiecorps in arrest Het Westerse antwoord op de Russische nota Bijeenkomst van Grote Vier zou ramp uitstellen DONDERDAG 11 JANUARI 1951 jS VOOR DE GEREPATRIEERDE bruine broeders en zusters in Neder- ïr.. gj heel wat gesproken, geschreven en geoordeeld. Zfl hebben het hier rottig, nj voelen de koude meer dan wij, zjj zijn onwennig, zjj kunnen h niet aanpassen aan onze levensgewoonten en werkwijzen, kortom, van t dorad" Nederland, waarvan zij zJeh in hun ietwat paniek-achtige stem- ergens in Indonesië, heel wat hebben voorgesteld, is voor hen niet veel reeWeven. Het werd voor zeer velen hunner een desillusie, gelijk de gang duizenden Nederlanders naar Indonesië dat omgekeerd ook is geworden, «f" «uste zware ogenblik kwam al in Priok, toen de tros werd losgesmeten het Wilhelmus over de kade klonk. Toen zagen wij behalve de blijde ge- richten van de thuisvarende K.K-ers, met op de achtergrond de onvergete- wuivende palmen van Palmbeach, ergens op het tussendek van het! Soepenschip een bruine KNIL-broeder troosteloos op een bank zitten. De had andere gedachten dan wij: hij ging weg van zjjn geboortegrond, „sarvoor hij gevochten had en die hij wellicht nooit zou terugzien. Een traan fcw-am in zijn donkere ogen; hij hield zich verder goed voor het naast hem rittende zoontje, dat dit varen reusachtig vond. Maar achter dit droeve, ove rigens ondoordringbare bronzen masker was de vraag te lezen: wat nu, waar ik terecht komen, hoe zal het verder met ons gaan en niet zo'n kleintje ook. Men vindt ze vrijwel in ieder kamertje. Luisterrijk en goedkoop! „In Betawi twee duizend gulden en hier maar drie honderd, toean, spot goedkoop!" Waar om dan niet zo'n mooie glimmende kast gekocht van het kledinggeld? Men is zó verliefd op zo'n apparaat, dat aan war me dikke kleding en wollen kousen en sokken niet wordt gedacht. Kwaad worden over zoiets, als je zelf genoegen neemt met een ontvangertje van nog ger/i honderd gulden? Weineen, als men weet, hoe deze brave lieden zijn opgegroeid onder de palmen en de ruisende pisangbladeren, tevreden met hun arangcomfoortje in een eenvoudig gemeubileerd ruim huis en van tijd tot tijd hun kippetje, kan men bij het constateren van zoiets al- MET WAS er een van de ongeveer dui- H zend, die met onbekende bestem ming Java verlieten en die de meest verbitterde, Nederlandse repatriërende soldaat tot nadenken bracht en deed vragen: wat moet er van deze mensen terecht komen in dat kille kikkerlandje van ons. Hij begrijpt het niet, zoals hij in zijn tropentijd zoveel niet begrepen heeft; zomin als zijn bruine broeder iets be grijpt van het tempo der blanda's, die daar maar jaar-in, jaar-uit geploeterd hebben onder de tropenzon, alsof zij in het Nederlandse herfsttij verkeerden in plaats van in de zwoele warmte tijdens de kentering of de drukkende hitte van de Bataviase Benedenstad.... En als dan tijdens de verdere reis blijkt, dat die reisgenoten graag de blanken zien werken en dat de Indone sische dames de ligstoel verkiezen bo ven een dagelijks kort verblijf in de kinderkeuken, dan is bij de Hollandse soldaat wat hij noemt „de boot hele maal aan". Maar zoals in de rimboe, waar veel leed gezien is, steeds het goede hart van de Nederlandse soldaat sprak, zo sprak het ook weer aan boord van het overvolle troepenschip, waarop men als „displaced persons" werd vervoerd en behandeld. Er gingen jongens naar de kinderkeuken om te helpen, want, zo redeneerden zij, wat kunnen die arme kinderen eraan doen? Een probleem. Hiermede is het probleem van de In donesische families in Nederland ge schilderd: zij voelen niet, wat hier van hen verlangd en verwacht wordt, zij vinden het raar, als wij verwachten, dat de vrouwen meewerken. Een man kan zijn vrouw toch niet als baboe be handelen? Hoe zij dan wel het werken, ja het ploeteren van hun Nederlandse kampgenoten en van de sociale werk ster in hun kamp pardon, het heet tegenwoordig „Woonoord" beschou wen wij weten het niet. Deze sociale ^werksters, die aanpakken, waar dat no dig is en die even bekwaam de pen hanteren om verzoekschriften en for mulieren voor de bruine broeders en zusters te schrijven, als zij de kinderen behulpzaam zijn, deze werksters zijn op alle mogelijke en onmogelijke uren de vriendelijke vraagbaak voor deze hulpeloze en hulpbehoevende mensen, die dan ook met hun volle gewicht op de hulp van die zijde steunen. Gebrek aan zelfvertrouwen bij de gerepa- trieerden, gemakzucht, of de opvatting, dat „ze er toch voor zijn"? Wij vermogen hierop geen antwoord te geven, maar een feit is, dat die hulp Biet ontbeerd kan worden. Aan som mige woonoorden is echter geen sociale werkster verbonden; daar vormt de komst van de administrateur D.M.Z. (Dienst Maatschappelijk Zorg) eenmaal per week het enige steunpunt in alle problemen, die een oplossing eisen. In die woonoorden is een door de DUW •angestelde beheerder de enige vraag baak. Deze beheerders hebben echter te zeer hun aandacht nodig voor de re geling van voeding en aanverwante keukenproblemen en voor de verdeling der beschikbare woonruimte om nog belangstelling te kunnen tonen voor al lerlei verzoeken. Daarbij missen zij vaak de tact en het geduld, dat het werken onder de gerepatriëerden eist, daar dezen een sterk gevoel van trots hebben. Het is de beheerders, komend uit een eenvoudig, nuchter Nederlands milieu, onmogelijk zich te verplaatsen W de gedachteigang van de gerepa- •"serden met het gevolg, dat zij zich duwyls ergeren aan de hun vreemde mentaliteit en gewoonten. ZÜ zouden verkommeren JJADDEN de gerepatriëerden de hulp Vln <le sociilc werkster en de admi nistrateur niet, zjj zouden verkommeren - "ndden van hun schamele barang, BB bescheiden inboedeltje en hun won- eraooie radiotoestel. Ja, radiotoestel, leen maar zeggen, dat zij slachtoffer zijn geworden van de tragische ontwik keling der situatie in Indonesië, hun geboorteland, waar ze nu vijftiendui zend kilometer van verwijderd zijn. Neem het ze dan niet al te kwalijk, dat ze de neiging hebben het zijn vaak weer de administrateur D.M.Z. en de sociale werkster, die het voorkomen om het grootste deel van het kle dinggeld te besteden voor een bontjas en dat zij lachend opmerken: „lekkerr toch, mevrouw". Of als een man een tijdelijk verwarmende borrel of dure plakken chocolade belangrijker vindt dan goede, warme kleding voor vrouw en kinderen. /ij moeten wennen. Men vergete niet, dat deze mensen van rond de evenaar, die plotseling, al dan niet in paniekstemming, besloten hebben om naar het dorado te gaan, dat Nederland heet, zich nu ineens moeten wennen aan alles, wat voor ons hier op de 52e breedtegraad doodge woon is, maar voor hen even vreemd als voor de baroe in Indonesië de man- dibak en de goeling. Zij zijn als het ware kasplanten, die in een koelkast zijn overgebracht, zodat zij veel kracht zullen moeten opbrengen om overeind te. blijven en veel steun in velerlei vorm nodig hebben. Maar vooral: snel le hulp. Aan die snelheid mankeert, door de lange weg der bureaucratie, nog wel eens het een en ander. De hier geboren gerepatriëerden valt het even eens zwaar om in het vaderland, be rooid van eigen huis en haard, zich te moeten aanpassen in de kampsfeer van een barak. In een slotartikel zullen wij een en ander vermelden over het verblijf in een „woonoord" en over wat de men sen daar wel en niet bezitten. De Amerikaanse minister van De fensie, George Marshall, heeft voor een subcommissie van de Senaat aange drongen op onmiddellijke oproeping van 450.000 ongehuwde jongemannen van 18 jaar voor de militaire dienst, teneinde de sterkte van de Amerikaan se strijdkrachten op te voeren. Volgens Marshall dient de huidige dienstplicht wet aangevuld te worden met een stelsel van algemene dienstplicht, ook voor bovengenoemde leeftijdsgroep. Qp het ogenblik zijn alleen mannen van 19 tot 26 jaar dienstplichtig. 1,4 Hd.bL meldt, is het handels- rag' dat Nederland in December lm ®u'garÜe heeft gesloten, ver uitv einde van 1951. De in- en v j0trcontingenten zijn verhoogd en t ®rI*nd zal thans duizend ton poot- ven aPrf,en m°sen leveren, alsmede r-an 'WOOO landbouwzaden, zaai- Dr ,tB: bloembollen en boomkwekerij- can.r f '50.000 aan vis en vis- f ^ederland heeft In 1949 voor t«n i i» d 8n aarr,aDPel*n en peulvrucb "ttor r tT'1 ingevoerd en in 1950 «0-000 aan peulvruchten. De Haagse politie heeft de directeur van de voetbalpoolonderneming „The Netherlands Goal", P. J. van der V. uit Den Haag, gearresteerd. Van der V. wordt verdacht van op lichting. Hij zou in zijn blad hebben gepubliceerd, dat aan bepaalde perso nen, die voetbaluitslagen op de juiste wijze hadden voorspeld, grote geld bedragen waren uitgekeerd, hoewel deze mensen in werkelijkheid niets hebben ontvangen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat in deze zaak nog meer arrestaties zullen volgen. Bij opgravingen in het gebied van Wadi Elbadan, nabij Nablus (Palesti na), is een begraafplaats gevonden uit de eerste eeuw voor Christus, uit de tijd van Herodes. Het mausoleum be vat drie grote, in de rotsen uitgehou wen zalen. In de eerste twee bevinden zich vier sarcophagen met beenderen. In de derde zaal vond men vijftien graven van twee meter lang en zestig centi meter breed, gelegen in oost-weste lijke richting. In de graven werden glazen armbanden en lampen aange troffen. Omstreeks Kwart over zeven Woens dagavond is een zeventig-jarige vrouw in een perceel aan de Volendammer weg te Amsterdam met haar kleding in aanraking gekomen met het electri- sche kacheltje. De kleren van de vrouw raakten in brand, waardoor zij zo ern stig werd gewond, dat haar leven in groot gevaar verkeert. Zij is naar bet Binnengasthuis overgebracht Door de stroom is het ijs in het IJselmeer gaan kruien. Grote schot- senmassa's werden in West-Fries land tegen de dijk gestuwd. Bij Wijdenes gaf het ijs het hoven- staande beeld te zien. Op 66-jarige leeftijd Is gisteren te Rome ten gevolge van longontsteking overleden de Amerikaanse schrijver Sinclair Lewis, wiens belangrijkste werken waren „Babbitt", „Main Street", „Arrowsmlth" en „Elmer Gantry". Sinclair Lewis werd in Februari 1885 te Sauk Center geboren als zoon van een arts. Zijn geboorteplaats speel de een belangrijke rol in zijn werk en diende ais model voor „Gopha Prairie" in zijn roman „Main Street". In 1926 kreeg hij de Pulitzerprijs, die hij wei gerde, omdat hij anderen daarvoor meer in aanmerking vond komen dan zichzelf. In 1928 vestigde hij zich als farmer in Vermont en huwde de jour naliste Dorothy Thompson. Dit was zijn tweede huwelijk, dat evenals het eerste, met een echtscheiding eindig de. Toen in 1930 de Nobelprijs aan Le wis werd toegekend, vond dit in Ame rika geen algemene instemming. Dc oppositie luwde echter en in 1936 kreeg hij het ere-doctoraat van de Yale-universiteit In zijn werken be- critiseerde Sinclair Lewis het leven in de kleine Amerikaanse steden, de hui chelachtige geestelijkheid en de za kenlieden. In sommige steden werd „Elmer Gantry", de geschiedenis van een losbandig predikant, verboden. Manoeuvres in N -Ierland Rond het rumoer in verband met het deelnemen van NederL marinevlieg tuigen aan de manoeuvres in Noord- Ierland, wijst men er te bevoegder plaat se in Den Haag er op, dat de militaire leiding van het Atlantisch Pact Noord- Ieriand heeft uitgezocht als oefenter rein voor marinevliegtuigen. Een poli tieke rol speelt Nederland daarbij na tuurlijk geenszins, wel een onderge schikte militaire rol. Van Nederlandse zijde wordt het betreurd als men in Ierland Nederland partij wil zien in de moeilijkheden, die tussen Ierland en Engeland bestaan. Het gaat hier slechts om een oefentijd van zes weken. Tech nische motieven hebben bij het vast stellen van dit oefenterrein de doorslag gegeven. De Franse ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan van de minister van Landbouw, Pflimlin, voor het scheppen van een gemeen schappelijk agrarische markt der Euro pese landen naar het voorbeeld van het plan-Schuman. Het plan zal thans door een inter ministeriële commissie aan een nader onderzoek worden onderworpen, alvo rens de andere landen van Europa zul len worden uitgenodigd aan de uitvoe ring deel te nemen. Het ligt ip de be doeling in de eerste plaats gemeen schappelijke markten te vormen voor granen, suiker, wijn en zuivelproduc ten. Koreaanse guerrilla's tussen de vluchtelingen Behalve van de troepen van de Noordkoreanen en Chinese communisten, dis over een grote overmacht beschikken, ondervinden de verbonden legers m Korea vee! last van de honderdduizend vluchtelingen, die langs de stellingen trekken om veiliger oorden te bereiken. Dit komt voornamelijk door de guerilla's die zich onder de vluchtelingen hebben verscholen en die machinegeweren e andere wapens verbergen in de bundel beddegoed, welke zij meevoeren. Zij ontzien zich zelfs niet om de zakken der kinderen met handgranaten te vullen, teneinde achter het front hun terreur te kunnen voortzetten. De Sowjetunie is tot aanzienlijke concessies bereid wanneer de West- duitse bewapening binnen bepaalde grenzen en tot vijf a tien divisies be perkt blijft, aldus zou Otto Nuschke, vice-minister-president van de Oost- Duitse staat in een interview met de Stockholmse „Expressen" verklaard hebben. Nuschke zou verder gezegd hebben optimistisch gestemd te zijn ten aan zien van de mogelijkheid van het tot stand komen van de Duitse eenheid en vaft een snelle oplossing van de Duit se kwestie in haar geheel. Volgens in lichtingen zowel van Sowjetrussische als van Westerse zijde zou reeds met een viermogendhedenconferentie in het komende voorjaar rekening gehou den kunnen worden. Geallieerde veiligheidspatrouilies kunnen slechts één op de twee- of driehonderd personen fouilleren en dit ls natuurlijk onvoldoende. De soldaten der Verenigde Naties kunnen het ech ter ook niet over hun hart verkrijgen om de vluchtelingen tegen te houden en daarom doen ze maar, wat ze van af het begin in de oorlog in Korea heb ben gedaan: Zij helpen de vluchte lingen zoveel als maar mogelijk is. Een enkele maal wordt een gezonde man, die zich voor politie-agent uit geeft, een geweer of een revolver af genomen. Het kan inderdaad zjjn, dat Gedurende de gehele maand Januari worden er in de Gelderse Achterhoek, traditie getrouw, zogenaamde „Niejoarsvezieten" gemaakt, waarbij bewoners van boerderijen ter gelegenheid van de jaarwisseling bezoeken afleg gen bij de buurtbewoners. In Kotten (gem. Winterswijk) gin gen een paar buren met paard en wagen bij een „naobef' op Nieuwjaarsvisite. Na aankomst werd het paard op de deel vast gebonden. Toen men een poosje genoeglijk in de keuken bij elkaar had gezeten, klonk er opeens een knap op de deel. Hevig ge schrokken ging men kijken. De deel was één witte wolk, waar in geen paard te onderscheiden was. Het dier was vastgebonden dicht bij een brandblusapparaat en was hieraan gaan snuffelen. Het had de zekering stukgebeten, met het gevolg, dat de inhoud zich met een hevige knal over de deel verspreidde. Nu de baas het Nieuwjaar niet had ingescho ten, deed het paard het maar. (Van een correspondent te Parijs). De hertog van Windsor was van mening, dat onze generatie moest boe ten voor de vele grote fouten van on ze grootvaders. De Republikein Har- riot verraste haar met de mededeling, dat Frankrijk zijn rijke erfdeel, zijn godsdienstige, morele en civiele struc- „Ik heb hen zo goed gekend," zo luidt d« titel van dc Franse uitgave der tuur, alles wat het aan goede en ge- Mémolres, die mevrouw Cerutti, de echtgenote van de Italiaanse diplomaat, lukkige gaven bezat, noch aan Napo- die zjjn land ook in Berlijn vertegenwoordigde, onlangs gepubliceerd heeft, leon, noch aan de Republiek, maar aan Met die „hen" bedoelt zij alle persoonlijkheden, die zij als diplomatenvrouw zijn Koningen te danken had. in de laatste twintig jaar in gezelschapskringen ontmoette en met wie ze In Bayreuth hoorde ze hoe een vlei- regelmatig omging. „Denk er aan: de belangrijkste eigenschap, die de vrouw er Hitler toefluisterde, dat hij Parcifal van een gezant moet bezitten, is zich decoratief te kunnen vervelen," had was maar het onverwachte antwoord Vittorio Cerutti gezegd, toen hij de Hongaarse actrice Elisabeth von Pauley luidde: „Neen, eerder Hans Sachs!". Ze ten huwelijk vroeg. Mevrouw Cerutti komt in haar mémoires echter tot de was erbij, toen mevrouw von Ribben- conclusie, dat z|| zich geen ogenblik heeft behoeven te vervelen In 1928 zei Tsjitsjerin, de Russische burg: „Die oude man was al 50, toen ik volkscommissaris voor Buitenlandse geboren werd. Hij moest inzien, dat Zaken, als tafelheer tegen haar: „De Sovjet-Unie behoeft zich niet te be kommeren om de buitenlandse mo gendheden. Wij zijn sterk genoeg om geen enkele van hen te vrezen, met één uitzondering: het Vaticaan". „Graaf Brockdorff-Rantzau, de Duit se vertegenwoordiger bij de onderhan delingen in Versailles, die „zijn haat tegen de Geallieerden niet onder stoe len of banken stak", bekende haar, dat de Bolsjewieken de charmantste men sen waren, die hij ooit gezien had. Madame Caillaux, die ze in Rio ont moette, liet zich de woorden ontvallen: „U zult het niet geloven, maar Jk kan heel goed schieten". De vrouw van de Franse staatsman had. zoals bekend 1? in 1914 de hoofdredacteur van de „Fi garo" doodgeschoten. Goering zei tegen haar over Hinden- het tijd voor hem is om af te treden Maar hij staat erop te blijven en de zege van het nationaaisocialisme te ver hinderen". trop haar dames verbood voor de Ko ningin van Italië de bij het Hof gebrui kelijke buiging te maken: „Een Duitse vrouw buigt zich nooit en voor nie mand". Edda Cano verkondigde in haar bij zijn: „Wij zullen allen op een rij tegen de muur ons einde vinden". Dat was Baronesse von Birkenfeld, een van 0p het hoogtepunt van het fascisme, de weinige Nazivrouwen, die gevoel Goering amuseerde haar in Karinhill voor humor hadden, vertelde haar, dat in een costuum Van smaragdgroene uf jSun er maar niet *n kon slagen 2ijde, met een lans in zijn hand en een het cadeau te vinden, waar de Führer zilveren hoorn om zijn halsDe van droomde: het moest een theetafel zijn met een glazen plaat, waaronder kleine visjes zwommen; „en ik zou hem in een doorzichtige groene japon zijn thee inschenken". Himmler bekende haar zijn voor liefde voor de schilder Hieronymus Bosch en Hitler vertrouwde haar toe, toen ze over de zangeres Selam Kurz spraken: „Ze was een Jodin, maar ze zong verrukkelijk!" vrouw van een hoogwaardigheidsbe kleder ontblootte eens haar borst v- midden van een groot gezelschap, rm haar kind te voeren; daarbij fluisterde ze de zuigeling in zijn oortje „Heil Hitler" En een kleine jongen vroeg eens ge heel argeloos aan de man. die toen de machtigste in Europa was: „Als men zegt Heil Hitler zegt u dan: Heil mij?" Met mijndetectors worden Ko reaanse vluchtelingen op wapens en andere contrabande onderzocht. hij die functie uitoefent, maar men kan geen risico nemen. Hoewel de lucht boven het slagveld blauw van de rook der verbrande ge bouwen is, slaan de soldaten daar geen aandacht meer op; zij luisteren naar het huilen der kinderen, die of hun ouders verloren hebben, of ze niet meer terug kunnen vinden. De vluch telingen zelf kunnen zich niet meer bekommeren om het wel en het wee van anderen, zij zijn in beslag genomen door hun eigen problemen. Zij slaan geen acht meer op een man, die per fiets op weg was naar het Zuiden, doch aangereden werd door een vracht wagen en daardoor dodelijk gewond in de greppel naast de weg terecht is gekomen. Krampachtig pogen allen geen acht te slaan op de honderden kinderen, die langs de kant van de weg zitten en daar slechts „Omonee, omonee (moeder) roeoen. En in de pauze tussen de strijd luisteren de sol daten der VN naar het huilen der ver laten kinderen. In tegenstelling tot anders luidende berichten wordt thans gemeld, dat de bokser Al Brown niet is overleden. De behandelende geneesheren van het zie kenhuis „Bellevue" te New York, waar Al Brown na een operatie wordt ver pleegd, hebben verklaard, dat er op het ogenblik geen enkele reden tot be zorgdheid is over de toestand van de patiënt. Op last van de procureur-generaal van Indonesië is de voormalige hoofd commissaris van politie te Bandung, de heer F. Landmeter, gearresteerd. Hij zou met de „Oranje" naar Neder land reizen en daartoe Zondag naar Medan vliegen om in Belawan aan boord te gaan, doch werd te Djakarta gearresteerd en naar Bandung ge bracht. Te Bandung werden, eveneens op last van de procureur-generaal, ge arresteerd: de commissaris van politie tweede klasse P. A. Kettenis, de in specteurs tweede klasse A. C. Story en R. K. Wankay, de adjunct-inspecteurs tweede klasse F. R. Pareira en J. H Fickel, de adjunct-commandant van politie, J. C. Selter, en de agent eerste klasse A. de Beer. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken hebben de V.S. een ontwerp-ant- woord gereed op de Russische nota, wel ke reeds besproken was door het State Department en de Britse en Franse am bassadeurs in Washington. Naar de woordvoerder verklaarde, zal het ont werp eerst in Parijs en Londen wor den bestudeerd alvorens een datum zal worden vastgesteld voor het versturen van een nota der drie landen aan Mos kou. Men heeft in Londen de indruk, dat over de hoofdlijnen van het antwoord thans overeenstemming bestaat tussen de drie Westerse grote mogendheden. De Franse minister van Defensie heeft verklaard, dat het houden van een viermogendhedenbespreking „ab soluut noodzakelijk" is. „Ondanks al les, hoe moeilijk dergelijke besprekin gen ook zijn" dient men tot het hou den ervan over te gaan. Ook al zou men op de bespreking tegenover elkaar komen te staan en op barse wijze dis cussiëren. De conferentie zou de de finitieve breuk en de ramp uitstellen

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3