Heropgerichte Kamer voor het eerst bijeen Aanslag beraamd op compagnon Rust aan de Koreaanse fronten Fransen leiden in beslissende slag Nog vele taken in het verschiet Jn Korea geen doelwit dat atoombom waard is" Zuid-Koreaan vol belangstelling voor oorlogsmateriaal der V.N. V. N. vergaderen dit jaar in Parijs- Israël presenteert nota bij Duitsland TWEEDE KAMER: Waarborgen voor ex-KNIL- militairen LAGERE GASDRUK IN AMSTERDAM Adenauer opnieuw voor de microfoon Thans over de verhouding Oost- West? Julianadorp Vergadering vereniging voor Veeverloskunde Purmerender veemarkt groeit! Hengeloër stelde een verraderlijke val op Breezand Nationale Reserve is een thuisleger 't Zand Damclub Zijpe verloor van Texel Scheepvaart berichten 't Zand speelde tegen Julianadorp VERVOER VAN PLUIMVEE VERBODEN Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier Nieuwe uniformen bij PTT Besommingen IJmuiden Belangwekkende rede van de Voorzitter DONDERDAG 18 JANUARI 1951 gr heerst reeds sinds twee dagen rust aan de Koreaanse fronten. Patrouilles jer verbondenen speuren in het koude en mistige „niemandsland'' vergeefs naar je vijand. Alleen in de omgeving van de stad Jongwol zijn de verbonden troe- ofn in gevecht geweest met 1500 Noordelijken. Met steun van de luchtmacht j0Uden 350 a 400 hunner zijn gedood. Generaal Hoyt Vandenberg, de Ameri kaanse luchtmachtstafchef, heeft op een persconferentie na zijn bezoek van twee dagen aan Korea en Japan o.a. verklaard, dat er in Korea waarschijnlijk geen doelwit bestond dat een atoombom waard zou zijn. De Amerikanse straaljager 1.36 was superieur gebleken aan de MIG-15 van Russische makelij pe commandant van het Nederland se detachement, kolonel Den Ouden, heeft tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat de verbonden troepen zich in Korea gesteld zien voor #en moeilijkheid, die door geen over macht van wapenen, uitrusting en strijdlust is op te lossen: zij hebben een groot gebrek aan inlichtingen over de bewegingen van de vijand. De verbonden troepen vechten blin delings en weten niet, waar hun tegen standers zich bevinden. Deze weten echter altijd, waar de geallieerden zijn. De verbondenen blijven nooit lang ge noeg op één plaats om een geheime dienst te kunnen organiseren. Kolonel Den Ouden was vol lof over sijn manschappen. Hij wees er echter op. dat zij niet alleen strijden tegen de Noordkoreanen die overigens bete* vechten dan de Indonesiërs doch ook tegen het klimaat. Ook achtte hi.i het een bezwaar, dat de verbonden troepen bij hun oorlogsvoering aan de hoofdwegen gebonden zijn; zij staan immers tegenover guerrillabenden, die men in de heuvels moet zien te pakken te nemen. De strijdkrachten der V.N. trachten volgens Europese methoden oorlog te voeren en dat komt hier eenvoudig niet van pas, aldus kolonel Den Ouden. Franse strijdkrachten en koloniale troepen hebben Woensdag golven aan vallen van Vletmlnh-troepen op twee strategisch belangrijke heuvelstellin gen in het slagveld van de Tonkin delta afgeslagen. Des avonds groeven de in aantal ge slonken Franse strijdkrachten zich zonder tegenstand in op heuvelkam men. Zij hadden in verwoede artille rie-duels en bajonetaanvallen de aan vallers verder teruggedrongen, nadat zij Dinsdag twee felle tegenaanvallen hadden gebroken. De Franse opperbevelhebber in Indo- China, generaal De Lattre de Tassig- ny, noemde de strijd „zeer zwaar en beslissend". w.p^üy; v». i** Trygve Lie, secretaris-generaal van de V.N., heeft de Franse regering offi cieel verzocht te willen instemmen met een bijeenkomst van de Algemene Ver gadering der V.N. in 1951 te Parijs. De Franse regering heeft de kwestie in overweging. Een milliard gulden De regering van Israël heeft beslo ten, aan Duitsland schadevergoeding te vragen voor de tijdens het Nazi regiem in beslag genomen of verniel de Joodse eigendommen. Verwacht wordt, dat de eis betrekking zal heb ben op een bedrag van meer dan een milliard gulden. Reeds is een nota hieromtrent aan de Grote Vier gezon den. Men vraagt zich te Jeruzalem nog af, hoe men zich over deze kwes tie met de regering te Bonn moet be raden; Israël onderhoudt n.1. geen be trekkingen met de Bondsrepubliek. De Tweede Kamer heeft zich deze Woensdagmiddag alleen bezig gehou den met het wetsontwerp tot vaststel ling van zekere waarborgen jegens be paalde groepen militairen en gewezen militairen van het voormalige KNIL, alsmede hun nagelaten betrekkingen (garantiewet militairen KNIL), dat ten slotte z. h. st. is aangenomen. De heer De Graaf (KVP) zeide, dat niet met zekerheid uit het ontwerp kan worden opgemaakt, dat deze voorzie ningen redelijk zullen zijn. Hij doelde hier op de wachtgelden voor de mili tairen der laagste rangen. Bij de re plieken diende de heer De Graaf een motie in, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen ten spoedigste een voorstel aanhangig te maken tot wij ziging van de garantiewet burgerlijk overheidspersoneel Indonesië, opdat de daarin gestelde eis van vestiging in het Koninkrijk eveneens komt te verval len. Deze motie werd z.h.st. aangeno men, nadat minister Götzen had ver klaard, dat zjj bij aanvaarding voor de regering aanleiding zal zijn om de ge hele materie van de vestigingseis in ernstige overweging te nemen. Daar het in verband met de kolen- schaarste nodig is gebleken, het ko- lenverbruik van de gasfabrieken te Amsterdam met 20 pet. te verminde ren, zal van Vrijdag af de gasdruk in de hoofdstad worden verlaagd. Dé Westduitse kanselier Adenauer zal waarschijnlijk Dinsdagavond een nieuwe radiorede houden als antwoord op de voorstellen van de Oostduitse minister-president Grotewohl. Het plan voor deze tweede rede bestond reeds voor de bekendmaking van de verklaring van het witboek der fede rale regering over de kwestie van de eenwording van Duitsland. Dit keer zou Adenauer in meer algemene zin spreken over de verhoudingen tussen de Westelijke wereld en de Sowjet- unie. De Vereniging voor Veeverloskunde hield dezer dagen in café „Prins Hen drik" te Julianadorp een slecht bezochte vergadering. Slechts vijf van de honderd en drie en veertig leden waren aanwezig. Uit het verslag van de secretaris-pen ningmeester bleek, dat de leden samen 2411 koelen bezitten. Aan contributie werd ontvangen f 2049.35. De totale ontvangsten met het saldo van 1949 waren f 2591,26. De uitgaven bedroegen f 2173.30, zodat er een saldo bleef van f 417.96. De veeverloskun- dige, de heer Baken, heeft honderdzeven tig keer hulp moeten verlenen. Ook zeven niet-leden hadden zijn hulp nodig. De boeken van de penningmeester wa ren door de commissie van onderzoek in orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Schoorl en Terra herko zen. Besloten werd, de omslag per koe met vijf cent te verhogen en dus te brengen op negentig cent. Ook het salaris van de veeverloskundige wordt met f 200 verhoogd. Elke keer dat hij word ontbo den, wordt f 2 ln rekening gebracht in plaats van f 1. Voor de commissie voor het nazien der rekeningen was aftredend de heer J. Maters. In zijn plaats werd be noemd de heer G. v. d. Helde. De rond vraag leverde niets op. Een bejaarde dorpsbewoner in Zuid-Korea, die het traditionele Koreaanse gewaad draagt, kijkt onder het roken van een pijpje met belangstelling naar het zware oorlogsmateriaal der Verenigde strijdkrachten, dat per trein naar hetx Zuiden vervoerd wordt. De totale veeaanvoer aan de Purmeren der markt was in 1950 aanmerkelijk hoger dan in 1949, n.1. 30.738 stuks. De gedetailleerde cijfers zijn als volgt: 1949: 1950; Vette koelen 7.648 12.227 Geldekoeien 16.549 14.839 Melk- en Kallkoeien 6.954 6.707 Pinken 1.478 1.597 Stieren 1.026 1.029 Graskalveren 887 884 Nuchtere kalveren 22.657 27.600 Varkens 2.497 10.905 Biggen 37.063 45.358 Schapen en lammeren 44.014 52.100 Bokken en geiten 3.480 2.515 Paarden 2.888 2.118 Totaal 147.141 177.879 Verdacht van een poging tot zware mishandeling werd te Hengelo gear resteerd de mede-eigenaar van een kleine gieterij, J. H. S. genaamd. Hij kon het met zijn compagnon niet goed vinden en reeds enige keren was de politie tussenbeide gekomen als de heren moeilijkheden met elkaar had den. Juist omdat het de laatste tijd met de gieterij goed ging, voelde de com pagnon, die overdag elders werkt, er niets voor om uit de zaak te treden. Voor controle kwam hij elke avond in de gieterij om de productie op te ne men. S. was goed op de hoogte met deze gewoonte van zijn compagnon en wist, dat deze steeds in een stoof keek, waarin gietkernen worden ge droogd. In afwijking van zijn ge woonte keek de compagnon, H. S. ge heten, Dinsdagavond slechts terloops in de stoof, waardoor hij de deur even aanduwde. Dit was zijn geluk, want nu kwam een zwaar gietijzeren raam niet op, doch naast hem terecht. J. H. S. werd er onmiddellijk van verdacht een geraffineerde val voor H. S. te hebben opgezet. Hij werd ge arresteerd en bekende de bedoeling te hebben gehad zijn compagnon zwaar te treffen. Met behulp van een bijna versleten dunne staaldraad en een con tragewicht had hij het raam zo opge steld, dat degene, die de deur van de stoof opende, getroffen zou worden door het dan vallende voorwerp. Op de contactavond van de groep Anna Paulowna van de Nationale Re serve waren behalve de spreker, lui tenant Soland, het bestuur van de plaatselijke afdeling Steun Wettig Ge zag, de leden van de N.R.-groep en hun instructeur en enige belangstel lenden aanwezig. Luitenant Soland sprak in het bij zonder over het onderdeel van SWG, de Nationale Reserve. De ondervindin gen, opgedaan in de achter ons liggen de oorlogsjaren waren oorzaak dat op. richting van de N.R. wenselijk werd geacht. De taak is, bij dreigend oor logsgevaar en tijdens oorlogstoestand de zaak in eigen land goed in handen te houden, gevaren van buitenaf te keren en op te treden tegen een vijfde colonne. Het is een thuisleger, waar van de leden niet buiten de grenzen van het rijk in Europa behoeven te dienen. De regering werkt in dezen stimule rend. De staatskas is te berooid om alle gezagsdiensten uit te breiden, vandaar die Nat. Reserve, politie-reser- ve enz. Het Nederlandse volk toont echter weinig begrip of belangstelling voor dit pogen van de regering. Spr. behandelde nog de rechten en plichten van de Nat. reservisten, deelde mede wie kunnen toetreden en een en an der over de aanmelding zelf, waarna hij met een vurig beroep op hen die daarvoor in aanmerking kwamen, aan spoorde om zich bij de Nat. Reserve aan te sluiten. Na de beantwoording van enige vra gen volgde nog een wapentoning en demonstratie door de plaatselijke groep. De Zij per damclub speelde in Den Helder een wedstrijd tegen Texel. De uitslag was als volgt; Texel Zijpe S. RosP. J. Waiboer 11 S. van HeerwaardenP. Hoedjes 20 C. DijkerA. Slijkerman Pz. J. VonkA. Slijkerman Jz. D. LabW. Jimmink A. BakkerP. Koopman G. DrosG. Rademaker J v. d. Star—P. de Wit Wz. P. Kooij—A. Blokker J. VinkeC. Kooij 2—0 0-2 0—2 0—2 2—0 2—0 2—0 1—1 Aagtekerk, R'dam—Japan, 16-1 van Aden naar Singapore Abbedijk, 16-1 van Monte video, 17-1 te Bueno» Aires verwacht Ak- krumdijk, A'dam—Zuid-Afrika, 16-1 van Londen, 17-1 v.m. te Dalban verwacht - Al- eyene, van Galveston te Antwerpen Aldabi, R'dam—Buenos Aires, pass. 16-1 St. Paüls Rocks Amstelkcrk, 16-1 van Lago# naar Takoradi Andijk, New Orleans—R'daxn. 15-1 bij Andros Eiland Alblasserdijk. 16-1 van Havanna naar New Orleans Almdijk, 16-1 van Lake Charles naar New Orleans - Annenkerk, Melbourne—R'dam, pass. 17-1 Ouessant Blijdendijk, 15-1 Philadelphia Bonaire A'dam—West-Indie, van Madeira naar Barbados Chamat, Cura^ao—Genua, pass. 16-1 Balearen Coryda (t), Miri—San Francisco, pass. 16-1 Luzon Chitral. Dja- karta5 pass. 16-1 Dahlac Eilanden Cottica, Demerara, 17-1 te Ponta del Gada Eem- dijk, 15-1 te Los Angeles Friesland, Dja- karta—New York, pass. 16-1 San Miguel Gaasterkerk, Kaapstad—A'dam, pass. Bijouga Eilanden Gaasterland, A'dam—Zuid-Amerika, 16-1 van Las Palmas naar Vitoria Garoet, R'dam—Balik Papan, pass. 16-1 Ceylon Haarlem, Cristobal—A'dam, 16-1 bij Flores Keilehaven, Antwerpen-Konakry, pass. Fi- nistere Kelbergen, 16-1 van R'dam naar Savono Laagkerk, Calcutta—R'dam, pass. 16-1 Finisterre Lekkerkerk, Calcutta—R' dam, pass. 16-1 Aden Loenerkerk, Abadan —R'dam, 16-1 te Barcelona Lindekerk, Bns- hire—R'dam, 16-1 te Port Said Loppersum, 17-1 van R'dam naar Spezia Manoeran, 16-1 van Lorenzo Marquez naar Surabaja Mariekerk, Japan—R'dam, 17-1 te Singapore Nestor, A'dam—Levant, 17-1 te Beyrouth Noordwijk, Norfolk—Nordenhamn, pass. 17-1 Dover Overijsel, R'dam—Brisbane, 16-1 te Melbourne Oranje, Djakarta—A'dam, 16-1 van Aden naar Suez Prins Willem IV, 16-1 te Burriana Prins Frederik Hendrik, 17-1 van Gandia te Burriana Prins Johan Willem Friso, Hamburg—Halifax, 16-1 bij Sable Eilan den Rossum, van R'dam te Setubal Roepat, A'damr-Makassar, 16-1 van Surabaja naar Musi Salatiga, Perzische Golf—Seattle, 16-1 van Manilla naar Los Angeles Sambas, R'dam—Djakarta, pass. Guardafui Soestdijk, Surabaja—New York, 16-1 te Kantong Siad Haarlem, R'dam—Trieste, pass. 16-1 Taranto Stad Leiden, 16-1 van Melbourne naar Ade- laide Salawati, New York—Calcutta, 17-1 te Abadan Sloterdijk, 16-1 te Newport News Tosari, Newport News—Djakarta, pass. Guardafui Taria (t), Ummsaid—R'dam, pass. 16-1 Ras Alhadd Teucer, Liverpool—Ma nilla, van Suez naar Aden Tjikampek, Yokohama—Buenos Aires, 16-1 van Mombassa naar Lorenzo Marquez Venus, Lissabon— A'dam, pass. 16-1 Ouessant Volendam, 16-1 van Djakarta te R'dam Willem Ruys, R' dam—Djakarta, pass. 16-1 Kaap Tenez. 12—8 MINDER WINTERGEWASSEN INGEZAAID De met wintergewassen ingezaaide oppervlakte is ten opzichte van het vorige jaar ingekrompen, alleen het areaal wintergerst onderging een ge ringe uitbreiding. Tegenover 245.000 ha in 1949 is in 1950 211.000 ha ingezaaid met win tertarwe en winterrogge. Maandag werd een bridge-drive ge houden tussen 't Zand en de club van Julianadorp. De uitslag is als volgt: Groep A met 4 tafels: 1. L. van Vegten en P. van Rijn 43 m.p.; 2. L. Tiggelaar en G. de Boorder 37,5 m.p.; 3. T. Blokland en P. de Wit Pz. 34.5 m.p.; 4. Ant. Strooper en P. Slijker man Az. 32.5 m.p.; 5. P. Koopman en P. Slijkerman Pz. 31,5 m.p.; 6. H. Veui en P. Strooper 27.5 mp.; 7. C. Bregman en echtgenote 26,5 m.p.; 8. A. Doorn en echtgenote 18 m.p. Groep B met 5 tafels; 1. C. Bregman Met ingang van gisteren is voor de provincie Noordholland het vervoer van levend of dood pluimvee, veren, eieren, pluimveemest en verpakkings materiaal uit naar of binnen het ge bied verboden. Deze maatregel is nood zakelijk geworden, doordat twee ge vallen van pseudo-vogelpest in dt provincie zijn gesignaleerd. en D. de Graaf 65,5 m.p.; 2. L. Koop man en D. den Porasem 65 m.p.; 3. G. Arpeau en A. Heijblok 64 m.p.; 4. D. Bregman en echtgenote 62 m.p.; 5. A. Strooper er. j. j-outer 61 m.p.; 6. A. Bregman en A. Bos 57 m.p.; 7. P. ten Wolde en J. Homminga 54 m.p.; 8. A. v. d. Voort en A. Deutekom 42 m.p.; 8. W. de Wit en S. de Wit 37 m.p;; 10. S. LengtingMr. Kriek 34 m.p. De uniform van het P TT-personeei zal worden gewijzigd. De niéuwe uni form zal van blauw laken worden vervaardigd en een open kraag heb ben. Daaronder zal een grijs over hemd met een zwarte das worden ge dragen. De nieuwe uniform zal gelei delik worden ingevoerd, n.1. naar mate de oude voor vervanging in aan merking komt. Het hoofddeksel zal geen verandering ondergaan. De besommingen van Woensdag zijn trawler f 43.300; loggers Sch. 9 15.500; K». 47, f 17.50; Kw. 151. 325. Per 1 kg; heilbot 3.50—2.40, gr. tong 2.70—2.35, grm. tong 2.342.20, kim. tong 2.42—2.18, kl. tong 1 2.22—1.95, kl. tong 2 2-02—1.78, tarbot 1 2.70—2.06. Per 50 kg: tarbot 4 59—56, schartong 50 ~39, gr. schol 43.5040, grm. schol 65 «2. kim. schol 76—71.50, kl. 1 schol 65.50— 62. kl. 2 schol 57—34.50, schar 42—27. v. baring 30—50. makreel 57—51, gr. schelvis 85—79, grm. schelvis 8682. kim. schelvis 77—70.50, kl. schelvis 1 69—66. kl. schelvis 11 56.50—52. Per 50 kg: wijting 31.50—20, gr. gul 67— 59, mid. gul 47—44, kl. gul 43—38. kl. haai «—27, ham 67—57, kim. hake 94, kl. hake 1 67—60, kl. hake 2 4130. poontjes 32, lommen 2—34, kl. koolvls zw. 33—29, rood baars 29. Per 25 kg: gr. kabeljauw 220156,. gr. koolvls zw. 87—69.50, gr. leng 120—104. De totale aanvoer bedroeg 1450 kiiten. De met ingang van I Januari j.1. herstelde Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier heeft gistermiddag in de Alkmaarse raadszaal haar eerste vergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer S. W. Arntz, die ook al voorzitter was van de Kamer van vóór de oorlog. Rij werd in de loop van de vergadering wederom benoemd tot voorzitter. De ver gadering werd geopend met een belangwekkende rede, waarin de heer Arntz een terugblik wierp op de Kamers in de oorlogsjaren en voorts o.a. zijn ideeën ontwikkelde over de vraag wat de taak der Kamers thans moet zijn. kwartier haar werkzaamheden kon aanvangen. De overgangsperiode 1945— 1950, waarin volgens de Duitse opzet moest worden doorgewerkt al was dan ook het leidersbeginsel enigszins verzacht deed de naam der Kamers geen goed. Het gemis van een zelfstan dig optredend bestuur deed zich ernstig gevoelen doordat het innige contact met het bedrijfsleven was verbroken. Persoonlijk was spr. er van overtuigd dat het onjuist is zoals toen wel werd beweerd, dat de Kamers haar tijd zou den hebben overleefd. Er zijn voor haar nog wel degelijk belangrijke taken weggelegd. Zij zullen zich in de eerste plaats moeten richten op vraagstukken, die zich in haar eigen gebied voordoen, een taak die niet door één der organen van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisaties zal kunnen worden overgeno men. Daarnaast zullen de Kamers zich de algemene vraagstukken kunnen aan trekken die verband houden met han del en nijverheid in haar gebied. Ten aanzien hiervan merkte spr. op, dat „wij ons de nodige beperkingen dienen op te leggen en dat het noodzakelijk is acties op dat punt indien enigszins mo gelijk in groter verband te gaan voe ren! De in art. 17 der wet voorgeschre ven samenwerking der provinciale Ka mers maakt dit gemakkelijk. De goede verstandhouding tusseji het kantoor en de provinciale kantoren in het verle den wettigt de opvatting, dat in be doelde zin zal worden samengewerkt. In de tweede plaats zal dit overleg kun nen worden bevorderd door de weder oprichting aan het eind van deze maand van de Vereniging van Kamers van Koophandel in Nederland. Voortgaande, sprak de heer Arntz over de twijfel die lange tijd bestond over de vraag of Hoorn weder een zelf standige Kamer zou krijgen, omdat het kantoor aldaar als het enige in den lande werd opgeheven en bij Alkmaar De voorzitter begon zijn openings woord met te herinneren aan de ophef fing der Kamers op 1 April 1942 dooi de Duitse bezetter. Er kwamen elf pro vinciale Kamers, die de werkzaamhe den overnamen, waarbij tegelijkertijd het leidersbeginsel werd ingevoerd. Ge lukkig hadden de Nederlandse advi-, seurs weten te bereiken, dat de secre tariaten der opgeheven Kamers als steunpunten („kantoren") zouden blij ven bestaan. Daardoor gelukte het ook tijdens de oorlogsjaren het vroegere ka rakter der Kamer te Alkmaar te be houden, vooral ook doordat het perso neel ongewijzigd bleef gehandhaafd en van vreemde smetten vrij bleef. De in vloed van hen, die van hogerhand met de leiding der nieuwe Noordhollandse Kamer werden belast, boette daardoor aanmerkelijk aan kracht in. In dit ver band herinnerde spr. er aan, dat op initiatief van het kantoor te Alkmaar de regeling geschiedde van het gehele binnenscheepvaartverkeer en de verde ling van de vloeibare brandstoffen hiervoor in de kop van Noord-Holland; voorts werd bij de gedwongen evacua ties van de Noordzeebadplaatsen en bij de onderwaterzetting van de Wieringer- meer uitstekend werk gedaan en de door haar opgerichte voorzieningscom missies brachten allerlei onontbeerlijke artikelen in de getroffen gezinnen (o.a. duizenden kisten, kachels, papieren zak ken en zelfs brandstoffen voor babies en zieken). Tegen de verwachting in heeft het tot midden 1949 geduurd alvorens een wetsontwerp tot herstel van de oude Kamers de Tweede Kamer bereikte. Pas met ingang van 1 Januari j.1. werd de nieuwe regeling van kracht, waarbij opnieuw een Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder- gevoegd. De onverflauwde actie van de leden der vroegere Westfriese Kamer heeft het pleit ten gunste van Hoorn beslist. Spr. hoopte, dat, „nu onze we gen uit elkaar zijn gegaan door de her oprichting van de Kamer te Hoorn, de verstandhouding goed moge blijven zoals zij ook was in de na-oorlogse ja ren". De heer Valkering herdacht. Op deze eerste vergadering van de weer zelfstandig geworden K.v.K. en F. voor Noordhollands Noorderkwartier heette de heer Arntz de leden welkom. Hij betreurde het, dat de heer J. Val- kering Tz. te Limmen, die door de dood werd weggerukt, niet meer in de nieu we Kamer, waarvan hij de nestor zou zijn geworden, kon terugkeren. Spr. herinnerde dat de heer Valkering sinds 1 Jan. 1928 lid was en vooral op het terrein van de bloembollenhandel en de provinciale vraagstukken een helder oordeel had. (De leden hoorden deze woorden eerbiedig staande aan). De heer T. A. Valkering, die de plaats van zijn vader in deze Kamer thans inneemt, werd door de heer Arntz speciaal verwelkomd. Een nieuw element. Voorts releveerde de heer Arntz, dat een nieuw element zijn intrede in de Kamer deed door de benoeming van de heren De Boer en Van Jaarsveld als vertegenwoordigers van de werkne mersorganisaties. Hij hoopte dat zij zich spoedig in deze Kamer zullen thuis gevoelen en dat de besprekingen door hun lidmaatschap zich evenals voor heen tot het economisch terrein zullen beperken, daarbij wijselijk de sociale vraagstukken overlatend aan de orga nen die daarvoor zijn aangewezen. Aan het einde van zijn openings woord constateerde spr., dat een nieuw tijdvak voor de Kamer is aangebroken en dat een goede toekomst voor haar is weggelegd, die echter moet stoelen op het bedrijfsleven. Hij vertrouwde er op, dat de leden zich op de hoogte zul len stellen van de economische vraag stukken die leven in hun gemeente en hun omgeving en deze in de Kamer aan de orde zullen stellen en aan de discussies zullen deelnemen. Slechts op deze wijze zal het mogelijk zijn de Ka mer door haar adviezen, haar steun en haar autoriteit het bedrijfsleven in dit gewest te stimuleren en zo mogelijk tot grotere bloei te brengen. Spr. wenste de leden daartoe de nodige geestkracht en eindigde met de wens uit te spreken, dat ons volk voorspoed en vrede deel achtig zal mogen zijn. (Applaus). Behandeling van de agenda. Met bericht van verhindering waren afwezig de heren Le Blansch, Kraanen en Heuseveldt. Bij de stemming voor benoeming van een voorzitter werd één stem uitge bracht op de heer Le Blansch; de heer Arntz was dus benoemd met grote meerderheid. De verschillende vaste commissies werden met een enkele uitzondering vastgesteld zoals door het Bureau der Kamer was voorgesteld. De heer Put man werd nog aan de commissie voor middenstandsbelangen toegevoegd. Een verzoek van de heer Van Beem om een commissie voor het Handelsregister in te stellen werd na afwijzend advies van de secretaris verworpen. Goedgekeurd werd een concept-be sluit tot het met ingang van 1 Januari 1951 op de oude arbeidsvoorwaarden in dienst nemen van het op 31 Dec. 1950 in dienst van het kantoor Alkmaar zijnde personeel, met dien verstande dat bij definitieve vaststelling de jaarwedden en jaarlonen ingaan op 1 Jan. j.1. Eveneens werd goedgekeurd een con cept-besluit, waarbij gebruik wordt ge maakt van een beschikking van de staatssecretaris van Economische Zaken om voor 1951 te heffen 50 opcenten op de bedragen van de schaal van het eer ste lid van artikel 19 der Handelsregis terwet 1918. Ter voorziening in de vacature, ont; staan door het overlijden van de heer M. A. Kolster, in de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs in de gemeente Den Helder werd voor zien door de aanwijzing van de heer S. Koning. Aanvragen om toekenning van subsi die, ingediend door het econ. instituut voor de middenstand te Den Haag, de vereniging Nederlands Fabrikaat te Den Haag, de Schager handeldrijvende en industriële middenstandsvereniging en de vereniging voor vreemdelingenver keer te Alkmaar, werden voor prae- advies in handen gesteld van het be stuur. Als lid van het middenstandsborg- stellingsfonds te Alkmaar werd in de vacature-Kolster (door overlijden) aangewezen de heer Bregman. Als afgevaardigden naar de op 25 Januari te Utrecht te houden oprich tingsvergadering van de vereniging van Kamers van Koophandel en Fa brieken in Nederland werden op ad vies van de voorzitter aangewezen de heren Lakeman en Conijn. Door de secretaris werd medegedeeld dat nog was ingekomen een schrijven van de Nederlandse Spoorwegen, waar bij afgewezen werd het verzoek om een douaneloods te stichten te Alkmaar, omdat het aantal zendingen daarvoor niet groot genoeg is. De heer Grondsma meende dat een dergelijke loods niet veel behoefde te kosten. Het afschutten van een gedeelte van de bestaande loods zou al voldoen de zijn. De voorzitter beaamde dit en zei de zaak nog eens weer ter hand te willen nemen. De heer Koning zou de voorkeur ge ven aan mondelinge bespreking. In gevolge dit advies werd besloten. Rondvraag. De heer Schmalz klaagde over de vervoergelegenheid op de spoorlijn SchagenAlkmaar. Niet alleen is het gebruikte materieel allesbehalve per fect, maar er is een tekort aan derde- klas-accomodatie. Er is maar één wa gon voor en die is doorgaans overvol, terwijl in de tweede klasse ruimte in overvloed is, die niet door passagiers derde klasse mag worden ingenomen. De heer Nobel noemde de klacht zeer juist. De heer Koning opperde de idee dat dieseltractie uitkomst zou brengen, waarop de heer Grondsma meende dat de Spoorwegen daartoe uit hoofde van de kosten van olie niet zullen overgaan. De voorzitter zou de middenstands verenigingen in Schagen willen aanra den te adresseren aan de N.S. De heer Koning zag er wel wat in om het gemeentebestuur van Den Helder te verzoeken om in vereniging met de Marine drang uit te oefenen ter ver betering van de toestand. Na nog enige bespreking werd beslo ten de kwestie in handen te stellen van de verkeerscommissie uit de Kamer. De heer Van Jaarsveld dankte de voorzitter voor de vriendelijke woor den in diens openingsrede aan het adres van de nieuwe leden vertegenwoordi gers van de werknemersbonden. Hij zegde toe te zullen streven naar beper king der discussies tot uitsluitend eco nomisch terrein, maar hij wees er te vens op, dat daarbij toch ook meestal de sociale kant om de hoek komt kij ken. Benoeming van ondervoorzitters. Om de leden gelegenheid te geven onder elkaar dit laatste agendapunt te bespreken, werd de vergadering enige tijd geschorst. Na heropening werden benoemd de heren J. F. Le Blansch en F. Ringers te Alkmaar, mr. C. P. Eecen te Oudkarspel, C. Schwalz te Schagen en Bregman te Den Helder.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3