P.y.d.A. blijft het kabinet steunen Onze Rebus-prijsvraag werd enorm succes! V/el een duidelijk meningsverschil tussen fractie en regering Nieuw communistisch offensief Koreaanse Front verwacht aan Brutale overval op een winkelier Drie Kamerleden stellen vragen De spoorwegen in kolennood Nederland veroordeelt Peking VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Hier volgt de uitslag Zaterdag 20 Januari 1951 76a Jaargang No. 11006 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Hei Nieuw Guinea-debat voortgezet Oppositie van V.V.D., C.H.U. en K.V.P. Geheime opdracht aan de arbeidshureaux? VVeerbericht Met Kerstmis was er nog voor vijf dagen V.N. VERGADEREN IN PARIJS Guerrilla's achter de linies Directeur overvallen Bijna zevenduizend inzendingen! Steun toegezegd aan resolutie Rustige verjaardag voor prinses Margriet BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Vluchtende Koreanen, die met een goederentrein naar veiliger oorden reizen, bereiden tijdens een oponthoud een maaltijd NOG d«e kwartier bleef de Tweede Kamer gistermiddag in comité-generaai alvorens de voorzitter de openbare zitting over de kwestie-Nieuw Guinea heropende met de mededeling, dat besloten was, dat gedeelte van de notulen van 28 en 29 September te publiceren, waarin volgens de heer Romme de regering de toezegging deed de Kamer door middel van de Commissie voor Uniezaken op de hoogte te houden van het verloop der onderhandelingen en over een redelijk tegenvoorstel geen beslissing te nemen dan nadat tevoren de commissie was geraadpleegd. der verpletterende lasten gebukt gaat. Als we Nieuw Guinea willen behouden, zou ons dat tekort doen schieten in onze verplichtingen voor Nederland, onze veiligheid en onze Europese en Atlantische plichten. We zouden ook te kort schieten in onze plicht en taak in Indonesië. De prestige-politiek van Sukarno heeft helaas een prestige- politiek van Nederlandse zijde uitge lokt. Het standpunt van de P. v. d. A. be sprekende. zei spr., dat de fractie be reid is in de loop van reële onder handelingen tot overdracht te komen. Er is weliswaar een duidelijk menings verschil tussen de P. v. d. A.-fractie en de regering maar de Nieuw Guinea- kwestie is niet van zodanige beteke nis, dat dit zou leiden lot opzeggen van het vertrouwen. Als men de rege ring wil veroordelen, omdat zjj in haar beleid te kort schiet, zal men de steun LIET requisitoir tegen het kabinet, Donderdagavond door dr. Schouten begonnen, werd door de heer Weiter (K. N. P.) voortgezet. Deze spreker zeide nimmer een fractie van een se conde geloofd te hebben, dat de rege ring haar woord gestand zou doen en vroeg zich af of zij zich bij de RTC al niet vertrouwd had gemaakt met het denkbeeld Nieuw Guinea prijs te ge ven. Spr. is van mening, dat de P. v. d. A. niet geschikt is om regerings verantwoordelijkheid te dragen. Zij heeft het Koninkrijk vernietigd. Hrj veronderstelt, dat de P. v. d. A. wel in oppositie zou willen gaan, maar dat de KVP, die in een toestand van horig heid aan de P. v. d. A. is gekomen en in het Indonesie-beleid omgevallen is. haar wil laten mee-eten an het potje, dat ze samen hebben gekookt. En zo zou zg dit vermoeide kabinet maar la ten doorgaan met de liquidatie van Indonesië. Nieuw Guinea moet onder de Kroon van Nederland behouden worden. Overdracht aan de Unie is on aanvaardbaar. Men kent het wrange grapje uit Indonesië, dat de ooievaar, Sinterklaas en de Unie begrippen van gelijke standing zijn, aldus spr., die ten slotte vroeg naar de resultaten van de demarches van Engeland en Ame rika, om te besluiten met de opmer king, dat dit kabinet niet weet te rege ren en ook niet tijdig te retireren. Wie moet het betalen. £)E heer De Kadt (P. v. d. A.) betoog de, dat men in 1949 als het ware stond aan het einde van een verloren oorlog. Wij moesten aan hun lot overlaten de heel velen, die gestreden hadden aan de kant van de politiek, die men moest opgeven. Waarom zou dat moeten op houden aan de grens van Nieuw Gui nea? Wie moet de kosten voor ontwik keling, exploitatie en exploratie dra gen? Het Nederlandse volk, dat alon- van de P. v. d. A. niet krijgen. De heer De Kadt besloot met een pleidooi voo: nieuwe besprekingen op internatio- na le basis. Kansen verspeeld QE heer Vonk (VVD) betoogde, dat de regering niet heeft overlegd met de Unie-commissie en wenste, oijv dit te bewijzen, opheffing van de ge heimhouding over de besprekingen van deze commissie van 26 December. Wanneer Nederland in staat was de Indonesische regering door de over dracht van Nieuw Guinea sterk in het zadel te zetten, zou de houding van het kabinet verklaarbaar zijn geweest, maar zo staat de zaak niet. De Indone sische regering kan het extremisme niet baas. De heer Vonk zag nog niet hoe het kabinet in staat kan zijn Nieuw Guinea te behouden. Het heeft zijn kansen verspeeld. De heer Tilenus (CHU) meende, dat de minister zijn toezegging niet heeft gebroken en vroeg aandacht voor de morele verplichtingen jegens Nieuw Guinea. Hij zeide afwijzend te staan tegenover het voorstel van een Nieuw Guinea-raad en overdracht aan de Unie. Voortzetting der onderhande lingen met gebruik maken van de UNCI vond hij niet gelukkig. Neder land zal zijn plicht tegenover Nieüw Guinea moeten doen. Te half zes werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag. Twee personen stalen juwelen Gistermiddag is een overval gepleegd in een zaak van antieke en moderne kunst aan de Eendrachtsweg te Rot terdam. De winkelier, de 43-jarige J. V. werd daarbij in de rug geschoten en is in ernstige toestand naar het zie kenhuis Coolsingel vervoerd. Om vijf uur traden een man met een donker uiterlijk en .een jonge vrou gekleed in een Persianer, de winkel binnen, die zich voordeden als adspi- rantkopers. Plotseling werd de winke lier in de rug geschoten. Op de schoor steenmantel in de winkel stond een doosje met juwelen. De twee personen hebben een deel van de inhoud mee genomen en zich ermee uit de voeten gemaakt. Enige tijd na het gebeurde zag een voorbijganger de man in de winkel liggen. Hij stapte naar binnen en ont dekte dat de man gewond was en bloedde. Terstond alarmeerde hij de politie. Het Tweede Kamerlid Gortzak (CPN) heeft aan de minister van Sociale Za ken de vraag gesteld of het juist is, dat de directeur-generaal van het Rijksbureau aan de Gewestelijke Ar beidshureaux mondeling de opdracht heeft laten geven, alle aanvragen van werkgevers om arbeiders te ontslaan loe te staan en om deze opdracht ge heim te houden. Zo deze vraag bevestigend wordt beantwoord, vraagt het lid of de mi nister deze opdracht niet in strijd acht met de bepalingen van het bijzondere besluit arbeidsverhoudingen en wat hij denkt te doen om deze opdracht on gedaan te maken. De heer Weiter (KNP) vraagt de minister van Financiën of het hem be kend is, dat door handel en industrie Wer te lande bij voortduring geklaagd wordt over de langzame betaling van overheidswege voor gedane leverin gen en of de minister bereid is af doende maatregelen hiertegen te ne men. De heer Stokvis (CPN) heeft ten slotte aan de ministers van Justitie en Vari Oorlog de vragen gesteld of zij met van oordeel zijn dat, waar ten aanzien van politieke delinquenten en 2elfs oorlogsmisdadigers van vreemde Oa'ionaliteit op ruime schaal gratie verlening en voorwaardelijke invrij- eidstelling wordt toegepast, a fortiori Verwachting, geldig tot heden avond: Zwaar bewolkt met plaat- selijlc enige regen of motregen, en later verspreide opklaringen. Vrij krachtige tot matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. |n het Zuidwestelijk deel van het mnd iets hogere temperaturen, ln het overige deel van het land weinig verandering van tempe- ratuur. Zondag: Zon op 8.37, onder 17.06. maan op 14.50. onder 8.12. Maan dag zon op 8.36, onder 17.08. ™aan op 16.02, onder 8.47. en zeker na de souvereiniteitsover- dracht van 27 December 1949, een ge lijke gedragslijn behoort te worden gevolgd ten opzichte van de dienst plichtige militairen, die zich aan uit zending naar Indonesië hebben ont trokken. IlilllllllllNIHIillIHHHItlHmiltlltlllllllllIHnillllllllllliHHIIIUilHIIIIttWIIlIHHMtilimilllltmiilllü De winkelier werd in het voorste gedeelte van zijn winkel gevonden. De politie vermoedt, dat de gewonde man van een gangetje in de winkel, die de verkoopafdeling met een soort showroom verbindt, naai voren is ge strompeld en daar neergevallen is. Tot op dit ogenblik ontbreekt ieder spoor van de verdachten. (Valt onze speciale verslaggever) Het kolentekort in ons land heeft ons niet overvallen, aldus ir. F. Q. den Hollander, president der Nederlandse Spoorwegen. Reeds vóór Kerstmis had den de spoorwegen nog slechts voor vijf dagen kolenvoorraad. De aanvoer hield geen gelijke tred met het ver bruik. Dank zij het gebruik van cokes zjjii de spoorwegen de Kerstdagen en de jaarwisseling doorgekomen. Direct na Nieuwjaar moesten maat regelen genomen worden, omdat de dienst anders niet kon worden voort gezet. In totaal zal 15.000 km van het Nederlandse spoorwegnet voortaan niet meer met stoomtractie bereden worden, maar door electrische en die- Duizenden brieven kwamen binnen. De secretaresse van de redactie verdween er bijna onder.... sel-electrische tractie. De goederen dienst blijft ongewijzigd. 25 stoomloco motieven worden voorlopig buiten dienst gesteld. Deze ingrijpende ver andering in de wijze, waarop de N.S. hun dienst uitoefenen, zal niet langer duren dan absoluut noodzakelijk is, ook al omdat zij de N.S. heel veelgeld kost. De nieuwe dienstregeling, ingaande 19 Mei, zal aanzienlijke verbeteringen in het spoorwegverkeer te zien geven. Alles op alles zal worden gezet om in December Zwolle electrisch met het Westen te verbinden, terwijl men ook hoopt spoedig een electrische verbin ding met Twente tot stand te kunnen brengen. De volgende bijeenkomst van de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties zal in September a.s. te Parijs worden gehouden. De aanvankelijke be zwaren der Franse regering, gegrond op de'kosten aan een bijeenkomst te Parijs verbonden, en ook op het feit, dat omstreeks dezelfde tijd algemene verkiezingen in Frankrijk worden ge houden, zijn door Trygve Lie over wonnen. Bewegingen en samentrekkingen van Communistische troepen in de Oostelij ke frontsector en in het Oostelijk ge deelte van het centrale front in Korea schijnen de voorboden te zijn van een nieuw offensief, dat na de tien dagen pauze in de strijd na de actie rondom Wondjoe wordt verwacht. Er zijn troepenverschuivingen waargenomen over de Pjongtsjang. acht kilometer ten Noordoosten van Tsjetsjon. Tevens blijkt, dat de bedreiging door guerrilla-strijders achter de linies der verbondenen, ernstiger wordt. Hun doel schijnt te zijn de voornaamste ver bindingslinie af te snijden. Zuidko- reaanse burgers en politie melden een beweging van 3000 guerrilla-strijders. Het hoofdkwartier van de verbonden troepen aan het centrale front heeft het gebruik van telefoons door ver- slagggevers beperkt. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft bij handopsteken een Democratisch-Repubiikeinse resolutie aangenomen, waarin de Verenigde Na ties worden verzocht de Communis- tisch-Chinese regering tot „aggressor in Korea" te verklaren. Kofter met f21000 geroofd De directeur van de coöperatieve melkfabriek „De Hoop" te Hnybergen, de heer A. Nelen. die zich Vrijdag morgen rond half zeven met een kof fertje geld voor uitbetaling van de lo nen van zijn woning naar de onge veer 200 m. verder gelegen fabriek begaf, werd, kort nadat hij zijn wo ning had veriaten. onverhoeds aange vallen. Hij kreeg enige slagen op het hoofd, waarna men hem het koffertje, inhoudende ongeveer f 21.000, ontfut selde, waarmee de dader of daders zich Ijlings uit de voeten maakte(n). De heer Nelen bleek door de toege brachte slagen niet ernstig gewond te zijn. Het vermoeden bestaat dat men zich met het geld naar Belgie heeft begeven. TOEN wij op 27 December j.1. voor onze gezamenlijke bladen een rebus- prijsvraag aankondigden, deden we dit in de verwachting, dat er wel belang stelling voor zou bestaan. De winter avonden lenen er zich immers bij uit stek voor om aan een dergelijke prijs- vraag deel te nemen. Bovendien waren we van mening, dat de prijzen en vooral de hoofd prijs wei een stimulans vormden voor onze lezers om een kans te wagen. Wie echter de stapels inzendingen zöu kun nen gadeslaan, zou met ons stom ver baasd zijn over dit enorme aantal. Niet minder dan 6934 brieven kwamen uit alle plaatsen van onze provincie bij de diverse bureaux binnen. En niet alleen uit stad en dorp in Noord-Holland, zelfs uit Groningen, Friesland, Limburg en Zeeland. Van overal, waar uit onze buurt afkomstige postabonné's wonen, kwamen oplossingen vandaan. Schrik niet, als wij U vertellen, dat op de slui tingsdag bij ons kantoor te Den Helder een inzending in de brievenbus gleed uit... Frankrijk. En dat men intensief heeft meege leefd met deze prijsvraag, oewijzen de talrijke gedichten, die wij aantroffen en de meermalen keurig verzorgde oplos singen. Wel een bewijs, dat onze rebus- prijsvraag de volle aandacht van de lezers had. U begrijpt, dat dit alles ons uitermate verheugt. Natuurlijk zijn er ook inzendingen by, die terzijde gelegd moesten worden. De rebussen waren nu niet bepaald moei lijk en dus mochten we aannemen, dat men er in zou slagen ze op te lossen. Degenen, die dit r.iet gelukt is, moeten helaas afvallen. Procentsgewijs is dat maar een klein deel. HE SLAGZINNEN, welke opgespoord moesten worden, waren de vol gende: No. 1. Uw streekkrant kunt W niet missen. No. 2. Wees baas in eigen huis, het samenlezen is een kruis No. 3. Winkelstand en onze krant, gaan voor reclame hand in hand. No. 4. De burgerlijke stand vindt V uitsluitend in Uw streekkrant. No. S. Voor de verslagen van de raad, is Uw streekkrant steeds paraat. No. 6. Wie van sport wat meer wil weten, moet zijn streekkrant niet vergeten. y BEGRIJPT, dat het voor ons niet een voudig was, deze lawine van brieven te verwerken. Tenslotte is het toch ge lukt een rechtvaardige verdeling tot stand te brengen, waarbij het lot heeft beslist. Zo werd de eerste prijs, bestaande uit een radiotoestel of een rijwiel, gewon nen door de heer K. HELDER, Bergeon- straat 21 te Heiloo. Wij zullen ons zo spoedig mogelijk met deze gelukkige winnaar in verbin ding stellen. De tweede prijs f 50 valt ten deel aan: mevr. Langbroek, Rjjvordtlaan 73 te Beverwijk. De derde prijs f 25 gaat naar: mevr. Papo-Adamse, Ruyghweg 28, Den Hel der. De vierde prijs f 20 is voor: mevr. N. Zwagerman-Groenewoud, „Avond licht" te Hoorn. De vijfde prijs f 15 ontvangt: de heer W. de Jong, Ooyevaarsweg 13 318 te Nieuwe Niedorp. Vijf prijzen 4 f 10 zijn voor: M. Hoog moed, Veldweg 279, Westzaan; P. Zwik- ker, Havenstraat 20, Zaandam; B. Hoorn, Breedstraat 36, Enkhuizen; C. V. Groot, Exterpad 17, Enkhuisen; W. Annes, Molenstraat 3, Den Helder. Tien prijzen van f 5 zijn gewonnen door: A. Bakker, F 40 Aartswoud; Th. Molenaar, W. Sijpesteinstraat 15, As sendelft; K. Visser, Horn K 35, Twisk; P. Kiekebos, Heemskerkerweg 155, Beverwijk; Pian, Emmastraat 21, Den Helder; J. Duits, Uitenboschstraat 124, Alkmaar; Jac. Struyf, 't Zand (N.H.) E. Geseling', 2e Kabelstraat 1, Alk maar; W. Kort, Klopperstraat 25, Enk huizen; Wed. T. Boon, Koogerstraat 50, Den Burg. Zes en dertig prijzen van f 2.50 kun nen worden tegemoet gezien door; G. de Graaf. Noord C 96a, Oostzaan; N. Telman, Pr. Struyckcnstraat 32, Zaan dam; W. Klerk, Kerkbuurt 10, West zaan; J. Taams, Noordeinde C 190, Oostzaan; Th. G. Franx, Vioolstraat 49, Koog a/d Zaan; H. Steunbrink, Rosmolenstraat 42, Zaandam; D. Tiel, Weezenstraat 31, Den Helder; Jac. Daalder, Nieuwstraat 6, Oosterend (Texel)Wed. M. ten Kate, Wezen straat 7, Den Helder; J. de Munck, Blllitonstraat 35, Den Helder; E. van Spelden, Dhaliastraat 43, Den Helder; mevr. G. Brals-van Oostveen, Veren- weg 35, Oost woud; J. Koeman, A 74, ^EDERLAND heeft Vrijdagavond in de Politieke Commissie van de V.N. zijn steun toegezegd aan de reso lutie, waarin China als aanvaller in Korea wordt gebrandmerkt. Onze ge delegeerde, de heer Von Balluseek, zeide, dat alle leden van de V. N. col lectief hun loyaliteit aan de organisa tie moeten tonen. Het laatste antwoord van Peking kwam volgens hem hier- l!llllh!!IIIIIHH)l!lltllllltllllltlt(ttlitlllllltlHitl«lllllllllttjlllHII!ttlllllllltHlllllilWljlHltWHmijHIIII Berkhout; J. de Pruis, Drieboomlaan 295, Hoorn; J. J. v. d. Jagt, Meren- straat 70, Hoorn; P. Tonneman, Ach terom 65, Hoorn; W. Keppel, W. Ha- vendjjk 24, Enkhnizen; W. Schuurman, Hoornscheveer 8, Enkhuizen; M. Ott- Ham, Westeinde 171, Enkhuizen; A. Kouwenhoven, v. Linschotenstraat 45, Enkhuizen; A. v. d. Spruyt, Zuiderha- vendijk 18, Enkhuizen; P. Bakker, Jan Glijnisvveg 77, Heerhugowaard; B. Hamilton, Dr. v. Peitlaan 45, Bergen; D. Roukema, Dijkgraafstraat 25, Alk maar; F. Rempt, Oudegracht 87, Alk maar; M. M. Honig, Geestersingel 26, Alkmaar; B. Leen, Nollen C 239, Schoorl; F. van Dessel, Alkmaarseweg 174, Beverwijk; W. A. A. Bösensell, Groenelaan 57, Beverwijk; S. Kooiman, Koningstraat 140, Beverwijk-, B. Nij- man-De Haan, Creutzberglaan 11 a, Beverwijk; K. de Geus, Stroet B 161, St. Maarten; A. P. Wink, Duinweg C 77a, Schoorl; G. W. de Gier, Molen weg 12, Wieringerwaard; J. Kuit, St. Maarten; N. J Warffemius, Romer- kerkweg 24, Beverwijk. En hiermee is de koek dan weer op. Allen, die ditmaal zo gelukkig waren een prijs te winnen, onze felicitatie. De gelden worden één dezer dagen per postwissel toegezonden. Helaas is het aantal prijzen niet evenredig aan dat der inzendingen. Maar dat kan ook niet. Degenen, die geen prijs gewonnen hebben, moeten echter niet alle hoop laten varen. Het grote aantal inzen dingen is voor ons een aansporing om in de nabije toekomst opnieuw een wedstrijd te organiseren, waarbij ieder een opnieuw zijn geluk kan beproeven. Een ten slotte: De grote deelname aan onze rebusprijsvraag heeft ondub belzinnig bewezen, dat onze inspan ning er steeds op gericht moet blijven ET een krant te brengen, waar U iede re dag opnieuw met belangstelling naar grijpen zuK. op neer, dat alle Chinese eisen bij voorbaat met de pistool op de borst moesten worden ingewilligd. Behalve Nederland, steunden ook Chili, Cuba, El Salvador en Brazilië het Ameri kaanse voorstel. £)E heer Von Balluseek verklaarde in zijn rede, dat het niemand ver wonderde, dat de Sowjetunie het te genvoorstel van Peking zo warm had verwelkomd. „De promotors van de zogenaamde vredesoproep van Stock holm valt het niet moeilijk in één adem te schreeuwen om vrede en „geen staakt het vuren". De V. N. hebben zich zeer geduldig getoond en zonder deze zelfbeperking zou de strategie van haar strijdkrachten in Korea wel eens anders hebben kun nen zijn. Geduld mag echter geen zwakte worden". De Egyptische afgevaardigde meen de uiting te geven aan het stand punt niet alleen van de twaalf Ara bische en Aziatische landen, doch ook van vele andere, als hij verklaarde, dat het onbevredigende Chinese ant woord een reden is om de vredes pogingen te verdubbelen. Overijlde daden dienden be worden vermeden. Polen noemde het voorstel van Peking het „eerste werkelijke vredes plan". Franse-actie. ^AAR verluidt, zou Frankrijk, mede op instigatie van de Indische premier Pandit Nahroe, er bjj de Amerikaanse regering op willen aan dringen tjjd te geven voor volledige overweging van de praktische ge volgen, zowel militair als economisch, van het veroordelen van China als aanvaller. De Franse regering ge looft, dat haar standpunt de steun heeft van de Britse en andere rege ringen van het Gemenebest. Terwijl prinses Margriet gisteren zoals op elke werkdag normaal op school was, kwamen op paleis Soest- óijk uit vrijwel alle delen van het land geschenken binnen van de meest uiteenlopende aard voor de jarige prinses. Het eerste cadeau kwam Don derdag. Het was een taart met acht kaarsjes, aangeboden dooor het Prin ses-Margrietfonds. Het verjaardags feestje wordt heden op paleis Soest- dijk gehouden met als gasten vrien dinnetjes en vriendjes van de jarige.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1