Stad en Omgeving Binnensportavond in Formosa was een overweldigend succes Kroosduikers vertrokken met twee overwinningen uit Den De,,Congo "ontving PrinsCarnaval op luisterrijke wijze Texel heeft een groot tekort Predikbeurten Debuut van „Looft de Heere een nieuwe Geref. zangvereniging De Schager Markt rRWBA« M JANTTAM 1981 Contrastrijk proqramma viel zeer in de smaak Hinderlijk rumoer bij het biljarten Vier dure briketten Diefstal snel opgehelderd IN HET KORT Schoenmaker bezondigde zich aan oneerlijke concurrentie Tussen Haaks en Kuifje Gasten waren niet al te vermoeid BRUILOFT ORANJEBOOM BIER Fraaie baritonsoli van David Hollestelle Uit hef polifierapporf Twee brandjes op één dag in de Jonkerstraaf Gezellig vastenavondfeest in Casino MnHMiiiiiHfliiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiRiiiiiiiiBiinniniiiniiiflMHnMHiiiniiii Thuiswedstrijd voor HCSC Opvoering van revue „Moet je horen I" Geluidsinstallatie van het Leger in gebruik Het tournooi van WCW Vlugger kon het niet Urk Voor de eerste maal sluit begroting niet WAT EEN BELANGSTELLING bestond daar gisteren in „Formosa" voor de binnensportavond van de Heideree Sportraad! Tot in alle hoeken van de grote zaal waren de plaatsen bezet, en aan de deur moest men zelfs (helaas) nog mensen terug sturen. De waarnemend voorzitter van de Sportraad, de heer A. G. van der Linde, kon dan ook met een zekere trots mededelen, dat een Sportraad-avond nimmer zo druk was bezocht als deze. En wat het programma betreft, w(j geloven niet dat er iemand is geweest die niet tevreden is huis waarts gekeerd. Enkele zeer populaire takken van sport werden met veel animo gedemonstreerd, en wij kunnen derhalve met een gerust hart schrijven over een volledig geslaagde sportavond. Men moet bij al deze lof niet denken, dat men geen critiek had. Dat zou ook waarlijk te mooi zijn geweest. Zo von den velen dat het tafeltennisen veel te lang duurde, hoewel de heren Kooy en Beukman uit Hoorn (overgangsklassers van .JDisnie") een fraaie demonstratie partij speelden. Neem het biljarten. Hoe prachtig wist de heer Burgers zo losjesweg series van vierentwintig en achtentwintig te maken. Het mogen dan al geen De Ruiter-prestaties zijn, maar wie doet het hem na? Doch de belang stelling voor deze demonstratie, die werd gegeven door de heren Slot en Burgers, was betrekkelijk gering. En bet rumoer (het was niet mogelijk het biljart in het midden van de zaal te plaatsen) was bepaald hinderlijk. Waar mee we maar willen zeggen, dat een beetje meer waardering voor eikaars sporten wel op zijn plaats zou zijn ge weest. Zo ook bij het tafeltennissen. Nerveus begin. Beginnen wij echter bij het begin, de rhythmische oefeningen door een aantal dames van de gymnastiekverenigingen „O.K.K.", „Turnlust" en „Pro Patria". Het was een goede oefening die in een nerveus begin toch niet geheel kon be koren. Later op de avond gaf een ze vental dames echter een baloefening te zien, die aller bewondering mocht oogsten. Vrijwel foutloos en rhythmisch elegant uitgevoerd, konden wij deze oefening van de medewerkende dames het meest waarderen. Ook de vrije oefening van de dames na de pauze haalde het niet bij die attractieve bal oefening. Van het charmante dameswerk werd overgeschakeld op een echt mannelijke «por. het schermen. Hier waren de sergeants der mariniers IJzendoorn en C enewoud in hun element. Jammer, d; de loper ging schuiven op de glad de dansvloer van „Formosa". Zeer spec taculair was de jiu jitsu-demonstratie door de korporaal der mariniers Schen kel en de sergeants der mariniers Cra- ma en Veldhuizen. Deze drie heren toonden zich opgewassen tegen tegen standers, gewapend met een mes of een knuppel, 't Was overigens typisch, dat de meeste aanwezigen nogal ontzag hadden voor „dreunende smakken" (perfect uitgevoerde vallen), in feite de grondbeginselen van deze zelfver- dedigingssport. Bijzonder knap gebracht dit nummer. Over de tafeltennisdemonstratie had den wij het al. Toch nog even enkele opmerkingen. Kooy had de vierde game best kunnen winnen, dat zou niets aan deze demonstratie hebben afgedaan. Nu sloeg hij Beukman (die slordige aanval ler) in de vijfde game, uit een stugge verdediging met nu en dan verrassend snel uitschietende backhands. De heer Burgers stootte in dertien .beurten op het biljart honderd acht en twintig punten bij elkaar. Tijdens deze partij gaf de heer De Snaijer een uit stekende explicatie van de verschillen de stoten. Onder leiding van de korporaal der mariniers Hessels kwam na de vrije oefeningen der dames een zevental boksers in de „ring". Ook hier werden verschillende stoten gedemonstreerd (zij kwamen harder aan dan die op het groene laken), en vervolgens werden partijtjes gebokst. Een beetje wild hier en daar en soms ook in een behoorlijke stijl. Deze demonstratie kreeg een grap pig eind, toen de beide laaste boksers plotseling scheidsrechter Hessels „aan vlogen". Ook voor het laatste nummer, hoog- brug heren, had men oprechte bewon dering. En welk een goed contrast ver kreeg men door die beheerst uitgevoer de oefeningen met de zoeven beëindig de bokspartijen! Noemen wij slechts, zonder de anderen te kort te willen doen, het werk van de heer Planken. Hij mag dan al niet meer tot de jong- sten behoren, hij staat z'n mannetje nog! Wellicht de beste reclame voor de sport die hij beoefent. Een avond, die, naar wq hopen, vruchten zal afwerpen. Velen zullen het stellig hebben betreurd, dat zq niet al die sporten tegelijk kunnen beoefe nen. Dat gaat immers niet. Men heeft slechts één lichaam, geen tijd en geen geld. Niettemin een leerzame avond, die de belangstelling voor het volgende optreden van de Sportraad (op Vrijdag 23 Februari) zeker heeft doen groeien. Dan wordt een film- en causerie-avond gehouden over de watersport, 't zwem men en de athletiek. Deze takken van sport zullen door deskundigen worden toegelicht. Midden in de nacht van Dinsdag op Woensdag werd door de politie een 58-jarige visserman aangehouden, die in de Hartenstraat een viertal grote brandstofbriketten (van drie kilogram per stuk) liep te sjouwen. Gevraagd naar de herkomst van zijn ongewone vrachtje, vertelde de visserman dat hij de briketten van een sleepboot kapitein had gekregen, in ruil voor een „zoodje" vis. De politieman, die dit verhaal niet zonder meer geloofde, ging eens op onderzoek uit. Hij ont dekte, dat in de Binnenhaven een vrachtschip lag, geladen met zulke grote briketten. Toen bovendien bleek, dat de voetsporen op de loopplank slechts afkomstig konden zijn van de sloffen, die de visserman droeg, moest hij wel gauw door de mand vallen. De rechter zal straks wel uitmaken, wat de vier briketten (die het loze visser tje niet mag behouden) voor de schat kist moeten opbrengen! Twee surveillerende rechercheurs hielden Woensdagavond laat op de Binnenhaven een man aan, die achter op de fiets een groot pak vervoerde. Het pak bleek twintig meter nieuw zeildoek te bevatten, die de man vol gens zijn verklaring even tevoren in een café had gekocht van een metse laar. De rechercheurs hebben toen ook deze man aan de tand gevoeld, waarbij zij slechts aan de weet kwamen, dat hij het zeildoek van een marinesche peling had overgenomen. In samenwer king met de marechaussée werd 't on derzoek naar de herkomst van het ma teriaal voortgezet. Gistermiddag slaag de men er in de schepeling aan te houden. Hij bekende het zeildoek te hebben ontvreemd uit het magazijn van de Mijnendienstkazerne aan de Bassingracht. In de week van 14 t/m 20 Januari is hier ter stede één geval van de be smettelijke ziekte roodvonk geconsta teerd. Het Amsterdamse Gerechtshof be sloot de zaak tegen de Helderse schoen maker H. P., die in hoger beroep te recht moest staan, aan te houden voor een over verdachte uit te brengen rap port. H. P. was door de Alkmaarse po litierechter tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld. Op listige wijze had hij getracht zijn omzet te vergro ten door in de Anna Paulownapolder bij verschillende mensen (o.a. de veld wachter) voor te geven, dat hij schoe nen ter reparatie kwam ophalen voor een concurrent. Deze kruik was zo lang te water gegaan, tot de benadeel de schoenmaker zijn omzet aanzienlijk zag verminderen. Er werd aangifte gedaan en de oneerlijke concurrent kwam voor de rechter. Voor het Hof gaf hij toe verkeerd gehandeld te heb ben. Voorts zeide verdachte, die reeds ettelijke malen veroordeeld is, dat hij een zeer geziene figur is in Den Hel der. Deze mededeling zal nu door het Hof getoetst worden aan het over ver dachte uit te brengen rapport. Het is morgen hoog water om 10.25 en 22.10 uur en laag water om 4.40 en 16.25 uur. De beide Helderse waterpoloploegen z«n het tweede deel van de compeütj, succesvol begonnen. Toch geven de u.ts agen van «oensdag reden tot 0p me De Zwaardvisch moest zich rehabiliteren voor de 5-0 nederlaag Zaandam werd geleden. Hoewel het spel van de Zwaardvissen aanzienlijk was dan in de voorgaande wedstrijden, hebben de Jonkers geen kans gezi*** erg me. te revancheren. Met de rust hadden de Kroosduikers een 3-1 voorsprong genomen. In de tweede helft draaide de combinatie Ver- straten—'Tjebbes—Bijkerk beter. Dit had twee doelpunten tot gevolg. De Kroosduikers produceerden echter ook nog een doelpunt, zodat de eindstand —3 werd in het .vorodeel van de West- zaners. De Bruinvissen zouden de strijd aanbinden met De Ham. Wegens ziek te waren de Ham-gelederen evenwel zo uitgedund, dat de competitieleider ook voor de Helderse Bruinvissen een wedstrijd tegen de Kroosduikers had vastgesteld. Hoewel deze ploeg dus voor de tweede keer te water ging, schenen despelers van vermoeidheid weinig last te ondervinden. Voornamelijk door on voldoende dekken en onnodig lang wachten met het afgeven van de bal, ZONDAG 28 JANUARI DEN HELDER: Ned. Herv. Gem, Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. Sepmeyer (jeugddienst), 19.30 uur geen dienst; Palmstraat, 10 uur ds. Borg- hardt, 19 uur de heer E. Wanders; Huisduinen, 19 uur ds. Rasch (H. Av.) Geref. Kerk, Bethelkerk, 9 uur ds. Swen, 17 uur ds. Haming; Rehoboth- kerk, 10 uur ds. Haming, 17 ds. Rot huizen. Geref. Gem., Janzendwars- straat, 10 en 16 uur leesdienst. Geref. Kerk (art. 31), Weststraat, 8.45 en 17 uur ds. F. Tollenaar. Chr. Geref. Kerk, Steengracht, 10 en 17 uur lees dienst. Oud Kath. Kerk, Middenweg, 10 uur heilig mis, pastoor Wijker. Lutherse Kerk, Wezenstraat, 10.30 uur dr. J. A. Stellwag. Baptisten Gem., Den Helder, geen dienst; Alkmaar: 15 uur gem. samenkomst, ds. Van Wier, 12 uur Zondagsschool; Dinsdag 20 uur vrouwenvereniging. Evangelisatie Vijzelstraat 10 en 19.30 uur samen komst, 12 en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur bijbelkring;; Donder dag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 u, openluchtsamenkomst (Visbuurt), 21 uur bidstond. Leger des Heils, Spoorgracht, Zaterdag 17 uur open luchtsamenkomst Rialto-terrein, 20 uur openbare samenkomst in de Ned. Herv. kerk aan de Weststraat; Zondag 10 uur heiliging8dienst in de Legerzaal, 12.15 Uur Zondagsschool, 15 uur openlucht samenkomst op het I.ialto-terrein, 19.30 uur verlossingssamenkomst, te vens sluiting van het Jubileum, in de Ned. Herv. kerk; alle diensten staan onder leiding van de Kweekschool- staf en kadetten; Maandag 14.15 uur vrouwenbond. JULIANADORP: Ned. Herv. Gem 10 uur ds. H. J. Trommel. Geref. Kerk, 10 uur leesdienst, 14.15 uur ds. Hamming. Gisteravond debuteerde in de Nieuwe Kerk de kort geleden opgerichte gereformeerde zangvereniging „Looft de Heere". Men zou zich kunnen afvragen of men er wel goed aan heeft gedaan, een nieuwe zangvereniging in het leven te roepen naast de gereformeerde zangvereniging „Halleluja", welke in de loop van verscheidene tientallen jaren haar bestaansrecht voldoende heeft bewezen. Men zal het met ons eens zijn, dat het aantal zangkoren hier ter stede eerder te groot dan te klein is. Men heeft over het algemeen met een tekort aan (vooral mannelijke) krachten te kampen. Toen enige tqd geleden vier Christelijke zang verenigingen een gecombineerd concert gaven, spraken wü onze waardering uit voor dit gezamenlijk optreden, dat een belofte inhield voor de toekomst. Van hetzelfde standpunt uitgaande zouden wij nu bijna tot de conclusie komen, dat Den Helder te eniger tqd een ontelbaar aantal kwartetten en miniatuur koren rijk zal zqn. Dit even ter inleiding en als een oprecht gemeende waar schuwing. Hoe het ook zij, ieder burger of bur geres is vrij, zijn of haar behoefte om te zingen uit te leven in een kring waar men zich thuis voelt. Van dit meer in dividualistische standpunt uit bezien kan men tegen het oprichten van „Looft de Heere" moeilijk bezwaren maken, temeer daar het aantal leden reeds meer dan dertig bedraagt. Voor ver sterking komen, blijkens het gister avond gepresteerde, allereerst de bassen en de alten (die overigens enkele uit stekende stemmen rijk zijn) in aanmer king. Het viel te waarderen, dat het koor onder leiding van de heer Joh. Jong- kees een aantal werken van verschil lend karakter a capella uitvoerde, en dat op zeer verdienstelijke wijze. Het inzetten en ook het tussentijds invallen geschiedde over het algemeen correct. Sommige loopjes en minder gemakke lijke intervallen hadden tot gevolg, dat men niet geheel op toon bleef. Aan de nuancering bleek men voldoende aan dacht te hebben besteed, al hield men te weinig reserve voor een krachtig en overtuigend fortissimo. Behalve een aantal werkjes van Hol landse componisten werd o.m. het mooie „Zondagmorgen" van Fr. Abt uitgevoerd. De beste indruk maakte het koor met het „Russisch verperkoor" Twee Rotterdamse dienstmeisjes (16 en 17 jaar oud) kregen er Woens dag behoefte aan, een bezoek te bren gen aan een matroos in Nieuwediep. Thuis zeiden ze, en avondje naar Den Haag te gaan, maar zij trokken liftend naar Den Helder, waar zij inplaats van hun matroos een politieman ontmoetten. Deze had er geen vrede mee, dat twee minderjarige Rotter damse meisjes 's avonds om half twaalf door donker Den Helder dwaalden. De bakvisjes kregen onderdak op het bu reau en reisden gistermorgen terug naar Rotterdam. Het politierapport vermeldde niet, of zjj de matroos nog hadden ontmoet De laatste dagen moesten weer verscheidene wielrijders worden be keurd, omdat zij 's avonds zonder ach- licht fietsten. Men zij gewaarschuwd, want de politie let scherp op dergelijke overtredingen. van Bortnianski, waarin de heer David Hollestelle de baritonsolo zeer fraai vertolkte. Ter afwisseling zong de heer Hollestelle met orgelbegeleiding van mevr. A. GraaffKamp o.m. een twee tal liederen van Schubert, waarin de zanger niet alleen zijn benijdenswaar dig talent, maar ook zijn gedegen scho ling liet blijken. (Het programma werd gecompleteerd met een tweetal keurig gespeelde orgelsoli, beide van Bo rowski. Deze, afgezien van ons in de aanhef genoemde bezv/aar, tot voldoening stem mende eerste openbare uitvoering van Looft de Heere", die door een kleine driehonderd belangstellenden werd bij gewoon, werd door ds. Tollenaar op de gebruikelijke wijze gesloten. Gistermorgen werd de brandweer gealarmeerd, omdat een schoorsteen brandje was uitgebroken in de Jon kerstraat. De familie Buijs, Jonker straat 69, genoot ditmaal de twijfel achtige eer, het „schoorsteenbrandje" van de dag te mogen meemaken. Onze brandweerlieden hebben inmiddels wel zoveel ervaring in het blussen van dergelijke brandjes opgedaan, dat ook ditmaal het gevaar in een ommezien van tijd geweken was. De schade bleef tot het uiterste minimum beperkt, en om elf uur konden de blussers in rukken. Drie uur later ging op het politie bureau opnieuw de alarmschei, weder om voor een brandje in de Jonker straat. Het zag er nu wat ernstiger uit, want er sloegen dikke rookwolken uit de garage van de heer Schnitflink. Deze had voor alle zekerheid de ge stalde auto's meteen maar buiten laten zetten. De vuurhaard bleek zich te be vinden in het magazijn naast de Ga rage, achter het kantoortje. De in len hoek staande petroleum-vergasser was plotseling in brand gevlogen, tenge volge waarvan een partijtjekabels had vlam gevat Het gevaar voor uitbrei ding was reeds bezworen door de heer Schnitflink zelf, die een brendblusap- paraat op de vuurhaard had leegge- spoten. Zodoende kon de brandweer volstaan met eenvoudige nablussings- werkzaamheden. De betrekkelijk ge ringe schade, die was aangericht, wordt door de verzekering gedekt. In een buitengewoon genoeglijke stemming heeft de vrouwencongregatie van de Petrus en Paulus-parochie in Casino een carnavalsfeest gevierd. Men zou zeggen, dat men het bruisende temperament van de „Zuiderling" moet hebben, om Prins Carnaval met het gewenste feestrumoer te omringen, maar de dames en heren die gisteravond de Casino-zaal vulden, hebben bewezen dat ook de Nieuwedieper een dergelijk enthousiasme kan opbrengen. HCSC 1 krijgt morgenmiddag het eerste elftal van Gouwzee Boys uit Monnikendam op bezoek. De Boys zul len door hun enthousiasme trachten een nederlaag te ontlopen. Het zou overi gens de eerste keer zijn, dat de Monni kendammers met lege handen huis waarts gaan. Deze wedstrijd begint om drie uur. Op het terrein van Watervogels ont moeten het derde en vierde elftal van HCSC elkaar om twee uur. HCSC 2 en de HCSC-junioren spelen uit, respec tievelijk tegen Vrone 1 en Kaagvogels a. Het vertrek werd bepaald op half twee van garage Moorman. De adspi- ranten b gaan op bezoek bij HRC h (aanvang twee uur). De wijze waarop de potsierlijk uit gedoste „Prins" tegen elf uur werd begroet, was haast luisterrijk te noe men. De wanden van Casino trilden van de jool, die geen moment in uit gelatenheid ontaardde. Men gaf vol ledig gevolg aan de wens, die Prins Carnaval (de heer A. v. d. Winkel) in een gloedvolle rede uitsprak, om eens één avond prettig dwaas te zijn zon der de perken te buiten te gaan. Bij al die ontwapende zotternij gaf de „Herremonie", een groepje in carna valstenue geklede blazers van „Win- nubst", vrolijk de toon aan. Deze blijde incomste van Prins Car naval bij de „Congo" was het hoogte punt van de revue „Moet je horen!", die de feestgangers reeds zeer spoe dig in de juiste stemming bracht. Na het opgewekte openingswoord van ka pelaan Tulen, die o.m. deken A. H. Harst mocht verwelkomen, zong een dameskoortje een Hollandse bewer king van de Strauss-wals „An der schonen blauen Donau". Het was wel jammer dat de zangeressen heel erg in hoger sferen moesten komen. Zij moe ten het een volgende keer eens een terts lager proberen. De eigenlijke revue werd origineel ingezet door het duo Dip en Dop, die letterlijk en figuurlijk uit de lucht kwamen vallen. De heren I. Wittelaar en K. Geestman, die tezamen met de heer G. H. van Heusden de revue in elkaar hadden gezet, oogstten in hun komieke creaties veel succes. Vooral de heer Geestman was in verschillen de rollen goed op dreef. Een aardige bijdrage leverde een flinke groep „Ballerina's", die op char mante wijze de verloting inleidden. Zij voerden een balletje uit op de driekwarts maat, waarin Victor Syl- vester en zqn orkest de „Liebestraum" van Liszt speelden. De zang van „The old lady-crooners" werd vaardig be geleid door Eef Heyblok, de muziek voor de dansjes die het programma afwisselden, werd gespeeld door „The Rhythm Sheiks" van Nic. Visser. Vermelden wij nog de solozang van de heren Ran en Tol en het optreden van enkele leden van het R.K. toneel. Al deze mensen zijn er in geslaagd, van het carnavalsfeest der congrega tie van de H. Familie, afdeling dames, een zeer plezierige avond te maken. De geluidsinstallatie, die het Leger des Heils ter gelegenheid van het zes tigjarig jubileum ten geschenke heeft ontvangen van de Helderse burgerij, wordt Zaterdagmiddag in gebruik ge nomen tijdens een openluchtsamen komst op het Rialto-terrein. In deze samenkomst, die om vqf uur begint, zal majoor Ph. D. van Dalen van de Wil- liam Booth-kweekschool via de verster ker een toespraak houden. Zoals reeds bericht, wordt Zaterdag avond in de Nieuwe kerk een samen komst gehouden onder het motto: „De Herauten presenteren zich". De jubi- leumweek wordt Zondagavond besloten met een openbare verlossingssamen komst onder leiding van majoor Van Dalen, eveneens in de Nieuwe kerk. Omtrent het tafeltennistournooi dat op 1 Februari door WGW wordt geor ganiseerd, vernamen wij nog dat het hier de kampioenschappen van Den Helder betreft. Inschrijving is dan ook alleen mogelijk voor de leden van de plaatselijke tafeltennisver. IVA, HCSC en WGW. Het tounrnooi begint op Don derdag 1 Februari in het clublokaal van WGW achter de Meisjesschool, in gang Van Galenstraat. Mevrouw v. V. in de Bloemstraat had Woensdagmorgen wat wasgoed bij de kachel te drogen gehangen. Toen zij kort daarna in de kamer kwamen, bemerkte zij tot haar schrik, dat de kleren vlam hadden gevat, en dat het vuur ook al vat kreeg op het behang en enkele meubels. Zij haastte zich naar buiten, om hulp te halen, en trof het wel buitengewoon dat juist de straatmaker Dienaar van Openbare Werken voor de deur aan het werk was. Deze straatmaker, die ingedeeld is bij de brandweer, begreep onmid dellijk wat hem te doen stond. Hij schakelde over naar de rol van brand weerman, vulde een emmer met water en had daarmee het vuur spoedig on der de knie. Het meubilair, dat in de nabijheid van de kachel stond, had vrij veel schade opgelopen. Maar ge lukkig was de baby, die in dezelfde kamer in de wieg lag, niets over komen. was het Bruinvissen-spel niet Reeds met de rust stonden de met 5—0 voor. Na de rust ging h'T'tr> de Bruinvissen iets beter. Zii t, a i ook het voordeel de ondiepe w van het bad te moeten verdedi Hierdoor kon de achterstand door drl0" punten van Scholte en Kramer tot*?1" worden ingelopen. De Kroosduik. maakten 64. Kramer verkleinde h* achterstand nog tot 6—5. Als dezelfrf speler met zijn laatste schot iets lukkiger was geweest, dan was df" ontometing in een gelijk spel geë; digd. Nu zag keeper Kalf nog juist ka!!" het verre en harde schot van de H i derse middenvoor over de lat te pen. De Kroosduikers behielden hiw door hun redelijke kans op het kam! pioenschap. Zijpe Stierenkeuringen Ingevolge besluit van de Provinciale commissie tot bevordering van de Rundveefokkerij in Noord-Holland zal o.m. in de gemeente Zijpe een voor. jaarskeuring van stieren worden ge, houden en wel op Dinsdag 27 Maart te 11 uur te 't Zand en te 13,30 uur te St. Maartensvlotbrug. VISSERIJBERICHT URK, 25 Januari 1951. Door 38 vaar» tuigen werd aangevoerd: 1906 pond snoek baars 0,620,66 908 pond rode baars 0,44 0,46 en 2308 pond voorn 0,06, alles per pond. Donderdag 25 Januari werden aan gevoerd: 8 paarden 5001050, 9 gelde- koeien 450650, 36 vette geldekoeien 600950, 6 kalfkoeien 800—950, I vaarzen 400550, 2 graskalveren 200 275, 70 nuchtere kalveren 40—75, 34 vette schapen 90130, 36 overhou- ders 90110, 8 magere varkens 45— 55, 59 biggen 26—37.50. Overzicht: De aanvoer van vette koeien was iets kleiner dan de vorige week en er werden deze week niet zulke zware koeien aangevoerd. Een enkele koe ging boven de notering, De hoogste notering was ƒ950,— en het slachtgewicht varieerde van ƒ2.10 tot ƒ2.30 per kilo. De handel was goed. Worstkoeien werden weinig aan gevoerd en de prijzen waren iets min der. De handel in kalfkoeien was goed met een hcogste notering van f 950.-, dus prijshoudend. In geldekoeien was de handel heel goed, hoogste notering 650.De handel in vaarzen tame lijk goed, prijshoudend, in graskalve ren matig. De nuchtere kalveren gin gen weer graag van de hand, vooral de zwaardere dieren; deze waren heel duur. De gewone notering liep tot 75.Aanvoer van paarden iets gro ter. Er was wel vraag naar rijtuig- paarden en ze waren deze week ook duur; de notering varieerde van 673 tot 1050, slachtpaarden van 500 tot ƒ850. Ook deze handel was goed U noemen. Handel in vette schapen heel goed en duurder, notering nu tot 130. De handel in overhouders was rede lijk en flink prijshoudend, in schram men wel iets beter, maar niet duur der. B. en W. van Texel hebben de ontwerp begroting voor de dienst 1951 aan de gemeente raad ter vaststelling aangeboden. Deze begro ting vertoont een tekort van l 137.900,-. Dit is de eerste maal in de geschiedenis, dat de gemeente Texel haar begroting niet sluitend kan krijgen. Het is een gevolg, aldus B. en W., van de steeds toenemende omvang der voorzieningen en de onrustbarende prijsstijgin gen. Hiernaast achten zij het onvermijdelijk eer. aantal subsidies te verhogen en in beschei den mate enkele nieuwe subsidieëringen in te voeren. Verder vorderen de aanzienlijke nieuwe investeringen een belangrijk bedrag aan kapi- taalslasteu. Ondanks enkele belastingverhogin gen (reinigingsrechten, rioolgelden en keurlonen, een globale verhoging van 10 pet.), ondanks een scherpe raming van de inkomsten in het algemeen, ondanks het beschikken over t 8000,- van de vlottende reserve en 1/30 gedeelte vam de algemene reserve (16000,-), resteert nog een ongedekt tekort van rond 1 137.000,-. Dit bedrag hopen B. en W. als een extra bijxondere uitkering van het Rijk te mogen ontvangen. B. eu W. vermelden in de algemene inlei- ckng, dat het gewoon onderhoud van wegen en straten f 7000,- meer kost dan in 1950 de t.b.c.-bestrijding f 3200,- en de krankzin nigenverpleging f 3500,-. Voor luchtbescher mingsdoeleinden is een bedrag geraamd van f 5000,-, waarvan f 1667,- op 1951 drukt Het gemeentelijk deel in de kosten van de huishoudschool is met f 3000,- gestegen en de kosten van het lager en uitgebreid lager onderwijs is f 5600,- hoger geraamd. Het bedrag, dat per leerling voor schoolbehoelten beschikbaar is, is van 6,- tot f 8,- voor het gewoon lager onderwijs en van 9,50 tot f 11,50 voor het uitgebreid lager onderwijs verhoogd. Als stelpost in de begroting is op- genome.i een bedrag van f 10.000,-, waarvoor ceu twintigjarige geldlening kan worden aan gegaan van f 125.000,- ter dekking van de kosten, welke voor de gemeente zullen blijven roet betrekking tot de verbetering van de ver binding Texel—Den Helder. Dit i, echter een stelpost, merken B. en W. nadrukkelijk „p. Het kan gerust meer, en wel veel meer gaan kosten. Dit is momenteel geheel onbekend Op suggestie van d, Ra.d is thans overgegaan to. de instelling van een z.g. cultureel fonds waarin 10 pot. van de ontvangsten vermakelijks! heidsbelasting zal worden gestort, ter verdeling onder bepaalde verenigingen werkzaam °P cultureel gebied. De subsidie aan de Sociale Dienst werd met f 2500,— verhoogd, en dit aan het Witte Kriiis, afd. Texel, met f 2100,-» De Vereniging voor VVV zag haar subsidi* var. f 1000,- verhoogd tot f 3000,- Enkel® andere verhogingen zijn: Stichting Geestelijke Volksgezondheid van f 1000,— op 2000,-"} Kraamzorg centrum Texel—DenHelder vaD 200,— op 500,—, sportverenigingen vatt 100,- op f 150,-. In totaal zllen in 1951 tot een bedrag van 1.083.714,20 nieuwe investeringen wordeo gedaan. Voorwaar een respectabel bedrag- Hier in is begrepen rond f 300.000,- voor woning* bouw, zodat 700.000,- overblijft voor oveng» objecten. Dat één en ander grote offers van de I® meente zal vragen is zonder twijfel. Daar® schrijven B. en W. dan ook aan de Raad de financiële toestand van de gemeente baart en een voorzichtig financieel belei de toekomst geboden is. op thuisvaart Met het troepentransportschip .»ür te de", dat vermoedelijk op 3 FebrU Rotterdam aankom*, keert de Texela v. d. Berg, wonende Zevenhuizen huiswaarts. NIEUWE VOORGANGER BENOE^0 oudeschild dl Als opvolger van de voorganger Ned. Hervormde Gemeente te Oud - loeznn w. de heer C. B. Termaat. werd benc^ieüwé heer Dulfer uit Rotterdam. De voorganger is 27 jaar oud en h*^,ienSt- benoeming reeds aanvaard. De - treding hangt af van het vertrex hoer Termaa*. die in gelijke *u benoemd te Beverwijk. VISAFSLAG TE 0L,DEStn,a8«ch.tf Aanvoer aan de visafslag te 0 in de week van 15—21 Januari: w bot, 487 kg garnalen, 5 kg baring. J(ê5 kabeljauw, 3 kg rog, 129 kg sard em kg schar, 10.398 kg schol. 1 kg Pa „igen. kg tarbot, 1929 kg tong. 648 kg _2 m 751 kg wijting, 216 kg kreukels, 'tver.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2