V.S. verwerpen Twaalflandenplan Orkestleden weigerden verder onder Paul van Kempen te spelen Eisenhower terug in de States VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Heden nieuw voorstel ier tafel Stikker onderzoek opgedragen KcDit Ï3 Opmars naarSeoel Maarschalk Mannerheim overleden Maandag 29 Jan. 1951 76e Jaargang No. 11013 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna mm De V.N. moeten niet langer wachten DE afgevaardigde van Indonesië een van de landen van de Aziatisch- Arabische groep bracht de Neder land-Indonesische kwestie in herinne ring en zeide, dat de V.N. in dit ge schil aan onderhandelingen de voor keur gaven boven een veroordeling Daarmee is aangetoond, aldus Palar. dat een vreedzame regeling tot starjd kan worden gebracht zonder dat er eerst een staking van het vuren be hoeft te zijn. Rumoer in Amsterdams Concertgebouw Fluitconcert en stinkbommen in de zaal Reeds 210 Vrijwilligers Cooper sprak met Stikker en 's Jacob Italiaans vliegtuig bij Tarquinia neergestort Derde atoomexplosie J A Weerbericht Typhus in Noord-Korea De dirigent bleef onbeweeglijk staan Finland verliest zijn ongekroonde koning BUREAU: Koningstraat 7880 DeD Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK HELDERSECOURANT tarieven: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten NADAT de vergadering van de politieke commissie van de V.N. Zaterdag wegens zware sneeuwval, waardoor verschillende afgevaardigden niet tijdig het gebouw der Verenigde Naties konden bereiken, anderhalf uur was uitge- (teld, zijn de debatten over de Koreaanse kwestie voortgezet. Ook nu kwam men nog niet tot een stemming over de verschillende resoluties. De Amerikaan jVarren Austin verklaarde zich sterk tegen het voorstel van de twaalf Aziatisch- Arabische landen, welke landen thans een herziening van de resolutié over- wegen. Vandaag zal een nieuwe resolutie worden ingediend, waarin men enkele door Canada gedane suggesties zal trachten op te nemen. JUSTIN stelde Zaterdag twee vra gen. Ten eerste vroeg hij of de V.N in staat zijn een moreel oordeel uit te spreken dat in overeenstemming is met de duidelijke feiten en ten tweede of de V.N. in staat zijn maatregelen te formuleren voor een collectief optre den. gebaseerd op deze feiten en de morele uitspraak. „De wereld", aldus Austin, „wacht met ingehouden adem op het antwoord. Ik heb een volkomen vertrouwen in deze commissie. Bij deze debatten hebben wij een vol maakter eenheid bereikt dan ooit te voren. Wij moeten ons eerlijk afvra gen, of de V.N. ten opzichte van China nog langer in de positie van een ver zoeker moeten blijven. Naar Ameri kaanse mening hebben de V.N. reeds te lang gewacht met het noemen van de aanvaller. Wij zijn tegen een verder optreden van de V.N., dat de kern kwestie omzeilt". Op een door Canada gestelde vraag of de Amerikaanse resolutie ten doe! had nieuwe bevoegdheden aan gene raal MacArthur te verstrekken, ant woordde Austin ontkennend. Amerika is ook niet voor Iraëls voorstel om de commissie voor de sancties niet haar werk te laten beginnen alvorens een verzoeningsgroep alle mogelijkheden van een vreedzame oplossing heeft onderzocht. Zuid-Afrika en Ethiopië steunden de Amerikaanse resolutie'. Polen het Aziatisch-Arabisch voorstel als er en kele kleine wijzigingen Zoals door de Sowjetunie was voorgesteld in werden aangebracht, terwijl de gedelegeerde van de Libanon de guldén middenweg koos en aankondigde, dat hij zowel de Amerikaanse als de Aziatisch-Arabi- sche resoluties zou steunen. Het persbureau „Exchange Tele- graph" meldt te Londen berichten te hebben ontvangen, volgens welke de delegatie van India te Lake Success er van verwittigd zou zijn, dat commu nistisch China elke vredesonderhande ling zou afwijzen, indien de Ameri kaanse resolutie, die communistisch China als aanvaller veroordeelt, door de V.N. zou worden aangenomen. Hare Majesteit de Koningin heeft aan Mr. D. U Stikker opgedragen informatorisch de mogelijkheden te onderzoeken van de vorming van een kabinet, dat het vertrouwen heeft van het parlement en haar daaromtrent een rapport uit te brengen, aldus vordt in een communiqué van het kabinet der Koningin mede gedeeld. Nadat Zaterdagavond voor het Amsterdamse Concertgebouw en in de zaal al demonstraties waren voorgekomen van mensen die de leiding van Paul van Kempen als dirigent van het Concertgebouworkest niet konden aanvaarden, uitte deze afkeuring zich Zondagmiddag ip zo'n sterke mate. dat de orkestleden geweigerd hebben de „Messa da Requiem" van Giuseppa Verdi uit te voeren. Zaterdagavond, werden aan de be zoekers van het Concertgebouw door studenten pamfletten uitge reikt. Een drietal foto's van het Neder lands Detachement op Korea. a) Op meer dan 500 meter hoogte kwam de Commandant van het Nederlandse Detachement Ver enigde Naties, Luitenant Kolonel M. P. A. den Ouden persoonlijk serg. F. Harting uit Den Haag be vorderen tot Vaandrig. b) De telefoonsectie van de ver binding heeft in Korga druk werk. Tot op de kleinste posities, hoog in de bergen moet er telefoon en radio Üjn om het contatt te hand haven. Hier zijn Sergt. W. J. P. Verhoog uit Den Haag (links) en soldaat H. Schaap uit Leeuwarden bezig een zgn. „terminal" in orde te maken, waarop alle aansluitin gen van de telefooncentrale samen komen. c) „De rantsoenen zijn uitstekend, doch een kippetje is ook niet te versmaden. En overdag heb je alle tijd haar te braden!" zo denkt soldaat C. H. Jongkind uit Amster dam er over. Tot op heden hebben zich 210 vrijwil ligers voor 't Nederlandse aanvullings detachement Verenigde Naties gemeld. Het gros van deze vrijwilligers is sol daat. Er zijn mijnwerkers, politie-agen- ten, havenarbeiders, chauffeurs, schoen- tnakers en monteurs onder. Vijf-en-ze- ventig procent van hen is ongehuwd. De twee vrouwen die zich hebben gemeld zijn burgerverpleegsters. Het voor dit detachement benodigde kader hoopt men te verkrijgen uit de officieren en onderofficieren, die zich de eerste maal hebben gemeld en toen h'et konden worden aangenomen, om- dal er te veel kader was. Deze officie- ten en onderofficieren zijn deze week aangeschreven. Uit de officieren zal de commandant van het aanvullings de tachement worden aangewezen. Luit. kol. Den Ouden blijft echter comman dant van het gehele Nederlandse de tachement op Korea. Generaal Eisenhower is Zaterdag op de basis van de Amerikaanse luchtmacht te Sewart, nabij West Point, geland, waarmede hij aan hel einde is gekomen van zijn reis door West-Europa, die drie weken heeft geduurd. Mr. John Sherman Cooper, de speciale adviseur van Dean Acheson, die Vrijdag een dag in ons land ver bleef, ontmoette de ministers Stikker en s'Jacob. Met hen besprak hij ae deelneming van ons land aan het At lantisch Pact en de bijdrage aan een versterking van de Europese verdedi ging. Mr. Cooper maakt een tocht door enige Westeuropese landen, ten einde uit de eerste hand een inzicht te krijgen in de houding welke men aan neemt met betrekking tot de bijdrage aan de Europese verdediging. Mr. Boer trok vrouw uit vlammen Bij Tarquinia, 90 km. ten N.W. van Rome, is een viermotorig Italiaans vliegtuig van de lijn Parijs-Rome neer gestort. Dertien personen kwamen daar bij om het leven en vier werden ge wond. Volgens ooggetuigen is het vlieg tuig door de bliksem getroffen. Een landarbeider, die aan het werk was dicht bij de plaats waar het vlieg tuig neerstortte, trok een Amerikaanse vrouw uit het brandende wrak. Zij klemde haar baby in de armen. Het kind stierf kort daarna. Cooper hield voorts besprekingen met de Amerikaanse ambassadeur, mr. Selden Chapin en leden van diens staf. De Noorse bijdrage De Noorse minister van Buiten landse Zaken Lange heeft in het par lement verklaard, dat het natuurlijk zou zijn wanneer de Noorse brigade, die op het ogenblik in Duitsland is, deel gaat uitmaken van de troepen onder Eisenhowers bevel, maar dat de rest van de Noorse strijdkrachten in vredestijd niet onder het gemeen schappelijk opperbevel zal komen. De derde atoomexplosie binnen een eek is Zondag op de oefenbasis van de Amerikaanse commissie voor atoom energie nabij Las Vegas in de staat Ne- vada teweeg gebracht. De bewoners van Las Vegas ver klaarden, dat deze ontploffing luider was dan de vorige en vergezeld ging van een gerommel. ro inrichting vort nVHtoire hans SCfINDINt ÏNfIVISCHE L £(}£R(fftO£P De bevindingen van EISENHOWER 73 noor ktrhoging militaire begroting W£S'L£UPOPl Toezegging regering opvoering lege/sterkte tot 5 cIrvisHes L£G£P0PO£P I Wacht mtt verdediging I op deel name Spon,'* ~>ÉS£ economisch plan a/s bot foor mihtoiri pont)tl Qrottt inspanning van Europa - - m [M1DOELLMVDü£ E£EJ L £G£iiGPÖS Opvoering lege/sterkte tot H divisies Verwachting, geldig tot Maandag avond: Matige tot zwakke wind tussen Noordoost en Noordwest. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte neerslag. In de ochtend in het Noorden en Oosten van het land plaatselijk tempera turen even onder het vriespunt, overigens temperaturen boven het vriespunt. Dinsdag: Zon op 8,25, onder 17,22; maan op 01,21, onder 10.42. Arthur Stein uit Santr Fe is kennelijk een man die wars is van „Prinzi- pienreiterei": Hoewel hij voorzitter is van de plaatselijke vereniging voor ge heelonthouding heeft hij om in z'n da gelijkse boterham te voorzien een tap- vergunning aangevraagd. Te Unions- ville in Ontario maakte de heer Per- kins, belast met de controle op luister vergunningen het nog gekker, bij con trole bleek n.l„ dat hij z'n beide eigen toestellen niet had opgegeven, q Nu we het toch over radio hebben: De BBC heeft zeven mannelijke omroepers no dig. Dat mannelijke er speciaal bij om dat een groot aantal luisteraars het nieuws liever niet door een vrouwen stem hoort voorlezen. Voor radio- bezitters die na het deprimerende nieuws dezer dagen graag wat vrolijke muziek horen, meldt Theodoor dat Groothertogin Charlotte van Luxem burg dezer dagen een nieuwe uitzend- post van Radio-Luxemburg in werking heeft gesteld. En als laatste radio nieuwtje delen wij onze geachte cliën- tele mede dat Oostenrijk in 1950 voor twintig miliioen Schilling aan radio toestellen naar het buitenland verkocht heeft. Is trouwens toch knap actief die Oostenrijkse industrie: In de om geving van Wenen is een fabriek be gonnen met de r -oductie van een nieu we kleine auto. Deze two-seat-T-cabrio- let, „Perl Champion 250" r-maarnd, heeft een 9 pk twee-cylinder motor, bereikt een topsnelheid van 88 km. Qp een van de ter gelegenheid van het „Festival of Britain" georganiseerde tentoonstellingen zal daarentegen een heel ander type te zien zijn: Daar kan de nog steeds op technische vooruit gang verzotte mensheid zich vergapen aan de „auto van 1965" In dit toekomst model, aangedreven door een achterin- liggende turbinemotor, kunnen zeven personen vervoerd worden, q Voor lopig hebben de autofabrieken echter meer aandacht voor de onzekerheden die de toekomst in zich bergt, weshalve We(h)r macht Konzert de Chrysler fabriek een order van 99 miliioen dollar kreeg voor de productie van de machtigste tanks die ooit in de V.S. zijn vervaardigd, q En omdat die tanks natuurlijk grote hoeveelheden brandstof zullen gebruiken hebben de V.S. bij Britse scheepswerven twee reu- zentankschepen (resp. van 32.000 en 31.000 ton) besteld. Nog een „reu- zen"bericht: Turkije is van plan een brug over de Bosporus te bouwen. Het werk zou in 1960 gereed kunnen zijn. Dan zullen de Turken in tegenstelling met de rest van de wereld hopen dat de Russen nooit „over de brug" zullen komen. O Over bouwen gesproken: Onder het motto ..Ons bou 'n nasie" heeft de Zuidafrikaanse „Federatie van Amateur Toneelverenigings" een wed strijd uitgeschreven voor oorspronkelij ke één-acters in het Afrikaans of En gels. Het geweer van een van de oorspronkelijke bouwers van Zuid- Afrika, Danie Theron, een der helden 'jit de Boerenoorlog, is door dr. Doen- ges uit Nederland weer naar Zuid- \frika gebracht. Méér wapens: West- Ouitsers mogen weer sportwapens ver- aardigen, verkopen of bezitten, zulks chter slechts met ministeriële vergun ning. q Overigens gevaarlijk genoeg iie sportwapens: Richard Mobily uit Baltimore, gearresteerd omdat hij met een revolver gewapend roofovervallen pleegde, voerde als excuus aan dat hij probeerde genoeg geld bijeen te krij gen om te kunnen scheiden. De .Chinezen, die zich 15 km ten zuiden van Seoel in de heuvels heb ben ingegraven hebben de opmars van de verbonden troepen in de rich ting van Seoel tot staan gebracht. Zondag zetten vooruitgeschoven een heden der V.N. him opmars naar Seoel voort. De strijdkra<Jiten van de V.N. hebben delen van het tweede Noord- koreaanse legercorps, die als guer rilla-groepen achter de frontlijn ope reerden, afgesneden en omsingeld. Generaal Douglas MacArthur begaf zich bondag per vliegtuig naar Soe- won om een bezoek te brengen aan het front bij Seoel. MacArthur was vergezeld door de opperbevelhebber der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, generaal Stratemeijer Op weg naar Korea gaf MacArthur zijn piloot opdracht over Seoel, het vliegveld Kimpo en de haven Intsjon te vliegen. De vlucht boven Intsjon ging echter niet door, omdat de hoog binnenkomende granaten van de Amerikaanse schepen voor de ku3t het vliegen boven de stad gevaarlijk maakten. Na twee uur keerde de generaal naar Tokio terug. Generaal Rldgeway deelde mede, dat de Chinezen aan het front van het achtste leger sinds 1 Januari ten minste 40.000 man aan doden en 120.000 man aan gewonden hadden verloren. In Tokio doen geruchten de ronde, dat er typhus onder de communistische legers en burgers in Noord-Korea zou zijn uitgebroken. Volgens communisti sche krijgsgevangenen werd in Chinese en Noordkoreaanse kringen meer en meer over typhus gesproken. Uit Wellington wordt gemeld, dat Nieuw-Zeelandse soldaten, in de beide wereldoorlogen bekend als „de kiwis" (snipstruisen) voor het eerst in Korea in actie zijn gekomen. Met hun veld kanonnen legden zij een verdedigings spervuur voor Australische infanterie. Nadat Paul van Kempen Zaterdag avond met een ovatie door de vrijwel uitverkochte zaal was ontvangen, werden op verschillende plaatsen in de zaal rotjes afgestoken. De politie had extra maatregelen getroffen en verwijderde een zestal personen uit de zaal. Toen kon het concert begin nen. Later werden in het z.g. „blauwe zaaltje"" nog enkele „stinkbommen" geworpen. Buiten het gebouw werd door een aantal jongelieden tegen Paul van Kempen gedemonstreerd, maar de politie verspreidde de de monstranten. Tot het einde van het concert bleef het onrustig in de om geving. Fluitconcert Het was het voorspel van hetgeen Zondagmiddag zou gebeuren. Toen de dirigent en de solisten op het podium waren verschenen, en de heer Van Kempen met de uitvoering van het requiem wilde beginnen, weerklonken in de zaal kreten: „Weg met Paul van Kempen. Geen van Kempen". Vo- vendien begonnen diverse demon stranten fel te fluiten. Onmiddellijk traden vele rechercheurs van politie, die in de zaal aanwezig waren, tegën de rustverstoorders op en zij werden uit de zaal verwijderd. Op dit ogenblik verhief het grootste gedeelte van het orkest zich van de stoelen en verliet het podium. Slechts enkele orkest leden bleven op hun plaats. In de zaal bleef het vrij onrustig en klonken kreten van protest. Van Kempen bleef onbeweeglijk achter zijn directielessenaar staan, totdat een stem door de microfoon met de me dedeling kwam, dat het Concertge- bouwbestuur besprekingen ging voe ren met de orkestcommissie en het publiek mededeling zou worden ge daan van de resultaten dezer bespre king. Het publiek werd verzocht rus tig het resultaat van de besprekin gen af te wachten. Intussen werden steeds meer demonstranten uit de zaal en van het balcon verwijderd. Nadat deze toestand een kwartier a twintig minuten had geduurd, kwam de mededeling van de zijde van hei Concertgébouwbestuur, dat leden uit het orkest bezwaar maakten om de leiding van de heer Paul van Kempen als dirigent te aanvaarden. Het be stuur van het Concertgebouw deelde mede, dat het afgelaste concert op een nader te bepalen datum zou wor den uitgevoerd. Ernstige gevolgen? Later op de middag heeft de Raad van Bestuur van het Concertgebouw in een communiqué medegedeeld, dat het uit de houding van een aantal orkestleden, dat varieert tussen 56 en 64 van de in totaal 90 leden, de enig mogelijke consequentie getrokken heeft. Ter verduidelijking werd ge zegd, dat hier bedoeld wordt „de enig mogelgke consequentie, die aan dienstweigering verbonden kan zjjn". Paul van Kempen wilde zich over de gebeurtenissen liever niet uitlaten. Hjj zeide, dat de acties, die gevoerd worden, geen invloed kunnen hebben op zyn positie, aangezien hy niets an ders te doen heeft, dan zijn contracten met het Concertgebouwbestuur na te komen. Verder moesten volgens hem de gebeurtenissen gezien worden als een conflict tussen het bestuur van het Concertgebouw en het Concert gebouworkest. Veldmaarschalk baron Karei Gus- taaf Mannerheim, in de eerste wereld oorlog officier der Russische cavalerie, in de tweede wereldoorlog tot twee maal toe leider van het Finse leger in de stryd tegen de Russen, is Zaterdag avond, 83 jaar oud, in een ziekenhuis te Lausanne (Zwitserland) overleden. Mannerheim, soms „Finiands onge kroonde koning" genoemd, werd op 4 Juni 1867. als lid van een vooraan staande Finse familie, geboren. Hij werd in 1889 cavalerie-officier in het Tsaristische Russische leger. Bij een dienstreis in Midden-Azie legde hij 14.400 kilometer te paard af. Zie vervolg pag. 5. MANNERHEIM

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1