Mr. Stikker stuit op moeilijkheden Amerikaanse resolutie aanvaard De Urker boot staat voor een onmogelijke taak Meer Amerikaanse vliegtuigen voor de Fransèn in Indo-China De Assemblée moet morgen het Anderhalf milliard gevraagd voor Canadese defensie VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Partij v. d. Arb. wijst zijn plannen af Adenauer naar Parijs voor de ondertekening plan-Schuman Nieuw„vredesotfensief"van Grotewohl besluit ratificeren KoAt B&ilek Woensdag 31 Jan. 1951 76e Jaargang No. 11015 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Medezeggenschap in West-Duitsland Thans Drees weer bij de Koningin Kaas naar Duitsland Maar er zijn nog moeilijkheden Voorstel voor een constituerende raad Een tweede aanbod van Oost-Duitsland Weerbericht Nieuwe koffiebon ATOOMKRACHT VOOR DE ENGELSE INDUSTRIE? Truman en Pleven werden het eens PEKING ALS AGGRESSOR GEBRANDMERKT De marine slaat toe Drie uren wachten in Stavoren Wereldbeeld is verder verslechterd" BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTE IN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT Tarieven: Advertenties: 18 ct p mjn Kleine advertenties („Juffertjes") tot 15 woor den 1—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten NAAR wij parlementaire kring vernemen, tonen de socialisten zich weinig geneigd, steun te verlenen aan de plannen, die minister Stikker hun, als kasis voor een kabinetsformatie, heeft voorgelegd. Het schijnt, dat de P.v.d.A. geen goedkeuring kan hechten aan Stikkers pogingen, om een zakenkabinet van knappe koppen te formeren. Men verwijt hem. dat hij te gemakkelijk enige leden van het oude kabinet terzijde wil stellen en voorts, dat zijn programma waar- ju de nadruk schijnt te vallen op defensie en internationale zaken te zeer liberaal getint is. Overigens geeft men in kringen van de P.v.d.A. grif toe, verrast te zijn door het feit, dat de informatie-opdracht aan Stikker werd verleend; men blijft namelijk sterk de voorkeur geven aan een Rooms-Katholiek formateur. fWMIIIliUllilillimilM Russische avances Non-aggressiepact voor Frankrijk en Italië? Het rechtse Italiaanse blad „U Tempo" meidt uit Parijs, dat de Sowjetunie in April Frankri k en Italië een non- aggressiepact zal aanbieden als deze landen beloven, dat zij in geval van oorlog neutraal blijven. Dit zou de werkelijke reden van het bezoek van Thorez en Togiliatti (lei ders van de communistische partij in resp. Frankrijk en Italië) aan Moskou zijn. Rusland zou. bereid zijn de grenzen der beide landen te eerbiedigen, als mede de Franse overzeese bezittingen Ook zou Rusland geen pogingen in het werk stellen om de tegenwoordige re giems in Frankrijk en Italië te wijzigen met revolutionnaire middelen. Mocht de aanvaarding van het non- aggressiepact door Frankrijk en Italië een stopzetting van de Amerikaanse steun tengevolge hebben, dan zou dé Sowjetunie bereid zijn graan en grond stoffen te leveren. Moskou zou met het aanbod willen wachten tot de resultaten van een Viermogendhedenconferentie bekend zijn. Een woordvoerder van het Franse departement van buitenlandse zaken heeft de geruchten dat de Sowjetunie, Frankrijk en Italië een niet-aanvals- pact wil voorstellen „volslagen fanta sie" genoemd. De woordvoerder zeide, dai men in kringen van het Franse departement van mening is, dat deze geruchten, die reeds enige tijd Noord- Italie de ronde doen, van de Zijde van de vredespartisanen te Milaan afkom stig zijn en deel uitmaken van een com munistische poging om de landen van West Europa te verdelen. Het Westduitse kabinet heeft Dinsdag eenparig het wetsontwerp goedgekeurd waarbij aan de arbeiders in de steen kool. en in 80 pet. van de ijzer- en staalindustrieën dezelfde rechten wor den toegekend als aan de werkgevers in het beheer van hun fabrieken. |^ET schijnt vast te staan, dat mr. Bur ger Dinsdagmorgen tegenover mi nister Stikker deze bezwaren tot uiting heeft gebracht en dat de minister daar uit vergaande conclusies heeft getrok ken. In de middaguren had hij een be spreking met H.M. de Koningin, die bijna anderhalf uur duurde, 's Avonds om acht uur ontving de Koningin op Soestdijk dr. W. Drees in audiëntie. Dat minister Stikker zich naar paleis Soestdijk heeft begeven alvorens de, in normale omstandigheden stellig nog te verwachten consultaties met diverse fractieleiders en politici te hebben ge had, acht men in Haagse kringen een zeker bewijs voor de stelling, dat hij bij de socialisten op onoverkomenlijke be zwaren is gestuit. Toewijzing veranderd De Duitse autoriteiten hebben op nieuw gelden beschikbaar gesteld voor invoer uit Nederland. De artikelen, waarop deze bedragen betrekking heb ben zyn: kaas 1.000.000 dollar; fokvae 100.000 dollar; oesters 50.000 dollar; hal ve varkens 300.000 dollar; slachtafval- len 200.000 dollar; rugspek 1.330.000 dol lar melkproducten 100.000 dollar en spiritualiën 25.000 dollar. Onze agrarische medewerker meldt: De toewijzing voor kaas geschiedt op andere wijze dan tot dusverre het geval was en is te beschouwen als een geheel interne Duitse aangelegenheid. De Duit se importeurs kunnen op dit contingent inschrijven, waarna ze een toewijzing ontvangen van hun overheid. Nadat de nodige bankgaranties zijn gesteld kun nen ze dan de betreffende order geven aan de Nederlandse exporteur van hun keuze. De Nederlandse kaashandelaren zullen moeten trachten, in concurrentie met elkaar, bij de Duitse importeurs bestellingen te verkrijgen. Deze laatste zullen echter nooit groter kunnen zijn dan de toewijzing, welke de Duitse firma heeft ontvangen. Men mag verwachten, dat omstreeks midden-Februari de export op dit con tingent zal beginnen. Kanselier Adenauer zal naar Parijs reizen om het verdrag voor het plan- Schuman te ondertekenen als dit gt reed komt, zo wordt in welingelichte Duitse kringen verklaard. Dit zal het eerste officiële bezoek aan het bui tenland zijn van de Westduitse kanse lier. Volgens een aan Adenauer uitge bracht rapport maken de besprekin gen over het plan goede vorderingen. In Duitse kringen verwacht men, dai men het verdrag aan het einde van de tegenwoordige reeks besprekingen zal paraferen. Overigens heeft de Westduitse rege ring nog bezwaren gemaakt tegen de anti-kartelbepalingen in het plan. De Franse delegatie is namelijk van me ning, dat de bestaande Westduitse ko- lenverkoopsorganisatie (die alle West duitse kolenmijnen vertegenwoordigt) een kartel is en ontbonden dient te De premier van Oosi-Duitsiand, Ot- to Grotewohl, heeft gisteren een nieuw „vredesoffensief" ingezet. Zijn eerste poging de bekende brief aan de Westduitse kanselier Adenauer is soals bekend door West-Duitsland af gewezen. Grotewohl doet thans recht streeks een beroep op de Westduitsers om mede te helpen bij de vereniging Van Oost- en West-Duitsland. Op een speciale vergadering van het parlement heeft Grotewohl ge zegd, dat „de overweldigende steun van het publiek" voor zijn eerste voor stel tot een Ronde Tafel-conferentie de verwerping van het aanbod door Adenauer ongeldig maakt. Adenauer had niet het recht namens geheel Duitsland te spreken. Hij had zich ter beschikking gesteld van „het imperia listische Amerika". Een splitsing van Duitsland zou tot oorlog leiden. De Duitsers en niet de geallieerden moes ten verkiezingen voor het gehele land organiseren. Ondanks Adenauers ver werping was Oost-Duitsland bereid Jijn pogingen om tot een vergelijk te tomen, voort te zetten. Een resolutie, waarin op de West duitse Bondsdag een beroep wordt ge daan om vertegenwoordigers te benoe men voor een constituerende raad voor geheel Duitsland, werd eenstemmig door het Oostduitse volksparlement Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en op verschillende Plaatsen tijdelijk nevel of mist. Aanvankelijk weinig wind, later overwegend matige wind tussen Zuid en Oost. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. DONDERDAG: zon op 8.22. onder '726; maan op 4.21, onder 11.30 aangenomen. In de resolutie wordt verklaard, dat de Oostduitse vertegen woordigers in deze raad zullen wor den gemachtigd de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te bespreken. In de resolutie wordt de eis her haald, dat Oost- en West-Duitsland paritair in de raad zullen worden ver tegenwoordigd. (Zie vervolg pag. 3) worden. De Duitsers zijn van mening, dat deze verkoopsorganisatie geen or ganisatie is, die in strijd is met de be langen van de verbruiker. De West duitse vertegenwoordigers hebben thans een anti-kartelformule voorgesteld, die het mogelijk zou maken, dat de kolen- verkoopsorganisatie binnen het plan- Schuman zou blijven bestaan. Het Bedrijfschap vcor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Graven- hage heeft bon 488 Algemeen (A- en B-kaart) en bon 496 Algemeen (D- kaart) aangewezen zijn voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 2 Fe bruari 1951 worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 17 Februari 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgende bon aanwijzing op 15 Maart 1951 zal plaats hebben. Naar verwacht wordt, zal het Britse ministerie van Bevoorrading spoedig plannen bekendmaken die samengesteld zijn betreffende de bouw van de eerste atoomkrachtinstallatie, die energie aan dt industrie en voor huishoudelijk ge bruik zal leveren. Veerdienst Enkhuizen—Stavoren hervat (Van een speciale verslaggever) J-JLT WAS ALSOF de drie prachtige witte boten die zo veel jaren de veerdienst tussen Enkhuizen en Stavoren onderhielden nog voornamer leken toen de „Insula" van de Eerste Urker Stoomboot Maatschappij gistermorgen in de haven van Enkhuizen dicht in hun nabijheid werd gemeerd om voorlopig het contact tussen Holland en Friesland te verzorgen. En het welhaast schrille contrast tussen de dappere maar onooglijke „Insula" en de fiere „Bosman" deed des te duidelijker beseffen, welke grote stap terug is gezet op de route Enkhnizen— Stavoren, waar eens van gezegd werd dat hier de charmantste verbinding tussen Holland en Friesland tot stand kwam. Sedert gisteren is van die charme niets meer overgebleven. Anderhalf uur moet men vertoeven op een boot, die meer op vrachtvervoer dan op passagiersaccomodatie is ingesteld. En dit zou men nog voor lief nemen, maar daar komt voor de mensen die verder moeten dan Stavoren of Enkhuizen nog een grote wachttijd bij. In Stavoren is dat wel heel erg. De boot arriveert daar om kwart over een en eerst om even over vier ver trekt er een bus in de richting Leeuwarden. Daarmee is het eind van de misère er nog niet. Want drie van de zeven dragen die een week telt zal de boot niet naar Stavoren of vandaar terug varen. Zaterdags, Zondags en Maandags kan de E.U.S.M. deze tocht niet maken. Zondags om principiële redenen niet en de andere dagen niet omdat de eigen dienst er onder zou lijden. Te Washington is bekend gemaakt, dat president Truman en eerste minister Pleven van Frankrijk volledige overeenstemming hebben bereikt over vraag stukken betreffende de eenheid van Europa en de bestaande maatregelen voor de verdediging van West-Europa, alsmede over de politiek van beide landen met betrekking tot de vraagstukken Korea en Indo-China. Naar het Franse persbureau meldt, zal Frankrijk drie nieuwe groepen ofwel 9 escadrilles Amerikaanse vliegtuigen voor Indo-China krijgen. Het zullen toe stellen van verschillende typen zijn. De leveranties zullen in hoofdzaak bom menwerpers van het type B 26. jagers en jachtbommenwerpers betreffen. Het totaal aantal escadrilles Amerikaanse vliegtuigen, dat het Franse leger in Vietnam heeft of zal ontvangen is hier door tot twaalf gestegen. Liefde op de korie baan Het huwelijk van de in Enge land geboren actrice Elizabeth Tayler, die kort geleden gehuwd is, eindigde gisteren met echt scheiding. Zij verklaarde tegen over de rechter, dat haar echt genoot Nick Hilton schold en haar verwaarloosde. Op de hu welijksreis naar Europa bleef hij tot 's morgens vijf of zes uur in ie casino's spelen en terug in Amerika zette hij dit voort. De Politieke Commissie der V.K. heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag de geamendeerde Amerikaanse resolutie, die communistisch China als aanvaller brandmerkt, aangenomen met 44 tegen 7 stemmen bij 7 onthoudingen. Door het Libanese amendement is de zinsnede „China heeft alle voorstellen voor een staken van het vuren verworpen" gewijzigd in „China heeft alle voorstellen voor een staken van het vuren niet aanvaard". Op verzoek van nationalistisch China was over dit amendement apart gestemd. Het werd met 42 tegen 7 stemmen bij 10 onthoudingen aangenomen. De stemming over de Aziatische resolutie geschiedde in drie gedeelten. Het eerste deel tot en met de aanbeveling voor een sevenmogendhedenconferentie werd met 27 tegen 18 stemmen bij 14 onthoudingen verworpen. Het tweede deel, inhoudende, dat het tot overeenstemming komen over een staken van het vuren de eerste taak van deze conferentie zou moeten zijn, werd met 32 tegen 14 stemmen bij 14 onthoudingen verworpen en het derde deel, inhoudende, dat plaats en datum van de eerste bijeenkomst zou worden vastgesteld door de voorzitter van de algemene vergadering, met 38 tegen 17 stemmen bij 13 ont houdingen. Uad u ooit gedacht Theodoor nog eens in de rol van „Roodkapje" te aan schouwen? Toch kan dat binnenkort heel wel gebeuren, want de plastic- regenjasen, die tot nu toe alleen voor dames gemaakt werden worden nu in het inschakelen van de Duitsers in de Atlantische verdediging. Volgende week zullen Duitse dienstgroepen samen met het Britse Rijnleger schietoefenin gen houden in de buurt van Osna- Wilson verklaard heeft, dat binnenkort £™ck- 9 y<**wat hoort wat: Van 1 Engeland ook voor heren vervaardigd. de uitgaven der v S voor defensie 1000 Februan af behoeven Duitse zeelieden Ook de heren-modellen zijn uitgerust doUar per Amerikaan zuUen bedragelr derhalve geen vergunning meer aan te met een afknoopbare capuchon en om- dat is veel meer dan het jaarinkomen vragen als zij voor buitenlandse reizen dat deze jassen volgens Alida minder pel. hoofd vfm de meesten der andere willen aanmonsteren. Q In Marseille dan de helft kosten van de gewone 2 milliard aardbewoners, zei Wilson amveerde dezer dagen met 'n Italiaans heren-regenkledij, kwam Theodoor tot schip een Bulgaar, die maar helemaal bovenstaande (sombere) voorspelling. niet had aangemonsterd. De versteke- Nog een somber buitje: Enkele New- Qeneraal Marshall gaf een minder op- iing had veertig dagen in een kist ver- Yorkers hebben premier Attlee een timistisch statistiekje ten beste; toefd en leefde gedurende die tijd van parapluie gezonde» „voor het geval dat Voor elke 100.000 man onder de wape vitamine-tabletten en water. Na zo'n Chamberlain de zijne niet heeft achter nen kan het Amerikaanse leger er bericht is 'n hartig hapje op z'n plaats; gelaten". Hun eigen president ont- slechts 23.000 in het gevecht brengen. Een New-Yorks lid van het inbrekers zien de Amerikanen overigens ook al- In Rusland daarentegen ziet de leger- gilde kreeg tijdens z'n nachtelijk werk lerminst: In 1950 deponeerde de post leiding kans om op elke 100.000 geuni- een dusdanige trek, dat hij zilverwerk maar liefst 2.600 dreig- en scheidbrie- formeerden 80.000 frontsoldaten te stel- en juwelen liet voor wat zy waren en ven in de brievenbus van het Witte len. 0 Vandaar dus ook de haast bil er vandoor ging met een kilo gehakt en drie pond biefstuk. En omdat de Huis. O Nee. dan kan Theodoor het heel wat beter met zijn cliëntele vin den. Hij kreeg een vriendelijke brief kaart uit Den Helder, waarin hij er op attent gemaakt werd, dat het Amen kaanse „billion" dat uw (domme' lijf aap in zijn nieuwtje over het sigaret tenverbruik in Amerika abusievelijk met billioen vertaalde, in werkelijkheid ons milliard (d.i. duizend millioen) is Het Nederlandse billioen telt in Ame rika voor ,.a million million zodat volgens de berekening van onze Hel dei-se correspondent per hoofd van de bevolking in Amerika het vorig jaar 2500 sigaretten gerookt zijn. O °m t€ laten zien. dat h« het goed begrepen heeft, deelt Theodoor u mede, dat Amerika's opper-mobiliseerder Charles lis de beer de vredepreekt Raar luchtje aan die Russin en Oostdititt* ureóesboeheeja»' stieren ten slotte ook het hunne tot de biefstuk bijdragen, melden wy ulieden uit Bogota, dat een vrouwelijke stieren vechter Angelina Medina, bijgenaamd La Pulga, hetgeen wil zeggen „De Vlo", het daar in de arena zo benauwd kreeg, dat ze over de omheining tracht te te vluchten. De stier sloeg van weeromstuit ook op de vlucht, ook de omheining over. Toen ging „La Pulga" naar weer terug. 0 Springerig bericht tot besluit: In Oost-Duiteland is de ma rionettenfiguur ..Kasperle" (onze Jan 'vlaassen) van hogerhand verboden en vervangen door de Russische mario net „Petrushka". die echter nooit in communistisch partij uniform getoond mag woeden. Voelt u 'm? Evenals over de Aziatische resolutie werd ook over de Amerikaanse in on derdelen gestemd. India en Birma stemden met de vijf Slavische landen (Sowjetunie, Wit-Rusland, Oekraine, Polen, Tsjechoslowakije) tegen alle punten van de Amerikaanse resolutie en tegen het voorstel in zijn geheel. De acht landen, die zich van stemming onthielden, waren Afghanistan. Egypte, Indonesië, Pakistan, Zweden, Syrië, Yemen en Joegoslavië. Daar elk der drie onderdelen van de Aziatische resolutie apart was verwor pen, werd niet meer over de resolutie in haar geheel gestemd. Donderdag zitting van Assemblée. De algemene vergadering der V.N. komt Donderdag in plenaire zitting bijeen om het besluit van de Politieke Commissie, communistisch China als aanvaller te brandmerken, te ratifice ren. (Zie vervolg pag 3). Kansong in puin gelegd Het hoofdkwartier van de verbonden marine te Tokio verklaart, dat sinds het begin van de Koreaanse oorlog 24.000 Noordkoreaanse en Chinese sol daten door het optreden van marine- strijdkrachten van negen landen zijn gesneuveld. Voorts werden 81 vliegtui gen. 314 artilleriestellingen. 198 loco motieven, 112 bruggen, 9 treinen en 1944 voertuigen vernield en 85 vlieg tuigen. 261 artilleriestellingen, 174 lo comotieven en 236 bruggen beschadigd De haven Kansong aan de Oostkust. 30 km ten Noorden van de 38ste breed tegraad. heeft Dinsdag de gehele dag aan een beschieting van geallieerde oorlogsschepen blootgestaan. Aan het Westelijk front, onderhielden de communisten het zwaarste artillerie spervuur sinds drie maanden om de opmars der verbonden strijdkrachten tot staan te brengen. QISTEREN. op de eerste dag van de „nieuwe dienst" hebben welgeteld 21 personen van de reisgelegenheid ge bruik gemaakt. Naar Staveren tien en terug elf passagiers. Het enige wat de boot met de Spoorwegen te maken lueft is. dat vanuit de Spoorhaven vertrok ken wordt. Voor de rest gaat alles op eigen houtje. Dekknecht Lub verkoopt u de kaartjes. Hij is lokettist, conduc teur en controleur tegelijk. Hij is aan deze cumulatie gewend. Want ook op de dienst EnkhuizenUrk v.v. heeft hij die taak. Om kwart voor negen des morgens wordt vanuit Urk gestart en te Enkhuizen aangekomen is er nog plenty tijd om de vracht te lossen en van de Harlinger Steiger naai- de Spoor haven te varen. Vandaar gaat het om kwart voor twaalf op Staveren aan. Om kwart voor drie wordt vandaar weer vertrokken en om precies kwart over vier stappen de Staverse reizigers bij de Harlinger steiger aan wal, waar na ze nog een half uur de tijd hebben om de trein naar Amsterdam te halen. Om half vijf vaart de „Insula" weer naar Urk. Een druk-bezet program dus! De uit drie koppen bestaande beman ning van de Insula zal de eerste dagen assistentie krijgen van een van de E.S.- rnannen, welke als loods fungeert. Kapi tein Hakvoort is op deze route uiter aard nog niet thuis. De passagiers kun nen aan boord van de Insula een kop koffie met de echte Urker krans be stellen. Niet enthousiast. MET alle waardering voor de goede bedoelingen van de E.U.S.M. kan men met de beste wil van de wereld niet enthousiast zijn over deze „oplos sing". Het traject AmsterdamEnkhui zenLeeuwarden mist vrijwel alle fac toren, die een snelle verbinding kunnen bevorderen. Reeds voor dat de witte boten uit de vaart genomen werden, mankeerde hieraan het een en ander. De N.S. heeft dit traject zeer stiefmoe derlijk behandeld. Slecht treinmateriaal en lange reisduur. Wanneer enige die- seltreinen op de lijn AmsterdamEnk huizen en StaverenLeeuwarden wa ren ingelegd dan zou daarvan ongetwij feld een druk gebruik gemaakt zijn. Want behalve dat men dan een prettige en snelle reis kon maken, zou de over weging dat het reizen langs deze rouie een gulden en tien centen goedkoper is dan welke manier ook, zeer zeker weer meetellen. Er is toegezegd dat in 1952 verbetering zal worden aangebracht. Dat is met de huidige gang van zaken laat. misschien wel te laat. Alle krach ten dienen daarom te worden ingespan nen om veel en veel eerder verbetering te verkrijgen. De praktijk heeft bewe zen. dat een adres, een protest en een bespreking geen resultaten afwierpen. Er zijn in Nederland verbindingen die van minder belang zijn dan dit traject, waar reeds geruime tijd een gunstige verandering kwam. Doordat er onafge broken druk werd uitgeoefend op de directie van de N.S. De noodklok moet geluid worden zó lang totdat verbetering verkregen is. Het gaat om het behoud van grote dingen! BELGIE DEED GOEDE ZAKEN MET AMERIKA In 1950 bereikte de waarde van de Belgische en Luxemburgse export naar de Verenigde Staten het ongeëvenaarde totaal van 139.488.000 dollar. Dit record overtreft het bedrag van 138 millioen dollar, dat vóór de export in Juni 1950 door de ECA werd vastgesteld. De gouverneur-generaal van Canada, burggraaf Alexander, heeft in de regeringsverklaring bij de opening van het parlement verklaard, dat „verdere verslechtering" van het wereldbeeld een noodtoestand in Canada heeft gescha pen en het gevaar voor een wereldoorlog heeft vergroot. De leden van het par lement zal in de nieuwe zitting worden gevraagd wetsontwerpen goed te keuren die het kabinet aanvullende bevoegdheden zouden geven om toereikende defensievoorbereidingen te verzekeren en om de huidige noo(''oestand het ':oofd te bieden. Gevraagd worden voorts defensieuitgaven, welke anderhalf milliard dollar of meer sullen belopen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1