Communisten niet gewenst in besturende colleges r CKefarme4 Drie Ambonezen kwamen naar Nederland als verstekelingen op een troepenschip Resolutie der V.S. aanvaard Den Haag bejubelt Van Kempen Geen vreemdelingen - dus ze blijven! AKKERTJE Chefarine „4" doet wonderen Fel debat in de Provinciale Staten P.v.d A. lokte C.P.N. uif de hoek De derde tweeling Smokkelaars hadden eigen viaduct Pastoor organiseerde Attlee vraagt noodbevoegdheden een kienavond Carnavalsfeest aan de Riviera Vijf demonstranten gearresteerd Snuif en wrijf KERKELIJK NIEUWS Verplicht werken voor de bewapening Russische controleurs in Nederland Geheimen zijn veilig Hofmeester stak vrouw in het hoofd Een Chinese aanval op nationalistisch eilandje Als passagiers aan boord Gesol met de positie van P. N. Menten? Contingentenlijst voor de export naar Duitsland Twintig jaar voor roofmoord Kou gevttt Neem Nieuw vredesoffensief van Grotewohl WOENSDAG SI JANUARI 1951 (Van onze speciale verslaggever) In de korte vergadering van de provinciale Staten, gister te Haarlem rehouden, vonden de communisten bij monde van de heer Gortzak driemaal de gelegenheid te fulmineren tegen het politieke steekspel van de overige partijen om de Sowjetvrienden op dood spoor te rangeren. De eerste keer verbaasde de heer Gortzak zich er over, dat in de Raad van Bijstand van de Stichting „Het Nationale Park de Kennemerduinen" zijn geesrtverivan- ten geen zitting gekregen hadden en vroeg wat of de reden daarvan was. De voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk beantwoordde deze vraag met een wedervraag. „Meent de heer Gortzak, dat er onder de door Ged. Staten aangewezen leden min der geschikte personen zijn dan onder degenen, die de heer Gortzak op het oog heeft?" - Overigens mocht de heer Gortzak er zich van verzekerd houden, dat bij de benoeming slechts persoonlijke kwa liteiten en bevoegdheden een rol ge speeld hadden. De politiek was geheel buiten beschouwing gebleven. Nauwelijks twee agenda-punten ver der kwam er weer een benoemings kwestie aan de orde: twee leden van de Commissie van Bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen. De heer Gortzak geloofde niet, dat Ged. Staten nu konden volhouden, dat de politiek geen rol gespeeld had. De heer War merdam heeft geruime tijd deel uitge maakt van deze commissie. In zijn plaats werd nu mevr. Stoffels van Haaften (V.V.D.) gecandideerd. Hier heeft de politiek inderdaad een rol gespeeld, antwoordde mevr. Ribbius Peletier namens het college van Ged. Staten. De taak van de commissie is een besturende taak. Men heeft zich afgevraagd, of het gewenst was in be sturende colleges leden van de com munistische fractie te benoemen. Die vraag is ontkennend beantwoord. De heer Gortzak stelde de open hartigheid van mej. Ribbius Peletier op prijs, maar was van mening, dat met uitsluiting van de Communisten tegen de geest van de grondwet gehan deld werd. „Dusdoende ontmaagt men het karakter van de democratische lichamen. Een van de rechten van de Nederlanders is, dat zij in elke func tie benoemd kunnen worden. Nu kan men formeel stellen, dat niet aan ons recht getornd is, onze stem uit te brengen op een eigen candidaat, maar het is hier geen formele zaak, doch een principiële", aldus de heer Gort zak. Totnogtoe was het gehele debat in een rustige sfeer gehouden. Bij het volgende agenda-punt benoeming van vijf leden van de Waterstaats- en Wegencommissie ■»- trad het rustig kabbelend woordenstroompje plots buiten de bedding. Het begon weer kalm. De heer Gortzak toonde zoveel begrip voor de situatie, dat hij begreep, dat ook hier politieke motieven een rol gespeeld hadden bij het passeren der communisten. De omstandigheid, dat het nu geen besturend, maar een adviserend college betrof, meende hij rustig over het hoofd te kunnen zien. Gedeputeerde De Vries (P.v.d.A.) antwoordde, dat men een keus had (Vervolg van pagina 1) Alvorens 44 landen, w.o. Nederland zich voor de door de Libanon geamen deerde Amerikaanse resolutie uitspra ken, hadden de Sowjetunie en Polen bog geprobeerd een uitstel van 24 uur te verkrijgen, omdat zij nieuwe instruc ties zouden verwachten van hun rege ringen. De vergadering wilde echter net langer wachten met het doen van een uitspraak. De Sowjet-gedelegeerde Tsarapkin deed hierop een felle aan- val °P Amerika, dat volgens hem geen vreedzame regeling wenste. Hij riep bit, dat aanvaarding van de Ameri kaanse resolutie^ de oorlog meer om vattend zou maken. De Amerikanen hadden, volgens hem, een meerderheid gekregen door pressie. Toen de commissie na een verdaging hedennacht om 2.30 uur weer bijeen kwam, werd een door de Sowjetunie tngediend amendement op de Aziati sche resolutie, dat de benodigde maat regelen voor een voorlopig staken van het vuren bij de vredesonderhandelin gen met China nader wilde bepalen, tnet 38 tegen 5 stemmen bij zes onthou dingen verworpen. India en Egypte na- Hen niet aan de stemming deel, omdat rij geen instructies van hun regeringen hadden ontvangen. Een tweede Sowjet- russische amendement op de Aziatische resolutie waarin werd voorgesteld, dat et staken van het vuren „voorlopig" ou worden genoemd, werd verworpen et 33 tegen 5 stemmen bij acht ont houdingen. I Een Sowjetrussisch amendement om f aanhef van de Aziatische resolutie wbzigen werd met 42 tegen 5 stem- pien bij twaalf onthoudingen verwor- d-f1 ,fn waar'n werd voorgesteld de zeven mogendheden datum en Een k Van 111111 eerste bijeenkomst zou- tee .^a'en' werd verworpen met 35 •hogen slemmen bij achttien onthou- soiur"18 kQr? de stemming over de re- ,les beginnen met het bovenver meld resultaat. moeten maken. De fracties van de C.P.N. en A.R. tellen sinds de laatste verkiezingen beide dertien leden. „En als we kiezen moeten tussen een Ne derlandse fractie en een niet-Neder landse fractie, kiezen we de Neder landse", merkte de heer De Vries scherp, maar onder hilariteit van een goed deel van de vergadering op. De heer Gortzak attaqueerde scherp In de eerste plaats richtte hij zich tot de voorzitter om er zijn spijt over uit te drukken, dat deze niet ingegrepen had. Van het goede Nederlanderschap van elk der fractie-leden was spreker overtuigd. Van hen allen is er niet een, die ook maar met een gram boter of margarine op het hoofd loopt. Deze mensen dus van lafheid te beschuldi gen, is diep beledigend Zeker wan- neer het geschiedt door de heer De Vries, die maar al te goed weet hoe laf vele van zijn geestverwanten zich in de jaren 1940'45 hebben gedragen. De heer Gortzak schermde in dit ver band met de namen Vorrink en Rei- nalda. „Deze heren kunnen zich hier niet verdedigen", greep de voorzitter in. „Het is dus ongepast ze hier in het geding te betrekken". „Wanneer we getart worden, zijn we gaarne bereid van repliek te dienen", vervolgde de heer Gortzak. „Er ligt nog altijd het C.P.N.-voorstel om een neutrale commissie een onder zoek te laten instellen zowel naar de gedragingen van de partijbestuurders van de C.P.N. als die van de P.v.d.A„ om vastgesteld te krijgen in welk par tijbestuur mensen zetelen, die zich in de bezettingstijd misdragen hebben. Van geen C.P.N.-bestuurder zal ge- gezegd kunnen worden, dat hij geen goed Nederlander geweest is. Ze zijn zelfs niet aan hun baantjes blijven plakken". De voorzitter (na veel hamergeklop): ,.U moet de goede orde in acht nemen. Wanneer ik hamer, moet u even zwijgen. Ik betreur het, dat ik de beschuldiging van de heer De Vries toegelaten heb. Dit zal uw toespraak aanzienlijk kunnen bekorten". De heer Gortzak: „Ik dank u. Maar nog beter zou zijn, wanneer de heer De Vries zelf zijn woorden terugnam". De stemming over de verschillende voordrachten verloopt overigens zoals verwacht was. De C.P.N. kwam bij elk der stemmingen met eigen candi- daten. Na deze politieke start trokken de staten-leden zich terug in commissie vergaderingen. Bij de familie Albersvan Nuland te Langenboom (N.B.) is een tweeling geboren. Het was de derde tweeling die in het ge zin zijn entrée maakte. Boven dien werd enkele jaren geleden een drielino geboren. Nederlandse en Belgische douane te Nispen hebben in onderlinge samen werking een eind weten te maken aan de veesmokkel van de Gebr. S. uit Nispen. De beide broers werden arresteerd en naar Breda overgebracht nadat men er in geslaagd was een auto in beslag te nemen, waarin zij negen varkens naar Esschen hadden gesmokkeld. Ook de varkens werden in beslag genomen. De Gebr. S. hadden kans gezien van een op een afgelegen weg door de douane opgeworpen barricade een keurig viaduct te maken, waardoor hen elke „moeilijkheid" met de grens bewakers bespaard werd. En werd veroordeeld Dinsdag heeft de Maastrichtse recht bank pastoor Nijsten van de parochie Wij- kerveld te Maastricht veroordeeld tot 50 boete of 25 dagen hechtenis (eis was 100 of 50 dagen hechtenis) wegens het in het openbaar gelegenheid bieden tot de beoe fening van hazardspel. De pastoor had nJ. in het kader van zijn actie voor het bijeenbrengen van gel den voor de kerkbouw, een kienavond ge organiseerd, waarvoor hij van B. en W. verlof had gekregen op grond van het ar gument, dat deze avind alleen toeganke lijk was voor leden van de parochiale Ka tholieke Actie. De pastoor was n.1. van oordeel, dat allen, door het feit van Ka tholiek gedoopt zijn en door het wonen binnen de grenzen van de parochie, lid waren van de buitenkerkelijke organisatie de K.A., zoals die door de Paus was er kend. De politie, welke het met deze opvatting niet eens was, maakte proces-verbaal op tijdens de op 12 November gehouden kien avond, waarbij bleek, dat ook een aantal personen van bulten de parochie aanwe zig was. De rechtbank overwoog, dat het open baar karakter van de avond door de aan wezigheid van personen buiten de paro chie in ieder geval vaststond, ongeacht de overweging of de K.A. een organisatie in de zin der wet was. De pastoor zal van dit vonnis in hoger beroep gaan. Muziekminnend 's Gravenhage heeft zich blijkbaar weinig aangetrokken van de relletjes, die bepaalde Amsterdamse kringen ontketend hebben tegen de dirigent Paul van Kempen. Toen hij gisteravond in het Haagse Gebouw voor K. en W. de uitvoering van Verdi's Requiem-mis leidde, is hij begroet met een applaus, dat de vormen van een grootse ovatie aannam. Vijf demon stranten, die flesjes traangas naar het podium wierpen, werden gearresteerd. Het waren een dokter uit Amsterdam en voorts studenten, resp. uit Amster dam, Delft en Den Haag. Aan de uitvoering werkten mee het Radio-Philharmonisch Orkest, het Om roepkoor der Nederlandse Radio Unie en de Voorburgse oratorium vereni ging. Er was een zeer grote belangstel ling. Toen de dirigent met de solisten het podium betrad bracht de zaal hem een geweldig applaus. Toen hij echter de dirigeerstok ophief weerklonk twee maal een fluitje, een paar personen verhieven zich roepende „weg met Van Kempen", waarna buisjes traangas naar het podium werden geslingerd. Hierna namen zij de vlucht, doch de in de zaal aanwezige politie had hen ogenblikke lijk te pakken en voerde hen weg. Het concert nam hierop een aanvang en verliep verder in volkomen harmonie, doch het traangas hinderde de uitvoe renden en de aanwezigen in de zaal. De toehoorders wier ogen te veel ge prikkeld waren, verlieten rustig de zaal om in de gangen de uitvoering te be luisteren. De solisten, het orkest en de koren zetten de uitvoering voort, ter wijl de politie een oog in het zeil hield. Aan het slot van de uitvoering stond de volle zaal op en bracht de execu tanten een ovatie die kennelijk zeer speciaal voor Van Kempen was bedoeld. De dirigent werd hartelijk toegejuicht en verschillende malen op het podium Wannetr U zich onbehaaglijk voelt ol hevige pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chofarine „4 wonderen. Door de samenwer king van 4 beroemde genees middelen, in één tablet ver enigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk to doen. TKIN PUNSN tN GRIEP. 20 1 10.75 teruggeroepen. Een grote krans getuig de van de waardering voor Van Kem pens directie. Onder de aanwezigen waren zeer vele leden van het corps diplomatique. Comité van sympathie Uit Amsterdam wordt gemeldt: Gevormd is „het comité van sym pathie voor het Concertgebouworkest", waarin o.a. zitting hebben genomen prof. dr. J. G. G. G. Borst, prof. mr. M. H. Bregstein, prof. dr. N. A. Don kersloot en prof. mr. 4r. R. Kranen burg, voorzitter van de Eerste Kamer. Het comité stelt zich ten doel het orkest te steunen door: het verlenen van bijstand en voorlichting, in het bijzonder bij het beramen van een op lossing, die het voortbestaan van het Concertgebouworkest zal waarborgen: het bevorderen van de totstandkoming van een fonds ter verzekering van het levensonderhoud der orkestleden; het bijeenbrengen van gelden ter bestrij ding van de kosten, uit de thans be staande situatie voortvloeiend. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Het jaarlijkse carnaval in Nice is dezer dagen begonnen met de ge bruikelijke pompeuze pracht. Door de straten van het stadje Nice trok, voorafgegaan door Zijne Majesteit Prins Carnaval, een lange stoet praalwagens, welke ditmaal in het teken stonden van de bekende 17e eeuwse Franse dichter Jean de la Fontaine. De bevolking van Nice begroette de stoet met millioenen bloemen, terwijl overal in de stad de vlaggen vrolijk wapperden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ameide en Tienhoven J. T. Doornebal te Oene; te Raamsdonk: W. Brinkman te Asperen; te Arnemuiden: G. H. van Kooten te Brandwijk: te Slie- dreeht (3e pred.pl.): G. Langhout te Gies- sen-Rijswijk. Gereformeerde Kerken. Beroepen te MurmerwoudeK. G. Idema te Lollum; te Oenkerk: H. W. Kroe ze te Middelstum; te Bunde (O.Friesland) tweede maal: H. Tien te Ihrhofen, die dit beroep ook aannam. Bedankt te Oosternijkerk en voor Marrum: A. J. R. Brussaard te Brugterveld. Christ. Gereformeerde Kerken. Beroepen te's Gravenmoer: D. Hen stra te Broek op Langedijk. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te BenshuizenChr. van Dam te Werkendam. De Britse minister-president, Attlee, heeft Dinsdag in het Lagerhuis mee gedeeld. dat de regering vele noodbe voegdheden, die zij in de oorlog had, zal moeten terugkrijgen om het nieuwe herbewapeningsprogram uit te voeren. Onder de waarschijnlijk terugkeren de noodbevoegdheden zijn: Het ver plicht te werk stellen van arbeiders In Op vragen van het Tweede Kamerlid Fens (KVP) betreffende het hier te lande toelaten van Russische controleurs in verband met de levering van sche pen aan Rusland, heeft de minister van oorlog en marine, mede namens de mi nister van oorlog en marine, mede na mens de minister van economische za ken, het volgende geantwoord: Gelijk bekend is, heeft Nederland, evenals vrijwel alle andere Westeuro- pese landen, een verdrag met Rusland ter regeling van het handelsverkeer tussen de beide landen afgesloten. Dit handelsverdrag kwam in 1948 tot stand. Het is juist, dat enig Russisch perso neel hier te lande wordt toegelaten voor bet houden van het in de scheepsbouw gebruikelijke toezicht bij de aanbouw van schépen, welke binnen het raam van dit handelsverdrag hier te lande voor Russische rekening worden ge bouwd. Voor zover bovenbedoelde per sonen worden toegelaten tot bedrijven, waar ook orders voor de Nederlandse krijgsmacht in uitvoering zijn, wordt zulks niet van overwegend bezwaar ge acht, aangezien bedrijven, waar met militaire geheimen wordt gewerkt, zo danige beveiligingsregelingen zijn ge nomen,^ dat onbevoegden van die ge heimen geen kennis kunnen nemen. De officier van Justitie te Rotterdam eiste gistermiddag tegen de 74-jarige gepensionneerde hofmeester M. J. V uit Rotterdam een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en voorwaar delijke ter beschikkingstelling van de regering. V. zou op 23 Augustus 1950 getracht hebben zijn vrouw, toen zij op een divan lag, van het leven te beroven door haar met een mes in het hoofd te steken. De vrouw werd echter licht gewond, aldus de dag vaarding. Een Chinees bataljon heeft Maandag een aanval gedaan op het nationalisti sche eilandje Taszejang in de monding van de rivier de Min. De communis ten slaagden erin een bruggenhoofd op het eiland te vestigen. Het eilandje Taszejang diende als bevoorradings basis voor nationalistische partisanen op het Chinese vasteland. SULTAN VAN MAROKKO VERZOCHT AF TE TREDEN? Volgens „Franc Tireur", een blad dat doorgaans de mening van de na tionalistische partij in Marokko weer geeft, zou generaal Juin, de Franse resident-generaal in Marokko, voor zfjn vertrek vorige week naar Washington er bij de sultan van Ma rokko op hebben aangedrongen, dat deze zou aftreden. CANNES WIL V.N.-ASSEMBLEE ONTVANGEN De stad Cannes heeft de Franse re gering gevraagd om haar officieel als candidaat te stellen als gastvrouwe voor de komende algemene vergade ring der Verenigde Naties. QfT IS HET VERHAAL van drie Ambonezen, die tijdens de lange zeereis van Djakarta naar Rotterdam als verstekeling aan boord waren zonder zich te verbergen en zonder dat iemand vermoedde dat die drie vrolijke jongens niet op de passagierslijst voorkwamen. Waren zij niet zo eerlijk geweest om bij het in zicht komen van de Rotterdamse haven tegenover de kapitein hun biecht te spreken, wie weet Was het dan ook nog gelukt ongemerkt aan wal te komen en liepen ze nu doelloos en zonder onderdak rond. Lloydkade arriveerde met militairen en burgerpassagiers. Hij smokkelde zich per vrachtauto met koelies de poort door en toen was aan boord komen maar een koud kunstje. Op het schip verborg hij zich niet en toch ontdekte niemand, dat hij er eigenlijk niet hoor de. Tijdens de hele zeereis was er altijd volop eten en hij sliep waar het toe vallig zo uitkwam. Bekwaam pianist als hij is, maakte hij zich al gauw ver dienstelijk met het opluisteren van feestavondjes en het begeleiden van Indonesische dansen en iedereen vond hem een aardige nette jongen. Twee makkers Toen hij een week aan boord was ging hij eens poolshoogte nemen (heel voorzichtig en diplomatiek natuurlijk), hij twee andere Ambonese jongelui, die ook een tikje schuw deden. Spoe dig bleek dat hij met twee lotgenoten te doen had. Een van hen had de ge hele actie-Westerling meegemaakt. Ook zit hadden de situatie voor hen on- |_JET VERHAAL begint eigenlijk bij één van hen, die niet direct een Ambonees is omdat hij te Manilla ge boren werd. Hij was bij de inlichtin gendienst van de Nederlandse regering geweest. Zijn woonplaats was Soera- ba ja, maar daar werd hij door de TNI gezocht, moest daarom onderduiken en belandde eindelijk in Djakarta. Enige malen werd hij daar toch ontdekt, maar dan wist hij weer te ontkomen en verborg zich elders. Om bij her nieuwde opsporing aan anderen geen bewijsmateriaal in handen te spelen, vernietigde hij zijn papieren. Reeds dikwijls had hij gepiekerd over de kans om met een troepentransportschip naar Nederland uit te wijken, maar de por tiers aan de kade zijn niet gemakke lijk. Totdat de ..Chitral" voor de rede lag het door onze regering gecharterd» schip, hetwelk Dinsdagmorgen aan da houdbaar geoordeeld. Twee vrienden waren reeds tijdens een demonstratie van Ambonezen gegrepen en ze wil den niet hetzelfde lot ondergaan. Zij waren op ongeveer gelijke wijze aan boord gekomen, waren ook nog niet opgemerkt en ze hoopten nu maar, in Nederland geen al te slecht onthaal te vinden. Geen vreemdelingen £ODRA met het binnenvaren van de Nieuwe Waterweg het einde van de reis in zicht was, spraken ze af: We zullen eerlijk zijn en nu aan de kapi tein alles vertellen. Dat deden ze. De gezagvoerder krabde zich eens achter het oor, glimlachte en kon niet anders doen dan de Rotterdamse rivierpolitie met het geval in kennis stellen. Deze bracht ze, zoals in dergelijke gevallen te doen gebruikelijk is, naar de vreem delingendienst. Geen hunner bezat nog papieren, die waren al lang noodge dwongen vernietigd. De vreemdelin gendienst heeft hen verhoord en onder dak verleend. Van terugsturen zal wel niets komen, omdat zij in feite geen vreemdelingen zijn. Hun enige hoop is in Nederland te mogen blijven en dienst te kunnen nemen bij de marine of het leger. „Als we terug moeten, maken wij ons liever van kant" zei een hunner. Hun namen? Och. wat doen die er toe. De oudste is 30 jaar de jongste nauwelijks 17 jaar. de bewapeningsindustrie, en een ver bod voor arbeiders om zonder regerings toestemming van baan te verwisselen. In gezaghebbende kringen werd ver klaard, dat de regering niet meer nood bevoegdheden aan zich zal trekken dan absoluut noodzakelijk is. De Britse regering is een nieuwe grote spaarcampagne begonnen met het aankondigen van een nieuwe uitgifte van defensie-obligaties en spaarcer- tificaten, die een hogere rentevoet heb ben. De minister van financien, Hugh Gaitskell, deelde in het Lagerhuis me de, dat deze stukken een rente van 3 procent in plaats van 2 Vfe procent zou den dragen na tien jaar. Ar beidsmoei lijk heden. De Britse minister voor arbeidszaken heeft tegen Maandag een vergadering bijeengeroepen van vertegenwoordigers van werkgevers en vakverenigingen uit de machine-industrie en scheeps bouw rond Manchester, Leeds en Bar- row. Ongeveer 50.000 arbeiders verzet ten zich hier tegen een stukwerk-rege ling. In Noord-Ierland staken 2.800 ar beiders bij de vliegtuig-industrie we gens het ontslag van enkele voorman nen. Het Eerste Kamer-lid de heer Reijers (C.H.) heeft aan de ministers van buiten landse zaken en van justitie schriftelijk gevraagd om welke redenen en op welke grond de minister het verzoek van de I*>oIse regering, om uitlevering van de Nederlander P. N. Men'en, hoewel zelfs voor vreemdelingen geen uitleveringsver drag met Polen bestaat, toch heeft door gezonden aan de minis'er van justitie. Is het juist, zo vraagt hij verder, dat d« minister van justitie, bij brief van 11 No vember 1950 nader aangevuld.de procu reur-generaal te Amsterdam opdracht heeft verstrekt, het advies van de arron- dissements-rechtbank op bedoeld uitleve ringsverzoek der Poolse regering in te winnen, en zo ja, op welke wettelijke gronden, bij het licht van artikel 4 der Grondwet, berust dan die opdracht? Is het de minister van justitie bekend, dat reeds vóór het ontvangen van boven genoemde opdracht de procureur-generaal de officier van justitie te Haarlem heeft geïnstrueerd, advies aan de arrondisse- ments-rechtbank aldaar te vragen, op grond, dat Nederlanders voor oorlogsmis drijven zouden kunnen worden uitgele verd volgens de (hier niet ter zake die nende) overeenkomst van Londen? Kan de minister van justitie mededelen, op welke wettelijke gronden hij de be doelde arrondissements-rechbank bevoegd acht, hem krachtens de Vreemdelingenwet van advies te dienen op verzoeken tot uit levering van Nederlanders? De Duitse Staatscourant heeft de contingentenlijsten gepubliceerd van het handelsverdrag, dat onlangs tussen Nederland en West-Duitsland werd gesloten. Hieronder volgen de contin genten voor de agrarische sector, zo als zij voor het tijdvak van 1 Novem ber 1950 tot 1 November 1951 zijn vastgesteld. Uitgedrukt in duizend Duitse Marken werden voor export naar West-Duitsland onder anderen bepaald: zaden 5040. pootaardappelen 3780, bloembollen 10.500, koolplanten, plantsjalotten en pootuien 294, uien 8400, verse groenten 42.000, fruit 35.600. groenten bewerkt 1260, fruit bewerkt 1680, paarden en gebruiks- en fokvee 2940, boter 84.000, kaas 42.000, melk en room 84, geconserveerde melkproduc ten 2520, gepelde rijst 6300, boekweit- meel en grutten 609, havermout 252, mais- en tarwestijfsel 1638, rijststijf- sel 42, splitserwten 231, kandij 252, suikerwerken 1470 en biscuits 2730. Het Amsterdams Gerechtshof ver oordeelde gistermorgen de 32-jarige landbouwersknecht S. A„ geboren te Hollum (Ameland) conform de eis töï twintig jaar gevangenisstraf met af trek, wegens roofmoord. In samenwerking met een zekere H. heeft deze verdachte in December 1947 ingebroken in het huis van de heer de B. te Beekbergen. Toen de heer B. eer der dan verwacht werd thuis kwam, is hij neergeslagen. Hij bleek dodelijk te zijn getroffen. ANNA PAVLOVA Het artikel over wijlen de danseres Anna Pavlova in ons blad van 20 Ja nuari, was van de hand van haar vroe gere impresario Ernst Krauss. wn (Vervolg van pagina 1) Kanselier Adenauer heeft 'n speciale kabinetsvergadering bijeengeroepen om het Oostduitse voorstel te bespreken. Schumacher heeft het reeds, namens zijn sociaal-democratische partij, van de hand gewezen. De Westduitse regering doet een be roep op het volk „zich niet te laten verwarren door daden van de Oost duitse regering". De regering consta teerde „met verontwaardiging", dat het Oostduitse parlement tot een vreedza me regeling oproept op het tijdstip, dat de Oostduitse minister van buitenlandse zaken een verdrag ondertekent, waar door het Duitse gebied ten Oosten van de Oder-Neisselinie los van Duitsland komt. Oost-Pruisen, Silezie, Pomme- ren, West-Pruisen, Grenzmark en Neu- mark zijn thans onder Polen of de Sowjetunie

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3