Zijper gemeenteraad velerlei kwesties sprak over Meerderheid in Anna Paulowna's raad koos het plan voor twee rusthuizen ZUIDWEG Raad deed in snel tempo nog een serie kleine zaken af Noodwoningmisère in Anna Paulowna V.V.D. steunden P.v.d.A.- voorstel C.P.N. en Stichtingsbestuur werd niet gepasseerd B en W willen weg maken van hei Ewijckspad Kippenhok-woning werd ie klein 't Zand Bridge- en damuitslagen Marktoverzicht Purmerend Benoemingen Douche-inrichiing voor Oudesluis is ie duur Schijnwerper op 't Zand—Zwanenleed In de schaduw der begrotingsdebatten TONEELUITVOERING H. K. V. I FEBRUARI BEDDEN DEKENS L UW MATRASSEN TE DUN OF VERSLETEN COMPLETE SLAAPKAMERS D I K A N T E N WOENSDAG 31 JANUARI 1951 NA EEN DISCUSSIE van precies twee uur heeft Anna Paulowna's raad zich Dinsdagmiddag met acht tegen vijf stemmen accoord verklaard met het tweede voorstel van de fractie van de Partij van de Arbeid. Dit hield, nadat enkele wijzigingen in de oorspronkelijke tekst waren aangebracht, in, dat nu vast staat, dat deze meerderheid is voor de bouw van twee tehuizen: het eerste op het terrein bij de Molenkolk, het tweed later te Breezand. Voor beide tehuizen geldt, dat bouw en exploitatie financieel verantwoord moeten zijn. In tegen stelling tot de oorspronkelijke opzet van de fractie van de PvdA wordt de taak om het bouw- en financieringsplan samen te stellen niet opgedragen aan het sollege van B. en W., doch aan het bestuur van de Stichting „Avondzon". Het eerste voorstel, dat tot het besluit geleid zou hebben om de bevoegdheden van het stichtingsbestuur aan B. en W. terug te geven, werd ingetrokken. Naast de wijf leden van de PvdA steunden de heren Raven en Glim (CPN) en Schenk (VVD) het voorstel. De KVP-fractie en de heer Hooymeyer (AR) waren tegen. stichting te vormen ging immers van de P. v. d. A. uit. Namens de KVP-fractie verklaarde hij,, dat de verwijten aan het adres van het stichtingsbestuur niet gerechtvaardigd waren: alle plannen van dit bestuur werden steeds direct doorkruist en het kon de KVP-fractie niet bekoren, dat er nu alweer (van de P. v. d. A.) plannen zijn. De heer Stro per zei zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat de P. v. d. A. voor eigen standje praat. Dat er „eer lang" een tehuis in Breezand zal komen staat de KVP niet aan en de heer Stro per merkte nog op, dat er feitelijk ook een tehuis in de Spoorbuurt dient te komen. Naar aanleiding van een vraag van burgemeester Mijnlieff verklaarde de heer Stroper nog, dat de KVP me dewerking wil verlenen bij de bouw van één tehuis, mits dat op een voor de rooms katholieken aanvaardbare plaats wordt gebouwd. De heer Hooymeyer noemde de ver warring groter dan ooit en zei, dat het stichtingsbestuur geen moment rustig heeft kunnen werken. Talrijke facetten van het probleem laat de fractie van de P. v. d. A. onbesproken. De heer Hooymeyer noemde in dit verband de uitbreidingsmogelijkheden en de exploi teerbaarheid, terwijl hij het beledigend vond voor het stichtingsbestuur, dat de P. v. d. A. nu met voorstellen komt welke het bestuur mag uitwerken. Voorts ontbrak volgens de A.R. woord voerder een behoorlijke argumentering tegen het terrein achter de Ned. Herv kerk, dat volgens hem vele voorde len bood: een uitstekend verzorgde om geving en centrale ligging. En vanaf de Molenkolk moeten de bewoners toch eigenlijk maar uitkijken op „een oude griebus en vuile sloot". Overigens ble ven de voornaamste bezwaren van de heer Hooymeyer gericht tegen het ver oorzaken van verwarring en het feit, dat over grotere kosten van twee ge bouwen niet gesproken wordt. Het ene plan mag niet zoveel meer kosten dan het andere. Daarom was hij tegen het voorstel. „Laat het stichtingsbestuur deze hele zaak nog eens rustig bekij ken", zo merkte hij op. De P. v. d. A. had met het voorstel bij het stichtings bestuur moeten komen; dan was de kwestie buiten de politieke sfeer ge bleven. WETHOUDER Mr. H. Jonker, deze keer sprekend als raadslid, ging in eerste instantie terug in de geschiedenis van de stichting en merkte onder an dere op, dat de heer Raven reeds op 16 Juni 1949 bedenkingen had gemaakt te gen de opzet van de stichting. Nader hand verklaarde wethouder Klooster man (KVP), dat er geen rooms katho lieken in het tehuis zouden komen om principiële redenen, terwijl weer la ter door burgemeester Mijnlieff te vens voorzitter van het stichtingsbe stuur aan de raad werd medege deeld, dat men het plan had achter de Ned. Herv. kerk te bouwen mits daar voldoende ruimte was groenten en fruit te kweken. Wethouder Klooster man merkte bij die gelegenheid op, dat de indruk zou kunnen worden gevestigd, dat de plaats van het te bouwen tehuis reeds vaststond, al had uiteraard de raad nog iets te zeggen wanneer het aankwam op het voteren van de beno digde gelden. De fractie van de P. v. d. A. maakte in dezelfde vergadering (op E Mei 1950) bezwaren tegen dit ter rein achter de kerk. Na die tijd is er echter niets meer gebeurd, heeft het stichtingsbestuur ook niet meer verga derd. In Zijpe en Harenkarspel is men gereed gekomen met zeer grote plan nen voor nieuwe tehuizen en de frac tie van de P. v. d. A. ziet het dan ook zo, dat de bouw van een tehuis van primair belang is: het gaat om de mens. Er zijn in de gemeente momenteel 541 mensen van 65 jaar en ouder en, aldus mr. Jonker, „ze kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht!". Daarom moet de raad iets doen om uit de impasse te komen, ook al omdat in een goede gemeenteraad tot uitdruk king moet komen wat in de gemeente leeft. Jaren gingen verloren nu heeft de fractie van de P. v .d. A. een con structief voorstel ingediend. Daarbij moet overwogen worden, dat het plicht is met de toekomst rekening te houden. De heer Jonker verstrekte enkele cij fers: van de 541 ouden van dagen is 20% katholiek. Naar de lagere scholen echter gaan 959 kinderen, waarvan 49.4% katholiek is, van de 160 geboor ten in 1950 kwamen de katholieken tot 52.5%. Over twintig jaar zal Anna Paulowna's bevolking voor vijftig pro cent katholiek zijn. Minister In 't Veld, zo besloot de heer Jonker zijn betoog, heeft met klem aanbevolen niet té grote tehuizen te bouwen: NU is er behoefte •an de Kleinesluis, over twintig jaar ls Breezand aan de beurt. Voorts kon digde hij aan, dat, wanneer de raad meeging met het voorstel, zijn fractie het eerste voorstel (teruggave van be voegdheden van stichtingsbestuur aan B. en W.) zou intrekken omdat het er niet om gaat wié het maakt maar om het feit, dat het gebeurt KVP duidelijk tegen. De heer Stroper had zich er aanvan kelijk over verwonderd, dat de P. v. d. A. in eerste instantie de stichting opzij wilde zetten. Het plan om een CPN en WD gingen mee De heer Glim had zicht zij het onder beperkende voorwaarden, achter het be toog van de heer Jonker gesteld, daar bij nadrukkelijk verklarend, dat de CPN fractie de Molenkolk boven welk ander terrein ook prefereerde. De heer Geer- ligs (arb.) verzekerde de heer Stroper, dat er van „een gauwigheidje" geen sprake was, terwijl de heer Schenk (VV D) verklaarde, dat het plan voor twee tehuizen en de plaats voor het eerste te huis voor hem acceptabel waren. De heer Jonker kreeg daarna gelegen heid voor repliek. Daarbij stelde hij de heer Stroper de vraag of het wel erg democratisch was te zeggen, dat mede werking afhankelijk is van de plaats van het bouwterrein. Voorts merkte hij op, dat het werk van de stichting teleur stellend is geweest, maar dat het zeker NAAST de behandeling van de voorstel len van de fractie van de P.v.d.A. vielen de overige agendapunten in het niet en de raad van Anna Paulowna werkte ze dan ook in minder dan geen tijd af. Het be langrijkste was hetgeen gezegd werd naar aanleiding van een adres van de bewoners Van het Ewijckspad over de verbetering Van dit pad. De bewoners vroegen een te gelpad zonder verbreding, terwijl B. en ft. van oordeel waren, dat dit plan onvol doende is. Het college geeft de voorkeur aan een afdoende verbetering door verbre ding van het pad tot een weg, waarop zo Bodig een auto kan rijden. De heer Raven (CPN) deelde mede. dat de eigenaren hieraan niet willen mede- Werken. Voorzitter, burgemeester mr Mijnlieff, anwoordde, dat men desnoods tot onteigening kan overgaan, terwijl wet houder mr Jonker zei, dat in het uitbrei dingsplan van Van Ewijcksluis het pad •is weg geprojecteerd is. Dit heeft het Voordeel, dat er dan in de open ruimten •an het pad gebouwd mag worden. Hij meende, dat B. en W. mogelijk de eigena ren wel kunnen overtuigen en noemde •is voordeel waardevermeerdering van de Stond. B. en W. wensen in geen geval een «Pmiddel. In snel tempo t)e overige punten werden met hamer- lag afgedaan. Voor de afdeling school- roei van de te organiseren bolbloemen- toonstelling stelt de gemeente weer een w's:elbeker beschikbaar. Over het aan- c affen van een motorgrasmaaimachine pt'g de heer Raven te horen, dat deze machine vóór 3i December j.1. besteld moe*t worden omdat men daarna Hól j op, méér had moeten betalen. De afdeling Schagen van het Verbond voor Veilig Ver keer zal f 14,88 ontvangen als tegemoetko ming in de kosten van de verkeersexa- mens en de wandel sportvereniging „Door weer en wind" krijgt een subsidie van 15 voor de te organiseren schoolwandel- tochten. De heer Glim wilde 30 geven, doch dit was volgens voorzitter niet nodig. Ten slotte leverde ook de mededeling over het veranderde leerplan van de lagere scholen (de kermis valt voortaan in de zomervacantie en tussen deze vacantie en de Kerstvacantie komt een herfstvacantie) ook geen stof tot spreken. Medegedeeld werd voorts, dat me}. Zwart met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari is aangesteld in vaste dienst als onderwijzeres aan school II. In de vorige vergadering had zij een voorlopige aan stelling gekregen. Besloten werd 350 be schikbaar te stellen voor de aankoop van een zuurstofapparaat ten behoeve van de oefeningen van de EHBO-groep, welke momenteel een respectabel aantal leden telt. Hoewel de heer Glim het dictatoriaal vond, kreeg hij niet het woord over een adres inzake de overbruggingsregeling, af komstig van een aantal landarbeiders Voor de uitbreiding van de speelplaats bij de R.K school te Breezand werd een bedrag van 14.542 beschikbaar gesteld Als het werk klaar is zal alles worden gedaan om de kinderen van de straat te houden, verzekerde wethouder Klooster man. Op voorstel van B. en W. werden de woning in de boerderij Pietershof en de woning Meerweg 32 onbewoonbaar ver klaard. In Den Haag was bezwaar ge maakt tegen het bedrag van de rijwieltoe lage voor de drie gemeentewerklieden. Het werd daarom teruggebracht van 50 tot I 45 per jaar. De rondvraag tenslotte le erde geen enkel vermeldenswaadig punt de bedoeling niet was het stichtingsbe stuur te beledigen. Bepaalde technische voordelen van bouw aan de Molenkolk worden door deskundigen erkend. De fractie van de P. v. d. A„ aldus mr. Jonker, gaat er echter niet mee accoord, dat het stichtingsbestuur zonder richtlij nen gaat werken. Wethouder Kloosterman kwam daar na nog even aan het woord, verklarend, dat de vraag waar het tehuis moet worden gebouwd opgelost kan worden. Hij meende, dat de exploitatie van twee tehuizen duurder zal zijn, terwijl zijn fractiegenoot, de heer Meier, op merkte, dat als er dan wel eens van rooms katholieke onverdraagzaamheid wordt gesproken nu toch uit de wens van de KVP-fractie om één tehuis voor allen te bouwen moge blijken, dat de tegenstelling waar is. Wethouder mr. Jonker repliceerde daarop door te zeggen: „U st»reekt misschien uit het hart, maar in de praktijk valt het toch niet mee". Acht tegen vijf- Voorzitter, burgemeester mr. Mijn lieff prikte op dat moment in de ai bij na leeggelopen ballon der spanning door op te merken, dat uit de discussies dui delijk was gebleken, dat aeht voorstan ders van het plan van de fractie van de PvdA stonden tegen over vijf tegen standers. Hij stelde er echter prijs op in de redactie van het besluit een kleine wijziging te brengen en daarmee ging de PvdA aceoord. De heer Jonker zei daarna dat hij de overtuiging had, dat er een besluit van vérstrekkende be tekenis is genomen en deed een beroep op de voorzitter er aan mede te wer ken, dat het plan binnen de kortst mo gelijke tijd verder wordt uitgewerkt. Mr .Mijnlieff vond dit een ongepaste vraag omdat de raad een opdracht heeft gegeven. En het spreekt vanzelf, dat aan die opdracht gewerkt zal worden. Waarmee, na een opmerking van de heer Hooymeyer, dat niets bereikt is dan nög grotere verwarring, deze kwes tie voorlopig tot het verleden behoorde. De 33-jarige landbouwer H. O. kocht het vorige jaar een pluimveebedrijf in zijn woonplaats Anna Paulowna. Hij had een woning in het dorp, maar deze lag ruim twee kilometer van zijn nieuwe bedrijf verwijderd en voor het bedrijf was het noodzakelijk om steeds aanwezig te zijn. De bedrijfswoning, die bij het per ceel behoorde, bleef bewoond door de vorige eigenaresse. Daarom betrok O. met zijn vrouw en drie kinderen een noodwoning. Zijn huis kwam toen vrij voor een gezin met vier kinderen. De noodwoning, die hij betrok, was er een van een serie van twaalf, in de oorlog omgebouwde kippenhokken, waar toen geëvacueerde inwoners van Den Helder een onderdak hadden ge vonden. Nu, na ruim zes jaar was de toestand onhoudbaar geworden. De nieuwe eigenaar van het bedrijf vroeg bij zijn gemeentebestuur een vergun ning aan voor het bouwen van een fourageschuur. Hij kreeg de vergun ning en bouwde inderdaad de schuur maar richtte deze in met gebruik making van het oude materiaal van de bestaande kippenhok-noodwonin- een geriefelijke nood- gen tot woning. Daarmee kwam hij in overtreding met de wet. De bijz. politierechter in Alkmaar veroordeelde hem tot een geldboete van f 300 eventueel te ver vangen door twee maanden hechtenis. De veroordeelde ging tegen dit von nis In hoger beroep, omdat hij de boe te te hoog vond en kwam gisteren voor het Amsterdamse gerechtshof, waar de advocaat-generaal, mr. J. R. Hoeffelman, bevestiging van het von nis van de bijz. politierechter vroeg. Het Hof zal in deze zaak op 13 Fe bruari uitspraak doen. De uitslag van de laatste drive van „Up and Down" was als volgt: 1. H. VeulP. Strooper 44V« punt; 2. T. BloklandP. de Wit 40'/» p.; 3. Ant. SrooperP. Slijker man Az. 38p.; 4. M. KriekS. Lenting 38l/t p.; 5. D. den Brasem—L. Koopman 36Vs P-: 6. J. LouterA. Strooper 34 p.; 7. A. DeuekomA. v. d. Voort 38)/, p.; 8. P. Slijkerman Pz.P. Koopman 32 p.; 9. W. de Wit—S. de Wit 27 p. Voor de competitie van de Zijper Dam club werden slechts drie onmoetingen ge speeld: W. JimminkA. Blokker 20; A. Slijkerman Pz.A. Slijkerman Jz," 11 en G. RademakerP. Koopman 0—2. Het aanbod van vette koeien was gisteren vrij groot, in verhouding tot de vraag. De handel verliep heel kalm, doch de aankoop van beste koeien was vlot en de prijzen bleven standvastig. De handel in de mindere soorten was stug. Wel werd er voor lagere inzet voor de vleesfabrieken gekocht. De handel in geldekoeien wordt iets le vendiger, hoewel de verkoop nog kalm was. Hetzelfde beeld toonde de handel in verse melkkoeien. Het aanbod op deze laatste markt was iets groter en de handel kwam in de loop van de dag beter op gang. Ook de vraag naar jong vee wordt iets groter. De handel in nuchtere kalveren was zeer goed. De aanvoer was niet zo groot, doch de prijzen daarentegen liepen sterk op. Van de zijde der fokkers was de vraag zeer groot. Ook op de wolveemarkt was de aanvoer matig. Hoewel de kwaliteit voor de slacht wel te wensen over laat, is de vraag toch groot. De prijzen ble ven evenwel aan de lage kant. Op de bokken- en geitenmarkt was de handel weer stug evenals de handel in vette varkens. De aanvoer was evenwel be hoorlijk te noemen. De inzet van de prijs was f 1.64. De lichtere soorten begon nen ongeveer met f 1.60. De prijzen hielden stand. De vette zeugen liepen rond f 1.48. Er was een grote aanvoer van biggen, maar de handel was heel kalm. De enkele fokzeugen gingen vlot van de hand. De' paardenhandel was slecht en ook Op de pluimveemarkt was de handel stug. PURMEREND, 30 Januari. Aangevoerd 504 runderen waaronder 193 vette koeien van f 1.95 tot f 2.70 per kg stug, 92 melk en kalfkoeien van f 700f 975 per stuk matig. 167 Gelde koeien van f 380f 725 per stuk kalm, 20 pinken van f 360f 520 per stuk kalm, 18 graskalveren van f 180 f 310 per stuk matig, 329 nuchtere kal veren van f 30f 30 per stuk goed, 32 nuchter kalveren (fokkers) van f 65f IsO per stuk gied, 14 stieren van f 650f 1200 per stuk kalm, 283 schapen en lammeren van f 85—f 155 en f 85f 115 per stuk vlug, 29 bokken en geiten van f 10f 50 per stuk stug, 263 vette varken van f 1.58 f 1.64 per kg goed, 961 schrammen en biggen van f 40t 70 per stuk en van f 17.27f 27.50 per stuk matig, 5 fokzeu gen van f 240f 300 per stuk goed, 44 paarden van f 450f 700 per stuk stil, 2450 totaal. PLUIMVEEMARKT, 250 konijnen van f 2f 10 stug, 600 kipeieren van f 10 f 11 per 100 stuks, 200 eendeneieren van f 9.40 per 100 stuks. NOORDERMARKTBOND, 30 Jan. - 13.000 kg uieti 5,50—6, grove 4,70—5,10, drielingen 4,30-5,90 en nep 12,50-14,40; 71.000 kg rode kool 6,50—16; 14.000 kg gele kool 6— 7,40; 5600 kg groene kool 9,50-14,10; 32.000 kg witte kool: Deense 5,50—5,60. BRAND OP ZOLDERVERDIEPING BIJ LEEUWARDER COURANT Dinsdagmorgen omstreeks half elf werd brand ontdekt in het gebouw van de Leeuwarder courant. Dikke rook wolken stegen omhoog en even iater sloegen de vlammen door het dak van de zolder, gelegen boven het redactie kantoor. De gemeentelijke brandweer slaagde er in om liet vuur onder de knie te krijgen. De zolder, waar de brand door nog onbekende oorzaak is uitgebroken, brandde nagenoeg uit, maar de archieven konden in veiligheid gestéld worden. De waterschade is aan zienlijk. DE NEDERLANDSE VLIEGERS IN IERLAND Op een vergadering van het geme tebestuur van Londonderry ontstond rumoer toen een Iers-nationalistisch lid het voorstel deed, een officiële ont vangst van officieren en manschappen van de in de buurt van de stad ge- stationneerde escadrille van de Neder landse marine-luchtvaartdienst, af te gelasten. Het voorstel werd verworpen. Burgemeester Glover verklaarde, dat de Nederlandse strijdkrachten welkom waren in Noord-Ierland. DE ZEEPOSTPAKETTEN NAAR INDONESIË WORDEN DUURDER De Indonesische Postdienst heeft definitief besloten met ingang van 1 Februari de vergoeding voor de be handeling van de Nederlandse zeepost pakketten te verhogen. Hoewel ds P.T.T. van deze maatregel geen enkel profijt heeft, zal het port voor de per zeepost verzonden postpakketten wor den gebracht op f2.65, f3.35 en f4.05 voor respectievelijk 1, 3 en 5 kg. PROF. DR. H. KRAEMFR NAAR OOST-AZIE VERTROKKEN. Prof. dr. H. Kraemer, directeur van het Oecumenisch Instituut te Bossey bij Geneve, is voor een reis van vijf maanden naar Oost-Azie vertrokken. Hij zal een bezoek brengen aan Pa kistan, Zuid-India, Ceylon, Noord-In- dia, Birma en Indonesië. Prof. Kraemer zal tijdens zijn reis een aantal conferenties leiden, die zich zullen bezighouden met de houding der kerken tegenover de syncretistische stromingen van deze tijd. HET OVERLIJDEN VAN MANNERHEIM. H.M. de Koningin heeft in verband met het overlijden van maarschalk Mannerheim, een telegram van deelne ming gezonden aan de president van Finland. -V-' Met goede voortvarendheid heeft de gemeenteraad van de Zijpe zich Dinsdag middag onder leiding van burgemeester D. Breebaart door de agenda heen- gewerkt. De bijeenkomst zou zeker vrij snel zijn afgelopen, ware niet in de rondvraag vooral bij monde van de heer Doedens (KVP) een aantal vragen ge steld in verband met het uitbreidingsplan van het grootste dorp van de gemeente Zijpe: 't Zand. De vergadering van 16 Februari zal echter nog wel wat meer tijd vergen, want dan komt de gemeentebegroting ter tafel, waarvan wij al hoorden fluisteren dat deze een wel heel onwelkom tekort aanwijst. Onder nummer drie van de agenda deed de voorzitter mededeling van enkele ingekomen stukken, waarvan wij noemen het bericht van Ged. Staten, dat zij geen aanleiding vonden de gemeente Zijpe, wat betreft de be zoldiging van de ontvanger, in een hogere klasse te plaatsen, dan die, waartoe zij volgens haar inwonertal behoort. Voorts het bericht, dat mevr. J. WinkelBrak haar benoeming tot re gentes van het Algemeen Weeshuis heeft aangenomen evenals de heer G. Hollander diens benoeming tot lid van de Sociale Dienst. Naai' aanlei ding van een op een vorige vergade ring gestelde vraag van de heer Doe dens inzake eventuele aansluiting aan de gasleiding AlkmaarDen Helder, welke binnenkort in beheer zal ko men bij de N.V. Gasvoorziening Kop Noord-Holland, was bij B. en W. op ingewonnen inlichtingen bericht bin nengekomen, dat een desbetreffend verzoek ten spoedigste aan de Raad van Commissarissen dier N.V. zou worden doorgegeven. Beëdiging en benoemingen Mej. H. C. Keijzer, werkzaam ter secretarie, was aangewezen als waar nemend gemeenteontvanger. Zij was ter vergadering aanwezig en legde in handen van de voorzitter de vereiste eed af. Daarna had zij van de burge meester een felicitatie met haar be noeming in ontvangst te nemen. Nadat een tweetal voorstellen van B. en W. tot het verkopen van bouwterrein aan Jb. Bellis te Petten en N. Bellis te Burgerbrug was aangenomen, ging de raad in comité ter bespreking van de beide volgende agendapunten. Het gold een tweetal benoemingen. In de eerste plaats een voorziening in de vacature van hoofd der school te Schagerbrug, in de tweede plaats een voorziening in de vacature lid van het bestuur van de Sociale Dienst. Nadat de openbare vergadering weer was geopend, werd tot stemming overge gaan inzake het hoofd der school. Er werden tien stemmen uitge)-acht. Zeven er van waren voor nummer twee van de voordracht de heer P. A. Weisz onderwijzer te Schagen, zodat deze werd benoemd. Nummer een van de voordracht, de heer W. Lastdrager. onderwajMr te Den Helder, stemmen. In de vacature G. v. d. Sluijs werd met algemene stemmen als lid van het bestuur van de Sociale Dienst benoemd de heer N. T. Hopman te Schagerbrug, die ook door het col lege van B. en W. als zodanig was voorgedragen. Douche-inrichting te duur Van ingezetenen van Oudesluis was een verzoek ingekomen om aldaar een douche-inrichting aan te brengen. Het exploiteren en inrichten van een douche-inrichting, zoals men zich had gedacht, zal grote financiële offers van de gemeente vragen. Dit bleek uit een rapport en kostenberekening, welke door de gemeentearchitect was opge maakt. In verband met de precaire toestand van de gemeentefinanciën stelden B. en W. dan ook voor op dit verzoek, hoe gewenst een dergelijke instelling ook zou zijn, afwijzend te beschikken. De voorzitter deelde in dit verband mede, dat nog onlangs door de minister van Financiën op een met afgevaardigden van de gemeenten belegde bijeenkomst was gewaar schuwd tegen investeringen door de gemeenten. De heer P e ij s stelde voor niet direct afwijzend te beschikken. Laat men nagaan in welke mate de bevolking van Oudesluis een bijdrage wil verstrekken. De voorzitter meende, dat men die gedachte dan zou moeten omdraaien. Laat men het zelf doen en dan vragen om eventuele tegemoetkoming van de gemeente. De heer V e e t e r merkte op, dat het niet in de bedoeling is de zaak met zo hoge kosten op te zetten. Met een simpele inrichting zal men toe kunnen. De voorzitter bracht nog naar vo ren, dat men zelfs in Schagen met een grotere bevolking in een bewoon de kom niet met het Badhuis „uit komt". En bovendien, als wjj iets der gelijks in Oudesluis zouden doen, ko men de andere dorpen ook.... Neen, dit gaat niet. Wij zijn te arm. Als de bevolking van Oudesluis zelf eens nauwkeurig de inrichting- en exploi tatiekosten zou uitrekenen, aldus wet houder 011, zou men bemerken hoe duur iets dergelijks wel is. De heer Peijs kreeg van de voorzitter echter de toezegging, dat hij een afschrift zal ontvangen van de ter tafel gebrachte kosten berekening voor een apart gebouwtje met drie douchecellen en een waslokaaltje. DE RONDVRAAG De heer Doedens was de eerste, die bij de rondvraag iets in het mid den wilde brengen. Hij informeerde hoe het stond met de uitbreidings plannen van 't Zand. De voorzitter antwoordde, dat het plan door Gedep Staten wel was vastgesteld, maar door de Kroon niet werd goedgekeurd. Er werd een nieuw plan ingediend, dat ook door Gedep. Staten weer werd vastgesteld, maar nog steeds ter goed keuring bij de Kroon berust. Het is nog niet zeker of ook dit wel zal wor den goedgekeurd. Er zijn, zoals voor zitter mededeelde, bezwaren, die wij getracht hebben te weerleggen. Kan aan bespoediging van een besluit door de gemeente niets worden gedaan? al dus de heer Doedens. Neen, was net antwoord van de voorzitter. In dit stadium is dat niet mogelijk. Het hangt af van Den Haag. Het is een strijd tussen Den Haag en Haarlem. De heer Doedens wenste in dit verband ook de aandacht tè vestigen op het feit, dat de R.K. begraafplaats ge heel bezet is. Er zijn zelfs geen paden meer over. Er is geen mogelijkheid voor uitbreiding, omdat de eigenaar van omliggend terrein dit niet wil ver kopen. Het komt dus eerst ter beschik king als het kan worden onteigend. Het is ons alles bekend, was het we derwoord van de voorzitter. U weet. dat onteigening eerst mogelijk is, als het uitbreidingsplan is goedgekeurd. Misschien kan het R.K. kerkbestuur in verband met de begraafplaatsurgentie in Den Haag op bespoediging van het nemen van een besluit ten aanzien van het uitbreidingsplan aandringen. Voor deze tip was de heer Doedens ken nelijk erkentelijk. Hij had echter nog meer vragen in petto en informeerde of er wel eens in ruimere kring be kendheid wordt gegeven aan het be staan van industrieterrein in t Zand. Het bestaan er van was Inderdaad aan zekere instanties medegedeeld, kreeg hij te horen. Neen, geadverteerd was er niet voor. Het speet de heer Doe dens, dat men voor industrieterrein zulke beste tuingrond en prachtige grond voor woningbouw had gereser veerd. Er ontwikkelde zich daarop nog een levendig gesprek, waarin zich ook de heer Raatgers even mengde over het beschikbaar hebben van bouwter rein, waarbij de heer Doedens nog eens naar voren bracht, dat er in 't Zand kostte wat 't kost gebouwd moet worden. Er zijn plannen voor het op richten van een woningbouwvereniging voegde hij aan deze woorden toe, al of niet in samenwerking met andere bouwverenigingen. Op voorstel van de voorzitter werd besloten over een en ander na de openbare vergadering verde te discusseren. De heer Raatgers betreurde het. dat het trottoir aan 't Zand niet werd voltooid. Wethouder Kok merkte op, dat als men destijds het gehele werk had uitgevoerd, nu de zaak voor elkaar zou zijn geweest. We zullen er nu ze ker geen geld meer voor mogen uit trekken. De heer P e ij s klaagde, dat de brandweer onlangs te Oudesluis niet erg vlug ter plaatse was. Hij sprak van een half uur tussen melding en aan komst van de brandweer. Leden van de brandweer hadden hem verteld dat de auto niet reed zoals mag worden verwacht. De voorzitter zegde onder zoek toe. KWESTIE VOOR DIEREN BESCHERMING De heer Doorn wees op het erger lijke feit, dat tijdens de vorst de zwa nen, die hier en daar in de gemeente zwerven geen open water vonden. De dieren waren er slecht aan toe. Hij vroeg of de voorzitter als hoofd van de politie de eigenaar niet op een der gelijke allerminst goede gang van za ken kon wijzen. Enkele andere lapen vielen de heer Doorn bij, maar de voorzitter betwijfelde of hij tot het nemen van zekere maatregelen het recht had. Het is wellicht een kwestie voor Dierenbescherming. Bij de opening van de bijeenkomst had de raad staande geluisterd naar enkele door de voorzitter gesproken woorden ter herdenking van de over leden oud-wethouder en voorzitter van de Sociale Dienst der gemeente, G. v. d. Sluijs. „Hij zette zijn leven in voor het algemeen belang", aldus de voorzit- ter, „Hij is in het harnas gestorven, want tot het einde toe werkte hij voor allen". Tijdens de rondvraag bracht een zoon van de heer Van der Sluijs, lid van de raad, de voorzitter en de raad hartelijk dank voor de woorden ter na gedachtenis van zijn vader ook op deze plaats gesproken, alsmede voor de be langstelling van raad en gemeentebe stuur b« de teraardebestelling. „Ik hoop, zo zeide hij, dat u in de geest van mijn vader zult voortwerken". op VRIJDAG 2 FEBRUARI a.s. in „CASINO" Plaatsbespreken van 1 45 tot 2.45 uur in „Casino" Donateurskaarten meebrengen Laat V het ons even weten! Bijvullen en vernieuwen met Javakapok, in één dag retour. WONINGINRICHTING Sluiedj)kstraat 46. Telefoon 8308.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5