Pekings reactie was geen verrassing „Muggenburg" (Schagen) vierde het grote feest r Truman eert hun nagedachtenis en heeft goede hoop op vrede VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ambon biedi twee bataljons aan voor de strijd op Korea Kerkelijke bezwaren tegen vestiging H.Roland Holst-oord op de Veluwe Maandag 5 Febr. 1951 76e Jaargang No. 11019 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Tilanus en Lieftinck bij kabinetsformateurs Onder indruk van een televisie-uitzending Toenemende druk van Noordelijke troepen West-Europa komt zes millioen ton kolen tekort Prins Carnaval zwaait weer de scepter In Oeteldonk danst men rond Knillis Twee protestantse veldpredikers, een rabbijn en een aalmoezenier gingen hand in hand de dood in „Denk niet aan politiek en ijzeren gordijnen" Predikanten zonden een schriftelijk protest Weerbericht KoaI ïJ-eAleJk Radio-actieve sneeuw in Chicago en Rochester Prins Nilles en „Het Ding" Veerdienst Enkhuizen Stavoren wordt hervat Phongto werd heroverd Communisien demonstreerden in Den Haag tegen Paul van Kempen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p m.m Kleine, advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den i._ elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten FUNCTIONARISSEN van hel Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarden naar aanleiding van de toespraak van de Chinese communisti sche minister van Buitenlandse Zaken Tsjou En Lai, waarin deze zeide, dat Peking de Commissie van Goede Diensten der V.N. zou negeren, dat deze hou ding juist was zoals werd verwacht. Zij voegden hieraan toe. dat elke mogelijke wijziging in het beleid van Peking met betrekking tot de voorwaarden voor een regeling van het Koreaanse geschil vermoedelijk nauw zal samenhangen met de ontwikkeling van de militaire toestand. DE vertegenwoordiger der Republiek Zuid Molukkentte Den Haag heeft in een uitvoerig schrijven aan de Veiligheidsraad het aanbod gedaan, „dat twee bataljons van de op Java aanwezige Ambonese militairen ter beschikking zullen worden gesteld van generaal MacArthur, onder mededeling, dat de modaliteiten van dit aanbod en de technische uitwerking nader zullen worden toegelicht door de algemeen vertgenw oordiger van Ambon te I.ake Suecess K. J. Vigeleyn Nikijuluw, die daartoe in het bijzonder is gemachtigd". De beide kabinetsformateurs. Dr. Drees en Mr. van Schaik, hebben Za terdagochtend een gesprek gehad met de fractieleider van de CHC, de heer Tilanus. Zaterdagmiddag sprak Dr. Drees ruim een uur met prof. Lieftinck. Hedenochtend is de wekelijkse kabi- netseitting gehouden, die waarschijn lijk vanmiddag wordt voortgezet. De vergadering wordt ook bijgewoond door de beide formateurs. Jongetje schoof zusje neer Een jongetje van drie en zijn zusje van tien jaar keken in de woning van hun oom en tante in de plaats Malup Gate, in Californie, naar een Wild-West- film. die in het kader van een televisie- uitzending werd vertoond. Het jongetje stond op een gegeven ogenblik op. liep naar het schrijfbureau van zijn oom, trok een la open, haalde er een revol ver uit en schoot daarmede op zijn zus je. in de waan verkerend wat het een speelgoedpistool was, zoals hij er thuis ook een had. De revolver van zijn oom was evenwel echt en geladen. Het zusje viel, dodelijk gewond, op de grond. Het Franse ministerie van Finan ciën heeft het gerucht tegengesproken, dal er voorbereidingen zouden zijn ge troffen, om de goudvoorraad van de Bank van Frankrijk naar Dakar over te brengen. In de brief wordt o.a. gezegd, dat een en ander zal geschieden „onder verantwoordelijkheid en toezicht van de UNCI, welke daartoe van de Vei ligheidsraad of van de algemene ver gadering der Verenigde Naties een uit gebreid mandaat zal moeten, ontvangen tot rechtsherstel in Indonesië, waar het de belangen der Ambonezen be treft. „Een Ronde Tafelconferentie van Ambonezen en voormannen van de Republik Indonesia onder arbitrair toezicht van de UNCI zal op zeer kor te termijn zowel het probleem van de status van de Zuid Molukken, als het probleem van de repatriëring van Zuid Molukkers naar hun vaderland tot op lossing kunnen brengen". Toenemende tegenstand. De tegenaanvallen der noordelijke troepen op Korea worden heviger naar mate de verbondenen op het westelijk front verder oprukken. Ten noord westen en noordoosten van de hoofu weg Soewon en Seoel ontmoetten een heden van het Amerikaanse achtste leger het hevigste verzet sedert het begin van het beperkte offensief, twaalf dagen geleden. Chinese troepen deden een hevige front- en flankaanval op Amerikaanse stellingen vijftien k.m. ten noordwes ten van Intsjon. De Chinezen geven zwaar mortier en artillerievuur af en maken tevens gebruik van raketten en luchtdoelartillerie tegen de gevechts- bommenwenpers, die de verbonden troepen steunen. Ook rondom Wond- joe nam de strijd toe. Patrouilles van de verbonden troepen hebben Py- ongtsjan, veertig k.m. ten oosten van Wondjoe zonder tegenstand te ont moeten betreden. De 136 ton metende Amerikaanse mijnenveger .Part-ridge". een houten vaartuig, is Vrijdag ter hoogte van de Oostkoreaanse haven Kangnoeng op een mijn gelopen en gezonken. Het schip was na twaalf mimiten in dc- golven verdwenen. Er zijn vier doden, vier vermisten en zeven gewonden. Gevangenen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie te Washington hebben de verbonden troepen 10 Januari 16.188 krijgsge vangenen gemaakt. In dezelfde perio de werden 107 Amerikanen gevangen genomen en 8.276 vermist. Naar Zaterdag van de zijde van de economische commissie voor Europa werd vernomen, zal in het tweede kwartaal van dit jaar het kolentekort van West-Europa minstens zes millioen ton bedragen en waarschijnlijk zelfs groter zijn. Dit tekort zal niet over brugd worden, maar op een bijeenkomst van de subcommissie, die de volgende week te Geneve gehouden zal worden zal getracht worden het tekort zo eer lijk mogelijk over de landen te verdelen. „OVERWEGENDE, dat in de rijken, welke de goede stad Muggenburg om ringen, aanzienlijke troepenmachten van pessimisten en chagrijnen worden samengetrokken en dat het noodzakelijk is zich tegen deze pessimistische vloed golf met leut en lach te verzetten, BEVELEN, dat op 3 en 4 Februari van het jaar onzes Heren 1951 in het land van Muggenburg voor alle burgers, burgeressen en gasten zal gelden de Muggenburger Feesttoestand". Zo heeft Prins Magnus II Zaterdagavond in Schagen gesproken in een troonrede ter gelegenheid van het carnavalsfeest in het rustige stadje, waai de prins en zijn in blauwe boeren kielen gestoken Raad van Elf de souvereiniteit voor twee dagen van het echte gemeentebestuur hadden overgenomen. President Truman heeft te Philadelphia een toespraak gehouden bij de inwij ding van een kapel ter nagedachtenis van twee protestantse veldpredikers, een rabbijn en een rooms-kathoiieke aalmoezenier, die tezamen op het in Februari 1943 bij Groenland getorpedeerde troepentransportschip „Dorchester" de helden dood vonden nadat zij hun eigen zwemgordels aan andere schipbreukelingen hadden weggegeven. Hand in hand stonden zjj te bidden op het zinkende schip tot de golven zich boven hen sloten. Bij de inwijding van 't monument zei Truman, dat er goede reden is om te hopen op succes bij pogingen om een nieuwre wereld oorlog te voorkomen. De V.S. hadden in de jaren-twintig hun verantwoordelijk heid niet willen aanvaarden. Thans konden zij die verantwoordelijkheid echter niet afwijzen! MUGGENBURG wéét van feestvieren! Nadat in de jaren voor 1940 enkele malen op bescheiden wijze het vasten avondfeest door een plaatselijke hotel houder was georganiseerd is men er vorig jaar toe overgegaan het carnaval een meer algemeen tintje te geven. Er werd een commissie gevormd om lijn 'in het geheel te brengen en het succes is niet uitgebleven. Op vele wat nuchtere Noordhollan ders heeft het feest, zoals dat in het Zuiden van ons land wordt gevierd, een grote aantrekkingskracht gehad. „Zoiets is hier niet te organiseren", is altijd de algemene opvatting en dat is voor de organisatoren in Schagen de aanleiding geweest om het althans te proberen. Die poging hield een gokje in, want het toch van oorsprong rooms katholieke feest ingang te doen vinden in een streek, waar het grootste deel van de bevolking een andere godsdien stige overtuiging heeft (en bovendien de rooms katholieken weinig minder nuchter zijn dan hun medeburgers!) is geen eenvoudige opgave. Het zal dan ook nog wel een paar jaar duren voor men in Muggenburg en omgeving de passiviteit geheel zal hebben doorbro ken. Zotheid op de troon. Na een zegetocht door de kille stra ten werd in Hotel Igesz door Prins Magnus II de troonrede uitgesproken Het afkondigen van de feesttoestand ging gepaard met het verbod om ge durende de dagen van feestvreugde te spreken pver of te denken aan politiek, Lieftinck, schoonmoeders en ijzeren gor dijnen. Het nuchtere verstand kreeg twee dagen huisarrest en de zotheid werd ten troon geheven in de persoon van de nieuwe magistraat Piet van de Dijkstal, die als burgemeester van Mug genburg optrad. „Maar", zo waarschuw de Zijne Koninklijke Zotheid, „het goede der aarde dient met mate te worden genoten. Onze ministers van Jajemstaat en Bierlandse Zaken zullen streng optreden tegen elk misbruik! Zo is het uitstekend verlopen. Hon derden hebben twee avonden de zor gen van alledag een poosje vergeten binneri de muren van de stad Muggen burg. Tweemaal werd tegen het mid dernachtelijk uur de Koningin van het Carnaval en de Ridder van de Witte Paal gekozen uit de gemaskerden, die in grote getale de lokalen van vermaak bevolkten tot in de vroege morgenuren Men moest ook wel een bijzonder grote nurks zijn om dit feest niet naar waarde te kunnen schatten. (Zie pagina 5.) Het bestuur van de „Henriëtte Ro land Holststichting" heeft een schrifte lijk protest ontvangen van de kerkera den van de Ned. Hervormde gemeente in Elburg, Oldebroek, Oosterwolde en Doornspijk. Deze hervormde gemeenten kunnen zich namelijk niet verefiigen -.Wij handelen thans als lid van een gemeenschap van landen die de heer schappij van de wet in de wereld wil len handhaven. De leden van deze ge meenschap hebben verschillende op vattingen en belangen en spreken niet allen met een en dezelfde stem. Som migen zijn voorzichtig en anderen on geduldig. Wij kunnen niet altijd onze eigen weg gaan in deze gemeenschap doch wij hebben een geweldige ver antwoordelijkheid om leiding te geven en om niet achter te blijven", aldus "ruman. Goede leiders dreigen niet met heen gaan wanneer de dingen verkeerd lo- Pen. aldus zeide Truman verder, en zij onderbreken de strijd niet om de ge brachte offers op een goudschaaltje tegen elkaar te gaan afwegen. „Wij kunnen de strijdkrachten der vrijheid met van de achterhoede uit aanvoe len". Verwachting tot Maandagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Aanvankelijk meest krach- llSe Zuidelijke wind, geleidelijk baar Zuid-West ruimend en angs de kust tot stormachtig of storni, in het binnenland tot hard of stormachtig toenemend. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. Dinsdag: zon op 8.14, onder 17.35; maan op 8.40. onder 17.48. Uoog in de lucht boven het Andesge- bergte begon een vijfjarige hengst, „Canastos" van louter zenuwen de stal in het vrachtvliegtuig, dat hem vervoer de in elkaar te trappen. De piloot, be vreesd voor zijn veiligheid schoot het paard met zijn revolver twee kogels in het voorhoofd en maakte vervolgens 'n noodlanding. „Canastos" was echter een taaie en leefde nog. Een Panamese vee arts verwijderde de kogels en de vol gende week loopt Canastos weer mee in de races. O Meer navolging van Henri de Lagardère: Soldaat John B. Smart uit New York, thuis met verlof nam aan de huisdeur een telegram in ont vangst waarin aan z'n echtgenote werd medegedeeld, dat haar man na een ac tie aan 't Koreaanse front vermist werd. Omdat we per slot van rekening, te legram of geen telegram, toch allemaal eens dood moeten gaan, heeft met het oog op deze onafwenbare zekerheid een onbekend gebleven persoon uit een steenhouwerij in Illinois een 200 kg zware grafsteen gestolen. De dader zal wel even moeilijk te achterhalen zijn als die eveneens onbekend gebleven hotelgast in Dallas. „Zes uur wekken zei hij tegen de portier en toen deze brave borst die opdracht stipt uitvoer de duwde de „gast" hem een revolvei onder zijn neus en dwong hem de kas sa te overhandigen. O Enfin laat ons ho pen dat deze onverlaat nog eens tegen de heer Northcall uit Houston oploopt. Die heeft nét zulke stalen zenuwen. Hetgeen blijken moge uit het feit dat hij 's nachts om twee uur een inbreker in z'n oafé betrapte en vervolgens de geen woord met z'n wederhelft had gesproken. In Los Angeles kwam daarentegen een geval voor de rechter waarbij te veel werd gesproken. Al thans naai- het oordeel van de heer politie opbelde met een dubbeltje, dat Anderson. die mag scheiden, niet alleen hij van (le inbreker leende. Over te- omdat z'n vrouw hem voor een „grote lefoneren gesproken: De Oostduitse vei- gek" placht uit te maken, doch ook ligheidsdienst is momenteel druk doende omdat z'n gade hun beider papagaai in alle telefooncentrales magnetofoon- eveneens had geleerd z'n baas aldus te installaties aan te brengen, zodat voort- bejegenen. O Z'n stadgenoot Dwight aan alle gesprekken afgeluisterd kun- Stratton wil op de aanvallige leeftijd van 80 jaar ook nog scheiden. Omdat z'n 79-jarige bruid de slaapkamerdeur op slot had gedaan in de (volgens opa nen worden. Dij het echtpaar Moon uit het Engel se Sunderland had zelfs de listigste luistervink niets kunnen opvangen: Toen de 38-jarige William Moon voor de kadi gesleept werd om eens uit te leggen waarom hij werkeloosheids- steun had aangevraagd, terwijl z'n vrouw toch een baantje had. verklaar de hij daarvan niets te weten, aan gezien hij de laatste anderhalf - -• .'SiÈs Ik heb meegedaan met een utoonisneeuwbaUenoevei'h*. Stratton zéér belachelijke) veronder stelling dat hij „te oud voor de liefde" zou zijn. Nee dan was het brandje in een bioscoop te Syracase heel wat sneller geblust: Voordat de directie de brandweer kon alarmeren hadden de bioscoopbezoekers zelf met kogelflesjes laar het gevaar bezworen. Dat dergelijke vrijwillige brandweeracties overigens niet immer even geestdriftig gewaar deerd worden ondervond een inwoner van Chicage die na z'n assistentie bij een brand in de buurt te hebben ver leend in z'n auto naar huis wilde rij den en toen bekeurd werd. omdat hij een parkeerverbod had overtreden. O Ten slotte nog een bericht over al te ijverige dienaren Hermandads: Terwijl er in 1950 in de goede stad Camden slechts voor een waarde van 35.348 dollar werd gestolen slaagde de Cam- dense politiemacht er in hiervan voor een waarde van 44.608 dollar te achter halen. (Alida vind het niet eens zó mal, de stijgende prijzen van onze tijd in aanntePking genomen). met de vestiging van het „Henriëtte Roland Holst-Oord", een jeugdhuis op het landgoed „De Waere" onder de gemeente Doornspijk. In de brief wordt o.m. gezegd: „De beginselen onzer Zondagsviering onzer samenleving tussen de geslachten, onze waardering voor de cultuur en de on verkorte en onverminkte belijdenis, staan zo diametraal tegenover de uwe, dat geen harmonische samenleving tus- sen de stichting en de bevolking mo gelijk is. Met ernst verzoeken wij U deze dingen te bedenken, voordat gij tot vestiging in een onzer gemeenten overgaat." De brief is ondertekend door alle predikanten en verscheidene ouder lingen uit genoemde dorpen. Te Chicago en Rochester is radio actieve sneeuw gevallen, een gevolg van de proefnemingen in Nevada, op 2.500 km afstand van Rochester. Vol gens geleerden is de radio-activiteit te gering om gevaarlijk te zijn. Woensdag verklaarden geleerden te Ottawa, dat onschadelijke radio-actie ve stof was aangetroffen. Zaterdagavond is president Su- karno van zijn achtdaags bezoek aan de Philippijnen, te Djakarta teruggekeerd. Te Breda deed „Prins Maskerade" Zaterdagmiddag zijn feestelijke intocht. In een gala-rijtuig trok de Prins van het station naar het stadhuiswaar de Burgemeester der stad hem voor drie dagen de sleutels van zijn stad overgaf. J.JET ZOU toch wel een wonder zijn geweest als ook „HET DING" niet bij de Carnavalsjolijt zou zijn betrokken. In Bergen op Zoom zou Prins Nilles de Eerste het geheim van „Het Ding", dat zich in de kist bevond, welke Ger de Roos aan het strand van Zandvóort had gevonden, onthul len. De Prins beweerde, dat de kist van hem was, zijn nar de kist nu had opgespoord en hier gebracht, omdat zonder de kist het Carnaval niet door zou kun nen gaan. Maar vóórdat hij het geheim kon ontsluieren, kwam Ger de Roos persoonlijk de kist opeisen, omdat hij beweerde en meende te kunnen bewijzen, dat de kist zijn eigendom was. Tij dens het dispuut over de kist, werd de aandacht van de kist zelf een ogenblik afgeleid, van welke gelegenheid de handlan gers van Ger de Roos gebruik maakten om zich er mee uit de voeten te maken. Het geheim is dus een geheim gebleven. Prins Nilles verzekerde echter, dat wanneer Maandag (heden) de kist in Zandvoort aan de golven zal zijn toevertrouwd, hij Dins dagmorgen in Bergen op Zoom zot zijn aangespoeld, zodat de identiteit van Het DING" die dag in Bergen op Zoom kan wor den vastgesteld.' (Van een onzer redacteuren). Naar wij vernemen, zal met ingang van Woensdag 7 Februari de Veerdienst Enkhuizen—Stavoren, zij het met be perkte dienstregeling, gaan varen. De middagdienst zal uitvallen. Om 7.16 uur zal een boot uit Stavoren vertrekken en om 17.20 uur. De vertrektijden te Enkhuizen zijn 9.35 en 19.35. Het be sluit om de boot weer te laten varen, mag mede gezien worden als het resul taat van het ijveren van gemeentebe sturen en Kamers van Koophandel. Volgens een Frans legerbericht heb ben de Franse troepen Phongto. 60 km ten oosten van Laokay, weer bezet. Phongto. dat ongeveer 18 km van de Chinese grens ligt, werd in November door de Fransen verlaten. Van de tien personen, die Vrijdagavund in verband met de incidenten bij het optreden van Paul van Kempen in Den Haag zijn gearresteerd, blijken, naar de Haagse politie mededeelt, zeven lid te zijn van communistische organisaties. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Ondertussen heeft de minister van O. K. en W. ter oplossing van bet geschil bij het Concertgebouworkest Zaterdagmorgen enige orkestleden, die tijdens de ge beurtenissen in het Ceneertgebouw te Amsterdam niet zijn weggegaan, in audiëntie ontvangen. Voorts heeft de minister een onderhoud gehad met enkele leden van het bestuur van het Concertgebouw. Het ligt in zijn voornemen nog andere orkestleden te horen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1