Nieuw kabinet spoedig verwacht VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Buitenlandse Zaken vormt nog een zeer moeilijk probleem Grote Vier niet voor April bijeen Assemblee verwerpt de Sowjet- beschuldiging jegens Amerika Lt Kolonel Den Ouden gesneuve?d Communisten verloren Dinsdag naar schatting 2488 man KoJd Garagehouder construeerde leiding om vrouw en kind te vermoorden Woei»daf 14 Febr. 1951 76e Jaargang No. 11027 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ir Staf aan Oorlog? Bonn zal op de boogie gehouden worden Plaatsvervangers half Maart naar Parijs? Algemene vergadering toch naar Parijs Goede kans op vrede Commandant Korea-detachement vond bij Hoengson de dood Een man met hart voor zijn mannen Wonjoe inzet van felle gevechten Geen stellingenoorlog Opnieuw twee doden door lawines Gassen van auto moesten slachtolters verstikken Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgi rrmummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDU COURANT tarieven: Advertenties: 16 et p m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten (Van onze parlementaire redacteur) IOEWEL de kabinetsformateurs nc verschillende moeilijkheden te over winnen hebben, neemt men in Den Haag vrij algemeen aan, dat het nieuwe kabi net niet lang meer op zich zal laten wachten. Nu de kabinetscrisis uit het stadium van het samenstellen van een program in dat van de keuze der perso nen is getreden, is het belangwekkend niet wie de formateurs spreken, omdat dit een aanwijzing kan inhouden voor de uiteindelijke vorm, waarin het kabi net zich aan het Nederlandse volk zal presenteren. MAANDAGAVOND hebben de heren Drees en Van Schaik geconfereerd tnet rr. C. Staf, directeur van de Land bouw en een uitgesproken Christelijk- historische figuur. Voor de hand zou Tot en met 17 Februari wordt te Alkmaar een kledingtentoonstel- ling gehouden, georganiseerd door de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Op de foto: twee charmante overalls, een unicum op de mode shows. liggen hierbij te denken aan het even tueel toekennen van de portefeuille van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning aan ir. Staf. Doch daarvan schijnt geen sprake te zijn. Minister Mansholt zit stevig genoeg op zijn stoel; zijn ver vanging kan wel uitgesloten beschouwd worden. Er is in politieke kringen ki Den Haag verondersteld, dat hij misschien het departement van Verkeer en Water staat zou kunnen gaan beheren, doch ook dat zal wel niet het geval zijn, aan gezien het bewind van minister Spitzen wel geprolongeerd zal worden. Ir. Staf komt in aanmerking voor mi nister van Oorlog, in welke hoedanig heid hij dus mr. 's Jacob zou opvolgen. Reeds verleden jaar September, bjj het aftreden van minister Schokking, is de heer Staf, die een uitstekend organisa tor is, voor de functie van minister van Oorlog en Marine gepolst. Dinsdagmorgen bezocht de demission- naire bewindsman van Economische Zaken. prof. V. d. Brink, de formateurs, Zijn herbenoeming staat wel vast. Niet alieen heeft hij zich in de achter ons liggende periode als een goed regeerder ontpopt, maar bovendien geniet hij het vertrouwen in de eerste plaats van zijn partijgenoten in het parlement, -ie fracties van de KVP en voorts van de PvdA en de kleinere partijen. Tjarda of Stikker? CEN probleem is nog altijd welke be- tekenis moet worden toegekend aan de conferentie van de heren Stikker en Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Dinsdagmiddag werden zij tezamen door de formateurs ontvangen. De heer Tjarda zou of minister van Oorlog, of van Buitenlandse Zaken kunnen wor den. Zou men hem aanzoeken voor het departement van Oorlog en Marine en hij aanvaardt dit aanbod, dan is het wel zeker, dat ir. Staf geen deel van het ko mende kabinet zal uitmaken. Trouwens, uit goede bron vernamen wij, dat hij nog niet geantwoord heeft op de vraag, of hij bereid ie in het kabinet zitting te nemen. Denken de heren Drees en Van Schaik aan de heer Tjarda als bewinds man van Buitenlandse Zaken, dan zou dus mr. Stikker van zijn plaats ver drongen worden. Wij geloven, dat de heer Tjarda, die verwant is aan de VVD, op deze plaats voor de KVP, die vooral aandringt op verbreding van de basis, acceptabel is. De keerzijde van de medaille is even wel. dat dan de heer Stikker, die velen met het oog op zijn buitenlandse func ties en de door hem in het buitenland gekweekte goodwill voor Nederland, gaarne in de regering willen handha ven, geen plaats meer ïweft in het nieuwe kabinet. Tenzij en deze ver onderstelling wordt in Den Haag thans veel gehoord mr. Stikker zonder portefeuille zou worden, in het bijzon der belast met de werkzaamheden in de O.E.E.S. Of deze „degradatie" voor de heer Stikker aanvaardbaar is, is evenwel de vraag En is de verhouding tussen de heer Stikker en de fractie van de VVD in de Tweede Kamer, met mr. Oud aan het hoofd, zodanig, dat ook deze fractie zich hiermede verenigen zal" In kringen van h.et Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is ver klaard, dat een conferentie van de mi nisterraad der Grote Vier niet vóór April op zijn vroegst zou kunnen worden gehouden, omdat de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson ,van 10 tot ongeveer 20 Maart een conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken der Latijns-Amerikaan se landen in Washington zou bijwonen. Functionarissen verklaarden, dat de plaatsvervangers der ministers van de Grote Vier wellicht tussen 10 en 15 Maart in Parijs bijeen zouden kunnen komen om een agenda voor een vier- mogendhedenconferentie op te stellen. Er zouden echter geen voorbereidingen voor deze preliminaire bijeenkomst ge troffen kunnen worden voordat de hou- De algemene vergadering der V.N. heeit Dinsdagavond de Sowjetrussische beschuldigingen, dat de V.S. zich schul dig hadden gemaakt aan aggressie je gens China, verworpen met 48 tegen vijf stemmen bij drie onthoudingen. Een andere resolutie der Sowjetunie. waarin de vergadering verzocht werd de V.S. te veroordelen wegens bombar dementen op Mandsjoerije, werd met 51 tegen vijf stemmen verworpen. Joe- go-Slavie en Afghanistan onthielden zich van stemming. Bij de stemming over de eerste re solutie, waarin gezegd werd, dat de V.S. Fo'Tnosa waren binnengevallen en het eiland geblokkeerd hadden en afgeslo ten voor de strijdkrachten en autoritei ten van de Chinese Volksrepubliek, onthielden Indonesië, Birma en Joego- Slavie zich van stemming. In deze re solutie was voorts verzocht, dat de Vei ligheidsraad stappen zou nemen om een einde te maken aan „de Amerikaanse eggressie tegen China". Toch naar Parijs? He algemene vergadering besloot een opnieuw in overweging nemen van haar Spaak m de U.S.A. Baul Henri Spaak, voorzitter van de consultatieve vergadering van de "aad van Europa, heeft Dinsdag na ®en bezoek aan president Truman ver- *i»ard, dat hij van meping is, dat „de v#°ruitzichten voor vrede goed zijn". »Er is een goede kans, dat wij vrede hebben, indien wij bij de opbouw van de verdediging van het Westen de steun van de V.S. genieten", aldus Spaak. besluit, om de volgende zitting In September in Europa te houden, uit te stellen. Dit besluit werd genomen, nadat de voorzitter, Nasrollah Entczam, had ver klaard, dat hem was medegedeeld, dat de Franse Nationale Vergadering van daag een wetsontwerp zal behandelen, waarin wordt voorgesteld, dat er voor bereidingen worden getroffen voor het houden van de algemene vergadering te Parijs. ding van de Sowjetunie t.a.v. de agen da was verduidelijkt. Poncet bij Adenauer. De Westduitse Bondskanselier Ade nauer en de Franse Hoge Commissaris in Duitsland. Frangois Poncet hebben gisteren geconfereerd. Poncet heeft Adenauer het Franse memorandum over het Europese leger medegedeeld en hem tevens namens zijn regering ver zekerd, dat de Westduitse Bondsrege ring voortdurend over de voorbereiden de besprekingen over een Viermogend- heden-conferentie op de hoogte gesteld zal worden. De Franse regering heeft daarmede aan de Duitse wens gevolg gegeven. Van Britse en Amerikaanse zijde is reeds een dergelijke toezegging gedaan. ZAPOTOCKY AFWEZIG Het officiële Tsjechoslowaakse pers bureau „Ceteka" meldt, dat de Dins dag gehouden wekelijkse bijeenkomst van het Tsjechoslowaakse kabinet on der leiding stond van vicepremier Fierlinger, daar de minister-president afwezig was. De naam Zapotocky wordt door Ceteka niet genoemd en evenmin wordt een verklaring gegeven van de afwezigheid van de Tsjechoslowaakse premier, wat volgens de diplomatieke correspondent van de „Daily Tele- graph" het eerste teken kan zijn van een openlijke breuk in de regering. Geen gedwongen Staatslening Naar aanleiding van de Dinsdag middag ter beurze van Amsterdam circulerende geruchten over een te verwachten gedwongen grote Neder landse staatslening, vernemen wjj in bevoegde kringen te 's Gravenhage, dat al dergelijke geruchten volkomen uit de lucht zijn gegrepen. [)E NEDERLANDSE REGERING deelt met diep leedwezen mede, dat blijken» bericht van het hoofdkwartier van generaal MacArthur uit Tokio de luite nant-kolonel van de garde grenadier» M. P. A. den Ouden, commandant van het Nederlandse detachement Verenigde Natie», in de omgeving van Hoengson is gesneuveld. Deze KNIL-officier, lt. kolonel Den Ouden was 40 jaar, gehuwd en had geen kinderen, Na de oorlog ging hij met een OVW eenheid (le bataljon Jagers) naar Indonesië en kreeg daar als majoor het commando over dit ba taljon. Daarna ging hij over naar het regi- De foto toont hier nog een oorlogscorrespondent in een vraaggesprek met de Commandant van het Nederlands Detachement Verenigde Naties, Luitenant-Kolonel R. den Ouden (links) en de vertegenwoordiger van Nederland in de Commissie van de Verenigde Naties voor de Unificatie en Rehabilitatie van Korea, A. H. C. Cieben. Hei was geen kievitsei Der traditie getrouw zond de heer H. van Prooyen uit Dor drecht gisteren een door hem gevonden „kievitsei" naar Hare Majesteit de Koningin. De vinder moest heden echter tot zijn te leurstelling ervaren, dat hij zich grandioos had vergist. Het ei was door een plevier gelegd. CONCERTGEBOUWORKEST GAAT VOLGENDE WEEK WEER SPELEN De eerstvolgende abonnementscon certen van het Concertgebouworkest zullen worden gegeven op Woensdag 21 en Donderdag 22 Februari a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam. Deze concerten staan onder leiding van Josef Krips. De bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, generaal Ridgway heeft medegedeeld, dat de communisten in een „zelfmoordaanval" stoottroepen van naar schatting 120.000 man in de strijd hebben geworpen. Zoals bekend had dit offensief in eerste instantie de val van Hoengsong ten gevolge, wat een ernstige bedreiging inhoudt voor het spoorwegknooppunt Wonjoe. In de omgeving van deze plaats worden hardnekkige gevechten geleverd. Zouden de communisten, die de wig in de linies van de verbondenen hebben verwijd tot een front van dertig kilometer, er in slagen de weg tussen Wonjoe en Joejoe in handen te krijgen dan kunnen zij zowel in oostelijke als westelijke richting de flanken van de verbonden troepen aanvallen. Het behoud van deze sector is dus van het allergrootste strategische belang. De verliezen van de communisten bi) de gisteren gevoerde operaties worden geschat op 2.488 man. Generaal MacArthur, die gis teren een bezoek bracht aan de voorposten op de zuidelijke oever van de Han, is, hoewel hij noch generaal Ridgway de ernst van de toestand onderschat, van mening, dat de troepen der V.N. tegen het offensief zijn opgewassen. Op de Westelijke flank van de cen trale frontsector is de tegenstand van de verbondenen krachtiger geworden. Hun infanterie rukte bijna twee kilo meter op en beschoot daarop de ten Noordoosten van Kiongan gelegen stellingen der communisten. Ten Oos- W7ie op haar zeventigste graag een „lieve oude dame" wil zijn moet daarmee reeds op zeventienjarige leef tijd beginnen, aldus de door haar boek „Sexe en gezond verstand" bekende Britse theologe Maude Roydon (74)Met dat „lieve" of met dat „oude dame" vraagt Alida. Meer goede raad: Toen Gung Shai, een Birmees visserman na een gedwongen vijftienmaands verblijf als schipbreukeling op een onbewoond eiland in de Indische Oceaan eindelijk door collega's uit z'n isolement werd verlost, deelden zijn redders hem mede dat het er in de bewoonde wereld dus danig somber voorstond, dat hij er maar beter aan zou doen zijn Robin- son Crusoe-bestaan voort te zetten. D Het advies dat een kleermaker uit Syd- ney zijn echtgenote, die óók eens wil de gaan vissen, gaf, was kennelijk min der welgemeend bedoeld. Deze snode snijder ried zijn wederhelft n.1. aan brood met spek en tomaten als aas te gebruiken. Laat vrouwlief nu met vier kanjers elk van meer dan tien pond thuiskomen! Turken zijn trouwens al even verzot op een lekkere boterham als die Australische vissen. Amerikaan se legerbakkers schrijven 't feit. dat zich reeds meer dan 4000 Turkse vrijwilli gers in Korea bevinden, toe aan hun geslaagde pogingen om van tarwe, rijs- temeel en olijfolie echte Turkse bro den te bakken. De bakkers wijzen daar bij op 'n recente laconieke Turkse me dedeling na een hevige Chinese nacht- aanval: „Vijand viel aan. wij vielen aan. Stuur meer brood", p G. L-Joe in Korea heeft daarentegen meer picturale verlangens: Sinds het begin van de Koreaanse oorlog is het aantal in Hol lywood ontvangen verzoeken om „pin- up"-foto's van filmsterren in minuscule badpakjes met ruim 400% gestegen. JJlysse Thuilez. een trouwlustige Frans man werd gearresteerd voor diefstal van een partij hout, welke hij bestemd had om in de ouderlijke woning een schot van te fabrieken, waarachter hij ongestoord zijn bruidsnacht hoopte door te brengen. Om nu Ulysse toch in de gelegenheid te stellen eerst te trouwen werd de rechtzaak tegen hem twee weken uitgesteld. Vanwaar al die haast, vraagt Theodoor zich af: Te Car- bondale in de V.S. heeft de 38-jarige vrouw van de 102 jaar oude geestelijke J. D. E. Smith het leven geschonken aan een zoon. Smith is hiermede de oudste jonge vader" in de USA. De „Grand Prix" moet echter vandaag naar onze (bescheiden) mening worden toe gekend aan de heer Demetrius Zitho- pastis die het in een gevangenis op Kreta presteerde moeder te worden van een kuiken door in twintig dagen een vers-gelegd ei uit te broeden. Je kunt „zitten" of je kunt het niet! Lag» ma plevier ook ktouiwoiororaf Prawda over vredesverdrag met Japan De Sowjetunie en communistisch China zullen er naar streven „binnen de kortst mogelijke tijd" een vredesver drag met Japan te sluiten, aldus schrijft de „Prawda" ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van 't Sowjetrussisch- Chinese vriendschapsverdrag. Het blad noemt de wedergeboorte van het Japan se militarisme, „waar de Amerikanen juist naar streven", een ernstige bedrei ging voor de zaak van de vrede in het Verre Oosten. Bulgaarse vluchtelingen De vertegenwoordiger van Turkije heeft op een vergadering van het kin dernoodfonds van de V.N. verklaard, dat hulp nodig is om de toestand van ongeveer 110.000 kinderen en 42.000 a.s. moeders uit Bulgarije, die tegen het voorjaar op Turkse bodem zullen zijn, t» wertiohten. ten van Kiongan zijn de troepen reeds drie dagen gewikkeld in een gevecht van man-tegen-man om het bezit van strategisch belangrijke heuvels. Op de Noordelijke oever van de Han bij Seoel hebben de communisten een aantal bij het offensief in Januari buitgemaakte tanks tot de koepels in gegraven en zodoende in forten ver anderd. Deze „tank-forten" beschieten de linies der verbondenen ten Zuiden van Seoel. Volgens radio Peking bereiden de Noordkoreanen en Chinezen een alge mene tegenaanval voor, die op sommi ge plaatsen van het front reeds is be gonnen. meat speciale troepen en werd com mandant van de opleidingsschool voor parachutisten in Tjimahi. In 1949 re patrieerde hij. Hij was het type van de velddienst-officier, een goed organisa tor en een man met hart voor z:jn mensen. Toen de gelegenheid kwam zich op te geven voor het Korea-deta chement was hij een der eersten die zich meldde. Kort voor zijn vertrek naar Korea werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel. Een laatste boodschap. De Nederlandse missie te Tokio ont ving het overlijdensbericht bijna ge lijktijdig met een opgenomen bood schap van de lt.-kolonel voor Neder land, waarin hij over het Nederlandse detachement in Korea vertelt. „U kunt trots op uw mannen zijn en ik ben er trots op dat ik hun com mandant ben", aldus de commandant in de opname, die vier dagen voor zijn dood werd gemaakt in zijn commando post, die hij „vuil maar gezellig" noem de. Hij zei dat het hem genoegen ge daan had te horen dat zijn bataljon 'n goede reputatie genoot, maar hij dacht, dat het over de oorlog gepubliceerde nieuws dikwijls overdreven was. Tot 7 Februari had het Nederlandse detachement zeven man verloren. Er waren 15 gewonden. Van een van hen was de toestand ernstig. Luitenant-kolonel Den Ouden sneu velde Maandag laat, zo heeft een Ne derlandse militaire woordvoerder te Tokio verklaard. Nadere bijzonderhe den over zijn dood zijn niet beschik baar. Opmerkelijke figuur. Reuters correspondent Warren White, die te Tokio herstellende is van een ko- gelwond, zei dat hij lt-kol Den Ouden de vorige maand had bezocht in zijn commandopost, gevestigd in een geha vend Koreaans huis met aarden muren ten zuiden van Wonjoe. „Lt.-kol. Den Ouden was door zijn resoluut optreden en zijn kalmte in de strijd een van de opmerkelijkste figuren aan het centrale front in Korea. De vele keren dat ik met hem sprak, was hij alleen ongeduldig als het te rustig ging naar zijn zin. Als voormalig strij der tegen de guerrilla's in Indonesië had hij op twee punten critiek op de lei ding van de oorlog in Korea, namelijk dat de inlichtingendienst niet goed ge noeg was en dat de vijand niet ook buiten de wegen werd opgezocht". „Het laatste wat Den Ouden tot me zei", aldus White, „was dat hij vast ge loofde in een herbewapening van Duits land. Elke man diende in de komende strijd tegen het communisme te wor den gebruikt". Het Italiaanse dorpje Canza het Formazzadal is door een lawine ge troffen. Een boer werd gedood en ten minste vijf personen raakten bedolven. Te Chieneson kwam een oude boer om het leven toen een sneeuwmassa in het Pusteriadal, ten zuid-oosten van de Brenner-pas, omlaag kwam. Volgens deskundigen kan ieder ogen blik een nieuwe lawine bij Airölo neer komen. Alle vrouwen en kinderen zijn geëvacueerd naar cementen Alpenfor ten. Men zoekt hier nog steeds naar vier personen, die bij de vorige lawine bedolven werden. Plm. 26.000 mijnwerkers in het ge bied van Luik zijn in wilde staking ge gaan. Zij eisen een loonsverhoging van 5 procent met terugwerkende kracht tot l Januari. j ..,,„aLftllJai, dat h« naar de garage is gegaan en de LxaQci ddngenouaen motor van de auto heeft aangeslagen, De garagehouder M. K. te Nieuw en °a het gas van de uitlaat door St. Joosland (Zeeland) is door de Rijks- de leldlng naar boven leldde' politie aangehouden onder verdenking Btet kind herstelde spoedig, de vrouw van poging tot moord op zijn vrouw en Bgt nog steeds in het ziekenhuis. Over dochtertje. Hij heeft een bekentenis af- de motieven van K. werd geen mede- gelegd. Op 31 Januari werden K.'s deling gedaan, vrouw en zijn 2>/i-jarig dochtertje be dwelmd in de slaapkamer van de wo ning gevonden. Het bleek, dat zij be wusteloos waren geraakt door gas, dat via een speciaal geconstrueerde leiding van een draaiende motor van een auto. naar de slaapkamer werd gevoerd. Deze leiding was door K. gefabri ceerd. Op de bewuste ochtend is hij vroeg opgestaan om een klant te hel pen. Tegenover de politie verklaarde hij aanvankelijk enige tijd buiten be wustzijn bü de benzinepomp te hebben gelegen, naar hij dacht tengevolge van een griepaanval. Later bleek echter, Verwachting tot hedenavond: In de ochtend hier en daar mist. Zwaar bewolkt met plaatselijk buien en hier en daar opklaringen. Meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Donderdag: Zon op 7.57, onder 17.52, Maan op 10.58, onder 4.12.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1