Prins Bernhard onthulde gedenkplaat aan boord van Hr. Ms. „Tromp" Actueel gegeven behandeld in „De verrader" Ook Den Helder bezit nu een kynologische vereniging Instrumentaal en vocaal concert een gewaardeerd initiatief Kruiser met uitstekende staaf van dienst Plechtigheid in de stromende regen Koninklijke vermelding voor dappere daden Wintercompetitie HBC D.O.K. hervatte de training Boeiende opvoering voor de Volksuniversiteit Belgische militairen komen naar Den Helder „Comedia" speelde in uitverkocht Tivoli In directiekeet binnen gedrongen: huisvredebreuk Maranatha-conferentie De heer Butter leidde de oprichting in Belangrijke verbetering voor hondenkenners Christelijk Mannenkoor concerteert weer Stedelijk Muziekkorps en Nederlands-hervormd uitstekend op dreef in de Nieuwe kerk Een herhaling spoedig te verwachten? IN HET KORT Burgerlijke Stand Het lag voor het grijpen Tussen Haaks en Kuitje Herstel van strandhoofden DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 In de stromende regen heeft Z. K. H. Prins Bernhard gistermorgen aan boord van de lichte kruiser „Tromp" ,die aan de Javakade te Amsterdam was gemeerd, de gedenkplaat onthuld, behorende by de „Koninklijke vermelding bij dag order", die het schip op 8 Januari 1949 door H. M. de Koningin werd toegekend voor de uitstekende staat van dienst van het schip gedurende de laatste wereld oorlog. De mannen van het detachement der Verblndingsschool van de Ko ninklijke Marine te Amsterdam stonden stram in de houding op de Javakade te Amsterdam, toen daar om circa elf uur Z. K. H. Prins Bernhard arriveerde. Zij vormden de erewacht in de stromende regen. De vele belangstellenden, die een toegangskaart hadden kunnen veroveren, bleven so lang mogelijk in de grote aankomstloodsen van de maatschappij „Nederland" en aodra de plechtigheid was afgelopen, verdween een ieder zo snel mogelijk om een droog plekje op te zoeken. 5. Van 19 tot 30 Juni 1945 werd deel genomen aan een artilleriebombarde ment van vijandelijke doelen in de baai van Balikpapan, teneinde het mijnen vegen mogelijk te maken. 6. Van 1 tot en met 6 Juli 1945 werd deelgenomen aan artilleriebombarde menten ter ondersteuning van de ge allieerde landingen nabij Balikpapan. 7. Gedurende de tweede wereldoor log heeft de „Tromp" ten slotte op bij zonder intensieve wijze deelgenomen aan de bescherming van de geallieerde koopvaardijvlot. Bij zijn aankomst op de kade werd de Prins begroet door de Commandant Zeemacht, vice-admiraal J. J. L. Wil- linge, de Commandant Maritieme Mid delen Amsterdam, kapitein ter zee J. S. Bax en mr. D. A. Delprat, directeur van de stoomvaartmaatschappij „Neder land". Na de inspectie van de erewacht be trad de Prins, onder het gebruikelijk eerbetoon, de „Tromp" en begroette de daar aanwezige officiële gasten, onder andere de Staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H C. W. Moorman, de Bevelhebber Ier Zeestrijdkrachten, vice-admiraal r. E. J. van Holthe, de Amerikaanse marine-attaché in Den Haag, kapiteir 'uitenant ter zee R. Mc Kinnon, de B ie marine-attaché, kapi tein luitenant ter zee W. E. J. Eames, luitenant-admiraal b/d C. E. L. Hel- frich, de commandant van het Eerste Militaire Gewest, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, de chef van Militaire Huis van H. M. de Koningin, Vice-admiraal N. A. Rost van Tonnin gen, de commandant van het Korps Mariniers, generaal-majoor M. R. de Bruyne, de Commissaris van de Ko ningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, en twee vroegere com mandanten van de „Tromp", schout bij nacht b/d J. de Meester, en schout bij nacht F. Stam. Met de tegenwoordige commandant van Hr. Ms. „Tromp", kapitein ter zee H. Bos, inspecteerde de Prins vervol gens de aan dek opgestelde bemanning van de oorlogsbodem. Merkwaardig schip Daarna hield de Prins een korte toe spraak, waarin hij onder meer zei: „De „Tromp" is wel het merkwaardigste schip van de Koninklijke Marine, ook al omdat het door de vijand het meest als gezonken werd gemeld." Sprekende over de succesvolle oorlogsverrichtin gen van het schip zei de Prins: „Ge toond is dat ook een kleine marine een belangrijke bijdrage kan leveren voor de overwinning." Vervolgens memoreerde de Prins de pcties, waarvoor het schip de Konink lijke vermelding heeft gekregen: 1. Op 4, 15 en 20 Februari 1942 werd de bodem verscheidene malen aange vallen door formaties Japanse bombar dementsvliegtuigen, waarbij door kun dig manoeuvreren voorkomen werd dat het schip direct werd getroffen. 2. In de nacht van 19 op 20 Februari 1942 heeft de „Tromp" deelgenomen aan de nachtelijke actie in Straat Ba- doeng tegen Japanse invasie-eenheden, waarbij door het schip in totaal elf vol treffers werden ontvangen. 3. op 25 Juli 1944 heeft de kruiser deelgenomen aan de beschieting van Sabang, waarbij in gezelschap van Engelse torpedobootjagers de baai werd binnengevaren. Bij deze actie werden vier voltreffers ontvangen. 4. Van 30 April tot 7 Mei 1945 nam de .Tromp" deel aan een artilleriebom bardement van vijandelijke kustbatte- rijen in de Nicobaren- en Andamanen- eilanden. „Vooral tijdens de nachtelijke actie in 1942 is gebleken hoe groot de plichts betrachting en discipline was onder de bemanning, want toen. op een ogenblik, waarop alles verloren scheen en de toekomst zeer duister leek, was het veel zwaarder zijn plicht te vervullen dan later, toen de overwinning steeds meer nabij kwam," zo zei de Prins en hij be sloot: „Het gedrag van het personeel toen kan als een lichtend voorbeeld worden gesteld voor het personeel van nu. Een van de belangrijkste dingen, die onze marine moet bezitten, is een dergelijke goede geest, gegrondvest op het hoge ideaal, onze culturele en maatschappelijke instellingen te verde digen en zo nodig het hoogste offer te brengen". Na de toespraak van de Prins werd de ban geopend. De adjudant van de Prins, luitenant ter zee eerste klasse A. F. Eibers, las vervolgens het Koninklijk Besluit voor, waarna de ban werd gesloten. De Ma rinierskapel speelde „Wilt heden nu treden" en, terwijl het Wilhelmus werd gespeeld, onthulde de Prins de gedenk plaat, waarop het Koninklijk Besluit ■staat vermeld. Na de kanonneerboten „Flores" en „Soemba" is de „Tromp" de derde oor logsbodem, waaraan de Koninklijke Vermelding bij dagorder ten deel is ge vallen. De Helderse Bridge Club 1945 is aan een nieuwe voortzetting van de wintercompe titie begonnen. De uitslagen van de eerste ronde waren: A-lijn: 1. DukersRoozing 42 p.; I. GrandeSteinberg 41 p.; 3. DomsBakker 40,5 p.; 4. KersbergenVisser 39,5 p.; 3 BellerZoon 38 p.; 6. RammersDe Vries 37,5 p.; 7. SlemmerBakker 36,5 p.; 8. Van den BergVan der Helm 29.5 p.; 9. Kern- perOvereem 19,5 p. B-lijn: 1. JurriaanKrap 34,5 p.; 2. Smit Veenstra 27 p.; 3. en 4. heer en mevrouw Meijer en heer en mevrouw Besterveld 23,5 p.; 5. VrijvogelVan Arkel 23 p.; 6. BambachDe Ligt 18,5 p. C-lijn: 1. heer en mevrouw Planken 43 p.; 2. BrederodeSchra 37 p.; 3. heer en meyrouw Vries 36,5 p.; 4. heer en me vrouw Lelie 36 p.; 5. mevrouw Schnelders —mevrouw Veenstra 27,5 p.; 6. Van Praag —Spruit 25 p.; 7. VerbeekStavast 24,5 p.; 8. SchilperoordHarjer 22,5 p. De wielrenners van onze plaatselijke vereniging DOK hebben hun training op de weg hervat. De eerste oefenwed strijd werd gehouden over een afstand van 45 kilometer. Gezien de ongunstige weersomstandigheden leverden de ren ners een behoorlijke prestatie door deze afstand in anderhalf uur af te leggen. Een flinke training is wel nodig, want op Zondag 18 Maart wordt de Ronde van Noord-Holland verreden, over een afstand van 225 kilometer. De trainingsrit van a.s. Zondag wordt gehouden over 120 kilometer. De ren ners starten om half tien en gaan dan via de Wieringermeer naar Alkmaar en terug. Hoe men ook mag denken over „De verrader", het toneelspel van Herman Wouk dat gisteravond in „Tivoli" door de toneelgroep „Comedia" werd op gevoerd, men zal ongetwijfeld eenstemmig van oordeel zijn, dat op het acteer- vermogen van de medespelenden weinig of niets viel aan te merken. Men moet al heel veel gewend zijn, wil men dit tegenspreken. Iets anders is het, wanneer men tekortkomingen meent te hebben bespeurd in de inhoud en de daarin weer voorkomende atoom-theorieën, al dan niet ten dienste van Amerika of Rusland. Hééft men bezwaren, dan nog zal men die licht hebben vergeten, daar het stuk pakkend werd geschreven en boeiend ten tonele gevoerd. Waarmee de Helderse Volksuniversiteit, die de opvoering tot stand bracht, weer meer dan voldoende eer heeft ingelegd. Dit waren zo enkele kleinigheden, die weinig afbreuk deden aan de boei ende opvoering. Een verdienste van het stuk (een zeer grote verdienste zelfs) is, dat men aanvankelijk verras sende wendingen verwacht. Men gaat in het begin zelfs de uiterst betrouw bare professor met argwaan bezien. Bo vendien twijfelt men bij het begin van het laatste bedrijf er niet meer aan, of heel spoedig moet mr. Baker in het zand bijten. Ook dit is evenwel niet het geval. Het laatste bedrijf was een beklemmend geheel, met overigens een wat langdradige „levensgeschiedenis" van mr. Baker. Reeds eerder berichtten wij, dat voor bereidingen werden getroffen voor de huisvesting van een aantal Belgische militairen in Den Helder. Naar wij thans vernemen houdt dit verband met de plannen om onderdelen van de Bel gische en Nederlandse strijdkrachten gezamenlijk te laten oefenen met het oog op de toekomstige vorming van een West-Europees leger. De Belgische mi litairen. die in Den Helder komen oefe nen, zullen worden gehuisvest in barak ken. Deze barakken, die in Alkmaar en Halfweg hebben gestaan, zijn in gede monteerde toestand naar Den Helder vervoerd. Zij zullen worden opgetrok ken op het militaire oefenterrein ten Zuiden van het fort Kijkduin, waar men reeds met de voorbereidende werkzaam heden is begonnen. Er waren niet veel plaatsen onbezet, toen het doek wegzwaaide voor een keurig décor (wel wat poezelig gewor den in de loop der maanden), waarin Cor Hermus als de oude philosofische professor Tobias Emanuel gedurende de gehele voorstelling een grote en dank bare plaats zou innemen. Deze professor Emanuel komt name lijk op de verjaardag van zijn knappe secretaresse Jane Bailey (Elisabeth Versluys) tot de minder prettige ont dekking, dat zijn grootste vriend, dr Carr (Guus Hermus), die bij hem in huis woont en verloofd is met Jane Bailey, bezig is atoomgeheimen te ver raden aan Russische spionnen. De vlam ontbrandt, wanneer luite nant Henderson (Jef de Groot) het huis met een bezoek vereert om zijn nicht Jane te feliciteren, evenwel met de bedoeling om als lid van de gehei me dienst van de Marine dr. Carr als verrader te ontmaskeren. Het gelukt Henderson inderdaad aanwijzingen te vinden, die leiden tot ernstige verden kingen. Er komt een Geiger-apparaat aan te pas, dat feilloos aantoont dat in de flat radio-actieve stralen aanwezig zijn. Dan vindt captain Gallacher (Frits van Dijk) de oude professor, die aan vankelijk weigert om een vragenlijst in te vullen welke uitsluiting van de communistische docenten aan de facul teit wenst te bereiken, bereid om aan zijn vriend Carr een bekentenis te ont lokken. Dr. Carr verraadt zichzelf, daar in het radio-toestel in de kamer een microfoon is opgesteld die de man nen van de inlichtingendienst elders volledig op de hoogte houdt. Dr. Carr legt een bekentenis af, maar krijgt de gelegenheid, zich te rehabili teren door de leider van de Russische spionnagedienst, die in het bezit van de atoomgeheimen wenst te komen, in de val te lokken. En daartoe besluit dr. Carr. Hy geeft zijn vredestheorieën prijs, wenst de geheimen niet meer in handen te spelen van de Russen, en brengt spion mr. Baker (Joan Rem- melts) ten val. Zowel mr. Baker als dr Carr vinden daarbij de dood. Ons voornaamste bezwaar tegen de inhoud is, dat het ons onmogelijk lijkt om binnen enkele uren een vredes- theorie (dr. Carr was van mening dat een derde wereldoorlog kon worden voorkomen wanneer zowel Amerika als Rusland volledig in de atoomgeheimen zijn ingewijd) nietig te verklaren en dan volledig aan de andere zijde te gaan staan: er dus van te worden over tuigd dat Rusland verstoken dient te blijven van de geheimen. Het is im mers zo, dat dr. Carr van het ene in het andere uiterste valt. Zelfs de pro fessor, die doorgaat voor een man met principes, besluit plotseling de lijst voor uitsluiting van de communisten te tekenen. Afgezien van alle poltieke en atoom-praat dus enkele pertinente onwaarschijnlijkheden. Vooral in een zaak als deze. En verder mag men toch aannemen dat niet alleen de geheime dienst, maar ook de spion zijn veiligheids- en voor zorgsmaatregelen treft, hetgeen door de schrijver zo treffend wordt geaccen tueerd wanneer mr. Baker zich ten slotte in het hol van de leeuw bevindt. Ietwat onbenullig doet het dan aan. wanneer het huis waarin dr. Carr woont wordt volgepropt met lieden van de geheime dienst in opzichtige oliejassen gehuld en voorzien van de witte Marine-mutsen. Een weinig min der vertoon (een spion vertrouwt lijn tipgever toch niet), was hier wel op zijn plaats geweest. Mogen wij het hierbij laten en nog een enkel woord wijden aan de rolver deling. Deze was werkelijk voortref felijk, met uitstekende creaties van Cor en Guus Hermes, Elisabeth Ver sluys, Jef de Groot, Joan Remmelts en Frits van Dijk. Vooral laatstgenoemde had een rol aan het lichaam geschre ven, waarvan hij een dankbaar gebruik maakte om sterk op de voorgrond te treden. Ook de andere medewerken den bleven ver boven de middelmaat. „Comedia" en Volksuniversiteit heb ben weer iets goeds gebracht! Ofschoon het op het eerste gezicht een vrij eenvoudige zaak was waarvoor Jan te B. uit Wieringen Maandagmid dag voor de Alkmaarse politierechter moest terecht staan, nam de behande ling ervan toch bijna een uur in beslag. Te B., die als aannemer een werk uit voerde voor de gemeente Den Helder, had na afloop van een werkdag het slot van de directiekeet geforceerd om er het dagboek te lezen. De dag tevoren had hij dit ook reeds gedaan en toen had hij het dagboek mee naar huis ge nomen om het daar op zijn gemak door te bladeren. Toen opzichter G. bemerk te, dat tijdens zijn afwezigheid iemand in de directiekeet was geweest, diende hij een aanklacht wegens vredebreuk in. De officier van Justitie, mr. A. W. Holsteijn, zeide te kunnen begrijpen dat G. niet op dergelijke bezoeken gesteld was en achtte vredebreuk bewezen. De eis wac f 75.subs. 30 dagen. D verdediger, mr. Jonker, gaf een overzicht van de moeilijkheden waar mede Te B. te kampen heeft gehad. Spreker betoogde tlat zijn cliënt het volste recht had het dagboek te contro leren en dat men hem er zelfs een af schrift van had moeten verstrekken. De verdediger zag de aangifte als een soort wraakneming. Spreker betoogde, dat niet van binnendringen kon worden ge sproken en vroeg de politierechter het ten laste gelegde niet bewezen te ver klaren. Mr. Alblas was van mening dat deze strafzaak weinig te betekenen had. Hij achtte het wederrechtelijk binnendrin gen bewezen en veroordeelde Te B. tot f 10.subs. 5 dagen. In de tweede helft van deze week wordt in het gebouw „Maranatha" aan de Vijzelstraat een z.g. Maranatha- conferentie gehouden. De eerste samenkomst wordt belegd op Vrijdag avond 23 Februari om half acht. Op Zaterdag 24 Februari worden bijeen komsten gehouden om drie uur 's mid dags en half acht 's avonds. De aan vangstijden van de Zondag te houden samenkomsten zijn tien uur, drie uur en half acht. Als sprekers zullen op treden de evangelist J. Kits, die de leiding heeft van de conferentie, P. D. Bordelmeijer en M. C. van der Flier Het onderwerp van deze Maranatha- conferentie zal zijn: „De blinkende Morgenster". Voor de jeugd wordt een samen komst gehouden op Maandagavond 26 Februari, om acht uur. Het onder werp van deze avond zal zijn: „De grote vergissing". Medewerking wordt verleend door de jeugdgroep „Alarm". waarvan het zaaltje vriendelyk voor In de Modevakschool „Mova ter beschikking w» gesteld, werd Zaterdagmiddag een bijeenkomst gehoadfa i ïvfhohhers die voornemens waren een Kynologische Vereniti„ van hondenliefhebbers, aie initiatief hi Omstreken op te richten. Het initiatief hiertoe wa, Bi(. voor Den Helder en gegaan van de heer J. Butter, een bekend hondenvriend, die voordat de richtingsvergadering p.aats vond al heel wat voorbereidend werk had mo^ verrichten. Toen de heer Butter de bijeenkomst met een kort woord opende, bleek, da maar weinige van de uitgenodigde hon denkenners zich door Piuvius nadden laten weerhouden om de oprichtings vergadering bij te wonen. Tot op heden waren de eigenaars van rashonden, in dien zij zich geroepen gevoelden om zich bij een kynologische vereniging aan te sluiten, aangewezen op West Friesland, welke vereniging de gehele kop van de provincie Noord Holland omvat. Alle aanwezigen achtten dit voor de inwoners van Den Helder niet ideaal. Daarbij waren zij van mening dat onze stad groot genoeg is en voldoende b°n denvrienden telt om zelf een dergelijke vereniging te bezitten. Men besloot daarop de Kynologische Vereniging op te richten, waaronder tevens Wieringen en Texel zullen ressorteren. De erken ning zal aan de Raad van Beheer op Kynologisch gebied in Nederland wor den aangevraagd. Het bedrag waarvoor men lid kan zijn is vastgesteld op f 3. Donateurs betalen f 1.50 per jaar. Er zullen clubmatches worden geor ganiseerd en eventueel volgt ook een Concours d'Elégance. Aan deelname is het lidmaatschap verbonden, zodat iedere eigenaar van een rashond wordt Het Christelijk Mannenkoor, diri gent de heer J. A. van der Vliet, heeft zich voorgenomen op Woensdag 28 B'ebruari in de Bethelkerk een concert te geven. Het koor heeft niet minder dan tien nummers op het programma staan, waarbij, behalve enkele eenvou dige ook werkjes die zwaardere eisen aan de zangers zullen stellen. Ook worden de twee werkjes gezongen, waarmee het koor verleden jaar op een concours in Den Haag uitkwam, namelijk „Tehuis" van Jac. Bonset en „Die winter is verganghen", voor man nenkoor bewerkt door Leo Mens. Wat de medewerking betreft, heeft het bestuur voor Den Helder een ge heel nieuwe weg ingeslagen. Het is ditmaal eens geen vocale of instru mentale afwisseling die wordt gebo den, maar een declamatorische, daar de heer F. C. van Dorp uit Rotterdam bereid gevonden werd het programma verder aan te vullen. Als „woordkunstenaar" is de heer Van Dorp zeker geen onbekende, ook niet in onze stad, waar hij reeds eer der optrad. Het bestuur verwacht, dat het gehele programma in de smaak zal vallen. Men doet er goed aan, zich zo spoedig mogelijk van een plaats te voorzien, daar het entree-geld slechts vijftig cent bedraagt. Het concert, dat gisteravond door het Stedeiyk Muziekkorps en het Nederlands- hervormd kerkkoor in de Nieuwe kerk werd gegeven, kan als een alleszins geslaagd experiment worden beschouwd. Het gebodene stond op een hoog peil en wat niet minder belangrijk is er was ondanks het slechte weer een zeer bevredigende belangstelling van het publiek. Het welverzorgde programma werd niet onnodig gerekt, waardoor mede by de toehoorders de behoefte werd ge schapen. binnen niet al te lange tyd nogmaals een dergeiyke avond te beleven. meen gelijk. Alleen moesten wij Dij de sopranen een enkele maal een iets te groot enthousiasme noteren, wat tot uiting kwam in een even te vroeg tijdig inzetten. Niettemin alle respect voor de wijze waarop de heer Pranger zijn dames en heren in de hand heeft Er wordt onder zijn leiding kennelijk zeer serieus gerepeteerd. De dames van het koor lieten zich later op de avond beluisteren in het vierstemmige „Agnus Dei" van Glück De pianobegeleiding door mej. Haas broek vormde hierin méér een eenheid met de zang dan in de compositie van Schubert aan het slot van het eerste optreden. De samenwerking tussen pianiste en koor was zeer bevredigend in het laatste nummer van het pro gramma, het vry zware werk „Das Ende des Gerichten" van Schicht. Het was te met-ken dat het koor bij de uit voering van deze compositie op de rand van zijn uiterste kunnen balan ceerde. De tekortkomingen mogen de zangeressen en zangers echter niet euvel worden geduid, omdat het goed is, bij de voortduur te streven naar een ideaal dat juist een trapje hoger is gelegen dan het niveau waarop men staat. Dit streven kwam in het laatste nummer naar voren, terwijl de overi ge werken van het koorprogramma slechts getuigenis aflegdeh van het geen men reeds had weten te berei ken. Vyf werken voor orkest. Een belangrijk aandeel in het pro gramma was toebedeeld aan het Stede- Voor verscheidene der aanwezigen zal het optreden van het Nederlands- hervormd kerkkoor in twee opzichten een verrassing zijn geweest. In de eerste plaats vanwege de quantiteit. Het koor is, sinds wij het de laatste maal in een openbare uitvoering be luisterden, flink in omvang toegeno men. Dat zegt op zichzelf niet veel, maar het brengt wel mee dat de lei ding nu enige selectie kan toepassen zonder vrees te koesteren voor een decimering van het stemmenmateriaal. De directeur, de heer G. Pranger, ver keert wat dit betreft in een bevoor rechte positie, want de samenstelling van het koor is zodanig, dat een scher pe selectie niet meer nodig is. Het optreden van het koor was na melijk in de tweede plaats een verras sing vanwege de kwaliteit. De zang voldeed minstens aan de eisen die aan een kerkkoor mogen worden gesteld en stelde zelfs geenszins teleur nu het een concert voor een betalend pu bliek betrof. De vier gedragen com posities, waarmee het koor de avond opende, werden met zeer veel begrip voor de inhoud vertolkt. De stemver houdingen lagen (gelet op het feit dat men over het algemeen met een tekort aan mannenstemmen te kampen heef*) niet ongunstig. De nuancering was welverzorgd, de uitspraak correct en het inzetten geschiedde over hei alge lijk Muziekkorps, dat zich deze avond bewust was van zijn verantwoorde lijkheid. De nieuwe uniformen zijn een uiterlijk element, dat evenwel toch een innerlijke verplichting mee brengt. Daarenboven concerteerde het korps vooor het eerst in de Nieuwe kerk, waar de toehoorders de uitvoe ringen door de Marinierskapel als ver gelijkingsmateriaal ter beschikking hadden. Ook dit maakte de opgave voor de heer Steinroth en zijn mannen zwaarder. Een omstandigheid in hun voordeel was ontegenzeggelijk de uit stekende acoustiek in het kerkgebouw welke het blazen vergemakkelijkte en het effect verhoogde. Al deze facto ren, gevoegd bij de muzikaliteit en het enthousiasme van de muzikanten, heb ben ertoe bijgedragen, dat ook het in strumentale gedeelte van dit kerkcon- cert geheel slaagde. Het eerste nummer, de ouverture „Yelva" van Reissiger, werd uitge voerd in een lofwaardige homogeni teit. Alle aanwijzingen in de parti tuur werden ambitieus en met be kwaamheid nageleefd. Ook in het krachtigste fortissimo bleef de klank van het ensemble evenwichtig en zui ver. De clarinettisten leverden een goede prestatie in het reeds enige ma len door het Stedelijk uitgevoerde „In termezzo" van Coleridge-Taylor. Knap solowerk liet de pistonnist B. Bruin horen in het symphonisch gedicht ..Finlandia" van Jean Sibelius, waarin overigens het gehele korps zich met bezieling en vakmanschap van zijn lang niet eenvoudige taak kweet. In de door Kessels gearrangeerde fantasie uit Weber's „Freischütz" vielen ver scheidene goedgeblazen solo-na rtiities te beluisteren, o.a van de hoboïst D Kolhorn in het „Gebet". De voorzitter van het Nederlands hervormd kerkkoor, de heer H. J. do Bunje, sprak aan het slot van de avond zeker naar het hart van alle aanwezigen, toen hy een spoedige her haling van een dergelijk concert wenste. Alle medewerkenden deelden in de hulde, die de heer De Bunje ten slotte in de vórm van bloemen bracht aan de pianist*. aangeraden zich bij de verenigine te sluiten. 6 *an Tot bestuursleden werden benoema de heren D. van Bergeyk, Tuintjes^ 44, Huisduinen (voorzitter), j. A p 8 ters, Van Leeuwenhoekstraat 17 taris), J. J. Butter, Wilhelminastraat RA (penningmeester) en de heer R. Rak™ te Den Oever (commissaris). Aan ge" noemde adressen kan men zich als ]m opgeven. Het ligt in de bedoeling 0m een kaartsysteem aan te leggen van d» in Den Helder aanwezige rashonden Aan de leden kunnen dan alle moge lyke inlichtingen worden verstrekt, wat bijvoorbeeld met het oog op fokken van groot belang is. Tevens neemt de ver eniging op zich, de leden zo veel moge lijk met raad en daad bij te staan bii alle voorkomende moeilijkheden op ky. nologisch terrein. Met belangstelling wordt de medewerking vah ieder» eigenaar van een rashond tegemoet ge. zien. In aansluiting op de Zaterdag, avond in Formosa gehouden Youth tor Christ-rally wordt Woensdag een con tactavond georganiseerd in het ge- bouw Palmstraat. Van een huis in de Violenstraat werd een ruit stukgegoooid. Hetzelfde gebeurde in de Corn. Ditostraat. Van lantaarnpalen aan de 3e Emmadwars- straat en aan de Buitenhaven werden de glazen mantels vernield. Op Donderdagavond 22 Februari wordt in Formosa een algemene leden- vergadering gehouden van de Hel. derse Tennisclub. De agenda vermeldt o.m. het punt „Bestuursverkiezing", in verband met het vertrek van de heer K. Rijpma. Wy lazen in „De Sportkroniek", dat L. C. de Graaf overschrijving heeft aangevraagd van H.R.C. naar Water vogels. Bevallen: N. Hoornsman—Vermaas, R. Zwart—De Jong, d. T. Groot—Krul, z. P. Jansen—Boogert, z. A. Bakker—De Boer, d. J. M. H. Rijkers—Körber, z. H. Wil- lems—Warink, z. G. D. Westers—Kuiken, d. P. Riechelmann—Pickering, d. P. L. Slot— Remijnse, z. N. van Beek—Reijnhout, z. M. Kater-De Hek, z. Ondertrouwd: J. Bruintjes en L. M. Kiekebos. J. M. de Munck. en A, N. Visser. J. Gelmers en E. Bürmeister. P. F. Cheret en J. E. Dortman. C. Wit en J. M. C. Lu- cassen. A. van Wensem en A. Slikker. Getrouwd: J. van den Burg en A. E. Stout. L. Broekhuizen en H. Goedegebuur. - J. Oudkerk en J. Bais. A. Schiferli en J. van Dijk. Overleden: A. W. Kersten, wed. van A van Straaten, 82 jaar. G. Bak (m), 55 jaar. A. Kuiken (m), 80 jaar. K. Swart (m), 78 jaar. J. F. Schorsij (m), 80 jaar. - K E. de Wit, echtgenote van T. van IJzea» doorn, 72 jaar. Gevonden: armband, autoped, ball- pointpen, bootje,c apuchon, ceintuur, dal- speld, grijs jasje en portemonnaie met in houd, herdershond, polshorloge, hoed, handschoen, jonge poes, kip, hl kolen, portemonnaie met inhoud, padvindersriem, kinderrijwiel, rijwielsleuteltje, speelgoed- paardje, shawl, halve kist sinaasappelen, kindertasje, twee rollen verband, want. Verloren: broche, aansteker, auto ped, bankbiljet, voetbal, fles neusdrup pels, étui met vulpen en vulpotlood, glacé handschoen, hond (bouvier), jas, legitima tiebewijs, portemonnaie, inr. 1,50, ideia inhoud 1,58, idem inh. 6,66, idem inft. 0,35. welpenpet. Voor het aangeven van gevonden voor werpen en het afhalen van verloren voor werpen is het politiebureau aan de Kerk- gracht op werkdagen geopend van elf tot één uur. Aan de gemeentelijke visafslag werd gedurende de vorige week aange voerd: 4253 kg. bot, 255 kg. garnalen, 364 kg. kaan, 1852 kg. kabeljauw, 7060 kg. schar, 14335 kg. schol, 252 kg. tar bot, 4993 kg. tong, 15320 kg. wijting, 11 kg. lever. Hr. Ms. fregatten „Van Ewijck" e" „Dubois" zijn gistermiddag even na twaalven naar zee vertrokken. Het is morgen hoog water om 7 w en 19.35 uur en laag water om 1.50 e'1 13.40 uur. De temperatuur van het zee- water was 4,3 graden Celsius. Door de Rijkswaterstaat te Haarlem werd het herstellen van acht strand- hoofden aan de kust van Noord-Holland aanbesteed. De laagste inschrijving werd ontvangen van het aanneming?" bedrijf fa. Jac. G. van Oord en Zn. Utrecht en het aannemers- en handels bedrijf Van Oord te Werkendam ^et f 393.846.—. VRIJSPRAAK WEGENS GEBREK AAN BEWIJS Hendrikus C. de H. uit Den Held1* stond gisteren voor de Alkmaarse P0"' tierechter terecht onder beschuldig1™ van mishandeling. Hem was ten 'as gelegd dat hij een meisje, dat een dein van zijn café had opengeworpen, nagelopen en een stomp had gegeven Dat achternalopen gaf De H. volm®0^ dig toe, doch wat verder in de tenla' e legging stond, ontkende hü. "a slechts één getuige, het geslagen me'Sj_.' het tegendeel beweerde, werd ®c. overeenkomstig het requisitoir vrÜU^ sproken by gebrek aan bewijs.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3