Er waren geen onregelmatigheden Sport in 't kort BRANDERIGE HUID KoilopdeBorSt Dreigende inflatie en tekorten Middlesborough in Amsterdam DÉBRALINE Alleen hei weer speelde Broekman en Van der Voort parten Drieling op bezoek bij drieiing Delftenaren beleefden hachelijk avontuur Steenberghe heelt kans van slagen Mr. C. P. Eecen, jurylid bij kampioenschappen te Davos: Dr. Lang gaat vrij-uit WIJ wilden weten waarom de 10.000 meter dan niet tot Maandag was uitgesteld. Voetbalcompetitie zal 2 Sept. beginnen Acquisiteur lichtte vele kloosters op Korea-conflict had een economische terugslag Belgische schilder op Bali aangevallen W. v. d. Voort draaide weer op volle toeren Snelste tijd op 1500 meter De meeste belangstelling ging uit naar Wilfred Mannion en manager David Jack Twee wijzigingen in de Engelse ploeg Geen cassatieberoep van R.M.S. tegen de K.P.M. Griep geeft geen reden tot ongerustheid Ikes hoofdkwartier komt bij Rocqencourt DE p- v. d. A. zal, temeer daar ook de zgn. derde macht de voorkeur geeft aan een nationaal kabinet, een rege ring dus op zo breed mogelijke basis, zeker in de komende regering zitting moeten hebben. De socialisten, die nu weer geheel vrij staan, hebben omtrent het toekomstige regeringsbeleid zeer speciale verlangens. Uit hun fractie heeft zich een kleine commissie gevormd, die daarvoor een leidraad heeft opgesteld. Ongetwijfeld mag bU de P. v. d. A. wel zoveel begrip verondersteld worden voor de moeilijke situatie waarin ons 'and verkeert, dat zy na een gedegen overleg met mr. Steenberghe tot een compromis bereid zou worden gevon den Maar èls de nieuwe formateur nog voor obstakels komt te staan, dan zul len deze voornamelijk in de „rode" hoek gezocht moeten worden Wij hebben enig vertrouwen, dat mr. Steenberghe sla gen zal, doch wij geloven niet, dat voor hem alles op rolletjes zal lopen. DINSDAG 20 FEBRUARI 1981 £j{ iou geen aanleiding zijn geweest om thans nog op de wereldkampioenschap pen schaatsenrijden terug te komen, als niet in verschillende krantenartikelen en radiopraatjes felle critiek was geleverd op de organisatie van deze wed strijden, en wel speciaal ten aanzien van de scheidsrechter dr. Lang. In verhand hiermede hadden wij een onderhoud met mr. C. P. Eecen, jurylid bij deze kam pioenschappen, die ons zijn mening vertelde over de wedstrijden en over de jrltiek op dr. Lang. len welke te Davos in het leven wer den geroepen. .r OORD AT wij mr. Eecen aan het woord laten, willen wij opmerken jat het bij schaatswedstrijden veel spoediger tot meningsverschillen komt dan bij athletiek-zwem- of andere in dividuele wedstrijden. Athleten lopen altijd onder vrijwel gelijke omstandig heden en zwemmers en zwemsters dui ken steeds in water van gelijke tem peratuur. Slechts de indeling in een zwakke of sterke serie kan van invloed zijn op de tijden, maar dan is er nog altijd een finale die de uiteindelijke beslissing zal geven. Met wedstrijden op de schaats is dat geheel anders. Een plotseling intredende dooi, het opste- Mr. C. P. EECEN ....geen onregelmatigheden ken of draaien van de wind en andere omstandigheden zijn van invloed op de tijden, tijden die direct tellen voor het totaal klassement. Zelden of nooit rij den het eerste en laatste paar onder gelijke omstandigheden. Het is niet aan ons te bepalen in hoeverre de wed strijdreglementen van de I.S.U. te kort schieten, maar vast staat dat die regle menten niet zo zijn en waarschijnlijk Bimmer zo zijn te maken, of sommige rijders zijn in het voordeel bij hun concurrenten. Het begon in Oslo gTEEDS weer geeft dat aanleiding tot protesten. Reeds voordat de we reldkampioenschappen te Davos een aanvang zouden nemen, was er een minder goede verstandhouding tussen de vertegenwoordigers van de ver schillende landen, zo vertelde ons de heer Eecen. De onregelmatigheden te Oslo waren daaraan niet vreemd. „Ik wil in het midden laten of Andersen gevallen is door het blitzlicht van een fotograaf, of dat hij de dupe is ge worden van zijn „mooi" rijden. Voor de wedstrijden is echter wel bij scheidsrechter Gudmundson geprotes teerd tegen de obstakels, die zich op de baan bevonden en waardoor later de schaats van Andersen bij zijn val werd verbogen. Bovendien heeft Gud mundson niet zelfstandig gehandeld en had het niet mogen voorkomen dat men Van der Voort op die 10.000 meter tot tweemaal toe wilde beletten om verder te rijden, aldus mr. Eecen. Hij voegde hieraan toe, dat de blunders in Noorwegen gezien moesten worden als een voprspel voor de m®ningsverschil- Critiek op dr. Lang f^E critiek op dr. Lang is voorname lijk gebaseerd op het feit, dat hij Zondagmiddag, niettegenstaande de slechte toestand van het ijs, de 10.000 meter liet rijden. „Men beweert", aldus mr. Eecen, „dat dr. Lang zich door de Noren heeft laten intimideren en dat daardoor de 10.000 meter wel werd ver reden. Er is echter geen Noor aan te pas gekomen. Dr. Lang heeft na het rijden van de 1500 meter met ver schillende juryleden gesproken en daar was ik ook bij. De föhn had het ijs uitermate slecht gemaakt en wij kwa men overeen dat de 10.000 meter 's avonds zou worden gereden. De ver wachting was dat het later op de dag wel weer iets zou gaan vriezen. Dr. Lang liep de jurytent uit om deze be slissing te laten omroepen. Enkele mi nuien later hoorden wij tot onze ver wondering de speaker zeggen dat de wedstrijden slechtséén uur werden uitgesteld. Dr. Lang kwam naar ons toe en vertelde de reden waarom hij zo plotseling ons besluit had veranderd. De wind was plotseling 180 graden om geslagen. Dr. Lang is een Zwitser en hij wist wat het betekende. Er zou sneeuw of regen komen en de kans op vorst was zo goed als zeker verkeken. De feiten hebben hem later ook in het gelijk gesteld. Er kwam regen en 's avonds was de baan in het geheel niet te berijden". Waarom niet uitgesteld? „Wel, het reglement bepaalt dat de Europese en wereldkampioenschappen op twee dagen verreden moeten wor den. Nu hadden wij de 10.000 meter 's Maandags kunnen laten rijden, maar o'an zou de 1500 meter geannuleerd worden. Bovendien .ras ne: onmoge lijk geweest om 's Maandags te rijden Een belangrijke ijshockey-wedstrijd tussen een Zwitsers en een buiten lands team moest wegens de slechte toestand van het ijs zelfs worden uit gesteld. Laat staan "lat men een enigszins normale schaatswedstrijd had kunnen houden". Wij merken hierbij op dat de Neder landse critiek voornamelijk voortspruit uit de overtuiging dat ?nze vertegen woordigers, Van der Voort in het bij zonder, gehandicapt zouden zijn. Wan neer men echter toch bepaald zou hebben dat de 10.000 meter op een an dere dag moest worden gereden, zou Van der Voort nog meer benadeeld zijn geworden. Immer?, Var. der Voort had op deze afstand een fantas tisch goede tijd gemaakt en het is maar zeer de vraag of hij op een ander tijd stip tot een zelfde prestatie in staat zou zijn geweest. Nu wij weten, dat de Noren geen enkele stem in het kapittel hadden en dat de beslissing van scheidsrechter dr. Lang volkomen ge rechtvaardigd was, kan de critiek op de leiding te Davos moeilijk staande worden gehouden. Het is slechts jammer dat Van der Voort en Broekman onder minder gun stige omstandigheden hebben gereden dan bijvoorbeeld een Andersen of een Cronshey. Dat was echter slechts te wijten aan Vrouwe Fortuna. die haar gunsten wat ongelijk over de deelne mers aan de wereldkampioenschappen heeft verdeeld. Men kan dat slechts be treuren, maar reden om een scheids rechter hiervoor verantwoordelijk te stellen of te spreken van „de onregel matigheden te Davos" is er zeker niet. Hoogstens zou het aanbeveling verdie nen de reglementen, waar mogelijk, zo te veranderen dat toevallige omstan digheden niet van zo'n ingrijpende aard kunnen zijn. Naar wjj vernemen heeft het Bonds- bestuur van de K.N.V.B. de aanvang van de nieuwe competitie (1951'52) vastgesteld op Zondag 2 September. De 49-jarige handelsreiziger W. A. W., die in hoger beroep voor het Am sterdamse gerechtshof tereehtatond. had er merkwaardige practyken op na ge houden. Als advertentie-reiziger TOd? het advertentie-bureau „Adex" had hR kans gezien vijf en twintig duizend gulden provisie op te strijken voor advertenties, die hy bil de leiding van kloosters wist los te praten, onder het motto, dat een z.g. „fabrikanten-actie" in de kosten zou voorzien. De ver dachte had inderdaad een dergeiyko actie op touw gezet, maar de opbreng sten daarvan zouden nimmer de kos ten van de talloze advertenties kunnen dekken. Voor het Hof verklaarde W., dat ds „Adex" met zijn werkwijze op do hoogte was, hetgeen door de procura tiehouder van de firma werd ontkend. De procureur-generaal noemde W. „een gevaarlijk man, die vol zit met streken". Hij vroeg bevestiging van het vonnis van twee en een half jaar, dat door de rechtbank gewezen was. Op 5 Maart zal het Hof uitspraak doen. Toen zeven weken geleden in het gezin Brandjes te Uitgeest een drieling werd geboren, was bij de talrijke gelukwensen ook een fe- licitatiekaartje dat was onder tekend met De Beverwijkse drieling". Deze schriftelijke ge lukwens is gevolgd door een per soonlijk bezoekje. De fotograaf ging mee endaar zitten ze nu de thans zesjarige Beverwijkers en de zeven weken oude Uitgees- ters. Jan Spruit nam Gerard Brandjes op schoot, Joke Brandjes nestelde zich in de armen van Bep Spruit en Kees Spruit ontfermde zich over Wim Brandjes. Foto H. J. van Roon, B'wijk) Ferrari zegevierde in Buenos Aires Bobsleewedstrijd eiste een dode Tegen de verwachting in heeft Gonzales met Ferrari te Buenos Aires, de grote prijs van President Peron ge wonnen. Insiders waren van mening geweest, dat het Mercedes Benz-team zonder enige moeite zou gaan winnen. Deze mening was gebaseerd op de trai ningstijden welke vorige week werden gemaakt. Gonzales had tijdens de wed strijden voor de 157.500 km. 1 uur 35 min. en 18,9 sec. nodig. De Mercedes Benz. van Lang kwam 17 sec. later door de finish en Fangia eveneens met Mer cedes noteerde een tijd van 1 uur 36 min, 15,4 sec. Tien Nederlandse wieleramateurs zullen deelnemen aan de ronde van West-Vlaanderen, welke van 25 Maart tot en met 31 Maart wordt georgani seerd. Het zijn: Roks (Sprundel), Suij- kerbuijk (Breda), Van Oers (Langeweg), Roovers (Etten), Mangelaars (Hooger- heide), Van Elderen (Eindhoven), Wit- teveen (Amsterdam), Dekkers (Eind hoven) Brinkman (Maasland) en Ver- wijmeren (Breda). De bekende Duitse schoolslag zwemmer Herbert Klein, heeft tijdens de wedstrijden te Darmstadt het Euro pees record op de 200 meter schoolslag verbeterd. Hij legde de afstand af in 2 min. 31,4 sec. Ieder jaar weer, gebeuren er onge lukken zij wedstrijden in het bobsleeën. Te Oberhoff, tijdens de Oostduitse kam pioenschappen, vloog een vierpersoons bob, bestuurd door Otto Harz, bij het nemen van een bocht uti de baan en kwam in botsing met een boom. Harz werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij korte tijd later is overleden. De toestand van de an dere drie inzittenden is critiek. Grootste economische vraagstukken De grootste economische vraagstuk ken, waar tegenover de wereld zich in 1951 geplaatst ziet, zyn de dreigende inflatie en de dreigende tekorten, zo wordt in een door de Verenigde Naties gepubliceerd rapport over de economi sche toestand in de wereld gezegd. Het rapport heeft betrekking op de periode 1949-50 en het zegt, dat in die periode de hoeveelheid geproduceerde goederen en de omvang van de inter nationale handel tot nieuwe hoogtepun ten stegen maar niet zonder ernstige economische moeilijkheden in een aan tal landen. De te weinig ontwikkelde landen hebben weinig of geen vorderin gen gemaakt. Ondanks de nieuwe pro ductiehoogtepunten stond de werkloos heid in de Verenigde Staten nog steeds op het naoorlogse hoogtepunt en in de eerste helft van 1950 was deze groter dan op enig ogenblik na het einde van de tweede wereldoorlog. De economische terugslag van de ge beurtenissen in Korea in de tweede helft van 1950 weerspiegelde zich in stijgende prijzen van grondstoffen, stij gende kosten van levensonderhoud, de wederinvoering van omvangrijke eco nomische controlemaatregelen, een over- De Belgische schilder Le Majeur wiens verblijf aan de Zuidkust van Bali in de loop der jaren door dui zenden toeristen werd bezocht, is door een bende van twaalf man met slag wapens aangevallen en beroofd. Toen in de aangrenzende dessa op de kentongan (alarmtrom) werd geslagen, vluchtte de bende met de radio en een deel van het huisraad. De schilder werd later met wonden aan het hoofd en rug aangetroffen. Wim van der Voort is volledig her steld van de bloeduitstorting in zyn rechterbeen, hetgeen hy Maandagavond let Drontheim op de 1500 meter bewees, toen hy een tijd liet noteren van 2 min. i',6 sec., nog 0.1 sec. beneden zön per- •oonlijk record, dat hy te Davos had ge bakt en dat reeds de beste tyd was Welke ooit door een Nederlander op «eze afstand gemaakt. tijd van 2 min. 17,6 sec., tevens •*n seizoen record, was zo goed dat ein delijk het 20 jaar oude baanrecord van drontheim werd verbeterd. Clas Thun- ®erg had namelijk op 1 Maart 1931 het baanrecord op 2 min. 18,1 sec. gesteld. Dok Kees Broekman was in uitstekende orm en met een tijd van 2 min. 21,1 f*o. kwam hij op de tweede plaats in d'h ,k'assement op deze afstand, een ubbele zege dus voor onze beide land- lenoten. Door een buitengewoon fraaie over- .«"«ng van Kees Broekman op de 000 meter, die hij in de prachtige Jd van 17 min. 13 7 sec. aflegde, is de uit De Lier eerste geworden in het Hdklassement van de tweedaagse in- rnationale wedstrijden te Drontheim. an der Voort kwam niet op de 10.000 bieter uit. Tweede achter Broekman was Wiggo l?Sfn ^Noorwegen) met 17.39.2. j, et eindklassement luidt: 1. Kees 19»°2?man 198948 Pnt.- 2. Henry Wahl tint Pnt': 3- w'gg° Kansen 199.270 l': 4 Vngvar Karlsen 199.326 pnt. MET een door de KNVB speciaal gecharterd KLM-toestel zyn Maandagmiddag spelers en officials van de Engelse eerste divisie-club Middlesborough uit Newcastle op Schiphol aangekomen. Het gezelschap heeft zyn intrek genomen in hotel 1'Europe. Vandaag hopen de spelers in het stadion de benen wat los tc trappen. Als manager van de club is meegekomen David Jack, een der grootste voetballers, die Engeland ooit heeft gehad. Hy kwam eerst uit voor Bolton Wanderers en is later jarenlang aanvoerder van Arsenal en het nationale Engelse elftal geweest. Jack was bovendien de eerste speler, die in Engeland „verkocht" werd voor een bedrag van niet minder dan 10.000 Pond Sterling. kunnen genieten van voetbal van de bovenste plank. Deviezen-moeiiykheden. JN Engeland geldt de regel, dat voor het spelen van een wedstrijd als de ze 50 procent van de recettes wordt afgestaan aan de bezoekende club. De huidige deviezenbepalingen maken de ze regeling voor ons land onmogelijk Wel zal Middlesborough een bepaald bedrag door de KNVB worden over handigd, maar het laat zich aanzien, dat dit veel minder zal zijn, dan de helft der recettes. Het is in verband met deze deviezenbepalingen, dat de KNVB de vluchten naar en van Schip hol per extra KLM-vliegtuig (die im mers in Nederlandse valuta kunnen worden betaald) voor zijn rekening neemt. Nieuwe linkervleugel pOOR een verwonding, die linksbin nen McCrae van Middlesborough 'n de competitiewedstryd van Zaterdag heeft opgelopen en doordat linksbuiten Hartnett evenmin fit is. zal deze Engel se profclub met een gewijzigde linker vleugel in het veld komen. Linksbin nen zal zijn Fitzsimons en linksbuiten Woodward, die sinds 1949 voor Midd lesborough speelt en indertiid wer^ overgenomen van Bolton Wanderers Als reserve van de ploeg is aangewe zen Hepple. r»p Schiphol ging aller aandacht uit naar de kleine voetbal-goochelaar Wilfred Mannion, die nauwelijks 1.65 meter lang is en verleden jaar, na een langdurige onenigheid met het bestunr, weer in de ploeg is opgesteld. Ondanks het feit, dat hij naar schatting minstens 34 jaar oud moet zijn (Engelse profes sionals stellen er veel prijs op zich over hun leéftijd niet uit te laten), want hy kwam 15 jaar geleden al voor Iiddlesborough uit erf vierde sedert dien, ook in de nationale ploeg, onge ëvenaarde triomphen, meent men, dat het huidige succes van dit elftal voor een groot deel aan zijn optreden te danken is. Te sterk. ALGEMEEN is men van mening, dat deze profclub als een der sterkste van Engeland en de sterkste tegen wie een voorlopig Nederlands elftal de laat ste jaren is aangetreden, een te zware tegenstander voor onze landgenoten zal blijken te zün. Dat er niettemin voor deze wedstryd grote belangstelling be staat, is overigens volkomen begrijpe lijk, omdat men Woensdagmiddag zal Binnenkort nieuwe procedure Namens de regering der Zuid-Mo lukse republiek is besloten geen cas satieberoep in te stellen tegen de uit spraak van 't Amsterdamse gerechts hof inzake de R.M.S. tegen de K.P.M., waarbij het Hof zich onbevoegd heeft verklaard. Een nieuwe procedure, op een andere grondslag dan de thans beëindigende procedure, zal echter binnenkort tegen de K.P.M. aanhangig worden gemaakt. Naar aanleiding van vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Mol (KVP), is de minister van Sociale Za ken „op grond van deskundige voorlich ting van oordeel, dat de huidige griep epidemie naar ernst en omvang niet af wijkt van de epidemieën, die om het andere jaar plegen voor te komen" De sterfte is geenszins abnormaal en het aantal ernstige complicaties niet groot. Er bestaat derhalve geen gegronde re den voor ongerustheid. De voor een al gemene inenting tegen influenza ge voerde dagbladpropaganrta moet voor tijdig geacht worden. In de ons omrin gende landen wordt evenmin op grote schaal inenting tegen influenza toege past. Dat branden en schrijnen van Uw huid kunt gij afdoende bestrijden met het ontsmettende huidgenees middel met „dieptewerking" HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN Gistermorgen hebben twee Delfte naren op de Jaagweg onder Oudendijk een zeer hachelijk avontuur beleefd De heren S. van der Giesen en J. van Eyk, beiden in dienst van Gebr. Prins' bouwmatenaienhandel te Delft, reden met een oude dump wagen in de rich ting Hoorn. Waarschijnlijk door slip pen is de wagen in de zachte berm be land, waarna hij kantelde en op de kop in de Jaagvaart terecht kwam. De twee mannen in de cabine kwamen daardoor in een weinig benijdenswaar dige positie te verkeren. De wagen zakte zo diep weg, dat er slechts een luchtlaag van twintig centimeter in de cabine bleef. De mannen konden dus het hoofd boven water houden, maai daar was dan ook alles. Gelukkig had den drie personeelsleden van de Pro vinciale Waterstaat, de heren Bakker, Fennema en Westhoeve, het ongeluk zien gebeuren en met vereende krach ten slaagden ze er in een deur van de auto open te trekken. De ene inzit tende was toen spoedig op het droge, maar de ander bevond zich met zijn hoofd aan de andere kant van de in gebouwde motor en hij moest dus een duik nemen om naar de geopende deur te komen. De mannen van de Waterstaat pakten hem by de benen en sleurden hem op de kant. Toevallig passeerde ju*t een reizi ger van de Klokzeepfabrieki en die laadde de beide natte Delftenaren in zijn wagen en bracht ze naar het Stadsziekenhuis te Purmerend. Hiei bleek, dat ze geen lichameUjk letsel hadden opgelopen. Wel waren ze zo danig In de war. dat ze enige tyd in het ziekenhuis zullen moeten verblij ven om op verhaal te komen. De wagen is naderhand door de fa Van der Linden en Winkel uit de Jaagvaart getakeld. gaan van de productie in een groot deel van de wereld op bewapeningsprodue- tie en een atmosfeer van dreigende in flatie in een aantal landen, in het by- zonder in de V.S. Na een tijdelijke terugslag in 1949 verminderde het nadelige saldo van de wereld met de Ver. Staten wegens goe deren en diensten gestadig en het be reikte in de eerste helft van IC *8 een gemiddelde dat kleiner was dan 2/5 van wat het een jaar tevoren was geweest. De omvang van de wereldexport was in 1949 9% groter dan die van 1948. In de eerste helft van 1950 nam deze toe tot ongeveer 13% boven de omvang van 1948 en van 1937. De omvang van de Amerikaanse export was in 1949 iets groter dan in 1948, toen de export twee keer zo groot was als in 1937. De om vang van de export in West-Europa was in 1949 bijna 20% en de van de rest van de wereld ongeveer 5% groter dan in 1948. Het hoofdkwartier van generaal Eisenhower zal op een stuk grond van de Franse regering komen van onge veer 25 hectare, gelegen ten Noord- Westen van Rocqencourt aan de hoofd weg Versailles Saint Germain. Met de bouw van het hoofdkwartier hoopt men tegen het einde van Mei gereed te zyn. De aanleg zal zo zijn, dat uitbreidingen, indien nodig, mogelijk zijn. Men ver wacht de definitieve plannen aan het einde der week. De juiste begindatum van het bouwen is nog niet bekend. Wrijf deze krachtige zalf op keel, borst en rug. Ze werkt als een pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U inademt. Verwijdert congestie, verge makkelijkt de ademhaling en verhelpt ,4*^. verkoudheid meestal ia één nacht. (Vervolg van pagina 1). J-JIJ is daaraan niet gebonden. In zo verre is het juist gezien iemand tot formateur te benoemen, die al mag hy zyn sporen op politiek terrein ruim schoots verdiend hebben op dit ogenblik een outsider genoemd kan wor den. Met de candidaten, die hy een plaat* in het nieuwe kabinet waardig keurt, zal hij tot een definitief program moe ten komen. De mensen, de hij aanzoekt zullen dus een woordje moeten kunnen meepraten over de maatregelen, die in de toekomst getroffen dienen te wor den en waarvoor zij verantwoording zullen dragen. Dat maakt de keuze der personen wat gemakkelijker, maar aan de andere kant zal elke formateur, dus ook de heer Steenberghe, zich er terdege van bewust moeten zyn, dat een kabinet dat geacht kan worden het vertrouwen van het parlement te genieten, de steun van de beide grote partijen niet ontbe ren kan, tenzij hij zou zoeken in de richting van een regering zonder de P. v. de A. Wij kunnen dit niet aanne men, omdat de K.V.P. daarop zeker geen prijs zou stellen. De P. v. d. A.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4