Alleen buitenlandse hulp kan nog millioenen van de dood redden JIMMY BROWN ALS BOKSER DE SIJITEL Nehroe was ie optimistisch Pim, Pam en Amerikaanse luchtmacht kan Rusland met geweldige kracht treffen BA t HONGERSPOOK WAART ROND IN INDIA Bittere critiek op zorgeloze regering Bonus voor vrijwilligers in Korea? MOOI CADEAU VAN VERBINDINGSTROEPEN Prinses Marijke kreeg 'n fornuis Dubbel jubileum Twee doden door gasverstikking In Indonesië 4,6 pet Christenen Honden beten 15 schapen en vier lammeren dood Maar de infanterist zal de beslissing brengen Geen mars naar Moskou 'n Zachte gave huid 0 Een moderne oorlog eist uiterst n» 2 schepen Het Radioprogramma VERDELGT RATTEN (Van onze correspondent in India) J|ET spook van de hongersnood, dat in dc vreselijke hongerjaren 1943—1944 in Bengalen rondwaarde en drie millioen mensenlevens eiste, bedreigt geheel India thans zo ernstig, dat een catastrofe niet kan uitblijven, wanneer het 'buiten land niet onmiddellijk hulp biedt. Maar zelfs wanneer dat gebeurt, is het nog de vraag, of de meest bedreigde gebieden tijdig bereikt kunnen worden om het gevaar van een massasterfte af te wenden. CINDS enige maanden was het bekend, ni+ö'oe+rp'lrtA «rp.hip.den van dat in uitgestrekte gebieden van India, vooral in de provincies Bombay gn Bihar de graanvoorraden niet vol doende waren. In New Delhi wilde men echter de ernst van de toestand nog niet inzien. Men vertrouwde er op het voedselprobleem door een verhoging van de eigen levensmiddelen-productie te kunnen oplossen. In een opzien barende rede verklaarde Nehroe nog in in de zomer van 1949, dat India van het jaar 1953 af geen buitenlandse le vensmiddelenimporten meer nodig zou hebben, daar het zich van dit tijdstip af zelf kon onderhouden, dank zij een verhoging van de landbouwproductie met vijftien procent. Reeds toen werd er gewaarschuwd, dat men in een land, waar de bevolking ieder jaar met vier tot vijf millioen mensen toeneemt, de oogst over uitgestrekte gebieden gere geld door rampen vernietigd wordt en de landbouw op een schrikwekkend laag niveau het voedselprobleem met propaganda alleen niet oplost. Bittere critiek INMIDDELS hebben de feiten de scep tici gelijk gegeven. In December moest de Indiase minister van Land bouw toegeven, dat in bijna alle Indiase provincies de productie beneden het verbruik bleef. De regering zag zich genoodzaakt onmiddellijk in het bui tenland vier millioen ton graan te ko pen en de levensmiddelen-rantsoenen zodanig te beperken, dat ze niet meer voldoende zijn om het volk te voeden, doch alleen om het totale verhongeren van honderden millioenen mensen een tijd lang op te schorten. Deze drastische maatregel werkte des te meer alarme rend, doordat de Indiase regering tege lijkertijd aan de Verenigde Staten om toezending van twee millioen ton graan Terzocht, een verzoek, dat in het Ame rikaanse congres als gevolg van Neh- roe's houding in de UNO weinig ge waardeerd werd en levendige discussies in Amerika uitlokte. Zowel in de Ver enigde Staten als ook in India heeft men bittere woorden van critiek over de politiek van de ander geuit, het heeft zelfs niet aan dreigingen ontbro ken, maar de zuiver humanitaire over wegingen hebben toch in de Verenigde Staten de overhand gekregen en de credieten zullen ongetwijfeld verstrekt worden. President Truman heeft het Congres machtiging gevraagd twee mil lioen ton graan kosteloos ter beschik king van India te mogen stellen. De hongerrantsoenen van het Indiase volk. QVERIGENS zou het de positie van de Verenigde Staten ook geen goed doen, indien zij India deze levensmid delen weigerden. De lachende derde zou het communisme zijn, dat al voorberei dingen getroffen heeft om uit de bit tere nood van de massa en vooral van de middenstand munt te slaan. Natuurlijk mogen de oorzaken van deze catastrophale toestand de over stromingen in de vorige zomer, de aardbeving in Asam, sprinkhanenzwer- men en andere zware rampen, die India voortdurend teisteren niet over het NEHRU .optimist. In een van zijn laatste officiële rap porten aan de generale staf heeft lt.- kolonel Den Ouden sterk aangedrongen zijn mensen een ontberingstoelage of een bonus of gratificatie toe te ken nen en andere maatregelen te treffen, waaruit Nederlands begrip en erkente lijkheid zouden blijken voor de voor beeldige wijze, waarop de vrijwilligers in Korea hun taak volbrengen. Aan deze maatregelen wordt nu op het mi nisterie van oorlog hard gewerkt. hoofd gezien v-orden. Maar de rege ring in New Delhi heeft deze keer ook veel schuld aan de noodlottige toestand. Men heeft bijvoorbeeld niet de minste voorraden aangelegd en bovendien het treffen van allerlei dringende voorzie ningen aan de nationalistische ambities in de broedertwist met Pakistan opge offerd. Om zich van de import van jute uit Pakistan onafhankelijk en de textiel industrie autarkisch te maken, heeft men grote oppervlakten door aanplan ting van katoen aan de landbouw ont trokken. Alleen in Bengalen werd ver leden jaar 75.000 ton rijst door de aan plant van meer katoen prijs gegeven. Uit de vorige oogst bood Pakistan India meer dan een half millioen ton graan aan, maar New Delhi wees dit aanbod om nationalistische redenen van de hand en heeft zich ook nu niet tot Pakistan om hulp gewend, hoewel daar 100.000 ton graan ter directe verzen ding gereed ligt, waarmede tenminsts voor het ogenblik de grootste nood ge lenigd zou kunnen worden. Zal Nehroe crisis doorstaan? nEZE houding van New Delhi be vreemdt des te meer, doordat het meer dan twijfelachtig schijnt, of de regering deze zware crisis, ter vermij ding waarvan ze zo weinig bijgedragen heeft, zal doorstaan. Objectieve waarnemers zijn buiten gewoon bezorgd over de ontwikkeling in India's binnenlandse politiek. Zoals bekend is, zijn er in India reeds ver schillende gebieden b.v. in de provincie Madras, in Haiderabad en in Assam, die min of meer communistisch gere geerd worden. De vrees, dat het com munisme zich van daar uit verder zou kunnen ontwikkelen, is niet denkbeel dig. Honger en nood zijn steeds de bes te wegbereiders voor het communisme geweest. Nadat Prinses Ma rijke Zondag haar verjaardag in intie me kring had ge vierd met enige vriendinnetjes en vriendjes van haar leeftijd heeft zij gisteren op Soest- dijk het feest nog eens overgedaan. En de dag begon al goed, want het cadeau, dat zij van het regiment Ver bindingstroepen te Utrecht kreeg aan geboden, een echt electrisch minia tuurfornuis, viel zo in de smaak, dat de jarige van louter pleizier een vreug dedans op handen en voeten maakte. Natuurlijk moest het prachtige ge schenk terstond op zijn bruikbaarheid worden getest; nauwelijks een paar minuten later stonden er pannetjes met deeg en schijfjes appel op de plaat te sissen en de reuk, die het geheel verspreidde, herinnerde aan zo'n echte gezellige oudejaarsavond. Prin ses Marijke stak met voorvarendheid de lepel in het deeg en begon met een diep-ernstig gezicht in de miniatuur pannetjes te roeren. H.M. de Koningin keek met kenne lijk genoegen toe hoe haar jongste dochter de eerste schreden zette op het moeilijke pad der kookkunst en zag tot haar verbazing, dat de beignets waarlijk nog goed uitvielen. Zij leve bljj en rjjk. Er zaten nog twee meisjes bij het fornuis toen de appelbeignets in de pannetjes lagen te sputteren. Het wa ren de ll-jarige Truitje Barend en de 12-jarige Bep Vreling uit het Maag denhuis te Amsterdam, die onder lei ding van mej. W. Kuyer, maatschap pelijk werkster, naar Soestdijk waren gekomen om een pop en een doos vol poppenkleertjes aan de jarige te over handigen. Truitje onderstreepte in een gedicht nog de liefde, waarmee de kleertjes door de zusters waren ge maakt: „Ieder steekje draagt de wen sen, van ons huis vol kleine mensen; zij leve blij en rijk, Marijke van Soest dijk." Het fornuis, voor 90 procent hand werk, was vervaardigd door soldaat Een soldaat met Prinses Marijke bij het fornuis. H. J. van Vliet en de burger monteur E. Gaassenbeek uit Utrecht. Zij be hoorden dan ook tot de delegatie, die het geschenk gistermorgen op het pa leis kwam aanbieden. Het jubileum, dat Zaterdag in „Prins Maurits" werd gevierd, aldus bleek uit de rede van de voorzitter, is een dubbel jubileum geweest. Oorspronkelijk was ook de Groetpolder er bij, maar 25 jaar geleden is er een spitsing tot stand gekomen. Daardoor vierde de afdeling Oude Niedorp- Nieuwe Niedorp, te zelfder tijd het 25-jarig bestaan, want deze scheiding voltrok zich in 1926. In West-Terschelling zijn de echtge note van een loods en zijn enig kind door gasverstikking om het leven ge komen. De loods vond zijn vrouw en zoontje, dat die dag juist zijn elfde ver jaardag zou vieren, levenloos in de woning, toen hij terugkeerde van zijn nachtdienst. Men neemt aan, dat de vrouw, die aan shocks leed, 's nachts naar de keuken is gegaan en tegen de gaskraan is gevallen. (Van onze Haagse redacteur). Uit statistieken van kerk en zen ding blijkt, dat 4.6van het Indone sische volk Christen is, in totaal 2.796.679 zielen, waarvan 2.059.491 Protestant en 737.208 R.K. zijn. In Sumatra met een totaal aan inwoners van 8.254.843 zijn 749.839 personen of 9% van de totale bevolking Christen. Op Java is het cijfer lager; 0.5% van het totale bevolkingsaantal (41.718.364). In de Molukken en op Bali is het aantal Christenen verhou dingsgewijs het grootst: 1.060.315 Christenen of 12.5% van de totale be volking van 8.585.365 zielen. In Kali- manten (Borneo) vindt men daaren tegen slechts 38.736 Christenen of 1.8% van de totale bevolking. In de nacht van Donderdag op Vrij dag werden in een weiland achter „De Put" van Te Werve in Rijswijk vijf tien drachtige schapen en vier lam meren doodgebeten. De politie heeft een onderzoek ingesteld en voorzover men nu heeft kunnen nagaan hebben twee honden dit op hun geweten. Zaterdagmorgen bleek bij het onder zoek dat één dezer honden reeds ge dood en begraven was door de eige naar. Ook de andere hond, die ver dacht werd van het doodbijten var. schapen is op aanwijzing van de re cherche afgemaakt. WERKSTER KREEG HARTVERLAMMING De nachtwaker van de N.V. Carps' Ga- renfabriek te Helmond vond Woensdag tijdens zijn rondgang op het kantoor het stoffelijk overschot van de 36-jariga werkster mej. S. De werkster was door een hartverlamming getroffen. 50. Pim, Pam en Pom zijn weer door de vloed verrast. Ze hebben al leen maar oog voor de zeeslang ge had en daardoor de opkomende vloed niet bemerkt. En nu zullen ze lar moeten voortmaken om naar de kant te komen. „Kom jongens, opschieten roept Pim weer. „We zullen even door dit zeetje moeten heenwaden'Maar.„ dat hoeft ai niet meer! Een grote golf, die terugloopt, neemt plotseling de wagen mee. Helaas de verkeerde kant uit. En Pim. Pam en Pom die nog bo- ven op hun wagen stonden, worg ook meegesleurd. Naar zee! En de hondjes schrikken zo, dat ze niets ders weten te doen, dan zich aan^' strandwagen vast te klemmen gaan de verkeerde kant uit»/ Pam heel angstig. „Ssst! Stil maa®f sust Pim. „Direct gooit een golf wel weer naar de goede kant en zi' we zo weer thuis". Maar Pim jJ-ÏÏ geen gelijk. De strandwagen drijft fi verder en verder zeewaarts. Generaal J. Lawton Collins, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft op de vraag van de Republikeinse senator Kenneth Wherry, waarom Amerika zijn hoop niet stelde op een luchtmacht, die in staat zou zijn in een eventuele oor log het Sowjetrussische oorlogspoten tieel „te verpulveren" in plaats van grondstrijdkrachten te bestemmen voor de defensie van Europa, geantwoord: „Het verschil is slechts gelegen in de bepaling van de tijdstippen. Ik kan u verzekeren, dat onze strategische lucht macht Rusland met een geweldige kracht zal treffen, maar een aanval door de luchtmacht alleen zou niet kunnen verhinderen, dat Europa onder ook in het slechte jaar' I getijdemits regelmatig verzorgd met Slede met straalaandrijving Bij Superbagneres, in de Pyreneën, zijn met goed gevolg proeven geno men met een slee met straalaandrij ving. De slee is op drie slee-onder stukken gemonteerd. De bestuurder zit voor de straalmotor van honderd paar- dekracht. Het geheel weegt ongeveer zes ton. De topsnelheid is ongeveer 120 kilometer per uur. pgtxicia Wenthworth W 32) „Even voor we het radionieuws van negen uur aandraaiden". „En hoe laat kwam hij terug?" Opnieuw daalde haar stepi tot gefluis ter, toen ze antwoordde: „Ongeveer tien minuten over tienen". HOOFDSTUK XII. Er viel een stilte tussen hen. Boven hun hoofden spande zich een blauwe hemel, de zon scheen vrolijk, een zacht briesje deed het gebladerte in 't bos ritselen. Garth keek naar een kleine witte wolk, die zich langzaam boven de heuvels aan de horizon bewoog. In die richting liep het land vriendelijk glooiend opwaarts, 't Was een rustig, vredig landschap. Het water van de Bourne ruiste zachtjes over de steen achtige bidding. De rivier stroomde naar de rand van het veld en verdween op korte afstand van het hek in de bessen. Janice sloeg Garth gade en vroeg zich af, waaraan hij dacht. Ze had het altijd prettig gevonden, naar hem te kijken als hij zo peinsde en ze kon het ook veilig doen, want in die omstandighe den vergat hjj totaal, dat er nog iemand i „Heb je ze aan hun tenen opge hangen, Jimmy?" vroeg meneer Goo- chum met een stem, die schor was van ontzetting. „Maak ze in hemelsnaam gauw los, want straks blijven ze er nog in en dan worden zij niet gearres teerd, maar jij. Maar vertel me eerst eens. waar zit je eigenlijk?" „Ik sta te telefoneren in de hall van een groot buitenhuis dat „Vossemaere" anders aanwezig was. Ze vond, dat hij niet veranderd was, maar natuurlijk maken de drie jaren tussen vier-en- zeven-en-twintig niet zo'n verschil bij een man. Zijn lange, lichtgebouwde ge stalte, het smalle, donkere gezicht, de nogal ernstige mond, de markante wenkbrauwen, welker opwaartse bui ging hem zo ongeduldig kon doen kij ken; de grijze ogen, die men eerder bruin zou hebben verwacht; het bij zwart af donkere haardit alles was haar zo vertrouwd als haar eigen gezicht in de spiegel. Vertrouwd en dierbaar was ook het weten, dat die ernstige lippen zich tot een alleron- deugendste glimlach konden plooien en dat dan de kronkel in zijn wenkbrau wen niet langer ongeduld betekende, maar de lachende, plagende uitdrukking van zijn ogen nog slechts te scherper deed uitkomen. Wel honderdmaal had ze gedacht: „Hij zal verliefd raken op een blond meisjehij is er toe voor bestemd. Ze zal rose en plomp zijn, met lieve blauwe ogen en een ver schrikkelijk lief karakteren ze zullen héél, heel gelukkig zijn. En als je dom genoeg bent, om je eraan te storen, zal het je verdriet doen en dat zal je eigen schuld zijn en van niemand anders". Garth sloeg zijn ogen weer omlaag en zei plotseling: „Wat bestaat er tussen Madoc en juffrouw Medora Brown?" heet, maar waar dat ligt, weet ik ook niet". „Ik wel", zei meneer Goo- chum triomfantelijk. Dat ligt een kwartiertje buiten de stad. Wacht op me, ik ben binnen een half uur bij je". Meneer Goochum wierp de telefoon op de haak en sloeg meteen een nieuw nummer aan. Het nummer van com missaris Slimkees, maar juist toen aan Ten dele door het feit, dat ze hem zo had zitten aanstaren, vloog een blos van schrik tot de wortels van haar korte bruine krullen, maar dat ging hem niet aan. Even hijgend bracht zij eruit: „Juffrouw Brown?" „Juffrouw Medora Brown". „Is er dan iets tussen hen?" „Dat vraag ik jou!" „Waarom denk je, dat er iets tussen hen bestaat?" „Dat doe ik nu eenmaal. Weet je er heus niets van?" „Nee, niets". „Op welke voet staan ze met elkaar?" „Ik weet het niet.... ik heb er nooit over gedacht. Ik veronderstel, dat ze elkaar kennen, maar ze komt niet bij hem aan huis of zo". „Gaat hij wel eens naar tante So- phy?" „Hij gaat soms wanneer er gemusi ceerd wordt.... als hij 't niet te druk heeft .Hij houdt heus veel van mu ziek". „En Medora is muzikaal", zei Garth een tikje sarcastisch. Janice zette een bekommerd gezicht „Wat bedoel je Garth? Ze speelt heel' mooi en ze heeft een heel goede stem En zou niets kwaads in steken als ze elkaar mochten lijden. Ik heb nooit over dat alles gedacht". Hij boog zich plotseling voorover en greep haar bij de pols. de andere kant van de lijn iemand, hallo, u spreekt met de politie zei, legde meneer Goochum de horen met een nadenkend gezicht weer neer. „Als ik ze nü al vertel, dat Jimmy Brown terecht is", mompelde hij, „dan is de pret er wel wat gauw af. Ik moet pro beren er eerst nog wat reclame uit te slaan". „Hoor eens hier, Janice. Gisteravond vroeg tante Sophy me, uit de bovenste lade van haar schrijfbureau een kiek te krijgen van Eliza Pincott met haar drieling. In die lade bewaart tante im mers haar sleutel van de kerk. Welnu die sleutel was er niet. Ik heb toen me s gezegd, omdat ik niet -wist, dat hij er in moest liggen en juffrouw Brown ag niets, omdat ze piano speelde met naar ons toe' Kort na midder nacht keek ik uit mijn venster en zag ik juffrouw Brown de tuin in komen in de zwart kanten japon, die ze bij en gedragen. Nu kun je óf pen öTdal 26 Ce" 1vChtje ging scheP- pen of dat ze naar buiten was gesliDt om op het kerkpad iemand te ontmoe- „Maar Garth..f." heus op het kerkpad ge- weest. Gisteren heeft Tommy Pincott daar een melkfles stuk laten vall°n Juffrouw Brown heeft een splinter ér' Z Voannd -r jap°n en £,kT l't onte f i* 1 dorpshuis ontdekte ik het toen Madoc zijn benen over elkaar kruiste; aan een va„ schoenenza een glasscherf" (Wordt vervolgd) de voet zou worden gelopen. Het ver. lies van Europa zou de oorlog zeker verlengen zo het niet verliezen van de oorlog zou betekenen. Een evemvich tige gewapende macht in Europa was van essentieel belang. Naar de schatting van Collins had de Sowjetunie thans 175 tot 200 divisies onder de wapenen met een niet be- kend aantal in de satellietlanden. On een vraag van Wherry of 300 divisies genoeg zouden zijn om het rode legè; naar Moskou terug te drijven, ant- woordde Collins „mogelijk", doch voeg. de eraan toe, dat* hij dat niet zou aan raden. Het eerste doel van de Euro pese defensie was aggressie te voorko men en in de tweede plaats, als het tot aggressie zou komen, West-Europa te behouden. Collins meende ten slotte, dat de Amerikaanse infanterist de beslissende factor zou zijn in een oorlog tegen de Sowjetunie. Deskundigen van de Britse marine hebben, blijkens de jaarlijkse begro tingsramingen, afgezien van het bou wen van slagschepen, die in de mo derne oorlog te omslachtig in het ge bruik worden beschouwd. In plaats daarvan streeft men naar een vloot, bestaande uit snelle oorlogsschepen van geringe afmetingen waaronder enkele met atoomaandrijving ter bestrijding van het duikbotengevaar. Groot-Brittannie beschikt thans over een vloot van 5 slagschepen, 5 zware vliegdekschepen van 23000 a 26000 ton en 6 lichte vliegdekschepen van onge veer 13000 ton. Twee zware en acht lichte vliegdek schepen zijn nog in aanbouw. In Amerika is men intussen gedeel telijk klaar gekomen met de eerste atoommotor en zijn voorts plannen ontworpen voor twee practische me thoden voor aandrijving van een duik boot met atoomkracht. WOENSDAG 21 JANUARI HILVERSUM i, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00- 24.00 VARA. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.- muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 Gram.muzick. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. (9.30—9.35 Waterstanden). 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Idem. 11.00 Radio Volksuniversiteit: Dr. G. van Dam: „Rheuma-bestrijding". 11.30 Gram.* muziek. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram.muziek. 12.55 Kalen der. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.40 Gram.muziek. 14.00 Gesproken portret. 14-15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Instrumentaal kwartet. 17.45 Regerings* uitzending: Dis. L. Coomans de Ruiter: „Vo- gelgeschreeuw en bijgeloof in sommige streken van Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara- varia. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Radio Volks universiteit: Dr. H. Groot: „De spectra der sterren". 19.00 „Ondernemers en arbeiders causerie. 19.15 Gram.muzick. 19.30 Voor ce jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 „Der Zigeuncrbaron", operette. 21.40 „Aanslag op een dode Meester", hoor spel. 22.20 Amusementsmuziek. 22.45 natuur maakt geen sprongen", causerie. 23. Nieuws. 23.15-24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.i 7.00-24.0" NC*» 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dafr 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gciój 0 muziek. 8.45 Gram.muzick. 9.00 Voor de n0' ken. 9.30 Gram.muzick. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram.muziek. 11.25 „Ontheemden hoorspel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- 0» Tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgelconcef1' 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. U Lichte muziek. 13.50 Gram.muziek. 14.45 vo de meisjes. 15.00 Meisjeskoor. 1600 Cra®* muziek. 18.15 Voor do jeugd. 17.30 ensemble. 18.00 Koor. 18.30 Piano-trio. U-u Nieuws en weerberichten. 19.15 Voor de jen! 19.30 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. Nieuws. 20.05 Commentaar £anulicco»J»™j 20.15 Concertgebouworkest en solist. - Li)densoverdcuking. 22.00 AmusementsmuZ*** 22.30 Vocaal ensemble. 22.45 Avondov'e king. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram-nn»01* <tSssflN

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5