KANO, waar ge leunt tegen de warmte R 12 Bij het overlijden van André Gide Een stad met de felste contrasten Duits tegenvoorstel inzake de vorming van een Europees leger Bruins Slot stelt vragen over het ontslag van generaal Kruis Nina Davidowna terug naar Sowjetunie Dwaze wereld IN HET HARTJE AFRIKA Bier in grote flessen E* ,A£Ü*° Sii Keus van Eisenhower geniet de instemming Lichting 1949-11 houdt laatste oefening Bonn weigert plan-Schuman te tekenen Londen accoord met eisen t.a.v. Duitse schulden Kinderzegels brachten f800.000 op Deelneming van Trygve Lie en het Koreaanse volk Hilversums effectenkantoor in moeilijkheden Welke motieven leidden tot het besluit? Koningin der winkel dieveggen Besluit van Belgische regering Basketbal schandaal KERKELIJK NIEUWS Na-inlevering oude kwartjes en stuivertjes Blinkend exponent Reeds nu klassiek in de moderne litteratuur van Europees leven Diplomaten dineerden ten paleize DE NATIONALE FEESTDAG WOENSDAG «1 FEBRUARI 1951 (Van een speciale medewerker). °Er* VM hH vllo«tuiï' m() naar Kano 1" Noord-Ntf^rle bracht. ?eopen<l wordt, laait de uarmte naar binnen. OP P!Ta,rlPr* ^k'nt ,Jrh verttón* en ongeloof »f 0V<* «ulk een temperatuur, r.6 n eontraat met de koelte ln de machine' Even later loop Ik over het cementen platvorm naar het witte stationa- gebouwtje, dat ligt te blakeren ln de felle um. Voor het eerat In m(Jn leven ber^iP'k de uitdrukking „wlt-heet"! In de schaduw hangt een thermometer; erfene hoog; op de schaal staat ..Blood-hear' - „blned-warmtc" - het kwik «tast nog enkele graden hoger! Dit Is dus Afrika, het „donkere" werelddeel WM een schok om daar 10 maar pardoes uit Etiropa In neer te vallen. later lk andere nieuwelingen afhalen en hetzelfde ongeloof op hun gezichten den! En met de ander* lngeburgerden zal Ik grapjes maken: „Heet? Och neen. gisteravond hebben «1Jwat regen gehad en er Is nu wel een beetje wind, wel lekker eigenlijk." Maar die tijd Ijjkt nog ver. STAAN zwarte politiemannen bij de Ingang van het gebouwtje, keurig in uniform: khaki ahirt, donkere korte broek en donkere beenwindsels, waar onder de brede zwarte voeten, zonder schoenen, wat dwaas aandoen. Ik word afgehaald en wanneer alle formalitei ten vervuld zijn, rijden wij door een kaal, dor landschap naar de „stad" Kano. Het is de droge tijd, de laatste regen viel zes maanden geleden en de roodbruine aarde ligt naakt te schroei en onder de laaiende tropenzin. Wij komen door een dorp: ronde hut ten van palen en modder, met rieten daken, naakte, spelende kindertjes, vrouwen met aarden kruiken op het hoofd, met langzame gracieuse passen naar één van de bronnen schrijdend Gelten, honden en schapen krioelen door elkaar en steken plotseling de weg over, zodat langzaam rijden ge boden is. Op een open plek liggen ka melen dromerig in het zand naast de pakzadels, die hun geleiders tot hoofd kussen dienen bij hun siësta. Wij rijden de Europese wijk binnen met zijn winkels, waarin van alles te koop is en even daarna hereiken wij het enige hotel, dat Kano rijk is. Het bestaat uit een aantal bungalows, ge groepeerd om het hoofdgebouw, waar in het restaurant, de keuken, de bar en dë receptie zijn ondergebracht. Het geheel is naar Europese begrippen na tuurlijk niet „eerste klasse", maar voor deze omgeving werkelijk niet slecht". Bier, bier Wanneer ik mij opgefrist heb en wat onwennig in mijn witte korte broek, wit shirt en witte kniekousen de bar binnenstap, zit mijn metgezel onder een enorme ventilator achter een glas bier. „Ook een biertje?", en de zwarte barkeeper komt al met een grote flesHollands bier. als een onver wachte verrassing in dit exotische land. „Het wordt hier bar veel ge dronken", zegt mijn metgezel, „Hol lands en Deens bier, dat de Engelsen boven hun eigen brouwsels preferen". Overigens is ,,'n biertje" hier altijd een grote fles, waaruit flinke glazen te vullen zijn. Een kleinere eenheid is er niet, wat mij in het begin, als er verschillende rondjes werden gegeven, nog wel eens in verlegenheid wilde brengen. Maar och, het went snel, je hebt veel vocht nodig en het is (naar men beweert) goed tegen de malaria. Vertier blijkt er in Kano niet veel te zijn, daarvoor is de Europese ge meenschap te klein: totaal ongeveer 450 zielen. Merendeels Engelsen, ver der Fransen. Italianen, Grieken en een paar Hollanders. Handjevol blanken Wat doen deze mensen hier, dit handjevol blanken temidden van hon derdduizenden negers in het hartje van Afrika? In de eerste plaats zijn ex velen in gouvernementsdienst: be stuursambtenaren, doktoren, veeartsen en landbouwdeskundigen. De anderen zijn merendeels handelsmensen in dienst van diverse maatschappijen, die hier een bijzondere plaats innemen. Enerzijds kopen zij de voortbrengselen van het land (huiden en landbouw producten). die naar Europa worden geëxporteerd, anderzijds zijn zij „alge meen importeur" van de meest uit eenlopende goederen, die zij direct aan de afnemers verkopen in eigen win kels, maar ook aan inheemse tussen handelaars. De Europese penetratie in dit ge bied is slechts enkele tientallen jaren °ud en het laat zich gemakkelijk den ken, welke problemen dit heeft ge schapen in de inheemse samenleving, hie al eeuwen dezelfde trage gang heeft. Een klerk, die nu berekeningen maakt, het archief bijhoudt of in een AHAfetUb (F KANP ■v;:v tftjH jAKASCUb i'Sj. 5T°tKH0LM J30u> iÜAMOJiir'-*" WANf03 ««ome magazijn werkt, werd nog geboren in de binnenlanden en „emigreerde" naar een van de vele opgekomen bandels- centra. Dit werk. deze sfeer is hem vreemd. Hij begrijpt van de Europese methoden, van het tempo en van de gedachten van de blanken geen sylla be. maar h(j is getraind en zolang zich gen onverwachte moeilijkheden voor doen, redt hij het met zijn werk wel. Gaat er eens iets mis, dan begrijpt 'lij de blanke, die hem op zijn tekort komingen wijst. niet. Hij kijkt dan al leen maar vragend met zijn donkere, melancholieke ogen, waarachter zijn gedachten slechts te raden zijn. Geen wonder, dat de Europeanen, die hier al jaren lang zitten, hun tempo en enthousiasme kwijtraakten, steeds weer doodlopen op de traagheid en in hun ogen de stompzinnigheid van de zwai'te massa. Rangen en standen De verhouding tussen de beide ras sen is vrij goed: onlusten komen vrij wel niet voor en in het algemeen er kent de inheemse de grotere capaci teiten van de blanke, die hij dan ook met respect behandelt. Overigens heeft de inheemse veel gevoel voor hiërp.r- chie en superioriteit. Wanneer mijn huisbediende naar de markt gaat, sjouwt hij natuurlijk niet zélf met het gekochte hij heeft immers een baan van standing! maar wordt op de hielen gevolgd door een klein joch, dat Karakteristieke vertegenwoordig ster van de inheemse bevolking. als beloning voor zijn gezwoeg een geldstukje krijgt. Ook het vuilere werk in huis wordt „uitbesteed" 'aan een van de veie bedelaars, die van de verdien de penny weer enige dagen kunnen luieren in de schaduw van een der schaarse bomen. Op kantoor worden de klerken door de lagere bedienden met veel egards behandeld en met „mijnheer" aange sproken. De eerste loopjongen voelt zich ver verheven boven de tweede loopjongen en toen ik eerstgenoemde eens een opdracht gaf een paar koffers uit de auto te halen, zag ik even later, hoe hij met zijn armen over elkaar toekeek hoe laatstgenoemde dit werk je opknapte! Zo hebben zich hier in Kano twee werelddelen verenigd en ziet men grote vrachtwagens naast pakezeltjes, mooie villa's naast lemen hutten, ie modernste landbouwwerktuigen naast de meest primitieve; die men zich kan voorstellen Het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie heeft een enquête gehouden, waarbij de vraag werd ge steld, of de benoeming van Eisenhower tot opperbevelhebber van de Verenig de strijdmacht van de Atlantische Unie in West-Europa, een goede keus was- Acht-en-zestigprocent der stemge rechtigde Nederlanders antwoordde hierop, dat het een goede keu» was, vier procent was de tegenovergestelde mening toegedaan en acht-en-twintig procent had omtrent deze vraag geen oordeel. De verschillende eenheden van de lichting 1949-2, wier opleiding over enkele weken zal zijn voltooid, wor den samengevoegd tot een regiments gevechtsgroep, onder bevel van de commandant strijdkrachten te velde. Deze groep zal eventueel optreden in geallieerd verband. Eind Februari en half Maart houden de onderdelen van de lichting 1949-2 hun laatste oefenin gen, waarbij scherpe munitie zal wor den gebruikt. De leider van de Duitse delegatie voor het plan Pleven, prof. Walter Hallstein, en de vertegenwoordiger van de Bondsregering voor de inkwar tiering van geallieerde bezettingstroe pen, Theodor Blank, zün te Bonn be zig een Duits tegenvoorstel uit te wer ken op het Franse plan tot vorming van een Europees leger. De opbouw van een Europese strijd macht in het kader van de eenmaking Tien uur vliegen van Amsterdam: Het 1 artje van Ajrika. Aan de actie namen 240.000 schoolkinderen deel (Van onze Haagse redacteur) De Vereniging voor kinderbescher ming, die in November van het vorige jaar weer een korte, doch intensieve actie voor de verkoop van kinderpost zegels en briefkaarten instelde, kan te vreden zijn over het bereikte resultaat. De netto-opbrengst bedroeg f 800.000, tegen f 700.000,— in 1949. Het is trouwens de laatste jaren hard crescendo gegaan. In 1948 bracht men f 550.000,— bij elkaar, in 1947 f 350.000 en in 1946 f 250.000,—. Deze vooruitgang is vooral verheugend voor de talrijke instellingen, gestichten, inrichtingen, sa natoria enz. in ons land, waar misdeelde jongens en meisjes - lichaamsgebrek- kigen, doven, doofstommen, blinden, idioten en zieken verpleegd worden. Tengevolge van een maatregel der posterijen, die het voor grote firma's onmogelijk maakte om ook bij franke ring bij abonnement, de toeslag op de kinderzegels te betalen, is f 500.000, minder ontvangen. Dat men desondanks een bedrag van f 800.000,— bij elkaar kreeg, is te danken aan de sterke uit breiding van het aantal scholen en kin deren, dat de actie steunde: in 1950 9500 scholen en 240.000 kinderen tegen in 1049 5600 scholen en 140.000 kinderen. Op het eind van dit jaar denkt men opnieuw kind rpostzegels uit te geven. Naar aanleiding van het sneuvelen van luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden ontving de Nederlandse regering een telegram van de secretaris-generaal der Verenigde Naties Trygve Lie, waar in deze zijn diepe deelneming betuigt. Voorts ontving de Nederlandse regering een telegram van de heer P. H. Shi- nickv, voorzitter van de „National As- sernbly of the Republic of Korea", die namens de Koreaanse bevolking uiting wilde geven aan „onze diepgevoelde smart over de voortijdige en heldhaftige dood van luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden terwijl hij tegen onze gemeen schappelijke vijand streed voor de de mocratie". De „Nieuwe Courant" te Den Haag heeft de vooroorlogse naam „Het Vader land" weer aangenomen. van Europa wordt van Duitse zijde toe gejuicht. Een opbouw in etappen, waar bij pas 18 maanden na het in werking treden van het plan Duitsers zouden worden ingeschakeld, wordt echt°ï niet doelmatig geacht. De Duitsers wil» len deze periode verkort hebben. Het Franse plan voorziet in de vor ming van internationale divisies, waar in eenheden van verscheidene landen zijn opgenomen. Van Duitse zijde vreest men, dat de militaire waarde van de divisies daardoor verloren zal gaan. Geen ondertekening van Plan Schuman. het Hallstein zal verder naar Parijs ver trekken zonder machtiging om het plan-Schuman te paraferen. De Duitse regering is niet bereid het plan te paraferen vooraleer de bekende Duitse bezwaren inzake het voortbestaan van het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied en de ontvlechting van de industrie in het Ruhrgebied uit de weg zullen zijn geruimd. De buitenlandse schulden. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen gelooft men, dat Engeland zijn goedkeuring zal hechten aan de voorwaarden, waaronder de regering van de Duitse Bondsrepubliek bereid is de vóóroorlogse schulden van Duits land te erkennen. De Bondsregering wil als gelijkgerechtigde deelnemen aan een conferentie over de Duitse schulden en de kwestie van Duitslands buitenlandse activa onmiddellijk in be handeling genomen zien. Het Hilversums effectenkantoor M. F. Hasselaar is gesloten, omdat het zich in betalingsmoeilijkheden bevindt. Naar verluidt gaat het hier om een tekort van enkele honderdduizenden guldens. Inmiddels wordt nog getracht een ac coord met de crediteuren» te bereiken. Het Tweede Kamerlid de heer Bruins Slot (ARl heeft aan de minister van Oorlog schriftelijk de vraag gesteld of de minister bereid la mede te delen of de redenen, die geleld hebben tot de ontheffing uit »ijn functie van chef van de generale ataf van generaal mr. H. J. Kruis, uitputtend zUn weergegeven in het communiqué van 23 Januari J.l. en zo ja of de miniater dan kan mededelen welk verschil van inzicht er bestond tussen hem en de hoogste legerleiding omtrent de wijze, waarop onae strijdkrachten moeten en kunnen worden georganiseerd. Indien de eerste vraag ontkennend wordt beantwoord, vraagt het Kamerlid of de miniater dan bereid ia ook de andere gronden te noemen, die tot ontheffing van generaal Kruis uit zijn functie hebben geleid. De heer Bruins Slot vraagt voorts of de mededeling die na het uitgeven van het officiële communiqué van 23 Jan. nog die zelfde dag ,,van bevoegde zijde" aan het A.N.P. werd verstrekt, namens de minister van Oorlog ie gedaan en in dien deze vraag bevestigend beant woord wordt, of de minister dan bereid is mee te delen: welke de „steeds weer andere plannen" waren, die generaal Kruis volgens deze officieuze toelich ting heeft ontworpen voor de uitvoering De 60-jarige Parisienne Ar- mandine Gersant is voor de 32-ste maal gearresteerd voor winkeldiefstal. Deze „koningin der winkeldieveggen" is reeds 31 maal veroordeeld voor de zelf de overtreding. In het totaal mag zij 400 jaar lang niet in het gebied van Parijs wonen. De Belgische regering heeft besloten toestemming te geven het 13-jarige Oekrainse vluchtelingenmeisje Nina Davidowna naar de Sowjetunie terug te zenden. Het meisje werd door de R.K. orga nisatie „Caritas" in November naar Belgie gebracht. De organisatie ver klaarde later, dat het meisje ontvoerd werd. Het bevond zich toen op de Sow- jet- ambassade. „Caritas" zeide dat Nina uit een vluchtelingenkamp in Duitsland afkomstig was. Antl-rheumatlcum zonder onaangena me of schadelijke nevenverschijnselen. Doeltreffend bij acute en chronische spier-, zenuw- en gewrichtsrheumatiek. spit. ischias, lumbago. verkoudheden en pijnen. Geen gevaar van onpasse lijkheid. oorsuizen. duizeligheid. Kunrverpakking, inti. 48 tabletten. Gld. 3.20 Verkrijgbaar bij apotheker» en drogisten. In Amerikaanse sportkringen heerst grote opwinding over een basketbal schandaal waarbij spelers van het „City college of New York", van de „New York University" en van de universi taire ploeg van Long Island zijn be trokken. Drie spelers van laatstge noemde ploeg, die Maandag gearres teerd waren, hebben na een verhoor van veertien uur bekend dat zij geld hadden aangenomen om de uitslagen van bepaalde wedstrijden te doen stro ken met de wensen van beroepswed- ders. Tot nu toe zijn acht personen in staat van beschuldiging gesteld en men verwacht dat er nog meer zullen vol gen. SLACHTOFFER ONTPLOFFING IN CENTRALE NOORD OVERLEDEN De 34-jarige Lyenberg uit Amsterdam, die Vrijdag j.l. ernstig werd gewond, toen in de Centrale Noord te Amsterdam een compressorpompinstallatie uit elkaar sprong, is in het Binnengasthuis overleden. De Sowjet-persattaché verklaarde echter op een persconferentie, dat voor bijgangers het meisje, wier naam in werkelijkheid „Zwerevna" was huilend op straat hadden aangetroffen. Men had haar toen „zoals het hoorde" naar de Sowjet-ambassade gebracht. Zij leed aan epileptische aanvallen en had drin gende medisciie hulp nodig. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Benschop: B. Haver kamp te Veen (N.Br.); te Ternaard (toe zegging): H. Stolk te Scheveningen; te Amsterdam-Watergraafsmeer: J. de Vries te Apeldoorn; te Jisp: A. Priester te Ber- kenwoude, die dit beroep aannam. Be dankt voor Bennekom, 2e predikants plaats: B. Eyzinga te Barneveld. Gereformeerde Kerken. Tweetal - te Oosterend: M. E. van Heesen. candidaat te 's Gravendeel en G. Sinia, candidaat te Leeuwarden, waarvan eerstgenoemde beroepen is. Beroe pen te Reitsen: J. Dijk te Raamsdonks- veer; te Nes: G. Veeneman, candidaat te Apeldoorn: te Grljpskerk: N. Korenhoff, candidaat te Leiden. Aangenomen naar Oenkerk: H. W. Kroeze te Middel- stum. Ger. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Nijmegen: L. E. Oos- terhoff te IJsselmuiden—Grafhors'. Christ. Gereform. Kerken. Bedankt voor 's GravenmoerD. Henstra te Broek op Langendijk. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor Apeldoorn: C. van Dam te Werkendam. Ds. D. v. d. Meulen vlootpredlkant. Ds. D, v. d. Meulen, Gereformeerd pre dikant te S4.ardenhurg. Is voor de tijd van drie jaar benoemd tot vlootpredikant. Hij zal 1 Juni in functie treden. Naar is gebleken circuleren onder het publiek nog betrekkelijk grote hoeveel heden zilveren en zinken kwartjes en nikkelen en zinken stuivers, die op 15 Augustus 1950 buiten omloop werden gesteld. In verband hiermede zal van 5 tot en met 30 Maart a.s. een laatste gelegenheid worden gegeven tot inwis seling van deze oude munten tegen gangbare betaalmiddelen, De inwisse ling zal kunnen geschieden bij alle post kantoren, bij- en hulpkantoren der pos terijen en poststations. QF MENNO TER BRAAK, zelf tot aan de laatste seconden van zijn aardse leven een hardnekkig worstelaar met de brandende vraagstukken van zijn tijd, van onze tijd, geheel gelijk had, toen hij André Gide „het geweten van Europa" noemde, willen wij verder in het midden laten, zeker is wel, dat Gide als een der exponenten van het geeste lijke leven in West-Europa gedurende de eerste helft van deze twintigste eeuw kan worden beschouwd. Als wij de uit drukking „geestelijk leven" gebruiken, dan is daarbij de mogelijkheid niet uit gesloten, dat men aan een bepaalde be grenzing denkt, maar zodra men ken nis neemt van het geweldige oeuvre van deze mens, zal men weten, dat heel het bewogen en diep bewegende gaan van de tijd, waarin hij leefde, op zijn leven een scherp en felgekleurd stem pel drukte enerzijds, anderzijds dat Gide door de stormen heen op de ge dachten- en gevoelswereld van zeer vele anderen een sterke invloed heeft moeten uitoefenen. Zijn litteraire werk zaamheid, welke vanaf zijn twee en twintigste jaar tot practisch zijn laatste levensdagen voortduurde, kreeg terecht op 18 November 1947, vier dagen vóór zijn achtenzeventigste verjaardag, de „officiële" erkenning, toe.n hem als achtste Franse letterkundige de Nobel- prijs werd toegewezen „wegens zijn vérstrekkend en artistiek belangrijk auteurschap, waarmede hij menselijke vraagstukken met onopgesmukte waar heidsliefde en psychologische duidelijk heid beschreven heeft", zoals de Zweed se Academie het uitdrukte. Die waarheidsliefde (wij denken daarbij aan het befaamde „Les Faux- Monnayeurs) heeft indertijd velen tegen hem in het geweer geroepen, doch sterk individualist als hij was, liet hij zijn weg niet ombuigen. En als er vreemde of onverwachte bochten in zijn weg kwamen, was het toch een spoor, dat zijn voeten drukte gehoorzamend aan een geest, die zélf zocht en wilde we ten .Dat verklaart ook het feit, dat hij op grond van zijn protestant-christelij ke levensovertuiging communist werd. Evenals vele andere werkelijk zoeken den denken wij slechts aan een Henriette Roland Holst, een Ingnazio Silone en een Stephan Spender bracht de praktijk van het communis me hem weldra van zijn sympathieën voor deze leer terug („Retour de 1'U. R.S.S.") Behalve in „Retour" kan men in de bundel opstellen „De God die faalde", die in 1950 verscheen, lezen hoe met Arthur Koestier, Richard Wright en Louis Fiseher André Gide's liefde voor de Russische theorieën, dank zij de daden van aanhangers van het communisme zelf veranderde in een felle en luid aanklagende haat. De motivering van de Zweedse Aca demie bij de toekenning van de Nobel prijs sprak bovendien over „psycholo gische duidelijkheid" en ook dat be hoorde inderdaad tot de kenmerkende en vooruitspringende eigenschappen van Gide's schrijversschap. Men leze daartoe slechts „La Porte Etroite", dat onder de titel „De enge poort" in een uitstekende vertaling van A. A. Nijhoff ook in 'de bekende Salamanderreeks verscheen. De aangrijpende zielestrijd van de zich opofferende Alissa, wordt vooral in het „dagboek" met gewone en daardoor dikwijls meest aanspre kende taal beschreven. Slechts enkele woorden heeft de schrijver nodig om de smartelijke diepten van haar wor steling te omschrijven: „Heb ik over wonnen? Is zijn liefde aan het vermin deren? Helaas, deze wens is ook mijn grootste vreesNooit heb ik hem zo liefgehad Indien het voor zijn heil nodig is, Heer, dat ik verloren ga laat het dan zo zijn De oprechtheid en de innerlijke worsteling, waarmee hij deze roman en al zijn andere werk ook schreef, tekent Gide zelf op in de eerste regels, als het ware een verant woording van zijn scheppingsdaad, van „La Porte Etroite", waar hij zegt: „Een buitenstaander had zonder moeite dit gegeven tot een roman kunnen verwer ken; maar aan mij heeft het beleven van deze geschiedenis zoveel hartebloed gekost, dat al mijn kracht erin ver bruikt is. Ik zal dus eenvoudig mijn herinneringen weergeven André Gide heeft voor altijd zijn fel aansprekende, liefdevolle en critiseren- de, contemplatieve en strijdende pen moeten neerleggen. De erfenis van zijn rijke geest zal blijven voortbestaan en veel van zijn werk kan reeds thans worden beschouwd als klassiek ln de moderne wereldliteratuur. W. K. van het drie-divisie-plan, met name wat betreft de vraag, waar de mensen, het materiaal en de opleidingsruimte te vinden zouden zijn; welke de vaste lijn is. die de minister daarbij gehandhaafd wilde zien en die door de plannen van generaal Kruis zou worden doorkruist; in welke „verscherpte vorm" het „la tent conflict': zich uitte na het bezoek van generaal Eisenhower en of dit ver band hield met de uitvoering van het drie-divisies-plan of met het probleem van de parate troepen; waarom daar van geen mededeling is gedaan, noch in het officiële communiqué, noch iw de bedoelde mededeling aan het A.N.P. en of het besluit om het drie-divisies- plan uit te breiden tot een vijf-divisies plan werd genomen na de ontheffing van generaal Kruis uit zijn functie en door wie dit vijf-divisies-plan werd opgesteld en ingediend? Indien de minister de „van bevoegd» zijde" verstrekte mededeling niet voor zijn rekening neemt öf onjuist acht, kan de minister dan mededelen waarom daarvan van zijnentwege geen rechtzet ting werd gegeven?, aldus luidt de laatste vraag. Gisteravond hebben H. M. de Konin gin en Z. K. H. Prins Bernhard op het paleis aan de Dam het jaarlijks diner voor de leden van het corps diplomati- que gegeven. Het stroomde van de re gen en het waren slechts enkele toeschou wers, die een geestdriftig hoerageroep lieten horen toen de auto van de lands vrouwe, kort voor zeven uur, tot vlak voor het bordes reed. Even keerde H. M. zich nog om en trad toen vlug het paleis binnen. Prins Bernhard was reeds eerder op het paleis aangekomen. Als eerste arriveerden de heer en mevrouw Stikker. Van de gasten was maar wei nig te zien. Een lakei opende ijlings het portier, terwijl een tweede een grote parapluie boven de hoofden der snel het paleis betredende diplomaten en hun echtgenoten hield. Tegen acht uur, toen het ophield te regenen, waren ook de laatste gasten gearriveerd. Naar wij vernemen, heeft de over heid nog geen beslissing genomen ten aanzien van de vraag of ter gelegen heid van de nationale feestdag Zaterdag 5 Mei eventueel toestem ming zal worden verleend om vrijaf te geven. 't Was Zaterdagnacht.... de gehele dag hadden de buien neergeplensd. 't Was October-November gelijk... van winter geen spoor.Wat is de wereld dwaas, alle seizoenen tollen door elkaar en het wordt een gekke boel.Midden in die nacht begon nen de wolken te grommen zoal* mijn kleinzoon dat zegt het on weerde, half Februari. Nog nooit zag je zo Iets vroeger vertoond. Dan don derde 't op z'n tijd". Daar had je de maanden voor. Maar midden in de winter 'n donderbui, je moest wel gek zijn om het te veronderstellen. Nou ja, maar staat de wereld dan niet alleen 's nachts, maar ook over dag niet op z'n kop? Daar heb je nou de kabinetscrisis: finaal dwaas en grillig. D'r is 'n man, die niet te-. vreden is over de daden van de „hoogsten" en hij dient een motie van afkeuring in. Van de 100 haalt-ie maar 26 stemmen. De regering, die nooit angstvallig was om „sterk te lijken" en dus de meest krasse besluiten nam. wankelde en viel onderstboven. Don deren, ook daar. En 't blijft donderen, want de sterke mannen kunnen me kaar niet vinden. Alleen omdat die man met z'n aanhang van 'n kivart z'n kinderpistooltje afschoot zo heeft een krant in het Zuiden des lands 't vergeleken valt Nederland om en is het kwalijk meer op poten te zetten. Dwaze wereld. Geen mens wil oor log en iedereen is bang voor iedereen, dat er oorlog zal komen. Niemand wil zijns broeders dood en alle rAen- sen praten van vrede, vrede op aarde. Hier bij ons dreigt de werkloos heid omdat er geen grondstoffen meer zijn te krijgen en in Amerika gaat men asyls oprichten om kinderen op te passen wijl de huisvrouwen weer in de fabrieken moeten gaan werken, dubbel zo hard en dubbel zo lang als in de oorlog. Dwaze wereld. Daar wint men aan de oorlog en hier doet men alsóf. Hier wordt alles uitgemer geld door belastingen en tracht men het restant van de pot nog te verteren. Daar verdient men en voelt men zich veilig, want de Rus is zo maar niet in Amerika. Dan is-is eerder hier bij ons en het is een kunst als Eisen hower 'm zou weten tegen te houden. En stel nu eens dat al dat weggewor pen geld gebruikt zou kunnen worden voor de ouden van dagen, voor sociale maatregelen, voor geluk van de mensen. Arme, dwaze wereld. Dwaze, arme mensen. X.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5