f Pim, Pam en Pom aan zee I Vier millioen provinciegeld voor krankzinnigenverpleging jimmy brown als bokser p l)E SLEITEL O adem! 'AMsiroOP HIEJ jÊT Aiois Provinciale Staten vergaderden Jacht op Manus Oly Het Radioprogramma p Kindje verkouden?! w - gr—m I DE HANDIGE HUZAAR Kruiswoord-puzzle Een kleine kunstenaar \*r 51. Hoe staat het met de smokke laars? Oh, die zijn erg in hun. nopjes over de zeeslang. „Zonder er op te pochen, mag ik zeggen, dat het een eerste klas uitvinding van mezelf was", zegt Tom Teertouw, de baas van de smokkelaars, terwijl hij zich tevreden in de handen wrijft. „Ik moet iedere keer opnieuw gieren, al ik eraan denk, hoe die beren de benen namen. Nog nooit heb ik tenten zo vlug zien af breken!" „Ja baas, we kunnen rustig werken vannacht", grinnikt een ander. Maar even later komt het magere kat je rapport uitbrengen aan Zacharias. „Er staat nog één tentje", roept hij. Maar Zacharias laat zich niet van zijn stuk brengen. „Ja, dat heb ik óók ge zien. Dat is het tentje van die hondjes. Die waren natuurlijk zo bang, dat ze zich geen tijd gegund hebben om hun tent af te breken. Hahah!" Ook Zacha rias is heel tevreden over zichzelf. (Van'onze speciale verslaggever) Het belangrijkste besluit, dat Provin ciale Staten gisteren genomen hebben, was dat betreffende de medewerking aan de oprichting van een stichting, die „Het Apeldoornse Bos" zal overnemen van de Vereniging „Centraal Israëlitisch Krankzinnigengesticht" in Nederland, ten behoeve van de verpleging van zwakzinnigen. Het Rijk is mede-compa rant in deze zaak. Dank zij dit initiatief, waarmee totaal tegen de vier milioen gulden provincie- geld gemoeid is, zullen volgens mede deling van Gedeputeerde, mej. Ribbius Peltier te zijner tijd ongeveer 800 pa tiënten meer kunnen worden verzorgd, ook na het 21ste jaar. De verplegings- centra elders blijven gehandhaafd. Ver moedelijk zullen de eerste patiënten eind 1951 kunnen worden toegelaten. Mevr. Stoffels-Van Haaften (VVD, de strekking van het voorstel overigens van ganser harte toejuichend, legde er de nadruk op, dat ze de financiële con sequenties voor de provincie wel wat erg vaag omschreven Vond. De overige agenda-punten, gaven wel veel stof tot praten, maar het was goed deels technische stof dat opwoei. Reglement voor polder op Texel Een verassend element school er in het voorstel van Ged. Staten tot wijzi ging van het bijzonder reglement van bestuur voor de Prins Hendrikpolder op Texel. Gedeputeerde De Vries (Ar beid) ontmoette bij dit agendapunt een geducht tegenstander in het Statenlid mr. M. van Vugt. Deze had er bezwaar tegen dat terugwerkende kracht werd verleend tot 1 Januari 1949 aan de bunder-bundersgewijze omslag voor de gronden ten Zuiden van de z.g. Lémiet- sloot. Spr. erkende wel de billijkheid van de omslag, maar vond het juridisch niet verantwoord, waarmee een zuiver civielrechtelijke verhouding alsnog pu bliekrechtelijk geregeld werd. Achter af kan een vrijwilige bijdrage niet tot publiekrechtelijke last verklaard wor den. Provinciale Staten demonstreer den met een stemverhouding van 3426 tet met dit inzicht eens te zijn. De be treffende terugwerkende kracht werd dus aan de bijzondere reglementswijzi ging ontnomen. f 1000.voor „De Speelwagen" Overigens leverde deze Statenzitting op, dat f 1000.gegeven zal worden aan het Historisch Genootschap „Oud-West- Friesland", als subsidie in de kosten van de uitgave van „De Speelwagen" en f 500.subsidie aan de Prov. Brand- weerbond. Alsnog zal bekeken worden of voor het jaar 1951 subsidie gegeven kan worden aan de Ned. Militaire Bond „Pro Rege", e.d. ten behoeve van o.a. het Chr. Mil. Tehuis te Den Helder. Het voorstel tot toekenning van een subsidie ten behoeve van de Volks lectuurvoorziening ten plattelande, werd voor nader onderzoek teruggeno men. De poging van de kampeervereniging „Bakkum" tot herziening der kampeer- tarieven, die alleen steun vond in de CPN-hoek, heeft geen resultaat afge worpen. De instandhouding van dit ge bied vordert voor 1951 een provinciale bijdrage van maar liefst f *155.000. Het Oostenrijkse kabinet heeft Dinsdag de datum voor de verkiezin gen voor het presidentschap vastgesteld op 6 Mei. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Van het Latijnse „debere" (Hij is schuldig) en „credere" (Hij is schuldei send). 2. De walvis. 3. Bing Crossby. 4. De schapenfokker of schapenboer; het seizoen waarin de schapen geschoren worden. 5. „De Garde sterft, maar geeft zich niet over". 6. Hout: van water en lucht groeien n.1. de bomen. 7. Sartre. 8. 17/24. 9. Het „Hoofd van Jut". 10. De „Caudillo", hetgeen letterlijk bete kent: „Roverhoofdman". (Vervolg van pag. 1) Zijn brutaal optreden, en de omstan digheid. dat er ten onrechte een legen de ontstaat rond deze persoon heeft de politie dubbel waakzaam gemaakt. Een nachtelijke rit door de lange dorpen van Waterland maakt het de vreemdeling spoedig duidelijk. Overal op de wegen komt men de rode zak lantaarn-signalen tegen van de mannen in de uniform der Rijkspolitie. Men doet er verstandig aan zo snel mogelijk aan dit stopsein gevolg te ge ven.. Doet men het niet, men kan er (onveilig) van op aan, dat men een paar kogels in zijn richting gestuurd krijgt. De revolvertas hangt open aan de koppelriem Het stormsein in Waterland, en om streken is gehesen. Men neemt geen risico meer. Vandaar ook die spijker planken in Purmerend en elders in dit gebied. Geen auto zal deze barricades ongestraft kunnen nemen. Wc hebben het eerlijk gezegd niet geprobeerd, hoewel bekend is dat een Citroen vrij vast op de weg ligt. We geloofden de postende politie mannen zonder proef op de som. WelEnneover een paar da gen zullen we wel precies horen wel ke gekke sprongen een auto kan ma ken. wanneer de bestuurder weigert naar goede raad te luisteren. Want re ken maar, dat Manus zal nalaten naar goede raad te luisterenen vandaar of morgen zich geroepen zal voelen om dwars over zo'n fakirbed te rijden. En dat zal dan het tragische slot zijn van de kortstondige Manus-mythe DONDERDAG 22 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgenwijding 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.30 ,,De Antwoordman". 10.45 Gram.muziek. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Orgelconcert. 11.45 „liet woonhuis in de Oudheid", causerie. 12.00 Orgel en accordeon. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro- allerlei. 13.20 Instrumentaal kwintet. 13.50 „U kunt het geloven of niet". 13.55 Gram. muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Altviool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „As- sortimento". 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Reg'eringsuitzending: Jeugduitzending: Regina Zwart: „De brievenbus gaat open". 18.15 Sportpraatje. 18.30 Walsmuziek. 18.55 Piano spel. 19.10 „Gesprek met de brandweerman". 19.20 Gram.muziek. 19.50 „Voor Burger en Militair". 20.00 Nieuws. 20.05 „De groeten van Nuchteren". 20.15 Avro-allerlei. 20.20 Philharmonisch Orkest en solist. 21.30 „Het fregat, Het Geluk", hoorspel. 22.10 Dubbel vocaal kwartet. 22.30 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram.muziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30—12.33 Land- en- Tuin- bouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Gram.muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Fluit, viola en g'amba en clave- cimbel. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram. muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Piano duo. 17.50 Metropole-orkest. 18.30 Land- en Tuinbouw-causerie. 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord". 19.30 „In dienst van het vaderland". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.10 Gram.muziek. 22.15 Buiten lands overzicht. 22.35 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. 79. Gerrit Goochum sprong in een taxi en liet zich in een razende vaart naar „Vossemaere" brengen. In het nachtelijk duister kon hij slechts met moeite het grote tuinhek open krijgen. Ook in de tuin was het aardedonker, maar achter een der vensters van het prachtige landhuis zag hij toch enig lichtschijnsel. Hij klom de stoep op en liet de klopper op de zware eiken houten deur neerdalen. Even later ging de deur open en daar verscheen Jim- my Brown gekleed in een deftige ka merjapon. Hij rookte een dikke sigaar en hij zag er zeer vergenoegd uit. Me neer Goochum was zo blij, dat hij Jim- my weer in levende lijve mocht aan schouwen, dat hij wist, dat Jinuny dat soort hartelijkheden niet gesteln was. „Waar zijn Pat en Mike?" vroeg hij plotseling. „Die heb je toch hoon ik niet hun nek omgedraaid?" heb ze uit de pereboom geplukt", 'zei Jimmy „en om ze een beetje te laten bijkomen, heb ik ze allebei maar ig de badkuip gekieperd". Patricia Wenthworth 33) „Garth „Wacht even. Toen we van het „in- quest" terugkwamen, bracht ik tante Sophy naar haar bureaulade, om haar te laten zien, dat de sleutel niet lag, waar juffrouw Brown juist onder ede had verklaard, dat ze hem had neer gelegd. Endaar lag de sleutel, pre cies ovenop de drielingen. Heel on achtzaam van Medora, maar ik neem aan, dat ze wat in de war was. Als ze zo verstandig was geweest, de sleutel onder de foto te leggen, had ze kun nen zweren, dat hij er altijd had ge legen. Zij heeft die sleutel daar ge legd tussen het uur van naar bed gaan gisteravond en het lunchuur vandaag. Ik veronderstel, dat iemand anders de sleutel had sinds Dinsdag; dat zij er zich vreselijk benauwd over heeft ge maakt en dat ze vannacht is uitge gaan om hem terug te halen. Ik hoor de de deur van de studeerkamer kra ken toen ze 't huis verliet en ik heb haar zien terugkomen. Ze is niet lan ger dan een kwartier weggebleven, dus ver weg kan ze niet geweest zijn. Toen ik zag, dat Madoc een stuk glas aan zijn rubberzooi had hangen, meen de ik te weten, naar wie ze toe was gegaan en toen ik ontdekte, dat de sleutel weer in de la van tante Sophy lag, geloofde ik ook de reden te ken nen". Terwijl hij sprak, was al het bloed uit Janice's gezicht verdwenen. Ze maakte op hem de indruk van „een kleine, door de zon verbrande geest verschijning". Met verschrikte ogen Gij snakt naarA Uw ademhalingsorganen ztyn door taai slijm verstopt. Lot dat lastige en gevaarlijke slym opNeem nog vandaag de verzachtende, slijmop- lossende en krachtig ingrijpende hem aanstarend, sprak ze ten slotte: „O, neen, hij kan niethij zal niet! Waarom zou hij ook?" Garth haalde de schouders op. „Redenen genoeg. Kies maar uit. Hij had een heimelijke passie voor Medora en hij was jalours op Harsch. Dat is een veronderstelling, maar je kunt nooit weten, nietwaar? Bovendien is daar de koude, harde waarheid, dat hij Harsch' enige executeur-testamentair en erfgenaam is". „Maar Garth, er is geen geld. Me neer Harsch had niets om na te laten". „Wie spreekt er van geld? Hij liet Madoc al zijn aantekeningen, papieren en berekeningen na. Dit betekent „h a r c h i t e"! Hij liet het na aan Ma doc. Er kan een heleboel geld in zitten, maar er kan ook een gewetensvraag in schuilen, waarin een zonderling zich zou verlustigen. M.i. is dat laatste met Madoc het geval. Zijn geweten zou hem niet toestaan om wat hij noemt „een agent van de duivel" los te laten op „een reeds zo bezeten wereld". Als we de geldkwestie terzijde laten en ik geloof, dat er al moorden zijn be gaan om een paar dubbeltjes denk je dan niet, dat een man als Madoc kan bezweken zijn voor de prachtkans om „agent nummer één", oftewel har- schite, onschadelijk te maken?" Janice schudde het hoofd. „Hij kan het niet gedaan hebben; hij kan niet!" „Beste meid, van een zonderling kun je alles verwachten. Ik kan me Madoc voorstellen als vrijwillig martelaar, volgens de allerbeste tradities de rech terhand in het vuur houdend. Het woord „dweper" staat op zijn hele we zen geschreven je hebt zelf gezegd, dat hij er een is van de bovenste plank. Welnu, hij zou zich terwille van zijn opvattingen laten verbranden en bij die mentaliteit is het niet zo'n grote stap om ook een ander ten vure te doemen." „Garth, houd op.het is vreselijk:" „Natuurlijk is het dat. Maar daarmee heb ik niets te maken. Ik ben hier om uit te zoeken of het waar is. Er hangt meer van af dan het pakken van de moordenaar, Janice. Je weet, dat Harsch werd doodgeschoten dadeli.i/ nadat hij zijn laatste proefneming had voltooid en onmiddellijk voor hij de resultaten kon overhandigen. Er was maar zeer korte tijd voor de misdaad beschikbaar. Om zes uur ongeveer kwam hij Dinsdagavond thuis. Hij belde Sir George, die een boodschap verwachtte, op en maakte een afspraak Dan rug, keel of borstje inwrijven met voor Woensdagmorgen. Minder da» vier uur na het telefoongesprek was hij dood. Wie wist, hoe ver hij met zijn werk gevorderd was en hoe na hij bij de voltooiing stond? Er had een berichtje in sommige kranten gestaan. Niemand schijnt te weten, hoe 't daar in is gekomen, maar het was heel vaag er viel feitelijk erg weinig uit op te maken. De enigen die wisten hoe dicht hij bij het welslagen was, waren Sm George en zijn experts, maar ze hoor- den eerst dat de laatste proef was ge slaagd, toen Harsch om halfzeven op belde. Als iemand anders het wist, moet hij direct in contact met Harsch zelf hebben gestaan en zijn vertrou- wen hebben bezeten. Ik kom weer te rug op Madoc, een collega in de weten schap, hetzelfde huis bewonend, een vriend, waarop hij staat maakte". „Nee, nee, het is niet waar!" ,Wie anders zou hij hebben gekend?" „Je hebt de telefoon vergeten'1. „Je bedoelt, dat iemand het gesprek kan hbben afgeluisterd. Laat eens zien; Wie was in huis? De huishoudster, juf frouw Madoc —Madoc zelf en jij. Tus sen twee haakjes, hoe zit het met die zuster? Ze lijkt me ongevaarlijk". „Dat is ze ook.... een vriendelijk, wat sullig mens erg gehecht aan haar broer, doodsbang hem te hinde ren". „En de huishoudster?" „O, neen, die is zo zacht als een lam". (Wordt vervolgd) Zuurbrand op Uw maag kunt ge als ge 'n lucifer uitblaast.... Juist die prompte weldadige werking van Rennies maakt de Rennies-remedie zo ge wild. Maak er een vaste gewoonte van, altijd een paar Reünies bij U te steken, om gewapend te zijn tegen elke aanval. Met een paar Rennies bij de hand kunt ge weer rustig alles eten, waarvan ge zo houdt, maar wat wel eens verkeerd valt. Rennies zijn handig verpakt één voor één en ge kunt ze onopvallend inne men gewoon maar laten smelten op de tong. zonder water of wat ook. En ze zijn nog smakelijk bovendien! Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Vandaag nog. Mogelijk komen ze U morgen van pas. (Ingezonden Mededeling) o n "ili n na— <-> an ,n r» m' Er leefde lang geleden een boer die erg rijk was. Hij had grote landerijen, een prachtige boerderij en stal len vol met vee. Zijn trotste bezit was echter wel zijn paarden die beroemd waren in heel de omtrek. Toen de boer stierf wer den zijn bezittingen onder zijn drie zoons verdeeld. De boer had in zijn testament precies beschreven wat elk der zoons toekwam. De een kreeg de boerderij, de ander de landerijen en de derde het vee en de stallen. Voor de verdeling van zijn lievelingspaarden had de boer echter een vreemde weg gevolgd. In het testa ment stond namelijk dat de oudste zoon de helft kreeg, zijn tweede zoon een derde gedeelte en zijn jongste zoon een negende van het totaal. De moeilijkheid echter was dat er totaal 17 paarden wa ren en dat de zoons dit aan tal dus nooit konden verde len zoals hun vader dat wil de of ze moesten de paarden in tweeën snijden. Er werd door de drie jon gens lang over gepraat en ten einde raad besloten ze maar in de herberg een bier tje te gaan drinken. Daar troffen ze echter een huzaar aan die ze het probleem »oorlegaen. „Kom maar mee", sprak deze, toen hij het verhaal had aangehoord. „Dat is-zo op gelost." Ze gingen naar de stal waar de 17 paarden ston- dn. De huzaar nam toen zijn eigen paard en zette dit bij de andere. „Zo", sprak hij. „Nu zijn er 18 paarden. Piet, jij krijgt de helft dat is negen, neem maar mee!" De ou£|t,e ïgpn ne gen paarden, er bleven er dus nog negen over. „Jan", sprak de huzaar, „jü krijgt een derde dat is zes stuks, neem maar mee. Ook Jan verdween met zijn zes paar den, er bleven er dus nog drie staan. „Nu Gerrit nog", sprak de huzaar, „jij krijgt een negende deel dat is 2 stuks, neem maar mee. Van de drie overgebleven paar den nam Gerrit er twee mee, Vul de ontbreikende woor den in. Links naar rechts: 1. de slaap6. niet vast maar 8. een kleine 10. mi-fa-sol-11. Jan is een14. hou je 15. een wet waarin staat dat alles gekeurd moet worden heet18. een Engels man zegt niet „nee" maar 21maar dapper. zodat precies het paard van de huzaar zelf overbleef. „In orde, heren?" vroeg de hu zaar lachend aan de drie zoons. „Ja", knikten ze alle drie, maar snappen doen ze het nog steeds niet. Zijn jullie bang voor spin nen? Och, als je het bent is het je te vergeven, hoor, want echt vriendelijk zien die beestjes er nu niet uit. Toch is b.v. een gewone kruisspin erg mooi en het zijn kleine kunstenaars want ze spinnen hun web ben zó mooi en zó verstan dig alsof ze er voor op een hogeschool hebben gezeten. Mies je ging op theevisite Bij de juffrouw van de klas, Maarze viel over een steen en.... Rolde in een modderplas. „Kijk nu toch, mijn mooie kleren Zijn met stof en slijk besmeurd!" Miesje huifde dikke tranen, Dat zo iets nü juist gebeurd!" ,Jtfee," riep Mies, „het is niet netjes Als ik me zó vies vertoon!" Sn ze waste en ze boende Heel haar leuke jurk weer schoon. Boven naar beneden: 2. daar is hij.. 3. poppen 5. maak een aan dat touw. 7. en muis. 9. een potje10. zal ik je hier13. Alg. Sein. Wezen. 15. en schotel. 16. ik heb een en eèn zweep. 19. Ik ben hiereen tijd. 20. een kippen Wetens waardigheêen Een bunder is een vlakte maat. De boeren spreken maar zelden van zoveel hwSiaren bouw- en weiland, maar hebben het altijd over bundprs. De Nederlandse bunder is gelijk aan een h.* töiectare). Je weet natuurlijk dat 'n spin zjjn draden zelf maakt. Ze hebben daartoe steeds een voorraad kleverige stof bij zich die door een heel, heel klein gaatje achter in hun ljjf als een uiterst dun ne draad naar buiten komt. Meestal spinnen ze hun webben tussen twee strui ken. De spin zit op een van de struiken (A) en begint rustig een mooie lange draad te maken die door do wind wordt meegenomen. Deze draad blijft dan wel ergens aan vast zitten (B) en nu is meteen de verbin ding met de andere struik tot stand gebracht. Voor zichtig gaat de spin langs deze draad enkele keren ep en neer, zodat tenslotte de verbinding wel uit drie, vier draden bestaat en sterk ge noeg is om het gehele web te dragen. Nu laat de spin zich bij C naar de grond zakken, klimt dan, langs de zelfde draad, weer omhoog tot D en legt daar een flinke „AAs het nu maar gauw wil drogen, Aan een hjntje in de wind. Is er niet veel tijd verloren En ben 14c weer goed gipmd'. Toen Mies jurkje eindelijk droog was, Ging de bout er over heen Dn ze zuchtte toen ze klaar was: „Wat een pech toch door zo'n steen!" Maar.die steen lag steeds op straat nog En dat kwam haar duur te staan, "Oitt.... ze viel wéér in de modder, Miesje kan wéér wc(fsettt gaan. knoop. Al spinnend klimt hij daarna verder tot boven aan toe en vervolgens langs de dikke verbindingsdraad naar E. De draad die hij bij D. had vastgeknoopt trekt hij nu strak. Nu is een grote drie hoek gereed waarin het web komt te hangen. De spin gaat naar F. en laat zich tot G. naar beneden zakken. Hier legt hij weer een dikke knoop en zakt dan door naar H. waar de draad wordt vastgeknoopt. Dan gaat hij naar I, knoopt de draad vast, lqopt om naar trekt de draad weer Handig hè? Zo maakt de spin alle, naar het midden toe lopende draden in web. Tenslotte gaat hij het middenpunt zitten begint, als spinnende, steeds grotere kringen in de rondte te lopen tqt tenslotte het web gereed is. Ja, meneer de kruisspin, al zie je er dan ook een beetje griezelig uit, je bent toch een kunstenaar. en aan. het in en in i

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 6