Als ze mij meer vrezen dan de vijand is alles in orde DE MALARIA MOET WIJKEN Een modelkeuken in Amerika Onderzoek naar invloed van stieren op de melkproductie Jean de Verschrikkelijke Hoge officieren beven voor hem als rietjes r\E LATTRE heeft in een vergade- ring van generaals en staf-officie ren omonwonden verklaard, dat hij de lagere troepenleiding, luitenants en ka piteins, veel belangrijker en interest santer acht dan hun superieuren. Een intendant-kolonel kreeg van hem zijn congé, omdat een compagnie van het Vreemdelingenlegioen slecht gekleed was. Brigadecommandanten krijgen 'n vliegbiljet naar Frankrijk terug, om dat een klein steunpunt van hun front sector verloren is gegaan. Hoge amb tenaren worden op straat gezet, omdat Nieuwe Studierichting in voorbereiding In 1950 maar 449 gevallen in ons land Toenemend succes bij de bestrijding Nieuwe affiche voor Voorjaarsbeurs Nog f 8.000 tekort voor het Legermonument Crebbeberg HET GEMAK DIENT DE MENS Enorme belangstelling voor nieuwe vondst Premieregeling voor de kleine boerenbedrijven Aanval op Tasikmalaja Ruim tweehonderd Japanse vissers vermist Overschoenen voor Attlee Purmerender markt Marktoverzicht Purmerend WOENSDAG 21 FEBRUARI 1951 n (Van onze correspondent in Parijs kLS ze mv meer vrezen d&n de vijand is alles in orde!" moet Generaal Jean de Lattre de Tassigny van zijn officieren gezegd hebben. En het schijnt da iedereen bang is voor de Opperbevelhebber en Hoge Commissaris van Frankrijk jn Indo-China. Er zijn talrijke verhalen over hem in omloop, die bijna allemaal dezelfde strekking hebben: hij heeft iemand eruit gegooid. Iedere viermotorige ^■.r-france-mach me uit Saigon brengt nieuwe slachtoffers van De Lattre naar frankrijk terug. Vooral onder de hogere officieren is het verliescijfer aanzien- kingen en materiaal te eisen, veroor zaakte opwinding bij alle betrokken ministeries. In de staven begon men wild naar beschikbare koloniale troe pen te zoeken en. de minister-president werd voor zijn vertek naar Amerika dringend op het hart gedrukt, vooral op onverwijlde leveringen voor Indo- China aan te dringen. Boze reputatie gij al deze ijver'speelt de vrees voor De Lattre's uitbarstingen van woede geen geringe rol. Hij heeft zich zo'n boze reputatie bezorgddat hij daarmee alleen al zijn eisen weet door te zetten. Hoevéél daarvan 'werkelijke strijdvaardigheid is en hoeveel slimme berekening, is niet makkelijk te zeg gen. Jean de Verschrikkelijke kan, wanneer hij er met geweld niet komt, een zo innemende beminnelijkheid ter toon spreiden, dat men hem uit sym pathie alles toestaat, wat hij met ge weld niet kan bereiken. Toen op een goede dag een nieuwe minister van Defensie zijn ambt aan vaardde met het vaste voornemen de onaangename generaal eindelijk aan de dijk te zetten, vond De Lattre hem binnen een half uur zo volkomen om zijn vinger, dat deze minister voortaan voor hem door het vuur ging. Tot zijn eer moet gezegd worden, dat de soldaten en lagere officieren veel vriendelijker over hem denken dank zijn collega's en de politici. In ieder geval zijn zowel de militairen als de burgers het erover eens, dat hij een schitterend tacticus en strateeg is en alleen om deze reden wordt hem de caesar-achtige pronkzucht vergeven, die sij soms ten toon spreidt, evenals alle grofheden en ruwe woorden, iie hij om zich heen strooit. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat hij met alle andere generaals op hoge commandoposten overhoop ligt en dat bijna alle verhalen, die over hem ver teld worden, uit militaire kringen ko men. DE LATTRE DE TASSIGUY boze reputatie hun huis de Opperbevelhebber niet op gepaste wijze heeft ontvangen. Artsen worden ontslagen, omdat de genezings statistiek van hun lazaret ongunstig is. De etappe-commando's, de staven, de commissie worden „uitgekamd" en de overtollige officieren naar het front of naar huis gestuurd. Niet alleen de officieren beven, Mi nister Letourneau, wie de netelige taak ten deel viel De Lattre in zijn ambt in Indo-China in te werken, slaakte een zucht van verlichting, toen hij na zijn penibele reis weer in Parijs aankwam. Zijn collega-ministers deelden zijn ge voelens. Alleen al de aankondiging, dat De Lattre in Februari naar Parijs wil de komen, om toezending van verster- Oosiers-sociale studie ver vangt Indisch recht (Van onze Haagse redacteur) Bij het Ministerie voor Onderwijs Kuns ten en wetenschappen zijn plannen in stu die, die moeten leiden tot de instelling van een nieuwe faculteit in de plaats van de binnenkort op te heffen faculteit in In disch recht aan de Universiteit van Lei den, Utrecht en Amsterdam. Gedacht wordt aan een Oosters-sociale studierich ting. Men hoopt een en ander zodanig te kunnen regelen, dat de studenten, die nog candidaatsexamen Indisch recht gedaan hebben de gelegenheid daartoe bestaat na 17 Maart a.s. niet meer van de studie Indisch recht naar deze nieuwe studie zul len overstappen. Op het ogenblik studeren nog 250 stu denten het Indisch recht. De meesten van hen hebben echter hun candidaatsexamen al achter de rug. Zij kunnen dus tot uiter lijk December 1953 doctoraal examen doen en hun meestertitel halen. Zij zullen, gezien de gewijzigde omstan digheden, niet zo veel profijt van hun stu die hebben, als voor de oorlog mogelijk was, toen vele Indische juristen een be- stuursfunstie in Indie vervulden. Helemaal verloren is de studie niet, want het Ne derlandse bedrijfsleven in Indonesië zal hen nog wel kunnen gebruiken. Ook zij kunnen echter naar de Oosters-sociale studie, die in vele opzichten bij hun vori ge studie zal aansluiten, overgaan. Voor juris'en Indisch recht, die vóór 1 Januari 1948 reeds in Indpnesie werkzaam waren, bestond sedert geruime tijd een regeling, die hen in staat stelde om op vereenvoudigde wijze hun Nederlandse meestertitel te verwerven. Er zal een voorstel worden ingediend, dm dit ook mogelijk moet maken voor de Juristen, die vóór 1 Januari 1950 in Indonesië werkzaam zijn geweest. Zij be hoeven dan geen candidaatsexamen Ne derlands recht af te leggen en slechts een verlicht doctoraal. Volgens deskundigen van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, kunnen zij met één jaar studie volstaan. De studenten, die door de gewijzigde omstandigheden in Indonesië het zwaarst gedupeerd zijn. zijn de Indologen. Zij re- zen immers geheel aangewezen op een toekomst in het Indische bestuursapparaat Voor hen is het ook moeilijker om over te gaan naar de Oosterse-sociale studie, aan gezien die studie slechts in geringe mate op Indologie afsluit. Voor hen bestaat echter reeds sinds enige maanden ae ge legenheid om met een Rijkstoelage over te gaan naar een andere studierichting. De gems sprong weg. EEN van de aardigste verhaaltjes, dat juist daarom zo grappig is, om dat Jean de Verschrikkelijke hierin bij uitzondering geen verschrikkelijke rol speelt, heeft dezer dagen in Parijs de ronde gedaan: Kort voordat hij zijn comthando aanvaardde, had De Lattre tegenover de Franse bevelhebber in Oostenrijk, Generaal Bethouart, de wens geuit een gemsbok te willen schieten. Bethouart liet dit jachtuit- stapje zorgvuldig voorbereiden, zoais dit bij een hofjacht nu eenmaal gebrui kelijk is. De twee generaals reden paar de jachthut. Bethouart wees uit een raam van de hut naar een dichtbij ge legen vooruitspringende rots en zei te gen' De Lattre, dat men daar reeds ver schillende keren 's morgens vroeg gem zen had gezien. Inderdaad zag de Lat tre daar de volgende morgen een bok en riep om zijn geweer. Het schot viel en de gemsbok viel niet, maar sprong weg. De voor de jacht verantwoorde lijke kapitein werd door Bethouart on der vier ogen uitgekafferd. „Generaal", zei deze, „zoiets heb ik in mijn hele leven nog niet meegemaakt: het is on gehoord!" En toen Bethouart wilde we ten, wat dan wel zo ongehoord ge weest was. zei de kapitein: „Generaal De Lattre heeft het touw doorgescho ten, waaraan de gemsbok vastgebon den zat!" Het zal wel niet het laatste touw ge weest'zijn, waarmeè men Jean de Ver schrikkelijke wilde overbluffen en het zal ook niet het laatste geweest zijn, dat hij doorgeschoten heeft. Enige tijd geleden werd door~de Firma Eijsbouts Lips te Asten een carillon gebouwd voor de nieuwe Rooms Katholieke kerk te Sao Paolo in Brazilië. Binnenkort, als deze beiaard in de toren van de kerk geplaatst zal zijn, zal de stadsbeiaardier van Delft, de heer L. 't Hart, zich naar Brazilië begeven om op de nieuwe beiaard concerten te geven en daarna gedurende ander halve maand enige toekomstige beiaardiers op te leiden. De mogelijkheid bestaat, dat de Heer 't Hart na zijn verblijf in Brazilië, eerst nog' een tournee gaat maken door de Verenigde Staten, alvorens weer naar Neder land terug te keren. De heer 't Hart tijdens het bespeten van het carillon van de Nieuwe Kerk' te Delft. (Van onze Haagse redacteur) D® intensieve bestrijding van malaria die tijdens en na de vrij hevige toe neming van het aantal ziektegevallen in 1946 door de Hoofdinspectie van de Volksgezondheid begonnen en gestimu leerd werd boekt goede resultaten, In 1950 werden in ons land slechts 449 ge vallen aangegeven. In 1946 waren dat er ruim 8000. De Nederlandse kunstenaar Eppo Doeve heeft een boeiende affiche ont worpen voor de komende voorjaars beurs, die van 312 April zal worden gehouden. In felle kleuren tekende hij een krachtig Mercurius-figuur, die met zijn rechterhand de handelsstaf plant in het hart van Nederland. Stervormig lopen van hier verbindingslijnen naar alle delen van de wereldals symbool van de vele internationale relaties, die de Jaarbeurs onderhoudt. Malaria is van oorsprong een tropi sche of subtropische ziekte, welke ech ter op 't ogenblik overal in de wereld voorkomt, behalve in de Poolgebieden. In Europa komt zij het meeste voor in de landen langs de Middellandse Zee. Maar ook Noord- en West-Europa hebben, hoewel in geringer mate met deze gevreesde ziekte te kampen, voor al in' die streken, waar veel brak water aanwezig is, omdat de malariamug bij voorkeur zijn broedplaats in brakwater zoekt. Nederland heeft veel brakwater het IJselmeer is een groot brakwa tervat en moet dus voortdurend op zijn hoede zijn. Noord-Holland is van oudsher de pro vincie, waar malaria het meeste ver spreid is. Van de 449 het vorige jaar aangegeven gevallen, kwamen er 173 in deze provincie voor. Amsterdam no teerde 49 gevallen en Den Helder 31. welke cijfers aangeven, dat in de laatst genoemde stad malaria nog in te sterke mate heerst. Den Helder is dan ook het oord ,waar in 1950 de malaria-commis sie het grootste offensief tegen de ma lariamug opende. De p.D.T. bewees hierbij, uitmuntende diensten. Ons land-heeft-bij de malariabestrij ding waardevolle steun in geld en in materialen van de Rockefeller Foun dation ondervonden. Opmerkelijke resultaten Interessante gegevens zijn de laatste tijd verzameld door de Bond van Rund veefokverenigingen in Noord-Holland omtrent de productievererving door stieren. Het gaat er hierbij om na te gaan in hoeverre een bepaalde stier de melk productie en het vetgehalte van de melk bij zijn vrouwelijke nakomelingen vermag op te voeren. Daartoe worden de productiegegevens van een zo groot mogelijk aantal van zijn dochters ver geleken met die van de moeders dezer dochters. Blijkt daarbij, dat steeds of bijna al tijd de melkstaten van de dochters een grotere productie uitwijzen, dan de melkstaten hunner moeders, dan mag dit verschijnsel worden toegeschreven aan de invloed van de gemeenschap pelijke vader. Natuurlijk moeten van de moeders de melkstaten worden genomen van het jaar. waarop ze dezelfde leeftijd hadden als de dochters. Immers, 4e melkproductie loopt gedurende de eer ste jaren geleidelijk op en het verge lijken van een derde lactatieperiode met een tweede of een tweede met een eerste zou zou niet de minste zin heb ben. Onderzoekingen in de boven aange geven richting hebben plaats gehad on der de nakomelingen van verschillen de van de meest luikende Noord-Hol landse stieren: Frans D., Coba's Ade- ma, Donald. Bella's Frans en Adema 34. De resultaten waren zonder uitzon dering afdoende om de grote Invloed van de vaderdieren in het licht te stel len, want zonder een enkele uitzonde ring waren overal de gemiddelden van de dochters hoger, soms veel hoger dan die van de moeders. Nemen we bijvoorbeeld de stier Do nald. De melklijsten over de eerste lacta tieperiode van 19 van zijn dochters werden gelegd naast die over de eerste lactatieperiode van de 19 moeders. Bij een gemiddelde dagopbrengst van de dochters van 13,29 kg melk meteen vetgehalte van 4,02 pet., gaven de De stroom van koperen centen, die lange tijd voor het legermonument uit alle windstreken van ons land voor Rhenen vloeide, is opgedroogd. Het comité Nationaal Legermonument Greb- beberg ontving op deze wijze f 20.000. De burgemeester van Rhenen deelde mede, dat er thans nog een tekort is van -f 8000.of 800.000 centen. ZAAK HUPPENKOTHEN IN HOGER BEROEP. De openbare aanklager in het proces tegen de voormalige S.S.-er Huppen- kothén, die door een Duits Gerechtshof te Münehen van de beschuldiging van medeplichtigheid aan de moord op ad miraal Canaris, werd vrijgesproken, heeft tegen het vonnis hoger beroep aangetekend. Huppenkothen werd we gens misdaden tegen de mensheid tot drie en een half jaar dwangarbeid ver oordeeld. EEN HUWELIJK BIJ OOMEDIA Gisterochtend zijn twee leden van het toneelgezelschap „Comedia", Ellen de Thouars en Ko van Dijk, onder grote belangstelling van velen uit de toneel wereld, te Amsterdam in het huwelijk Set reden. verhinderen het optreden van scha duwen. Voordat de nieuwe keuken werd ontworpen, hebben de onderzoekers een studie gemaakt van alle werk zaamheden bij het klaarmaken en \LS we alle verhalen uit Amerika over de woninginrichting daar, over de koken van het voedsel. Zij hebben woninginstallaties, over ingebouwde koelkasten, wasmachines en vele an- daartoe de tijden en de bewegingen dere vernuftige uitvindingen mogen geloven, dan zijn wij Nederlanders nog maar opgenomen, die nodig waren tijdens kinderen bij de vooruitstrevende en ultra-moderne Amerikanen. We zullen ieder stadium van het werk in de echter wel heel wat van die Amerikaanse verhalen met een korreltje zout keuken, teneinde de juiste vorm en de moeten nemen en-zelfs kunnen we ons met een zekere trots op de borst slaan, juiste plaats voor elk onderdeel van wanneer deskundige bewoners uit de Verenigde Statende Nederlandse de keuken te kunnen vaststellen. woningbouw komen bewonderen. Enorme belangstelling. omgekeerd, namelijk niet: waar veel J)AAR moet wel een ideale keuken voorbereidend werk gedaan wordt, uit voortgekomen zijn. Doch een bevindt zich de grootsteen, maar; waar van de twee: „de Amerikanen wij zich de gootsteen bevindt, wordt veel bedoelen de reusachtige groep, die j. «aar nu schijnt men toch opnieuw voorbereidend werk verricht. En wij hard moet werken om aan de kost te een voorsprong op ons land geno- zorgen, dat de gootsteen op een gun- komen en die in gewone huizen woont men te hebben Het laatste snufje aan stige plaats is opgesteld en dat we zijn tot dusver, wat de keukenirt- het laboratorium van het Amerikaan- alles wat we bij de grootsteen nodig richting betreft, weinig gewend ge- se Bureau voor Menselijke Voeding en kunnen hebben, bij de hand hebben- weert; of de ontworpen modelkeuken Huishoudkunde in de nabijheid van In de moderne Nederlandse keukens ls inderdaad een verbluffend staaltje Washineton is een hoefijzervormige ziet het er heus nog zo gek niet uit. van vindingrijkheid en techniek. Er haan-t-n-weer-ee- bestaat in elk geval een enorme be- keu en, w andere bewegingen, IM Zitten.d werk. langstelling voor. Duizenden personen loop, bukken en ™dere tJN de Amerikaanse modelkeuken hebben de modellen van de keuken en waarmede hetk^annJen n dt men bovendien een aantal de ontwerptekeningen in het laborato- van het voedsel gepaaid gaat, arbeidsbesparende snufjes. Er zijn bij- rium van het Bureau en tijdens ver den kunnen worden. voorbeeld op verschillende hoogten gaderingen, jaarbeurzen en tentoon- Op de plaats, waar veel voorbere - tussen de laden van de muurkastjes stellingen bezichtigd. Meer dan 81.001) dend werk verricht wordt, bevindt planken aangebracht, die uitgetrokken exemplaren van een beschrijving van zich de gootsteen, die in verbinding en ais zitplaats gebruikt kunnen wor- de keuken zijn in Europa Zuid-Ame- staat met een automatisch apparaat ter den, zodat de huisvrouw een groot rika> Australië, Nieuw-Zeeland, Japan, verwijdering van het afval. Boven en deel van haar werkzaamheden zitten- porto Ric0) Alaska. Hawai en in de onder de gootsteen bevinden zich bak- de verrichten kan. Kasten met rond- 48 staten van de Verenigde staten ver ken voor groente en fruit. Een lade draaiende planken maken het haar spreid. Zelfs zijn een technicolorfilm voor keukenbenodigdheden en een gemakkelijk pakken en blikken etens- en een smalfilm vertoond op twee in- messenrek zijn naast deze bakken op- waren er uit te nemen. ternationale conferenties en tijdens gesteld. Ge verlichting van de keuken be- vele vergaderingen in de Verenigde Met veel ophef maken de Amerika- staat uit een hoefijzervormige licht- Staten. Men schijnt dus nog al wat nen melding van deze vinding. Wij bak aan de zoldering. Vier T.L.-buizen waarde aan de nieuwigheid te hech- Nederlander» zeggen het misschien werpen hun licht naar beneden en ten Evenals in 1950 zal de dienst Kleine Boerenbedrijven van het ministerie van landbouw ook in 1951 de rationa lisatie van de kleine boerenbedrijven blijven stimuleren door middel van premieverlening. De richtlijnen hier voor zijn thans gereed gekomen. De eerste en voornaamste voorwaar de voor het verkrijgen van een premie is, dat het gebruik van het ter be schikking gestelde geld moet leiden tot verbetering van bedrijfsvoering. Daar naast moet de boer nog voldoen aan drie voorwaarden: zijn hoofdberoep met landbouwer zijn, zijn vermogen mag niet groter zijn dan f 25.000 en zijn bedrijf moet kleiner zijn dan 0 ha cultuurgrond. Als basis voor de pre mieverlening wordt genomen de Mai- inventarisatie van 1948. Er is thans 2 millioen gulden be schikbaar voor het verlenen van pre mies. Bovendien kan men rekenen behoudens goedkeuring door de Twee de en Eerste Kamer op een bedrag van 3 millioen gulden uit de Marshall hulp. De uitvoering van de regeling is opgedragen aan de landbouwconsulen- ten en hun assistenten. Elke landbouw- consulent krijgt een bepaald credist Hij moet een plan maken om binnen de algemene richtlijnen dit crediet te besteden. Een ongeveer 500 man sterke bende heeft in de nacht van Zondag op Maan dag tot vijfmaal toe een aanval ge daan op Tasikmalaja (in het oosten van West-Java). Gedurende een half uur had een zware vuurwisseling plaats tussen de bende enerzijds en de politie en de APRI anderzijds. Een politie man en een militair werden gedood, een politieman wordt vermist. De aanval lers, die in uniformen gekleed waren, roofden een grote voorraad medicijnen uit het hospitaal en doodden daar twee leden van het personeel. De "bemanningen van negen grote Japanse vissersschepen, in totaal 209 man, worden thans definitief als ver mist opgegeven. Vorige week Woens dag woedde voor de Japanse kust een zware storm. EEN DRIEJARIG KNAAPJE TE OOSTZAAN IN SLOOT GERAAKT Al spelende geraakte gistermorgen het driejarig jongetje K. N. (enig zoontje) in de Roemersloot te Oost- zaan. Hoewel spoedig geneeskundige hulp ter plaatse was mocht het ook met zuurstofapparaten niet gelukken de le vensgeesten op te wekken. DE BELGISCHE MIJNWERKERS HERVATTEN HET WERK Werd Maandag gemeld, dat in het bekken van Luik de mijnwerkers weer normaal werkten, thans wordt ook uit de andere steenkoolbekkens bericht, dat de werkhervatting daar weer na genoeg algemeen is. ZAAK HAMID EIND FEBRUARI NAAR HOOGGERECHTSHOF. Eind Februari zal ,de Indonesische procureur-generaal de zaak Hamid verwijzen naar het Hooggerechtshof. Spoedig daarna zal de berechting te Djakarta aanvangen. ZWEEDSTE STAKERS HERVATTEN HET WERK Meer dan 2.000 havenarbeiders in Stock holm, Gothenburg en drie andere Zweedse havens hebben besloten vandaag het werk te hervatten, na een staking van een week. welke niet door een vakbond werd ge steun'' melklijsten van de moeders een gemid delde dagopbrengst van 10,34 kg met een vetgehalte van 3,93 pet. Er is spra ke van een zeer aanzienlijke verbete ring dus. Het meest overtuigend zijn de gege vens ten aanzien van Frans D., die op het ogenblik in bezit is van de K. I.- vereniging te Sijbekarspel en die enige malen als no. 1 werd geplaatst op Centrale Stierenkeuring te Alkmaar. Deze stier werd geboren in 1941 en vier of vijf jaar ouder dan de ancier». Het gevolg daarvan is, dat hier Ie melklijsten van moeders en dochters uit vier lactatieperioden konden wor den vergeleken. Ten aanzien van niet minder dan 78 dochters als melkvaavs waren vergelijkingen te trekken, ten aanzien van 46 dochters als melk- twenter, ten aanzien van 31 dochters als derdkalver en ten aanzien van 28 dochters als 5 jarige of oudere koe. Zonder uitzondering waren steeds de productiestaten van de dochters in doorsnee aanzienlijk beter dan die van de moeders. Zo wordt nauwkeurig nagegaan nf de dieren, die het beste heten, dit ook werkelijk zijn; nauwkeurig worden re sultaten vastgelegd. En zo wordt ge werkt aan de verdere opbouw van on ze voortreffelijke Noordhollandse rundveestapel, die langzamerhand een grote reputatie heeft verworven. De zware regens, die het terrein van het „Festival of Britain" in een modderpoel herschapen had den, noodzaakten de Engelse Mi nister-President Attlee, die een bezoek bracht, overschoenen aan te trekken. PURMEREND, 20 Februari 1951. Aangevoerd 578 runderen, waaronder 190 vette koeien van 2 tot 2.70 per kg, handel kalm: 932 nuchtere kalveren koeien van 650 tot 1050 per stuk, han del kalm; 214 geldekoeien van 390 tot 730 p. stuk, handel goed; 14 pinken van 380 tot 550 p. stuk, handel kalm; 24 graskalveren van 240 tot 360 p. stuk, handel kaml; 932 nuchtere kalveren van 30 to 60 p. stuk, handel stugger; 155 nuchtere kalveren (fokkers) van 55 tot 125 p. stuk, handel goed; 8 stie ren van 650 tot 1275, handel goed; 223 schapen van 95 tot 190 en lammeren van 80 tot 115, handel vlug; 22 bokken en geiten van 10 tot 50 p. stuk, handel stug; 252 vette varkens van 1.50 tot 1.64 p. kg, handel stug; 930 schram men van 40 tot 60, zware biggen van 32 tot 55 en lichte biggen 22 tot 32 p. stuk, handel iets beter; 12 fokzeugen van 180 tot 325 p. stuk, handel kalm; 48 paarden van 550 tot 850 p. stuk, han del heel kalm; totaal 3152. Pluimveemarkt; 350 konijnen van 2 tot 10 p. stuk, handel kalm; 6000 kip eieren van 11 tot 12 p. 100 stuks; 2000 eendeieren van 9 per 100 stuk?. Het aanbod en het bezoek op de gisteren gehouden markt was groter dan de laatste weken, hetgeen de komst van het voorjaar kenmerkt. Des ondanks was de handel op de vette koeien-markt stugger. Met de beste beesten ging het wel. Op de markt van de geldekoeien is iets meer vraag en het jonge vee is wel verkoopbaar. Ook verse koeien worden vlot verhandeld. De handel op de markt voor jong vee was zeer kalm. Het aanbod voor nuch tere kalveren was iets groter, doch da prijzen daalden enigszins. Op de wol veemarkt was het zeer stil met een klein aanbod. De prijzen waren hoog. De handel in fokschapen was matig, doch soms werden er goede prijzen betaald. De inzet voor de vette var kens, waarvan de handel kalm was, bedroeg f 1.64. De vette zeugen bedroe gen ongeveer f 1.50 per kg. Aanvanke lijk was het met de biggen ook matig gesteld, doch later werd de handel iets vlotter. Stug was de handel in bokken en geiten en ook op de paar denmarkt ging het maar kalm. De pluimveemarkt had hetzelfde beeld als de vorige week en de handel in konij nen was stug.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7