Steenberghe wint inlichtingen in Partijen ontplooien activiteit achter de schermen Geallieerden beginnen een groot offensief op centrale front Bijna werd de zon verslagen De Amerikaanse ambassadeur (onbewust) vredestichter De Franse regering in gevaar KoAt B-eAleJk VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Twee-en-twintig mensen omgekomen? Donderdag 22 Febr. 1951 76e Jaargang No. 11034 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Kabinetsformateur wil beslagen ten ijs komen Steun in denkbeelden Koningin hem verleend heeft- midden van oude regering Totale spoorwegstaking in Engeland? ROOMBOTER IN PAKJES VAN EEN ONS Trawler gekapseisd voor Belgische kust Twee Franse drenkelingen hingen aan de kiel Voor leven van kapitein wordt gevreesd Weerbericht Bruidegom in de cel Siraalbommenwerper Canberra B 2" in 4 uur en 40 minuien over de Atlantische Oceaan Tijdens de vlucht werd niet getankt Tumult in de Belgische Kamer „Zowel het Oosten, als het Westen schuldig" Fruitexport naar West- DuitslancJ stopgezet Kieswet struikelblok voor René Pleven? Stenen en stenen Superforten bombar deren toevoerlijnen Tekort van f 125.000 op Hilversums Effecten kantoor Voor „Koning" De Smet Truman: Wij bereiken een toestand, waarin oorlog kan worden voorkomen BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK COIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes" tot 15 woor den 1.—, elk woord mee: 5 cent Abonnementen per kwar- Jaal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten (Van onze parlementaire redacteur) ijlT »Ues blijkt, dat de nieuwe kabinets-formateur, mr. M. P. L. Steenberghe, zich eerst een volledig beeld wil vormen van de politieke situatie, zoals die in ie ontslagaanvrage van het nu demissionnaire kabinet ontstaan is. Mr. Steen berghe is geruime tijd uit de practische politiek geweest en het lag dus voor de band, dat hij zich eerst liet inlichten door de fractieleiders uit de Tweede Kamer. Dinsdag zijn zij bij hem op bezoek geweest in het gebouw van het ministerie van Economische Zaken, waar hij een kamer ter beschikking heeït gekregen. De heer Steenberghe woont namelijk in Goirle in Noord-Brabant. BEHALVE de fractieleiders zal de for mateur ook andere vooraanstaanden in het maatschappelijk leven in Neder land ontvangen, teneinde bij hen zijn licht op te steken omtrent de financiële, economische en sociale toestand van cns land. Aan het polsen van candidaten voor zijn kabinet is hij nog niet toe, zo dat de heren, die thans nog bezoeken bij hem afleggen, zeker niet als gega digden voor een ministerszetel aange merkt kunnen worden. Ook zakenrela ties voeren in Den Haag besprekingen met hem; zij hebben uiteraard niets met de kabinetsformatie te maken. Mr. Steenberghe is voor de eervolle, maar niet gemakkelijke opdracht, die H.M. de De onderhandelingen afgebroken De onderhandelingen tussen het be stuur van de Britse genationaliseerde spoorwegen en de vakbondleiders van het spoorwegpersoneel zijn na drie da gen afgebroken. Er dreigt thans een staking in het gehele land. Tienduizenden spoormannen in cen tra in het gehele land zijn reeds een langzaam-aan-actie begonnen. Stakingen in vrijwel alle belangrijke spoorwegcentra gedurende het week einde schijnen thans vrijwel zeker te zijn. Volgens een verklaring van de spoor wegdirectie zijn loonsverhogingen ten bedrage van 9.250.000 pond sterling per jaar aangeboden. De vakbonden had den 12.000.000 pond geeist. Vanmorgen vroeg zal een bespreking van de vak bonden met de minister van arbeid plaats hebben. Behalve tienduizend spoorweglieden te Manchester zullen ook die te Barns- lev in Vorkshire reeds hedennacht in staking gaan, waardoor het vervoei van steenkool uit de mijnen van Zuid- Yorkshire ernstig gestagneerd zal wor den. uit zijn werk geroepen zonder deze opdracht zou hij al weer op weg naar Amerika geweest zijn en het spreekt dus vanzelf, dat hij ook voor zijn parti culiere besognes meermalen personen bij zich op het departement van Econo mische Zaken noodt. Een legpuzzle oensdagmorgen om elf uur was de formateur weer in Den Haag om zijn staatkundige werkzaamheden te hervatten. Hij heeft des ochtends en 's middags niemand ontvangen, doch zich bepaald tot de bestudering van de ge gevens, die de fractieleiders hem ver strekt hebben. Ook mr. Steenberghe zal, als hij tot het aanzoeken van de perso nen voor z jn regering overgaat, een globaal programma moeten klaar heb ben. De vorige formateurs, dr. Drees en mr. Van Schaik, beschikten niet over een keurig netjes, kant en klaar afge rond program, zo vernamen wij uit goede bron. Wel hadden zij voor de ver schillende onderdelen van het beleid, zoals zij zich dat voor de toekomst dachten, duidelijke richtlijnen samenge steld. Deze afzonderlijke stukken vorm den als het ware de onderdelen van de legpuzzle, die program heet. Mr. Steenberghe bestudeert thans de mogelijkheden om ook zijnerzijds een program op te stellen, uiteraard geen definitieve omschrijving van wat in de naaste toekomst allemaal zal moeten geschieden het vaststaan daarvan voor de heren Drees eii Van Schaik heeft hen juist allerlei moeilijkheden berokkend maar dan toch een samen vatting van wat hij wenselijk acht en waarover met de candidaten van ge dachten kan worden gewisseld. (Zie vervolg pagina 4). De verplichting om roomboter niet in kleinere hoeveelheden dan een half pond te verkopen is formeel opgehe ven. zodat het thans voor de zuivelfa brikanten ook mogelijk is pakjes room boter van honderd gram in de handel "e brengen. In het buitenland bestaat de verkoop van kleinere hoeveelheden boter reeds langer. Zij biedt voor ka merbewoners grote voordelen. Het Amerikaanse motorschip „Ame rican Councellor" heeft ter hoogte van het lichtschip West Hinder voor Zee- brugge in de Wielingen twee drenke lingen opgepikt, die zich vastgeklemd hadden aan de kiel van de gekapseis de ,^ranse trawler „Duc de Norman die Er waren in totaal 24 opvaren den aan boord van de 45 m. lange rawler. Gevreesd wordt, dat de twee fenkelingen de enige geredden zijn. De trawler, afkomstig uit Boulogne- sur-Mer, die op weg was naar Vlissin- gen om er te bunkeren en van daar ter visvangst te gaan, is door een gronazee gegrepen en gekapseisd. De aPitein Rigue en zijn broer hebben »an de kiel van hun vaartuig we- ei) vast te klemmen, vermoedelijk nige uren lang en zijn ten slotte door e „American Councellor" gered. De aP'tein was bewusteloos. Voor zijn Wen wordt gevreesd. De gebroeders bra 8° ^'ssinSen "iet aan land ge- maar twee artsen zijn aan van het Amerikaanse schip ge- °m bij de kapitein kunstmatige Verwachting tot Donderdag- av°nd: Matige tot krachtige wind ussen Zuidwest en West. Wis selende bewolking met enkele Hen, sommige vergezeld van aSel of natte sneeuw. Ongeveer ezelfde temperatuur als gisteren. Vrijdag- Maan ademhaling toe te passen. De „Ame rican Councellor" vervolgt met de twee Franse zeelieden aan boord zijn weg naar Antwerpen. Uit Vlissingen zijn een bergings vaartuig en de sleepboot „Schelde" naar de plaats van de ramp vertrok ken. Uit Breskens vertrok de redding boot „President J. V. Wiersma". D« Rotterdamse recherche arres teerde dezer dagen de 21-jarige scheepsbediende H. L. M., de 20-jarige los-werkman D. A. van H. en de 19 jarige ijzervlechter J. M., die tezamen drie-en-twintig diefstallen hebben ge pleegd. Het is de recherche gelukt een groot gedeelte van de buit te achter- Kalen. Van H. had zijn aandeel in geld behouden om een uitzet te kunnen kopen. Tot trouwen kwam het echter niet, want op de dag van. zijn onder trouw werd hij in de kraag gegrepen Woensdagmorgen om tien uur plaatselijke tijd zijn de verbonden troepen op bevel van generaal Ridgway een offensief begonnen tegen de Chinese commu nisten in de centrale sector. De geallieerde strijdmacht, bestaande uit eenhede* van vijf landen zette zich over een linie, die loopt van Jangpjong aan de Han tot ten oosten van Wonjoe, in beweging en maakte in de eerste 24 uur een terreinwinst van meer dan zestien kilometer. De oprukkende colonnes onder vonden betrekkelijk weinig tegenstand van de Chinezen die nog steeds bezig zijn zich op nieuwe stellingen bij Hongtsjon, 45 km ten noordpn van Wonjoe terug te trekken. Mr. M. P. L. Steenberghe bij het verlaten van het Ministerie van Economische Zaken. De „Canberra B 2", de eerste straal- bommenwerper ter wereld, heeft een transatlantisch record gevestigd. Het toestel van de Britse luchtmacht legde de afstand Aldergrove (Noord-Ierland) New Eoundland (3400 k.m.) af in vier uur en 40 minuten. Als het toestel de afstand in veertig minuten minder had afgelegd, zou het „de zon verslagen hebben" want het tijdsverschil tussen Gander en Greenwich is ongeveer vier uur. Het opmerkelijke van de vlucht is, dat voor het eerst een straalvliegtuig, zonder brandstof bijlading tijdens de vlucht, de oceaan is overgestoken. Bo- De leden van de socialistische oppositiepartij hebben Woensdag in de Belgische Kamer gedurende dertig minuten door gejouw een debat over de Belgische defensieplannen opgehouden. Zij begonnen hun interrupties, toen de minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Ze«and, opstond en begon te spreken. Zij verklaarden niet alle parlementaire stukken over de voorgestelde defensie maatregelen te hebben ontvangen. Het gejouw nam af, toen de Amerikaanse ambassadeur, Murphy, de diplomatieke tribune betrad. Van Zeeland verklaarde, dat „verre weg het gevaarlijkste zou zijn te veel te praten over herbewapening en er niets aan te doen" „Evenals Stalin, even als Trygve Lie, zeg ook ik, dat oorlog niet onvermijdelijk is", aldus Van Zee land. De minister van defensie. De Greef, zei: „Belgies herbewapeningsprogram voorziet in de vorming van twee infan teriedivisies en een pantserdivisie, wel ke aan de bestaande Belgische strijd krachten zullen worden toegevoegd. Victor Larock, de secretaris van de Belgische socialistische partij zei, dat als het oosten getracht heeft invloed te verwerven, hetzelfde gezegd kan wor den van het westen. De tegenstellingen hebben door deze politiek aan scherp te gewonnen. In beide kampen steunt men bij het doen van een beroep op herbewapening op de vrees voor een aanval. Volgens spreker heeft de Sow jetunie echter meer belang bij de vrede dan bij een oorlog, want nog steeds doen zich de gevolgen van de tweede wereld oorlog in Rusland gevoelen. „Wij zijn van oordeel, zo verklaarde Larock, dat behalve in geval van ag- gressie de macht steeds in dienst van verzoening moet staan, en wij geloven, dat de democratische uereld en het communistische stelsel, hetwelk zoals ieder regiem een evolutie doormaakt, naast elkaar kunnen bestaan". De debatten zullen Donderdag wor den voortgezet. vendien bevonden zich drie personen aan boord, terwijl de tot nu toe over de oceaan gevlogen straalvliegtuigen alle eenpersoons jachtvliegtuigen wa ren die tijdens de overtocht enige malen van brandstof werden voorzien door tankvliegtuigen. De gezagvoerder van het vliegtuig is squadron leader Callard. Mogelijk zal hij vandaag naar Washington doorvlie gen. waar hij demonstraties zal geven. De bemanning droeg speciale kleding en zuurstofapparaten. In de oorlog vloog een Mosquito de afstand eens in vijf uur en tien minu ten en in 1949, in December, vloog 'n Constellation van de KLM dezelfde weg in vijf uur en 28 minuten. De drie ton overschreden De Westduitse regering heeft met ingang van gisternacht 24.00 uur de in voer van fruit uit Nederland stopge zet. Dit houdt in, zo vernemen wij van de zijde van het bedrijfschap voor groenten en fruit, dat met ingang van heden door de veilingen geen machti ging tot uitvoer van fruit naar West- Duitsiand mogen worden verstrekt. Nader vernemen wij nog, dat de maatregel het gevolg is van de over schrijding van het eerste 300.000 dollar grote betalingscontingent binnen het verdragscontingent van DM 33.6 mil- lioen. De Duitse autoriteiten hebben daarom de invoer in Duitsland van fruit uit Nederland voorlopig tot 15 Maart stopgezet. Van Nederlandse zijde zijn reeds gedurende geruime tijd pogingen in het werk gesteld een nieuw betalingscontingent voor invoer van Nederlands fruit te verkrijgen. Deze pogingen hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. De Franse regering van Rene Ple ven, die zeven maanden oud is, ver keert in gevaar doordat de zes groepen, waaruit zij is samengesteld, het niet eens kunnen worden over de wijze, waarop in de loop van dit jaar ver wachte parlements-verkiezingen zullen moeten gehouden worden. Vandaag moet de regering de natio nale vergadering een ontwerp van een nieuwe kieswet aanbieden. De stem ming zal voor Pleven beslissend zijn. De regering is vast besloten het de bat niet te laten eindigen zonder dat er van een wezenlijke hervorming van de kieswet sprake zal zijn. De regering was voorstander van een meerderheidsstemming, maar zij Zon op 7.41. onder "P 20.21, onder 8.14. 18.07; Liet Vaticaan heeft de aartsengel Ga- briel aangenomen als schutspatroon voor de arbeiders bij telegraaf en tele foon. Als de zesjarige Erich Brandei uit Karlshafen zo voortgaat wordt hij ^nilllinnilIHHIIlHWIHNIilmiM vast nog wel eens beschermheer van de teU Theodoor u nu maar dat de plaatselijke brandweer: Toen Erich bui- circusartist Ah Ben shar> die te ten met de tuinslang aani e spe en was Hannover zestien dagen lang vrijwillig zag hij door de open keiuk levend begraven is geweest, in die tijd jurk van zijn moeder p g via de buis waardoor hij van water en vatte. Hij richtte de straal °P zijn moe voedsel voorzien werd veertig huwe- der en redde haar t leven. e ge ljjksaanzoeken heeft gekregen. Theodoor met zes jaar een hele presta- tie vindt.De Britten zijn minder over ,-\ver ondergronds gesproken: Een de nattigheid te spreien, n e groep Amerikanen heeft een vereni- gevaneanntegenneengenonrmale neerslag gedamd „Vrienden van strijders van 2,79 cm. O En in Schotland viel een dusdanig pak sneeuw, dat drie-en- twintig pasagiers en zeven man trein personeel 30 uur lang moesten wachten vóór hulptroepen er in slaagden hen uit een bij Rannoch Mon ingesneeuwde trein te bevrijden. Nu we toch op reis ziin. Personen die oorlogsgraven gaan bezoeken zullen in W Duitsland voortaan drie maal per jaar voor half geld mogen reizen. n Te Lucca in Italië arresteerde de politie een zestal schobbejakken die heel wat minder eerbied voor de doden betoonden. Tij dens het verhoor bekenden zij de laat ste maanden op 30 kerkhoven 50 pas begraven lijken te hebben geplunderd^ Maar daar dit per slot van rekening een vrolijke rubriek poogt te z«n ver voor de Russische vrijheid" opgericht. Zij heeft tot doel de anti-communisti v i.;. .x VL „V Hoeveel kanonnen zou je nu voor zo'n pakje van een ons kunnen krijgen? sche krachten in de Sowjetunie te steunen en zodoende de vriendschap met de volken van de U.S.S.R. te be vorderen „buiten het Kremlin om" O De radio speelt daarbij natuurlijk een grote rol en derhalve is „De stem van Amerika" thans ook begonnen met een dagelijkse uitzending in het Lettisch, die overigens wel weer braaf gestoord zal worden vreest Theodoor. De Italiaanse componist Arnaldo Graziosi, die wegens moord op z'n vrouw levens lang kreeg en nu in de gevangenis te Viterbo doende is een opera te compo neren zal zijn medebewoners in ieder geval niet storen. De piano die hij in z'n cel mag hebben is n.1. uitgerust met een geluidsdemper. O Zijn landgenoot, de markies van Paccio, mag ook wel eens zo'n instrument aanschaffen. Die heeft me toch een heibel geschopt, toen de zeer exclusieve Caccia-club hem als lid royeerde: Hij daagde alle tien be stuurlieden uit tot een duel. verwondde hen allen enwerd door het nieuwe bestuur eenstemmig weer in de club gekozen, rj Carlos Munoz. burgemees ter van het Spaanse stadje Mena hoeft zich niet zo uit te sloven om gekozen te worden. Het mag dan op het eerste gezicht bezien ietwat verwonderlijk lijken, dat hij 42- maal achtereen als no. één uit de stembus kwam. als u weet dat 65% van het inwonertal familie van hem is wordt de zaak veel minder mysterieus. schijnt de vergadering thans te willen laten beslissen of er een stemronde zal zijn, zoals de MRP wenst, dan wel twee ronden, zoals de radicalen voorstellen. Siechts wanneer het parlement geen enkele wijze van meerderheidsstem ming in overweging zou nemen, zal René Pleven de vertrouwenskwestie stellen. (Van onze correspondent te Londen) Peter Hurkos, de Nederlandse telepaath, is thans voor de derde maal in Londen op zoek naar de verdwenen Kroningssteen. Dit maal heeft hij uit Antwerpen zijn auto meegebracht, hetgeen hem bij aankomst te Dover nog enkele onaangename en beslist onvoor zieneogenblikken bezorgde. De Engelse douane, niet in het bezit zijnde van een telepathische blik en evenmin begrijpende, waar om deze buitenlander zo ge ïnteresseerd is in de Steen, kreeg argwaan over zijn derde bezoek aan Engeland. Men combineerde het begrip „Antwerpen" n.l. met een ander soort stenen en voerde prompt een vakkundige ontman teling uit van de Buick. Alles bleek echter in orde; er was geen spoor van diamanten te ontdekken. En tot dusverre ook nog geen spoor van de Kro ningssteen.... Een communiqué uit Tokio berichtte, dat de tegenstander, als gevolg van het offensief en de acties van de geal lieerde luchtmacht langs het 96 km. brede centrale front gedurende de laatste etmaal meer dan 2100 man heeft verloren. Superforten bombarde ren dagelijks van af hun basis op Oki- nawa de toevoerlijnen naar het front, waardoor het voor de Noordelijken steeds moeilijker wordt hun vooruitge schoven posten te bevoorraden. Voor de zevende achtereenvolgende dagen koos de luchtmacht de spoorwegen en op slagplaatsen van Hamhoeng tot doel wit. Hamhoeng ligt meer dan 200 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Het slagschip Missouri beschoot ver- keersinstallaties te Tantsjon. De Amerikaanse verliezen in Korea tot 16 Februari zijn gestegen tot 49.132 man. Aan gesneuvelden betreurt Ame rika 7408 man, 32.230 werden gewond en 9494 vermist. Van de gewonden stierven later 853 man. De les van Korea. Generaal Mac Clark, hoofd van de grondstrijdkrachten van het Ameri kaanse leger heeft verklaard, dat de strijd in Korea heeft geleerd meer aan dacht te schenken aan gevechten van man tegen man. de strijd bezijden de wegen op bergachtig terrein en het standhouden in eenmansgaten. De op leiding van de soldaat zou zich meer moeten toeleggen op het strijden onder ontberingen en lage temperaturen. Eén van de crediteuren van het we gens betalingsmoeilijkheden gesloten Hilversums effectenkantoor deelde ons mede, dat aan de hand van de voor lopig opgemaakte cijfers het tekort vermoedelijk f 125.000 zou bedragen. Indien crediteuren accoord gaan met een minnelijke schikking zal ongeveer 35 pet van iedere vordering kunnen worden uitgekeerd. De crediteuren hebben, alvorens hier toe te beslissen, uit hun midden een commissie van vertrouwensmannen benoemd, die op korte termijn, na een in te stellen onderzoek, aan hen ad vies zal uitbrengen, omtrent het al dan niet accepteren van het voorge stelde accoord. Heel St, Willebrord smokkelde De Belg Henri de Smet die beschul digd werd van medeplichtigheid aan een uitgebreide smokkel van costuum- stof en tapijten uit Belgie naar Neder land, hoorde zich Woensdagavond door de Bredase politierechter tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek veroor delen. Mr. Heukels wees er in zijn requi sitoir op, dat verdachte drie jaar lang ongeveer het hele plaatsje Sint Wille brord, dat even over de Belgische grens ligt, voor zich had laten smokkelen, waarbij hij zelf buiten schot was ge bleven, doch de smokkelaars zelf alle risico's liet dragen. De medeplichtig heid aan smokkel achtte de officier echter duidelijk bewezen. De beide verdedigers van verdachte betoogden dat in feite „een ontluisterde smokkelkoning" terecht stond, die reeds enige malen tevoren gestraft was ge worden voor hetgeen hem nu weer ten laste werd gelegd. STALIN GEKOZEN IN DE OPPERSTE RAAD VAN DE R.S.F.S.R Joseph Stalin is met algemene stem men gekozen in de opperste raad van de Russische socialistische federatieve Sowjet-republiek, de grootste repu bliek van de Sowjetunie. President Truman heeft te Washington in een toespraak tot vooraanstaande vrijmetselaars onder meer verklaard, dat „wij geleidelijk aan een tqestand be reiken" waarin een derde wereldoorlog kan worden voorkomen „indien wrü de steun ontvangen van alle delen der bevolking". De morele krachten van het land dienden gemobiliseerd te worden teneinde te verhinderen, dat bepaalde groepen door zelfzucht voordeel van de situatie zouden trekken. Indien de Verenigde Staten de gebieden der wereld tot ontwikkeling zouden kunnen brengen zou zich een prachtig toekomstbeeld ontrollen. „En dit kan geschieden, het is niet onmogelijk", aldus Truman.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1