Aantal inwoners meer dan 36.000 'OORDZR&REEDTE DE FILMS VAN DEZE WEEK GA OVER OP ROVER VILTZEIL BALATUM T. C. GOVERS Onthoudt één ding Koopt bij v. d. Witte Bevolking van Den Helder blijft toenemen Ruim achthonderd geboorten in het vorige jaar Nieuwe woningen laten nog op zich wachten Nieuw opnemingsvaartuig binnenkort van stapel Stadgenoot ontvanger te Heerhugowaard? V/DWITTE CO. BOEKENWEEK 1951 EGNER IN HET KORT Tl VOL I: „Zo begint het leven" DE WITTE: „De schat der Comanchen" Betere Vixginia Tussen Haaks en Kuifje Film-causerieavond van de Sportraad Mufafies bij de Marine P**' Kamgaren costuurris Kapitein en stuurman gestraft Uitbreiding van de Centrale Marinemagazijnen Lustrumavond „Visbuurt" jeugddienst in Nieuwe kerk Film over Koninklijk gezin draait in Zuid-Amerika Tussen auto en muur gekls"1^ Q.CDANKS alle huisvestingsmoeilijkheden blijft de bevolking der gemeente Den Helder toenemen. Het bevolkingscijfer bedroeg op 1 Januari 1950 nog nog •1 echts 34004, maar het steeg in een jaar tijd met 2302 tot 36306. Met dese toe neming van het zielental ging helaas niet een voldoende uitbreiding van de be schikbare woonruimte gepaard. De toch reeds grote woningnood is eerder sterk toegenomen, doordat minder nieuwe hulzen gereed kwamen dan het aantal nieuwe gezinnen dat zich in Den Helder vestigde. Medio 1950 stonden bij het Bureau Huisvesting ten raadhuize circa zeven honderd woningzoekenden ingeschre ven. Dat was in de periode, dat weke lijks nog tien a twintig nieuwe huizen voor bewoning gereed kwamen. Wel werd nadien hard aan de bouw van enige grote woningcomplexen gewerkt, maar het zal nog wel enige maanden duren voor de eerste huizen hiervan kunnen worden betrokken. Met de toewijzing van woonruimte moet men zich nu beperken tot de wo ningen of woninggedeelten, die vrijko men door vertrek naar elders (o.a. emigratie). Tengevolge daarvan steeg het aantal woningzoekenden in de laat ste maanden van het vorige jaar vrij snel tot omstreeks 1200 op 1 September 1950 en tot omstreeks 1400 op 1 Janu ari 1951. Op het ogenblik bedraagt het reeds meer dan 1700, en het ziet er naar uit dat over enige maanden dat aantal de 2000 zal hebben overschre den. Te veel regen De eerste leniging van de woning nood wordt verwacht in Groot Den Helder en bij de Burgemeester Hou- wingsingel. De losse woningen, die hier en daar op particulier initiatief (meestal door herbouwplichtigen) worden ge bouwd, vallen als de bekende druppel op de beruchte gloeiende plaat. Er was hoop, dat kort na Kerstmis de eerste huizen in Groot Den Helder voor be woning gereed zouden komen. Jammer genoeg is deze hoop niet in vervulling gegaan, wat hoofdzakelijk te wijten is aan de sterke regenval. De bouw der montagewoningen vindt normaal voortgang, maar het aanleggen der rio leringen en de leidingen voor electrici- teit, gas en water, wordt door de hoge stand van het grondwater ernstig be lemmerd. Dat is wel de hoofdoorzaak van het vertraagde gereedkomen der nieuwe woningen, zowel nabij de Jan Verfailleweg als in de omgeving van de Burgemeester Houwingsingel. Een kleine troost mag zijn, dat over enige maanden misschien vijftig a zes tig woningen tegelijk kunnen worden betrokken. Maar ook dat brengt zijn bezwaren mee. Dat zal immers beteke nen. dat binnen korte tijd een vijftigtal verguizingen moeten worden uitgevoerd, en <iat de firma's die voor de inrichting en het sanitair in nieuwe huizen zorgen op een gegeven moment worden over stelpt met opdrachten. Dat is wel geen zaak, waarbij het Bu reau Huisvesting rechtstreeks is betrok ken, maar de moeilijkheid ligt er toch. Voor alle betrokkenen zou het de meest gewenste toestand zijn, wanneer het gehele jaar door iedere week een twintigtal woningen gereed kwam. Aan genomen althans, dat het bouwvolume een dergelijke uitbreiding zou toelaten. In dit opzicht zijn helaas ook de ver wachtingen niet al te rooskleurig. Wij kunnen er echter zeker van zijn, dat het gemeentebestuur en de bouwonderne mingen hun uiterste best doen om de woningnood te verkleinen, en in ieder geval een verdere toeneming ervan te gen te houden. Grote sortering en Woninginrichting Koningstraat Zoals reeds eerder gemeld, is op de werf „Gusto" te Schiedam het opne mingsvaartuig „De Luymes" in aan bouw, ter vervanging van de verloren gegane „Eilerts de Haan". Het nieuwe vaartuig, waarvan de kiel werd gelegd op 22 April 1949, zal op Zaterdag 3 Maart te water worden gelaten. De „De Luymes" heeft een water verplaatsing van 1275 ton (beladen 1334 ton). Twee zescilinder viertact diesel motoren van elk 1000 PK zullen het vaartuig een snelheid geven van max 15 mijl per uur. De lengte bedraagt 71.40 meter, de breedte 10.30 meter en de diepgang 3.60 meter. Als bewape ning krijgt de „De Luymes" twee mi trailleurs van 40 mm en vier mitrail leurs van 20 mm. De bemanning zal uit ruim honderd koppen bestaan. B. en W. van Heerhugowaard heb ben de heer P. Kootker, klerk ten kan tore van de ontvanger onzer gemeen te, no I geplaatst op de aanbeveling voor benoeming van gemeente-ontvan ger aldaar. Dinsdag zal de gemeente raad van Heerhugowaard tot benoe ming overgaan. De vrij sterke bevolkingsuitbreiding is deels een gevolg van het grote ge boorte-overschot. Er werden in het vo rige jaar meer dan achthonderd kin dertjes in de gemeente Den Helder ge boren, om precies te zijn 419 jongens en 385 meisjes. Het aantal sterfgevallen bedroeg 230 (waarvan 128 van het man nelijk geslacht en 102 van het vrouwe lijk geslacht). Door verhuizing naar Den Helder kwamen hier 2990 mannen en 1339 vrou wen bij. Daartegenover stond, dat 1821 mannen en 783 vrouwen naar elders vertrokken. De loop der bevolking werd in geringe mate beïnvloed door geboorten en sterfgevallen van perso nen elders, die wel bij de Burgerlijke Stand van Den Helder waren ingeschre ven. Zo bestond de bevolking van Den Helder op 1 Januari 1950 uit 17479 per sonen van het mannelijk geslacht en 16525 personen van het vrouwelijk ge slacht, en op 1 Januari 1951 uit 18923 personen van het mannelijk geslacht en 17383 personen van het vrouwelijk ge slacht, dat is in totaal 36306. Wanneer we op dezelfde voet voort gaan, zal het bevolkingcijfer binnen twee jaar het maximum van voor de oorlog hebben overschreden. Hoe groot het aantal woningzoekenden dan zal zijn. is een vraag die wij maar liever niet eens stellen. Maar dat de vooruitzichten niet bepaald aanleiding geven tot groot optimisme, staat zonder meer wel vast. Uw Constant, H.D.Z. anz. v.a. I 26 p.p. m.g. inl. 11* kl. reparatie-inrichting voor Goud en Zilver Gedipl. Horlogemaker KEIZERSTRAAT 103 24 FEBR.—3 MAART Gij aankoop van f 3.50 aan boeken ontvangt ieder bij ons een mooi boekje tot geschenk. Tevens kunt U dan meedoen aan een Prijsvraag voor de Jeugd met gratis een puzzle. Een uitgezochte sortering ROMANS vindt U bij Boekhandel KEIZERSTR. 37 - TEL. 2521 DEN HELDER De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen G. van der Most, Weststraat 111, telefoon 2059, en A. J. F. Thorbecke, Java- straat 113, telefoon 2108. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer W. H. Kingma, Polderweg 25, telefoon 2581. Op de Algemene Begraafplaats wordt vanmiddag om drie uur door burgemeester mr. G. D. Rehorst de gedenksteen op het graf van de „Gor- rel" en de „Gul" onthuld. De vereniging „Zedenopbouw" houdt vanmiddag van vier tot vijf uur haar wekelijkse spreekuur in de Chr. ULO aan de Vismarkt. Ter gelegenheid van het veertig jarig jubileum van het aannemersbe drijf der fa. gebr. Smit wordt vanmid dag van vier uur tot half zes een receptie gehouden in „Formosa". In het gymnastieklokaal van de ULO aan de Molenstraat worden van middag de laatste wedstrijden in het schooldamtournooi gespeeld. Vanavond viert de personeelsver eniging „Elgawa" van de Water- en Lichtbedrijven in „Formosa" haar eerste lustrum. Het Stedelijk Muziekkorps onder leiding van de heer D. H. Steinroth geeft vanavond in „Casino" zijn twee de winterconcert. Wij ontvingen nog de volgende predikbeurten van de Nederlands her vormde gemeente: Julianadorp 10 uur ds. Trommel, doopdienst; Callantsoog 19.30 uur ds. Trommel. Morgenochtend om half elt wordt in de Tivoli-bioscoop weer een intellectvoorstelling gegeven; gedraaid wordt de kleurenfilm „Met Scott naar de Zuidpool". In het kader van de Boekenweek spreekt Jan Brusse Maandagavond in „Formosa" over „Paris vous parle!" „Tivoli" was gisteravond uitverkocht en zal dat ook wel zijn voor de vijf komende voorstellingen van „Zo begint bet leven". Zó groot la kennelijk de belangstelling voor deze eerlijke en realistische Deense film, die niettegenstaande het delicate on derwerp een kies en zuiver karakter heeft. Wie iets sensationeels verwacht te zien, kan beter thuie blijven. De film is be stemd voor mensen, die een gedurfde, maar verantwoorde uitwerking van een algemeen menselijk gegeven op de Juiste waarde weten te schatten. De camera volgt het gelukkige huwelijksleven van een jong echtpaar, dat eindelijk tegen de verwachting in zijn hartewens, een kind te hebben, in vervulling ziet gaan. Maar ook moet de toeschouwer meeleven met het meisje, dat door haar minnaar wordt be drogen en nu zo zwaar tegen de moeder weelde opziet. De vele dialogen ln deze eenvoudige en toch zeer onderhoudende speelfilm bevatten menige gezonde ge dachte, als tegenwicht voor zovele theo rieën, die in troebel gefluister worde» verspreid. ,,Zo begint het leven" wordt t.e.m. Woensdag vertoond. Donderdag wordt ,.De sleutels van het koninkrijk" gedraaid ten bate van het Nederlands sanatorium te Davos. In „De Witte" Bioscoop wordt heden- en morgenavond vertoond de aantrekke lijke avonturenfilm „De schat der Coman chen". Deze gekleurde rolprent toont in de hoofdrollen Maureen O'Hara en Mac Donald Carey. Laatstgenoemde vertolkte eveneens de hoofdrol in „Zuidzeezonda- res", de film, die enkele dagen geleden nog in onze stad draalde. De liefhebbers van sensatie en romantiek zullen door ,,De schat der Comanchen" zeker niet worden teleurgesteld. Van Maandag t.e.m. Woensdag gaat ..In de schaduw van New York". Donderdag avond wordt nog vertoond „Moeder was actrice". AQDATH UihcjinicLz Hr. Ms. fregatten ,,Van Ewijck" en „Dubois" zijn gistermorgen in1 Nieuwe- diep teruggekeerd en hebben ligplaats gekregen achter Hr. Ms. „Pelikaan". De mijnenvegers van het zesde flottielje kwamen gisteren uit IJmuiden terug. Hr. Ms. mijnenveger „Urk" is uit het Bassin gekomen voor het maken van een proeftocht. Het is morgen hoog water om 10.05 en 22 uur en laag water om 4.35 en 16.25 uur. Maandag is het hoog water om 10.30 en 22.35 uur en laag water om 5 en 16.50 uur. De temperatuur van het zeewater was 4.4 graden Celsius. Plaatsgebrek noopt ons over de gis teren in Casino door de Helderse Sportraad gec^ganiseerde film- en causerieavond een korte beschouwing te geven. Deze avond mag als experi ment gezien niet volledig geslaagd worden genoemd. Zeker, men heeft het een en ander opgestoken en enke le aardige films kunnen zien, doch het geheel vermocht de talrijke aan wezigen (voornamelijk jeugd) niet voldoende te boeien. Het valt voor jongelui nu eenmaal niet mee, zich geheel op een drietal lezingen te con centreren. De heer Planjer, official van de K.N.Z.B. vertelde iets over de pres taties en moeilijkheden van onze zwemploegen in het buitenland. Het geheel werd een vrij onsamenhangend betoog, dat zeker niet aan zijn doel heeft beantwoord. De heer A. Haitsma behandelde de athletiek, waarbij hij zich vooral tot de jongeren richtte. Enkele films waren een welkome af wisseling van het gesproken woord. Men zag Fanny BlanlcersKoen en Slijkhuis, die ons land zo menigmaal op uitnemende wijze in het buiten land hebben vertegenwoordigd. Na de pauze sprak Dr. Vroom over de watersport. Achter in de zaal wa ren zijn woorden moeilijk te verstaan, waardoor veel van zijn onderhoudende causerie verloren ging. Met een twee tal films werd de avond besloten. De heer v. d. Linde, die de sprekers had ingeleid, sprak ook het slotwoord. Aan de luitenant ter zee der eerste klasse L. C. Lückmann is desgevraagd eervol ontslag uit de zeedienst verleend; hij is ingedeeld bü de Koninklijke Ma rine Reserve. Aan de kapitein ter zee J. N. Sluijter is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1951 eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Aan de kapitein ter zee jhr. A. van Foreest is op zijn verzoek met ingang van 11 Februari 1951 eervol ontslag uit de zeedienst verleend. —Aan de kapitein-luitenant ter zee jhr. N. J. C. Versluijs is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1951 eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Aan de luitenant ter zee der eerste klasse A. M. Thomas is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1951 eervol ontslag uit de zeedienst verleend. I - m mm LIST Qradus werd Donderdag verblijd met een tweetal brieven, die werden gezon den naar aanleiding van enkele regels in deze smalle kolommen, betreffende de voetbalwedstrijd H.C.S.C. 4 Opperdoes 1. Zoals men zich wellicht herinnert, schreef deze Gradus dat H.C.S.C. 4 ongeveer een half uur met twaalf man had gespeeld. Een zeer be trouwbaar sportvriend (die ten slotte ook kan falen) vertelde Gradus deze ver makelijke voetbal-geschie denis, waarvan Gradus nu gaarne aanneemt dat hier een misverstand in het spel was. In de beide brieven be vond zich weinig meer dan „De sportkroniek van de Helderse Christelijke Sport- centrale", een gestencild velletje, dat onder andere het volgende verhaaltje be vatte. „Daar Zaterdag geen en kele ontmoeting doorgang vond, nemen we de gelegen heid te baat nog eens terug te komen op één der wed strijden van de week daar voor. Het geldt de match H.C.S.C. 4Opperdoes 1. We wisten, dat het vierde een zware viiP zou roken. Er zou heel wat nodig zijn om de tweede plaats op de ranglijst te behouden. We zochten onze toevlucht tot een nieuwe tactiek, name lijk spelen met twaalf man. Het lukte wonderwel. De elf Oppérdoesspelers merk ten niets. Hun bestuurs leden, die met grote be langstelling de verrichtingen van de jongens gadesloegen hadden ook al niets in de gaten. De scheidsrechter leek wel een slaapwande laar. Hij constateerde al thans geen ongerechtig heden. Onze list slaagde, t Ging prachtig. Onze twaalf de man echter, was niet zo gerust op de uiteindelijke afloop van het experiment en trok zich na een half uur!! spelen stiekum terug uit het veld. Sluipend be trad hij de kleedkamer en slot omzichtig de deur ach ter zich. Gelukkig, niemand had iets gemerkt. Wie schetst echter zijn grote schriktoen hij Woensdag daarop het stukje las van Gradus met de duim in de Helderse Courant. Deze Gra dus met de duim was het feit ter ore gekomen. En deze Gradus, die gaarne de lachers op zijn hand wil hebben, had het zo maar gepubliceerd als een goeie bak. Ook had Gradus de Opperdoezers in kennis ge steld van het bedrog. Maar dezen zullen gelukkig geen protest indienen, eensdeels om hun domheid te verber gen, dat ze een half uur lang bij de neus werden genomen zonder het te be speuren. anderdeels, omdat ze ten slotte de Wedstrijd toch hadden gewonnen. Zo'n Gradus met de duim toch!" Gradus' compliment, me neer Hoekstra' Gradus toil nog iets in het midden brengen: waneer u en de uwen de schok te boven zijn, mag Gradus dan in het vervolg regelmatig uw ver enigingsorgaan ontvangen? STAMTAFEL |7en Gradus onbekend manspersoon had zich dezer dagen in volledige omvang aan de stamtafel gezet, om de aanwezigen het verhaal van de vier sol licitanten te vertellen. Deze werkzoekenden moesten op intelligentie worden getest, waartoe de werkgever zijn smoezelige zakdoek in de rechter hand nam, om er vervolgens energiek mee te wuiven. Op zijn vraag: „Waar denkt u aan, nu ik dit doe?", antwoordde de eerste sollicitant bruutweg: „Ik denk nooit". Deze man werd afgewe zen. De tweede sollicitant zei: „Vaarwel zwaaien bij het vertrek van een trein". De derde sollicitant kwam op dezelfde gedachte, met dit verschil, dat hij een ver trekkende boot wilde uitge leide doen. Maar de vierde sollicitant antwoordde: „Ik denk aan mooie meisjes". De werkgever haalde de wenkbrauwen op en vroeg verbaasd: „Maar welke reden hebt u om daaraan te denken als ik met m'n zak doek zwaai?" „Daar denk ik altijd aan", luidde het antwoord- VIOLEN Qradus sprak gisteren een stadgenoot, die verklaar de dat zich in Den Helder nog meer vermeende Stra divarius-violen moeten be vinden. En waarschijnlijk heeft deze heer ze omstreeks 1920 zelf uit Duitsland ge ïmporteerd. Toen lagen in Den Helder namelijk Duitse mijnenvegers. De opvaren den zaten niet te best in hun financiën, waarop zij besloten kleine handeltjes te gaan drijven. Stadgenoot kreeg contact met een on der-officier, die later schreef, dat hij violen bouwde. Hij zocht daarvoor in Nederland kopers. Via een stafmuzikant bracht stadgenoot een stuk of zes of acht violen in de handel (van prima kwaliteit), die alle het „Stradivarius"-merk droegen. Wie gisteren het Stradivarfus-verhaal in deze krant niet heeft gelezen, wordt er door Gradus als nog van in kennis gesteld dat goede Italiaanse violen zeer zeldzaam zijn. Wie er één heeft, bezit stellig een imitatie. Hoe het Gradus ook spijt. DUIVEN J^et komt nog al eens voor dat men tussen zijn dui ven een vreemde sierduit aantreft. De Groep van Sier- duivenfokkers in Den Hel der is zeer begaan met het lot van dergelijke vonde lingen, waarop men Gradus het verzoek deed een op roep te plaatsen. Wie een onbekende sierduif ontmoet, kan daarvan de heren Bor- gerding, Keizerstraat 48 en Hofma, Boerhaavestraat 38, in kennis stellen. Zij zorgen dan, dat alles weer in het reine komt. GRADUS 172.75 blauw en bruin Sport- en Tweed costuums f 59.50 Egyptische jassen I 59.75 De raad voor de scheepvaart heeft de kapitein en de stuurman van d! sleepboot de „Zwarte Zee" gestraft omdat zij de opvarenden van de sleep! boot en het gesleepte Canadese stoom, schip „1'Alouette" onnodig aan gevaar hebben blootgesteld door te varendoor een gevaarlijk gebied benoorden as Waddeneilanden. De kapitein werd voor de tijd van drie weken de be voegdheid ontnomen om als kapitein of stuurman op een sleepboot te vareit en de stuurman (als medeschuldige) werd de bevoegdheid voor één week ontnomen. Op het terrein van de Centrale Ma rinemagazijnen nabij het Bassin zullen binnen afzienbare tijd een administra tiegebouw en een z.g. utiliteitsgebouw verrijzen. De bouw hiervan zal op Woensdag 14 Maart door de Rijksge bouwendienst te 's-Gravenhage wor- den aanbesteed. Natuurlijk mag aan deze rubriek onze orgelman De Wol1 niet ontbreken. Want is het niet gezellig (als je niet aan he* werken bent), wanneer zijn instrument in volle actie komt om de appeltjes van oranje er uit te dreunen» De wellui dende klanken kaatsen opgewekt van muur tot muur var straat tot straatzodat men De Wolf en zijn trouwe helpers al van verre hoort naderen. En dan luistert men naar Het ding" en naar „Het Nonnenkoor", of andere populaire rrielo dieén. die onze stad met veel geestdrift worden vóór-ge draaid. Nieuwediep houdt van een stevige mop muziek De Wolf! De speeltuinvereniging „Visbuurt" organiseert op Woensdag 7 Maart ia Casino een feestavond ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan. Het pro gramma bestaat grotendeels uit zang en toneelstukjes onder leiding van mevr. Evers en de heer A. Holtman. Ter afwisseling komt de acrobaten- groep „De Moralis" voor het voet- licht en zal men kunnen luisteren naar accordeonmuziek en cowboy-klanken. Morgenochtend om ihalf elf wordt in de Nieuwe kerk aan de Weststraat weer een jeugddienst gehouden, met als voorganger ds. C. J. Rasch. Zijn onderwerp is „Het lied van ridder Luifried". Medewerking wordt ver leend door de organist C. Schadée. De dienst, die vrij toegankelijk is voor jongeren van vijftien jaar en ouder, wordi georganiseerd door een uit de jongeren zelf voortgekomen Jeugd- kerkbestuur. K.V.H. I KAMPIOEN IN DE BASKETBALL-COMPETITIE In de eerste klasse van de basket ball-competitie heeft K.V.H. I beslag gelegd op het kampioenschap. Het team behaalde zelf in een weinig aan trekkelijke wedstrijd een 29-16 over winning op W.SO.V. Toen daarna Zeemacht met 3529 zegevierde over H.A.V. was voor K.V.H. het kam pioenschap een feit geworden. Het opmerkelijke was, dat Zeemacht met zijn overwinning op H.A.V. deze competitie zijn eerste punten binnenhaalde. De gymnastiekvereniging F.A.C- organiseert morgen een wandeltocht Het ligt onder andere in de bedoeling- in Julianadorp de zuivelfabriek te be zichtigen. Het vertrek werd bepaald op zeven uur van de overweg. In de komende weken gaat in ve'* Zuidamerikaanse bioscopen een Ne derlands filmpje draaien, dat vervaar digd is in opdracht van de regerings voorlichtingsdienst. Deze rolprent- dis een kwartier duurt, is bedoeld de lan den, die Prins Bernhard binnenkort zal bezoeken, een indruk te geven v®n het leven van de koninklijke famdie en de activiteiten van de Prins. ziet het publiek straks de verloving van Prinses Juliana, de Koningin te midden van haar familie, de abdicati* van Koningin Wilhelmina en de huldiging van de nieuwe koning'"' alsmede de groei van de prinsesjes et de werkzaamheden van Prins Bern hard, die aan het slot vanuit zijl werkkamer de Zuidamerikaanse sta ten een „tot spoedig" toeroept Gistermorgen is een ernstig ongel^ gebeurd in de Nieuwe Doelenstraat.w Amsterdam. Een auto, die van de veniersburgwal kwam, kreeg een e* fect in de stuurinrichting De schoot daardoor het trottoir op "e voetganger werd tussen de wagen de muur van een gebouw geklemd zp ernstig gewond, dat de man kort tijd later in het Binnengasthuis overleden.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2