T e k o r a waarheen: Smokkel van autos uit Duitsland duurt nog altijd voort Mantelcostuum opnieuwde meest geliefde dracht Twintigduizend emigranten per jaar naar (hen verwelkomend) Australië Partijraad K.V.P. in vergadering bijeen Nederlaag van de Britse regering a» w De wijsie partij Prettig weekend Gegadigden moeten beter voorbereid worden Geen eigen woningen meenemen Koningin condoleert het Korea-detachement VERLIEZEN IN KOREA Sprakeloos Conclusie tot verwerping beroep van de Staat Opnieuw een bende achter de tralies Zij verkoos de vrijheid J. E. TEN KORTENAAR DUUR! fttedi, jool (ajujoJuLet DIT WOELIGE LEVEN Schacht naar Brazilië? CENADE VOOR BEULEN Een tyrannieke hospita ZATERDAG 24 FEBRUARI 1951 nE ONLANGS DOOR DE REGERING BENOEMDE commissaris voor de emi- gratie, mr. ir. B. W. Haveman, heeft naar aanleiding van de in Australië ondertekende emigratie-overeenkomst tussen Nederland en Australië een en ,nder over de emigratie naar dit land meegedeeld. Hij merkte op, dat de over eenkomst geen nieuwe periode inluidt, omdat zij een ontwikkeling, welke in volle beweging is legitimeert. Dit jaar zullen naar verwachting 15.000 tot 20.000 emigranten kunnen worden vervoerd. Spreker legde de nadruk op het zeer moeilijke vervoerprobleem. Degene die zich thans aanmeldt zal er rekening mee dienen te houden, dat hij tot het einde van dit jaar, wellicht zelfs tot het begin van 1952 zal moeten wachten, alvorens hij aan de beurt komt. Er WORDT overwogen de emigranten »»n hetere wiize voor te bereiden. 1 op een betere wijze voor te bereiden. Dit zal moeten gebeuren in onderling overleg en samenwerking van overheid fn organisaties. Er zullen cursussen moeten worden gegeven in een aantal centra. Dit vraagstuk is moeilijk, want het gaat er om in een betrekkelijk kor te tijd een juiste dosering te geven voor die voorbereiding. Andriessen critiseert Oud Ter opening van de dertiende partij raadsvergadering van de KVP, die gis teravond in Utrecht werd gehouden en vandaag zal worden voortgezet hield de voorzitter, de heer W. J. Andriessen, een rede, waarin hij een sterk afkeu rend oordeel velde over de houding van mr. Oud. Het is niet het beste staaltje van staatsmanswijsheid, dat de heer Oud bij de kabinetscrisis ten beste heeft gegeven, aifius de heer Andries sen. Ware de staatsman meer en de po liticus minder op de voorgrond getre den dan zou Nederland waarschijnlijk deze crisis bespaard gebleven zijn. Nadat spreker de spanningen in de Partij van de Arbeid vergeleken had met de verhoudingen tussen partijbe stuur, partij cn fractie van de KVP. die allen een eigen verantwoordelijkheid dragen, gaf hij uitvoerig zijn visie op de internationale toestand weer. Hij noemde deze zorgwekkend en wees op de dure plicht, die Nederland heeft om alles wat in zijn vermogen ligt te doen teneinde het dreigende gevaar af te weren. Het staat vast, aldus de heer Andriessen, dat het Nederlandse volk voor een grote inspanning en het bren gen van grote offers staat. Spreker waarschuwde ervoor zich niet over te geven aan defaitisme of fatalisme en wilde uitdrukkelijk naar voren brengen, dat Nederland geen lasten moeten wor den opgelegd, die boven zijn draag kracht gaan. De militaire uitgaven, hoe poodzakelijk ook, zullen moeten worden gezien en vastgesteld in het geheel van enze nationale mogelijkheden. Hare Majesteit de Koningin heeft ^•t volgende telegram gezonden aan het Ned. detachement Verenigde Na- Hes in Korea: „Betuig u oprechte deel neming bij verlies van uw comman dant en van hen, die met hem vielen bij de vervulling van hun plicht. Volg met grote belangstelling uw verrich tingen. Wens u daarbij van ganser har te sterkte toe". Chinezen en Noordkoreanen hebben tot 20 Februari in totaal 624.000 man in Korea verloren. Het verliescijfer der Noordkoreaanse strijdkrachten bedroeg sedert 25 Juni in totaal 418.000. waar onder 136.000 krijgsgevangen. De ver bonden troepen zetten hun offensief aan het centrale front voort. Vrijdag werden verscheidene tegenaanvallen der communisten afgeslagen. Naarmate het weer beter werd, werd de geallieerde luchtactiviteit groter. Bijna 900 vliegtuigen ondernamen aan- valsvluchten. ONBEKENDE VLIEGTUIGEN BOVEN FORMOSA Vrijdag zijn twee onbekende vliegtuigen over de Noordpunt van Formosa gevlogen. Waarnemers geloven, dat het een verken ningsvlucht van fotovliegtuigen der Chi nese communisten was. Voor steun van de buik, voor verbetering van Uw figuur naar...... Het huisvestingsprobleem in Austra lië is zeer moeilijk. De Australische re gering waarborgt huisvesting zolang het eigen onderdak nog niet gevonden is, in de verbouwde militaire kampen. Die voorlopige huisvesting is primitief. De emigranten, die zich hierover bekla gen en zich zwak voelen door die pe riode heen te komen, zijn onvoldoende voorbereid vertrokken en hebben dit voor een deel aan zichzelf te wijten, aldus de heer Haveman. Het meenemen van een „prefab" is eigenlijk weggegooid geld en moet sterk worden afgeraden. Er bestaan ook in Australië verschillende verordeningen en voorschriften. De staten zijn auto noom. Als men rekening houdt met de uitgestrektheid van het land, dan be grijpt men, dat de woningbouw al leen al in verband met de sterk uiteen lopende klimatologische omstandighe den sterk uiteen moet lopen. Door de Australische immigratie-at taché werd opgemerkt, dat de verha len over de slechte toestanden van het ontvangstcentrum, het Bathurstkamp. overdreven zijn. Het is een verbouwd militair kamp, dat comfortabel en ge schikt is voor de tijdelijke huisvesting. De emigrant slaagt er doorgaans in korter of langere tijd in een eigen huis vesting te vinden. Er is geen bevoordeling van ce En gelsen in Australië. Maar men moet er aan denken, dat de banden met Enge land veel groter zijn en dat het gebrek aan kennis van de Engelse taal een handicap is. In Treviso is een onbekend® man van middelbare leeftijd in het ziekenhuis opgenomen, die letterlijk met stomheid geslagen is. De man had in een café de uitslag van een voetbalpool ge hoord en het bleek, dat zijn num mer gewonnen had. Hij riep „Ja, dat is mijn nummer!" en zakte toen in elkaar. Hij kon nadien slechts onverstaanbare klanken uitbrengen. De dokter zeide, dat het hier waarschijnlijk een sterke emotionele schok betreft. Reuter tekent aan, dat de patiënt waarschijnlijk bij zijn herstel een tweede schok zal krijgen als hij hoort, dat hij niet de enige ge lukkige was. De prijs moet na melijk verdeeld worden, zodat hij slechts ongeveer 425 gulden zal ontvangen. De afvoer der Ambonnezen De procureur-generaal bij het Haag se Hooggerechtshof heeft geconclu deerd tot verwerping van de door de Staat der Nederlanden aangevraagde cassatie in de zaak van de afvoer der Ambonese militairen. Zols bekend, werd de Staat verbo den wegvoering, afvloeiing of demo bilisatie van de Ambonese militairen en hun gezinnen zonder hun toestem ming naar of binnen de door de rege ring der republiek Indonesia bezet of beheerst gebied. De procureur-gene raal overwoog in zijn conclusie, dat de overwegingen van het Gerechtshof te Den Haag, die hij overigens op zich zelf aanvechtbaar achtte en waarop het Hof zijn beslissing had gegrond, door het cassatiemiddel van de Staat niet waren aangetast. Derhalve beho ren bedoelde rechtsoverwegingen in stand te blijven. De Hoge Raad zal 2 Maart uitspraak doen. jy|ET HET ONTMASKEREN van een smokkelcomplot met Duitse perso nenauto's. (lat ongeveer een half jaar geleden in de Gelderse Achterhoek is ontdekt, is er, naar wjj van de douane recherche vernamen, nog geen einde gekomen aan deze practyken. Vastge steld moest worden, dat er nog tal van Duitse personenauto's in Nederland rondrijden, die hoewel voorzien van op het oog deugdelijk schonende papieren, in werkelijkheid gesmokkelde wagens zijn. Dit is een lucratieve bezigheid, aan gezien deze wagens veelal in Duitsland gestolen zijn. Via zandwegen, die over de grens leiden, worden de wagens naar Nederland gebracht. Soms zijn deze auto's voorzien van een in der haast aangebrachte pantsering en het is meermalen gebleken dat deze auto's, wanneer zij de grens gepasseerd zijn, kogelgaten hebben opgelopen, omdat de douane er op geschoten heeft. Dit is komen vast te staan na 't uitge breide onderzoek, dat de douanerecher che onlangs instelde nadat gebleken was, dat een auto van een niets ver moedende inwoner van Vriezenveen voorzien was van een vervalst nationa- liteitsbewijs. De auto, een volkswagen, was gekocht van een garagehouder te Wierden, die deze weer had gekocht van een zekere V. uit Meppel, welke laatste, ofschoon hij lezen noch schrijven kon, niettemin in staat bleek te zijn op andere wijze autopapieren te vervalsen. Deze V. had oude autopapieren gekocht van de garagehouder J., eveneens uit Meppel en ging toen nummers aanbren gen, welke in overeenstemming waren met de nieuwe nummers, welke leden van het complot in de gesmokkelde auto's hadden geslagen. Uit gecorrigeerd gebied Het spoor leidde ook naar het gecor rigeerde gebied van Tuddern, waar de auto's over de grens werden gereden. Vjin hier werden de wagens verkocht, waarna een fabriek op de Veluwe even tueel zorgde voor het onzichtbaar ma ken van kogelgaten of op andere wijze schade repareerde, die bij de diefstal of bij de avontuurlijke rit naar Nederlands gebied was ontstaan. De wagens werden o.a. verkocht naar Zwolle. Hoeveel auto's dit complot heeft verhandeld staat nog niet vast. maar de herkomst van zeven wagens is reeds vastgesteld. Aanvankelijk zijn er vijftien personen aangehouden, doch op het ogenblik verblijven er og zeven hoofddaders in hechtenis. Kabinet treedt niet at De Britse regering heeft Vrijdag in het Lagerhuis met 242 tegen 234 stem men een nederlaag geleden bij de stemming over een door een onafhan kelijk Lagerhuislid ingediend wets voorstel. De uitslag heeft echter niet de val van de regering tot gevolg. Het wetsontwerp betrof een wijziging in het genationaliseerde wegvervoer. Na bekendmaking van de uitslag klonken uitroepen als: „Treedt af'. De regering kan haar nederlaag nog ongedaan maken. Het wetsontwerp moet n.1. nog door verscheidene sta dia. Het ontwerp komt van particu liere zijde en is niet ingediend door de oppositie. Daarom is de nederlaag slechts „technisch". De filmspeelster Katalin Karady is met een radiozanger uit Hongarije ge weken. Zij bevindt zich thans in Wee- nen en hoopt in Amerika haar film carrière te kunnen voortzetten. CORSETTENMAGAZIJN v/h Hike Breyer Mient 21 Alkmaar Neen dames, helemaal nietl Wij hebben voor elk figuur een goed passend corset en bustehouder Ruim 40 jaar ervaring ^iet dat ik mij hier publiekelijk in de vingers wil snijden; maar mannen z ij n soms (let op dat soms) verstan diger dan vrouwen. Wij kunnen dat hier onder ons wel zeggen; al bestaat de kans, dat ze hun neus ook om dit hoekje steken en gemelde neus dan onbetame lijk gaat krullen. Laat ik hun dan meteen het topje van hun eigenwaan afsnijden, als bij een hardgekookt ei: wanneer zij eens een keertje verstandiger zijn dan wij is dat doorgaans op een gebied waarin heel weinig zoden aan de dijk gezet worden. -U vraag ik mij soms in gemoede af, of al dat koortsachtig sjouwen met die zo den eigenlijk wel de moeite loont, ach teraf beschouwd. Maar goed: als u het manvolk werke lijk eens op zijn verstandigst zien wilt, gaat u dan de eerste de beste zonnige dag eens een uurtje uit kuieren. Ja ik bedoel kuieren, zomaar kuieren, zon der doel, zonder haast, zonder gedachte aan: Heden heden wat loop ik hier mijn tijd te verprutsen, ik had toch veel beter dat versleten laken kunnen ver stellen en de wasketel moet zo nodig op het gas. Onzin. Dat laken ligt er morgen ook nog en die wasketel loopt evenmin weg. Kalm het jasje aan, handschoenen, zakdoek, huissleutel mooi. Het is nog voor drieën, totdat de school uitgaat hebt u een héél verrukkelijk uur de tijd. Niet denken, niet piekeren, laat alle boeren maar dorsen, ploegen mag ook; dat nieuwe kabinet zal er zonder u ook wel komen en Korea, Formosa, Nevada en verdere rumoerige contreien zijn voorlopig nog ver weg. Maar de lente is dicht bij: ruikt u het wel? Had u ooit gedacht dat de knop pen van de ribes al zo ver waren, en dat de weiden werkelijk al iets groens en glanzends over zich krijgen? Goed zo: laat maar los al die zorgen, denk aan iets moois, een schilderij of een melodie of zomaar een gedicht, dat u eens gehoord hebt en dat u sindsdien niet meer uit de gedachten wil. „Wie onbekommerd werd, wordt uitverko ren. Hij wandelt in het morgenlicht, en leeft". Ts dat eigenlijk niet het enige dat de moeite waard is? Leven, zo maar on bekommerd leven, met alle vijf zinnen open in de natuur. Staat er niet ergens in de evangeliën hetzelfde, die zachte ironische aanmaning om zomaar zonder zorgen de dag van heden te genieten, en acht te geven op de bloemen des velds en de vogelen des hemels? Doe het dan gerust en gelukkig, kijk eens hoe blauw de hemel is en hoe het wa ter in de sloten dat zachte blauw met zilver doorrimpelt En let dan ook eens, zo tussen uw tevreden mijmeringen door, op de men sen die u tegen komt. Mensen? Er zijn laatdunkende talen, zoals het Frans en het Engels, die voor ..mens" en „man" hetzelfde woord hebben. Op zo'n vroege lentewandeling bemerkt u, dat daar soms reden voor is. Want de men selijke wezens, die u al kuierend en dromend ontmoet, zijn vrijwel uitslui tend mannen. Eerst valt u dat misschien niet zo op. U ziet een tuinman even op zijn schop leunen óm zijn pijp aan te steken. U passeert een boerenknecht die fluitend op weg is naar de melkplaats. Dat laat zich alles nog verklaren* «nanoen m blauwe boezeroens en pilobroeken, de pet achterover geschoven, zijn onmis bare stofferingen van het landschap. Maar dan voert uw weg u over een brug, en in uw brein begint een klein vraagteken te groeien. Dat u daar hoog boven het glinsterende water een mans persoon met een uniformpet signaleert is nog tot daaraan toe. Bruggen schij nen nu eenmaal altijd bewaakt te moe ten worden, en zonder pet en klompje- aan-een-hengel lijkt daar geen aardig heid aan te zijn. Maar het komt u toch vreemd voor, dat deze stoere dienaar der gemeenschap dat werk alleen niet af kan, en beslist geassisteerd moet worden door een oude heer in een iet wat verschoten regenjas en met een wonderlijk soort deukhoed op. Die oude heer kijkt u in het voorbij gaan ietwat schuldbewust aan, en u vat het onmiddellijk: Hij is er wederrechte lijk tussenuit gepiept. Hij had houtjes moeten hakken of ergens een spijker moeten inslaan of kolen moeten schep pen of het lampje in de kelder repare ren. Maar hij is gedeserteerd, zo maar, terwijl zijn bedrijvige eega een tukje deed na het eten. Gedeserteerd in zijn oudste regenjas die hem zo lekker zit en met zijn vieste hoedje op dat hem veel beter past dan dat stijve nieuwe monster. Hij weet dat er wat zwaaien zal als hij thuiskomt, want die jas en dat hoedje waren allang voor de vod denkoopman bestemd maar dat mag de pret niet hinderen. Hij staat boven op een brug zomaar naar een breed en rimpelend water te kijken, waardoor een kittig sleepbootje ploegt met een sleep lege zandschuiten achter zich aan. En naast hem staan een jongeman in plusfours die op dit uur op een gym nasiale schoolbank behoor.de te zitten, en een mijnheer met een fiets aan de hand en de hoed ver achterover, van wie iedereen veronderstelt dat hij zich bij voortduring bezig houdt met de be hartiging van de belangen des boek handels. Mocht u op de terugweg die brugleu ning nog eens passeren, laat het u dan niet verwonderen als u het gezelschap ziet uitgebreid met een gemeentewerk man, die een sjekje rolt, een welge kleed personage die aan het hoofd van een atelier voor betere herenkleding heet te staan, een bovenmeester die tegen zijn eerste onderwijzer heeft ge zegd dat hü even haar het stadhuis moest om de wethouder té spreken en een rustend hereboer die alles doet be halve rusten Glimlach er eens om en ga naar huis, wijzer dan toen ge vertrok. Want alle wroeten en sloven en haasten en blok ken en geldverdienen wordt belachelijk en kinderachtig als u boven op een brug staat, ver buiten de domme stad, met de lentezon koesterend op uw rug en beneden u het lachende water. SASKIA "pten in 1890 het mantelcostuum ter wereld kwam, zij het dan volgens de nieuwste mode, de voetvrije rok, zal wel niemand gedacht hebben, dat het zo'n lang leven beschoren zou zijn. Zelfs nu, in 1951, staat het tailleur wederom bovenaan de ranglijst, hoe wel met iets kortere rok.... Men zag reeds een zestigtal jaren geleden in, dat het dragen van zo'n „costume de manteau" practisch en prettig was, daar men met verschillende blouses steeds een nieuw effect teweeg kan brengen. De laatst gehouden Parijse voor jaarsshows brachten tal van mantel pakjes, welke, vergeleken met vorig jaar, niet zo'n daverende verandering hebben ondergaan. De roklengte is dezelfde gebleven: de schouders, voor de liefhebsters, een tikje aangezet, echter geen voorschrift; de taille is vry strak (het lijkt wel, of er op de wereld niets anders dan slanke vrou wen bestaan) en de rok nauw, met zo nu en dan een model dat aan de ach- terzyde een overslag heeft. Bijgaande foto laat U zo'n overslag zien, ook dat IWIIIIIIIillllllllllllllllllUllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllg 1IIIMIIIII de voorbaan eenvoudig glad werd ge houden. In de Duitse mode-industrie daarentegen wordt veel gewerkt met een doorlopende knoopsluiting op de voorzyde van de rok, eindigend in een split. Het jasje reikt tot even over de heup en wordt door twee naast elkaar aan gebrachte knopen gesloten. In deze sluiting zit heel wat variatie. Veel op gang maken de aan smoking denken de revers, welke tot even boven de sluiting doorlopen. Lafaurie, die dit eostuumpje ont wierp. maakte gebruik van dé brede schouders, wat iets sportiefs aan het geheel verleent Bij een tailleur behoort natuurlijk een blouse, liefst meerdere voor af wisseling. Pierre Balmain schiep het hierbij afgebeelde eerste model, dat van transparant zwarte mousseline ge maakt werd. Echt een blouse, welke men even aantrekt, wanneer de avon den nog wat kil zijn. vandaar de lange mouwen au «je bontgamering. Bal main gebruikte nerz-bont rond de hals en polsen. Het andere, alleraardigste model letje is van Maggy Rouff, die weer wil terugkeren tot de stropdas. Hier bij dient wel te worden aangetekend dat de stropdassen in dezelfde kleur als de blouse moeten zyn. Maggy bracht een plastrom aan, gegarneerd met biesjes. Ook het kraagje kreeg een dergelijke garnering. Inderdaad, wat de blouses betreft, daarin is voor het komende seizoen zo'n overweldi gende keuze. denk maar eens aan die schattige Weense modellen (helaas vry <Wuur) dat iedere vrouw op dit terrein haast geen moeilijkheden in de weg geiegd worden. RITA JIEW MILLIOEN zorgelijke Neder landers gaan de vijfde week van het kabinetloze tijdperk tegemoet en Ik kan niet zeggen of er nog vijf of zes weken van gespannen verwach ting zullen volgen. Mr. Steenbergh maakt een goede kans. zo lees ik in dit nummer. Het zou me meer ver heugen, als de belastingbetaler óók een kans kreeg. Alhoewel iedereen klaagt over papierschaarste, schijnen de mannen van Piet nog weinig krimp te hebben, want ze laten hun dwang bevelen dwarrelen over onze veront ruste hoofden alsof het geen geld kost. En dat doet het in hun geval juist wèl. Terwijl onze officieren straks meer goud op hun pet hebben dan de schit terendste bioscoopportier, hebben wij geen daalder meer over om ons ouwe hoedje te laten stomen. Over de cer.len voor een nieuw stetsonnetje praat ik niet eens; je had er vroeger c i pak met twee broeken voor. De enigen, wie het goed gaat, zijn de beulen. De Amerikaanse genade re :nt als een natte moesson over de hoo. en der moordenaars, gisteren zijn er weer vier met 'n bewijs van goed gedrag op de vrije mensheid losgelaten. Men vraagt zich af, waarom we indertijd Blokzijl en Mussert hebben doodge schoten die ze mogen zo slecht ge weest zijn als ze waren in ieder ge val geen kampbeulen en geen massa slachters geweest zijn. Wat zou er met hen gebeuren als ze vandaag moesten terecht staan? Vermoedelijk hetzelfde als met de andere nazi's, die de tijO. in hun voordeel hebben zien werken. Waaruit weer blijkt, dat haastige spoed ook voor landverraders zelden goed is. De Amerikanen, die vlak na de be vrijding dachten de wereld in 'n paar weken te zullen bekeren tot hun „American way of live", gaan thans ook beseffen (door harde lessen uit hun roes gerukt) dat de politiek soms meer tijd vereist dan een pakje kauw gom. Ze rekenen op het ogenblik in ieder geval met een mobilisatie van tien of twintig jaar. En aangezien we nu eenmaal in hun mallemolen zitten, zullen we moeten meedraaien. Zodat onze kolonels en adjudanten brood op de plank hebben tot het einde hunner dagen. Hoeveel keer ze tot dat tijdstip, hun pet nog zullen moeten „verbou wen", waag ik niet te becijferen. Mis schien dragen ze tegen die tijd wel hoeden met bloemen en struisveren. Maar als dit alles mocht meehelpen om mijnheer Jessup gelijk te geven, die ons vertelt dat er géén oorlog met Rusland komt dan kunnen we er vrede mee hebben. Al liepen de gene raals in avondjurken met blote schou ders! Harry Truman neemt drie weken vacantie en Acheson gaat veertien da gen vissen. Als de zwijgzame man van het Kremlin hun voorbeeld volgde en een paar maanden op de zwijnenjacht ging dan zouden wij onze haver mout wat opgewekter eten en de piere- verschrikker, die wij nodig hebben om de rheumatiek uit onze botten te hou den, zou wat beter smaken. In ieder geval: morgen zal het nog vrede zijn en het weerbericht is niet slecht. Vergeet de crisis, de belasting en de gouden petten; plak uw dwang bevelen achter het behang, koop een bloemetje voor uw vrouw en een taartje voor de kinderen. En bedenk, dat het in Australië en in Canada ook niet allemaal bier met suiker is. Ik wens u een prettig weekend. JEREMIA BLOM Dr. Hjalmar Schacht, Hitiers minis ter van financiën, is in Parijs en zal een visum voor Brazilië aanvragen. Gemeld werd dat Schacht waar schijnlijk zal optreden als financieel adviseur van de Braziliaanse regering, in het bijzonder voor belastingkwes ties, doch dit bericht is tegengespro ken. Op grond van wijzigingen van het vonnis door generaal Handy zijn Vrij dag weer vier oorlogsmisdadigers uit de gevangenis te Landsberg ontslagen. Zij waren medeplichtig aan wreedhe den, bedreven in het concentratiekamp Flossenburg. Het Amerikaanse hof van beroep heeft de zeven ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers in de ge vangenis te Landsberg Vrijdag meer tijd gegeven om te trachten een her ziening van hun vonnissen door het Amerikaanse oppergerechtshof te ver- krygen. „Vergeleken by deze tyrannieke vrouw was de man met het snorretje (Hitier) nog maar een klein kind" al dus kenschetste de president van -iet Haagse Gerechtshof, de 52-jarige oen- sionhoudster, de weduwe De B van der Z„ wier beroep gistermorgen voor het Hof diende. Deze pensionhoudster placht van haar gasten, meestal gere- patriéerden uit Indonesië, een groot voorschot te bedingen. Hadden de gas ten eenmaal betaald, dan maakte zij hun het leven zo zuur. dat de mensen met achterlating van het voorschot wegliepen. Op 1 Mei 1950 ging zij ech ter te ver. Zy drong de slaapkamer van een van haar gasten binnen, liet een houten tussenmuur wegbrekr- >n de eigendommen van de gast doo- ;r- huizers op straat zetten. De politie 'te- schouwde dit als huisvredebreuk en veroordeelde haar tot een voorwaarde- lyke gevangenisstraf van 14 dagen met een proeftijd van 3 jaar en 400 gulden boete. De advocaat-generaal beschouw. da de opgelegde straf als Juist.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5