Gottwald brandmerktDr.Clementis als een verrader Mr. Steenberghe van opdracht ontheven Kotterdam en Nijmegen Gaan V.S. China bombarderen? Zoon van Russische maarschalk naar West-Oostenrijk uitgeweken Grotere tegenstand in Korea Groep jonge communisten zet voet aan wal op Helgoland VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zal de Kroon de ontslagaanvrage van Drees-Van Schaik niet inwilligen? Ernstige woorden Brutale roofovervallen te van De Gaulie n n i ki» Maar zwijgt over verblijfplaats Partisanenstrijd in Tatragebergte? Bevin denkt niet aan aftreden - Maandag 26 Febr. 1951 7óe Jaargang No. 11037 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vijfde week van Kabinetscrisis slecht begonnen Politieke toestand zeer verward Belangrijke woorden van generaal Collins Twee Amerikaanse divisies naar Japan Hij zou Sialins oorlogs plannen hebben onthuld Winkelier en oude man neergeslagen MAO TSE TOENG ZIEK? Grote onrust in Tsjecho-Slowakije VN-troepen veroverden Zaterdag Hoengsong Bijna vijf millioen vluchtelingen Weerbericht DE premier Antonin Zapotocky heeft op een bijeenkomst van het Natio nale Front te Praag verklaard, dat er een zuivering wordt uitgevoerd onder de partijen van het Nationale Front om een front tot stand te brengen, dat o.m. „de plannen van de reactie en de emi granten zal verijdelen en de vijfjaren plannen zal vervullen". In zijn rede legde Zapotocky evenals Gottwald de nadruk op de eeuwigdurende vriend schap met de Sowjetunie en de volks democratieën. JCoAi B&ileÈ Moskou blijft bereid tot onderhandelen Nederlanders worden ouder dan vroeger Heden beslissing over lot van het eiland BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Poetgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK CÖIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten (Van onze parlementaire redacteur) |f. Jï. DE KONINGIN heeft Zaterdagavond mr. M. P. L. Steenberghe in het "paleis Soestdijk ontvangen. De heer Steenberghe heeft H. M. verzocht van gt opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het ver trouwen van het parlement te genieten, te worden ontheven. De Koningin heeft gM verzoek ingewilligd. Gistermiddag ontving H. M. de Koningin op het paleis geestdjjk de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg en de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst. Het MOGE aanvankelijk geschenen hebben, dat mr. M. P. L. Steen berghe, de Rooms-Katholieke forma teur, een goede kans van slagen had om een nieuw kabinet samen te stellen doordat hy de z.g. onbevooroordeelde man van buiten was in politieke kringen heeft men van de aanvang af wel terdege beseft, dat ook hy door een zee van moeilykheden zou moeten gaan en dat de kans niet gering was, dat ook hy daarin zou verdrinken. Het Is mr. Steenberghe inderdaad niet gelukt het werk tot stand te brengen, waarop vóór hem de heren Stikker, Drees en Van Schaik hun krachten hadden beproefd. Wat pre cies de feitelijke oorzaak van zijn dé- bacle is, is thans nog niet bekend. Wel is duidelijk, dat ook hij terecht is ge komen in dezelfde reeks van zakelijke politieke en persoonlijke tegenstellin gen als waarop zijn voorgangers ge stuit zijn. En hiermede is dan opnieuw een scherp licht geworpen op de verwar de politieke toestand, die op het ogen blik in ons land heerst. Voor mr. Steenberghe waren de moeilijkheden wellicht nog groter dan voor zijn voorgangers, omdat hij zich van het eerste ogenblik af op hei standpunt treeft gesteld, dat het nieuwe kabinet moest rusten op een zo breed mogelijke basis. Hij heeft zich dus niet slechts moeten worste len door de opvattingen, de wensen en de eisen van één partij, maar van vijt politieke groepen, die allerlei tegen strijdige doeleinden nastreven. Tijdens de debatten over Nieuw-Guinea in de Tweede Kamer, die tot het aftreden van de nu demissionnaire regering heb ben geleid en ook reeds daarvoor zijn verschillen van opinie naar bui ten getreden. De gebeurtenissen van de afgelopen maand hebben die tegen stellingen nog toegespitst. En het „Mandsjoerije en China zullen door de Amerikanen intensief worden ge bombardeerd, als de communisten be langrijke zee- en luchtaanvallen uit voeren tegen de V. N.-strydkrachten hi Korea", zo heeft generaal Lawton Collins, stafchef van de Amerikaanse landstrüdkrachten op een persconfe rentie verklaard. „Wij zullen hun aan vallen beantwoorden en hun land- en zeebases bombarderen als zij er gebruik van maken om ons aan te vallen", zei h«. „In dat geval zou de oorlog in een geheel nieuwe fase komen en nieuwe maatregelen onzerzijds vereisen", ai- dus generaal Collins. Daar het grootste deel der troepen in Korea Amerikaans is, acht generaal Collins het gerecht vaardigd. dat de V. S. op eigen gezag communistische basas zouden aanval len. Hij vertrouwde echter, dat de an dere bondgenoten een dergelijk optre den zouden goedkeuren als een defen sieve maatregel om hun eigen man schappen te beschermen. Twee divisies van de Amerikaanse nationale garde zijn aangewezen voor dienst in Japan. „Om meer veiligheid te verschaffen aan Japan, gelegen in het Verre Oosten by de grenzen van het Russische rijk. De divisies zullen in de laatste helft van Maart voor vertrek gereed zijn. spreekt wel vanzelf, dat geen enkele formateur straffeloos aan die tegen stellingen kan voorbijgaan. Hij moe' er rekening mee houden, hij moet pro beren er tussendoor te zeilen en hg moet trachten om tot een synthese er van te komen, wil hy kans op suc ces hebben. Het zal thans niet gemakkelijk zijn iemand aan te wijzen, die, met het weinig aanlokkelyke voorbeeld van de niet geslaagde formateurs voor ogen, bereid zal zqn een nieuwe poging te wagen. Zoals de zaken er thans voor staan heeft het er enige schijn van, «lat we terecht zullen komen by het niet in willigen «'oor de Kroon van de ontslag aanvrage van het kabinet-Drees-Van Schaik. Generaal Charles de Gauile heeft ie Franse regering er van beschuldigd aan een „bevriende, maar buitenlandse" mogendheid (Amerika! het gebruik van Franse bases in Marokko te hebben af gestaan, zonder garanties, dat de stra tegie van het Atlantisch pact er op ge- richt is een inval in West-Europa te voorkomen. „Elke Franse regering, die de naam waardig is", aldus De Gauile, „kan er niet mee instemmen, dat haar strijd krachten worden toevertrouwd aan aen gemeenschappelijke strategie, welke al leen gericht is op het behouden van buitenposten, zoals Spanje en Enge land. met de bedoeling de rest van Europa later te bevrijden, nadat alles in het achtergelaten gebied vernietigd is". Amerikaanse troepen moeten Euro pa bij een inval onmiddellijk te hulp komen, aldus De Gauile. Volgens de onder Britse controle staande Weense „Depesche" zou VVassil Schapotsjnikof, zoon van de voorma lige Sowjetrussische maarschalk en <id van de planningscommigsie van de Sowjetrussische oorlogseconomie, naar West-Oostenrijk zijn uitgeweken. Volgens het blad zou Schapotsjnikof verklaard hebben, dat de Sowjetrussi sche strategie, die vroeger defensief van karakter was, thans op het offen sief gericht is. Men zou in voorkomend geval West-Europa in twee weken tijds door parachutisten willen laten bezet ten. Verder zouden de plannen voor- ziert in bezetting van Noord-Afrika en een opmars naar Iran en het Suezka- naal. De Europese westkust zou tegen Engeland versterkt worden. Daarna zou men een algemeen offensief in het Verre Oosten willen beginnen, in sa menwerking met communistisch China Het Verre Oosten zou het voornaamste strijdtoneel zijn in een volgende oor log, aldus zou Stalin menen. De oorlog zou naar schatting een jaar duren en daarna zou de Sowjetunie aan de V. S. een compromis-vrede aanbieden Schapotsjnikof zou in het bezit zijn van documenten, waaruit zou blijken dat de Sowjetrussische geleerden in staat zijn radiografisch te besturen atoom- en bacillen-projectielen te ma ken die de Atlantische Oceaan kun nen oversteken. Zaterdagavond hebben twee jongemannen van 25 a 26 jaar de 72-jarige schoen maker P. Oskam in zijn woning aan het Frederikspad te Rotterdam met een loden pijp neergeslagen. De man werd met een lichte hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. Het vermoeden bestaat, dat er geld gestolen is uit do portefeuille, die de oude baas in zijn zak had. Een uur later werd in Nijmegen de w inkelier Bernard, die een zaak heeft in de Timorstraat, een der buitenwijken van de stad, door twee gemaskerde mannen overvallen. Na een worsteling, waar bij de winkelier met een hard voorwerp op het hoofd werd geslagen, gingen de onverlaten er met een zak met 3000.vandoor. gemaskerde mannen, die van hem het in zijn bezit zijnde geld eisten. B. wei gerde en ging aan het worstelen met de aanvallers. Zijn vrouw, die toeval lig bij hem was, riep onmiddellijk buren te hulp. In dat tussenbedrijf sloeg een van de bandieten de winkelier met een zwaar voorwerp op het hoofd, zodat deze een diepe wond dwars over bet hoofd kreeg. De winkelier viel en op dat ogenblik rukte de andere aanvaller hem de zak met geld waarin onge veer 3000 gulden zat uit zijn broek zak. Daarna trokken de gemaskerde mannen er tussenuit, zonder dat de bu ren zulks konden verhinderen. De win kelier bleek gelukkig slechts licht ge wond te zijn. Van de daders nog geen spoor. P. Oskam die alleen woont, was in zijn werkplaats bezig, toen de jonge mannen binnenkwamen door de nog geopende deur. Zijn bovenbuurman hoorde stommelen en was verwonderd omdat hij wist, dat de man alleen woont. Hij ging naar beneden en klop te aan het raam, zeggen „Jan, wat maak je toch een herrie". Hij kreeg geen antwoord en ging weer naar bo ven. Wederom hoorde hij beneden zich lawaai en weer ging hij bij de schoen maker op onderzoek uit. Twee jonge mannen verlieten het huis en zeiden tegen hem: „Ga maar naar binnen er is niets aan de hand". Binnen vond de buurman de oude man op de grond liggen met een gapende hoofdwond De daders zijn nog voortvluchtig. De overval te Nijmegen. De Nijmeegse winkelier Bernard werd plotseling overvallen door twee Politieke waarnemers speculeren over de persoon van de leider van commu nistisch China, Mae Tse Toeng, omdat men hem reeds sinds een maand onge veer niet genoemd heeft gezien op de lijsten van communistische leiders die bij bc'angrüke by eenkomsten aanwezig waren. Zeer algemeen wordt aangeno men, dat Mao ziek is. Het nu vijf dagen oude offensief der verbondenen aan het centrale front is Zondag op krachtiger communistische tegenstand gestuit naarmate het de Chinese hoofddefensielinie nadert. Vol gens officieren van de geheime dienst zouden de communisten wellicht een linie verdedigen van Seoel naar het oosten langs de noordelijke oever van 6e Han tot Jangpjong, 48 km van de hoofdstad, en verder tot Hoengsong, Welke laatstgenoemde stad Zaterdag werd veroverd. De bevelhebber van het tiende Ame rikaanse legerkorps verklaarde, dat de Noordelijken bij een aanval op Tslets- Jon „vernietigend" waren afgeslagen. >.Wij hebben er meer belang bij zoveel •degelijk communisten onschadelijk te •waken dan ]and te veroveren", voegde er aan toe. Naar verluidt bevinden 10.000 a 15.000 communisten zich in diepe, goed georganiseerde stellingen tegenover de Westelijke arm van het offensief. La- -*re onbevestigde berichten meldden °ót de communisten zich terugtrekken. Volgens te Tokio ontvangen berich ten van het front hebben de verbon- den legers Zaterdag vijf kilometers ter reinwinst geboekt. Volgens een communiqué van It.-ge- Beraal Stratemeyer, zijr sinds het oe- gm van de Koreaanse oorlog door de luchtmacht bijna 100.000 verliezen toe gebracht aan de communisten. Verwachting tot Maandagavond. Over het algemeen vrij veel be wolking en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen Noordwest en West. iets lagere middagtempera- turen. Dinsdag: Zon op 7.33, onder 18.14; Maan op 0.36, onder 9.07. De luchtmacht heeft in totaal 539 man verloren. Het aantal toestellen, dat verloren ging bedraag 165. waar van 45 in de laatste drie maanden. Volgens de Zuidkoreaanse minister van sociale aangelegenheden bedraagt het aantal vluchtelingen in Zuid-Korea thans 4.883.976, hetgeen iets minder is dan een kwart van de Zuidkoreaanse bevolking. Meer dan de helft der vluchtelingen leeft in de armste om standigheden. JJR. VLADIMIR CLEMENTIS, de voormalige minister van buitenlandse zaken van Tsjechoslowakye heeft met andere functionarissen, w.o. Otto Sling, secre taris der communistische party te Brno en mevrouw Maria Svermova, assistent secretaresse van de party en weduwe van een heldhaftig Slowaakse verzetsman uit de tweede wereldoorlog „samengezworen tegen de partij met het doel haar politiek te wijzigen", aldus heeft president Klement Gottwald aan het hoofd bestuur van de Tsjechoslowaakse communistische partij medegedeeld. Gottwald sprak niet over de verbiyfplaats van Clementis, die 26 Januari te Praag is ver dwenen. Ook vertelde hij niets naders over mevrouw Svermova die, naar ver luidt, eerder in dit jaar werd gearresteerd. Sling werd in November gevangen genomen. yOLGENS de „Neue Wiener Tageszei- tung" zouden Tsjechische regerings troepen in het Tatragebergte gevechten leveren met partisanen. De verzetslie den zouden ten getale van minstens drieduizend kortgeleden tairqke aan vallen hebben gedaan op de spoorweg Zilina-Poprad en een belangrijke spoorbrug hebben opgeblazen. Volgens dit blad zün de volgende personen door de politieke politie gearresteerd en be schuldigd van hulpverlening aan Cle mentis bij zqn vlucht en van lidmaat schap van diens nationale communis tische groep: dr. Josef Soltes, minister van industrie; Karol Smidke, voormalig voorzitter van het parlement; Gustav Husak, voormalig voorzitter van de na tionale raad; Lidaslaus Novemesky, voormalig president van de Tsjechoslo waakse academie en Ladisiaus Holdos, speciaal communistisch ambtenaar voor kerkeiyke aangelegenheden. (Zie verder pag. 3, eerste kolom) Mu de vliegende schotels vieux jeu zijn beginnen de Britten er ook mee. Deze zomer zal in Bristol een 65 meter lange ballon worden opgelaten om onderzoekingen te doen naar kos mische stralen. Men vermoedt, dat de ballon die van een zilver-plastisch ma teriaal is vervaardigd, en daarom op grote hoogte op een plat schotelvor- mig toestel lijkt, een hoogte van 32 km zal bereiken. Over vliegende scho tels gesproken: Edward J. Lappan uit Detroit mag scheiden. Zulks op z'n getuigenis dat vrouwlief sinds ze uit dienst kwam, geen ogenblik kon ver geten dat ze „marinier" was geweest ^og een reden te meer voor Franco om Uncle Sam voor zich pogen in te nemen, want een Amerikaanse vismeel- en oliefabriek heeft van de afval die deze industrie oplevert thans een vee voeder vervaardigd, dat de groei van varkens 20 pet. bespoedigt en dus het varkensvlees goedkoper en de Spaanse divisies talrijker maakt. Daar Theo- en daarom steeds wilde vechtem De Egyptenaar Sadik Admed heeft t ken nelijk steeds zo slecht getroffen: Dezer dagen werd te Cairo zijn tweeenveer- tigste huwelijk ontbonden. En dat is voor Theodoor dan meteen weer een mooie aanleiding om Ulieden te be richten dat de bekende acteur Paul Hörbiger is gereedgekomen met z'n op namen voor de film „Der alte Sünder Hij gaat nu beginnen met de voor bereidingen voor een nieuwe rob- prent getiteld „Hallo Dienstmann Omdat ze het nu toch over dienst hebben: De commandant van een re giment Spaanse gemotoriseerde artil lerie dat nabij Madrid gelegerd is en prat gaat op een regiments-varkens- fokkerij, rechtvaardigde deze buiten model excursie op agrarisch gebied door mede te delen, dat soldaten die twee maal per dag varkensvlees krij- gen, nergens voor staan. Parachutistenlandingen, opmars naar Suez, atoom- en bacillen-bommen toch aardig dat Moskou bereid blijft om te onderhandelen, Alida! door gewoonweg niet over vetmesten kan schrijven zonder aan „Hans en Grietje" te denken, meldt hij in aan sluiting hierop, dat te Stellenbosch als eerste opera met Afrikaanse tekst de opera „Hans en Grietje" van Humper- dinck zal worden opgevoerd. Van sprookjes naar bijgeloof is per slot van rekening ook geen zevenmijlsstap: Een veertienjarig meisje uit Glasgow, dat haar beide vriendinnen (die er zorg vuldig omheen liepen) wel eens even zou laten zien, dat al dat bijgeloof on zin was liep onder een ladder door, kreeg een loden pijp op haar hoofd en werd bewusteloos in het ziekenhuis opgenomen. Nee, dan kwam de voor spelling van de helderziende mevrouw Pike te Milwaukee beter uit: „U zult in een rechtszaak betrokken worden", voorspelde ze haar cliente. Klopte, want die cliente was een stille agente, die mevrouw Pike op de bon zette, aangezien voorspellen voor geld aldaar verboden is. Theodoor ook eens voorspellen: Dat niemand z'n was naar die wasserij in Greensboro zou brengen die adverteerde: Wy verknoeien uw kleren niet met machines wij doen het met de hand. Zelfs een beter opgezette reclame zou echter aan en kele studenten van de Yale universi teit verspild zijn, want die hebben een „Vieze Hemd"-club ongericht. Ieder lid moet één dag het hemd dat nooit gewassen mag worden dragen. Totdat het uit elkaar valt. Theodoor weet een goede beschermvrouwe: Isabella van Castilië. In een interview met de politieke me dewerker van de „Sunday Dispatch" heeft Ernest Bevin verklaard, dat hij minister van buitenlandse zaken zal blijven en zijn actief aandeel aan de politiek niet zal laten varen. Toen de verslaggever te berde bracht, dat en kele van zijn vrienden niet veel van hem in bet Lagerhuis merkten, zei Be vin: „Dat komt wel". Volgens het blad heeft Bevin het voornemen de viermogendhedenconfe- rentie, die de plaatsvervangende minis ters van buitenlandse zaken te Parijs voorbereiden, bij te wonen. Bevin zou Donderdag op een vergadering van de arbeiders zijner partij in zijn kiesdis trict East-Woolwich bekend maken, dat hij besloten heeft de volledige leiding van de Engelse buitenlandse politiek weer op zich te nemen. Antwoord op Engelse nota De Sowjetrussische plaatsvervangen de minister van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft de Engelse ambassa deur te Moskou, Sir David Kelly, '.et antwoord van de Sowjetunie op de jongste nota van Engeland overhandigd. De Sowjetunie verklaart daarin o.m., dat de besluiten van de Engelse rege ring over de vorming van de Westduit- se regering te Bonn en de eenmaking van de Engelse en Amerikaanse zones zonder overleg met de Sowjetunie wer den genomen. Engeland is begonnen West-Duitsland tot een basis voor een aanval te maken in plaats van het te demilitariseren". De Sowjetunie verklaart zich bereid tot het openen van onderhandelingen met Engeland. Zij beschuldigt Enge land er van „alle pogingen tot samen werking te hebben opgegeven", doch verklaart elke stap, die werkelijk ver betering van de betrekkingen tussen beide landen beoogt, gunstig te zullen ontvangen. Uit de nieuwste Nederlandse sterfte- tafel blijkt, dat de sterfkansen weder om afgenomen zijn. Terwijl bij -ie sterfverhoudingen van 1840—'51 van 100.000 levend geboren jongens 40.000 de 50-jarige en 4.700 de 80-jarige leeftijd bereikten, bedragen deze aantallen bij de huidige sterftekansen rond 88.000 en bijna 33.000. Op de 100.000 levendiebo- ren meisjes zijn deze aantallen thans resp. 90.000 en 36.000 tegen 43.000 en 6.300 in de periode 1840'51. Tengevolge van deze vermindering der sterftekansen nam de gemiddelde te verwachten levensduur in de afge lopen periode van rond 100 jaren 'oo van 36,2 tot 69,4 jaar voor een pasge boren jongen en van 38,5 tot 71,5 iaar voor een pasgeboren meisje. Voor de mannen betekent dit een toeneming met 92 pet. of bijna een verdubbe'ing, voor de vrouwen een toeneming met 86 pet GESNEUVELD IN KOREA De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea de volgende verliezen zijn te betreuren: Gesneuveld op 3 Februari: soldaat eerste klasse J. Verhey, uit Poortugaal. Gesneuveld op 12 Februari: de sergeant W. Mol, uit Brielle. Een groep Westduitse communisti sche jongeren heeft Zaterdag voet aan wal gezet op Helgoland. Deze invasie is een nieuw protest tegen de oefen bombardementen van de geallieerden op het eiland. De landing stond onder leiding van de 50-jarige Hamburgse schipper Edwin Hulse, die verklaarde, dat hy op een vorige week te Hamburg gehouden vergadering tot „geestelijk hoofd" van de actie was benoemd. Namens de groep nieuwe „bezetters" is een beroep gedaan op alle jonge Duitsers, ex-Helgolanders, visser, zee lieden, vakverenigingsleden, studenten, scholieren, sportverenigingen, fabrieks- en boerenarbeiders om de groep naar het eiland te volgen. In een telegram aan de „Wereldvredesraad", die in Oost-Berlijn bijeen is, wordt o.a. ge zegd: „Wij willen niet, dat Duits grondgebied gebruikt wordt voor oor logsvoorbereidingen. Wij verwelkomen de resoluties van de wereldvredesraad tegen West-Duitslands herbewapening". De gelande communisten zyn begonnen met werkzaamheden tot herstel van het kerkhof en het bouwen van noodwo ningen voor vissers. Dr. Kurt Schumacher, de leider van de sociaal-democratische partij in West- Duitsland, heeft te Hannover een be roep gedaan op de Helgolanders „hun verachtelijke nieuwe bondgenoten" van het eiland af te zetten. „Zodra de com munisten zich van een groot ideaal of een goede gedachte meester maken, wordt het vuil", aldus Schumacher. In welingelichte kringen werd Zon dagavond te Bonn vernomen, dat de Britse hoge commissaris, Sir Ivone Kirkpatrick, dr. Adenauer vandaag de Britse beslissing over het lot van Hel goland zal meedelen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1