Stad en Omgeving „Paris vous parle!' ter opening van Helderse Boekenweek Sfcü Nieuws uit Wieringen Onze visserij loopt sterk terug Umtapjes met Jan Brusse naar de Lichtstad Als toegift nog even naar de West Onderscheidingen voor twee „Zwarte Duivels" Tussen Haaks en Kuitje N'euwe Commandant' Zee- n icht Donderdag in functie Marinierskapel maakt een mars door de stad Het gebeurde in Nieuwediep Morgenavond zingt het Christelijk Mannenkoor BELANGRIJK BERICHT „Simson" geeft binnenkort eerste uitvoering IN HET KORT Haarlem komt ook in Den Helder basketballen Geslaagde sportexcursie van „F.A.C." „Kapitein Marie" wordt voor de vijfde maal opgevoerd R.K. voortrekkersstam „Stella Maris" opgericht Wintercompetitie HBC MSC 3 Leverde goed partij tegen Schaaklust 2 in Andijk Samenstelling bestuur van HAV ongewijzigd Clara Haskil ook Vrijdag avond Hef lag voor hef grijpen KVH- en HAV-dames nog sfeeds basketball)*" Uitslagen van MSC Basketballtournooi voor publiek toegankelijk Helder 2 kan bogen op uitstekende plaats Wieringer afslag zette f 123 648 03 minder om Succes 2Berdos 2 81 „Ardito" debuteerde met succes Oudste inwoner 94 l'aar Voor de openingsavond van de Helderse Boekenweek bestond een nog groter belangstelling dan verleden jaar. Er moesten in „Formosa" waar toeh op veel bezoekers was gerekend nog stoelen worden bijgeplaatst. Het ia moeilijk na te gaan, of deze toeloop moet worden toegeschreven aan de populariteit van Jan Brusse, dan wel aan een groeiende belangstelling voor het boek. Voor de vijf samenwerkende boekhandelaren, die de avond hadden georganiseerd, en mis schien ook wel voor de bevolking van Den Helder, sou het van belang zijn wan neer aan de tweede overweging het zwaarste gewicht moet worden toegekend. Overigens heeft Jan Brusse zijn toehoorders veel genoegen gedaan met zijn vlotte en gezellige babbeltjes uit Parijs, en genoegen dat .allengs zal zijn gemengd met een stil verlangen naar de lichtstad, waar men aan de voet van de Eiffeltoren zoveel eenvoudige dingen in een sfeer van romantiek kan beleven. Aan het begin van de avond sprak de heer P. Spruit namens de organisa toren een woord van welkom, onder meer tot burgemeeter Rehorst, mr. dr. E. van Bolhuis en wethouder Van Loo. De heer N. J. Tielrooy, die voor de ge luidsinstallatie had gezorgd, en de lui tenant ter zee der le klasse U. F. van Veen, door wiens bemiddeling een film kon worden gedraaid, werden voor hun medewerking hartelijk bedankt. Een goede vriend. Burgemeester mr. G. D. Rehorst heeft daarop de Helderse Boekenweek ge opend, na een woord van hulde te heb ben gericht tot de initiatiefnemers. „Het is een feit", aldus de burgemeester, „dat het boek een grote plaats in ons leven inneemt. Het is een goede vriend, die de mensen ook op de meest afgelegen plaatsen bereikt en zijn leven verrijkt. Er zijn mensen, waarmee het goed is, om te gaan, omdat van hen een verede lende invloed uitgaat. Zo is het ook met goede boeken. Het is jammer, dat in onze jachtige tijd nog maar weini gen zich rustig kunnen wijden aan het lezen van een boek, en daarbij te let ten op de vorm waarin de gedachten zijn neergeschreven." „Paris vous parle!" Toen was het woord aan Jan Brusse, die iedere Dinsdagavond voor de radio zijn pittige en muzikaal geïllustreerde Parijse brieven leest, onder het motto „Paris vous parle!" Ditzelfde motto had hij ook gekozen voor zijn causerie, waaraan hij de vorm gaf van een uit gebreide gesproken brief uit Parijs. Voor de toehoorders was het prettig, Jan Brusse eens rechtstreeks te horen, cn voor Jan Brusse moet het plezierig zijn geweest, rustig te kunnen door babbelen zonder vrees voor het aanflit sen van het rode lampje, dat iedere ra diospreker altijd gevoelloos het einde van de toegemeten spreektijd aankon digt. Jan Brusse nam zijn hoorders mee naar Parijs, waar hij nu ruim vier jaar woont en een interessante werkkring heeft bij de Radio Diffusion Frangaise. De indrukken, die hij in de lichtstad heeft opgedaan, had hij kunnen ver werken in een afgeronde lezing, maar Jan Brusse meende terecht dat hij het Door H.M. Koningin Juliana zal mor genochtend te Amsterdam het Bronzen Kruis worden uitgereikt aan de mari nier eerste klasse der Koninklijke Ma rine Reserve E. C. Bernouw, die zich in de Meidagen van 1940 bijzonder heeft onderscheiden tijdens de verdediging van de Maasbrug. Dezelfde onderscheiding is posthuum toegekend aan de marinier eerste klasse G. Bosma, die zich destijds eveneens zeer heldhaftig heeft gedragen, maar helaas dodelijk werd getroffen toen hij een gewonde strijdmakker wilde bij staan. Gedurende de -afgelopen weeK werd aan de gemeentelijke visafslag te Den Helder aangevoerd: 754 kg bot, 11 kgkaan, 220 kg kabeljauw, 305 kg sar dien, 1065 kg schar, 4234 kg schol, 37 kg tarbot, 2041 kg tong, 3538 kg wijting. Hr. Ms. „Tromp" arriveerde gister middag om half zes uit Amsterdam in de haven van Den Helder. Het is morgen hoog water om 11.45 uur en laag water water om 6.00 en 18.10 uur. De temperatuur van het zee water was 4,4 graden Celsius. best iets van de Parijse sfeer kon la ten aanvoelen door het vertellen van een serie schetsjes, in de geest van zijn radiopraatjes. De geestige geschiedenis van het oude ledikant was veel meer dan een vlot geschreven short story, omdat het verhaal zich zó slechts in Parijs kon afspelen. De aardige karak teristiek van „Marianne" en „Dupont", het uitstapje naar het Bols de Boulogne, de ervaringen in een wijnwinkel en het bezoek aan het eiland waar men „bar- relijfs" zwemt, dat waren enkele van die momentopnamen waarmee Jan Brusse zijn hoorders boeide en amu seerde. Telkens wanneer een hoofd stukje uit was, versterkte een Frans chanson (door Brusse geleend uit de discotheek van de RDF) de Parijse sfeer in de Formosa-zaal. De heer Spruit, die na „Paris vous parle!" de stem van Nieuwediep liet horen, gaf Jan Brusse 'n pikant Texels schapenkaasje mee naar Parijs. De vertoning van enkele Franse films kon niet doorgaan, daar het ma teriaal niet was aangekomen. De luite nant ter zee der le klasse U. F. van Veen, van het Bureau O. S. en O. der Koninklijke Marine, had echter tijdig gezorgd voor een remplagant, een uitge breide reportage van het bezoek dat Z.K.H.#Prins Bernhard verleden jaar met het smaldeel Nederlandse Antillen aan de West heeft gebracht. Met de vertoning van deze documentaire ge luidsfilm werd de alleszins geslaagde openingsavond van de Helderse Boeken week besloten. G lijk gemeld zal de schout bij nacht C. W. Slot op Donderdagmorgen 1 Mr -t aan boord van Hr. Ms. luchtver- dec "ingskruiser „Jacob van Heems- ker.-;i" in de Buitenhaven het comman do over de Zeemacht overnemen van de vice-admiraal J. J. L. Willinge. De p> htigheid, die door een groot aantal mil laire en burgerlijke autoriteiten zal werden bijgewoond, zal met muziek worden opgeluisterd door de Mariniers kapel. Vanmiddag om half vier vertrekt de Marinierskapel, gevolgd door een vier tal bataljons van de Koninklijke Ma rine, van Fort „Erfprins" voor een mars door de stad. De troep staat onder commando van de majoor der mariniers G. H. van der Spek. De route luidt als volgt: Erfprins. Coen- raad Botstraat, Janus Kuiperstraat. J. H. van Linschotenstraat, Olivier van Noorfcstraat, Timorlaan. Javaftraat, Boerhaavestraat, spoorwegovergang. Parallelweg, Julianapark, Spoorstraat, Weststraat, Hoofdgracht, Buitenhaven. Deze muzikale rondgang wordt aan de Buitenhaven besloten met een dé filé voor de Commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal J. J. L. Wil linge, die Donderdagmorgen het com mando over de zeemacht zal overdra gen aan de Schout bij Nacht C. W. Slot. Vanavond om kwart over negen geeft de Marinierskapel een concert in de Nieuwe kerk aan de Weststraat. Reeds nu staat vast, dat het kerkgebouw ge heel bezet zal zijn. In een woning aan de Emma- straat ontstond Vrijdagmorgen een schoorsteenbrandje. Roetaanzetting in de schoorsteen had vlam gevat. De ka chel in de huiskamer, die door dit kanaal zijn rook afvoerde, werd ge stookt met cokes en eierkolen. De Dorus Rijkersstraat heeft het de laatste tijd moeten ontgelden. Eerst werd de politie gemeld, dat daar een lantaarnpaal was vernield, later ver nam men dat een kind spelenderwijs een ruit had ingegooid. Op het politiebureau staat nu al een dag of zes een dames-rijwiel, dat zijn eigenaresse kwijt is. De fiets (merk „Eagle") heeft een vernikkeld stuur ,en is in zeer goede conditie. In de nacht van Zaterdag op Zon dag scheidde een politieman twee vech tende burgers. De daarop volgende nacht ont moette een agent van politie in de Ti morlaan een drietal werkpaarden. Hij legde de paarden vast op een gras veldje aan de Kanaalweg. De volgende morgen waren zij daar niet meer, zo dat men aanneemt dat de eigenaar (s) zijn (hun) kostbare eigendom heeft (hebben) meegenomen. Een dame plaatste Vrijdagavond haar rijwiel tegen een woning in de Jan in 't Veldstraat, en deed Zaterdag morgen bij de politie aangifte van ver missing van haar tweewieler. In de Bethelkerk aan het Juliana park wordt morgenavond een concert gegeven door het Christelijk Mannen koor onder leiding van de heer J. A. van der Vliet. Ter afwisseling decla meert de heer F. C. van Dorp uit Rot terdam. Het koor heeft voor deze avond hoofdzakelijk Nederlandse werken in gestudeerd, o.a. „Het mannengezang" van Schreuder, „Die wisiter is vergan gen" in een bewerking van Leo Mens, „Het geuzenvendel op de thuismars" van Roeske, „Tehuis" van Jac. Bonset en „De kabels los" in een bewerking van J. N. Bosch. Van Schubert wordt het bekende „Sanctus" uitgevoerd en van Mendelsohn „Jager Abschied". De heer Van Dorp zal o.m. voordra gen enige gedichten van Willem de Mérode, de „Rei van Klarissen" van Vondel en „Het diakenhuismannetje" uit Beets' Camera Obscura. Door gecombineerde inkoop is het mogelijk geworden de originele Engel se kamgarens tegen redelijke prijs te leveren. Een uitgebreide collectie, be vattende de meest schitterende dessins, heeft de fa. P. SCHMIDT, Ruyghweg 74, ontvangen. Vraagt deze eens ter inzage. (Advertentie, Ing. Med.) De Christelijke gymnastiekvereniging „Simson", die op 23 Maart 1950 werd opgericht, geeft op Donderdag 8 Maart om acht uur in „Casino" haar eerste uitvoering. Onder leiding van de heer P. Bremer zal een aantrekkelijk, pro gramma worden afgewerkt, waarin de vrije oefeningen een belangrijke plaats innemen. Verder wordt onder andere gewerkt aan ringen, laagrek, hoogrek, brug, hoogbrug en paard. Voorts wor den enkele springriet- en knotsoefe ningen uitgevoerd. BURGERLIJKE STAND Bevallen: V. KleinHoornsman, z. B. EgnerSchermer, d. J. Klijnde Jong, z. M. PotHeeres, z. M. W. Zui- dewindvan Bovene, d. A. de Wit de Boer, d. T. BoereBethlehem, 2. M. A. de Boer-Leering, z. F. Looijsen van Dijk, d. H. WagenaarPieters, d. J. M. BaisHeins, d. J. A. Berg houtde Leeuw, d. C. Woordvan der Zwan, z. L. M. LugtenburgBrobbel, z. Ondertrouwd: R. Smit en N. Conijn. J. Wever en G. C. Laan. G. P. van Eis en A. M. Rijkers. K. Muije en P. J. C. van Lopik. L. R. J. Pompert en A. Krijnen. T. Verhulp en A. La- kemond. J. W. J. M. Zijp en E. Deute- kom. Gehuwd: P. Hardebol en A. War merdam. B. M. van Knijff en E. van Loon. G. van Berghe en G. M. Smit. J. A. Helstone en H. de Vries. W. J. C. Jommels en K. C. Reuver. J. van den Brink en G. Breed. Overleden: J. Moos, wed. van D. J. Albers, 95 jaar. G. J. Timmerman, wed. van S. Karsman, 81 jaar. D. Bak ker, echtgen. van P. Bregman, 73 jaar. A. de Vries, m., 6 maanden. L. Ries ling, m., 85 jaar. F. Stegers, echtgen. van A. Smit, 73 jaar. M. J. G. T. Looij- mans, echtgen. van H. F. P. van der Merwe, 54 jaar. S. van Amesfoort, m„ 69 jaar. In het kader van de boekenweek worden hedenavond in „Formosa" reci- teerwedstrijden gehouden voor leerlin gen van de middelbare scholen te Den Helder. De wedstrijden werden georga niseerd in twee groepen, bestaande uit ULO-scholieren en scholieren van Ly ceum, RHBS en Kweekschool. Op 14 Maart zullen B. en W. schouw drijven over de binnen deze ge meente gelegen wegen. Wij lazen in de Sportkroniek, dat aan ZSGO twee winstpunten' in minde ring zijn gebracht wegens het niet spe len van de wedstrijd ZSGOTerrasvo gels op 14 Januari. Gisteravond vernamen wij, dat Rangers niet met 20 van Zeemacht heeft verloren, maar met 3—0 heeft ge wonnen. Ds. M. Hamming, Gereformeerd predikant hier ter stede, komt voor op het tweetal te Kampen. De heer J. Lever, candidaat, heeft het beroep van de Geformeerde Kerk te Sübrandaburen, aangenomen. Op Vrijdag 2 Maart spelen één da mesteam en twee heren-teams uit Den Helder in Haarlem basketballwedstrij den tegen ploegen van de afdeling Haarlem. De reis zal per bus worden gemaakt. Het vertrek werd bepaald op 18.15 uur van het station. De stedenwedstrijden te Haarlem zullen op Donderdagavond 29 Maart worden gevolgd door returnwedstrij den in Den Helder. Haarlem komt dan met één damesteam en twee heren teams naar Nieuwediep. Een flinke ploeg leden en adspiran- ten van de gymnastiekvereniging „F. A. C." heeft Zondag onder ideale omstandigheden een wandeltocht ge maakt. Het doel van de wandeling was Julianadorp, waar onder leiding van de heren Kuipers en De Jong de zuivelfabriek werd bezichtigd. De bei de heren gaven de FAC'ers een boei end en duidelijk beeld van de bewer king die de melk in de fabriek onder gaat, waarna het gezelschap uiterst voldaan de terugtocht naar Den Hel der aanvaardde. De damestoneelgroep „De Nicolien- tjes" gaat Zaterdagavond de vijfde op voering geven van „Kapitein Marie", waarmee het gezelschap reeds zoveel succes heeft geoogst. Deze voorstelling, die om acht uur in Casino aanvangt, zal worden gegeven ten bate van de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers, de organisatie waarvan de toneelgroep een onderafdeling is. Men kan nu reeds kaarten verkrijgen, o.m. bij mevr. Michels. Ruyghweg 215, en de heer L. M. W. Polman, Koningdwarsstraat 27. Vice-admiraal Van Holthe dit jaar met pensioen? Naar de Telegraaf uit marinekringen verneemt, sal vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe, die als opvolger van gene raal mr. H. J. Kruis voorzitter is gewor den van het comité van chefs van Sta ven, aftreden en met pensioen gaan. Als zjjn opvolger is voorbestemd comman deur A. de Booy, thans wnd. chef van de marinestaf. Dezer dagen werd hier ter stede de voortrekkersstam „Stella Mans" opge richt, welke speciaal is bestemd voor R K. verkenners, voortrekkers en lei ders, die in hun woonplaats bij de pad vindersbeweging zijn aangesloten en te Den Helder zijn of worden gesplaatst bij de Koninklijke Marine. „Stella Maris is de eerste padvindersgroep van deze aard in Nederland en zal stellig in n behoefte blijken te voorzien. Voor de voortgezette wintercompeti tie van de Helderse Bridge Club 1945 werd de tweede ronde gespeeld. De uitslagen waren: A-lijn: 1 Doms-Bakker 43 p.; 2 Kers bergen-Visser 40,5 p.; 3 v. d. Berg-v. d. Helm 39,5 p.; 4 Dukers-Roozing 39 p.; 5 Kemper-Overeem 37,5 p.; 6 Selier- Zoon 34,5 p.; 7 Slemmer-Bakker 34 p.; 8 Rammers-De Vries 30 p.; 9 Grande- Steinberg 26 p. B-lijn: 1 Vrijvogel-Van Arkel 37.5 p.; 2 heer en mevrouw Meijer 34 p.; 3 Be- neker-Veenstra 33 p.; 4 Snoerwang- Forrer 32 p.; 5 en 6 heer en mevrouw Schotmans en Smit-Dekkers 30,5 p.; heer en mevrouw Besterveld 29,5 p.; Jurriaan-Krap 25 p. C-4ijn: 1 Meulenberg—Kerkhof 32ï p.; 2 heer en mevrouw Lelie 31 p.; 4 heer en mevrouw Planken 26 p.; 4 me vrouw Schneiders-mevrouw Veenstra 25.5 p.; 5 Schilperoord-Harjer 24 p.; 6 Van Praag-Spruit 22 p.; 7 heer en me vrouw Vries 21,5 p.; 8 Brederode-Schra 17 p.-. 9 VerbeekStavast 16.5 p. Het heeft gisteravond in Andijk, bij de wedstrijd Schaaklust 2—MSC J, Hink ge spannen, wat al blijkt uit de (voorlopige) uitslag 54. Eén partij werd afgebroken en men kon bij het arbitreren niet tot een vergelijk komen. De beslissing wordt nu aan de bondsarbiter overgelaten. De Andijkers waren over het algemeen iets sterker, maar door de taaie tegenstand van de MSC-spelers kwam dit overwicht niet in de punten tot uiting. Er bestaat nu een kleine kans op een draw, welke he' degradatiegevaar even kan doen vergeten. De uitslagen waren: SchaaklustMSC: J. VriendD. Dokter 01; T. BouwTh. Adriaanse 10: S. ZwagermanJ. Bruins- ma afgebr.; B. PasveerP. de Vries 01; P. Schenk—H. Verschuur 10: J. Prins J. Geurts 1O; B. BrouwerI. Groenvelt 01: W. Zwagerman—C. A. Bodegom 10; D. SietsesP. Kelder 01; J. Timmerman R. Muller 10. De Helderse Athletiek Vereniging heeft gisteravond in „Formosa" haar al gemene jaarvergadering gehouden. Het werd een geanimeerde bijeenkomst, die geheel naar wens verliep. De aftreden de bestuursleden, de heren M. R. van Esen (secretaris)A. J. Lastdrager (pen ningmeester), H. Posthuma (tweede voorzitter) en W. P. Erkelens (commis saris) werden herkozen. Het vierde en laatste abonnemer.4» concert van de Muziekkring Den He! der, dat Donderdagavond in Casino door de pianiste Clara Haskil wordt gegeven, brengt de bezoekers enkele der werken, waarmee de kunstenarsse op vele der belangrijkste concertpodia in de wereld grote triomphen heeft ge oogst. Zij speelt composities van Joh Seb. Bach, Scarlatti, Beethoven en Schubert. Op Vrijdagavond zal zij wederom in Casino optreden, in het reeds eerder aangekondigde volksconcert. Clara Haskil zal dan een ander, maar niet minder aantrekkelijk programma uit voeren, bestaande uit werken van Haydn. Schubert, Brahms en Schuman" Voor dit concert zijn kaarten in voor verkoon verkrijgbaar aan de adresser Javastraat 143, Ruyghweg 76 en Julia napark 1. BEVORDERING BIJ DE P.T.T. Benoemd tot employé 3e klasse P.T.T. in vaste dienst te Den Helder de heer G. A. Roos, voordien werkzaam op arbeidsovereenkomst. Gevonden: Gouden schakel armband; zilveren armband; muziek boekje; duimstok; schoolétui met inh.; hond (terrier); paar handschoenen; haarkam; grijs-blauwe glacé hand schoen; portefeuille;, drie portemon- naies; heren-rijwiel; witte shawl; paar wanten; zilverbon van f 1. Verloren: f 2400 aan bankbil jetten; bril; Duitse herdershond; hond (terrier); kinder-kruiwagen; bruine kip; nummerbewijs (GZ 45310); poes; vier portemonnaies met inhoud porte feuille; gouden trouwring; portefeuille met foto's; ring met sleutels; vulpot lood; zilver bon van f 1. Zaterdag meldden wij reeds d in de eerste klasse van de bask competitie het kampioenschan behaald. De KVH'ers wonnen WSOV, terwijl Zeemacht een v®* winning boekte op HAV. r °Vef- wedstrijden was het opmerkeliii Koi O enoo I V-i/nl f n*-, JK, dai de beide speelhelften een schillend beeld toonden. Beide"' zers sloten de eerste helft af -Ver: <iat voorsprong, die na het wissële'S'1 loren ging. Door de overwinningVtr" Zeemacht, werd de strijd er in <f V|* derste regionen wel spannender' Hier volgt de stand: 168—154 118—jjj 175234 121-13» 1 186-250 Bij de dames handhaafde HAV in de afdeling B. aan de kop door*»1* moeilijke, maar verdiende over», ning op HCSC (15-8). De WerW dames verbeterden in de afdeling hun positie door een regelmatige op A.M.M. (25-11). De A.M.M,dam« bereikten met elf punten tot nog tj hun hoogste score. Het leidende K\r» had niet de minste moeit» met f helder-dames (29—5). De standen zijn bij d« dame#: KVH 10 9 0 1 18 WSOV 11 6 1 4 13 HAV 9 5 0 4 10 Oranje BI 8 4 0 4 a Adelb. 10 3 1 6 7 Helder 8 2 1 5 5 Zeemacht 10 1 3 6 5 310- 102- t; 102- S5 77-8» 31—18» 99-ec 80-84 65—10} 82-104 84-138 52—148 A: KVH T 7 0 0 14 Fac 2 6 4 0 2 8 Fa c2 6 4 0 2 8 WSOV 6 3 0 3 8 AMM T 1 0 6 1 B: HAV 8 8 0 0 16 Hermes 6 5 0 1 10 KVH 2 6 4 0 2 8 Fac 1 7 4 0 3 8 HCSC T 2 0 5 4 Cito T 1 0 8 2 Fac 3 6 0 0 6 0 De schaakvereniging MSC heeft gister avond voornamelijk inhaal-wedstrijden doen verspelen, terwijl voorts een aantal afgebroken partijen werden uitgespeeld. De enige verrassing was gisteren eigenlijk de nederlaag van K. Geus tegen R. Moll in de hoofdgroep. De uitslagen waren: HoofdgroepHerderscheeKoning '/t J Marsman (2)—De Waard 1—0: A. H. Verschuur—Brederode 1—0; R. Moll—K. Geus 1—0. le groep: J. Allart—P. van Dijk s: ,D. de Lange—G. J. Geus K. Len- gers—,7. Noordeloos 10; Th. de Jeu—P. van Dijk 0—1; G. J. Geus—J. Marsman (1) afgebr. 3e groep: J. Duit—J. Voerman 1—0; B MullerA. Coppens 10. 4e groep: Wieringa—C. Buys 1—0; L. van VeenR. de Leeuw 01. Aan het tournooi van de Helderst Basketball Organisatie, dat op Zater dag 10 Maart in de Marine Sportschool wordt gehouden, namen de volgende teams deel; dames: AMVJ 1, AMVJ i, Den Helder 1 en Den Helder 2; heren: AMVJ 2 (versterkt), Blue Stars 2 (ver- De wedstrijden, die gratis kunnen wor- sterkt), Den Helder 1 en Den Helder 2. den bijgewoond, beginnen om drie uur. Tot zes uur worden twee dames- en twee heren-wedstrijden gespeeld, waar na tot zeven uur wordt gepauzeerd. Om zeven uur nemen de verliezers- en winnaarsronden een aanvang. Helder 2, dat in de reserve tweede klas se B van de KNVB uitkomt, heeft mo menteel een zeer behoorlijke kans op het kampioenschap. De concurrentie is welis waar zwaar, maar de resultaten die tot na toe werden behaald, doen het beste ver wachten. Zo komt bijvoorbeeld Volendara 3 niet in aanmerking voor een hogere classering, daar Volendam 2, een hoger elftal dus. het in een andere afdeling van de reserve tweede klasse met een zeer bescheiden plaats moet doen. En het ia nu eenmaal onmogelijk, dat Volendam 1 in de eerste klasse zou komen, terwijl Vo lendam 2 zich tevreden moet stellen met de tweede klasse. Een te groot optimisme is nog niet op zijn plaats, daar vooral Wa tergraafsmeer 2 en 't Gooi 2 dit seizoen geducht van zich afbijten. De stand ziet er als volgt uit: 't Gooi 2 14 4 4 18 24—80 Watergraafsm. 2 11 6 3 3 15» 27—20 Volendam 3 10 6 2 2 14 24—11 Helder 2 13 6 2 5 14 37—20 Al cm. Victrix 2 12 6 1 5 13 24-20 Spartaan 2 11 5 2 4 12 23—20 Ajax 4 11 5 1 5 11 21—19 DWV 3 12 4 3 5 11 2934 Hilversum 3 13 4 1 8 9 14—30 Blauw Wit 4 12 2 1 9 5 24—20 De terugloop van de visserij over 1930 is wel zeer sterk naar voren gekomen op de ledenvergadering der Wieringer vissers vereniging D.E.I.V. Mocht de afsiagomzet over 1949 nog 1.314.249,93 zijn, in het af gelopen jaar liep het bedrag terug tot f 1.190.607,90, een verschil dus van 123.648,03. Naast de verminderde op brengsten ziet de visserman zich steeds weer voor hoge exploitatiekosten ge plaatst, welke niet parallel lopen met de besommingen. Bovendien oefent de belas ting op deze bedrijfstak zware druk uit. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer J. Bakker, het ver scheiden van de penningmeester J. Lont Gzn., die vele jaren de financiën der ver eniging beheerde. Zijn heengaan ia voor DETV en gevoelige slag geweest. Deze vacante functie werd inmiddels door het bestuurslid Jn. Poel overgenomen. In het afgelopen jaar trad een zestal le den toe als bestuursleden van de Coöp Vereniging IJselmeervissers. Door het ho ge ledenaantal der Wieringer vissers was dit mogelijk, daar op 25 leden één lid voor het bestuur wordt aangewezen. De heer Jb. Smit kreeg zitting In de commissie tot onderzoek van de nadelen btjde inpolderingen. Hoewel de Ned. Vissersbond actie voert tegen de thans veel te laag zijnde garna- lenprijzen. is nog geen definitieve oplos sing gevonden. Weliswaar heeft het be- drijfsschap zich achter deze actie ge schaard en is reeds een voorstel ter be krachtiging aan het ministerie gezonden, doch de afkondiging laat nog op zich wachten. Bovendien werd een protest in gediend door de Prov. Zeeuwse Visserij- Organisatie, welke de boventoon wil voe ren. De huidige prijzen van 45 cent voor pellerij en 50 cent voor de handel dekken de onkosten niet meer. Volgens een schrijven der Vissertj-ln- SDectie ligt het In de bedoeling van de minister van Landbouw en Voedselvoor ziening de maaswijdte van snoekbaarsnet- ien van 100 oo 96 mm te brengen. Rekening en verantwoording D» vergadering verwierp een voorstel van het bestuur om de contributie te ver hogen. Dit jaar zal een bedrag van 5000 aan aandelen, welke ten behoeve van de nieuwe visafslag zijn uitgegeven, worden afgelost. De inkomsten over 1950 bedroe gen 750,22, de uitgaven 515,72, zodat een batig saldo van 234,50 kon worden ge boekt. Het totale bezit van 4189,77 zal met dit batige saldo verhoogd worden. De heer P. de Graaf werd dank gebracht voor het financieel jaarverslag. Van de havenmeester te Den Oever was een verzoek binnengekomen de plaat9 vóór de afslag ruim te houden en de schepen elders in de haven aan te leggen.. Opgaven voor deelname aan de vergade ring van de Ned. Vissersbond op 24 Maart kunnen bij het bestuur geschieden. Waar schijnlijk zal medio Maart de vergadering der Covij te Wieringen worden gehouden Wanneer deze vergadering te Enkhuizen zal plaats vinden, zullen bussen rijden. Bij de bestuursverkiezingen werden de aftre dende leden de heren S. Wagemaker, Jn. Kaptein en Jn. de Haan herkozen, terwijl S. Lont Gzn. in de vacature J. Lont J.Gz. werd gekozen. De fuikencommissie werd met de heer S. Lont Gz. uitgebreid. In de rondvraag wees de -er C. Metselaar op de vangster. van paling, waarbij veel ondermaatse vis op de wal wordt gebracht. Spreker is van mening dat het in et eigen belang is deze ondermaatse vissoort over boord te gooien Dit komt de visstand ten goede. De heer S. Tijsen zag gaarne, dat weer gelegenheid wordt geboden de uitoefening van het palingkuilen Zondagsnacht te la ten beginnen. De Covij stelt zich eveneens op een dergelijk standpunt, doch van de zijde der Inspectie is in deze materie geen medewerking te verwachten. De heer S. Wagemaker zag gaarne t» Oosterland een lichtpaal geplaatst als ge- leidevuur voor het t.g. Gat van Den Hoorn. Bij de gemeenteraad zal hierop worden aangedrongen. De secretaris, de heer Jb. Lont, brak tot slot een lans voor de kankerbestrijding. Daar bU de radio-uitzendingen (Haak-In- Actie) reeds vele vissers vóór gingen, meende hij dat Wieringen hierbij zeker niet achter mag blijven. Met enthousiasme werd dit plan b(j de vergadering begroet. Een bedrag van 150 zal aan deze nuttige instelling worden verstrekt. Een enigszins geflatteerde maar niet temin welverdiende overwinning be haalde Succes II op het bezoekende Berdos II. De eerste helft gaf een vrij aantrekkelijke strijd met wisselende kansen. Hollander opende voor Succes de score en de doortastende Engel maakte er 20 van. De gasten bleven goed partij geven en uit een goed ge nomen corner kon de linksbuiten on houdbaar inschieten. De Successers wisten zich daarna nog vele kansen te scheppen, welke echter niet werden benut. Ruststand 2—1. In de tweede helft nam Succes het spel geheel in handen. Nadat alle vijf voorwaartsen een goal hadden ge maakt, wisten Rotgans, Engel en Bonthes nogmaals het doel te vin den. JAARVERGADERING GEREFORM JEUGDVERENIGINGEN In café „Concordia" hielden de Ge reformeerde jeugdverenigingen geza menlijk hun feestelijke jaarvergade ring. De ere-voorzitter, ds. P. N. Kruys- wijk opende deze avond op de gebrui kelijke wijze. Vervolgens kregen de leden de gelegenheid zang, declamaties en schetsen naar voren te brengen. D» leden hebben zich deze avond zeker niet onbetuigd gelaten. Tal van voor drachten passeerden de revue en ga- ven goede ontspanning. Vooral het ori ginele schetsje „Boekenwinkel" viel in de smaak. In de pauze werden ver schillende verversingen aangeboden. FILMAVOND TE DEN OEVER Over het wereldwijde werk van de Bijbelgenootschappen liet het Neder landse Bijbelgenootschap een prachtige uiterst leerzame en zeer boeiende ge luidsfilm vervaardigen. Woensdag zal deze film in de Kapel te Den Oever worden vertoond. 1 Op keurige wijze heeft het accordeon- ensemble „Ardito" Zaterdagavond a „Concordia" zijn debuut gemaakt. Met de voortreffelijke en zuivere uitvoering van het gevarieerde programma heeft deze jonge vereniging getoond, wat na een jaar van serieus repeteren te berei ken ia. De dirigent Willem Boon komt lof toe voor het succes, dat werd be reikt. Onder zijn leiding werd het pro gramma op uitstekende wijze uitge voerd. Met de pittige mars Caramba Marche Espagnole van Loo en Demoulin, werd geopend. Het tempo zowel als zuiver heid waarmede deze mars werd uitge voerd kon zeer zeker de toets der cri- tiek doorstaan. Succesvol in dit reper- toir waren ook de voortreffelijke uit voeringen van Ella-ouverture CR. Vas' senaar), Melodieën uit de Operette, V®' gelhandler van Carl Zeiler, arr. Boon, Strauss klanken in arr. Jea° Linard en Margareta uit opera Faut van Ch. Gounod, in arr. W. Boon. De populaire v/erkjes als Greetje ui de Polder van Tom Erich, de Pil °a Polka van Jean Steurs in arr. W. Boon en Facette Quick Fox van zelfde com ponist in arr. W. Boon, vonden bij bet publiek grote bijval. De 16-jarige Gerard Hille bracht OP voortreffelijke wijze de Deense Musette Wals ten gehore. Het applaus na de ui voering van het muzikale gedeeP» noodzaakte het gezelschap „Ardito feestmars als toegift te laten horen. Vervolgens bracht het toneelgezel schap „De Vrijbuiters" het toneelsw van Henk Bakker „Het Trojaanse kno letje" ten tonele. Woensdag hoopt onze oudste P'a'„a genoot Maarten Kok. Haukes vier en negentigste verjaardag te een. In ons nummer van -morgen 'en we een speciaal artikel aan oudste inwoner wijden.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2