Morele en materiële positie van middenstand verzwakt Door outsiders en lage inkomsten Jongste verkiezingsstrijd gaf Herriot aanleiding te vertrekken S W. OtYAtflSKE VlÉTEHtf Kf R Minderjarigen, werkzaam bij ouders Nieuwe voorschriften voor bouw van woningen met rijkssteun Vrij onverveerd Vrouw werkt actief mee Olympische winterspelen Bommen als speelgoed DE LIBERALISATIE VAN DE WESTDUITSE HANDEL Delegatie van Rode Kruis naar Peking vertrokken Vechtpartij tussen klant en caféhouder Franse verkiezingen siaan voor de deur .Politieke bigamie" en hogere prijzen Commissionnair in effecten gearresteerd en ontsnapt Minimale grootte in vlaktematen DIT WOELIGE LEVEN KERKELIJK NIEUWS DINSDAG FEBRUARI 1961 PEN derde gedeelte van het nationale inkomen in ons land gaat „over de toon- bank" en daarmede is dan tevens aangetoond welk een belangrijke functie de middenstand in het maatschappelijke leven vervult. Twee mlllioen mensen zijn hierbij betrokken en het is dus zeer begrijpelijk, dat zö, die leiding geven in de middenstandsorganisaties enigszins bezorgd zijn over de achteruitgang ln de ma teriële positie en de standing van deze groep nuttige werkers. In samenwerking met drs. A. flLuyokx heeft dr. Tobi, een economisch adviseur van het Instituut voor MiddenstandsontwlkkeUng een onderzoek naar dit verschijnsel ingesteld. Hij is daarbij tot verrassende ontdekkingen gekomen. pEBLEKEN is, dat de middenstand, die voor de oorlog een gering aantal Jon- U geren telde, ook na de bevrijding met vrijwel dezelfde mensen moest verder werken. Slechts weinig krachten kwamen de gelederen versterken. Het was niet gemakkelijk de ..ra-ngstand van de middenstanders te bepalen doch een enquete leidde tot de indeling van de volgende gToepen: L arbeiders met daarmee gelijk gestelde, 2. middenstanders en daarmee geljjkgestelden, 2. intellectuelen en daar mee gelijkgestelde. De naam middenstand" is dus nog niet zo gek gekozen, want Daar de waardering van vele ondervraagde personen bewegen de mensen, die tot de middenstand behoren zich inderdaad op het midden van de maatschappelijke ladder. TWEE belangrijke feiten sprongen uit het onderzoek naar voren: er is een diepgaand verschil in structuur tussen de détailhandei en het ambacht en er valt een duidelijke verzwakking van de middenstand te constateren. Van 1776 geênqueteerde middenstan ders was slechts 6,5 pet. ongehuwd te genover 24 pet. ongehuwden van alle mannen in Nederland boven twintig jaar. Dit bevestigt, dat de vrouw in de middenstandszaken heel vaak ac tief medewerkt en achter de toonbank helpt of de administratie bijhoudt en dat bij velen de wil aanwezig is om gezamenlijk een bestaan op te bou wen. Verder is komen vast te staan, dat 38 pet. der middenstanders een inkomen van minder dan f 2500 ge niet, 40 pet. een inkomen van f 2500 tot f 5000, 16 pet. een inkomen van f 5000 tot f 7500, 4 pet. een inkomen van f 7500 tot f 10.000 en 2 pet. een inkomen van boven f 10.000. Van de geênqueteerde middenstan ders zijn 34 pet. Rooms-Katholiek (te gen 35 pet. van de gehele bevolking van Nederland), 36 pet. Nederlands Hervormd (tegen 34 pet), 12 pet. Ge reformeerd (tegen 9 pet.), 5 pet. be horen tot de overige godsdiensten (te gen 5 pet.) en 13 pet. gaf op „geen godsdienst" (tegen 17 pet.). Het niet tot een bepaald geloof be horend deel van de middenstand is niet onaanzienlijk minder dan het overeenkomstige gedeelte van de ge hele bevolking. Daarin ligt de bevesti ging van het ook door anderen opge merkte feit van zin voor traditie bij de middenstanders, het in ere houden van het geloof der vaderen. De zaak van vader CLECHTS rond een vijfde deel van de huidige middenstanders heeft de zaak van vader overgenomen. Ruim de helft daarentegen heeft zelf een zaak opgericht. Vooral de bakkers, de sme den en de slagers (oude beroepen) bleken in veel gevallen de zaak van ---g hun vader overgenomen te hebben. Daar komen thans nog bij de auto- herstellers en de electriciëns (nieuwe beroepen dus). Merkwaardig zijn ook de cijfers, die men gevonden heeft over de zoge naamde penetratie in de middenstand, dat is het verschijnsel van vestiging in de middenstand door hen, die niet uit dit milieu stammen. Van alle midden standers komen 52 pet. niet uit de kringen van de middenstand zelf en hiervan behoort weer de helft tot de zogenaamde lagere rangstanden. Men ziet daarin een symptoom van de ver zwakking van de middenstand. Aan de andere kant is het natuurlijk een ze gen, dat velen zich tot middenstander opwerken. Voor de leiders is het een reden tot bezorgdheid, dat bij deze mensen niet voldoende traditie, stands besef en organisatievermogen aanwe zig is. Zij, die een vakopleiding hebben ge noten, zijn bij het ambacht aanzienlijk groter dan in de détailhandei en op het platteland in het algemeen weer groter dan in de grote steden. Boven aan staan de electriciëns met 52 pet. vakgenoten, die een vakopleiding heb ben gehad, dan volgen de slagers met 46 pet., de schilders met 46 pet., de bakkers en de kappers met 40 pettot men bij de eerste détailhandelstak komt, die der kruideniers met slechts 24 pet. Concloaies £NKELE conclusies, waartoe de ana lyse van de middenstand leidde, zijn: 1. het structuurverschil tussen dé tailhandei en ambacht moet van in vloed zijn op de vraag, hoe men de middenstand aan de top gaat organi seren; 2. nodig is versterking van de middenstand; zij, die uit de lagere „rangstanden" stammen (de nieuwko mers) mogen niet losgelaten worden, ook na hun examen moet op hen ge let worden. De resultaten van het onderzoek zullen zeer vermoedelijk een leidraad vormen voor de middenstandsorgani saties en voor de overheid bij het tref fen in de toekomst van maatregelen, die tot verheffing van de middenstand kunnen bijdragen. De politie te Delft heeft geconsta teerd, dat aan de jeugd zeer gevaar lijk speelgoed wordt verkocht. Het zijn kleine werpbommetjes, die, zodra zij met de grond in aanraking komen met een harde klap ontploffen en een rookwolk verspreiden. Bij de ontplof fing springen steentjes, waarmee de „bom" is gevuld, meters ver weg, wat reeds een slachtoffer heeft geëist. Een jongen werd door de rondvliegende steentjes zodanig aan het oog gewond dat hy zich onder behandeling van een oogarts moest stellen. De politie heeft reeds een honderdtal bommen in be slag genomen. De Westduitse minister van econo mische zaken. Prof. Erhard, heeft op nieuw bevestigd, dat het zijn bedoeling is vast te houden aan zijn programma voor een „vrije markt"-economie en een geliberaliseerde buitenlandse han del, ondanks de ongunstige handelspo sitie van West-Duitsland. De minister zeide, dat Westduitsland vastbesloten is zich alle opofferingen te getroosten om het systeem van liberalisatie niet alleen in Duitsland, doch in een gehele Europese economie te kunnen handha ven. Een missie van het comité van het Internationale Rode Kruis onder lei ding van de president, Paul Rügger, is met een vliegtuig van het Rode Kruis uit Genève naar Peking vertrok ken waar zij besprekingen zal voeren met de Chinese minister van Buiten landse Zaken Tsjou En Lai en Chinese functionarissen van het Rode Kruis over hulpverlening op Korea. Het toe stel neemt ook een zending medische artikelen mee voor Noord-Korea. Het betreft een gift van de Zwitserse re gering. Het bezoek van president Rügger is door Peking goedgekeurd. Waarschijn lijk zal Rügger o.m. spreken over de geallieerde krijgsgevangenen in Noord- Korea en de inrichting van veilig, heidszones voor burgers. WESTERLING VERLIET TANGERS INTERNATIONALE ZONE. Naar van bevoegde zijde te Tanger verklaard wordt, heeft Westerling met enige vrienden de internationale zone verlaten. Aan de internationale brug, de grens tussen de internationale zone en de zone van Spaans-Marokko, zou de politie de achtervolging hebben op gegeven. Te Gemert ontstond Zondagavond een vrij ernstige vechtpartij tussen een zekere V. uit Aarle-Rixtel en de caféhouder Van der B. uit Beeken donk. Een caféschuld van V. schijnt de oorzaak van deze vechtpartij te zijn geweest. Met een zware hersenschudding werd V. in het ziekenhuis te Gemert opgenomen. Eerst Maandagmiddag kwam hij tot bewustzijn en kon hij door de politie worden gehoord. Van der B. werd door de rijkspolitie ge arresteerd en opgesloten. (Van onze Parijse correspondent) JN EEN LAND, waar verkiezingen in het verschiet liggen, ia de politieke sfeer meestal niet zo heel zuiver. Dat merken we op het ogenblik heel erg duidelijk in Frankrijk. Over enkele maanden moet het parlement vernieuwd worden en nu zegt men al, dat de partijen er op uit zijn op allerlei mogelijke maar ook on mogelijke manieren zieltjes te winnen. De ontslagneming van een van FrankriJks bekendste en bekwaamste politieke leiders, Edouard Herriot, als president van -de radicaal-socialistische partij staat hiermede in direct verband. In het Franse politieke leven van de laatste vijf en twintig jaar heeft hU een voorname, gun- stige rol gespeeld en het feit, dat hij sich verplicht gevoeld heeft de leiding van de machtige Franse radicaal-socialistische party (die te vergelijken is met de voormalige vrijzinnig-democraten bij ons) neer te leggen, is dan ook zeer te betreuren. Het affiche van de Olympische Winterspelen, welke in Februari 1952 in Oslo gehouden zullen wor den, toont de Olympische en de Noorse vlaggen aan de met de wintersport verband houdende en als vlaggenstok fungerende attributen. steekt hier achter? Herriot was in Frankrijk de grote tegenstander van wat men hier noemt de politieke bigamie, oftewel het lid zijn van twee verschillende politieke partijen. Iedere partij heeft een eigen politieke idee en volgens hem is he t niet mogelijk lid te zijn van twee partijen. Generaal de Gaulle zegt echter dat zijn R.P.F. geen partij is maar een beweging en dat het dus heel goed mogelijk Is lid te zijn van de R.P.F. en van de Rad. Soc. Partij. Ondanks deze „geruststel ling" blijft Herriot zich kanten tegen het feit, dat parlementsleden van zijn partij ook lid zijn van de R.P.F. Dit al een paar jaar hangende probleem kwam tot uitbarsting, toen de secre taris-generaal van de R.P.F., Soustel- le, zich candidaat stelde om burge meester van de grote stad Lyon te worden, waarvan de heer Herriot bur gervader is en hoopt te blijven. De grijze president nam dat niet en dien de zijn ontslag in, aangezien zijn partij niet bereid bleek te zijn de politieke bigamie te blameren vanwege de lang. zaam stijgende verkiezingskoorts. De R.P.F. heeft in Frankrijk zeer veel aanhang en veel vooraanstaande radi caal-socialisten (o.a. de heer Daladier) zijn van mening, dat zij bij de komen de verkiezingen best een huwelijk zouden kunnen aangaan met die mach tige R.P.F. Ontevreden mensen HE koorts stijgt ook, omdat er, zoals overal in Frankrijk, weer prijs stijgingen voor de deur staan. De in ternationale prijzen gaan omhoog en wanneer men op grondstoffen uit het buitenland is aangewezen, kan men die verhogingen moeilijk ontlopen. De kolen, het gas, de electriciteit, olie, zeep en leer worden duurder en zoiets veroorzaakt in heel het land ontevre den mensen. En ontevreden mensen zijn slechte kiezers voor de regerings partijen en goede krachten voor de oppositie. Dus moet er wat gedaan worden, bijvoorbeeld een subsidie, waarbij de staat de verhogingen be. taalt. Ook de grootste tegenstanders van- het „dirigisme" zijn nu van oor deel dat de staat maar over de brug moet komen en dat alles beter is dan prijsverhogingen. Maar de minister van Financiën, die tot geen enkele partij behoort, voelt er niets voor om de benodigde 50 milliard francs te ge ven. Hij weet trouwens niet, waar hij ze vandaan moet halen, aangezien de begroting van 1951 al een gevoelig te kort aanwijst. En ofschoon die 50 mil- EDOUARD HERRIOT Geen steun van partij.... liard nog geen 5 pet. bedragen van de oorlogsuitgaven, kan men ze toch niet uit de lucht toveren. Op het ogenblik vraagt iedereen zich af, of hij straks nog meer voor zijn kolen moet gaan betalen, of dat monsieur Petsche nog ergens in een gaatje 50 milliard vindt. De Amsterdamse commissionnair in effecten H. van R. is ongeveer tien da gen geleden gearresteerd onder ver denking Nederlands geld naar Belfie te hebben gesmokkeld om daar Neder landse aandelen te kopen en ze daarna ln ons land weer te verkopen. Bij een huiszoeking werden inder daad 26 aandelen aangetroffen van de Koninklijke Olie, die zonder vergun ning van de Nederlandse Bank uit het buitenland waren Ingevoerd. In totaal zou de smokkel 280 aandelen omvat ten. Hoewel Van R. verklaarde, dat hij de aandelen voor een ander heeft moe ten kopen, was hij blijkbaar toch niet zeker van zijn zaak, want de dag na zijn arrestatie is hij ontvlucht. Hij kreeg hiertoe de kans, daar hij permis sie had gevraagd op kantoor enige za ken te mogen afhandelen. Dit werd, uiteraard onder bewaking, toegestaan, doch toen hij vroeg even gebruik te mogen maken van het toilet is hy ge vlucht. Zijn opsporing is inmiddels verzocht. Dergelijke smokkelhandel komt de laatste jaren meer voor en er wordt thans overleg gepleegd tussen de Vere niging voor den Effectenhandel en de Nederlandse Bank om middelen te vin den aan deze praktijken een einde te maken. FISCALE NOTITIES De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft nieuwe voor schriften en wenken uitgevaardigd *oor het ontwerpen van woningen, Welke gebouwd worden met rijkssteun. In tegenstelling met de oude rege ling wordt de minimale grootte der te bouwen woningen niet meer aangege ven in kubieke meters, maar uitslui tend in vlaktematen. Zo wordt voor een woning voor drie personen voor geschreven een oppervlakte der woon vertrekken (woonkamer, keuken, slaap kamers! van ten minste 34 m2. De woonkamer moet in dat geval ten min de 15 m2 zijn, de keuken 4 m2. de slaapkamers 14 m2. Van een woning voor vier personen moet het woonver trek tenminste 16 m2 zijn. Voor slaap kamers van echtparen is in het alge meen een minimum netto-oppervlakte voorgeschreven van 9.5 m2, met een breedte van tenminste 2.60 m. Voor een eenpersoons-slaapkamer is dit 4.5 m2 met een breedte van tenminste 1.70 m. Voor woningen voor bejaarden gelden enigszins afwijkende maten. Iedere woning moet zijn voorzien van een ruimte, waarin een badgelegen heid kan worden ingericht, tenzij aan- sluiting op de waterleiding voor af zienbare tijd niet mogelijk is. Verder zijn er voorschriften omtrent breedte van woonvertrekken, afmeting douchecel, aantal kasten en overige bergruimten, balcons enz. De bouw verordeningen blijven onverzwakt van kracht. Waar evenwel de rijksvoor schriften boven de eisen van de bouw verordening uitgaan, zijn de rijks- voorschriften bindend. £N PAPA, heeft zoonlief u reeds om een ruimere beloning gevraagd? Deed h(j het niet, dan ligt het op uw weg hem salarisverhoging aan te bie den! Uw afweer van vroeger, dat mi nister Lieftinck geen aftrek toestond, is immers vervallen. Wist dat nog niet? Ook ten aanzien van de beloningen, genoten door minderjarige kinderen wegens werkzaamheid in het bedrijf ol beroep hunner ouders, werd het Besluit op de Inkomstenbelasting onlangs zeer grondig gewijzigd. Tot voor kort wer den deze beloningen niet als bedrijfs- of beroepskosten beschouwd. Hetgeen de minderjarige kinderen ontvingen mochten de ouders niet af trekken. Omgekeerd werd deze belo ning uiteraard niet belast. Zowel het Besluit op de Loonbelasting als dat op de Inkomstenbelasting bepaalden uit drukkelijk, dat de bewuste inkomsten niet tot het (belastbaar) loon worden gerekend. Met ingang van het boekjaar 1950 (1949/1950) is de wettelijke regeling ge heel anders geworden, dank zij de be palingen van de Wet Belastingherzie ning 1950. De beloningen, die de ouders aan hun minderjarige kinderen uitbe talen wegens werkzaamheden in hun beroep of bedrijf, behoren thans wel degelijk tot de beroeps- en bedrijfskos ten, m.a.w. deze beloningen verminde ren de belastbare opbrengst van het jeroep of bedrijf. Anderzijds ia deze beloning thans on derworpen aan inhouding van loon belasting (tabel I A), terwijl Vereve ningsheffing verschuldigd is. Het is uiteraard moeilijk met terugwerkende kracht Loonbelasting in te houden; daarom trad deze nieuwe regeling eerst in werking op 1 Januari 1951. Bij wijze van overgangsmaatregel ia voor het jaar 1950 bepaald, dat de bewuste be loningen gerekend worden tot het on zuiver inkomen van de cuder-werk- gever, voor wie deze beloningen een aftrekbare bedrijfslast hebben gevormd. Recapitulerend is voor de onderschei dene jaren de regeling als volgt: Boekjaar 1949: (en daarvoor) 1. Loon minderjarige geen bedrijfslast voor ouder. 2 Loon bij de minderjarige niet belast. Boekjaar 1950: 1. Loon minderjarige wel bedrijfslast voor ouder, doch anderzijds weer bij te tellen bij het onzuivere inkomen van de ouder. 2. Loon bij de minderjarige niet belast. Boekjaar 1951 (en volgende): 1. Loon minderjarige wel bedrijfslast voor de ouder. 2. Loon by de minderjarige wel belast (dus inhouding van Loonbelasting tevens vereveningsheffing verschul digd) JJIT DEZE recapitulatie moge u blij ken, dat de wijziging over 1950 voor u geen practische waarde heeft. Voor 1951 en volgende jaren is de situatie echter geheel anders. De practijk heeft uitgewezen, dat voorheen bitter weinig aandacht werd geschonken aan de be loning der minderjarigen. Het gaf zo weinig. Vader moest er 'ich belasting over betalen. Daarom werd veelal vol staan met het verstrekken van levens onderhoud en zakgeld. Met ingang van 1 Januari 1951 ia het wel degelijk van belang een gezonde financiële verhouding te creëren tussen ouders en de in hun beroep of bedrijf werkzame minderjarige kinderen. Daar op doelde mijn inleidende vraag. Voor heen had de fiscus geen aandacht voor deze financiële verhoudingen. Thans zal de Inspecteur een redelijke belo ning der werkzaamheden moeten res pecteren. Het fiscale voordeel van de nieuwe regeling gaat schuil in de zeer straffe progressie, die het tarief der Inkom stenbelasting bevat. Ik zal u dit met een voorbeeld verduidelijken. We nemen aan, dat de ouder een in komen heeft van 12.000.(gehuwd met aftrek van één kind) en dat de beloning van de in het bedrijf werk zame minderjarige zoon in redelijkheid is te stellen op 3000. Betaalt vader deze beloning van 3000.dan is hij te dezer zake di verse premies uit hoofde der sociale wetten verschuldigd. Stel 15 (inclu sief vereveningsheffing) 450.Het belastbaar inkomen van de ouder wordt 12.000.— minus 3000.450, 8550.—. Inkomen 12.000.— Belasting 2565.— Inkomen 8.500.— Belasting 1401.— Verschil 1164. De zoon is naar 3000.— ver schuldigd 531. Besparing aan Inkomstenbelas ting 633.— Premies sociale wetten 450.— Uiteindelijke beparing 183.— U doet er wel aan niet alleen op deze besparing te letten, doch tevens te over wegen, dat door het toekennen ener redelijke beloning het minderjarig kind de gelegenheid wordt geboden op be scheiden schaal enig vermogen te vor men, hetgeen hem te zijner tijd de ge legenheid zal bieden zich ook financieel in uw bedrijf te interesseren. J. G. FLINK. Q1STERAVOND heb ik, als goed staasburger en meelevend Jid der natie, negen dagbladen nagespeurd en uitgeplozen, teneinde te weten 'e to men waar het naadje van de crisiskous zit. Dat mr. Steenberghe de koppen niet in één zak kon krijgen, had het ANP al verteld. Maar voor een kiezer, die behalve de rechten ook de plichten der democratie aanvaardt, is zulk een simpele wetenschap niet voldoende. Hij wil dieper graven in de vette klei onzer partijpolitiek, hij wil haring of kuit. hij zoekt het hoe en het waarom. Vandaar, dat ik mij als een gene raal rond zijn stafkaarten op het vloertapijt heb geïnstalleerd, omgeven door negen kranten, die het me wel 's effe vertellen zouden. Nou, de eerste acht had ik gauw in de gaten. Die spraken van .verwarde toestanden en bestaande tegenstellingen" en dat is altijd raak. Maar dén Het Parool, dat „vrij on verveerd" in de kop heeft staan. Dét bracht we tenminste wéér voor mijn geld. Twee artikelen over de misluk king van mr. Steenberghe en allebei op de voorpagina. Het eerste van de Haagse redactie (die er met d'rlui neu zen boven op zit) en het tweede van het Kamerlid Frans Goedhart (alias Pieter 't Hoen), die er óók wel een beetje van behoort te weten. Je bent Kamerlid, of je bent het niet. Met klimmende belangstelling heb ik beide vertogen in mij opgenomen. Het vervelende was alleen maar, dat die artikelen elkaar zo volkomen tegenspraken. Wat in het ene blinkend- wit genoemd werd, heette in het an dere donker-zwart. En wat ln het laat ste verfoeid wierd, werd in het eerste met gejubel begroet. Zulks is voor een eenvoudig lezer niet prettig. Dat de ene krant de andere tegenspreekt is nog tot daarentie, maar dat het onver- veerde Parool zichzelf tegenspreekt over hetzelfde (belangrijkste) poli tieke onderwerp, op dezelfde pagina van hetzelfde nummer.... dat mag men waarlijk gortig heten. En hoe gortig het wel was? Laat ik u wat citeren uit beide artikelen van dezelfde pagina van hetzelfde nummer van dezelfde krant: De Haagse redactie zegt: „In P.v.d. A.-kringen weet men te vertellen, dat men daar Zondag voor een volslagen verrassing stond toen bleek, dat mr. Steenberghe formateur-af was". Pieter 't Hoen zegt: „Kan het iemand verbazen dat de socialisten (tegen het program-Steenberghe) in verzet geko men zijn?" De Haagse redactie:„Met behulp van nadere toelichting en uitleg wist mr. Steenberghede voormannen van de P.v.d-A. te bevredigen". Pieter 't Hoen zegt: „Het verzet van de P.v.d.A. houdt verder ook nog ver band met andere punten van het pro gram van mr. Steenberghe". De Haagse redactie: „Mr. Steen berghe en de P.v.d.A.-vertegenwoordi- gers namen Zaterdagmiddag om half zeven van elkaar afscheid onder om standigheden, die laatstgenoemden niets anders deden verwachten dan dat de zaak zo goed als voor elkaar was". Pieter t Hoen: „De P.v.d.A.kan thans echter) minder dan ooit mee werken aan een programma, dat in overwegende mate liberaal genoemd zou moeten worden". En nu mag de lezer uitzoeken. Kletst de Haagse redactie van Het Parool, of zwamt het Kamerlid Goedhart in Het Parool? Wie het uit wil zoeken legge een ijszak op z'n hoofd en steke de voeten in koel water. Ik bedoel: het is een politieke reuzentoer om in de eerste kolom te zeggen dat de socialis ten zeer verbaasd wéren en in de zevende kolom te betogen dat niemand verbaasd kón zijn. En het is nogal vreemd, om in de zevende kolom te verkondigen dat de P.v.d.A. beslist niet mee kon doen en in de eerste kolom mede te delen dat de zaak zo goed als voor elkaar was. Wat is waarheid? Waar is klaarheid"' Wie licht ons in en wie gaat ons voor? Als nou Pieter 't Hoen in z'n eigen krant z'n eigen Haagse redactie kraakt hoe zullen Oud en Romme dan samen op schoot komen te zitten bij vader Drees? En als de Haagse redactie van het Parool in z'n eigen krant Pieter 't Hoen een brevet van poli tieke onkunde geeft hoe zullen dan Schouten en Tilanus onder één deken komen liggen met ons aller Lieftinck? Ik heb negen kranten gelezen gister avond en de laatste was Het Parool. Sinds die stonde ben ik er van over tuigd, dat de crisis nog elf maanden en elf dagen zal voortduren. JEREMIA BLOM Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stad aan 't Haringvliet L. Roetman, cand. te Genemuiden. Be dankt voor De Hey-Heyplaat: H. J. Sinke te Heeteren: voor Minnertiga: Po»t- ma te Kamperland: voor Groot Ammers; J. C. Stelwagen te Wezep; voor Sappe- meer: P. W. B. Hazeloop te Deinum. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Scherpenzeel (Gld.): H. Numan te Hattum. Bedankt voor Deventer: H. J. Schaafsma te Ommen; voor Edam: G. Sinia, cand. te Leeuwar den; voor Grootegast: L. Kwakkelstein te Putten: voor Oude en Nieuwe Wetering: D. Krijger te Lochem, voor Rifterdam- Charlois: G. van Andel te Dieren. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.1 Beroepen te Kampen: J. O. Mulder te Hattum. Bedankt voor Murmer- woude-OenkerkD. Los te Smllde. Chrlst. Gerform. Kerken. Bedankt voor Kampen: B. Xederlof te Dokkum. Baptisten Gemeente. Beroepen te Groningen-ZuldA A Hardenberg te Hengelo (Ov V

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3