Prof. Romme maakt goede kans Legeroefening met scherp Franse regering afgetreden Meteor te pletter gevallen in een slotgracht bij Wamel Gasontploffing te Eindhoven Vrachtauto met vliegtuigbom dwars door Den Haag VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN komt beslist geen zakenkabinet „Het kan ook een heldendaad zijn het gewone leven weer op te nemen'' Donderdag 1 Maart 1951 76e Jaargang No. 11040 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nog steeds talrijke moeilijkheden De C.P.N. wil meedoen aan kabinetsformatie P.v.d.A. verzet zich niet tegen brede basis Bestuurder kwam om Schat in het plafond De Belgische defensie Bestuurder wist van niets.... Voor de eerste maal in onze historie Nederlanders gaan oefenen in Duitsland Voltooide opleiding P/even vermoedelijk opnieuw formateur De onderhandelingen met1 Joegoslavië vlotten niet Weerbericht Mevrouw Gemmeke tot Ridder M. W.O. geslagen KoAt B&iJteJk DE K.P.M. ZAL MOETEN VERDWIJNEN Koningin decoreerde dappere landgenoten Vakbonden breken met Trumans politiek BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en G. KRAK HEIMSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten (Van onze parlementaire redacteur) UI het FEIT. dat de R.K. fractie-leider, prof. Romme, die wel de meest aan- 1 gewezene voor de informatieve opdracht was, deze heeft aanvaard, is een Mntt-iizing gelegen, dat hij zelf enig vertrouwen koestert, dat hij met kans op •ncees werkzaam zal zijn. "ij is voorstander van de opneming van socialistische ministers in het kabinet: hij is ook voorstander van een zo breed mogelijke basis sn het beleid van het afgetreden kabinet ontmoette bij hem betrekkelijk weinig bezwaren. Doch aan de andere kant staat zijn zeer recente uitspraak dat er grenzen zijn aan zijn bereidheid en zijn verlangen om de P.v.d.A. in de nieuwe regering te betrekken, of de basis ervan zo breed mogelijk te maken. Prof. Romme is staatsman genoeg bovendien met een grote kennis van zaken om steeds een slag om zijn arm te houden. De algemene verwachting is dat hij oen redelijke kans maakt om te slagen. de kans. dat de tegenstellingen, die de oplossing van de kabinetscrisis nu al zo lang vertraagd hebben, worden verdiept. Moeilijkheden blijven er. De anti- revolutionnairen bijvoorbeeld heb ben te varstaan gegeven, dat zij niet tot bet kabinet zullen toetreden, als op en kele kardinale punen, waartegen zich Steeds hun scherpe critiek heeft gericht, geen nieuwe koers wordt ingeslagen. De ervaringen van de heren Stikker, Prees, Van Schaik en Steenberghe heb ben er stellig toe geleid de informatieve opdracht aan prof. Romme zo ruim mo gelijk te formuleren. Het gaat nu niet meer om een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parle ment te genieten, doch eenvoudig om ,een kabinet". Daarmede kan prof. Romme alle kanten uit. Wij nemen echter aan, dat hij het niet in de richting van een zogenaamd za kenkabinet zal zoeken. Verscheidene op de voorgrond tredende politieke figuren moeten daarvan namelijk niets hebben. Het middel van Kamerontbinding om uit de impasse te komen is nog niet in overweging geweest. Trouwens, zij zou nog afgezien van de lange tijd, die met het organiseren van een verkiezing gemoeid is weinig uitkomst brengen. Er bestaat immers niet de minste zeker heid, dat oe na de verkiezing aan te wijzen formateur wèl in korte tijd met lijn opdracht slagen zou. De verschui vingen in ons land zijn nooit zo groot, dat daarop een totaal andere koers ge baseerd kan worden. De hoop is thans gevestigd op de everredingskracht van prof. Romme, die de partijen zal moeten duidelijk maken, dat men wil de crisis niet tot een blamage voor ons land worden tot elkaar moet komen. Hij treft het inmiddels niet, dat Duits land juist thans de grenzen voor de Nederlandse importen gesloten heeft. Dat maakt de economische kwesties, die de komende regering tot een oplos sing zal dienen te brengen, weer inge wikkelder. Hoe onduidelijker de ziekte, des te tegenstrijdiger zijn de consulten Met andere woorden: des te groter is De Tweede Kamerfractie van de Communistische Partij Nederland heeft zich in een schrijven gericht tot de fractievoorzitters van de KVP, de PvdA, de AR, de WD en de CH, waar in o.m. wordt gezegd, dat door de voort durende kabinetscrisis het werk van de Staten-Generaal geen voortgang vindt en dat in verband hiermede, een aantal belangrijke wetsontwerpen een niet t^ aanvaarden vertraging ondervindt. Voorts zijn de communisten van me ning, dat van de geheime besprekingen, die in verband met de kabinetscrisis Worden gevoerd, en die tal van directe levensbelangen van het Nederlandse volk raken, een belangrijke groep van het parlement wordt buitengesloten. Derhalve dringt de Tweede Kamerfrac tie van de CPN er op aan, dat zij bij de consultatie over een nieuw te vormen regering zal worden ingeschakeld en dat ten spoedigste een einde worde ge maakt aan de toestand, waardoor een normaal functionneren van de volks vertegenwoordiging onmogelijk is. Prof. mr. C. P. M. Romme heeft de dag van gisteren besteed aan het be studeren van stukken. Hij heeft hierin aanleiding gevonden om de ministers Drees, Lieftinck, Van den Brink en Mansholt uit te nodigen voor een in formatieve bespreking over verschil lende zakelijke punten, welke bespre king gisteravond plaats vond. Mits aanvaardbaar program De wnd. fractieleider van de Partij van de Arbeid, mr. J. A. W. Burger, heeft in „Kunstmin" te Dordrecht ge sproken over de politieke situatie onder het motto „Ons antwoord aan Oud". Mr. Burger verweet in zijn rede de heer Oud onder meer, dat deze feiten, die formeel juist zijn, zo stelt dat zij een misleidende indruk maken. De P.v.d.A. wenst geen politieke winst uit de crisis te slaan, doch zal zeer zeker geen genoegen nemen met politiek ver lies. Ofschoon met enige reserve, zal de P.v.d.A. zich niet verzetten tegen een kabinet op brede basis, maar dan moet het programma te aanvaarden zijn en de zekerheid bestaan, dat het ook uit gevoerd wordt. Het is echter de vraag, aldus mr. Burger, of ooit een program ma opgesteld zal kunnen worden dat en de P.v.d.A. en de A.R. partij bevredigen zal. In het dorpje Bovenleeuwen (gem Wamel) tussen Nijmegen en Druten is gistermiddag omstreeks twee uur een Meteor-straaljager van de Nederlandse luchtmacht in de slotgracht van een oud kasteeltje terecht gekomen. De be stuurder, de 22-jarige sergeant-vlieger E. B. Kraayo uit Rotterdam, kwam om het leven. Het toestel, dat Twente als vliegbasis had en deelnam aan een luchtverdedir gingsoefening, geraakte in een vrille Het kwam precies op de rand van de slotgracht terecht en sloeg daar een trechter van vijf tot acht meter diep, die onmiddellijk vol water stroomde. Enorme massa's klei werden de lucht ingeslingerd en vielen neer op een boerderij, die slechts een vijftal me ters van de gracht af staat. Behalve de woning liepen ook de schuren en stal len grote schade op. De eigenaar, de weduwnaar Jeuken en zijn huishoud ster waren thuis toen het toestel om laag kwam. Zij schrokken geweldig. Aanvankelijk dachten zij dat het huis door bommen getroffen werd. Zij kre gen geen letsel. De klei is als met bakken over de boerderij uitgestort. Vele ruiten zijn gesprongen, muren werden ontzet, het dak is ontwricht. Acht perenbomen, die naast de boerderij stonden, wer den met wortel en al uit de grond ge scheurd; meters verder kwamen ze, vreemd genoeg weer rechtop, neer. Het vee heeft niets geleden, alleen tien kippen gingen verloren. De berging van het verongelukte toestel zal naar men schat zeker een week in beslag nemen. Om het neer gestorte toestel moet eerst een be schoeiing geslagen worden, zodat het grachtwater kan worden weggepompt. Dan zullen van de zware kleigrond nog ettelijke kubieke meters verzet moeten worden, voor de Meteor vrij zal komen te liggen. Twee zwaar-, vier lichtgewonden In de Heemskerkstraat te Eindhoven waar werklieden van gemeentebe drijven bezig waren nieuwe gasleidin gen aan te leggen heeft zich een gas ontploffing voorgedaan. Er ontstond een enorme ravage, honderden ruiten spron gen. De 73-jarige J. van de L. werd zwaar gewond evenals een van de vijf gemeentewerklieden nl. P. Teunissen. Vier andere werklieden werden licht gewond. Er is door tot heden onbekende oorzaak gas uit de nieuwe aansluiting ontsnapt en in een kamer gekomen waar een kaêhel brandde. Dezer dagen zag een stucadoor bij werkzaamheden in een huis aan het Bezuidenhout te Den Haag een kastje uit het plafond vallen. Hij maakte het kistje open en telde 9.000 gulden, als mede een aantal gouden ringen er, horloges. De stucadoor was een eerlijk man en ging dadelijk naar de politie Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat het kistje toebehoorde aan de bovenburen in het bewuste huis. Deze plachten hun kostbaarheden te verstoppen onder een los plankje in het toilet. De Belgische minister van Defensie heeft verklaard, dat de wapenfabriek bij Luik in Juni „het modernste type automatische geweren" zal produceren voor het Belgische leger en strijdkrach ten van andere bij het Atlantisch pact aangesloten landen. „In Juli moeten wjj twee divisies op volledige sterkte en in 1952 een derde hebben", aldus de minister. £EN 250 kilo wegende vliegtuigbom is met een vrachtauto van het ene eind van Den Haag naar het andere eind vervoerd, zonder dat de bestuur der wist, zulk een gevaarlijke lading op zijn wagen te hebben. De bom was volkomen in tact. Bü graafwerkzaamheden voor nieuw bouw op een open terrein aan de Maartensdijklaan stietten arbeiders Woensdagmiddag op het gevaarlijke oorlogstuig. Onmiddellijk werd het werk gestaakt. De gewaarschuwde po litie sloot direct alle verkeer langs de gevaarlijke plek af. De hulpveilig heidsdienst was spoedig ter plaatse en heeft de bom zonder ongelukken kunnen demonteren. De arbeiders, die bij de Maartens dijklaan werkten, waren bezig met het verplaatsen van gestort zand, af komstig van het Statenplein, dat daar door enorme grijpers van graafmachi nes voor vervoer in vrachtauto's wordt gestort. Aangenomen wordt, dat de bom aanvankelijk in de grond van 't Statenplein heeft gezeten, door een gelukkige greep van een grijper met zand en al in een vrachtauto is ge deponeerd en vervolgens dwars door Den Haag naar de Maartensdijklaan is vervoerd. Dat het gevaarlijke mon ster niet tot ontploffing is gekomen mag een wonder heten! yOOR DE EERSTE MAAL in de his torie van ons leger hebben infante rie- en artilleriesoldaten gezamenlijk met scherpe munitie geoefend. De man nen van de lichting 1949 U, zagen zes dagen lang op de Oldenbroekse schiet - hei de brisantgranaten op vijf honderd meter voor zich uiteen ploffen, voelden het gedreun in de grond en ondervon den thans in practijk, wat het bete kent, wanneer artilleriesteun wordt aangevraagd om een vijandelijke stel ling zo te beuken, dat de infanteristen er met grote kans op succes tegen kunnen oprukken. Ei' zijn 2.400 granaten verschoten, wat betekent, dat de oefening alleen al wat munitie betreft om en bij f 120.000 zou hebben gekost, wanneer Nederland de ze munitievoorraden niet van geal lieerde zijde op „bepaalde voorwaar den" ontvangen had. Naar Duitsland. Na afloop van de oefening heeft de commandant strijdkrachten te velde, generaal-majoor Opsomer medege deeld, dat zijn chef-staf thans met Brit se officieren voorbereidingen treft voor gezamenlijke oefeningen in de Britse bezettingszone van Duitsland. De kans is groot, dat Nederlandse troepen dit jaar nog tezamen met Engelse troepen op Duitse bodem in actie zullen komen. Desgevraagd verklaarde generaal Opsomer nog, dat het z.i. practisch on mogelijk Is naast de normale ook nog de lichtingen 19461945 op te roepen. De legeringsruimte daarvoor in ons land is te klein en verder beschikt men niet over voldoende instructeurs. MADAT ZIJ MET ZESTIEN STEMMEN in de minderheid was gebleven bij een stemming over de kieswet is de Franse regering Woensdagavond afgetreden. President Auriol heeft de ontslagaanvrage van het kabinet-pieven aanvaard en is direct begonnen met de gebruikelijke besprekingen. Men acht het waarschijn lijk, dat Pieven opnieuw de opdracht tot vorming van een kabinet zal krijgen. Mocht hij niet slagen, dan zouden Bidault of Queille met de taak worden belast. De Joegoslavische minister van bui tenlandse handel heeft verklaard, dat e onderhandelingen over leningen btet Groot-Brittannie en Amerika niet vlot verlopen als met het oog op behoeften van Joegoslavië gewenst te>u zijn. De twee genoemde mogend heden toonden wel alle begrip doch *r deden zich zekere moeilijkheden oor in verband met de politieke po- e van Joegoslavië in de wereld en 'Peciaal in Oost-Europa, waardoor het «een lid kan worden van enige regio- el* economische organisatie. Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Nu en dan overdrij vende wolkenvelden en overwe gend droog weer met weinig wind. Op de dag iets hogere tem peraturen dan gisteren. VRIJDAG, zon op 7.26, onder 18 20: maan op 4.48, onder 11.06. LINKS: H.M. Koningin Juliana geeft de Ridderslag aan Mevrouw B. J. FickGemmeke, de eerste vrouw na H.K.H. Prinses Wilhel- mina, die deze hoge onderscheiding verkreeg. RECHTS: H.K.H. Prinses Wilhelmina geeft de Ridderslag aan Mevrouw B. J. Fick-Gemmeke. Moskou heeft de primeur van een film-universiteit: In een van de hoofdstraten is dezer dagen een bio scoop geopend waar uitsluitend weten schappelijke documentaire films ver toond zullen worden. Wat ander mans bioscopen betreft zijn de bewon deraars van de Sowjetunie niet zo hoog gestemd: Te Soengei Sipoet op Ma- lakka wierpen communistische verzets lieden een handgranaat in een bioscoop. Twee bezoekers werden zwaar, twaalf licht gewond. Omdat binnen het ijzeren gordijn dergelijke spontane uitingen minder gewaardeerd worden heeft de Hongaarse regering, gezien het slechte voorbeeld, dat er van uit zou kunnen gaan, de vertoning van alle Tarzan-films verboden. O Mensies Sharpe, een bio-chemicus uit Hertford verkeert blijkbaar in de veronderstel ling dat z'n body wat duurzaamheid betreft niet voor dat van deze legenda rische oerwoud-held behoeft onder te doen: Na jaren zeuren heeft hij einde lijk een verzekeringsmaatschappij zo mal gekregen, dat deze hem tegen be taling van tweeduizend ulden nü, in 1980 als hij de honderd haalt, een ton zal uitbetalen. O Driehonderd em ployés van de Basrah Petroleum Com- pany voelen niets voor zo n wissel op de toekomst doch hebben liever maar metéén wat meer in handen. Weshalve zij teneinde een loonsverhoging van vijftig procent er door te krijgen te Bagdad in staking zijn gegaan. Over olie gesproken: Uit Honkong werd Theodoor gemeld, dat tweeduizend ton dieselolie die door de V.S. naar For- mosa waren verscheept, door een abuis via Macao naar communistisch China werden doorgezonden. Jo'n onverwachte zending kan echter ook wel eens minder welkome za ken bevatten en daarom heeft Herbert Evatt, plaatsvervangend leider van de Australische oppositie op een massa bijeenkomst te Sydney een motie doen aannemen tegen een massale immigra tie van Duitsers met nazistische denk beelden. q Nu we toch aan het land- Geef maar een brede basis in deze geest verhuizen zijn: Het Noorse passagiers schip Skaubryn dat geheel voor het vervoer van emigranten is ingericht is met dertienhonderd passagiers naar Australië vertrokken. Het schip heeft speciale inrichtingen aan boord om kinderen tegen te snelle klimaatswisse lingen te beschermen, q De boeren in het Engelse dorp Eyam in Derbyshire hebben zo hun eigen be„proef"de me thoden hun vee tegen de gevolgen van het nogal wisselvallige Britse klimaat te beschermen. Daarom heeft de krui denier ter plaatse thans van hogerhand een volledige vergunning gekregen zo dat hij thans whisky, dat een bést mid del tegen velerlei koeienkwalen moet zijn. mag verkopen. „Ach, en als je zélf verkouden bent heeft een mens ten minste ook wat bij de hand niet waar denkt Theodoor zo maar. Nog meer whisky: Een inbreker uit Indiana schoof alvorens z'n operatie terrein (een bank te South Bend) weer te verlaten de wachtsman, die hij middels een gummiknots tijdelijk op non-actief had gesteld, liefderijk een kussen onder het hoofd en gaf z'n slachtoffer twee volle teugen whiskey uit z'n heupfles om weer wat op ver haal te komen, q En Theodoor besluit vandaag rijn verhaal door ulieden mede te delen dat de Italiaanse boer Lario van de ontvanger in Bolzano een fles wijn gekregen heeft omdat hij zestig kilometer was komen lopen om z'n be- lastingpenningen ad 25.te voldoen. De trouwe sM. De Indonesische minister van verbin dingen, Ir. Djuanda, heeft medegedeeld, dat de Indonesische regering binnen kort een staatsscheepvaartbedrijf zal oprichten. Op de vraag wat de positie van de K.P.M. dan zal zijn. antwoordde de minister: „Zodra de vloot van dit staatsscheepvaartbedrijf naar het oor deel van de regering sterk genoeg is, zal de taak van de K.PM in Indone sië ten einde zijn. Uitbreiding van de vloot der K.P.M. in Indonesië, die een concurrent kan zijn van het staatsbe drijf, zal de regering verbieden. Nanr mijn oordeel zal de vervanging van de K.P.M. door het staatsbedrijf binnen tien jaar kunnen geschieden". H.M. de Koningin heeft gistermorgen in het paleis op de Dam aan honderd-en- veertig Nederlanders militaire dapperheidsonderscheidingen uitgereikt. OnJer hen bevond zich mevrouw B. J. Fick-Gemmeke uit Wassenaar, die gister ala tweede vrouw na prinses Wilhelmina met de Militairs Willemsorde werd om derscheiden. Prinses Wilhelmina behoorde tot de talrijke en militaire autori teiten, die de ceremonie in de Burgerzaal bijwoonden. Hare Majesteit zeide tot de gedeco reerden dat zij zich rekenschap moes ten geven van wat de achtergrond is van de vreugde, die eraan ten grond slag ligt. U wordt gefeliciteerd voor de erkenning van uitstekende daden, waarvoor familie en land trots op u zullen zijn. Voor u zelf zal dit mis schien een dag zijn met gemengde ge voelens. U zult misschien heimwee hebben naar de dagen, waarop u deze daden heeft volbracht. Toch geloof ik niet, aldus Hare Majesteit, dat het goed is heimwee te hebben naar die dagen van avontuur. Het dagelijks lé ven is alleen maar saai als men zelf saai is. Het kan een heldendaad zijn op zichzelf, het gewone leven weer op te nemen. De rede van de Koningin, die zij geheel improviseerde en die juist daarom op alle toehoorders een grote indruk maakte, was de inleiding tot de protocolaire plechtigheid van het uitreiken der onderscheidingen. Behalve mevrouw Gemmeke, die o.a. onder geconcentreerd geallieerd en Duits geschutsvuur gewichtige micro films van het bezet gebied naar Brus sel bracht, werden tot ridder gesla gen reserve generaal-majoor der infan terie buiten dienst P. Scholten, de heer J. J. M. Hulspas, de reserve eerste lui tenant L. M. Snijders, sergeant vlieg- tuigschutter P. Doulein, luitenant ter zee vlieger der eerste klasse H. V. B. Burgerhout en mr. T. J. A. M. van Lier. De ministers van Oorlog en Marine en Verkeer en Waterstaat, de drie staf chefs en vele andere autoriteiten woon den de sobere, doch indrukwekkende ceremonie bij. Behalve de zeven mili taire Willemsorden reikte de Konin gin, die zelf getooid was met de ver sierselen van Grootmeesteres van de Militaire Willemsorde, 28 Bronzen Leeuwen, 82 Bronzen Kruisen, 2 Vlie- gerkruisen en 23 Kruisen van Ver dienste uit. De „American United Labour PoHcy Committee", een orgaan waarin de „American Federation of Labour", de „Congress of Industrial Organisations" en de meeste spoorwegvakverenigin gen vertegenwoordigd zijn, heef rijn leden opdracht gegeven volledig te breken met het regeringsprogram voor economische controle en zich terug te trekken uit alle organen van de mo- bi'isatie voor de defensie. In een verklaring zegt de commissie zich volledig bewust te zijn van de ernst van deze stap „doch wij zijn tot de conclusie gekomen da. ons geen andere wegen open staat om het Ame rikaanse volk duidelijk te onen hoe groot het onrecht is, dat t volk aange daan wordt". Bij de defensiemobilisatie v erden de belangen van het gewone volk gene geerd en men had het beginsel van „gelijke offers voor verdediginc, van de vrijheid tegen de communistische aggreseie" laten varen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1