Oudste bespeelbare instrument ter wereld Is het kerkorgel van Oosthuizen nog ouder dan 1521 Graan voor India De Westduitse invoer zal met een derde beperkt worden Duizend gulden boete geëist tegen schrijfster Jo van Ammers-Küller Melkboer berekende minder winst en hield er een fabriek van over Architect De Graaf gaat terug tot plm. 1500 De Groninger slagers moesten capituleren Vleesoorlog geëindigd Gedeelte van vrije import weer gecontingenteerd Zij zou het manuscript van de roman „Dorstig Paradijs bewerkt hebben Wie is Annie Koster? Van de trap gevallen In Akron is de melk goedkoop DE melkboer, die de afgelopen weken in de Verenigde Staten een maximum aan publiciteit voor zijn onderneming heeft verworven is James J. Law- son uit Akron, in de staat Ohio. Het voorbeeld, dat hy de gemeenschap ge steld heeft en waarby hy zichzelf en zyn gezin tegeiykertjjd gediend heeft is opmerkeiyk, omdat het zo ondubbelzinnig aantoont, dat er betere za ken te doen zyn door dwars tegen de tendens van stygende prezen en toe nemende inflatie in te gaan. Het is uitsluitend aan Lawson's vindingrijkheid en daarna zyn vasthoudendheid te danken geweest, dat de burgery van Akron heden ten dage nog steeds 13 /2 dollareent voor een liter melk betaalt, terwyi de rest van de natie bedragen van 21 '/2 tot 25 cent moet neertellen. De concurrentiestrijd hard en hevig was Zusje en broertje zijn al een week zoek Gewonde Turken niet per K.L.M. naar huis Al is de brandraad nog zo snel DINSDAG 6 MAART 1951 (Van onze speciale verslaggever) SB ZULLEN' verscheidene Noordhol- Unders zijn, die nog nooit van het dorpje Oosthuizen gehoord hebben. Te hunnen gerieve delen we mede, dat het ligt op de grens van het Beemsterland halverwege Purmerend en Hoorn. Tot voor weinige jaren was het een halte plaats aan de Ujn Amsterdam—Enkhui zen. Tegenwoordig gaat het „boemel- tje van Purmerend" er voorbij. De stationsgebouwen zijn kaaspakhuizen der fa. Koster geworden, de firma, die aan het pittoresque dorpje de grootste bedrijvigheid geeft. Oosthuizen heeft een kerk. Een Kruiskerk uit het bouwjaar 1518. Een monumentaal gebouw voor een Her vormde Gemeente met een minimum aantal lidmaten, en een nog geringer aantal kerkgangers onder het gehoor van de godsdienstonderwijzeres mej. Faber. Dit kerkgebouw staat onder de hoede van Monumentenzorg. In 1923 is er een halve ton besteed aan de restau ratie. Nu staat er langs een der hoge muren een bouwstelling. Dat is het be gin van enige meest noodzakelijke her- itellingswerkzaamheden. Daarvoor is tien mille uitgetrokken. De weersom standigheden hebben het werk wat op gehouden. Dezer dagen zal men echter de plaatselijke aannemers met hun mannetjes op de steiger kunnen vin den. Het weer is van dien aard, dat niet langer gedraald behoeft te worden. Het wordt hoog tijd, dat er aan be gonnen wordt. Afschuwelijk, zo ver waarloosd als dit monumentale gebouw er uit ziet. Het moest nodig totaal ge restaureerd worden. Maar daarmee zijn enige tonnen gemoeid. Die zijn er niet. Het Rijk zal de grootste bijdrage moe ten leveren, en dat heeft de gemeente besturen laten weten, dat de précaire positie van 's lands financiën het on mogelijk maakt voor dit soort werken gelden uit te trekken. Het is eigenlijk in-droevig, dat het dus al zover met ons gekomen is, dat we niet eens meer in staat zijn datgene te onderhouden, wat ons door voor gaande geslachten als cultuurmonu ment is nagelaten. Het interieur We hebben een kijkje genomen in dit kerkgebouw. Met een smeedijzeren sleutel van bijkans 25 cm lengte ont sloten we een poortdeurtje. Vluchtig bekijken we het interieur met zijn eiken, eenvoudig gesneden preekstoel van 1664, laat-18e eeuws doophek, en dan in de Zuidelijke vleugel de monu mentale graftombe van wit, grijs en zwart marmer ter „eeuwige" nagedach tenis van Frangois van Bredehoff, die door koop in 1688 vrijheer van Oosthui zen werd. Het monument werd in 1723 gemaakt door de Antwerpenaar Van Buurscheit voor 5000 - en een nieuwe hoed. De hoofdfiguur is een gehelmde Minerva van wit marmer, die met haar linkerhand steun geeft aan het levens groot medaillon van de Vrijheer. De graftombe is van de overige ruimte af gesloten door een smeedijzeren hek. In de grafkelder zjjn van 31 Januari 1733 tot 11 Augustus 1803 acht personen bij gezet. Nog niet zo lang geleden bezocht een der nazaten van de heer Frangois Oosthuizen, waar de notaris nog steeds over de restanten van het fa miliebezit enig beheer voert. De ma rine-officier vond het niet de moeite v/aard het monument, dat de nagedach tenis aan zijn rijke voorzaat levendig houdt, te gaan bekijken. De commissie voor buitenlandse za ken van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft het wetsontwerp, waarbij een bedrag van 190 millioen dollar wordt besterad voor de aankoop van 2 millioen ton graan voor India, aangenomen. Bovendien werd machti ging verleend tot het weer in gebruik nemen van honderd liberty-schepen, die voor het vervoer naar India zul len zorgdragen. Deze schepen nemen op de terugweg „strategisch" mate riaal mee uit India en Afrika. Met ingang van Woensdag zullen thans ook de Groninger slagers vlees verkopen tegen lagere prijzen. De vleesoorlog in het noord-oostelijk deel van de provincie Groningen en ook in enkele andere plaatsen in de provincie deed vele stad-Groningars het vlees bij „oorlogvoerende" slagers betrekken. In de stad Groningen zelve wensten de slagers niet de goedkopere soorten te verkopen, omdat zij meen den, dat dit afbreuk deed aan het Ka rakter van de slagerszaken. Van dit standpunt is men thans afgestapt. GEN. EISENHOWER WEIFELT NOG Generaal Dwight Eisenhower heeft de keuze van de personen, die het be vel zullen voeren over zijn Europese strijdkrachten van het Atlantisch pact, wederom een week uitgesteld. Naar verluidt wil Eisenhower een staf kie zen, die zowel aanvaardbaar is voor de Engelse conservatieven, die bij monde van Churchill bezwaar maakten tegen een Amerikaanse admiraal, als voor de Labourregering. Het orgel NIET voor dit monument hebben we de Ned. Herv. kerk van Oosthuizen bezocht. Het was voor het orgeltje, vrij algemeen bekend als het oudste nog be speelbare kerkorgel van ons land. Het bezit geschroefde pijpen, een smal speelbord met 38 toetsen en 7 registers, die ingedrukt worden voor windtoe- voer naar de pijpen. Naast het orgel staat een grote trapblaasbalg, die thans weer in gebruik is, omdat er aan het electrische apparaat iets mankeert. Aan dit orgeltje moet ook een en an der hersteld worden. Het zou al won der zijn, als het hier bij ons in Hol land zou kunnen gebeuren zonder dat er enig geharrewar omheen is. In dit geval is het geharrewar ontstaan over de vraag, welke architect met het con- scienteuse werk belast moet worden. Het kerkbestuur is in zee gegaan met een orgel-architect, de heer De Graaf uit Amsterdam, die een grote persoon lijke belangstelling voor dit oude ju weel aan de dag kwam leggen. De Or gelcommissie van de Ned. Herv. kerk en de Rijkscommissie voor Orgels en Klokken hebben andere specialisten verbintenissen. De zaak wordt er ho peloos door getraineerd. Omstreeks 1500 De heer De Graaf heeft van dit in strument een studie gemaakt. Hij meent uit verschillende aanwijzingen te kunnen opmaken, dat dit orgel niet in 1521 door Jan van Covelen is gebouwd, zoals algemeen wordt aangenomen, maar pl.m. 1500 door de Utrechtse or gelmaker meester Gearst Peterszoon. Details van het snijwerk van de kast kunnen vergeleken worden met de koorbanken van Oirschot, Den Bosch of Bolsward. Voor deze stelling pleit o.a. ook nog het feit, dat Geerst Peters- zoon in 1498 het orgel van Hoorn bouw de. Deze contreien waren hem dus niet onbekend. De betekenis van deze nieuwe ge- dachtengang is, dat hiermede het orgel van Oosthuizen met het museum van Malmö in Zweden wedijvert om het bezit van het oudste orgel in Europa en tevens de gehele wereld. Een reden te meer naar het ons voorkomt voor de autoriteiten, die waken over ons cul tuurbezit, Oosthuizen nog eens wat meer -in de gaten te gaan houden. Be roemdheden zijn in ons land te zeld zaam, dat men er al te nonchalant mee ma^ omspringen. De 56-jarige rangeerder D. is op het emplacement te Schiedam door een ongeluk onder een goederenwagen ge raakt en ter plaatse overleden. West-Duitsland hoopt in staat te zijn op 12 Maart een definitief plan voor de oplossing van zijn betalingscrisis bij het directoraat van de Europese Be talingsunie te kunnen indienen, zo deelde een hoge functionaris van het Westduitse ministerie van economische zaken mede. Het zal derhalve niet mo gelijk zijn op 10 Maart een nieuwe lijst van goederen, die vrij kunnen worden Ingevoerd, te publiceren, zoals oorspronkelijk was toegezegd. De Westduitse regering is voorne mens de invoer met een derde te be perken. Hoewel het nieuwe invoerplan ge heim zal blijven tot het op Vrijdag as. door het kabinet zal zijn besproken, wordt reeds vernomen, dat de regering tot beperking van de invoer wil komen door een gedeelte van de vrije invoer weer te contingenteren en de rest van de vrije invoer te beperken door mid del van credietrestrictie. De officier van Justitie bij de buitengewone Kamer van de Amsterdamse Ar rondissementsrechtbank, mr. jhr. A. Reigersman heeft g s.cren een geldboete van f 1000.— subsidiair vier maanden hechtenis geëist tegen de 86-jarlge Ne derlandse schrijfster mevr. Jo van AmmersKuiler, wie ten laste was gelegd, dat zij de roman „Dorstig Paradijs" zou hebben geschreven en laten uitgeven onder het pseudoniem Adriaan Hulshof. Zoals bekend, is de schrijfster bij uit spraak van de Centrale Ereraad voor de Kunst tot 1 Juni 1951 het uitoefenen van haar beroep ontzegd. De letterkundig adviseur van Streng- holt, de 51-jarige H. P. v. d. Aardweg, verklaarde als getuige decharge, dat in het oorspronkelijke manuscript vele fouten tegen de Nederlandse taal voor kwamen, die door een geroutineerd schrijfster zeker niet konden worden gemaakt. Jalousie de metier. De officier van justitie achtte wettig en overtuigend bewezen, dat de ver dachte door het bewerken en verande ren van een manuscript haar beroep van schrijfster heeft uitgeoefend en al dus in strijd heeft gehandeld met de strekking van de uitspraak van de Cen trale Ereraad der Kunst. Zonder deze uitspraak te willen becritiseren, achtte mr. Reigersman het niet uitgesloten, dat jalousie de „métier" destijds zijn Invloed heeft doen gelden. Anderzijds zei hij de houding van mevr. Van Am mers-Küller weinig sympathiek te achten, omdat zij veel tegenstrijdige verklaringen heeft afgelegd en in som mige opzichten niet ruiterlijk voor de waarheid wenst uit te komen. De verdediger, mr. A. J. M. van Dal, besprak uitvoerig de persoon van de schrijfster, over wie naar zijn mening veel is gelasterd. Pleiter verklaarde, dat bij de zuivering van de kunste naars meer morele, dan juridische maatstaven zijn aangelegd en bestreed, dat zijn cliënt door het aanbrengen van correcties en toevoegingen het von nis van de ereraad had overtreden. Dit had volgehs hem niets te maken met beroepsuitoefening als schrijfster, „temeer niet, daar het als vriendelijk heid zonder enige vergoeding ge schiedde voor een familielid in Cura- gao". Volgens mr. van Dal bestaat An- nie Koster inderdaad, zij het onder een andere naam. De raadsman be sloot zijn pleidooi met vrijspraak, sub sidiair ontslag van rechtsvervolging te vragen. De uitspraak volgt op 19 Maart. Tijdens de zitting, welke de gehele dag in beslag nam, verklaarde de ver dachte. dat niet zij, maar haar schoon dochter in Curagao, mevr. B. van Am. mers-Voogd het boek geschreven heeft. Deze zou „Dorstig Paradijs" ontleend hebben aan een verhaal, dat een in Engeland woonachtige .Annie Koster", die zich niet bekend wenst te maken, aan mevrouw Van Ammers-Küller zou hebben overhandigd. De schoondochter had het manuscript aan haar schoon moeder gezonden, die zich beperkt had tot het aanbrengen van verbeteringen en enkele wijzigingen en het laten uit geven bij de firma Strengholt. Uit de correspondentie tussen de schoondoch ter en de uitgeverij wordt de indruk gewekt, dat niet verdachte, maar de schoondochter de schrijfster is van de gewraakte roman die in Curagao veel opzien baarde. Voor de rechter-com- missaris in Curagao had mevr. Van Ammers-Voogd verklaard, dat zij wel- is-waar aan de roman gewerkt had, doch dat daarin zoveel veranderingen waren aangebracht, dat zij zichzelf niet meer als schrijfster van het boek kon beschouwen. De Bondsregering hoopt, dat het di rectoraat van de Europese Betalings unie accoord zal gaan met haar nieu we invoerprogramma zonder van haar te verlangen, dat zij met alle andere leden van de EBU zal onderhandelen over nieuwe verdragscontingenten. Mocht zulks echter niet mogelijk zijn, dan is West-Duitsland gaarne bereid te onderhandelen over herziening van alle handelsverdragen. Maandagmiddag is achter de deur van zijn woning in de Utrechtse Dwarsstraat te Amsterdam, onderaan een trap, het stoffelijk overschot ge vonden van een 63-jarige grondwer ker. - Het onderzoek van de politie heeft uitgewezen, dat de man in de nacht van Zaterdag op Zondag, vermoedelijk onder de invloed van alcoholhoudende dranken, van de trap is gevallen. Aan gezien de mjjn alleen woonde, is het ongeluk eerst Maandagmiddag ont dekt. Er is geen enkele aanwijzing van misdrijf. Zqurbrand op Uw maag kunt ge blussen in even weinig t\jd als ge 'n lucifer uitblaast Juist die prompte weldadige werking van Rennies maakt de Rennies-remedie zo ge wild. Maak er een vaste gewoonte van, altijd een paar Rennies bij U te steken, om gewapend te zijn tegen elke aanval. Mot een paar Rennies bij de hand kunt ge weer rustig alles eten, waarvan ge zo houdt, maar dat wel eens verkeerd valt. Rennies zijn handig verpakt één voor één en ge kunt ze onopvallend inne- fien gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. En ze 'tin nog smakelijk bovendien- vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Vandaag nog. Mogelijk komen ze U morgen te pas. (Advertentie, lng. Med.) (Van onze correspondent in Amerika). thode te vinden zijn, waardoor wij het publiek de melk aanzienlijk goedkoper zouden kunnen leveren, zodat van de weeromstuit de vraag naar melk zou toenemen." Dit was gemakkelijker geredeneerd dan uitgevoerd. Vele schrandere zaken lieden met of zonder humanitaire inslag, hebben getracht de melkprijs te breken. Het avontuur eindigde meestal met hun faillissement, of althans met het opge ven van hun pogingen. De distributie van melk in iedere Amerikaanse stad gaat langs vaste kanalen. De boeren bui ten de stad leveren hun melk aan de coöperatie. De coöperatie verkoopt de melk aan de melkhandelaren, die elk een aantal bezorgers in dienst hebben, die weer lid zijn van een vakvereniging. Zo was het ook te Akron. Maar het wa- In 1938 had Lawson een melkhandeltje in Akron, dat een vrij moeizaam bestaan leidde. Jim verkocht gemiddeld 200 a 225 liter per dag en men behoeft geen wiskunde-genie te zijn om te berekenen, dat de daarop te maken winst nauwe lijks voldoende is om een gezin in het leven te houden. „Toen ik op 1 een avond in het avondblad las, dat kinde ren gemiddeld een liter melk per dag zouden moeten drinken, maar dat de melkconsumptie in ons industriële Akron ver benederi dat peil bleef", ver telde Lawson „ben ik eens aan het pie keren geslagen. Er moest toch een me ren de fabrieksarbeiders van Akron op wie al deze onkosten en lonen, die ge zamenlijk bijna een dubbeltje per liter bedroegen, werden verhaald. Hevige strijd. Lawson's denkbeeld was logisch en eenvoudig. Hij staakte de bezorging aan huis, maar opende een winkel, waar het publiek in plaats van de hier ge bruikelijke liter-flessen of cartons een vier-liter kan melk kon komen halen. Aangezien zijn winkel in het hart van een arbeiderswijk was gelegen, waar grote gezinnen normaal waren, nam het aantal klanten zienderogen toe. De be zuiniging op verpakkingsmateriaal en bezorgloon stelden Lawson in staat „bokser-prijzen" te berekenen. „Na een jaar", vertelde de 63-jarige Lawson, „was mijn omzet al ettelijke malen groter, dan ik ooit had gehad in de jaren, toen ik aan huis bezorgde. Aanvankelijk lieten de concurrenten mij met rust. Zij meenden, dat ik mijn trek ken wel thuis zou krijgen, zoals iedere prijsbreker in onze omgeving dat tot dusver had ondervonden. Maar toen ik bleek stand te houden en de geloop gro ter werd, staken mijn tegenstanders de hoofden bijeen. Het begon met een fluis tercampagne, die bestemd was om de onafhankelijke boeren, van wie ik buiten de coöperatie cm melk kocht de schrik in het hart te jagen, dat mijn bedrijf binnenkort wel over de kop zou zijn. Toen men daarmee geen succes oogstte, werden dp vrachtauto's, waar mee mijn melk vervoerd werd, over de kop gegooid. Vakverenigingen maan- der de vrachtrijders om niet voor mij te werken. Er werd zelfs een pamflet huis- aan-huis in de brievenbussen ge stopt, waarin gesuggereerd werd, dat een laboratorium de door mij ver kochte melk gevaarlijk voor de volks gezondheid had bevonden". Al deze acties faalden. tegenstanders mogen me noe- men, wat ze willen", zegt Law son, terwijl er een glunder lachje om zijn lippen speelt, „maar vechten met mij hebben ze afgeleerd". Geen melkarbeider in Akron zou overigens ervoor te vinden zijn om deel te nemen aan enige tegen Lawson gerichte actie. Lawson betaalt zijn personeel n.l. beter dan enig ander bedrijf in de zelfde branche; de leveranciers krijgen een fractie meer voor hun melk be taald, de afnemers betalen nog steeds de laagste prijs en de Lawson Milk Company opende enige tijd geleden een nieuwe \nelkfabriek, die een slor dige half-millioen doliars had gekost. „Wat mij het meest plezier doet", zegt „bokser" Lawson, „is, dat mijn oorspronkelijke gedachten juist zij-i gebleken. Het melkverbruik in onze stad is inderdaad aanzienlijk gestegen en van de weeromstuit heeft Akron veel groter betekenis gekregen voor de veeboeren, wier afzetgebied aanzienlijk vergroot is. En zelfs voor het publiek dat niet bij mij koopt, maar prijs stelt op huisbezorging heeft mijn methode iets weten te bewerkstelligen: de con currentie heeft een prijsniveau moeten aannemen, dat ongeveer 4 cent beneden het peil der andere steden ligt. Heus, de vicieuse cirkel van inflatie, stijgende prijzen en lonen, is te doorbreken". James Lawson heeft dat ondubbel zinnig aangetoond. Hij maakte een goede winst door steeds uit te rekenen voor hoe weinig geld hij zijn product kon verkopen. Op avontuur uit Sedert verleden week Dinsdag zijn de 12-jarige Arnoldina in 't Groen en haar tienjarig broertje Wilhelmus Gerardus uit Amsterdam spoorloos verdwenen. Alle onderzoekingen zijn tot nu toe zonder re sultaat gebleven. Men vreest niet, dat hun een ongeluk is overkomen, maar gelooft, dat zij in plaats van 's morgens naat school te gaan, op avontuur zijn uitge trokken. De kinderen hadden enig geld bij zich. Namens de ouders verzoekt de chef van de kinderpolitie te Amsterdam thans opsporing en terugbrenging van het tweetal. Arnoldina is ongeveer 1,45 meter lang. Zij heeft lichtblond haar, blauwe ogen, is gekleed in een loden regenmantel met capuchon, windjack, witte jurk met blauwe bloemetjes, geruite kousen en ztj draagt bruine schoenen met spekzolen. Het meisje had een licht gekleurde school tas bij zich. Wilhelmus Gerardus is onge veer 1,40 meter lang, heeft blond haar, bruine ogen en is gekleed in een blauwe winterjas met zwart alpinopetje, khaki- kleurig pakje, grijze kousen en bruine schoenen. Zoals is gemeld, waren onderhande lingen gaande over het vervoer door de lucht van gewonde Turkse mili tairen van het detachement Verenig de Naties op Korea naar IstanbuL Van Turkse zyde was ook de K.L.M. in deze onderhandelingen betrokken. Naar wij thans vernemen, zullen deze gewonde Turken, die zich in een ziekenhuis te Tokio bevinden, per Amerikaans hospitaalschip naar hun land worden vervoerd. De leden van de Enkhuizer brand raad, gisteravond op hun kamer ten stadhuize bijeen, hebben zich enige uren suf gepeinsd over de vraag waar „hun" Oterleker brandstaf nu zo plotseling gebleven kon zijn. Om half zes had con ciërge Schoen, toen hij de kachel nakeek, de staf nog gezien en om acht uur, teen de vergadering van de oppervuurbestrijders begon, was het ding zoek en bleef zoek. Ten einde raad werd om elf uur 's avond links en rechts in de stad geïnformeerd, waar of die staf nu wel kon zijn. Zelfs de pers werd gevraagd of er soms Alkmaarders in Enkhuizen gesignaleerd waren. Maar niets van dat alles. Tegen middernacht kwam de ont knoping. De dames van onze wak kere brandmeesters, die het op zo'n brandraadavond altijd zon der manlief moeten stellen, had den uit pure wraak de staf ge bonden onder de tafel, waaraan de heren vergaderden. Per gedicht deden zij tenslotte telefonisch daarvan mededeling. O, die vrou wen toch. Ze waren de hele brand raad te vlug af.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3