Spelers kregen vele dollars als zij hun team maar lieten verliezen Baby's Kou JIMMY BROWN ALS BOKSER Nederlandse zwemsters keerden terug uit Australië M SIEITEL Ontwerp van de nieuwe kieswet bevat vele vereenvoudigingen BASKETBALL IN DISCREDIET Ontstemming in Verenigde Staten Beroepsgokkers waren de opdrachtgevers Het Radioprogramma Greeije en Irma willen emigreren Nieuw wereldrecord Skispringen De Zesdaagse van Parijs NU ELF JAAR GEËIST TEGEN VIETOR Gordijntjes voor hei stemhokje Kiezersregister inplaats van kiezerslijst Pim, Pam en Pom aan zee W 0 KERKELIJK NIEUWS DINSDAG 6 MAART 1951 20ALS wij reeds in het kort meldden heeft de politie te New-York voor de tweede maal binnen korte tijd enige basketball-spelers ontmaskerd, die het „privilege" hun universiteit te mogen vertegenwoordigen op ergerlijkei wjjze hebben misbruikt door met opzet en tegen een behoorlijke vergoeding wedstrijden te verliezen om zodoende in de kaart te spelen van beroepsgok kers. Het behoeft geen betoog, dat door deze knoeierijen het basketball als sport volledig in discrediet is gebracht. bedrog hebben zich voorgedaan, die nog niet aan het daglicht zijn getre den? In het onderhavige geval verschil de de toedracht niet van de vooraf gaande partijen. Een bookmaker had in een vacantie-oord, waar de basketball spelers „demonstraties" gaven, vriend schap gesloten met Edward Gard, een speler van de Long Island Universi teit. Deze vriendschap bleek ietwat duurzamer dan kennismakingen in de vacantie plegen te zijn. De bookmaker nodigde, vele maanden later, Gard uit om bij hem thuis te komen eten. Daar ontwikkelde zich het „plan". Gard's taak zou in de eerste plaats zijn een aantal van zijn vrienden in de basket ball-wereld er toe te bewegen „het spelletje" van de gokkers te spelen. Roth en Roman waren er best voor te vinden. Warner sloot zich er later bij aan. Voor elke wedstrijd, die zij op zettelijk verloren, ontving ieder van De ontknoping vond plaats in de trein van Philadelphia naar New- York, toen het team van City College zo juist een klinkende, ogenschijnlijk eerlijke overwinning had behaald en in de beste stemming op de thuisreis was. Maar die stemming veranderde zodra enkele detectives zich bekend maak ten en aanvoerder Warner, zijn mede aanvoerder Roman en speler Alvin Roth, jongens van 20 en 22 jaar, ter stond een bekentenis aflegden. Een paar uur later stonden zij, met twee medeschuldigen van andere Uni- versiteitsploegen voor de procureur- generaal van de stad New-York, dis trict Attorney Hogan. „Ik wilde," zei Hogan na afloop van de ondervraging, „dat een ieder, die voor eenzelfde ver leiding komt te staan, om op deze wijze geld te maken uit de sport, deze domme oneerlijke jongens had kunnen zien, terwijl zij hun bekentenis afleg den. Tranen, spijt, zelfverwijten, het brandende gevoel, hun naam te schan de te hebben gemaakt, zichzelf uit de sport te hebben gestoten kwamen nu naar boven maar te laat, veel te laat." Ongezond. QE ontwikkeling die dit vlotte, snelle en voor het oog aantrekkelijke spel in de laatste jaren heeft door gemaakt in Amerika is ongezond ge weest. De Universiteiten, wier inko men rechtstreeks gebaat is bij inter universitaire basketball-competities hebben de gewoonte van het Ameri kaanse Universiteits-voetbal (rugby) overgenomen om spelers van wie men grote verwachtingen heeft door mid del van geldelijke beloningen of facili teiten aan te trekken, geheel onge acht hun studietalent. Dit euvel heeft geleid tot diepe te leurstellingen voor de „echte" studen ten, die tevens sportliefhebbers zijn. Waar er slechts vijf man in een ploeg behoren, is de kans om in het verte genwoordigend team gekozen te wor den uiterst gering. Basketball is daarbij de sport ge worden van hen, die minstens 1.85 lang zijn. Jongens van „slechts" nor male lichaamslengte maken nauwelijks een kans om hun eigen universiteit te vertegenwoordigen. Zij moeten maar op de tribunes gaan zitten en de „huurlingen" aanmoedigen, die de sportleiding zich heeft aangemeten. Servet en tafellaken. QE huurlingen ontvangen te veel geld om zich werkelijk amateur te voe len en te weinig om er redelijk van te kunnen leven. Het resultaat is de cor ruptie. die zich in dit jaar reeds twee keer heeft gemanifesteerd. De vraag, die menigeen bezig houdt is: hoeveel soortgelijke gevallen van omkoperij en WOENSDAG 7 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00- 24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.- muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram.muziek. (9.30- 9.35 Waterstanden.) 10.00 Schoolradio. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Gram. muziek. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededeling'en. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Instrumentaal kwartet. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest en solist. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Piano-recital. 16.00 Voor de eugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.45 Regeringsuitzending: W. A. Braasem: „Oude wijsheid uit de Batakse bergen". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Radio Volks-Universiteit: Prof. 11. W. Broek man: „De Levensverrichtingen van de mense lijke geest: Groei". 19.00 „De strijd om het nationale inkomen", causerie. 19.15 Gram. muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 10.15 Amusements muziek. 20.40 „De ivoren toren", hoorspel. 22.10 Piano-recital. 22.45 „Problemen rond de voeding", causerie. 23.00 Nieuws. 24.45 Orgel spel. 23.35-24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 NCRV - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.-30 Gram. muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. muziek. 11.15 „De grote vraagbaak voor ieder een", hoorspel. 11.55 Gram.muziek. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Zi- geunerkwintet. 13.40 Gram.muziek. 14.00 Klein Strijkorkest en soliste. 14.30 Gram. muziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Jeugd concert. 16.00 Gram.muziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Mannen koor. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar familiecompetitie. 20.15 Negro-Spirituals. 20.30 Lijdensoverdenking. 21.00 Strijkkwartet. 21.25 Gram.muziek. 21.35 Salonorkest. 22.10 Pianorecital. 22.25 Vocaal ensemble. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram.muziek. het viertal een bedrag variërend tus sen de 1000 en 5000. Eén wedstrijd werd verspeeld toen Warner gewond was geraakt: deze speler toucheerde toen niettemin 400 door op de tri bune toe te kijkenNaarmate het seizoen vorderde, nam de beloning af. De bookmakers hadden knapen im mers in hun macht. Voor het gehele jaar maakte Roth echter een bijver dienste van $4620, Roman van 3250 en Warner van 2500. Van hun spor tieve glorie ging niets verloren, want het team waartoe deze drie spelers behoorden werd niet alleen afdelings kampioen, maar behaalde het lands kampioenschap en won bovendien nog een bekertournooi. En al had Warner aan het kortste eind getrokken van de „buit", hij ontving een trophee als de „beste speler". Inmiddels is basketball als een goede sport volledig in discrediet ge bracht. Sommige universiteiten hebben hun ploegen van verdere deebleming aan de basketball-competitie die nog ongeveer een maand had zullen duren teruggetrokken. Anderen hebben verklaard niet langer aan de sport te zullen deelnemen, tenzij een uitvoerig onderzoek naar het gebeur de wordt ingesteld en maatregelen worden getroffen om herhaling te voorkomen. Twee door de Australische zon ge bronsde sportmeisjes stapten gister middag op Schiphol uit het KLM- toestel uit Londen. Het waren Greetje Galliard cn Irma Schumacher, die na hun trip van drie maanden uit Austra lië in Nederland terugkeerden. De twee meisjes, Greetje gekleed in haar Olympische costuum en Irma in een flatteus mantelpakje, werden na tuurlijk bestormd door journalisten, Op de derde dag van de tweede internationale ski-springweek te Oberstdorf vestigde de 19-jarige Fin, Pauno Luiro, met 139 meter een nieuw wereldrecord. Hij ver beterde daarmee de in het voorjaar door de Zweed Dan Netzell bereikte afstand van 135 meter. die honderd-en-één vragen stelden. De algemene indruk van de reis is, dat het een „uitstapje" is geweest om nooit te vergeten. Het is zelfs zo goed be. vallen, dat Irma Schumacher hier in Nederland haar papieren in orde zal laten maken om naar Australië te emi greren. „De eerste tijd zal ik dan wel in een fabriek moeten staan of iets dergelijks er zijn baantjes genoeg om de taal goed te leren spreken en daarna kan ik misschien wel als coach gaan optreden", zo vertelde Ir ma. Ook Greetje voelt er veel voor om naar Australië te emigreren maar van haar is het nog lang niet zeker, dat ze gaat. De twee meisjes waren naar Nieuw Zeeland vertrokken om daar op uitnodiging de Canterbury Centen- nial Games bij te wonen en natuurlijk zelf aan de start te komen. Na Nieuw- Zeeland hebben zij nog ruim twee maanden door Australië gereisd. Tij dens deze trips hebben zij ettelijke baan- en staterecords gebroken, meest al tijdens demonstraties. Officiële starts zijn er niet zoveel geweest. Greetje had er twaalf en Irma, die meer af standen zwemt, kwam iets vaker aan de start. Slechts eenmaal hebben zij verloren, tijdens de Australische zwem- kampioenschappen, toen Greetje zich de eerste plaats ontnomen zag op de 110-yards rugcrawl en Irma op de 400 yards vrije slag het onderspit dolf. Als verklaring voor haar slechte prestatie zei Irma, dat zij tekort op deze afstand had getraind en de overgang van de temperatuur tijdens die wedstrijdda. gen zeer groot was. Na de sprints van 11 uur zag de stand in de Parijse Zesdaagse er Maan dagavond als volgt uit: 1. StromArnold (Australië) 185 pnt. 2. BruylandtAdriaenssens (Belgis) 129 punten. 3. SchultePeters (Ned.) 90 punten. Op 1 ronde: 4. LapebieTerruzzi (Fr./Ital) 192 p. 5. SeresR. Ie Nizerhy (Frank) 192 p. Op 2 ronden: 6. Bruneelde Beuckelaere (Belgis) 708 punten. 7. GousgotVan Steenbergen (Belg) 294 punten. Op 6 ronden: 12. Van Vliet—Bucher (Ned./Zwits 354 punten. 90. Jimmy en meneer Goochum lichtten de pers zo uitgebreid mogelijk in. Hij vertelde alles wat er was ge beurd en zelfs liet hij zich voor de grap door een paar verslaggevers met een dik stuk touw zo stevig mogelijk vastbinden om zich daarna met één ruk weer van zijn boeien te ontdoen. Het liet niet na een diepe indruk te maken op de heren van de pers en op de vele omstanders, die intussen waren toege stroomd. Voor het terras van „Ons Ge noegen" stond het zwart van de men sen en daaronder waren er enige, die zelfs een dreigende houding aannamen tegenover Mike Moker en Pat Poot. Het was dan ook maar goed, dat er enig® agenten bij kwamen, die aanvankelijk dachten dat er 'n verkeersongeluk was gebeurd. Een hunner herkende Jimm;- Brown en hij holde naar de telefoon om commssaris Slimkees te berichten, dat de verloren gewaande bokser weer boven water was gekomen. De officier van justitie van de bijz. Strafkamer van de Roermondse recht bank heeft Maandag tegen de hoofd rechercheur van de staatsrecherche J. N. Vietor, die in de bezettingsjaren op trad in het trio Pegels, Leemhuis, Vie tor, in dienst van de Duitse bezetter, elf jaar met aftrek geëist. Zijn tenlastelegging omvatte twee foliovellen met een treurig proza, waarbij twee grote lijsten opvielen met de namen van vele goede vaderlan ders bij wier arrestatie V. steeds be trokken was geweest. Velen van hen keerden nooit meer terug. Het was voor de vijfde maal dat V. voor zijn rechters stond. Pegels de chef van het trio, kreeg indertijd negen jaar, Leemhuis tien. Veel innemen maakt de maag van streek. Wrijf deze aangename zalf 's avonds op keel, borst en. rug. De pappleisterwerking en de dampen hel pen meestal in één nacht. ANTWOORDEN HERSEN GYMNASTIEK. 1. Canada, dan volgen de Verenigde Staten. 2. Nearer, my God. to Thee. 3. Een Engels financier, die zeer bekend is als productieleider in de Engelse film wereld. 4. Nooit, want ze zijn respectie velijk een rots en een wervelwind in het kanaal tussen Italië en Sicilië. 5. Bijna 100.000.000 mensen. 6. Voornamelijk in de tropen. 7. Ze hebben allen een titel. 8. De gelukkige zielen van de gestorvenen. 9. O.a. Franklin D. Roosevelt. 10. Op de Europese 37, op de Amerikaanse 38, soms op de Mexicaanse 39. Sedert haar totstandkoming in het jaar 1896 te de Nederlandse kieswet twee- en-twintig maal gewijzigd en dit is de reden wraarom thans bij de Tw eede Kamer een ontwerp van een nieuwe kieswet is ingediend, die voorziet in een uitbreiding van het stemmen bij volmacht, een vereenvoudiging van het stem men in andere plaatsen, een dagelüks bügehouden kiezersregister in plaats van de tot nu toe bestaande kiezerslijst en verschillende andere technische wijzigingen. De minister is van oordeel, dat men aan de bezwaren tegen de bestaande kiezerslijst slechts tegemoet kan komen door van de thans geldende voorschrif ten af te wijken en een kiezersregister in te stellen, dat kan worden bijgehou den op dezelfde wijze als thans ge schiedt ten aanzien van het bevolkings register. Het voordeel is, dat het nieuwe register van dag tot dag de wijzigingen registreert. Uiteraard zal het niet mo gelijk zijn allen, die op de stemdag de leeftijd van drie en twintig jaar hebben bereikt aan de stemming te doen deel nemen omdat het rondzenden van de oproepingskaarten enige tijd van tevo ren moet geschieden. Om deze reden heeft de minister in het ontwerp voorgesteld het kiesrecht toe te kennen aan al degenen, die op de dag der candidaatstelline het begin van iedere verkiezing, aan de reeds bestaan de eisen voldoen. Voorgesteld wordt de stemming voor de provinciale staten, zowel als voor de gemeenteraden op een in de wet vast gestelde dag te doen plaats vinden, na melijk op een Woensdag, de 43ste dag na de candidaatstelling. Rekening is gehouden met de wens om de verkie- 62. Pim, Pam en Pom zijn vastbe sloten om Zacharias óók eens danig aan het schrikken te maken. Zij willen zich als spook vermommen! „Het is misschien niet aardig van ons om zo'n oude man aan het schrikken te ma ken", zegt Pim. „Maar hij verdient het wel- Het is een geluk, dat wij nu ont dekt hebben, wat die zeeslang eigen lijk is, anders zou niemand ooit meer het Noorderstrand durven te betre den!" En wat kunnen de hondjes beter gebruiken om zich te vermommen, dan hun tent? In een oogwenk hebben zij het tentzeil omgeslagen en als Zacha- lias uit zijn hol te voorschijn komt, schrikt hij zó, dat hij het meteen op een lopen zet! De hondjes hadden niet op zo'n succes durven hopen. Ze roe pen alle drie nog dapper: „Oqjiiü Oeiiiü" Maar het is de vraag of Za charias het gehoord heeft, want zijn luidkeels geschreeuw davert over het stille strand: „Hellup! HELLUPÜ" Patricia Wenthworth 44) 't Was bij twaalven toen ze op Prior's End aankwamen. Mevrouw Williams, een bejaarde, keurige vrouw, met haar grijze haar in een „toetje" en dampen de warme handen, deed open. Twee mi nuten later vertelde ze Janice, dat er altijd bezoek kwam, zodra je je han den in meel of water stak. „Nu waren het twee vreemden, die naar meneer Madoc vroegen. Ik zei hun, dat hij niet gestoord kon worden en bracht hen naar juffrouw Madoc." Juffrouw Madoc was door de komst der twee politiemensen erg verrast. Ze was juist bezig aan een huiselijk werk je: sokken stoppen. De ouderwetse sofa lag ermee bezaaid, voor zover ze niet in beslag werd genomen door juffrouw Madoc zelf, gehuld in een niet zeer pro pere losse japon, die de kleur had van gekookte spinazie en met allerlei ge borduurde tierlantijnen was op gefrun nikt. Toen ze opstond en de bril, die ze voor breiwerk gebruikte, had afge nomen, gooide ze. haar stopmand om. Een ogenblik scheen ze in beraad, of ze de mand zou oprapen, dan wel haar on verwachte gasten begroeten. Maar nau welijks had ze gehoord, dat beiden van Scotland Yard kwamen, of zij liet zich weer op de sofa vallen en vergat al het andere. „O, dan gaat het zeker over die me neer Harsch. Maar ik vrees, dat u mijn broer niet zult kunnen spreken we storen hem nooit als hij werkt. Hij heeft heel belangrijke opdrachten van de regering, tenminste iedereen zegt, dat ze belangrijk zijn. Wat mij betreft, ik geloof nooit eraan te zullen wennen als we van tabletten moeten leven, maar hij zegt, dat we veel veel eten en Hier viel Lamb haar op zijn meest besliste toon in de rede. ,H,et spijt me, maar we zullen in elk geval meneer Madoc moeten spreken. Wilt u hem als 't u belieft laten weten dat we hier zijn." Frank Abbot dacht onderwijl, dat hij zelfs in zijn meest dwaze dromen nooit zo'n merkwaardige verschijning had gezien. Hej zandgrijze haar was in een knoet saamgebonden, haar rimpelig ge zicht zag vaalbleek en haar flauwe ogen puilden uit hun kassen, 't Leek wel, of ze met zichzelf geen raad wist, maar Lamb's verzoek deed haar snel het hoofd schudden, terwijl ze aarze lend opmerkte: „O, hemeltjelief... ik weet heus niet.... hij is zo gauw uit zijn humeurals ik soms iets voor u kan doen". Vriendelijk antwoordde Lamb: „Dat is een idee!" Meteen nam hij een stoel cn ging zitten. „Zo straks moeten we toch met uw broer spreken, maar ik geloof, dat er wel enkele dingen zijn die u ons even goed kunt vertellen". Juffrouw Madoc zat in afwachting. Behalve een groene en een roes-bruine sjaal welke laatste zij in een ogenblik van verstrooidheid had omgedaan, droeg ze een reusachtige broche, die in mozaiek het Colosseum te Rome voor stelde en drie snoeren kralen: een kor te van blauw en zilver Veteniaans glas en twee veel langere: een van bloed koralen en de andere van ronde met goud doorwerkte kraaltjes. Bij elke beweging sitet het koraal tegen 't glas en tinkelden de goudkraaltjes. Lamb greep in zijn zak en haalde er een sleutel uit. „Nu, juffrouw Madoc, misschien kunt u we wel vertellen, of u ooit vroeger zo'n sleutel heeft gezien". Ze keek er wat bedeesd naar; toen echter klaarde haar gezicht op. „O, ja.... 't is er net zo een als meneer Harsch hadde sleutel van de kerk. Bij het „inquest" werd erover gesproken, maar ik begreep het niet allemaal. Ik raak van al die dingen in de was, als u me begrijpt." „Nu, we zullen proberen, het op te helderen. Ik hoop, dat u ons kunt hel pen. Wanneer heeft u het laatst zulk een sleutel gezien?" Juffrouw Madoc scheen al haar denkvermogens in te spannen. Einde lijk sprak ze met een hoge, wat op ge blaat lijkende stem: „Laat eens kijkenMeneer Harsch bewaarde die sleutel op zijn wastafel, maar Dinsdagavond, toen ik het beü omsloeg, lag hij er niet. Ik deed het voor mevrouw Williams, die zich niet helemaal lekker voelde, maar de arme man heert er nooit meer in geslapen Dat kon ik toen nog niet weten, wel? Toch schijn ik het ding nog later te hebbe» gezien.... tenminste toen zag ik het niet, maar dan moet het later geweest zijn, als u me begrijpt." Lamb volhardde in zijn onversoor baarheid." „Spreek u nu over de sleutel?" Juffrouw Madoc verschoof een van haar spaals en alel snoeren rinkelden. „Deed ik dat? Ik vrees, dat ik het vergat. Ik vond het zo treurig wat met meneer Harsch is gebeurd". „Zeker. U vertelde ons dus, dat u Dinsdagavond het bed omsloeg. Maai de sleutel zag u pas later, nietwaar?" „O, jaja, natuurlijk.... nu her inner ik het me. Op dat ogenblik kon ik de sleutel niet hebben gezien, want hij had die meegenomen, om de kerk deur te openen.... Maar toen ik de volgende dag de kleren van mijn broer borstelde, viel de sleutel uit zijn zak op de vloer". Ineens zweeg ze enigs zins van streek en ging toen voort: Maar natuurlijk kan het niet de sleu tel van meneer Harsch zijn geweest, wel? Ziet u, daar heb ik nooit over nagedacht." (Wordt vervolgd) zingen voor de gemeenteraden niet in de vacantie te doen vallen en de dag der candidaatstelling een maand te ver vroegen. De minister is voorts van oor deel, dat het stemgeheim bij de be staande toestand niet voldoende is ge waarborgd omdat het vrij gemakkelijk is na te gaan voor de in het stemlokaal aanwezigen of de kiezer links of rechts op het stembiljet zijn stem uitbrengt. Daarom stelt hij voor de stemhokjes voor wat betreft de bovenste helft van de ingang met een gordijntje te doen afsluiten. Voor het stemmen bij vol macht en in andere plaatsen worden verschillende vereenvoudigingen voor gesteld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnemuiden: W. Kol- kert te Vlaardingen; te Vlaardingen: J. de Lange te Nunspeet; te Nijkerk: K. v. d. Pol te Veenendaal: te Midwolda: J. Bou- terse te Rottum-Stitswerd; te Middelburg: B. Baks te Kapelle a.d. IJssel; te Minnerts- ga: W. Oost te Wemeldinge. Aange nomen naar Lemelen: P. Kaap, candi- daat te Vlissingen; naar Voorthuizen: L. Brasser te Rijssen; aangenomen de benoe ming tot voorganger bij de Ned. Herv. Evangelisatie te Buitenpost: J. Hilhorst, candidaat te Oosterbeek. Bedankt voor Montfoort: D. J. v. d. Graaf te Leer broek; voor Elburg (tweede pred. plaats): J. van Dijk *e Gameren; voor Enschede (achtste pred.plaats)ÏI. van Schothorst te Deventer. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Kampen, vac. E. I. E. Nawijn H. Hamming te Den Helder. Aangenomen naar 's Gravenhage-W. (Meerwijk): R. Kooistra te Hengelo (O.); naar Warffum: S. Bosma te Smilde. Bedankt voor Groningen, vacature F. J. H. v. d. Bon: P. Kuijper Jr. fe Zeist; voor Kommerzijl: G. Sinia, candidaat te Leeuwarden. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Bedankt voor Buitenpost: D. Los te Smilde. Christ. Gereform. Kerken: Tweetal te IJmuiden: M. W. Nieu- wenhuizen te 's Gravenhage: C. en C. v. d. Weele te Harderwijk. Gereform. Gemeenten. Tweetal te Moerkapelle: W. de Wit te Middelburg en Fr. J Dieleman te Bor- selen. De predikanten en de Doorbraak. Het Eerste Kamerlid mr. N. Stufkens heeft in een bijeenkomst van de afdeling Baarn van de Partij van de Arbeid me degedeeld, dat momenteel 267 predikanten lid zijn van het Prot. Christ. Werkver band van de Partij van de Arbeid, welk verband thans 4.000 leden telt. Mr. Stuf kens voegde daaraan toe, dat ,,de leiding van de Herv. Kerk beslist sympathiek te genover de partij staat". Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk. De historische kerk der Hersteld Evan gelisch Lutherse Gemeente te Amsterdam aan de Kloveniersburgwal aldaar is naar wij vernemen verkocht aan de Nederland se Bank, die er haar archieven in vestigen zal. De gevel zal behouden blijven. Wat er met het prachtige orgel en de preek stoel zal gebeuren is nog niet bekend. Het minieme kerkbezoek rechtvaardigde naar het oordeel van de kerkeraad niet langer het in stand houden van zulk een groot kerkgebouw, terwijl de onderhoudslasten niet gering waren. Een aanzienlijk deel van de opbrengst van de verkoop zal nU dienen voor kerkbouw in West. Remonstrantse Broederschap. De algemene vergadering van de Broe derschap zal 28 en 29 Mei a.s. te Amster dam worden gehouden.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4