Het militaire aspect beheerst thans vrijwel alle economische problemen Sombere vooruitzichten voor de Nederlandse tuinbouw De K.L.M. gaat haar diensten uitbreiden Duitse bezettingsstatuut herzien R 12 Europa staat op de tweesprong Kom maar op: Drie maanden gevangenisstraf geëist tegen verdediger van Van der Waals De komst der Ambonezen schept grote huisvestingsmoeilijkheden Deze zomer een goedkoop nachttarief SPANNING OVER GANS DE WERELD (1) |n Nederland barstte de bom ontijdig DIT WOELIGE LEVEN I Bonn krijgt ministerie van Aan h||h buitenlandse zaken Export wordt minder Een nieuwe viermotorige straalbommen werper Wegens belediging van een hoofdagent Nog geen woonruimte voor 1500 gezinnen Elfduizend werklozen minder in Februari Zuid-Afrikaanse gezant zou vervangen worden De eerste bloembollen Advies voor televisiever binding met Engeland Instelling van drie klassen in overweging WOENSDAG 7 MAART 1951 (Van een bijzondere militaire medewerker) jERWIJL NEDERLAND EN FRANKRIJK een kabinetscrisis trachten op te lossen, terwijl in Italië de voorboden van een stijgend verzet tegen de hui dige regering baan beginnen te breken eb in Engeland de oppositie tegen Bevin concrete vormen krijgt, bestijgt Eisenhower te Parijs zijn troon van militair dictator in het kader van het Atlantisch Pact. Het is een kwaad gesternte, waaronder de militaire éénwording van Europa en de Verenigde Staten van Amerika wordt geboren. Allerwegen klinkt de dringende roep om materiële hulpverlening aan het verarmde en onderling verdeelde Europa. Eisenhower, de machtige, heeft in eerste instantie Europa afgereisd, spectaculair en onder het motief van oriëntatie, daarbij gehoor verlenend aan de wensen en klachten op militair gebied van een hunkerend Europa. Het moet de generaal geduizeld hebben toen hij na terugkeer in de States de balans opmaakte van zijn „infor- mations talks". ^A DE DIEPE STILTE, die inviel na het vertrek van Eisenhower, ver scheen de generaal ten tweeden male in Europa, thans met minder fanfares en kennelijk gelouterd door de erva ringen van zijn eerste bezoek. Hij pro jecteert thans hoofdkwartieren en or ganiseert staven, doch r.og steeds wacht Europa op het materieel, dat van pa pieren legers vechtmachines moet ma. ken. Steeds klemmender vraagt men zich af: „Wachter was is er van de nacht?" Het antwoord op deze. vraag zal de beslissing moeten brengen op de brandende vraag of Europa met ge vulde arsenalen de Russische dreiging tegemoet kan treden. Zolang Amerika niet daadwerkelijk toont bij machte te zijn Europa tot de tanden te wapenen, zolang heef het geen nut tot het reali seren van papieren plannen over te gaan. Met organisatie-tabellen, politie ke bedreiging en radlo-propaganda valt het Russische weermachtsappa raat niet af te schrikken. Daarvoor zijn andere middelen nodig. De democratische machten mogen terdege beseffen, dat dictators volsla gen maling hebben aan een vuist zon- JN NEDERLAND eindigde het mili taire drama in de vervanging van generaal Kruis door een nieuwe chef van de Generale Staf. met de daaruit voortgevloeide paleisrevolutie in de hogere regionen van de legerleiding. De gemoederen waren enige tijd door deze commandowisseling sterk verhit en zoveel is wel zeker, dat de nasleep van het ingrijpen der regering in de Nederlandse militaire topleiding niet geleid heeft tot prestigevermeerdering van minister s'Jacob, noch een gunsti ge indruk gemaakt heeft m kringen buiten het leger. Afgezien van de wijze waarop generaal Kruis van zijn com mando werd ontheven, dient te wor den gevraagd of zijn opvolger, gene raal Hasselman, opgewassen zal zijn tegen de politieke moeilijkheden, wel ke inhaerent zijn aan het huidige mi litaire probleem. Want juist deze politieke en dikwijls économische sfeer, beheerst in de ge hele wereld de militaire situatie. Geen enkel bevelvoerend generaal kan zich namelijk in de huidige omstandighe den zoals vroeger wel het geval was geheel onttrekken aan de invloed en de druk, welke de politiek op het weermachtsapparaat uitoefent. Voor Nederland ligt de oplossing van het militaire vraagstuk zelfs geheel in han den van de politieke dragers van het gezag. De opbouw van het leger is in eerste instantie een zaak geworden' van politieke onderhandelingen met Amerika. Daarom is de leiding van de weer macht in feite volkomen afhankelijk geworden van het resultaat der poli tieke onderhandelaars. Daarom zal de nieuwe chef van de Generale Staf zich tegenover dezelfde problemen gesteld zien als zijn voorganger, van welke problemen het ontstellend gebrek aan materieel de voornaamste hinderpaal is voor het effectief opbouwen ener nieuwe moderne Nederlandse weer macht. Leger zonder materieel Welk nut heeft het lichtingen voor eerste oefening of voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen te roepen, indien het sterkste deel onzer Neder landse jeugd, dat uit de bedrijven node kan worden gemist, gemelijk in de ka zernes rondhangt en gedoemd is tot het aanhoren van theorie op papier, te geven door officieren en kader, dat zelf nog nooit heeft geoefend met het straks te ontvangen materieel? In brede kring vraagt men zich af: „Waar blijven onze tanks, onze auto matische wapens, onze technische hulp middelen?" Amerika, de militaire dic tator, stelde bij monde van Eisenhower scherp geformuleerde eisen omtrent numerieke sterkte en geoefendheid. Tengevolge daarvan dient het groten deels op Britse basis ingestelde Ne derlandse leger op Amerikaanse leest te worden overgeschoeid. Dezelfde be zwaren gelden voor de overige Euro pese legers, voor het Franse wellicht in geringere mate. Daarom waren de Amerikaanse sug gesties alleen te aanvaarden en uit voerbaar geweest, indien Eisenhower bij zijn informatief bezoek tevens de toezegging had kunnen doen, dat het te vormen Europese leger met spoed tot in alle détails naar Amerikaanse norm voorzien zou zijn van het voor de opbouw benodigde materieel. Slechts dan zou ook voor Nederland een zicht baar resultaat zijn bereikt in zijn bij drage tot de Westeuropese defensie. Sinds het aftreden van generaal Kruis schijnt in de toezending van be wapening geen enkele vordering te zijn gemaakt, zodat zijn opvolger, alle militaire kwaliteiten ten spijt, even eens afhankelijk is van de resultaten, welke minister Stikker in Washington beeft kunnen bereiken. der inhoud. Tegenover de harde Rus sische bewapeningsrealiteit dient een andere realiteit te worden gesteld, na melijk die van de sterke en aantoon bare macht. Voor het in toom houden van de Russische wals zal een afweer geformeerd dienen te worden, welke zodanig is. dat elke poging tot aggres- sie uit het Oosten bij voorbaat in de kiem gesmoord wordt Dikwijls wordt beweerd, dat het Russische potentieel niet moet worden overschat en dat het Westen Zich voor al niet moet laten intimideren door geruchten, welke afkomstig zijn van achter het ijzeren gordijn. Tussen in timidatie en realiteit is echter een groot verschil en indien van tijd tot tijd eens bepaalde feiten naar buiten doordringen, dan zou het roekeloos zijn daarvoor de ogen te sluiten. Over die feiten iets meer in een volgend artikel. De geallieerde Hoge Commissie heeft gisteren het bezettingsstatuut voor West-Duitsland herzien, waardoor het de regering van Bonn o.a. is toegestaan een eigen ministerie van buitenlandse zaken in te stellen en diplomatieke be trekkingen aan te knopen met andere landen. Van haar kant heeft de Westduitse regering de geallieerden vrije toegang tot strategische grondstoffen in Duits land verzekerd, de verantwoordelijkheid voor de vooroorlogse schulden van het Duitse Rijk erkend, alsmede „in principe" de naoorlogse schulden, voortvloeien de uit buitenlandse economische steunverlening. De regering van Bonn is voortaan gerechtigd tot het vestigen van diplo matieke missies in alle landen, met uit zondering van het Oostelijk blok. de V.S., Engeland en Frankrijk. Naar laatstgenoemde landen mogen evenwel „officiële agenten" worden gezonden. Buitenlandse missies en consulaten in West-Duitsland zullen voortaan bij de Westduitse regering geaccrediteerd zijn. In zijn openingsrede van de vijftiende algemene vergadering der afdeling tuinbouw van het Koninklijk Nederlands Landbouw comité, die Dinsdag in hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam werd gehouden, liet de voorzitter, de heer W. J. van Kampen, zeer pessimistische geluiden boren, ten opzichte van de voor uitzichten voor de Nederlandse tuinbouw. De overvloed van productie in geheel Europa had de vorige zomer tot daling van de prijzen geleid, die hier en daar een grote catastrophe tot gevolg had. De heer Van Kampen zeide er van over tuigd te zijn, dat de tuinders nationale hulp moesten ontvangen, indien zij buiten hun schuld in moeilijkheden kwamen. Vorig jaar heeft de export naar Duitsland nog Vijftien millioen gulden deviezen opgeleverd, aldus spreker, doch door de thans ontstane verwik kelingen zal .dit tot nauwelijks acht millioen teruglopen. Voorts zal ook Engeland zijn import verminderen. De binnenlandse afzet wordt belemmerd door de geringe koopkracht van de Nederlandse bevolking De vergadering' nam een voorstel van het bestuur aan, waarin de Ne derlandse regering wordt verzocht een nationaal plan te ontwerpen met het doel elke uitbreiding van gemeenten, industrieterreinen, vliegvelden enz. zo danig te regelen, dat de goede cul tuurgronden in ons land niet meer worden aangetast. Ir. Huisman heeft 's middags als°zijn mening uitgesproken, dat de stopzet ting van de Duitse invoer van Neder landse groenten niet lang zal duren. Hij geloofde evenwel, dat van de libe ralisatie niet veel over: kan blijven en de Duitse regering nauwlettend toe zicht op de invoer zal blijven houden. De mogelijkheid van aanmerkelijke uitbreiding der glascultuur en de cul tuur der fijnere groente achtte ir. Huis man gering. Daartoe ontbreken naast de benodigde financiën de daarvoor gunstige productiefactoren en speciaal de vakkundigevaste ar beidskrachten. Spreker zag een gevaar in de ongebreidelde Wens der produ centen de laatste partij groente of fruit, ongeacht kwaliteit en variatie, nog rendabel te verkopen De Britse minister van luchtvaart. Arthur. Henderson, heeft in het La gerhuis meegedeeld, dat Engeland spoe dig een zware viermotorige straal- bommenwerper zal hebben, die nog sneller is dan het tweemoto fige straal vliegtuig Canberra, dat ruim 800 km per uur haalt. De Rotterdamse rechtbank zette de behandeling voort van de zaak tegen de 37-jarige advocaat en procureur J. van der S. uit Rotterdam. Deze advo- eaat, die destijds is opgetreden als ver dediger van Van der Waals, stond in blaart van het vorige jaar terecht, om dat hjj in z(jn in 1949 verschenen bro- ®bure over het z.g. „England-Spiel" ge schreven had over mishandelingen, die f n politieambtenaar. Van den Enden, *Ün cliënt zou hebben aangedaan. De behandeling is destijds opgeschort v°or het inwinnen van een psychiatrisch raPport. dat thans is uitgebracht en waarin vermeld stond, dat verdachte ten tijde van het schrijven van de brochure verminderd toerekeningsvat baar moet worden geacht, als gevolg van de moeilijke tijd. die verdachte in zijn jeugd heeft gehad. Noch S. noch zijn raadsman waren op de terechtzitting verschenen, zodat de zaak bij verstek werd behandeld. De officier van Justitie, mr. C. W Baron van Dedem, eiste in zijn requi sitoir een gevangenisstraf van drie maanden. Hij was van mening, dat de verschenen brochure een aantal straf bare feiten bevat, hetgeen verdachte als advocaat had moeten weten. De offi- cier gaf als zijn oordeel te kennen dat van de in de brochure gedane aantij gingen niets is gebleken en de goede eer en naam van de hoofdagent waren aangetast. is voorts toege staan onderhandelingen met andere lan den te beginnen zonder voorafgaande kennisgeving aan de Hoge Commissie. Internationale overeenkomsten zullen echter onderhevig zijn aan een onder zoek. Met uitzondering van wijzigingen in de constitutie van West-Duitsland krijgt de regering van Bonn het recht wetswijzigingen uit te voeren. De Hoge Commissie behoudt het recht van veto. Op het gebied van de buitenlandse handel en de valuta zullen de gealli eerden slechts gebruik maken van hun bevoegdheden als de veiligheid het eist én indien genomen maatregelen in strijd blijken met internationale over eenkomsten. Dr. Adenauer heeft zijn instemming betuigd met de herziening. Tegelijk met een studiegroep in Londen zou ook in Bonn worden gewerkt aan een vol gende herziening. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft er uitdrukkelijk op gewezen, dat de Westduitse regering in haar erkenning van de schulden zich niet accoord heeft verklaard met een overneming, doch dat zij de schuidensslechts „in principe" erkent. Ook blijft de overneming van de totale schuldenlast openstaan tot na de regeling van een vredesverdrag. De dienst Maatschappelijke Zorg van het ministerie van binnenlandse za ken, die belast is met de verzorging van repatrianten,, ziet zich door de aanstaande komst van 3.000 Ambonese gezinnen (ongeveer 12.000 personen) voor grote moeilijkheden geplaatst. Door de ontruiming en uitbreiding van een aantal woonoorden, o.a. Vught en Schattenberg, en de beschikbaar stelling van enkele DUW-kampen zal er weliswaar tegen 1 Mei a.s. woon ruimte zijn voor 1.500 Ambonese ge zinnen, maar voor de resterende 1.500 gezinnen is nog geen woonruimte ge vonden. Men gaf ons te verstaan, dat deze woonruimte in ieder geval be schikbaar zal komen, desnoods door vordering van woonruimte of door ee inrichting van andere kampen. Overeenkomstig de verwachting daalde het aantal werkloze mannen in Februari van 110.905 tot 99.045, te weten 61,617 geheel werklozen (vorige maand 77.420), 36.562 DUW-arbeiders (31.754) en 866 wachtgelders (1.731). Vorig jaar stonden eind Februari 101.762 werklo zen genoteerd, zodat van een gunstige ontwikkeling kan worden gesproken. In Noord-Holland waren eind Febr. 16286 werklozen tegen 17788 in Jan. en 16364 eind Februari van het vorige jaar WERKLOZEN IN NEDERLAND Zuid-Afrika zal spoedig andere di- nlomatieke vertegenwoordigers in Ne derland, Italië en Australië benoemen, zo meldt het Zuidafrikaanse blad „Die Vaderland" (Afrikaner partij). De ge zant van Zuid-Afrika in Nederland is prot. D. B. Bosman. Sinds 1945 zijn ongeveer 200.000 ge- repatrieerden uit Indonesië, ons land binnengekomen. (57.000 emigranten verlieten ons land). In het begin kon 25 pet. gerepatrieerden niet zelf een onderdak vinden. In de volgende jaren was 50 a 60 pet. aangewezen op de woonoorden. Op het ogenblik zijn er nog bijna 4.000 gezinnen (ongeveer 18.000 personen) verdeeld over woon oorden (52) en hotels (500). Langs de grote autoweg Amster damDen Haag. in de buurt van de bollenstreek, staan thans weer de bloemenverkopers hun geurige waar aan te bieden. Menig auto mobilist onderbreekt zijn rit om zo'n kleurig bouquet te kopen, waarmee hij ongetwijfeld zijn vrouw wil verrassen. tegen rheumatiek Doeltreffend Onschadelijk Gemakkelijk in Ie nemen Praciisch smakeloos Tegen spier-, zenuw- en gewricht»- rheumatiek. spit. ischias, lumbago, ver koudheden en pijnen. Het feit, dat in R 12 (Salicylamide) de voor de nevenverschijnselen verantwoordelijke zuurgroep ontbreekt, maakt het mo gelijk de voorgeschreven dosis zonder bezwaar m te nemen. Kaarverpakking, inh. 48 tabletten. Gtd. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. De vereniging voor experimenteel radio onderzoek in Nederland (de Ve- ron) heeft een advies gericht aan de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van verkeer en wa terstaat, de directeur-generaal van de PTT, de televisie commissie en de Ne derlandse omroep zender maatschap pij (Nozema), waarin ten sterkste wordt aangedrongen op bet tot stand brengen van een televisieverbinding met Engeland, waar de televisie pro gramma's op boog peil staan en even tueel van een verbinding met Frank rijk. De kosten van zulk een verbinding zullen, zo zegt de Veron, waarschijn lijk slechts een fractie bedragen van het voor de productie van een Neder lands televisie programma jaarlijks benodigde bedrag, vooral wanneer ook frankrijk eh Belgie bij het tot stand komen van deze verbinding willen medewerken. Door een gedeelte van de zendtijd met buitenlandse program ma's te vullen zullen de voor de ver vaardiging van Nederlandse program ma's benodigde bedragen kunnen wor den verminderd. W/E HEBBEN geen regering, geen geld en geen wapenen. We hebben geen Indie, geen vooruitzichten en geen Schermerhorn meer. We zijn blut en beroofd en bedrogen belogen, geflest en horende doof. We eisen duizend gulden boete tegen een dame, die een boek persklaar maakt en we doen de zaak Schallenberg af met een berichtje over zelfmoord in vijftien centimeter modderwater. We hebben meer speel dubs dan staatslieden en meer schul den dan verstand. We geven de besten van ons volk met een premie cadeau aan Canada en Australië en we slikken de zure opmerkingen van Duitse we- deropvoeders, die na vijf jaar behalve ce gecorrigeerde gebieden ook de Saar opeisen We zijn uitgerangeerd, uitgeslagen en gedisqualificeerd en we zitten met tien millioen uitzichtlozen op een hoopje te te wachten op de beslissin gen, die zonder, over en tegen ons ge nomen zullen worden. Het enige wat we over hebben zijn dwangbevelen en faitlissementslijsten en een heleboel onverwoestbare Haagse bluf. Mitsgaders formateurs aan de lopende band, Manus Oly en bier dat weer best is. Werd het geen tijd, dat ons een hart onder de riem gestoken werd? Hadden we het niet nodig, te ervaren dat het onvervalste blauwe bloed nog altijd kolkt en kabbelt door onze buitenland se dienst?. Veel moge veranderen en verbrokkelen, veel moge ons ontval len en vergaan maar het Plein blijft zichzelf, rustig temidden der woeden de baren. Hoort en aanschouwt, wat stunt on het punt staat uitgehaald te worden. Nederland opschietend in de vaart der volkeren, overweegt met alle denkbare Haagse ernst, zo verneemt mijn neef, het gewezen Kamerlid, om al zijn ge zanten uit de landen achter het IJzeren Gordijn terug te roepen. En aan de desbetreffende regeringen te vragen, hun respectievelijke gezanten uit Den Haag terug te halen. We stellen op normale, volwaardige diplomatieke vertegenwoordiging geen prijs meer. We zullen eens even laten zien. dat we boos zijn. Dat onze ontstemming in da den verandert. En dat we. conferentie der Grote Vier of niet. onze eigen bui tenlandse politiek voeren met een scherpte, die de felste scherpslijpers in dreinerige kwajongens verandert. Zo zijn w ij, jongens van Jan de Wit Heeft Amerika zijn gezanten terug geroepen? Of Engeland? Of Frankrijk? Geen sprake van. Amerika schreeuwt wel hard, Engeland moppert en Frank rijk sist een beetjemaar hun di plomatieke diensten draaien in de lan den achter het IJzeren Gordijn op volle toeren. Nee, dan w ij- Wij gaan aan de spits, Vlij stellen de daad. Wij hebben geen geld en geen macht en geen regering, maar we hebben wèl lef. We ballen de spieren en heffen de vaan. We snij den het tafellaken door. steken tien millioen tongen uit en kloppen ons op de borst. Nederland gaat vooraan in de af braak der diplomatieke posities. Ne derland streeft Amerika voorbij. En het perfide Albion. En de frivole Ma- rianne. Anderen mogen op muilen lopen: ons embleem is de klomp. De fiere, oud-Hollandse klomp. In dit teken zult gij overwinnen JEREMIA BLOM (Van onze Haagse redacteur) JN de zomer van 1951 zullen 68 moderne K.L.M.-vliegtuigen gezamenlijk 73 steden in 56 landen verbinden en per dag 21/* maai de aardomtrek afleggen. De K.L.M. kan deze taak volbrengen, omdat met groter doeltreffendheid de continentale en intercontinentale diensten in elkaar gepast zijn, waardoor de best mogelijke aansluitingen kunnen worden verkregen en een goed gebruik van de vloot kan worden gemaakt. Het is mogelijk gebleken om de frequentie van een aantal diensten te verhogen en enkele nieuwe lijnen te openen. De luchtvloot heeft evenwel geen uitbreiding ondergaan en heeft minder personeel in dienst, zo vertelde ons de heer Plesman gedurende zijn uiteenzetting van de zomerdienstregeling van de K.L.M. Nabije Oosten op de intercontinentale en transatlantische lijnen. Goedkope nachttarieven. ||KT ligt in de bedoeling om, in samen werking met de buitenlandse lucht vaartmaatschappijen de mogelijkheid te openen voor goedkoper luchtvervoer in Europa op een nieuw nachtdienstnet, dat Amsterdam, Kopenhagen, Stock holm, Londen, Parijs, Bazel, Brussel en Zürich omvat. De tarieven voor een re tour voor enige dezer nachtdiensten zullen 125 tot 135 bedragen van de normale enkele reis. De uitbreiding van de luchtdiensten naar en van Duitsland houdt gelijke tred met de ontwikkeling der betrek kingen met dit land. Als zesde Duitse stad zal Stuttgart in het Nederlandse luchtnet worden opgenomen. Van Am sterdam uit zullen de volgende diensten op Duitsland worden uitgevoerd: Dus- seldorp 5 x per week, Neurenberg 4 x per week, Stuttgart 3 x per week, Ham burg 6 x per week, München en Frank fort 14 a 15 x per week. Deze zomer zal men naar Londen een keuze kunnen maken uit zes diensten op werkdagen en drie op Zondagen Bo vendien kunnen verladers op een sne ciale dagelijkse vrachtdienst rekenen Op 't traject AmsterdamManches terDublin zal in samenwerking met de Aer Lingus zes in plaats vap vier maal per week worden gevlogen. Parijs zal men op werkdagen drie maal daags van Amsterdam uit door de lucht kunnen bereiken: met de nacht en Zondagsdiensten inbegrepen in to ,taa' 29 keer per week. Ook de dienstel, «p Zürich ziin dagelijks: in het topsei zoen zette tweemaal per dag. plu» nog QP 13 April a.s. zal een KLM-toestel vertrekken voor de 100ste vlucht naar Paramaribo. Half Juni komt de 500ste vlucht naar Zuid Amerika. Op de iijnen naar Djacarta en New York zijn respectievelijk 1500 en 1300 vluchten gemaakt. De heer Plesman betreurde het, dat het vliegen nog zo duur is, waardoor te weinig mensen ervan kunnen genieten. De bedrijfsonkogten, zoals voor brand stof, aanschaf van nieuwe machines en onderdelen, maken het echter onmoge lijk de prijzen zo te verlagen, dat ieder een van een vliegtuig gebruik kan ma ken. Het streven van de KLM is daar echter wel op gericht. Zo bestudeert de KLM de mogelijkheid om in de super- constellations, die in 1953 in gebruik zullen worden genomen 3 klassen in te voeren. Ie klas sleeperette met gecom- neerde zit en slaapgelegenheden. 2e klas fauteuils en 3e klas. bus met een voudige zitplaatsen. De KLM bestu deert verder de mogelijkheid van het in dienst stellen van vliegtuigen met straalaandrijving. Het brandstofver bruik van straalmotoren is echter zo hoog. dat het gebruik hiervan econo misch nog niet verantwoord is. Over een eventuele hervatting van de samen werking met Fokker zei de heer Pies man, dat dit in de toekomst wellicht weer «in studie zou worden genomen. De zomerdienstregeline 1951. welke geldt van 15 April tot 20 October a.s. kenmerkt zich door een betere afstem ming van de diensten in Europa en het één keer per week met de machine naar Zuid-Amerika. KLM, Sabena en SAS werken samen tussen Amsterdam en Brussel en zullen 29 diensten per week uitvoeren. Oslo wordt met Amsterdam verbon den door de KLM en de SAS. De grote lijnen. HEJ aantal passagiersvluebten naar New York zal geleidelijk worden op gevoerd van zes tot negen maal per week. Bovendien zal een van de dien sten naar West-Indie „om de Noord", welke op driemaal per week gehand haafd blijven, via New York gaan. De vrachtdienst inbegrepen, zal de KLM dan elf maal per week van Amsterdam tiaar de Verenigde Staten vliegen. Met de lijn op Zuid-Amerika zullen Rio cle Janeiro en Buenos Aires drie maal per week te bereiken zijn en Montevideo tweemaal. Behalve in de aankomst- en vertrek tijden blijft de tweemaal wekelijkse dienst naar Johannesburg ongewijzigd. De frequentie van de Amsterdam Djakarta route blijft gesteld op zes diensten per week. Athene en Beiroet worden in de route opgenomen. De KLM in getallen. QEDURENDE de zomer zal het KLM- luchtnet een lengte hebben van niet minder dan 153.000 km. De afstand, welke gemiddeld per dag zal worden gevlogen, is ruim 108.000 km tegen 95.000 km in 1950. Doordat hierbij inten siever gebruik wordt gemaakt van de grotere en snellere vliegtuigen (zoals de Convair op het Europanet in plaats van de Dakota) stijgt de productie naar ver houding nog meer De ton/km productie in 1950 bedroeg nl 190.000.000 en wordt voor 1951 p» aamd op ruim 220.000.000. Eer. ton/kilometer is het vermogen, da- nodig is om 1000 kg één kilometer te vervoeren. De luchtvloot bestaat uit 68 vliegtui gen, n.L 18 Lockeed Constellations, 7 DC6's, 12 Convair Liners, 4 DC4's en 6 Skymasters. 4 DC3's, 16 Dakota's en 1 Auster. fotovliegtuig. Het vliegend personeel van de KLM bestaat uit 10in man. waaronder 349 vliegers. 218 boordwerktuigkundigen, 175 telegrafisten. 127 stewards en 131 stewardessen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5