Cltefsrine 4 JIMMY BROWN ALS BOKSER ABDusirOOP DE SLEUTEL 0 Richtlijnen voor de Herdenkingsavond w Een echte poppenkast Viervoudige... zéér krachtige werking. Het Radioprogramma De Avonturen van WETENSWAARDIGHEDEN WOENSDAG 7 MAAKT lj^i 63. Zodra Zacharias ver genoeg uit de buurt is, laten Pim, Pam en Pom zich vallen. Ze kunnen niet meer van bet lachen. „Wat een held!" roept Pom znaar steeds weer. „Zelf maakt hij iedereen aan het schrikken met een verschrikkelijk monster en als hij een onschuldig spookje ziet, gaat hij er meteen van door!" „De bedrieger be drogen!" voegt Pim er aan toe. „Maar dat zet me toch weer aan het denken. Waarom zou die zeeman dat toch ge daan hebben? Hij moet er toch een reden voor gehad hebben om iedereen van het Noorderstrand weg te jagen!" „Vooruit, laten we eens een kijkje gaan nemen in dat hol", stelt Pom voor. „Misschien vinden we daar de oplos sing. Zacharias zal voorlopig wel niet terug komen en als hij terugkomt, zul len wij ons tentzeiltje weer omdoen". En meteen stapt Pom als eerste het hol binnen. Door de commissie Nationale Her denking zijn de richtlijnen ontworpen voor de Nationale Herdenkingsavond op Vrijdag 4 Mei 1951. Herdacht zullen worden de militai ren van de Nederlandse strijdkrach ten, de zeelieden, de verzetstrijders, de geallieerde militairen en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de oorlog te land, ter zee of in de lucht voor de vrijheid van het koninkrijk zijn gevallen dan wel als Nederlander of als Nederlands onder daan ten gevolge van tegen hen ge richte vijandelijke actie zijn omgeko men. Van 18 uur af zullen van alle open bare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok wor den gehangen. Te 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een „stil- Chelarsne „4" werkt viervoudig, want elk tablet bevat vier ver schillende geneesmiddelen te gen pijnen en griep. Deze brach ten aan millioenen mensen in de gehele wereld baat, vaak ook wanneer andere middelen laaiden. De werking is bijzonder krachtig, maar weldadig. TEGEN PUMEN EN GRIEP. 30 TABLETTEN k 75 e. Ie tocht", welke zal aanvangen van een punt, niet verder dan ongeveer 30 mi nuten verwijderd van die plaats in de gemeente of naburige gemeente, waar Nederlandse militairen, verzetstrijders of militairen onzer bondgenoten in de strijd de dood hebben gevonden of zijn begraven. Van 19.45 uur af tot 30 seconden vóór 20 uur zullen de klokken van al le kerken luiden. Te 20 uur precies zal. nadat 30 seconden tevoren door mid del van het voor elke gemeente meest geschikte signaal dit tijdstip is aange kondigd. op de plaatsen der herden king gedurende twee minuten volko men stilte in acht worden genomen. In overeenstemming met de geest, welke de gevallenen bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden. De weg naar de plaats der plechtigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel worden afge legd. In aansluiting aan en in over eenstemming met vorenstaand pro gramma zullen in de kerken of andere gebouwen herdenkingsbijeenkomsten worden belegd, terwijl verder verzocht- wordt het daarheen te leiden, dat dl avond van 18 uur af geen openbare vermakelijkheden worden geboden »n alle verkooplokaliteiten zijn gesloten. Op de inrichtingen van onderwijs zul len de laatste uren gewijd worden aan de geschiedenis van de strijd voor Ne derlands vrijheid. DE ZEVEN HELGOLANDVAARDERS WERDEN VEROORDEELD De zeven communistische Helgoland- vaarders zijn door een gerechtshof van de controle commissie veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Zes van hen werden met een termijn van een jaar voorwaardelijk in vrijheid ge steld. De zevende was de leider. DONDERDAG 8 MAART HILVERSUM I, 402 ra.: 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram.muziek. (9.30—9.35 Wa terstanden.) 10.30 De Antwoordman. 10.45 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Bariton en piano. 11.30 Gram.muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-allerlei. 13.20 Dansmuziek. 13.45 „U kimt het geloven of niet". 13.50 Gram.muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Cello en piano. 15-00 Voor de zieken. 16.00 „Djamileh". opera. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzending: Lydia Bos—Vergouw: ,/s Lands wijs, 's Lands eer, ook op school". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- praatje. 18.20 Sportproblemen. 18.30 Orkest concert. 19.00 „Gesprek met de brandweer man". 19.10 Gevarieerde muziek. 19.50 „Wer ving grondpersoneel Nederlandse Luchtmacht", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 „De groeten van Nuchteren". 20.15 Avro-allerlei. 20.20 Ra dio Philharmonisch-orkest en soliste. 21.15 „De dreigende schaduw", hoorspel. 21.50 Musette- orkest. 22.15 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Gram. muziek. HILVERSUM H, 298 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Omroeporkest. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zon newijzer. 12.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Zang en orgel. 13.35 Pianorecital. 14.00 Promenade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Omroeporkest. 17.50 Gram.muziek. 18.00 Ge wijde muziek. 18.30 Land- op Tuinbouw-cau- serie. 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws. 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord". 19.30 „In dienst van het Va derland". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.10 Gram. muziek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. zijn alle vormen van besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen der ademhalingsorganen. Denk er aan dat akker s abdijsiroop dadelijk keel en luchtpijpen zuivert, de hoest stilt, kou en griep bestrijdt. 91. 6a_i- ïuici ..itne-genüil kwam de auto van commissaris Slimkees aanrij den en het was een heerlijk ogenblik in het leven van Jimmy Brown, toen hij met een zwierige zwaai van zijn arm de twee boeven aan de politie kon overhandigen. „Ik heb ze een beetje moeten kreukelen en deuken, meneer de commissaris", zei hij eenvoudig, ,want ze waren aanvankélijk wat we- derspannig, maa voor het overige heb ik hen geen kwaad gedaan, ,,'t Is wel les", riepen Mike en Pat als uit één mond. „Hij heeft ons aan onze tenen in een pereboom opgehangen". De com missaris sloeg daar echter geen acht op. Hij was dolblij, dat hij de daders in het cachot kon zetten en hij stond goed gunstig toe dat enige fotografen hen van verschillende kanten kiekten, ter wijl hij Jimmy is.own langdurig dt hand schudde. Meneer Goochum glom van plezier. En zich weer tot de peri wendend, riep hij uit: „Ook ik heb nog iets mede te delen mijne heren. Van morgen heeft Jimmy Brown officieel een uitdaging gericht tot de wereld kampioen aller gewichten, de weledele heer Joe Dynamite!" Patricia Wenthworth 45) Lamb was er helemaal niet op ge steld, dat zij er nu over zou naden ken. Daarom stelde hij een pertinente vraag. „Die kleren, welke u borstelde.... had meneer Madoc die de avond te voren gedragen?" „O, ja". „Op die Dinsdagavond?" „O, ja". „En zag de sleutel die er uit viel, er zo uit?", vroeg hij verder, de sleu tel van Bush in de palm van zijn hand houdend. v „O, ja!" zei juffrouw Madoc stralend. „Wat heeft u er mee gedaan?" Ze keek hem ietwat onthutst aan. „O, ik heb hem weer in de zak ge daan. Mijn broer wil absoluut niet, dat anderen aan zijn zakken komen". Lamb vond het welletjes en stond op. „Dank u wel, juffrouw Madoc. En nu willen we meneer Madoc zelf spre ken". Verschrikt stond ze op, terwijl ze de sokken liet vallen. „O, maar ik ben bang, dat het niet gaat.hij werkt.ik kan heus niet. We storen hem nooit als hij werkt". Als hij wilde, kon de hoofdinspec teur heel resoluut optreden. Hij deed het nu met zoveel succes, dat juffrouw Madoc gedwee het verboden pad naar de laboratoriumdeur insloeg, er aan klopte en, over de drempel aangeland, haastig enige inleidende woorden sta melde. Waarna ze met een vaartje be nen maakte en opgelucht de deur hoor de dichtslaan. Evan Madoc, die met een proefbuisje in de hand opstond, keek de indringers uit de hoogte aan. Ook toen ze zich hadden voorgesteld, bleef hij even hooghartig en informeerde hij op vrij wel dezelfde manier naar hun wensen, als hij tegenover mevrouw Williams of zijn zuster zou hebben gedaan. Be leefdheid jegens vreemden of eerbied voor de wet speelden bij hem geen rol. Hij was aan het werk en ze hadden hem gestoord. Zouden ze zo goed wil len zijn, te zeggen wat ze op het hart hadden én dan onmiddellijk vertrek ken? Al zei hij het niet met zoveel woorden, zijn toon en manieren hadden niet duidelijker kunnen zijn. „Die zit hoog te paard", merkte Frank Abbott bij zich zelf op. „Nu, dan kon hij er wel eens lelijk afvallen." Lam trad beleefd doch zakelijk op. Ons is verzocht, een onderzoek in te stellen wat betreft de dood van meneer Michael Harsch. Ik geloof, meneer Ma- doe, dat u ons kunt helpen." Nu gingen de ruige zwarte wenk brauwen omhoog, terwijl er een scher pe harde blik in de ogen kwam en een ijzige stem zei: „Dat acht ik al heel onwaarschijnlijk. Wat wenst u eigen lijk?" Lamb ging recht op het doel af. „Ik wil weten wat u deed op het kerkpad om en bij kwart voor tien, toen het schot, dat meneer Harsch doodde, werd afgevuurd." De vraag had een merkwaardig re sultaat. Madocs wenkbrauwen zakten zó diep, dat ze boven de nu samen geknepen ogen een donkere, boze lijn vormden. Zijn hand liet het proefbuisje los, dat kletterend op de vloer viel. Maar Madoc sloeg er geen acht op. „Wie zégt, dat ik daar was?" vroeg hij. De hoofdinspecteur haalde een papier te voorschijn, dat hij bedaard ontvouw de. „Men heeft u gezien en gehoord, meneer Madoc. Ik heb hier een verkla ring, waarin staat: „Meneer Madoe kwam uit de richting van de kerk het pad af. Ik zag hem duidelijk bij het licht van de maan. Juffrouw Brown st.nd juist buiten de tuin van de pas- torie. Meneer Madoc vroeg: „Waar ga je heen, Medora?" en zij antwoordde: „Ik heb niets met je te maken." Heeft u iets op de verklaring te zeggen? D# getuige is bereid er een eed op te doen, ook wat betreft het nog volgende ge sprek. Hij beweert, dat u juffrouw Brown verbood, naar de kerk te gaan, dat u haar de sleutel afnam, die ze in de hand had en ermee wegging. Ik kan er bijvoegen, dat juffrouw Brown er kent, ter plaatse te zijn geweest." Evan Madoc lachte bitter. In zijn ver-, wilderde gezicht brandden de ogen van boosheid. „O, ze zegt dus dat ik het pad op liep? Wat zegt ze nog meer?" „Ik ben niet hier, om u in te lichten over de beweringen van een derde, maar om u te vragen wat u te zeggen heeft. Een getuigenis wijst uit, dat u een van de kerksleutels bezat op het ogenblik, dat meneer Harsch werd doodgeschoten. Ook is verklaard, dat tt met juffrouw Brown over hem heeft getwist. Heeft u naar aanleiding van deze twee punten iets op te merken?" Madoc richtte zich op. „Als u zoveel getuigenissen heeft, wat wilt u dan nog meer?" vroeg hij. „Erkent u, dat u Dinsdagavond over halftien op het kerkpad was?" „Waarom zou ik het niet erken nen?" „Is u bereid, een verklaring af te leg gen over 't geen daar gebeurde?" Weer lachte Madoc. (Wordt vervolgd) Zeg, wat jullie nog met Kijk, daar gaat ze weer wisten, studeren, Is, dat Mies, ons Net als iedere Zaterdag, muisje klein, jVTgj muziekpapier, Heel goed kan pianospelen. omdat ze Ja, dat vindt ze reuze Zonder dat niet spelen fijn! mag. Eerst een stuk naar boven klimmen, Naar het toetsenbord en dan Héél goed naar de noten kijken, Voordat Mies beginnen kan. Van je ping-ping-do- re-mi-ja, Tralala,sol-si-re-do. Prachtig! Wat een pianiste, Mies je, hoe kan jij dat zo! Nou, de laatste noot is moeilijk, Gunst, dat wordt een reuze sprong! „Een twee hoepla" deed ons muisje, Van dat spelen blijf je jong. Oei!, Mies kan zich niet meer houden, Slaat haar armen in het rond. Ja, dat 's het einde van het wijsje, Daar valt Miesje op de grond. „Boenggg!", daar ploft ze op de vloer, Met de muziek nog in haar hand. „Poeh", klaagt Mies, „die noot was vals zeg! Ik ben blauw aan alle kant!" Vandaag trommel ik ieder een bij elkaar, die maar han dig is, want we gaan een poppenkast maken. Een echte poppenkast, waar van alles aan te past komt: knippen, plakken, tekenen, figuurzagen, naaien enz. enz. Er is te weinig ruimte om veel te schrijven, dus opge let: snijdt 5 platen van dik karton van de volgende af metingen: le 50 x 65 cm., 2e 3e 53 x 30 cm. Neem de eerste plaat (50 x 65). Dit is de voor kant (figuur A). Maak de punt aan de bovenzijde er aan door de twee hoeken er af te snijden en snijdt daar na de acteerruimte er uit (34 X 20). Wanneer alle randen zijn gladgeschuurd kunnen jullie aan 't schilde ren gaan. Het is absoluut geen voorschrift fig. A pre cies na te tekenen. Als het te moeilijk is, knip dan van gekfeurd papier wat mooie grote cirkels en plak deze hier en daar op. Nu kunnen jullie de kast in elkaar zet ten, maar eerst nog 'even een inkeping snijden boven in de twee platen 53 x 30 (zie fig. H). Tekening G laat duidelijk zien hoe de poppenkast in elkaar moet De plaat 26 x 43 nog niet gebruiken. Nu komen de poppen C. is Jan Klaassen, D. is Catrijn en E. de politieagent. Teken de kopjes (ware grootte 7 cm.) op triplex en zaag ze uit. Denk er om dat de 15 cm lange stokjes (I) er onder blijven zitten met de kraag jes (K), waar de jasjes om gestrikt worden. Geef de kopjes een vieNkieur en mei met rood en bruin d« lijnen er op. Zo, nu zien jullie bij F een handje staan. Teken dit handje op papier over (3 cm. lengte) en druk het daarna 6 maal met carbon papier op triplex over. De zes handjes keurig uitzagen, aan beide zijden een vlees- kleur geven en met bruin de vingers er op schilderen. Nu gaan we snippen en naaien. Moeder heeft mis schien wel 3 leuke lapjes van 20 X 40 cm. Vouw de lapjes in de hoogte dubbel (de afmeting is nu 20 X 20 cm., openzijde beneden) en knip het uit zoals bij L aan gegeven. (Denk er om dat er genoeg ruimte in het jasje blijft voor een hand). Als het jasje genaaid is, zoom dan de manchetjes en het boordje om en rijg er een koordje door. Tekening L laat ook zien hoe de hand jes en de kopjes in de jasjes gaan. Wanneer je nu je hand in het jasje steekt, je wijsvin ger in de rechter-, Je duim in de linkermouw, en met de overblijvende 3 vingers het stokje vasthoudt, kunnen jullie de poppen leuk laten bewegen. Ten slotte de achtergrond. Neem de kartonnen plaat van 26 x 48 cm., teken de huisjes (B) er op over, en schilder het in leuke kleu ren. Bevestig de bovenkant van de achtergrond aan een stok van 70 om. (aan beide De agave ie een pinntenia- milie, welke oorspronkelijk voorkwam in Mexico en Centraal-Amerika. Tot de agaven behoort de honderd jarige aloë, welke plant heel hoog wordt. Aquarel ie een schilder^ in waterverf- Een dictafoon is 'n dicteer- toestel, dat het gesproken woord opneemt en latei herhaalt Een assagaai te een onge veer twee meter lang steek of werpwapen. dat door de Zoeloe's en andere Afri kaanse stammen gebruikt wordt. kanten steekt de stok dus 13Vi cm. uit) en hang de achtergrond in de inkepin gen van de zijkanten van de kast (bij tek. G gearceerde gedeelte). Zo, nu is alles klaar. Het is een heel werk, dat zien jullie zeker wel, maarik verzeker je, dat jullie er plezier mee zullen hebben, want reeds de volgende week staat er een heel leuk verhaal in deze kinderkrant waar Jan Klaassen, Catrijn en de politieman in voor komen en dat in de poppen kast opgevoerd kan worden. Kijl: Vader of je oudste broer maar eens lief aan. Misschien wil hij wel helpen. Aan de slag, maak jullie poppenkast zo mooi moge lijk en veel succes hoor.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 6