SMESDTE DANSEN Stad en Omgeving GA OVER OP ROVER Christelijke gymnastiekvereniging „Simson" debuteerde in Casino DE FILMS VAN DEZE WEEK Wilionkarpetten 283*- T. C. GOVERS Politiële actie" met 'n vreedzaam doel Sloppen is niet altijd geoorloofd nwm Half April begint in Den Helder hulpactie Ledental binnen het jaar meer dan verdubbeld Mooie 16-els Bouw van aanlegkaden aanbesteed Laatste wandeltocht van de auto- en motorclub Onthoudt één ding Koopt bij v.d. Witte Uw V/D WITTE CO. Helders wagenpark onder het mes VEILIG VERKEER Leveranciers moeten rechts stilstaan Betere Vi^Uüa TIVOLI Conferentie AIGK r\e Helderse Stichting voor Sociaal Werk doet veel en goed werk, dat moge de lezers van deze rubriek in middels wel bekend zijn. Herinnert men zich nog het cursieve stukje op deze zelf de plaats, waarin Cradus vertelde van een gezin dat dringend een wieg behoef de? Met veel plezier kan hij u thans mededelen, dat de wieg er is gekomen. Er werden trouwens meer wie gen (en ook kleertjes) bij de Stichting gebracht. Maar één van de wiegen heeft ten slotte een plaats gevonden in het hulpbehoevende ge zin. Gradus Was zeer ver heugd, toen hij vernam, dat het kind er in paste. Over de andere wiegen behoeft men zich intussen niet on gerust te maken, want ook die hebben een goede be stemming gevonden. Er zijn helaas maar al te veel ge zinnen, die een dergelijk buitenkansje graag (moeten) accepteren. DE WITTE: ZATERDAG 10 MAART 1951 Toen verleden jaar in Maart de Christelijke gymnastiekvereniging „Simson" werd opgericht, kon met een ledental van circa tachtig worden gestart. Dat aan tal is inmiddels toegenomen tot honderdzeventig, wat blijk geeft van een gezon de levenskracht. De meisjes zijn in de meerderheid, maar het bestuur rekent er op dat het sterke geslacht zjjn schade zo spoedig mogelijk zal inhalen, tot heil ook van de vereniging. Dat er behalve kwantitatieve ook kwalitatieve vorde ringen zijn gemaakt, heeft „Simson" willen demonstreren tijdens de eerste open bare uitvoering, die Donderdagavond in een geheel bezet Casino werd gegeven. Donderdag heeft men in ons blad iet» kunnen lezen ovei de nood in de vluchtelingenkampen in Duitsland, waartoe de Nationale Commissie voor vluchtelingenhulp een hulpactie in het leven heeft geroepen. Op verzoek van de U.N.A.C. werd onlangs ook in Den Helder een „commissie voor vluchte lingenhulp" opgericht. Het is vooral de bedoeling van deze commissie om kleding, schoeisel en spelen voor kin deren in te zamelen. Waarschijnlijk zal de actie te Den Helder half April be ginnen. Belangstellenden kunnen dus het beste zo lang wachten. Nadere ge gevens hopen wij binnenkort te kun nen verstrekken. Ondanks het slechte weer en niette genstaande de concurientie van an dere voorstellingen op dezelfde avond, hadden ouders, familieleden en vrien den van de uitvoerenden geen verstek laten gaan. De avond werd iets te Iaat met gebed en een korte speech geopend door de voorzitter, de heer A. Vermeulen. Deze droeg voor de rest van de avond de leiding over aan de directeur van „Simson", de heer J. Bremer, die de leden een uit negentien onderdelen bestaand programma had ingestudeerd. Zowel voor als na de pauze werden vrije oefeningen afgewisseld door toe stel-demonstraties. Het publiek gaf zijn waardering duidelijk te kennen, niet alleen door applaus na elk nummer, maar ook door tijdens de uitvoering in de handen te klappen op de maat der begeleidende muziek. Het was natuurlijk niet de bedoe ling, deze avond kamoioenen en keur- turners naar voren te brengen. Daar voor bestaat „Simson" nog te kort en bovendien heeft de vereniging vrij veel nieuwe leden. Tcch waren er vooral bij de oudere groepen wel en kele uitblinkers aan te wijzen, die met name op brug en rek zeer verdienste lijke staaltjes toonden Dat gymnas tiek fit houdt, bewezen overigens de toeren die voorzitter Vermeulen en directeur Bremer op deze toestellen verrichtten. Een fleurige en charmante indruk maakten de springriet- en knotsoefe ningen, door meisjes ten beste gegeven op de maat van een vrolijk walsje. In de loop van de avond werd de heer Bremer, die op de trainingsavon den geen „man van dn klok" schijnt te zijn, een enorm horloge aangeboden, dat bij nader onderzoek een fraai armbandhorloge met een toepasselijk gedicht bevatte. Mevrouw Bremer werd in de hulde betrokken door het aanbieden van een kleurige ruiker. Als laatste punt kwam aan de "beurt de verloting van de prijzen, die door enige belangstellenden beschikbaar waren ges eld. Om twaalf uur sloot de heer Vermeulen deze eerste uitvoe ring, die prettig was voor de deelne mers omdat zij eens konden tonen wat zij hadden bereikt, gezellig ook voor de alrijke bezoekers en ten slotte ook aangenaam voor het bestuur, dat im mers op deze avond een tot tevreden heid stemmende verantwoording af legde voor hetgeen Simson" in zijn eerste levensjaar heeft gepresteerd. Woning-inrichting KONINGSTRAAT De Rijkswaterstaat heeft gisteren te Haarlem aanbesteed het maken van aanlegkaden langs beide zijden van de voorhaven van de Koopvaarders schut sluis met aansluitende gedeelten langs de Rijkszeehaven hier ter stede. De laagste inschrijving was van de firma A. Broers te Amsterdam met f 128.000. Verder werd ingeschreven door W. G. Boltje, Heemstede f 132.000, N.V. v.h. C. van Drunen en Zoon te 's Hertogenbosch f 193.000. De auto- en motorclub „Den Helder en Omstreken" houdt vanavond de laatste wandeltocht in dit seizoen. De deelnemers starten om acht uur bij café „De Postbrug" op het Konings plein. Men kan zich desgewenst nog aan de start als deelnemer opgeven. Na afloop van de tocht zal bekend worden gemaakt, wie in dit seizoen kampioen is geworden. Constant. H.D.Lenz. v.a.126p.p.m.g.inl le kl. reparatie-inrichting voor Goud en Zilver Gedipl. Horlogemaker KEIZERSTRAAT 103 ii J^|EN MERKT NOOIT iets van een grote drukte bij de politie- en brandweer- garage aan de Soembastraat. Maar toch zijn daar enkele auto- en motor deskundigen nu reeds meer dan een week ieder dag bezig met het controleren van het Helderse autopark. Dank zij de goede organisatie van deze service- regeling, waarvan wij het doel onlangs hebben uiteengezet, loopt het nooit storm. Iedere automobilist komt op de afgesproken tijd en er zijn slechts weinige, die de monteurs tevergeefs laten wachten. Een paar maal zijn wij getuige geweest van zo'n keuring, die naar wij konden vaststellen met grote deskundigheid en zeker niet oppervlakkig wordt verricht. |_|ET behoeft geen betoog. dat hiermede in de eerste plaats het belang van de automobilisten en de chauffeurs zelf wordt gediend. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat een bestuurder met een wagen rijdt, waaraan on gemerkt een euvel is ontstaan. Het is een zeld zaamheid, wanneer een auto periodiek wordt ge controleerd. met als ge volg dat tal van auto's rondrijden met kleine mankementen, die even- zovele aanleidingen tot j verkeersongevallen kun nen zijn. De agenten van poli tie Hop en Kuiter (beiden op nevenstaande foto af gebeeld) zijn wel bij uit stek geschikt voor hun verantwoordelijke taak. Als dienaars van de Hei lige Hermandad kennen zij de eisen, die de wet ten aanzien van de vei ligheid op de weg stelt, en als bekwame technici la ten zij zich niet door de meest bedrieglijke (en dat zijn wellicht juist de ge vaarlijkste) gebreken om de tuin leiden. Zij zijn voorlopig nog niet door hun omvangrij ke opdracht heen, want het Helderse autopark omvat circa vierhonderd auto's, die als het goed is alle onder het mes (of liever onder schroe vendraaier, Engelse sleu tel en combinatietang) worden genomen. Vele hiervan zelfs tweemaal, want de chauffeurs die een receptenbriefje heb ben meegekregen kunnen hun auto na de revisie nogmaals ter contróle voorrijden. Verscheidene autobezit ters gaven ons te kennen, dat deze gratis service van de Helderse verkeers politie door hen op hoge prijs wordt gesteld, voor al omdat hierdoor wordt voorkomen dat zij te on gelegener tijd voor ver rassingen worden ge plaatst. Ook de bekwaam ste chauffeur kan immers bij een aanrijding of een ander verkeersongeval vorden betrokken, waarbij 't bijzonder onaangenaam is, wanneer aan zijn voer tuig een gebrek wordt ge constateerd. Dat laatste kan zelfs de oorzaak ervau zijn, dat bijvoorbeeld de aangeredene als mede schuldig wordt be schouwd. Zo wordt door deze wel zeer vreedzame „politiële actie" allerlei narigheid voorkomen, en wat nog het belangrijkste is een waardevolle bijdrage geleverd aan de veiligheid op de weg. Artikel 32 van het wegenverkeersreglement zegt o.a.: Het is verboden voertuigen, rij- of trekdieren of vee te doen of te la en stilstaan anders dan aan de uiterste rechterzijde van de rijbaan. Dit gel t weer niet voor: a. Parkeerplaatsen: b. Wegen, welke voor het verkeer, waartoe de bestuurder of de geleider behoort, in de tegengestelde richting zijn gesloten; c. Rijbanen, waarin aan de" rechterzijde spoor- of tramrails liggen; d. Wegen, waar een stop- of wachtverbod voor de rechterzijde bestaat. TOELICHTING: Het aan de linkerkant van de rijbaan stoppen is dus in de meeste gevallen niet meer toegestaan. Dit geldt zowel voor bebouwde kommen als daarbuiten. Ook bakkers, melkboeren, groentenboeren enz.. die hun klanten bedienen, vallen hieronder. Het verbod „links stoppen" is niet nieuw. Reeds voor 1-1-1951 was hot verboden; er werd evenwel niet de hand aan gehouden. Voortaan zal van politiezijde streng op het naleven van deze wettelijke bepaling worden toegezien. Verder is het volgens artikel 32 o.a. verboden te stoppen: 1. Op een brug, op een viaduct, in een onderdoorgang; la;XBqsnq uaa apuapinpuee 'pjoq uaa uba jaiaui zi UBP JSPulm <*0 'Z 3- Op minder dan 10 meter van een hoek; 4. Op een als zodanig aangeduide oversteekplaats voor voetgangers of wielrijders; 5. In of nabij een bocht, tenzij het uitzicht 'voor het overige verkeer voldoende vrij blijft; 6. Op een afstand van minder dan 5 meter van een verkeersheuvel, ten zij de breedte van de rijbaan ten minste 6 meter bedraagt; 7. Op wegen of weggedeelten, waar een stopverbod bestaat. ARDATH Vihginia* „PER RAKET NAAR DE MAAN" In de Tivoli-bioscoop. waar nu reeds verscheidene weken achtereen zeer behoorlijke films worden vertoond, kan men tot en met Maandagavond een retourtje kopen voor een avon tuurlijke reis naar de maan. Het is heus wel eens prettig, zo'n spannend filmverhaal te volgen, waarin welge teld slechts twee vrouwen (en dan nog in heel kleine uijrolletjes) voor komen. Een groepje van vier pittige kerels onderneemt het waagstuk, met een raket, naar de maan te gaan. Bij zonder ingewijd in de geheimen van atoomenergie en straalaandrijving is uw verslaggever niet, maar hij kreeg toch de sterke indruk dat het gegeven en de uitwerking niet al te zeer met de wetenschap in strijd zijn. Het vier tal kiest eindelijk, na lange en interes sante voorbereidingen, het luchtruim. Na de sensationele start zweeft het reusachtige projectiel schijnbaar zonder snelheid in de richting van de maan. De bemanning ondergaat de wonder lijkste ervaringen, doordat tijdens het grootste deel van de reis geen sprake is van zwaartekracht. Zo kan één van de vier pioniers, dr. Cargraves, „over boord slaan", als er buiten een repa ratie moet worden verricht. De origi nele wijze, waarop hij door zijn vrien den wordt gered, is één van de vele aardige vondsten in deze kleurenfilm. Na een reis van bijna vijftig uur arri veert de raket op de maan, waar de mannen natuurlijk ettelijke avonturen beleven. Sprookjesachtige opnamen van het maanlandschap (op zichzelf knappe staaltjes van filmtechniek doen werkelijk een beetje verlangen naar een korte vacantie op dat onbe treden en vredige gebied, waar de stramste burger sprongen maken kan als een acrobaat en waar in letterlijke zin de last des levens bijzonder licht moet zijn. Al lijkt het ons uitermate onplezierig, voor de terugreis tot de ontdekking te moeten komen dat de raket net even te zwaar is voor de start. Gelukkig liep het met de vier leden van de bemanning der „Luna" nog goed af, omdat kon worden vol- Xn de komende week wordt in het evangelisatiegebouw „Maranatha" aan de Vijzelstraat weer een conferentie gehouden, welke ditmaal wordt geor ganiseerd door de A.I.G.K._ („Arbeiders in Gods Koninkrijk") Als voorgangers zullen optreden de evangelisten Van der Horst uit Leiden, Visser uit Am sterdam en Dubbeldam uit Rotterdam. Het onderwerp van de conferentie zal zijn „Toekomstverwachting". De sa menkomsten, welke vrij toegankelijk zijn, worden op de volgende dagen ge houden: Woensdag 14 Maart om 19.30 uur, Donderdag 15 Maart om 15.00 en 19.30 uur, en Vrijdag 16 Maart om 15.00 en 19.30 uur. staan met het achterlaten van dood materiaal. „Per raket naar de maan" is een aantrekkelijke avonturenfilm, waarin originele en trucopnamen op sugges tieve wijze zijn gecombineerd. Wie in zijn jeugd de fantasieën van Jules Verne heeft verslonden, zal nu met hetzelfde plezier deze fantastische raketreis naar de maan meebeleven. In het voorprogramma krijgt men een interessant filmpje te zien over m LUIERS Men moet het Gradus maar niet kwalijk nemen, dat hij voor het gezin-van- de-wieg nogmaals een be roep doet op zijn trouwe lezers. Hij kon het niet wei geren, omdat het toch waar lijk al erg genoeg is, dat een baby op een dergelijke manier moet worden gehol pen. Want baby is nog niet geholpen met een wieg en wat kleertjes. Htj moet nog lakentjes hebben (waarin hij zo heerlijk oprecht kan liggen kraaien), en nog sloopjes (waarvan de grote ogen nieuwsgierig de wereld in staren), en nog luiertjes (waarinpardon). Wie nog iets over heeft, kan terecht bij de heer C. Mallet, Ruyghweg 249, die de zaken verder zal rege len. GASTVRIJHEID |7en zeer verontwaardigd schrijven ontving Gradus dezer dagen. Daarin werd verhaald van de kostgan gers-moeilijkheden van een ex-O.V.W.'er. Die werd door zijn hospes aan de cüjk ge zet, omdat er mensen wa ren, die drie i vier gulden in de week meer konden betalen dan onze O.V W.'er. Misschien mag Gradus er de briefschrijver op wijzen, dat men het iemand niet kwalijk kan nemen, wan neer deze zijn inkomen op dergelijke wijze wil verho gen. Dat is eeri zaak, die niemand iets aan gaat. We! is het zeer te laken, dat men getracht heeft het de O V. W.'er gedurende de laatste dagen in dat kosthuis so moeilijk mogelijk te maken met allerlei minder prettige opmerkingen. „Wij wilden nu", zo vraagt de briefschrij ver, „van Gradus weten of dit de gastvrijheid van onze stadgenoten behoort te zijn". Kijk O.V.W.'er, vindt Gra dus, betaalde gastvrijheid heeft niets uit te staan met de andere gastvrijheid, die u bedoelt. Mogelijk kan dit u enigszins troosten. Al helpt het niet. TROTTOIR Men schreef Gradus: „Het gebeurde Zaterdagmor gen in de Begoniastraat. Daar liep een blinde stad genoot op het trottoir en in het midden daarvan stond een vuilnisbak. Daar de af stand te groot was, kon ik niet verhinderen, dat de blinde met de vuilnisbak in aanraking kwam. Het liep gelukkig nog goed af. Ver derop in de straat stonden nog twee vuilnisbakken, en daar heb ik de man om heen geleid". Daaraan moet een eind komen, wil de briefschrij ver zeggen. Zoekt een beter plaatsje voor uw asemmers, die ten slotte niet midden op de stoep behoren. Gradus weet zeker, dat men er niet aan heeft ge dacht, dat op deze wijze on gelukken kunnen gebeuren. Anders hadden de vuilnis bakken daar stellig niet gestaan. POSTZEGELS Vroeger schijnt in deze stad een postzegelmarkt te hebben bestaan- Een ruil beurs dus. Elke Zaterdag middag (als Gradus goed werd ingelicht) kwamen de Helderse postzegelverzame laars bij elkaar tegenover het station. Daar bekeken zij eikaars zegels met het blote oog, of turend door een interessant vergroot glas. De één mocht dan al minder verstand gehad heb ben van postzegels dan de anders, de ruilbeurs be stond in ieder geval. Som mige stadgenoten willen die ruilmarkt weer in het leven roepen. Zij hebben Gradus verzekerd, dat zij heden middag om drie uur graag verzamelaars zullen treffen. Tegenover het station dan maar weer! STAMTAFEL J^inderen zijn lastige, maar ook belangwekkende we zens. Luister maar naar het volgende Stamtafel-verhaal, dat Gradus met veel genoe gen heeft beluisterd: Het zoontje van meneer wilde 's middags zijn pud ding niet opeten (voor Gra dus onbegrijpelijk), wat men hem ook beloofde of smeekte. Pa werd ten slotte zeer boos en dreigde de on willige met onheilspellende dingen, 's Nachts kreeg de vader daarvan spijt, toen een hevig onweer was opge stoken. Donder en bliksem waren niet van de hemel. De ongeruste vader besloot even naar zijn zoon te gaan kijken. Maar, zoonlief lag niet in bed. Pa ging naar beneden, naar de keuken, waar het joch ijverig zijn 's middags verguisde pua- ding zat te eten. Toen vader hem verbaasd aankeek, zei de peuter (naar buiten wij zend). ::Denkt u dat ik al die herrie wil heben om zo'n béétje pudding GRADUS Zeer binnenkort, overmorgen wellicht reeds, gaat de jeugdige schaker Wim Geus buiten de stad werken. Dat zal voor hem waarschijnlijk het einde van zijn schaakloopbaan in Nieuwe- diep betekenen, daar Wim alleen nog met de weekends de Ma- rinestad aandoet. Gradus meent wel te weten, dat M.S.C in Geus Jr. een actief lid moet missen. En ook zijn vader, even eens een zeer goed schaker, die u rechts op het plaatje ziet, zal zijn jongste missen. Gradus kon niet nalaten het tweetal eens in zijn rubriek op te nemen. Ziet links de zoon en rechts de vader. Voor het eerst ontving de maan bezoek van mensenDe raket is behouden geland en twee leden der bemanning zijn uitgestapt om de nodige onderzoekingen te ver richten. - Scène uit „Per raket naar de maan". de visserij in Engeland. De commen taar daarbij wordt gesproken door G. H. Wynand, de chef van de Neder landse sectie der B B.C., wiens sym pathieke stem ons tijdens de oorlog vanuit Londen op de hoogte hield van hetgeen in de wereld en aan de fron ten gebeurde. „WACHTER, WAT IS VAN DE NACHT?" Het filmende na-oovlogse Duitsland heeft reeds een aantal zeer goede rol prenten op de markt gebracht. Een van de films, die recht tot het hart van de mens spreken, is „Wachter, wat is er van de nacht?", die tot en met Maandag in de Witte-bioscoop wordt vertoond. Dit werk houdt zich bezig met de religieuze problemen van deze tijd. De Nederlandse teksten zijn dit maal dan ook verzorgd door volledig ingewijden, te weten ds. W. G. Over- bosch en kapelaan dr. F. T. Thijssen, hetgeen de film ontegenzeglijk in sterke mate ten goede is gekomen. „Nachtwache" (de Duitse titel), werd geschreven en geregisseerd door Ha- rald Braun, die er met een staf van bekwame medewerkers in is geslaagd een ongekunstelde speelfilm te fabri ceren. Luise Ullrich speelt de vrouwe lijke arts dr. Cornelie, die als tegen speler heeft Hans Nielsen als ds. He- ger. Dr. Cornelie heefi haar geloof in God verloren, nadat zij tijdens een bombardement haar dochtertje heeft moeten verliezen. Maar ook de domi nee krijgt het moeilijk, wanneer zijn kind hem door een ongeluk wordt ontnomen. En hij moet vechten om zijn geloof te kunnen behouden. Dan is er nog de toneelspeler Gorgas (Rene Deltgen). Hij is een zeer tragische fi guur, geschokt door rijn belevenissen als vliegenier in de oorlog. Hij is ook de vader van dr. Cornelie's kind. En voor Gorgas geloof vecht de pastoor van het stadje (Dieter Borsche). Over de inhoud zullen wij niet ver der spreken. De hoofdpersonen be- invloeden elkaar steeds, doch het wordt in het midden gelaten, wat ver der met deze mensen gebeurt. Men maakt dus geen bekering mede, noch van ds. Heger, noch van Cornelie, noch van Gorgas. 11 MAART, 2e Zondag van de maand, dus in FORMOSA

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2